Boottrein reed met volle snelheid op D-trein in Onrust achter het IJzeren Gordijn neemt snel toe Kabinetsformatie was onderwerp van kritiek Vliegende storm blies twee autobussen in zee Dagblad voor Allernaar en omgeving Moederliefde beloond Sabotage in Argentinië Duitsland levert uit! „Tussen tivee verkiezingen99 1 TERUG UIT KOREA THANS NEGEN DOKTOREN „VAST" Arrestaties in Rusland nieuwe anti-Joodse stap Eerste Kamer Mr. Kropman contra Partij v. d. Arbeid Ook in Bulgarije J oden vervolging Bommenwerper neergestort ELF DODEN... Er komen fiscale tegemoetkomingen Wagenbestuurder - bekneld - moest ivorden losgebrand Wonderbaarlijk goede afloop Negen doden bii vliegramp Noodweer in Zuid-Afrika Bliksem doodde vele mensen De ontwikkeling van Z.O.-Drente NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per A week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 14 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12677 (Van onze parlementaire redacteur) PROF. DUYNSTEE heeft in „De Maasbode" drie artikelen geschre ven onder de titel „Tussen twee verkiezingen". Deze artikelen zijn opmerkelijk, omdat prof. Duyn- stee hierin tot de conclusie komt, dat de K.V.P. weer recht heeft op vertrouwen. „Het lijkt ver antwoord te vertrouwen op een geleidelijke groei in de K.V.P., aldus prof. Duynstee, welke deze partij in feite zal geschikt maken die gedragslijn in de practische politiek te volgen, welke beant woordt aan het beslissende staat kundige probleem, waarmede de tegenwoordige christen wordt ge confronteerd." En hier van uit gaande wil de scherpe opposant van kort geleden nu ook begrip opbrengen voor de wenselijkheid om de critiek in dit stadium voor zoveel mogelijk tot het uiterste te matigen. Als de K.V.P. zich van de principiële probleemstel ling scherp bewust blijft of maakt, is inderdaad het in de hand werken van tegenstellingen niet slechts schadelijk, maar ook zinloos". Het belangrijkste in deze artikelen is intussen, dat prof. Duynstee zijn beschouwingen be sluit met de conclusie, dat de komende gemeenteraadsverkiezin gen onder de nieuwe omstandig heden de politieke eenheidsge dachte in het katholieke volks deel en de principiële bezinning zullen moeten versterken. Zijn stellige overtuiging is, dat de K.N.P ervan dient af te zien in enigerlei gemeente met een eigen lijst voor de dag te komen." Er zit, naar ons wil voorkomen, iets tragisch in het optreden van prof. Duynstee, die nu.... „ter elfder ure" nog, de geesten poogt te bezweren, die hijzelf heeft op geroepen. Toen hij in 1951 de aandacht vestigde op de gevaren, die het totdantoe gevoerde beleid inhield, was zulks op zich zelf zeker nuttig en noodzakelijk. Principieel gaat het hierbij om het handhaven van de christe lijke gedachten in de staatkunde. Bij zijn critiek heeft prof. Duyn stee echter van meetafaan te weinig bedacht, dat hij zijn woorden uiterst zorgvuldig dien de te kiezen, teneinde links en rechts niet te worden misver staan. Voor links moest duidelijk blij ven, dat prof. Duynstee en later de groep-Steenberghe, geenszins bedoelden, dat het te voeren be leid in conservatieve richting moest worden omgebogen. Con creet gezegd, dat het er niet om ging, de levensvoorwaarden voor de arbeidende klasse te verslech teren óf om aan de bereikte so ciale voorzieningen te knibbelen. En ter rechterzijde mocht hij niet de mening doen post vatten, dat de professor van de Katho lieke Universiteit van Nijmegen verzamelen blies voor een belan genbehartiging in groepsverband. Dit temeer, omdat de tegenstel lingen door de teruggang in so ciale gezindheid en de nood der tijden inmiddels waren ver scherpt en concrete grieven in de kring van de middengroepen en het bedrijfsleven het toch al moeilijk maakten om door de bo men van deze terecht levende grieven nog het bos van de ho gere belangen te zien Links en rechts hebben prof. Duynstee echter wel misverstaan en zulks lag vooral voor de hand als gevolg van het feit, dat hij zelfs ging pleiten voor een ge organiseerde rechtervleugel bin nen de K.V.P. De gedachte zelf laten wij verder buiten beschou wing. Prof. Duynstee had zich echter kunnen herinneren, dat ook in 1922 na het optreden van „de Nieuwe Katholieke Partij" ook in de toenmalige R.K. Staats partij al eens de mogelijkheid van z.g. „vrije lijsten" is geop perd, waarbij mgr. Nolens aante kende dat zulks neer zou komen op „georganiseerde tweedracht". Na acht maanden dienst in de Koreaanse wateren is het Ame rikaanse vlieqdekschip ,Bon Homme Richard' met ongeveer 3000 officieren en soldaten aan boord in San Francisco teruggekeerd Het geweldige schip vaart de haven bin- nen. WASHINGTON, 13 Jan. (Ass. Press) - Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft vandaag ver klaard, dat de beschuldigingen van Moskou over medi sche en zionistische samenzweringen „op een toenemend gevoel van binnenlandse onveiligheid duiden". Perschef Michael Modermott verklaarde in een communiqué: „De arrestatie van een aantal Joodse doktoren in de Sovjet unie op de beschuldiging van medische sabotage schijnt een nieuwe stap te zijn in de Russi sche anti-Joodse campagne, zoals die tijdens het proces tegen Slansky c.s. tot uiting gekomen is. De Russen hebben weer hun toevlucht genomen tot een hun ner oude technieken. De werke lijke motivering van hun be schuldigingen is nog niet bekend, maar de Russen hebben reeds eerder van deze aanklacht we gens medische sabotage gebruik gemaakt. Het wordt steeds duidelijker, dat de Russische vertogen over zionnistische samenzweringen duiden op een buitengewoon en toenemend gevoel van binnen landse onveiligheid. Vijf der doktoren zijn Jood Vijf van de negen Russische geneesheren, die er van worden beschuldigd de dood van twee Sovjet-leiders te hebben veroor zaakt en andere naar het leven hebben gestaan, zijn Joden. Het nieuws is in Israël met grote bezorgdheid ontvangen. Men vreest, dat Moskou heeft be sloten de Joden in het land als een onbetrouwbaar element in geval van een wereldconflict te beschouwen. Sommige waarnemers in Israël vrezen, dat de Joden in groten getale naar Siberië zullen wor den verbannen. In Londense diplomatieke krin gen gelooft men. dat de beschul- (Van onze parlementaire redacteur) Vrijwel het hele kabinet zat achter de regeringstafel bij de algemene beschouwingen, die gis teren in de Eerste Kamer begon nen. De ontvangst, die het ten deel viel, was zeker niet uitbun dig. Mr. Kropman (KVP) verklaarde, dat zijn fractie ten opzichte van het kabinet „in de beste stem ming verkeerde", maar hij maak te hierbij de reserve, dat het zelf in de hand heeft of die stemming nog beter dan wel slechter zal worden. En als zodanig hing al direct veel af van het antwoord, dat minister Staf zou geven op de vragen van Mag. Stokman in zake de verleende faciliteiten aan het Humanistisch Thuisfront. Daarnaast was er nog een ander actueel punt: Suriname. Wat dit betreft noemde mr. Kropman het eerste optreden van minister Kernkamp „niet gelukkig". Kabinetsformatie Over de kabinetsformatie als zodanig bleek de Senaat niet best te spreken. Mr. Kropman (KVP) was van mening, dat de formatie „een openbare vermakelijkheid dreigde te worden". De oorzaak zochten de heren Molenaar, VVD, Anema, AR, Kolff, CH en Krop man, KVP, in een verkeerde op vatting over de verhouding tus sen regering en parlement. Hun redenering was, dat de fracties niet moeten mee-formeren. Ver liest men de scheiding tussen de taken van regering en parlement uit het oog, dan dreigt het ge vaar dat de regering de gevan gene van het parlement wordt en dat het parlement op zijn beurt ook zodanig gebonden wordt, dat het niet meer vrij staat in zijn controlerende functie. Verschillend De partijen onderling hadden elkaar veel te zeggen. Prof. Ane ma (AR) en mr. Kolff (CH) verdedigden het goed recht van de confessionele partijen en mr. Kropman (KVP) deed zulks zeer uitvoerig met name tegenover de PvdA. In het Voorlopig Verslag had de PvdA de stelling gepo neerd, dat de KVP verloren zou hebben omdat zij geen duidelijk standpunt had. In onze programs, aldus de KVP-woordvoerder, komt dat politieke standpunt dui delijk naar voren. En verder mondde dit betoog uit in een benadering van de verschillen tussen beide partijen o.m. ten aanzien van de gezinspolitiek en het privaatbezit. Ned. industrie krijgt 82 der legeropdrachten 82% van de materieelaanschaf- fingen, die door de ministeries van oorlog en marine gedaan werden in 1952, werden besteld bij de Nederlandse industrie, al dus minister v.d. Kieft in de Eerst Kamer. Arrestaties in Bolivia LA PAZ. De Boliviaanse politie heeft Dinsdag een groot aantal personen gearresteerd. Van officiële zijde werd niet medegedeeld wat de reden van deze arrestaties is, maar 't schijnt dat zij in verband staan met de onlangs ontdekte samenzwering tegen de regering. Aangaande de arrestaties wordt een algeheel stilzwijgen betracht, maar men verwacht ieder ogen blik een officiële bekendmaking. diging van de negen medici een voorspel is tot een proces, dat een der opzienbarendste sedert de oorlog zou kunnen zijn. Verpletterende slag Het Russische blad „Prawda" schrijft: „Het ontdekken van de bende van dokters-gifmengers is een verpletterende slag voor de Amerikaanse en Engelse oorlogs stokers". Volgens het blad werk ten de artsen „onder leiding van de Amerikaanse geheime dienst, die een vijfde kolonne in de Sov jet-Unie wilde stichten". WENEN. Berichten uit Sofia maken melding van een grote golf van schijnprocessen tegen Joden, die op het punt staan in Bulgarije te beginnen. De voormalige Bulgaarse mi nister van Handel Ganev zou hoofdbeklaagde zijn, terwijl ook de ministers Jugov en Stoilov in staat van beschuldiging zijn ge steld. Ze worden allen verdacht van verbindingen gehad te heb ben met Anna Pauker, die ook Joodse is. MARYSVILLE. Een vier motorig vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmarkt is Dinsdag, 30 km ten noorden van Marys- ville neergestort. Uit latere berichten bleek, dat het toestel een bommenwer per van het type B-29 was. Alle elf inzittenden kwamen om het leven aldus een lijkschouwer. Minister v. d. Kieft (Van onze parlementaire redactie) Binnenkort kunnen van de re gering nadere mededelingen tege moet worden gezien omtrent maatregelen, die op het gebied der belastingen zullen worden genomen aldus minister v. d. Kieft aan de Eerste Kamer. Er zullen echter nog wel eni ge maanden verlopen voor deze maatregelen van kracht worden Op korte termijn kan daarvan geen effect worden verwacht op de werkgelegenheid of op de betalingsbalans. Over het geheel van maatregelen die een bijdrage moeten leveren tot bevordering van de investeringen en de ver groting van de werkgelegenheid zal de minister concrete voorstel, len aan de Staten Generaal doen. De regering bereidt een aantal financiële tegemoetkomingen voor. MAASSLUIS Tussen Maassluis en Vlaardingen is gisteravond omstreeks 19.45 uur de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam achter op de D-trein naar Hamburg gereden. Tengevolge van deze aanrijding ge raakte de wagenvoerder van de boottrein naar Amster dam bekneld in de bestuurscabine. Do reizigers van de boottrein zijn allen ongedeerd. Zij zijr overgestapt in het voorste deel van de D-trein. Dit gedeelte werd naar Schiedam gebracht. Vandaar werden de reizigers met gewone treinen naar Amsterdam vervoerd. De treindienst op het baan vak Vlaardingen-Maassluis kon over enkel spoor zij het met eni. ge vertraging, normaal worden onderhouden. Na ongeveer een uur slaagde men erin de wagenvoerder van de boottrein die bekneld was geraakt in de bestuurderscabine, uit te branden. Het was de heer J. van Tongeren uit Rotterdam. Hij klaagde over pijn in een schouder, maar deze verwonding schijnt niet van ernstige aard. Enkele treinpassagiers zijn door de politie van Vlaardingen voor een onderzoek naar het zieken huis gebracht. Geen van allen hebben verwondingen van be tekenis opgelopen. Hoe het gebeurde De D-trein voor Hamburg stond omstreeks kwart voor acht bij wachtpost 99d op het baan- AANRUDING MAAKT GEWONDEN LEEUWARDEN. Gistermor. gen kwam in Leeuwarden een personenauto in botsing met een vrachtwagen. De bestuurder van de personenauto liep hierbij een wonde aan het hoofd en een gebroken rib op terwijl zijn, vrouw die naast hem zat, vrij ernstig aan de knie geblesseerd raakt. Beiden werden naar het Diaconessenhuis overgebracht, waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd, dat er een kraanwagen aan te pas moest komen. vak Vlaardingen-Maassluis „op de remmen" stil voor een on veilig signaal. Op dat moment naderde met grote snelheid de boottrein uit Hoek van Holland. Op onver klaarbare wijze is deze op de stilstaande D-trein gereden. De ravage is nogal meegevallen Alleen de achterste wagen van CAIRO. Tijdens een oefen- vlucht is een Hastings van de Britse luchtmacht bij Sjalloufa in de Kanaalzone neergestort. De negen leden van de beman ning, die zich aan boord van het toestel bevonden, zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig was opgestegen van het vliegveld Fayid. Nieroperatie slaagde geheel PARIJS. De 16-jarige Marius Renard, op wie met Kerstmis een opzienbarende nieroperatie werd uitgevoerd, heeft gisteren voor het eerst zijn bed verlaten. Marius was met één nier ge boren en tengevolge van een on geluk moest deze worden ver wijderd. Op verzoek van zijn moeder hebben de dokters toen één van haar nieren op haar zoon overgebracht. Aanvankelijk was Marius' toe stand zorgwekkend, doch gisteren verklaarden de behandelende ge neesheren, dat zij zeer tevreden waren. DURBAN 14 Jan. (AP) Hevige regens cn stormwinden teisteren verschillende delen van Zuid-Afrika. In de buurt van Durban werden twee volle auto- Branden eisen twaalf slachtoffers BUENOS AIRES. In het af gelopen weekeinde zijn in de provincie Buenos Aires twaalf boeren en landarbeiders om het leven gekomen bij het bestrijden van branden. Velen moesten met brandwon den in ziekenhuizen worden op genomen. Het aantal branden in te velde staande gewassen in Argentinië is verleden week sterk toegeno men en officieel is meegedeeld, dat vele branden door saboteurs zijn gesticht. Nieuwe grondwet in Joego-Slavië BELGRADO Het Joegosla vische parlement heeft de nieuwe grondwet aangenomen waarbij een „tweehuizen" sy steem ingesteld wordt en de weg geëffend voor verkiezing van maarschalk Tito als de eerste president van het land. Dit zal waarschijnlijk vandaag geschie den. Tito was tegenwoordig bij de zitting. Toen hij de zaal binnen trad, werd hij langdurig toege juicht. bussen van de weg in zee gebla zen door de wind. De inzittenden konden zich met de grootste moeite redden. In de afgelopen 17 uur is bijna 35 cm water gevallen en heeft de storm een spoor van vernieling achter zich gelaten. Huizen zijn ingestort duizenden mensen zijn dakloos, het verkeer is volkomen lam geslagen en ook het spoor wegverkeer is gestaakt. Tal van mensen zijn door de bliksem ge troffen en gedood. De regen duurt onverminderd voort. In Johan nesburg hebben de bewoners van het lagere stadsgedeelte de aan zegging gekregen zich gereed te houden voor evacuatie, daar overstroming wordt gevreesd. de D-trein en het voorste deel van de boottrein zijn beschadigd. Alle rijtuigen van de D-trein en alle treinstellen van de boot trein bleven in de rails. Onmiddellijk nadat het ge rucht van het ongeluk was door gedrongen kwam van alle kan ten hulp opdagen. De Nationale Reserve die juist een oefening hield verscheen op de plaats van de botsing evenals de politie, de brandweer en de Rode Kruis-co- lonne onder leiding van dr. Has- per. Direct werden pogingen aangewend om hulp te verlenen waar nodig. De burgemeester van Vlaar dingen. mr. J. Heusden was on middellijk ter plaatse en nam de leiding van het hulpverlenings- werk op zich. Vluchtelingen van Breda BONN. 13 Jan. De pers dienst van de Westduitse bonds republiek heeft Dinsdagavond bekend gemaakt dat kanselier Dr. Conrad Adenauer toegezegd heeft de zeven ontvluchte Nederlandse oorlogsmisdadigers die naar Duitsland gevlucht zijn bij hun arrestatie aan de Nederlandse politie over te leveren. De persdienst zei. dat Ade nauer verklaard had dit „in het belang van de Duits-Nederlandse betrekkingen te zullen doen." K.V.P. ACTIEF INZAKE ONDERZOEK EN STUDIE (Eigen bericht) De economische ontwikkeling van Zuid-Oost-Drente is, naast de sociale en culturele verhoudin gen in dit gebied, sinds geruime tijd in de publieke aandacht. O.m. zou in dit verband te wijzen val len op de plannen, nog onder het bewind van minister van den Brink ontworpen en uitgewerkt, betreffende Z.O. Drente, als z.g. „ontwikkelingsgebied". Do economische, sociale en cul turele omstandigheden in Zuid- Oost-Drente hebben eveneens sinds lang de aandacht van de Katholieke Volkspartij, zowel lan delijk als regionaal. Hierbij valt te wijzen op de activiteit van het lid der Tweede kamer, de heer Engelbertink, van de heer Hemel, lid van de Provinciale Staten en secretaris van de Kring Drente van de K.V.P. en van de bemoeie nis, die het bestuur van deze Kring van de Partij op dit terrein heeft ontwikkeld. Naar verluidt, ligt het in de bedoeling, binnenkort deze stu dies en onderzoekingen in een commissie verder uit te werken en te voltooien. In deze commis sie zullen enige figuren uit het land en uit het Drentse gebied zit ting hebben. Er is reden, de uit eindelijke resultaten van deze commissoriale arbeid met belang stelling tegemoet te zien, en dat niet alleen voor Z.O. Drente, maar ook, omdat deze belangwek kende arbeid als voorbeeld voor andere gewesten kan gelden. De drie Volendamse jongens, die Zaterdagmiddag op de Gouw zee door het ijs zakten en verdronken, t.w. Johan van Vlaan deren, 10 jaar, Cor Kwakman, 11 jaar en Klaas Zwarthoed, 12 jaar, zijn Dinsdagmorgen onder grote belangstelling van de rouwende Volendamse bevolking ten grave gedragen. De bedroefde familieleden bij het gemeenschappelijke graf.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1