Economische-financiële toestand is thans belangrijk verbeterd Verhoging van de productie floor belastingverlaging 1952 gunstig jaar voor velerlei bedrijfstakken Vijftig stuks in vlammen omgekomen Kapitale boerderij in Ruinen tot de grond afgebrand Nieuwjaarsrede Voorzitter Kamer van Koophandel te Alkmaar Tskerst Korreltjes Woensdag 14 Januari 1953 Pagina 3 •rirachiins door het K.N. Bilt. aeldie van ld tot Donder- E VORST droog weer met ist of wolken- g wind. Over het ite vorst. IURT VOORT Jan. Het K.N. :rst on het ogen- west- midden- en i Scandinavië ech- vesteliike winden t aangevoerd en >oi voor. In Italië ok bijzonder koud noord-oosteliike koude lucht uit anvoeren. In Rome :wam dezer dagen rst voor. De laag- ■en werden van- zuid-Duitsland en gemeld, waar het aatsen twaalf gra- let zuid-oosten van ir het vanmorgen De vorst wordt be- jen uitgestrekt ge- luchtdruk dat zich via onze omgeving oceaan uitstrekt, an deze gordel van rekken deoressies oost. Hun invloed iter niet tot onze doewel het hoge- i onze omgeving nis afneemt, bliift ■eer nog beheersen, e weer voortduurt. „Nut en Ver- Veld gaf voor de iteurs van de R.K. ing ..Duinranders" g in het Vereni- te Catrljp. Bii ge- het vlif en twin- ileum van deze ng in de afgelopen ingestudeerd het Arie v. d. Lugt: dat thans hier icht werd gebracht, het geboden spel delen, kunnen wij hebben hier veel van buiten de streden, maar deze hoort tot één der meemaakten. Er ;espeeld en we heb- dat wii de dames 't Veld nog wel i. b.v. bii het viif- van „Duinranders". zelf kon ons niet n. De dialogen ziin lang. waardoor het inning inboet. Het Lif is veruit het onder" in het derde n we op de koop emen. als niet de op zo'n ongelegen r de vrolijke noot istoor iets vlugger vanneer hij bii een van een ongeluk en en de verliefde helft hoeft te zeg- doodsbed. van wat u. laat doen. Doch e waardering voor 'maak". Zii hebben zat ruige stuk ge- van te maken was. fs meer. ENG RIJKE [BETERINGEN HOEF In de laat- rgadering ziin enige besluiten genomen, in belangrijke ver dingen voor den aanleg van een rii- en den Hoef om en ran de Zuidelijke in- noemde dorpskom, nleg van het riiwiel- had het Hoogheem- Alkmaar lang gele- ,an opgevat daartoe in. in hoofdzaak om de drukke seizoen- nauwe dorpskom :ds drukker worden- te ontlasten. Om fi- denen waarschiinliik t lichaam tot op he- plan gebleven. De m er nu toe over te moeg gelegen in het ette bouwplan op de In dat plan is mede aanleg van 'n straat nieuw aan te leggen prachtig benut wor- wezenliiking van het noemde riiwielpad- >de belangrijke punt verbreding van de lorpsingang. Hiervoor gheemraadschap voor in A. J. Kareis aan- en smederij, winkel tenover een gedeelte rlingsbrigade t voor „De Hoop" /ZEE —.Het bestuur [mondzeeër Reddings- ft besloten aan B en meente vergunning te een lijstcollecte langs te mogen houden. Ie bijdragen bestemd het Hosoitaal-Kerk- üoop". nur verwacht de me- van de leden om zich te stellen als collec ten bii de heer Koen hoopt t.z.t. namens >emeente Esmond aan ink bedrag te kunnen laagde uilvoering VND. Onze R.K. t. Gregorius" gaf voor teurs een uitstekend, uitvoering. Nadat het is, onder leiding van E. Peetoom, een vijf- ïummers ten beste had wam het R.K. Toneel- „Euripides" uit Amers- tonele met het mooie in drie bedrijven van ;s, getiteld: „De Vrome >it stuk, waarin zowel »rnst voorkomen, speelt derenland en werd goed ;n. Dit gezelschap, dat i krachten beschikt, gaf typering van de diverse goed ingestudeerd ble- n. Al met al was het avond en het talrijk left dan ook volop ge zel van de mooie mu- an 't prachtige toneel- Aan de Nieuwjaarsrede, uitgesproken door de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar in de hedenmid dag gehouden vergadering van «de Kamer, ontlenen wij het volgende: Als het meest markante verschijnsel van het afgelopen jaar noemde de voorzitter do lieer Le Blansch de merkwaardige ommekeer ten goede in het economisch-finan- oiële bestel van ons land welke reeds in de tweede helft van 1951 was ingetreden, doch die zich in 1952 meer bleek te gaan consolideren. Was onze positie in de Europese Betalings Unie (E.B.U.) in de aanvang van 1951 nog precair, in het begin van 1952 reeds enigszins verbeterd, in de loop van dit jaar is ons land van debiteur tot één der grootste crediteuren in deze betalingsunie geworden. Onze goud- en de viezenvoorraad, die medio 1951 tot 900 millioen gulden geslonken was, is in an derhalf jaar gestegen tot een bedrag van rond 3700 millioen gulden. Onze uitvoer die in 1950 nog 68% van de invoer bedroeg, welk percentage in 1951 steeg tot 77, gaf voor de 11 eerste maanden van 1952 het record-percentage van 95 van de invoer te zien! Hieruit blijkt, dat in minder dan 2 jaren de economisch- financiële toestand van ons land in 't algemeen zó ingrijpend ten goede is veranderd, dat zowel overheid, als bedrijfsleven, trots mogen zijn op de wijze, waarop zij gezamenlijk kans hebben gezien onze positie tegenover het buitenland te ver beteren. Des te lofwaardiger nu Ne derland in het afgelopen jaar tot verdere liberalisatie van zijn in voer overging en daarentegen door het buitenland steeds meer maatregelen werden genomen, die onze uitvoer min of meer ernstige beperkingen oplegden. Zal deze opgaande lijn nog verder kunnen worden voort gezet, of is het hoogtepunt reeds bereikt? Als de voortekenen ons niet bedriegen, zijn wij reeds in het tweede stadium aangeland. De Raad van de Organisatie voor de Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) heeft ons land al aanbevelingen gedaan, teneinde onze crediteur-positie in de E.B.U. niet verder te laten oplopen, terwijl de toenemende werkloosheid, vooral in de ex portsector aantoont, dat een te ruggang van de exportcijfers mag worden verwacht! Ons bevolkingsoverschot echter noodzaakt ons verder te indus trialiseren, om zodoende onze stijgende behoefte aan import goederen met export te kunnen betalen. De regering zal der halve het klimaat moeten schep pen voor deze uitbreiding en modernisering van onze indus trie. Tevens zal de steeds onont- beerlijker wordende research naar nieuwe afzetgebieden, pro ducten en betere productie methoden krachtig bevorderd moeten worden. Belastingverlaging nood zakelijk Het is langzamerhand wel een communis opinio geworden, dat een opvoering van de productie en de productiviteit slechts be reikt zal kunnen worden door een ingrijpende belastingverla ging. Niet om daardoor tot ho gere winstuitkeringen te gera ken, maar om de aldus in de be drijven blijvende bedragen te kunnen gebruiken voor investe ringen. Want het is een opmerkelijk verschijnsel, dat het particuliere bedrijfsleven nauwelijks nieuw kapitaal kan aantrekken, al vloeien in ons land de gelden voor beleggingen en besparingen rijkelijk. Maar al deze gelden vloeien veelal naar het Rijk, ge meenten, sociale fondsen en naar levensverzekeringsmaatschappijen die deze op hun beurt in over heidsschuld beleggen. Zolang de tendenz aanhoudt, dat deze instellingen de beleg ging in particuliere ondernemin gen blijven mijden, zal de onder nemer slechts door besparing in eigen bedrijf zich het benodigde kapitaal voor de verdere uitbouw van zijn onderneming kunnen verschaffen. Dit wordt hem ech ter door de huidige belasting- politiek practisch onmogelijk ge maakt. Maar ook de groothandelaar en de middenstander vechten met hetzelfde probleem. Ook zij kun nen geen reserves vormen voor het voorzien in de zo zeer geste gen kapitaalbehoeften, noch opent zich voor hen de moge lijkheid om een gezonde af- schrijvingspolitiek te voeren. Vandaar de vrij algemene roep om belastingverlaging, waaraan de Regering nog maar schoor voetend gevolg geeft. Moge zij de tekenen van de tijd verstaan en spoedig op drastische wijze het kernprobleem aanvatten, waarvan alle ondernemers, die in de toekomst zien, vervuld zijn. Slechts de oplossing van dit vraagstuk zal op de duur de con- currentiemogelijkheid onzer be drijven op peil kunnen houden, om nog niet te spreken van de verruiming van de werkgelegen heid, die o.i. voornamelijk langs deze weg zal kunnen worden ge- effectueerd. Hoezeer deze stimulering van de werkgelegenheid noodzakelijk is, blijkt uit de teruggang van de cijfers van de werkloosheid. De bevolkingstoename in ons agrarisch gewest zal door de in dustrie moeten worden opgevan gen, tenzij men aan emigratie of aan migratie de voorkeur geeft. In het afgelopen jaar vond, met uitzondering van de Rijkswerf te Den Helder, geen noemenswaar dige uitbreiding van bestaande industrieën plaats. Slechts één industrie werd dit jaar te Alk maar gesticht, doch financiële moeilijkheden veroorzaakten in middels reeds haar sluiting. Hieruit is opnieuw de lering te trekken, dat zowel de Regering als de gemeentebesturen er aller eerst op bedacht dienen te zijn de oude industrieën, die haar be staansmogelijkheid aangetoond hebben, zo krachtig mogelijk in haar ontwikkeling te steunen. De slechte verbindingen van Noordhollands Noorderkwartier met het overige deel van ons land, tengevolge van de ver- keersstagnaties bij de Hempont Na vier dagen van ongeregeldheden in Karachi zijn 27 per sonen gedood en 432 gewond. Er wordt beweerd, dat deze relletjes, die ontstonden uit protesten van studenten tegen verhoogde collegegelden, werden geïnspireerd door de com munisten, om de „regering te verlammen". De studenten organisatie ontkende dit. Een auto, behorend aan de minister van binnenlandse zaken, Gurmani, geparkeerd in het oude gedeelte van Karachi, werd in brand gestoken en brandde geheel uit. en Velserpont, alsmede de moei lijk te aanvaarden tarieven van de I.T-ponten, moeten wel als de psychologische oorzaken worden aangemerkt, waardoor de onder nemers nog te weinig geneigd heid tonen om zich in dit district te vestigen. Ook in het afgelopen jaar ble ven de Noordhollandse Kamers ten aanzien van de oeververbin dingen over het Noordzeekanaal diligent door het gezamenlijk in het leven roepen van een com missie ter bestudering van dit vraagstuk. Aan haar activiteit mag het zeker mede worden toe geschreven, dat de tunnelbouw te Yelsen versneld zal worden uit gevoerd en het vraagstuk van de oeververbindingen bij de Hem- brug en het IJ door de Regering thans ernstig in studie is geno men. Het tempo van uitvoering gaat het bedrijfsleven evenwel nog niet snel genoeg en steeds groter worden de verliezen, die door onnodig wachten worden geleden. In dit verband herin nerde spr. met vreugde aan de opening van de nieuwe Friese- brug, waardoor enerzijds het ver keer buitengewoon gebaat is, èn anderzijds aan de gemeente Alk maar nieuwe kansen tot ontwik keling worden geboden. De Voorzitter gaf hierna een overzicht van de gang van zaken in de belangrijkste bedrijfstak ken in ons district. Reeds bii voorbaat concludeerde spr., dat 1952 veelal een gunstig jaar was. Landbouw, veeteelt, zuivelindus trie, bloembollenhandel en ver dere belangrijke industrieën, alle de bases van de volkswelvaart in dit gewest, vertoonden in het algemeen gelukkig goede uit komsten. Spr. hoopte, dat het komende jaar in dezelfde mate tot de welvaart van ons gewest zal mogen bijdragen. Kaashandel Opnieuw vertoonde de export ondanks moeilijkheden en dank zij de activiteit der exporteurs een stijging ten opzichte van het vorige jaar. De uitvoer, die in de periode van Jan. t/m Nov. 1951: 66.794 ton bedroeg ter waarde van f160.084.000, steeg in de periode van: Jan. t/m Nov. 1952 tot 72.106 ton, ter waarde van f182.475.000. Al steeg de gemiddelde export prijs van f2.39 in 1951, tot f2.53 per kg in 1952, toch houdt dit nog niet in, dat het verslagjaar voor de kaasexporteurs finan cieel gunstig is geweest. De hoge inkoopsprijzen en de scherpe concurrentie waren hiervan de oorzaak. De speculatie in opzet- kaas moet als mislukt worden beschouwd. Ter illustratie van de in de loop der jaren sterk gestegen zuivelpriizen moge die nen, dat de gemiddelde export prijs, die zoals hierboven werd vermeld thans f2.53 per kg be draagt, in het jaar 1935 een dieptepunt had bereikt van f0.38 per kg. De aanvoer ter Alkmaarse kaasmarkt bedroeg rond 950.000 kg. Opnieuw trok het Vrijdagse schouwspel tienduizenden bin nen- en buitenlandse bezoekers, zodoende een niet in geld uit te drukken propaganda makend voor dit voortreffeliike Neder landse zuivelproduct. De activi teit, die de V.V.V. „Alcmaria" steeds meer pleegt te ontplooien, heeft ongetwijfeld belangrijk tot dit massale bezoek bijgedragen. Gaarne sloot spr. zich aan bii de woorden van de burgemeester van Alkmaar in zijn Nieuwjaars rede, waarin deze wees op het grote belang van het voortbe staan van de Alkmaarse kaas markt, niet alleen als onpersoon lijke reclame voor het artikel kaas, maar bovendien als een der weinige, originele attracties voor het vreemdelingenbezoek in ons gehele land. Naar de mening van een deel der aanvoerders heeft de markt een stimulerende werking en van die zijde wordt dan ook ge streefd naar de opvoering van het kwantum via de markt te verhandelen kaas. Zuivelindustrie en land bouw De uitkomsten van de land bouw m het jaar 1952 stemmen tot tevredenheid. De moeilijk heden, ondervonden bij het rooien en transport van aard appelen en suikerbieten, werden goed gemaakt door goede op brengsten en prijzen. De melkproductie in Noordhol land-Noord vertoonde in de eer ste 10 maanden van 1952 een daling van 2V2 ten opzichte van 1951. De kaasproductie bedroeg in dezelfde periode in hetzelfde gebied 18.9 millioen kg., tegen 19.9 millioen kg in het vorige jaar. Deze belangrijke uitbrei ding ging ten koste van de bo- terproductie. Het aandeel van Noordholland in de totale kaas productie daalde van 22% in 1939. tot 19 in 1951. De boterproductie in dit ge bied steeg in de eerste 10 maan den van 1952 tot 5.2 millioen kg., tegenover 4.9 millioen kg in 1951. De productiecapaciteit van ver- stuivings-melkpoeder onderging in 1952 in Hollands Noorder kwartier een belangrijke uitbrei ding door het in gebruik stellen van twee nieuwe torens. De pro ductie bedroeg in de eerste 10 maanden van 1952: 2.2 millioen kg„ tegenover 0.2 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Grove tuinbouwproducten Over het algemeen is het sei zoen 1951/52 voor het Langedij- ker koolgebied gunstig geweest. Door het verrijzen van een groot aantal koelhuizen is het koolsei zoen met enkele weken verlengd. Al betekent dit voor de tuinders de kans op hogere prijzen, het brengt tevens een zwaarder prijsrisico met zich mede. Opnieuw werd in de eerste maanden van het jaar een zeer groot kwantum witte kool naar de Ver. Staten geëxporteerd. In December is deze export weer in geringe omvang aangevangen. Wellicht dat door de inmiddels verlaagde zeevrachttarieven, deze aanvankelijk als incidenteel be schouwde export, in een blijven de kan overgaan. Naar de andere afzetgebieden is de uitvoer van bewaarkool in het najaar ook van geringe om vang geweest. De handel in uien was in het voorjaar goed en in de herfst zelfs zeer goed, zodat veel uien direct van het land werden op geruimd. De handel in vroege aardappelen was zeer matig, daar de exportaardappelen eerst 14 dagen in quarantaine moesten worden opgeslagen. De verkoop van pootaardappe- len is dit jaar vroeg ingezet met bevredigende prijzen. Spoedig echter daalde de markt van het voor Noordholland belangrijkste ras „Eersteling", zodat aan het einde van het jaar hiervan nog een deel onverkocht was. De omzetten aan alle groenten- veilingen in het district der Ka mer beliepen in 1952 rond 19.457.000 gulden, tegen 15.837.000 gulden in 1951. Zuurkoolindustrie Zowel in het voorjaar als in het najaar was de afzet van zuurkool iets kleiner dan nor maal. Door de oprichting van een nieuwe coöperatieve zuurkool- fabriek in de loop van het jaar te Noord-Scharwoude is in het najaar een hevige concurrentie strijd ontstaan, waardoor van een lonende exploitatie geen sprake meer is. De export van zuurkool, die de laatste jaren reeds zeer be perkt was, werd vooral ook on gunstig beïnvloed door de in gestelde invoerbeperkingen in Engeland. Bloembollenhandel In het algemeen waren het ge was en de oogst van bloembollen dit jaar weer goed te noemen. Door vernieuwde contingentering liepen de prijzen op de binnen landse markt van diverse soorten tamelijk terug, zodat de uitkom sten voor de kwekers dit jaar in doorsnee minder bedroegen dan in 1951, temeer daar het surplus in 1952 groter was dan in het voorgaande jaar, terwijl de kos ten van opkoop door de kwekers zelf betaald moeten worden. De prijzen van de gladiolen en irissen, waren zeer matig, zo dat deze teelt voor de kwekers geen winst opleverde. Het arti kel hyacinthen werd wederom aan een teeltregeling onderhevig gesteld, met als gevolg een sur- plusfonds voor het jaar 1953. Dank zij de door de bedrijfsgeno- ten zelf georganiseerde reclame campagne, wist men in Amerika en Canada de omzet aanmerke lijk te vergroten, hetgeen ook voor Zweden geldt. Hierdoor werd de achteruitgang van de export naar de gecontingenteerde landen gedeeltelijk opgeheven. Het is niet te verwachten, dat het exportcijfer van 't vorige jaar geëvenaard zal zijn. Tot en met November bedroeg de to taalexport rond 125 millioen gul den tegenover 127 millioen gul den in dezelfde periode van het vorige jaar. Desondanks kan het resultaat niet onbevredigend genoemd worden. Handel in granen, zaden en peulvruchten De prijzen van inlandse voe- dergranen vertoonden in de laat ste maanden een daling onder invloed van te grote aanvoer. Ook de importgranen, die nog steeds op de bon zijn, liepen sterk terug door de groter oog sten in Noord- en Zuid-Amerika en Australië. Voor een gedeelte der te importeren voedergranen is thans van de imoorteurs weer zelfstandige aankoop in de ex portlanden toegestaan. De export van groene erwten is dit jaar zeer belangrijk ge weest met als gevolg: stijgende prijzen. De export van fijne zaden bleef op hetzelfde peil. Groothandel in levens middelen Voor deze branche had 1952 een rustig verloop van zaken. De prijzen van peulvruchten liepen in het begin van het jaar regel matig terug, terwijl daarentegen de nieuwe oogst sterk in prijs aantrok. Zuidvruchten, die aan vankelijk nog hoog genoteerd stonden, zakten later regelmatig. Op het gebied van zeep en zeepproducten is een felle con currentiestrijd ontbrand, die tot resultaat had. dat zachte zeep tegen afbraakprijzen werd ver kocht. Het is teleurstellend te moeten constateren, dat de winkeliers in de levensmiddelenbranche hoe langer hoe meer crediet aan het publiek moeten geven, hetgeen de groothandel op zijn beurt noopt de kleinhandel credieten te verstrekken, teneinde de om zet te kunnen handhaven. Veehandel In het algemeen heeft de vee handel het in 1952 moeilijker ge had dan in 1951. Wel waren de aanvoeren wat groter en ver kreeg men ruimere omzetten, doch de prijzen waren te hoog en daardoor verliep de handel niet altijd naar wens. De belang stelling ging grotendeels uit naar de betere kwaliteiten. Tengevolge van de hoge in koopsprijzen heeft de vetweiderii van runderen geen best jaar ge had. Het fokken van schapen heeft gunstige-, doch het weiden van deze dieren daarentegen te leurstellende uitkomsten gegeven. Bij al de zorgen, die de varkens handel reeds jaren kent, kwam in 1952 helaas de varkenspest nog. hetgeen de sluitin" van de markten in het Westen van het land tot gevolg had. Visserij en vishandel De visserij op de Noordzee is niet slecht geweest, vooral wat betreft de fijne vissoorten. De grove vissoorten, zoals schol, schelvis en kabeljauw, werden maar matig gevangen. De op brengsten waren over het alge meen goed. De uitkomsten van de garnalenvisserij waren zeer slecht, doch tegen het einde des jaars door grotere vangsten en hoge prijzen weer lonend. De waddenvisserij was teleurstel lend, terwijl de sardijnvisserij mislukt is. De omzet aan de visafslag te Den Helder liep door de betere uitkomsten van de Noordzeevis- serij op tot rond f920.000,— Die te Oudeschild liep terug tot f164.000,Het door Frankrijk toegepaste contingenteringssy- steem, waardoor de import al daar in handen is van slechts enkele importeurs, vormt vooral voor de te Den Helder gevestigde handelaren een ernstig nadeel, daar deze vóór de oorlog juist met de kleinere importeurs in relatie stonden. Machinefabrieken en con structiewerkplaatsen en scheepsbouwnijverheid De grotere machinefabrieken en constructiewerkplaatsen en ook de kleinere, die op precisie werk zijn ingesteld, zijn over het algemeen goed van werk voor zien geweest. Toch ziet het er naar uit, dat het werk terugloopt en er ziin dan ook reeds ver schillende bedrijven, die om werk verlegen zijn. Ernstige po gingen worden gedaan om een behoorlijk aandeel te krijgen in de exportmarkt, doch er wordt vooral van Duitse zijde hevige concurrentie ondervonden. In enige ondernemingen kan 't tekort aan werk worden over brugd door defensie-orders, het geen uiteraard niet als 'n nor male bedrijfsontwikkeling aange merkt kan worden. De scheepsbouwnijverheid be woog zich als geheel op hetzelf de niveau als het vorige jaar. Bouwbedrijf en bouwmaterialenhandel In de sector van het bouwbe drijf lag de meeste bedrijvigheid in de werken, die voor de ge meenten en die met steun van 't Rijk en de gemeenten voor de woningbouwver. tot stand kwa men. Hiervan profiteert echter maar een beperkt aantal aannemers bedrijven. De vele anderen, die ingesteld zijn op particulier werk I waren slecht van opdrachten I voorzien. Ook het onderhouds- h werk werd tot het allernoodza kelijkste beperkt, een en ander van de onvoldoende huurop brengsten. De bedrijvigheid in de bouw materialenhandel was over het algemeen bevredigend Daar de orijsbeheersing werd opgeheven, ontstond er grotere concurrentie. In de houthandel daalden de prijzen in het eerste halfjaar aanzienlijk, waardoor ernstige verliezen geleden werden op de voorraden. Intussen is met hulp van de Regeringen en Banken in de exportlanden de priisval tot stilstand gebracht en zijn de prij zen weer enigszins aangetrokken Confectie-industrie Terwijl in 1951 de overgang van de Korea-periode naar meer normale toestand in de confec tie-industrie met heftige schok ken gepaard ging. liet 1952 een kalmere ontwikkeling zien. Langzaam aan herstelde zich in de meeste sectoren de vraag. Al kan men dan ook met een gema tigd optimisme de toekomst tege moet zien. zeker kan men nog niet van een opgaande conjunc tuur in deze bedrijfstak spreken. Het aantal werxnemers. dat aanvankelijk een daling te zien gaf. beweegt zich thans in een stijgende lijn. Daartegenover hebben verschillende kleinere confectiebedrijven de concurren tiestrijd moeten opgeven. Verzekeringsbedrijf Het afgelopen jaar kenmerkte zich bii de brandverzekeringsbe- driiven door een verdere stijging van het premie-inkomen, dank zii de verhoging der verzekerde bedragen door het in overeen stemming brengen hiervan met de huidige waarde. Het zeer groot aantal maatschappijen, dat echter op dit gebied werkzaam is, is oorzaak van een ongebrei delde concurrentie. Het aantal belangrijke schaden, maar ook dat van de z.g. bagatel-schaden, was groter dan het vorige jaar. Weg- en watervervoer Trots enige slappe weken is 't bedrijfsresultaat van de scheep vaart goed te noemen. Het aan bod van lading en de handha ving van de tarieven werkten hieraan mede. Het vlasvervoer naar België verliep vlot. terwijl ook de af voer van bieten een goed ver loop had, al dreigde deze laatste door een conflict tussen suiker fabrieken en schippersorganisa- ties aanvankelijk te zullen gaan stagneren. De beurtvaartondernemingen ondervonden de hevige concur rentie van spoor- en wegvervoer, tengevolge waarvan enige dien sten moesten worden ingekrom pen, of zelfs geheel stilgelegd. Het cijfer van de met autobus sen vervoerde personen vertoon de een lichte daling, terwijl er voorts een verschuiving plaats vond naar de spitstiiden. het geen de exploitatie ongunstig be- invloedde. Niettemin zijn de algemene be- drijfsuitkomsten in het autobus- en touringcarbedrijf gunstig, ter wijl de toekomst met optimisme wordt tegemoetgezien. Met verlangen wordt uitgezien naar de tunnelbouw in de Ber- gerweg te Alkmaar, alsmede naar de betere oeververbindin gen van het Noordzeekanaal. Bankwezen De in 1951 ingestelde crediet- beperking werd in de loop van het verslagjaar opgeheven. De ontwikkeling van de rentevoet op de obligatiemarkt ging in da lende richting, hetgeen o.m. blijkt uit de emissies der ge meenten, die aanvankelijk tegen 41/4 aangegaan, later op 4 pet. basis plaats vonden. De belastingpolitiek der rege ring was oorzaak, dat de emis sie-activiteit op de aandelen markt sterk bii 1951 ten achter bleef. Als geheel kunnen de financiële uitkomsten over 1952 van het Bankwezen bevredigend worden geacht. De economische positie van de middenstand is in 1952 iets sta bieler geworden. Over het alge meen is een verminderde koop kracht waar te nemen, die zich openbaart door een verschuiving naar de verkoop van goedkopere kwaliteiten. Zorgelijk blijft de toestand voor de groep kleine on dernemers, die niet over vol doende financiële draagkracht beschikt en de winstcapaciteit niet in evenredigheid kan bren gen met de zeer gestegen uitga ven. In de textielbranche is in de tweede helft van het jaar een herstel ingetreden. Zo ook in de sector bedrijfskleding, lingerie, herenkleding en de schoenen branche. De omzetten in de levensmid delenbranche bii de kruideniers, slagers en dergelijke, liggen in 't algemeen hoger dan in het vori ge jaar. De spoedige totstandkoming van een wet op het cadeaustel sel is voor de middenstand van het grootste belang, nu dit sy steem weer hand over hand toe neemt en tot grote excessen en unfaire concurrentie-methoden leidt. Vermelding verdienen de in verschillende gemeenten in het district gehouden winkelweken en middenstandstentoonstellingen en met name de te Alkmaar met zeer veel succes georganiseerde „braderie". De resultaten dezer manifestaties tonen overduidelijk aan. dat de middenstand bii sa menbundeling zijner krachten tot grote prestaties in staat is. Bij het Middenstandsborgstel- lingsfonds voor het district der Kamer werden in 1952: 141 aan vragen ingediend en 59 credieten verleend tot een bedrag van f 74.415,tegen 113 aanvragen, 52 verstrekte credieten tot een bedrag van f 55.000 in 1951. Vreemdelingenverkeer Het vreemdelingenverkeer heeft in 1952 aan de verwachtingen voldaan. Er was een toenemend bezoek en in de badplaatsen was het aantal logeergasten groter dan in 1951 Het dagbezoek was sterk toegenomen, waartoe de weersomstandigheden zeer veel bijdroegen. Het aantal buitenlandse gasten was ook stijgende, speciaal uit België. Het bezoek aan de Alkmaarse kaasmarkt bewoog zich eveneens in stijgende lijn, waarvan ook nu weer het grote aantal buitenlan ders opviel. Een beetje vreemd! Bij de fusie van de ver- schillende voetbalbonden is in 1941 afgesproken, dat een van de vice-voorzitters van de K.N.V.B. een katholiek zou zijn. Dat is dan ook ge beurd. Het is ir. Hopsier, leraar van een H.B.S. in Den Bosch, voorheen o.a. te Rot terdam en Nijmegen. Hopster doet het goed. Hij wordt nu zelfs genoemd als voorzitter van de bond, om Lotsy op te volgen. Maar daar is alweer moeilijkheid over gemaakt. Want, wordt er geredeneerd, als er, overeenkomstig de fusiebepalingen, een katho lieke vice-voorzitter zou zijn naast de katholieke voorzitter, dan zou het katholiek ele ment in de topleiding te sterk vertegenwoordigd zijn! Dat vinden wij nou vreemd. Wij snappen niet te best, waarom deze tegenstelling „überhaupt" gemaakt moet worden. Als er fusie is (en dat is net zo iets als „door braak" in dit geval), dan kijkt men, ook wat de keuze van de voorzitter betreft, natuur lijk het eerst en het meest naar bekwaamheid. Daar heeft, per slot van rekening, het aelóói niets mee te ma ken. Dat erkent men in de kringen van de bezwaarden toch van oudsher! Laten wij het, met een herinnering aan een „plezierige" opmerking in ander verband eens gemaakt, zó zeggen: „hoewel katho liek", is de heer Hopster zeer wel bekwaam deze functie te vervullen. Dat ér daarnaast opgemerkt wordt, dat er dan, als er immers toch (ook weer) een katholieke vice- voorzitter moet zijn, te veel katholiek element in de top leiding zou zitten, is o.i. een onsportieve gedachte! Het gaat er voor ons om, dat de zaak hiermede niet voldoende objectief bekeken wordt. Het spreekt immers van zelf, dat niemand er bezwaar tegen kan maken, dat er voor de tijd, dat Hopster („hoewel katholiek"!) bondspraeses zou zijn, aan de fusiebepaling ten dezen aanzien een zodanige uitleg gegeven zou wor den dat, eventueel gezegd natuurlijk, er geen katho lieke vice-voorzitter zou zijn, zolang de voorzitter katholiek is. Dit betekent dus, dat, even natuurlijk, er wel weer een katholieke vice-voorzitter zou zijn, als ir. Hopster weer als voorzitter zou aftreden. Dat men aan een dergelijke voor de hand liggende oplossing blijkbaar nog niet heeft ge dacht, is een aanwijzing te meer, dat voor sommige lie den in de K.N.V.B. in deze dingen de sportiviteit blijk baar niet voor de hand ligt Het tourisme te water gaf ook verhoogde cijfers te zien. Voor de bloembollengebieden in dit deel van Noord-Holland bleek in de bloeitijd meer be langstelling te bestaan, hetgeen vooral in Limmen opmerkelijk was. Een krachtige propaganda zal evenwel nodig blijven om de vreemdelingen, die nog onvol doende bekend ziin met de bol lenvelden. naar dit gebied be noorden het Noordzeekanaal te trekken. De Kamer steunde opnieuw de actie tot het behoud van de Ber gertram, die volgens haar gevoe len in elk geval op het traject BergenBergen aan Zee gehand haafd moet worden als het aan gewezen vervoermiddel op dit traject en passend bij deze mooie omgeving. Na woorden van dank aan de onder-voorzitters, de overige le den. de secretaris, de adj.-secre taris met het overige personeel, alsook aan de Pers eindigde de heer Le Blansch met allen de al lerbeste wensen voor 1953 aan te bieden. (Van onze correspondent) ASSEN. Dinsdagmorgen om streeks half drie is in het dorpje Aansen in de gemeente Ruinen (Dr.) een kapitale boerderij af gebrand, waarbij 50 stuks vee in de vlammen zijn omgekomen. De brand werd ontdekt door de bewoner, de landbouwer R. Beu gel, die gewekt werd door een fel geknetter, zodat hij meende dat het hagelde. Door het venster bemerkte hij een helle gloed en de boerderij bleek in lichtér laaie te staan. Ter nauwernood konden de bewoners, dhr. Beugel, diens echtgenote, vader en moeder en dochtertje, zich door de voordeur in veiligheid brengen. In verband met de enorme vlammenzee kon het vee niet worden bereikt. De staldeuren waren van binnen gesloten en de familie Beugel moest machte loos toezien, hoe 32 koeien, twee volbloed paarden, en 15 varkens levend verbrandden. Angstwekkend was het geloei van de dieren. Een der koeien heeft kans gezien los te breken, doch vond geen uitweg. Haar kadaver werd later in de keuken gevonden. De kippen en twee varkens werden nog gered. Ver der verbrandde de gehele oogst en veel waardevol landbouwge reedschap en machines. Ook de inboedel van het woonhuis ging verloren. De boerderij, die eigen dom was van dhr. Schiphorst te Havelte, is tot de grond toe af gebrand. De inboedel was ver zekerd. De gehele dag is men bezig geweest met de nablussing en het bergen van de tientallen kadavers.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3