Huiseigenaar bindt de strijd aan tegen de „huurkamer" James Mclntyre, die werd jewijd toen hij 35 jaar was Fotograaf onder zwarte doekaangevallen OPENBARE WERKEN ö'e weRelö. NU, en dat kregen ze ook, allemaal, behal ve..,. eentje. Die ene boon had toch zo'n vrese lijke pech. Lag het nu aan ZO redeneerde de dappe re boon in zich zelf, maar ach, het viel toch niet mee om iets van de wereld te zien te krijgen. De keukendeur ging na melijk dicht... Heus waar, toen de boon bijna bij de drempel was, werd de ONZE bruine boon was natuurlijk verschrik kelijk nieuwsgierig. „Ik ben een boon als ik snap, wat ze bedoelt" piekerde hij. En nu was hij nog wel een boon, maar hij snapte er niets van. En jij? Kun je raden, wat de keukenmeid van plan was? Ik zal het je gemakkelijk maken. Je moet weten, dat het net Dr'ekoningèn was, toen ze met die boon in haar hand stond. Gaat je nu een lichtje op? Luister maar eens wat de keukenmeid allemaal uit de kast haal de: melk, meel, eieren, krenten, rozijnen, sucade,.... Ze ging een koek bakken, maar geen gewone koek, nee, een Driekoningenkoek! En daar was onze boon nu bij nodig. Werkelijk waar, de boon die de pan miste en voor een gesloten keu kendeur kwam. had nu eens heel veel geluk. Hij werd in hoogst eigen per soon in d'e lekkere koek gestopt en toen hij er 's avonds weer uitwipte, werd er luid gejuicht en vrolijk geroepen. Woensdag 14 Januari 1953 Pagina 5 Buitenlandse notities Wie heeft het voor het zeggen? Ook prijzencommissie zou geen enkele bevoegdheid hebben Oost-Duitse plaatsen worden geëvacueerd Goudvoorraad is opnieuw gestegen Tik met een gummiknuppel Tsjechische bisschop uit ambt gezet HEILIGE STOEL: TitO blijft R.K. Kerk vervolgen VAN DE BOON, DIE ER DE MOED INHIELD Van loopjongen tot Kardinaal van ons VIER DUITSERS TER DOOI) VEROORDEELD Geen afzonderlijk proces over Oradour DONNER LEIDT WEER IN HOOGOVEN-TOURNOOI Een voorstel van Churchill De New-York Times meldt, dat Churchill Eisenhower heeft voor. gesteld een verdedigingspact op te stellen voor Zuid-Oost-Azië op dezelfde wijze als de N.A.V.O. De Britse premier probeert het blijk baar op deze manier. In de zo mer van 1952 is het Churchill niet gelukt vaste voet te krijgen in de A.N.Z.U.S.-raad. Het pact ter beveiliging van de Stille Oceaan. De Amerikanen voelden daar weinig voor. Zou de rege- ring-Eisenhower op het Britse voorstel ingaan, dan kwamen in eerste instantie daar Engeland, de V.S., Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland en Thailand voor in aanmerking (aldus de N.T.). Voor het zover komt, zullen Londen en Washington het eerst eens moeten worden over een gezamenlijke houding ten opzich te van Peking-China en het na tionalistische China dat meer in naam dan in werkelijkheid be staat. Deze opvatting schijnt ook Dulles, de nieuwe minister van buitenlandse zaken der V.S. te huldigen. Begrijpelijk, omdat een dergelijk pact zich richt tegen een mogelijke agressie van com munistisch China. De verdragen tussen de V.S. en Japan en het in het leven roepen van de A. N. Z. U. S. zijn beide gevolgen ge weest, van. de vrees voor Peking. Op dit ogenblik bestaat er nog geen overeenstemming tussen Washington en Londen over een gemeenschappelijke houding. Het voorstel, dat Churchill heeft ge daan kan de aanwijzing zijn, dat op dit stuk van zaken in de toekomst een kentering is te ver wachten. Gisting in de Sovjet-Unie? De Russische pers en radio hebben met een verbluffende openhartigheid melding gemaakt van een complot door medici, grotendeels Joden, in de Sovjet- Unie op touw gezet, om leiden de figuren van het leven te be roven. Een samenzwering, die eensdeels is gelukt, maar van de andere kant is bezworen. Negen artsen ,w.o. enkele hoogleraren, zouden de dood op hun geweten hebben van mannen van. naam, als een maarschalk Koniev op perbevelhebber van de Russi sche landstrijdkrachten, een Go- norov, hoogste commandant der Sovjetlegers in de strijd tegen Finland en ook van niemand min der dan een Zhadanov, oud-secr. van het centrale comité der com munistische partij, die in 1948 overleed aan een hartverlamming De betrokken doktoren waren in dienst van Zionistische organisa ties. gesteund door de Ameri kaanse en Britse veiligheidsdien sten, De vreemde mogenheden steunden de „Joods nationalisti sche en „bourgeois"-artsen met grote sommen gelds. Tot zover Moskou! De officiële partij-organen de „Pravda en de „Izvestia" heb ben direct hun commentaren op dit nieuws geschreven. En niet bepaald mals. Opmerkelijker is evenwel, dat de critiek zich ook ncht tot de organen van. de N. A. W., de staatsveiligheidsdienst. „Zij, die dit complot niet eerder wisten en de verantwoordelijk heid dragen voor het function- neren van de organen der staats veiligheidsdienst mogen niet on gestraft blijven," aldus de Prav da. Wat te denken van deze his torie? Er dringen zich tal van veronderstellingen op. Het kan, zijn, dat een anti-Joodse actie wordt gevoerd om de Arabische Wereld en misschien ook wel delen van het Duitse volk gun stig te stemmen. Het proces- Slansky wees in die richting! Het noemen van namen van ho ge militairen is typisch in dit ?.®Ya..In een betrekkelijk korte ti.id zijn. vele Russische stafoffi cieren op jonge leeftijd gestor ven. In het afgelopen jaar waren het er een 30 met een gemiddelde leeftijd van ongeveer 50 jaar. Wil men met de beschuldiging aan het adres der artsen een zuivering verbergen, die sedert de oorlog in de militaire regionen plaats vond? Is het misschien een voorwendsel om de staatspolitie van Beria te zuiveren? Zijn naam volgt tegenwoordig na die van andere grootheden. Zhadonov, vroeger genoemd als de opvol ger van Stalin, was voor zijn dood de grote rivaal van Malen- kov. De laatste staat nu in de gunst. Zodra Zhadonov stierf, hied Malenkov een razzia onder de aanhangers van zijn tegen stander. Men mag veronderstellen, dat de gehele historie annex is met de strijd om de macht. Een wor steling, die, al naar Stalin ouder wordt en zijn dood nadert, feller wordt. Het is ook allesbehalve onmogelijk dat men te doen heeft met een manoeuvre om de aandacht van het Russische volk van bestaande tegenslagen zo als in het nroduetioToces, of b.v. van de bekende spanningen tus sen het leger en de arbeidende stand - af te leiden. Waarom al deze vero-"'erstellinf»en'> Omdat het onlogisch is wanneer een dictatoriaal bewind volkomen eerlijk te kennen -eeft. dat het Jarenlang is ondermijnd door een groc-ue artsen, die het op de 'e"ens van voorname topfigu ren ?p«unt ha'l Veel critische zin is daar niet voor nodig. En zeker niet als men let op de vreemde schaatsen, die de macht hebbers in het Kremlin soms on derbinden. AMSTERDAM, 13 Jan. Namens een verhuurder in Amsterdam- Zuid heeft mr. A. W. Kymmell als raadsman vanmorgen in kort geding voor de president van de Amsterdamse Rechtbank, mr. C. Briet, de strijd opgenomen tegen de Centrale Prijzencommissie en de Huurkamer van Amsterdam-Zuid, Als eisende partij verzocht hij de president de in de dagvaarding genoemde leden van de Prijzencommissie en Huurkamer bij vonnis te gelasten, dat zij hun bemoeiingen, werkzaamheden, optreden en activiteiten 'bij zaken van huur en onderhuur, als leden van deze commissie en kamer, onmiddellijk zullen staken. BERLIJN Inwoners van Dostduitse plaatsen in de omge ving van Berlijn maken er mel- h'ng van dat alle woningen die in een kring van ongeveer een km om Berlijn liggen, op bevel van de autoriteiten moeten wor sen ontruimd. In Kleinmarchow volgens deze berichten, de winkeliers, wier zaken gelegen znn aan een straat, die naar Ber- n.l.n leidt, aangezegd hun zaken voor 15 Januari a.s. te ontrui men. De Westberlijnse politie kreeg van talloze zijden bevestiging van deze berichten. Onder de door eiser gedaagde leden bevindt zich wethouder B. C. Franke. Voor de gedaagden pleitte mr. W. H. Vliegen. Mr. Kymmell motiveerde zijn eis met de stelling, dat de Prij zencommissie en de Huurkamer iedere wettelijke bevoegdheid missen, zodat het optreden van de leden onrechtmatig moet wor den geacht. Niet de Prijzencom missie en de Huurkamers hebben toe te zien op de uitvoering van de nieuwe Huurwet, zo vervolgde hij, doch de daarvoor officieel ingestelde en met deskundig per soneel werkende huuradviescom missies. Namens de gedaagden bestreed mr. Vliegen deze stelling mef het betoog, dat de Prijzencommissie en de Huurkamers uit de burgerij zijn voortgekomen, zij het op initiatief van het gemeentebe stuur, en dat zij „gedegen voor lichting verschaffen omtrent een redelijke vaststelling van de juiste huurprijs". Hij sprak voorts van bemiddeld optreden der huur kamers en roemde het vrijwillige werk der leden, „dat bij goed willende mensen grote waarde ring heeft gevonden". Hij ont kende, dat de huurkamers zich met deze activiteit op verboden terrein bewogen. Misleiding? Mr. Kymmell stelde daar tegen over, dat het instellen van prij- zencommissies en huurkamers niet behoort tot de door de wet aan B. en W. opgedragen taken en dat de gemeenteraad evenmin ooit het besluit heeft genomen B. en W. op te dragen tot de instelling over te gaan. Hij he kelde voorts (en vond daarbij instemming bij de president) de „misleidende teksten" van de for mulieren, die de huurkamers aan verhuurders toesturen. Een soort Deviezenreserve lager AMSTERDAM, 13 Jan. Is in de eerste week van het nieuwe jaar de goudvoorraad onveran derd gebleven, de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 12 Januari geeft wederom een vermeerdering te zien van het bezit aan edel metaal. Gouden aanmaning om gegevens te ver strekken, begint b.v. met de woorden: „alvorens nadere maat regelen te treffen....". Onder aan dit formulier staat gedrukt, dat „de uitspraak" aan beide par tijen zal worden ter kennis ge bracht. Van zijn kant gaf mr. Vliegen toe, dat ook hij de tekst van de formulieren weinig gelukkig echter mede, dat B. en W. reeds besloten hadden deze teksten te wijzigen. „De huurkamers leggen ge schillen bij, ze voorkomen talloze slepende rechtszaken, maar ze oefenen daarbij geen dwang uit, doch slechts drang. Dat laatste is hun goed recht". Mr. Kymmell was het met dit betoog in het geheel niet eens. Hij achtte een spoedig ingrijpen dringend noodzakelijk, omdat iedere dag vele verhuurders schade brengt. Hij lichtte dit aan de hand van enkele voorbeelden toe en noemde verhuurders, die zeggen zo weinig huur te ont vangen, dat ze er geld op toe moeten leggen. Nadat mr. Vliegen namens ge daagden nog had betoogd, dat zijns inziens deze materie niet geschikt is voor behandeling in kort geding, bepaalde de presi dent de uitspraak uiterlijk op 20 Januari a.s. Hij liet echter de mogelijkheid open, dat hij eerder achtte. Hij deelde de president zijn beslissing bekend zal maken. men, zodat er van preventieve werking sprake was geweest. Pleiter vroeg een zo groot moge lijk voorwaardelijk gedeelte van de straf. «jH* „e"j ™terAatalf ^S1 i^R I,5,7 politie niet goed, want zij had de mill, gestegen tot f 2.117.758.212. jongeiui onderhanden kunnen ne- Hoewel ook ditmaal vorderingen b en papier in buitenlands geld zullen zijn omgezet in goud, geeft de betreffende pest niettemin een stijging te zien van f 24 millioen. Klaarblijkelijk is de aanwas dus groter geweest dan de conversie in goud. De netto deviezenreserve echter vertoont opnieuw een ver mindering en wel met f 33 min., tot f 1.572 min., die voornamelijk veroorzaakt is door een daling van de vorderingen in guldens uit betalingsaccoorden. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 3.690 mnl. tegen vorige week f3.667 min. ROTTERDAM, 13 Jan. Op 18 September j.l. kwamen er drie mannen binnen bij een fotograaf aan de Dordtselaan te Rotterdam en zij vroegen de man of hij een kiekje van hen wilde maken. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier en een hunner nam op een stoel plaats, gereed voor de foto. Toen de fotograaf de zwarte doek over het hoofd had getrokken werd hij plotseling door een tweede met een gummistok geslagen, want zij hadden de bedoeling de fotograaf te beroven. De fotograaf verweerde zich heftig en twee politie-agenten kwamen binnen, die de mannen, van wie zich vanochtend twee voor de Rotterdamse Rechtbank hadden te verantwoorden, op heterdaad betrapten. De 25-jarige bankwerker Y. van A. uit Schiedam zou met de gummistok hebben geslagen en de 28-jarige W. K., eveneens uit Schiedam, zou als „model" bij de fotograaf hebben gefungeerd. De president zeide een lijst van „candidaat-beroofden" te hebben, o.a. een caféhoudster en een ex pediteur. Met de opbrengst van dit „karwei" hoopten de knapen een revolver te kopen, aldus ver klaarde van A. Een Korea-vrij williger, de derde die er bij betrokken was en die tevoren van de plannen had gehoord, speelde het spel letje mee en had de politie ge waarschuwd. Tegen van A. eiste de Officier een gevangenisstraf van anderhalf jaar en hij sprak van „typische roofoverval" en „amateuristische indruk". De raadsman van A. was het niet met de Officier eens, dat de Korea-vrijwilliger zich van aan moedigingen onthouden zou heb ben. Pleiter vond de houding van de WENEN De bisschop van Leitmeritz, in Tsjecho-Slowakije, Mgr. St. Trochta, Salesiaan, is naar eerst thans bekend wordt, door de communistische macht hebbers sinds enige maanden uit zijn ambt ontslagen. De kathe draal werd gesloten. Voor het laatst heeft men de bisschop gezien tijdens de pro cessie op Sacramentsdag 1950, De bisschop is tijdens de tweede wereldoorlog door de nazi's ge vangen gezet, omdat hij weigerde met hen mee te werken. VATICAANSTAD. De H. Stoel heeft 15 December j.l. een nota van vijfduizend woorden tot de Joegoslavische regering ge richt, waarin deze er van wordt beschuldigd „te pogen alle gods dienstige denkbeelden en gevoe lens onder het Joegoslavische volk te verstikken". De inhoud van de nota is eerst Dinsdag te Vaticaanstad gepubli ceerd. In de nota verklaart de Paus, dat „de Joegoslavische regering en andere vooraanstaande Joego slavische communisten een mee dogenloze stryd tegen de gods dienst in het algemeen en tegen de Katholieke Kerk in het bij zonder voeren". Dit is de voorsteven van het Franse s.s. „Fauzon" na de aan varing met het Costaricaanse schip „Astor". Hoewel men vreesde dat de „Fauzon" zou zinken, slaagde men er toch in het schip naar Vlissingen te slepen. Ook de tweede verdachte be kende en tegen hem eiste de Officier van Justitie een gevan genisstraf van anderhalf jaar met aftrek, waarna mr. A. Niessen clementie bepleitte. Uitspraak over 14 dagen. Vragen van Kamerlid Janssen over werkgelegenheid 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Janssen (KVP), heeft aan de minister-president en de mi nisters van financiën, van econo mische zaken en van sociale za ken en volksgezondheid de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de regering heeft besloten tijdelijk een uit breiding te geven aan de omvang van de openbare-werken-politiek en daarbij met name ook te trach ten gedurende een beperkte pe riode de uitvoering van een aan tal objecten van lagere publiek rechtelijke lichamen te stimule ren? 2. Is het waar, dat voor de be doelde openbare werken een fi nanciële tegemoetkoming van rijkswege zal worden verleend? 3. Indien het inderdaad in het voornemen ligt een dergelijke financiële tegemoetkoming aan lagere publiekrechtelijke organen te verlenen, welke zullen dan de voorwaarden zijn, die deze lagere publiekrechtelijke organen op zich zullen moeten nemen, en hoe zullen deze tegemoetkomin gen gefinancierd worden, c.q. haar budgetaire verantwoording vinden? 4. Is het de ministers bekend, dat het feit, dat de regering se dert het optreden van het kabi net nog steeds geen afgerond beeld van haar werkgelegenheids- politiek openbaar heeft gemaakt, bij velen in den lande bezorgd heid heeft gewekt en dat deze bezorgdheid wordt vergroot naar mate publicaties, als in vraag 1 bedoeld, de schijn wekken als zou de regering in de praktijk van haar werkgelegenheidsbeleid de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven niet primair ach ten? 6. Zijn de ministers niet van oordeel, dat het nog steeds uit blijven van de aankondiging van fiscale en economische plannen, resp. maatregelen, welke de in vesteringen in het normale be drijfsleven kunnen bevorderen waarbij de ondergetekende bij wijze van voorbeeld wijst op de voorzieningen terzake van de extra vervroegde afschrijvingen op bedrijfsmiddelen een toe stand van onzekerheid schept, welke ten nadele strekt van de realisatie der noodzakelijke in vesteringen en van schadelijke werking zal blijken te zijn op de omvang der werkgelegenheid? 7. Kunnen de ministers mede delen, of het kabinetsberaad naar aanleiding van het interdeparte mentale advies, waarop de mi nister-president dr. Drees in zijn op 6 November 1.1. in de Tweede Kamer uitgesproken rede (Hande lingen blz. 118 rechter kolom) doelde en waarvan de verschij ning toen binnen enkele dagen door hem werd verwacht, inmid dels zijn beslag heeft gekregen en tot beslissingen terzake van het werkgelegenheidsbeleid in zijn geheel heeft geleid? 8. Kunnen de ministers mede delen of en, zo ja, op welke wijze thans op korte termijn het werk gelegenheidsbeleid in zijn geheel door de regering zal worden ont vouwd en de uitvoering daarvan in de eerste plaats met betrekking tot de stimulering van het nor male bedrijfsleven bevorderd, op dat de werkloosheid alsnog bin nen de engst mogelijke grenzen zal worden gehouden? ERGENS in een keuken kast stond een zak met bruine bonen en als je goed luisterde, kon je dui delijk horen, dat het daar binnen dat grauwe papier een vrolijke boel was. Er werd gedanst en gezongen, of er iemand jarig was. Maar nee, dat was de oor zaak van de feestvreugde toch niet, Ze zongen niet van „Lang zal ie leven" of zo iets, doch „Hiep h'ep I hoera, wij gaan de kast uit, hiep hiep hoera, wij gaan de pan in." Oh, dat was 't hem. Na een lange tijd van wachten in de saaie koude keuken- kast zouden de bonen ein- delijk gekookt worden. „Morgen eten we bruine bonen met spek" was er een half uurtje geleden in de keuken gezegd en dat kleine zinnetje hadden alle bonen goed onthouden. Het i betekende, dat ze aan het begin stonden van een lan ge reis en een fijn avon tuur. Er zou heel wat gebeu ren. Eerst moesten ze in water geweekt worden, dat wist zelfs het kleinste boontje. Wel een hele nacht lang. Daarna gingen ze pas op het vuur om echt gekookt te worden. „Wat zal dat heerlijk zijn, eerst in het zilte nat om een bad te nemen en daar na in de warme pan om lekker op te drogen'', peins de een grote bruine boon, „En daarna" voegde een andere er met een glinste rend oog aan toe, „daarna in een porceleinen schaal, waar de damp van afkomt. Ik hoor de mensen aan tafel al juichen, als de deksel opgetild wordt en wij, mooi, zacht, geurig en diepbruin te voorschijn ko men." Na deze woorden klap ten alle bonen in hun handjes. Ze vonden, dat die ene boon prachtig ge- sproken had. „Precies, zo als 't is" zeiden er een paar ontroerd. Ze verlang den nu allemaal nog vu riger naar het moment, waarop ze uit de keuken kast bevrijd zouden wor den, Daar hadden ze veel te lang in gezeten, vonden ze. Plezier in de pan en be wondering op tafel, dat was pas wat een flinke bruine boon toekwam. kenkast uit ben, wil ik ook wat van de wereld zien. Waarom getreurd, om die pan, waar ik net niet in mocht? De wereld is veel groter dan een pan." de keukenmeid of aan hem zelf? Het viel moeilijk te zeggen. In ieder geval schoot de boon, die uitgela ten van vreugde was, par does naast de pan, waar hij nu net in moest. De keu kenmeid merkte er niets van en de boon belandde in het aanrechtkastje, tus sen borstels, sponzen, ze men en dweilen, Oei, wat een ongezellig gezelschap was dat. „Komt u niet uit de keukenkast van de overkant?" begon een ze- melap beleefd een praatje. „Jawel" zei de boon. „En moest u dan niet het wa ter in om geweekt te wor den?" „Dat is 't hem nu net!" riep de boon, „ik viel naast de pan." „Ach ach". Alle sponzen, zemen, bor stels en dweilen schudden droevig en meewarig het hoofd. De boon zelf was de enige, die er vrolijk bij bleef! „Niks aan te doen", lachte hij, „ik zal wel zien, dat ik me toch wat ver maak." In het aanrecht kastje was daar niet zo heel veel kans toe, maar onze boon was ook vast niet van plan daar te blij ven. „Ik ga een beetje rondtrekken" zei hij bij zich zelf, „nu ik de keu- deur juist hard dichtge trokken! „Dat is ook pech hebben" zei hij even ont hutst, „eerst net de pan niet in, dan net de deur niet uit"„Maar kom", vervolgde hij al spoedig, „de moed er ingehouden! Wie weet gaat die deur wel open, als ik een poos je zing". En om in goede stemming te blijven en de deur weer open te krijgen, begon hij vrolijk te zingen: „En van je hela hola houd er de moed maar in". Het leek wel, of dat hielp! Opeens schoof de deur weer open en kwam de keukenmeid binnen stappen. Maar toen scheel de het niet veel, of onze bruine boon had opnieuw pech gehad. Hij kon nog net opzij springen en dat was zijn redding. „Ach" zei de keukenmeid, terwijl zij zich bukte, „daar trap ik bijna op een bruine boon. Hoe komt die hier? Waarschijnlijk gevallen, toen ik de bonen in de week zette." „Jij hebt me laten vallen" dacht de boon eigenwijs bij zich zelf, maar hij zei niets! Hij hield zich doodstil en keek alleen met zijn ene oog strak naar de keukenmeid, die op haar beurt weer na denkend naar de boon in haar hand staarde. Zij had een idee gekregen. „Als ik dat eens deed" zei ze toen, „als ik dat eens deed met die boon". Er zaten zeven kinderen rond de tafel, ieder met een stuk koek voor zich, en één -er van hield triomfa'n- telijk onze bruine boon om hoog. „Ik had de boon in mijn koek!" riep hij wel drie maal, „dus ik ben ko ning". „Hiep hiep hoera voor onze koning" werd er toen gezongen en de brui ne boon had wel meer wil len doen. V/at was hij in zijn schik! „Ik ben niet in de pRn gekomen", zei hij bij zich zelf, „en ook n'et in de wijde wereld. Maar wat heb ik gedaan? Ik heb een aardige jongen tot ko ning gemaakt!" LOS ANGELES, 13 Jan. Walistreet kan de vlag uithangen. Er heeft weer eens een loopjon gen carrière gemaakt. In 1915 hing James Francis Aloysius Mc Intyre zijn bolhoed aan de kap stok om hem te verwisselen met het hoofddeksel van een semi narist. In zestien jaar van hard werken in de straat der bankiers was de jonge Mclntyre van loop jongen met een salaris van drie dollar per week opgeklommen tot een voorspoedig effectenma kelaar, op weg naar zijn eerste millioen. Maar hoe spectaculair zijn op komst in Walistreet ook is ge weest, zij kan niet worden ver geleken met de hoogte, die hij heeft bereikt in de dienst der Kerk, wier zichtbaar opperhoofd, de Paus van Rome, hem gisteren heeft verheven tot het purper der kardinalen. De thans 66-jarige kardinaal werd geboren in een huis in de 28e Straat in Manhattan, New York, en heeft de eerste 60 jaren van zijn leven doorgebracht tus- FLORIDA - Frank F. Gras- so, de 58-jarige dirigent van 't symphonieorkest van Tam pa in Florida, is tijdens een uitvoering voor zijn orkest overleden met de dirigeerstok in de hand. Grasso leidde Schubert's „Unvollendete". BERLIJN - De ruim 200.000 leerlingen, die komend voor jaar de lagere scholen in Oost- Duitsland verlaten, zullen niet zelf hun beroep mogen kiezen. Allerlei gegevens zijn over hen op kaarten geregistreerd en nu zal Vadertje Staat wel uitmaken welk beroep, be langrijk voor de economie van het volk, ze zullen moeten gaan uitoefenen. WASHINGTON Vorig jaar hebben Amerikanen op reizen in het buitenland in to taal 1.150 millioen dollar uit gegeven, 100 millioen meer dan in 1951, voornamelijk in Europa, de landen rond de Middellandse Zee en Canada. sen deze en de 58ste Straat van de grote metropolis. Hij is de zoon van Ierse katho lieke ouders en werd gedoopt in de in de buurt van zijn ouderlijke woning gelegen kerk van Sint Stephanus, dezelfde kerk, waar hij als misdienaar voor het eerst tot het besluit kwam, dat hij God wilde dienen als priester. Zijn moeder stierf toen hij tien jaar oud was en drie jaar latei- trad de jeugdige Mclntyre als loopjongen in dienst bij de New Yorkse Effectenbeurs tegen een loon van drie dollar per week. De toekomstige kardinaal had zich in die dagen een omvang rijke dagtaak gesteld. Des mor gens diende hij de Mis, de gehele aag werkte hij hard en liep zich de benen uit het lijf om bood schappen voor makelaars te doen en 's avonds volgde hij de lessen op een middelbare school. Toen hij 16 was, trok de pittige loopjongen de aandacht van een makelaarsfirma, die hem een be trekking gaf als acquisiteur. En naarmate zijn ontwikkeling toenam, werd ook zijn positie bij de makelaarsfirma beter. Het duurde niet lang of hij werd be vorderd tot chef. In 1915 gebeurden twee belang rijke dingen in zijn leven: zijn invalide vader, die hij jarenlang van zijn verdiensten had moeten steunen, overleed, waardoor die steun niet langer noodzakelijk was en zijn firma bood hem een deelgenootschap aan, een zekere weg naar rijkdom. WENEN Vier in Hongarije geboren Duitsers zijn door een of in Peos (Fuenfkirchen) ter dood veroordeeld wegens moord op een communistische autoriteit. Een vijfde kreeg levenslang en een zesde 15 jaar dwangarbeid. BORDEAUX Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft geweigerd een afzonderlijk pro ces toe te staan voor de 13 El- zasser soldaten die er van be schuldigd zijn deelgenomen te hebben aan de massaslachting tijdens de oorlog in Oradour sur Glane. De beslissing is een neder laag voor de anderhalf millioen inwoners van Elzas Lotharingen die zeggen dat het proces ver draaid is tot een politieke en morele kwestie. Maar Mclntyre deed een andere keuze. Hij gaf er de voorkeur aan, zijn loopbaan in het zaken leven op te geven en zijn intrede te doen in 't bisschoppelijk semi narie om voor het priesterschap te worden opgeleid. Vijf jaar na Walistreet werd de toen 35-jarige seminarist door wijlen Zijne Eminentie Patrick Kardinaal Hayes in de St. Pa trick's Kathedraal te New York priester gewijd. Dat was in 1921. Begin 1948 werd hij, na een verblijf van minder dan vijf jaren in het Westen der V.S., geintro- niseerd als aartsbisschop van het aartsdiocees Los Angeles, als hoe danig hij thans de geestelijke herder is van een millioen katho lieken. Aartsbisschop Mclntyre heeft in zijn aartsdiocees zich in het bijzonder verdienstelijk gemaakt voor het katholiek onderwijs. Binnen een jaar na zijn komst in zijn aartsbisdom liet hij de plan nen voor een nieuwe kathedraal opbergen, maar millioenen wer den bijeen gebracht voor een fonds ten behoeve van het onder wijs van de jeugd. Te Beverwijk werd het inter nationaal Hoogoventournooi voort gezet. Inplaats van de partijen van de zevende ronde, speelde men die van de achtste ronde, dit in verband met de werkzaam heden van dr. Euwe. Tevens wer den de afgebroken partijen uit de zesde ronde voortgezet: slechts één hiervan werd uitgespeeld, namelijk die tussen Heidenfeld (Z.Afr.) en Fuester (Hongarije), welke door de Hongaar werd ge wonnen. De overige partijen wer den opnieuw afgebroken. De resultaten uit de achtste ronde waren: Kramer (Ned.)-van Scheltinga (Ned.) •/-—'/!. Heidenfeld (Z.Afr.)-Cortlever (Ned.) 0—1. Rossolimo (Fr.)-O'Kelly de Gal- way (Belg.) V2'h. Toran (Spanje)-Fuester (Hong.) afgebroken in vrijwel gelijke stelling. Bouwmeester (Ned.)-dr. Euwe (Ned.) afgebr. Donner (Ned.)-Trott (Br.) 10. De stand na de achtste ronde luidt: 1-2-3. O'Kelly de Galway, Rossolimo én Donner. ieder 4'/s pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Toran 4 pnt. en 1 afgebr. partij; 5. dr. Euwe 3Vt pnt. en 2 afgebroken partijen; 6. Bouwmeester 3 pnt. en 2 afgebr. partijen; 7-8, Kramer en van Scheltinga ieder 3 pnt. en 1 afgebr. partij; 9-11. Cortlever en Fuester ieder 2'/s pnt. en 1 afgebr. partij; 11. Heidenfeld 1 pnt. 12. Trott 0 pnt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5