Laatste twijfel weggenomen over de waterstofbom VAL DA VAN NELLE u»'; Financiën en Economie Vervoersverbod voor niet ingeënt rundvee Geneeskundige verzorging voor K.L.-militairen vloeitjes Truman9s historische boodschap Russen zullen er rekening mee gaan houden Verkouden IPfIMPO programma ir Onderzoek vergaan „Rlipfontein" Beursoverzicht Nieuwe regeling ingegaan Opening Noors Parlement Luchttaxi met raketaandrijving Scheepsberichten Neem een doos echte VOORKOM INGAAN GRIEP Vanaf 1 Februari a.s. Buitenlai notitie Pagina 4 Woensdag 14 Januari 1953 (Van een medewerker) In zijn laatse boodschap aan het congres over de „State of the Union" heeft president Truman vorige week een tipje opgelicht van «le sluier, «lie is blijven hangen rond «le geruchtmakende proefnemingen op het eiland Eni- wetok. Uit beschrijvingen van personen die erbij aan wezig zijn geweest en die ook de vorige explosies in dit gebied hebben bijgewoond, wist men reeds, dat hier naar alle waarschijnlijkheid de eerste H-bom was geteBt. De autoriteiten echter bleven zwijgen, men kreeg zo doende geen zekerheid. Tevoren was bovendien van officiële ziide verklaard, dat het bii deze proeven helemaal niet om een bom eine. en daarbii kwam dan nog, dat in brede kringen werd betwijfeld of het nagestreefde doel het tot ex plosie brengen van een bom van 1 megaton, dus van een capa citeit van 50 maal die Welke boven Hirosjima werd neerge worpen wegens de ongehoord ingewikkelde technische proble men. die er aan verbonden ziin, wel zo spoedig bereikt zou kun nen worden. 200 maal Hiros.iima-bom Nu Truman in ziin boodschap de woorden „thermo-nucleaire proeven" heeft gebruikt, is er evenwel nauwelijks nog twiffel mogelijk. De gebroeders Alsop, die er in de New-York Herald Tribune hun gehele commentaar aan wijden, verzekeren zelfs, dat door de explosie van Eniwetok zowel de officiële als de niet- officiële verwachtingen werden overtroffen. Hoewel nog slechts een primitieve H-bom werd ge bruikt. waar de explosieve kracht daarvan toch die van 3 a 5 megaton, ofwel die Van 3 a 5 millioen ton nitraat, d.i. 150 200 maal de kracht van de Hiro- siima-bom. Om dit te weten, al dus de Alsops. behoeft men hele maal geen toegang te hebben tot de officiële inlichtingenbron nen. Wetenschappelijke amateurs, die zelf over seismografen en geigertellers beschikken, kunnen uit de loop van de bom-wolk rond de aarde vrijwel juiste be rekeningen maken. Daarom koes tert ook geen enkele hoge Ame rikaanse autoriteit nog de ge ringste twijfel, zo voegen zij er aan toe, of de voornaamste feiten met betrekking tot de H-bom zijn ook te Moskou bekend. Men behoeft er niet aan te twijfelen. (Advertentie) dat de Sovjet-strategen op dit ogenblik al bezig ziin hun oor logsplannen in het licht daarvan te herzien. Boodschap heeft bijzonder relief In het licht van deze commen taar krijgt de afscheidsboodschap van president Truman en zijn beroep op Stalin om de voor- atomisehe leer van Lenin te laten varen, wel een bijzonder relief. Sinds de test op Eniwetok in November kan niet meer be twijfeld worden, dat dè vervaar diging van het „absolute wapen", zoals men het wel gedefinieerd heeft, d.w.z. van de 10 megaton- bom, met een kracht van 10 mil lioen ton dynamiet, mogelijk is geworden. De mogelijhkeid om zulke bommen tot ontploffing te brengen eveneens. Daarmede is de wereld, waarin wij leven, radicaal veranderd, en evenzeer de persoonlijke toe stand van ieder van ons. Het is dit wat president Truman vriend en mogelijke vijand duidelijk heeft willen maken in zijn his torische boodschap. De man. die zelf het bevel moest geven om de eerste atoombommen af te werpen, heeft bij zijn heengaan als president willen waarschu wen voor het onmetelijke ver derf dat over de wereld, de aan valler evengoed als de aange vallene. zou komen, indien ooit de nieuwste wapenen gebruikt zouden worden. Duitser pleegde inbraken in Nederland Te Zaandam is een zekere M. S. uit Essen (Did.) gearresteerd, die in ons land verscheidene in braken heeft gepleegd. S. trachtte op illegale wijze naar Amerika te emigreren. Toen hem dat niet gelukte, hield hij zich bezig met het plegen van inbraken, waar van hij er thans verschillende heeft bekend. Hij is in Haarlem in verzekerde bewaring gesteld. Enige Weken geleden heeft M. S. in de gemeente Rhenen in 'n nacht op twee plaatsen ingebro ken, n.l. in hotel „De Grebbe" en in een villa. Bij dit laatste pand vond de politie een achtergelaten rijwiel, terwijl in de stopverf van een der ramen een afgebro ken punt van een mes stak, waarmee kennelijk was getracht een ruit uit te snijden. De fiets bleek afkomstig te zijn uit Wees. perkarspel. Het gevonden spoor leidde tot de arrestatie van S., die nog in, het bezit bleek té Zijn van een mes, waaraan de punt ontbrak. f Advertentie) Verhoogt het aanzien van Uw handen. Altijd gaal, 2aeht en welverzorgd Het I» tl* Hamamflli dl* Het 'm doet KAAPSTAD, 13 Jan. (AFP) Naar A.F.P. in Kaapstad heeft vernomen zal het officiële onder zoek naar het vergaan van de „Klipfontein" in Nederland plaats vinden. Ook de Portugese auto riteiten van Beira zullen een on derzoek openen om de aard en de juiste plaats van het obstakel, waarop de „Klipfontein" stootte, te bepalen. De bemanning van de „Klip fontein" wordt de volgende week in Kaapstad verwacht, waar zij zich op het emigrantenschip „Zui derkruis" zal inschepen voor de terugreis naar Nederland. Kapitein J. Oosterhuis van de „Klipfontein" krijgt in elk geval iets tërug van zijn verloren be zittingen. In een vergadering heeft de Vereniging van Vogel- en Na tuurvrienden te Delft besloten, de kapitein een nieuwe kanarie vogel met kooi aan te bieden, ter vervanging van dê vogel, die bij de ramp van het schip het leven verloor. Aan kapitein Oosterhuis is te legrafisch mededeling van dit besluit gedaan. Ne«lerïands schip „Hermes" meldt man overboord De kapitein van het Neder landse ss .Hermes" van de K.N. S.M. (2.746 ton) heeft Dinsdag ochtend vroeg gemeld, dat één der opvarenden ten Zuiden van de Azoren overboord is geslagen. Aan alle schepen werd verzocht, naar de vermiste uit te zien. De „Hermes" is op thuisreis uit de West. Van de zijde der K.N.S.M. ver nemen wij het volgende: In de nacht van 12 op 13 Januari werd tijdens stormweer de gezagvoer der van het s.S. Hermes van de K.N.S.M. gewaarschuwd, dat dé 24-jafige timmerman W. van der Struys uit Den Helder, geboren 7 November 1928, vermist werd. Nadat het gehele schip doorzocht was, moest aangenomen worden, dat hij met een stortzee over boord was geslagen. Aan alle schepen in de buurt werd een spoed-rüdiobericht gegeven om mede uit te zien. DONDERDAG 15 JANUARI Hilversum 1. 402 m. 7.00 u. AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Koorzang: 9.25 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon; 10.35 „Ik weet, ik weet wat u niet weet 10.50 Voor de kleuters; 11,00 Gevarieerde muzieik; 12.00 u. Orgel en piano; 12.25 „In 't spionnetje"; 12.30 uur Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 „Uit 't bedrijfsleven"; 13.00 uur Nieuws; 13.15 M| dedelingen of gramofoon 13.20 Lichte muzieik; 13.55 „Lon den en Parijs", hoorspel; 14.35 u. Pianorecital; 15.00 Voor de zie ken; 16.00 „Tussen vier en vijf"; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Mili tair vraaggesprek; 17.40 Gramo foon; 17.45 Regeringsuitzendinig: Mr. H. G. Quik: „Internationale technische hulp aan Z.O.-Azië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sporlprotole- men; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Reportage of gramofoon; 19.00 u. Gesproken brief uit Londen- 19.05 Jazz Sociëteit; 19.40 Jan Brusse introduceert de nieuwe Franse ster: Mouloudji; 20.00 u. Nieuws; 20.05 Studentenorkest en solist; (In de pauze plim. 21.0521.20 u. „De werkers in het zesde wereld deel", causerie); 22.05 Voordracht 22.20 u. Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gramofoon. Hilversum II. 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00- 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 uur Gramofoon; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo foon; 9.00 u. Voor de huisvrouw; 9.40 Gramofoon; 10.00 Gewijde •muzieik; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 11.50 „Als de ziele luistert"; 12.00 Angelus; 12.03 uur Lunchconcert; (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen)); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gramofoon; 13.35 u. Pianovoordracht: 14.00 u. Metro- pole-obkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.1,5 u. Kamerorkest; 15.50 Gramofoon; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Kamermuziek; 16.55 Gramofoon; 17.00 „Titus, de zoon van Rembrandt", hoorspel; 17.30 Gramofoon; 17.40 Voordracht; 18.00 Gramofoon; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Orkest van 't Le ger des Heils; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvra gen van allerlei aard en een pas toraal antwoord; 19.30 Gramofoon 20.00 Radiofcrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Vragen aan voorbijgangers; 22.15 Pianorecital 22.45 Avondoverdeniking; 23.00 u. Nieuws en SOS-beriohten; 23.15 24.00 Gramofoon. West-Borneo Cultuur Mij. De rubberproductie van de N.V. West-Borneo Cultuur Maatschap pij bedroeg in December 1952 19.551 kg. De totale productie in 1952 bedroeg 187.007 kg rubber (over 1951: 143.902 kg). Nederlandse uitvoer naar W est-D ui t I and De West-Duitse autoriteiten hebben voor invoer uit Neder land van diverse soorten karton een bedrag toegewezen van 1.17 millioen mark, voorts een bedrag van 800.000 voor invoer eveneens uit Nederland van papier en pa pierwaren 625.000 mark voor diverse oliën 500.000 mark voor fruit, 500.000 mark voor groente en 250.000 mark voor vleeswaren Algemene Exploratie Maatschappij De olieproductie op de olie concessie der Algeméne Explora tie Maatschappij heeft in Decem ber 1952 19.630 kg ton bedragen tegen 12.350 in December 1951. De totale productie in 1952 heeft bedragen 232.110 kg ton tegen 137.960 kg ton in 1951. Gehele kapitaal Zuid- Preanger in Brussel genoteerd Met ingang van gisteren wordt het gehele kapitaal van de N.V. Zuid-Preanger Rubber-Maatschap pij op de Effectenbeurs van Brussel genoteerd. Tot dusver werden in Brussel alleen de oude aandelen Zuid Prear.ger genoteerd en niet de nieuwe aandelen, die ontstaan zijn door de overneming van an dere cultuurondernemingen. Hier door werd de arbitrage tussen Brussel en Amsterdam belem merd. Het heeft veel voeten in de aarde gehad om de notering in Brussel te bewerkstelligen. Het bericht van. het ingaan der notering aldaar is thans aan de Amsterdamse Beurs waar men hierop vele maanden heeft ge wacht, met voldoening verno men. De obligatielening van Lijempf In aansluiting op het bericht in zake de lening van f 1.750.000 voor de Lijempf te Leeuwarden vernemen wij nader dat uitge geven wordt f 1.750.000 4'/« pet. Polen komt oude lenings- verpliehtingen na PARIJS, 13 Jan. (DPA) In tegenstelling tot de Sovjet-Unie, die geen enkele regeling heeft getroffen voor de buitenlandse schulden, welke uit de tijd van het Tsarenrijk dateren, heeft Polen zich na de tweede wereld oorlog bereid verklaard tot del ging van een zeker gedeelte der oude Poolse schulden aan Frank rijk. Dezer dagen is de eerste beta ling geschied op deze, in de twintiger en dertiger jaren in Frankrijk geplaatste Poolse staats- gemeente- en spoorwegle ningen. De middelen voor de be taling werden verkregen door de uitvoering van Poolse kolen naar Frankrijk. Mevr. Soekarno schenkt het leven aan een zoon DJAKARTA 13 Jan. (P.I. Aneta) De echtgenote van president Soekarno heeft Dins dagochtend het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. 15-jarige obligatiën, tot de koers Van 100''1 pet. f 500.000 is reeds op inschrjjvingsvoorwaardèn ge plaatst. De inschrijving op het restant staat open op Maandag 19 Jan. a.s. bij de Amsterdamse Bank N.V. Uit het emissieprospectus blijkt o.m. dat de gang van zaken in 1952 bevredigend is geweest. Bijzondere omstandigheden voor behouden, verwacht de directie wederom 7 pCt. dividend te kun. nen uitkeren. De ontwikkeling in de naaste toekomst Wordt met vertrouwen tegemoet gezien. De opbrengst der lening dient voor aflossing op het debet-saldo bij de bankier. Hogere pro«luclies bij Moormann De N.V. Maatschappij tot ex ploitatie der cultuurondernemin. gen van E. Moormann en Co. heeft in December verkregen 130.933 kg rubber en 9.336 kg koffie. De productie gedurende geheel 1952 is hiermede gekomen op 1.188.527 kg rubber en 299.007 kg koffie tegen resp. 917.909 kg. en 220.300 kg in 1954 Indonesische vakboml dreigt met staking De leiding van de Sarbupri (Vakbond van Ondernemings arbeiders) in Djakarta heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gedreigd met een totale staking op 25 Januari bij de on dernemingen op Oost-Sumatra als protest tegen een maatregel, die de minister van Arbeid heeft ge nomen inzake de'voor half Juii 1951 te weinig betaalde over- werkgelden op de ondernemingen in Oost-Sumatra. De minister van Arbeid, de heer Tedjasukmana, had beslo ten, dat de te weinig betaalde overwerkeelden zouden worden gestort bij een comité, dat tot taak kreeg een stichting „Wel- zijnsverzorging ondernemingsar beiders Oost-Sumatra" in het le ven te roepen. De Sarbupri wees dit besluit van de hand en wens te rechtstreeks uitbetaling aan de arbeiders. AMSTERDAM, 13 Jan. Na de vaste stemming van gisteren heeft de Amsterdamse Effecten beurs Vanmiddag een lichte reac tie getoond, waarover zich eigen lijk niemand verwonderde. Be gin Beurs lagen de meeste koer sen circa een tot twee punten lager, doöh hiermede was vrij wel het gehele aanbod verwerkt en kwam er weinig verandering in de noteringen. De omzet is gisteren intussen vrij behoorlijk geweest, n.l. f 2.1 millioen nomi naal voor de aandelen en f 4.1 millioen voor de obligaties. Bij deze laatste was ditmaal een be drag van f 704.000 4 procents obligaties Wagon Lits, een fonds dat het zeer zelden tot 'n grote Omzet brengt. Volgens insiders betrof het hier de uitvoering van eert arbitrage-order. Tegen de algemene maktten- denz in, heerste er, vooral uit 't buitenland, enige vraag naaf Kon. Olie. Zoals bekend zijn er berichten, waarin sprake, dat 't proces in Amerika tegen vijf grote oliemaatschappijen, waar onder Royal Dutch, geen door gang zal vinden. Het hoofdfonds steeg aanvankelijk van 310 tot 312; maar werd hierin belem merd door de iets zwakkere on dertoon elders. Slotnotering 311. Philips en Unilever sloten circa een punt lager, AKU nagenoeg prijshoudend. Ook de scheep- vaartafd.eling opende iets zwak ker, maar ook hier bleven de nadelige koersverschillen zeer beperkt. Hetzelfde geldt voor de cultuurmarkt. Aandelen Zuid Preanger werden een puntje ho ger geadviseerd op 64%. Alle aandelen van deze maatschappij zijn thans ook in Brussel ver handelbaar. Algemene exploratie vrijwel onveranderd op 110. De maatschappij heeft de jaarpro ductie over 1952 gepubliceerd, 232.110 kgton tegen 137.960 kgt. vorig jaar, dit was slechts ten dele bekend. Indonesische ge meenteleningen wederom zeer vast, doch daar aanbod zo goed als geheel ontbreekt, ble:ef het ook vandaag meestal bij biedno- teringen. Staatsfondsen goed prijshou dend, waarbij conversdefening op 94 kwam. Amerikanen stil. 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Per 1 Januari 1953 heeft «Ie re geling voor de geneeskundige verzorging van de gezinnen der beroepsmilitairen van de Konink lijke Landmacht een verandering ondergaan. Tot dusverre hadden die gezin nen vrlie geneeskundige en spe cialistische hulp (met uitzonde ring van bevalling en gynanaeo- logische gevallen) via de militai re geneeskundige dienst. Voorts werd voor gezinsleden van be roepsmilitairen beneden de rang van 2e luitenant bii ziekenhuis- verpleging 50 van de ver- pleegkosten tot een maximum van 60 dagen per geval vergoed. Voor tandheelkundige hulp aan gezinsleden werd tot dusver geen vergoeding gegeven. De nieuwe regeling onder scheidt gezinnen van militairen der K.L. met een salaris bene den f 3750 en met een salaris bo ven dit bedrag. De eerste groep heeft voortaan recht op volledige geneeskundige (dus ook volledig specialistische) en tandheelkundige verzorging volgens de regeling der zieken fondsen. Deze groep moet zich dus bij een ziekenfonds latên in schrijven. Het gemiddelde pre miebedrag wordt echter door het Rijk vergoed en men heeft vrije De vertegenwoordiging in Eur. kolen-gemeenschap OSLO, 13 Jan. Reuter). De 80-jarige koning Haakon heeft hedenochtend het nieuwe zittings jaar van het Noorse parlement geopend. In zijn troonrede ver klaarde hij, dat het instellen van een permanente Noorse vertegen woordiging bij de Europese kolen- en staalgemeenschap één der ta ken voor 1953 was. Noorwegen zou actief deel blij ven nemen aan de internationale samenwerking in de Verenigde Naties en andere internationale organen tér bescherming van de vrede. Ter voorkoming van oorlog en ter verzekering van de vrijheid van het land zou de regering ook de samenwerking binnen het At lantisch Pact en de opbouw van de strijdkrachten in overeenstem ming met het reeds goedgekeurde drie-jarenplan voortzetten. Vliegende schotel wordt werkelijkheid Een voormalige Duitse mili taire piloot, de 30-jarige Walter Schlieszke te Hannover, heeft na jarenlange proefnemingen zijn vinding gereed voor fabricage: een klein vliegtuig, type vliegen de schotel, patentaanvrage no. L 087711-2262. Schlieszke heeft aan pers en televisie zijn model getoond onder het motto: „Vlie gende schotel wordt werkelijk heid." Hij bouwt een bijna cirkelvor mige ruime binnencabine, waar omheen een grote schijf en vleu gels roteren. Raketten leveren de stuwkracht. Omdat Duitse constructeurs geen kruit mogen gebruiken, gebruikt de uitvinder voor zijn proef modellen de vulling van stukken vuurwerk. De proefmodellen vliegen met grote stabiliteit. Over drie maanden zal het eer ste officiële model startklaar zijn. De uitvinder beweert dat het één persoons model voor 3500 mark verkocht zal kunnen worden.... keus van artsen die aan 't fonds verbonden zijn. De gezinnen boven de grens van f 3760 hebben vrije artsen keuze. Zij krijgen van Rijkswege in het algemeen volledige ver goeding voor huisartsenhulp. me dicijnen. verbandmiddelen, spe cialistische hulp voor tandheel kundige hulp wordt een vergoe ding volgens bepaalde tarieven gegeven en voorts geldt 50 vergoeding voor ziekenhuisver- pleging tot een maximum van 60 dagen. Personen voor wie een ongehuwde militair door de mi nister als kostwinner is erkend, hebben dezelfde aanspraken als gezinsleden. Amstelveen R'dam-Pac. kust nacht 12 v. Caracas-Christobol; Antonia (T.) 10 v. Pt. Swetten- ham n. Plodju; Ariadne 10 van New York te Cd. Trujuillo. Joh. van Oldenbarnevelt Melbourne- Ada p. nacht 12-123 Gibraltar; Kota Agoeng Ind.-R'dam p. 12 090Ö Lissabon; Limburg N. York Calcutta p. 12 1100 Malta 15 vm Beyerouth verw.; Maasdam 13 v, Pt. au Prince te La Gualra (Cruise); Nieuw Amsterdam (Cruise) 13 v. Cartagena te Cris tobal; Rijndam NewYork-Rotter- dam 13 Southampton verw.; Tas man 9 v. Kobe te Yokohama; n. Makassar; Zuiderkruis A'dam- Kaapstad 13 te Las Palmas; Wa- terrhna R'dam-Pusan 12.570 m n.o. Paramaribo. Lijk van oorlogs slachtoffer gevonden In Schoondijke (Z. VI.) is, bij het opruimen van de resten van een in de oorlog verwoeste wo ning het lijk Van, een oude vrouw gevonden. Hoewel niets werd gevonden waaruit de iden titeit van de vrouw kon worden vastgesteld, is bekend dat op 11 October 1944 de 79-jarige wed. de V., tijdens een luchtaanval ter plaatse werd gedood. De of ficier van Justitie te Middelburg hééft een onderzoek ingesteld; Het stoffelijk overschot werd in de kelder onder het puin ge vonden, toen men bezig was met het bouwrijp maken van het ter rein waarop de verwoeste wo ning heeft gestaan. DE SPOORWEGSTAKING IN ITALIË ROME, 13 Jan. (Reuter) De Italiaanse regering heeft Dins dag vliegtuigen, bussen en leger, auto's gemobiliseerd om 't hoofd te kunnen bieden aan de 24-uur staking van naar raming 200.000 leden van de communistische bond van spoorwegpersoneel, die heden te middernacht is begon nen. Ongeveer 600 treinen die rij den met personeel dat niet lid is van deze bond worden niet door de staking getroffen doch in geheel Italië staan ongeveer 6.000 treinen stil. Volgens de leden van de nlet-communistische bond is de staking ter ondersteuning van looneisen door de commu nisten uitgeroepen ter bevorde ring van zuivere partijbelangen. Advertentie PAST I L L E S Advertentie „Oranje" Zaterdagochtend in Tandjong Priok DJAKARTA. 13 Jan. (P.I. Aneta) Het m.s. „Oranje" wordt Zaterdagochtend in Priok verwacht. Van de zijde van de Maatschappij „Nederland" ver neemt Aneta. dat gehoopt wordt, dat het schip 27 Januari, dus na 10 ligdagen, de thuisreis zal kun nen aanvaarden. Omtrent de juiste datum van vertrek kunneh begin volgende week nadere mededelingen verwacht worden. De persdienst van het ministe rie van Landbouw meldt: Bij het uitbreken van het mond- en klauwzeer in 1952 is de Neder landse veestapel op grote schaal ingeënt. De onvatbaarheid van het rundvee is thans als gevolg van de niet onbeperkte werkingsduur van het vaccin aanzienlijk ver minderd, zodat het enten thans weer noodzakelijk is geworden. Dit blijkt ook uit het voorko men van gevallen van mond- en klauwzeer, die in de afgelopen weken in enkele delen van het land zijn geconstateerd. Aangezien i3 komen vast te staan, dat de besmetting zich hoofdzakelijk heeft voorgedaan bij rundvee, dat korte tijd daarvoor op de markten voorziening voornemens, met in gang van f Februari 1953 een ver voersverbod af te kondigen voor rundvee met uitzondering van dieren, die minstens Veertien we ken geleden en hoogstens zes maanden geleden zijn Ingeënt. Men late dus tijdig inenten. De uitzondering geldt eveneens voor kalveren beneden de zes weken. Het ligt bovendien in de bedoe ling van de minister de vergoe ding voor koeien, die na een na der vast te stellen datum wegens besmetting met mond- en klauw zeer worden geslacht, met 20 pet, te verminderen. De maatregelen hebben tot doel weder optreden van mond- en klauwzeer in ons land zo grondig mogelijk te voor komen, aldus deze mededeling, is aangekocht, is de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- FEUILLETOIS EEN ZONDAGSKIND Door Toon Kortooms 70. „Wat zeg je me nou van zö'n onbenullige vent? Zou je hem niet door elkaar rammelen? Omdat zijn onervaren dochter, die nooit verder dan Amsterdam mocht komen, zich laat inpalmen door de eerste de beste Franse snob, daarom zouden jij en ik op de keien moeten! Haha! Maar dan kent hij van Tricht nog niet! En dan kent hij, hoop ik, Theodoor Bronkhorst nog niet. Ga zitten. Zal ik jou eens wat vertellen? Al had die onbenullige kerel ook een dozijn dochters, die allemaal met buitenlandse theaterdirecteu ren huwden, dan zou ik hem nog vermorzelen! Ben je mijn man, ja of nee?" Zegevierend keek Van Tricht zijn leerling aan. Ach. dacht deze bekommerd, het is hem naar de hersenen geslagen. ,,Ik zie het al", zei Van Tricht. „jij laat je door de eerste de beste tegenslag al vloeren. Zo iemand kan ik niet gebruiken. Maak eerst je examen af en kom dan hier terug. Denk intussen maar eens na over deze woorden: Men- da zette ons buitenwü zet ten Menda buiten. En als je niet meedoet, doe ik het alleen Zonder verder nog naar Theo door om te zien wierp hij zich op zijn correspondentie. Hoofd schuddend liep Theodoor naar de deur om het pension te verlaten. Van Tricht was de waanzin dui delijk nabij. Als ik deze man in zijn moeilijke uren niet bijsta gaat hij zich aan iets te buiten. Hij zou inderdaad nakomen wat hij zojuist gezegd had:„Als jij niet meedoet, doe ik het alleen". Op die concertavond in Amsterdam uitte hij destijds een soortgelijk dreigement toen er voor de ko ningin gezongen moest worden: „Als jij nie zingt, doe ik 't!" Deze man was in de grond van zijn wezen niet de slappe figuur waar men hem voor aanzag. Hij was hard in tegenspoed. Had hij dit in zijn bewogen verleden geleerd? Theodoor keerde zich resoluut om en met de deurklink in de hand zei hij: „Ik ben jouw man...." „Dat wist ik wel", zei André. Mevrouw Legrande dacht er ook zo over. In deze man, zeide zij. is juist door de tegenslag een fiére zelfbewustheid ontwaakt, die onder geen beding verwaar loosd of verzwakt mocht worden. Al bereikt hij niets positiefs, zijn ommezwaai van slap mens naar zelfstandig individu is een on schatbare winst. Laat hem niet in de steek, jongeman! Theodoor be loofde het. Hij nam Mies in ver trouwen en vroeg haar of hij, ook na zijn examen, voorlopig bij haar in huis mocht blijven. Te genover George en tegenover va der en moeder Bronkhorst zou hij de situatie wel klaren, door te zeggen, dat hij enige zangcon certen noodgedwongen moest na komen. En daarmee had hij geen woord teveel beweerd. Theodoor bond als een getergde terrier de strijd met zijn exami natoren aan. Hij concentreerde zich fel op de zittingen, die elk een uur duurden. De heer Laag- veld stapte door de examenzaal en luisterde hier en daar bij een tafeltje hoe deze of gene student zich op de wegen der wetenschap voortbewoog, in de pauze merkte een der examinatoren tegenover de heer Laagveld op, dat hii een jongeman aan ziin tafel had ge- nad, die meer dan normale intel ligentie aan de dag legde. De naam van deze jongeman wilde hem niet te binnen schieten, maar het was een goed gebouwde fi guur met een prettige warme stem. „O", zei de heer Laagveld, „dan weet ik het wel. Dat is Bronk horst, goed student, bekwaam monteur, guitaarspeler en opera zanger. Heeft voor ministers, ge zanten en zelfs voor de konmgin gezongen. Nooit van gehoord of gelezen?" „Nee nooit van gehoord", ziei de geleerde examinator. „Dan bent U gezakt", zei de heer Laagveld glimlachend. Andere geesten bij wie even eens <?e eruditie uit de, oren ëuilde, vingen iets op van „zak en" en kwamen om de beide he ren staan. „Dus", zei de examinator, blij dat hij het al wist, „die student heeft voor de koningin gezon gen?" ,Hij heeft voor vele groten ge zongen", zei de heer Laagveld, „en na afloop van het examen zal ik hem voor de allergrootsten laten zingen.... voor examina toren!" Toen het examen ten einde was en ieders iot gewikt en gewogen, stonden de studenten als uitge hold vee aan de ingang van de grote aula. De eerste, die naar binnen werd geroepen, was Theo door Bronkhorst. Hij verbleekte, balde zijn vuisten en zei fel voor zich uit: „Natuurlijk, dat kan er nog wel bij!" Dit binnenroepen vóór de an deren betekende, dat hij gewogen en te licht bevonden was. Lang zaam en duizelig volgde hij ae heer Laagveld, dwars door de zaal naar de groene tafel. De he ren waren daar massief gezeten en doorpriemden hem met be langstellende blikken. Ja. dacht Theodoor, kijk, zó ziet een ge straalde student er uit. Jullie gaan straks terug naar je kist sigaren ik naar de gebroken fa brikant. die wellicht Uw sigaren vervaardigde. En mijn oude vader zal geen aanleiding meer vinden om van mij te zeggen: „Geef hem de ruimte!" „Zou je iets voor de heren wil len zingen?" vroeg plotseling een bekende, vriendelijke stem. Theodoor haalde zwijgend zijn schouders op. Een ogenblik keek hii zijn directeur aan. Deze begon te glimlachen en zei: „Dat is waar ook, ik zou het bijna vergetenje bent prach tig geslaagd!" „Dank zei Theodoor. Hij hief zijn hoofd op en vroeg: „Wat zal ik zingen?" „Zing de Barbier maar", zei de heer Laagveld. „Dan zou Christ Morees even moeten komen", zei Theodoor. De heer Laagveld ging Christ halen. De troep uitgehold vee deed van ontzetting een stap achterwaarts, toen de directie ziin naam riep. (Wordt vervolgd.) Een van De New-York Time Churchill Eisenhower gesteld een verdedig te stellen voor Zuid-C dezelfde wijze als de Britse premier probee baar op deze manier mer van 1952 is he niet gelukt vaste voel in de A.N.Z.U.S.-raac ter beveiliging van Oceaan. De Amerikar daar weinig voor. Zo ring-Eisenhower op voorstel ingaan, dan eerste instantie daar de V.S., Frankrijk, Nieuw-Zeeland en Th in aanmerking (aldu: Voor het zover kor Londen en Washingto eens moeten worden gezamenlijke houding te van Peking-China tionalistische China d naam dan in werkel staat. Deze opvatting Dulles, de nieuwe m buitenlandse zaken c huldigen. Begrijpelijk, dergelijk pact zich ri een mogelijke agressii munistisch China. De tussen de V.S. en Ja in het leven roepen v; Z. U. S. zijn beide gi weest van de vrees v Op dit ogenblik best geen overeenstemmii Washington en Londe gemeenschappelijke hi voorstel, dat Churchil daan kan de aanwijzii op dit stuk van 'za toekomst een kenterin wachten. Gis Sot De Russische pers hebben met een v openhartigheid meldir van een complot dc grotendeels Joden, in Unie op touw gezet de figuren van het 'l« roven. Een samenzv eensdeels is gelukt, m andere kant is bezwo artsen ,w.o. enkele Y zouden de dood op hl hebben van mannen als een maarschalk I perbevelhebber van sche landstrij dkrachte norov, hoogste comm, Sovjetlegers in de s Finland en ook van nde der dan een Zhadano' van het centrale comil munistische partij, d overleed aan een harti De betrokken doktore dienst van Zionistisch ties, gesteund door kaanse en Britse veili sten. De vreemde n steunden de „Joods i sche" en „bourgeois"- grote sommen gelds Moskou! De officiële partij-c „Pravda" en de „Izv ben direct hun comm dit nieuws geschreve; bepaald mals. Opmer evenwel, dat de critie richt tot de organen K. W.,de staatsveilig! „Zij, die dit complot wisten en de verant heid dragen voor he neren van de organen veiligheidsdienst moge gestraft blijven," aldu da. Wat te denken var tone? Er dringen zie veronderstellingen op zijn. dat een anti-Joc wordt gevoerd om de Wereld en misschien delen van het Duitse stig te stemmen. H Slansky wees in di< Het noemen van nami ge militairen is typi een betrekk tijd zijn vele Russiscl eieren op jonge leeft ven. In het afgelopen het er een 30 met een j JeefUid van ongeveei Wil men met de bei aan het adres der zuivering verbergen, de oorlog in de militaii plaats vond? Is het mk voorwendsel om de s van Beria te zuiveren? volgt tegenwoordig n andere grootheden, vroeger genoemd als ger van Stalin, was dood de grote rivaal kov. De laatste staat gunst. Zodra Zhadon nied Malenkov een ra de aanhangers van 2 stander. Men mag veronders de gehele historie anr de strijd om de macht steling, die, al naar S1 wordt en zijn dood na wordt. Het is ook a onmogelijk dat met heeft met een manoeu aandacht van het Rus: van bestaande tegensla als in het productintro van de bekende spar.n sen het leger en de stand - af te leiden. deze veronderstellincc het onlogisch is wa; dictatoriaal bewind eerlijk te kennen -eei Jarenlang is ondermi een groe-rie artsen, d de 'eens van veornan ren pp—unt ha-» Vee zin is daar niet voor zeker niet als men vreemde schaatsen, die hebbers in het Kremlit derbinden. Oost-Duitse pla worden geëvaci r\ BERLIJN Inwo Oostduitse plaatsen in vjng van Berlijn make ?Jng van dat alle woi i" een kring van ong °m Berlijn liggen, Van de autoriteiten me den ontruimd. In Klei w 1 volgens deze bei winkeliers, wier zakei iun ?aP, een straat, die JOn leidt, aangezegd 1 voor 15 Januari a.s. Wen. De Westberlijnse poi Van talloze zijden 1 van deze berichten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4