Handel en hulp waarborgen welvaart in vrije wereld Economie van Amerika thans sterker dan ooit Zevenjarig kind richt millioenenschade aan Nazi-samenzwering in W est-Duitsland JJitleverins ivordt zaak van federale regering Schuilt er 'n mysterie in de zaak-Adonis? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Avondmis Mayer wil E.V.G.-verdrag Monte Carlo is casino kwijt Derde mail van Breda gepakt? Faber zit voorlopig vast Veertien doden Mi mijnramp Tussen twee verkiezingen" TRUMAN'S AFSCHEIDSBOODSCHAP DAGELIJKS TELEVISIE? H. Vader reikt rode bonnet uit Brand aan boord van de „Kortenaer" Brand bij Sesam met laatste lucifer gesticht Kind omgekomen in brandend huis Duitsland gaat commissie instellen Britten grepen in DE GASPERI'S LOT ONZEKER Nederlands in Raad v. Europa? Cycloon teistert Madagascar NOORDHOILANDS Abonnementsprijs 16.20 per kwartaal, 12.07 per maand, 10.48 per week, inclnsiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam 12.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God ist nergens veilig (Vondel) Donderdag 15 Januari 1953 - 48e Jaargang No. 1267tf 99 II (Slot) (Van onze parlementaire redacteur). HET GAAT ER ONS vooral om, dat prof. Duynstee dan toch uit de reacties op zijn „vleugelgedach te" wel duidelijk was kunnen worden welke geesten hij bezig was op te roepen. Voor de feiten als zodanig bleek prof. Duynstee niet blind te zijn. Hij kwam tot de erkenning, dat „dit denkbeeld nogal misverstand en wantrouwen had gewekt" en hij zag van de „vleugel-gedachte" af, omdat hij moest constateren: „de zeer onver wachte omvang van instemming met de uitgeoefende critiek komt nu aan de vleugeltheorie het effect vastknopen, dat binnen een zelfde katholieke partij de arbei ders tegenover de andere standen zouden komen te staan". Op dat moment was het nog tijd om zich, populair gezegd, tot het badwater te bepalen en het kind te redden! Dit scheen ook te gebeuren door middel van het geslaagde overleg met de groep- Steenberghe; het resultaat hier van had, nog vóór de verkiezin gen voor de Tweede Kamer, tot een herstelde eenheid kunnen lei den en ook prof. Duynstee teken de dit resultaat aan: „De basis voor het geven van vertrouwen is thans gelegd. Moge Gods zegen op de groei der verhoudingen en der inzichten rusten". Maar daarna ontbrandde de strijd opnieuw. Prof. Duynstee nam hieraan andermaal wezenlijk deel, hoewel ook anderen in deze schuld treft als gevolg van ondui delijke en verkeerde interpretaties van „het accoord". Desondanks had prof. Duynstee de geesten voor ogen moeten houden, die hij reeds in de reactie op zijn vleu gel-theorie had onderkend. Het ogenblik was gewichtig, evenals voor de verkiezingen in '22 toen zich de „nieuwe katholieke partij" had aangediend, toen het episco paat ook lang bleef zwijgen en men daaruit ook de conclusie ging trekken, dat eenheid dus niet lan ger geboden zou zijn. Mgr. van Wetering sprak toen nog op de tweede Katholiekendag te Nijme gen het verlossende woord, dat het episcopaat een splitsing in twee partijen, diep zou betreuren. Nu bij de laatste verkiezingen dit woord ontbrak, werd de verant woordelijkheid van de katholieke staatsburger en zeker van hen, die zich tot voorlichting geroepen achtten, des te groter! Prof. Duynstee kwam ook aan de vooravond van de verkiezingen nog niet tot een duidelijke uit spraak. Zijn vertrouwen in de K.V.P. was inmiddels weer dus danig geschokt, dat hij de kiezers de keuze meende te moeten laten tussen de K.V.P. en de K.N.P. En deze aarzeling blijkt uit het nu wel opgebrachte vertrouwen toch onnodig te zijn geweest. Door de uitslag van de verkiezingen werd prof. Duynstee ten tweede male met de door hem opgeroepen geesten geconfronteerd. De K.N.P. behaalde twee zetels en hij er kende ook weer zelf, dat een com plex van oorzaken, waaronder ook „de door ons gevoerde cri tiek" er toe geleid had, „dat een groot aantal katholieke arbeiders het socialistisch vendel heeft ge kozen". Wij laten nu maar verder ter zijde, dat het ook daarna nog weer niet uit is geweest. Het be langrijkste is nu het einde van dit drama-Duynstee: De erkenning dat de visie van de K.V.P. op de nieuwe problematiek toch wel is aangescherpt, dat daaruit ver trouwen mag worden geput en dat het onder deze omstandigheden niet langer gewenst is om ver deeld op te trekken. Hier treft echter opnieuw, dat prof. Duynstee vaak bezijden de werkelijkheid leeft. Hij had reeds vóór de verkiezingen kunnen we ten, dat de groep-Welter een eerst niet in het vooruitzicht ge stelde ontwikkeling doormaakte. In '47 uitte de heer Weiter zich nog aldus: „Voorop staat, dat men de eenheid in de K.V.P. zoveel mogelijk en zo lang mogelijk tracht te bewaren, omdat dit uiteraard van grote betekenis is voor de gehele politieke toestand in Nederland en voor de positie van de katholieken in het Neder landse staatsverband". En ook zijn voorlopig comité van actie maakte nog de beperking „zonder te streven naar eigen partij en met behoud van de principiële eenheid der katholieken". In April '49 kwam de heer Welter, die in middels de K.N.P. had opgericht, echter in „De Nieuwe Eeuw" ook principieel van deze gedachte te rug. Op dat moment ging hij er reeds van uit, dat katholieke een heid op staatkundig terrein niet beslist noodzakelijk zou zijn. Het was deze partij, die de hr. Duynstee bij de verkiezingen hielp versterken. Hij meent nu, dat zulks toen zin kon hebben, als uiting van protest, maar het is logisch, dat althans de leiding van de K.N.P., na de ontwikke ling, die deze groep doormaakte, nu een mogelijkheid ziet om de groep ook verder uit te bouwen. Prof. Duynstee's oproep tot de Weltergroep komt ook rijkelijk laat, in zoverre de beslissing over deelneming aan de gemeente raadsverkiezingen daar in vele gevallen reeds gevallen is. Eerst nu de geesten volledig gestalte hebben gekregen, maakt hij zich op om deze alsnog te bezweren. Desondanks blijft het bezwe rende woord van prof. Duynstee van belang. Na de uitslag van de Hoe mooi ons land is, óók in de winter, en óók onder de rook van Amsterdam deze foto werd te Muiden gemaakt toont dit plaatje. Een rustig water, berijpte bomen op een windstille dag, een aan de wallekant gemeerd bootje, de weerspiegeling in het waterook in deze moderne wereld is de schoonheid ergens te vinden, voor hem, die er naar zoekt WASHINGTON, 14 Jan. President Trunian heeft van daag zijn laatste economische boodschap aan het Congres gezonden. Hij verklaarde hierin, dat handel en hulp de middelen zijn om voor de Verenigde Staten en de andere niet-communistische landen welvaart en volledige werk gelegenheid te waarborgen. Amerika moet importeren om te leven en zijn invoer moet groter worden om een uitgebreide en groeiende exporthandel moge lijk te maken. In samenwerking met de andere vrije landen moe ten wij er naar streven de be staande handelsbeperkingen op te heffen en grotere doelmatigheid te geven aan de gezonde politiek van wederkerige tariefsconces sies. President Truman gaf als zijn mening te kennen, dat de hulp aan het buitenland niet te snel mag worden verminderd, opdat de sterker wordende grondslagen IN UTRECHTS STADION OP 16 MEI In de Apostolische Constitutie van Z.H. de Paus, door ons ver meld, en die nog deze maand van kracht zal worden door afkondi ging in de Acta Ap. Sed., het „Staatsblad" van het Vaticaan, hebben de Bisschoppen de be voegdheid gekregen om op be paalde dagen de H. Mis 's mid dags en 's avonds te doen opdra gen; mede in verband daarmede zijn faciliteiten toegestaan voor het ontnuchteren vóór de Heilige Communie. De eerste Avondmis in Neder land wordt gecelebreerd op Za terdag 16 Mei in het feestelijk met kaarsen verlichte Utrechtse Stadion ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kerkelijke Hiërar chie. Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor, zal tijdens deze H. Mis de jeugd toespreken, die tevoren voor ker kelijke hoogwaardigheidsbekle ders waarschijnlijk zullen de kardinaal-legaat en bisschoppen uit Engeland, België, Duitsland en Luxemburg de plechtigheid bijwonen met een fakkelop tocht gedefileerd heeft. Men ver wacht, dat 30.000 vertegenwoor digers van de Nederlandse jeugd organisaties aan deze demonstra tie zullen deelnemen. van dc handel niet worden onder mijnd. De vrije wereld zal niet blij vend in vrede kunnen leven, tenzij de werkgelegenheid groter bekrachtiging van PARIJS De Franse premier René Mayer heeft noa eens ver klaard. dat zijn regering het E.V.G.-verdrag aan de nationale vergadering ter bekrachtiging zal voorleggen en besprekingen zal voeren over wijzigingen in het verdrag. wordt en de arbeidsproductiviteit wordt verbeterd en tenzij een beter gebruik worat gemaakt van de beschikbare welvaartsbron nen. De president verklaarde verder in zijn boodschap, dat de econo mie der Ver. Staten thans sterker is dan ooit tevoren. (Eigen bericht) Onlangs is het rapport over het nieuwe beleid, dat volgens de Televisie-raad inzake de televisie voortaan zou moeten worden ge voerd, aan de regering overhan digd. Een van dc belangrijkste voorstellen zou zijn, dat er acht tien en een half uur per week zou moeten worden uitgezonden. Hiermee zouden natuurlijk vele ingrijpende maatregelen van fi nanciële en technische aard ver band houden, maar indien de regering de nieuwe voorstellen zou aanvaarden, zou dit beteke nen, dat Nederland elke avond naar een televisie-programma zou kunnen kijken, terwijl er voorts nog enkele uren zouden overblijven voor spreiding over enkele dagen. Aan 16 kardinalen VATICAANSTAD Voor de eerste maal gekleed in het kar dinaalspurper. niet het vlammen de rood van de changeant-ziide. doch de eenvoudiger toog van wollen stof. namen Woensdag avond 16 nieuwe kardinalen, ver gezeld van hun pauselijk cere moniemeester en hun particuliere secretaris, in de Troonzaal van het Apostolisch Paleis van de H. Vader tijdens het half-openbaar consistorie de biretta in ont vangst. De biretta is de rode bon net met drie opstaande randen en pompoen. De 17de nieuwe kardinaal, kar dinaal Borgongini Duca. had de rode baret reeds des ochtends ontvangen uit handen van presi dent Einaudi van Italië in tegen woordigheid van talrijke rege ringsautoriteiten. Mgr. Constan- tini sprak de H. Vader toe. Woensdagochtend hebben de staatshoofden van Frankrijk, Spanje en Portugal de rode baret met de officiële benoemingsoor konden overhandigd aan de nieu we kardinalen uit hun landen. 15 man personeel in benarde positie (Van onze verslaggever) DEN HELDER. Woensdag middag brak door lekkage van een snelafsluiter brand uit aan boord van Hr. Ms. torpedoboot- jager „Kortenaer", die zich voor reparatiewerkzaamheden op de rijkswerf bevindt. Bij het vullen van het olie systeem in ketelruim 2 door per soneel van de riikswerf en de Koninklijke Marine bleek dat een der snelafsluiters nog olie doorliet wat op een zich hier onder bevindende kachel te recht kwam. Onmiddellijk scho ten enige steekvlammen door het ketelruimi die groot gevaar op leverden voor het zich op de plaat bevindende personeel van ongeveer 15 man. Het merendeel hiervan kon via de gewone weg het ketelruim verlaten, maar enkelen waren gedwongen om op de plaat te blijven. De brand weer van de rijkswerf was spoe dig ter plaatse en kon met be hulp van schuimblusapparaten het vuur meester worden, waar na het opgesloten personeel uit zijn nogal „verhit" isolement kon worden verlost. Persoonlijke on gevallen deden zich gelukkig niet voor. ENSCHEDE Een jongen van zeven jaar blijkt de brand bij de N.V. Sesam te Enschede te hebben aangestoken, met de laatste lucifer, die de knaap, K. W., met vier andere jongens, rijk was. De 13-jarige G. B. beschikte over een doosje lucifers en hier en daar heeft het vijftal brandjes gemaakt. Toen er nog maar één lucifer over was. stak de zeven jarige een der katoenbalen van de N.V. Sesam daarmee aan. In een oogwenk stonden ook de an dere balen in vuur en vlam. De iongens hebben nog getracht de vlammen met kledingstukken te doven, maar dat was onmogelijk. De 12-jarige A. J. was toen naar een café gegaan om de brand weer te laten waarschuwen. Doordat de vader van deze URK. Bij een brand in een houten woning te Urk is gister middag een kindje van 7 maanr den van het echtpaar D. V. om het leven gekomen. De kleine was alleen thuis toen omstreeks 5 uur omwonenden de brand ontdekten. Onder leiding van wachtmeester Prinsenhof is ge tracht het huis binnen te komen, maar het vuur en de rook ver hinderden dat. Brandweermannen vonden later het stoffelijk over schot. Door Griek gekocht NEW YORK. 14 Jan. Time berichtte vandaag, dat Aristotle Socrates Onassis. de in Grieken land geboren scheepsmagnaat. die zeggenschap heeft over 91 tan kers. vrachtschepen en walvis vaarders. het beroemde Casino van Monte Carlo gekocht heeft voor één millioen dollar om hier van een kantoorgebouw te ma ken. Prins Ranier. de heerser van Monaco, had belangstelling voor het aanbod, omdat men bii het Casino geld moet bijleggen. Tweede Kamerverkiezingen zijn de komende gemeenteraadsver kiezingen inderdaad een nieuwe krachtproef. Men zal er uit wil len afleiden of de katholieke macht in dit land zich herstelt dan wel verder afbrokkelt. En de katholieke kiezer zal er zich inderdaad ook persoonlijk sterk van bewust moeten zijn, dat blij vend opgaan of verder opgaan in belangengroeperingen gewichtige consequenties kan hebben voor nu en morgen BONN De West-Duitse regering zal binnenkort een speciale commissie instellen voor de behandeling van moeilijke kwesties van uitlevering en politiek asyl. Reeds enige tijd geleden besloot de regering in beginsel tot het instellen van een dergelijke commissie in verband met het grote aantal vluchtelingen uit Oost-Duitsland die politiek asyl verzoeken. De nieuw-gerezen kwestie om trent de uit Breda ontsnapte gevangenen heeft deze aan gelegenheid nog dringender gemaakt. Waarschijnlijk zal deze kwestie de eerste zijn, welke de in te stellen commissie te behandelen krijgt, tezamen met het geval van twee Duitse oorlogsmisdadigers, die uit een Noorse gevangenis ontsnapt zijn en zich naar men aanneemt ook in Duitsland ver borgen houden. Tot op heden vallen verzoeken tot uitlevering onder de bevoegd heid der autoriteiten van de af zonderlijke staten. De instelling van de beoogde commissie zou het mogelijk maken dat deze kwesties door de federale rege ring worden behandeld. derde Nederlandse gevangene ge vat zou zijn, worden door de politie van deze stad tegenge sproken. Volgens waarnemers zou de nieuwe commissie het de fede rale regering mogelijk maken de weer gearresteerde gevangenen naar Nederland terug te doen keren onder aanvoering, dat zij West-Duitsland op onwettige wijze zijn binnengekomen, ook al zouden de autoriteiten der afzon derlijke staten een andere me ning over uitzetting zijn toege daan. De ontsnapte gevangene Bikker zal op grond van een voorlopig bevel tot uitlevering in hechte nis worden gehouden. Er kan eerst een definitief uit leveringsbevel worden uitgevaar digd, wanneer vastgesteld is of LONDEN, 15 Jan. (Reuter). Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag te Londen bekend gemaakt, dat een groep vooraanstaande voormalige nazi's heeft samengezworen om weer aan dc macht te komen. De leden van deze groep zijn in de Britse zone gearresteerd. Het Britse ministerie deelde voorts mee, dat de groep zich op het gebied van de buitenlandse politiek voornamelijk bezig hield met het propageren van anti- Westerse ideeën. De Britse hoge commissaris in West-Duitsland heeft besloten, dat er een verder onderzoek naar de groep zal worden ingesteld. De volgende personen behoren onder de gearresteerden: 1. dr Werner Naumann, voor malig staatssecretaris van Goeb- bels. 2. dr Gustav Scheel, voormalig Reichsstudentenfuehrer en gouw leider van Salzburg. 3. Imnermann, voormalig SS- brigade-fuehrer. 4. dr Heinrich Haselmeyer, die heeft medegewerkt aan Hitiers Geruchten dat te Aken eenhiervoor gronden bestaan putsch in 1923 in Muenchen. 5. Heinz Siepen, voormalig Ortsgruppenleiter en Landrat van de N.S.D.A.P., thans mede-eige naar van de Punktal-staalfabrie ken in Solingen. 6. dr. Karl Scharping, voorma lig ambtenaar rijksministerie v. propaganda. De Britse autoriteiten deelden mede, dat zij reeds enige tijd op de hoogte waren van het bestaan van deze groep. Het onderzoek, dat naar de groep zal worden ingesteld, zal de vraag betreffen in hoeverre de voormalige nazi's een gevaar vormden voor de vei ligheid van de geallieerde strijd krachten. ROME. 14 Jan. De 72-jarige Italiaanse minister-president de Gasperi. lid van en in hoofdzaak steunend op de Katholieke Chris tendemocratische Partij, heeft Woensdagavond besloten bii de behandeling van zijn voorstellen tot herziening der kieswetten door de Kamer van Afgevaardig den de vertrouwenskwestie te stellen. De zitting van het kabi net is tot Donderdag verdaagd. De tegenstand die de voorstel len ondervinden, uit zich in het land in wanordelijkheden. Ook in de rechtse kringen der Christen democratische regerings- )partii is verzet tegen de voorgestelde kieswethervormingen gerezen. jongen zich. naar aanleiding van een via de pers door de recher che gedane oproep, bij de politie had vervoegd, konden ook de an dere knapen worden aangehou den. Dezen waren de 16-jarige F. G. en de 17-jarige H. van der M. Zoals men weet heeft de brand een schade van ruim vijf mil lioen veroorzaakt. STRAATSBURG Duitse. Ita liaanse en Nederlandse afgevaar digden hebben bii de raadgeven de vergadering van de Raad van Europa, die in Straatsburg haar bijzondere zitting is begonnen, een voorstel ingediend om voor taan ook hun landstalen in deze vergadering te laten spreken en vertalen. DUSSELDORP 4 Jan. De strafsenaat van het „Oberlandes- gericht" in Dusseldorp heeft van daag een voorlopig bevel tot ge vangenhouding uitgevaardigd te gen Faber, de uit Breda ont snapte oorlogsmisdadiger. die Zondagavond in Emmerik is ge arresteerd. Faber is thans van Kleef waar hij eerst in bewaring is gesteld, naar de gevangenis te Dusseldorp -Derendorf overgebracht. in België BERGEN. 14 Jan. In de af gelopen nacht heeft zich in een mijn te Wasmes (België) 'n mijn- gasontploffing voorgedaan. De lijken van elf mijnwerkers ziin geborgen. Er zijn ook verscheidene mijn werkers met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Vijf mijnwerkers, die bedwelmd raak ten door het uitstromende mijn- gas. worden ook in een zieken huis verpleegd. Twee gewonde mijnwerkers zijn in het zieken huis overleden. Nader bericht: Nadat een Ita liaan aan zijn ernstige verwon dingen was overleden, bedroeg het aantal slachtoffers 15 doden en 9 zwaar gewonden. CHURCHILL TREKT ZICH NIET TERUG TOWER ISLE. De veronder stelling dat Churchill's bezoek aan de Ver. Staten grote gevol gen kan hebben, neemt steeds meer vorm aan. Er wordt op gewezen dat het niet uitgesloten is dat een gron dige wijziging zal plaats vinden in de Brits-Amerikaanse verhou dingen, wanneer Eisenhower het bewind overgenomen heeft. In Amerika wordt algemeen aangenomen, dat Churchill naar Amerika is gekomen om Eisen hower te vragen meer Ameri kaanse steun voor Engeland ter beschikking te stellen. Churchill zou n.a.v. een vraag van Eisenhower hebben gesugge reerd, dat hij nog niet van plan is zich uit de actieve politiek terug te trekken. PARIJS, 14 Jan. (A.F.P.-Reu- ter). Een krachtige cycloon heeft Dinsdagavond de Westkust van Madagascar geteisterd en de stad Majunga, 400 kilometer ten Noorden van Tananarivo, voor tweederde verwoest. Volgens de eerste berichten zijn vijf personen om het leven geko men. De cycloon beweegt zich in Zuidoostelijke richting en bedreigt nu de stad Mavetanana. Majunga telt 26.000 inwoners. Radio- en telefooninstallaties werden vernield en wegen ver sperd. Het plaatselijk vliegveld staat onder water. ECHTSCHEIDINGS PROCEDURES Verbod van Amerikaanse bisschop aan Katholieke advocaten PROVIDENCE (K.N.P.) De bisschop van Providence. Mgr Russell J. McVinney, heeft een bepaling uitgevaardigd, krachtens welke het Katholieke advocaten verboden wordt procureur te ziin in civiele processen, waarin echt scheiding van Katholieke huwelij ken wordt geëist. Mgr McVinney wijst erop, dat advocaten zich aan zware zonde schuldig maken, wanneer zij zich, ondanks kennis neming van de bisschoppelijke bepaling, met een dergelijk proces belasten, al kan de Kerk in zeer bijzondere gevallen aan juristen toestemming verlenen in burger lijke echtscheidingszaken te pro- r.r»/-1r>vpr» AMSTERDAM Zijn de twee Amerikaanse rechercheurs, die naar Nederland zijn gekomen, met dc opdracht Adonis naar de Verenigde Staten terug te bren gen, op onofficiële wijze en in het geheim naar ons land gezon den? Hebben zij hun opdracht niet ontvangen van hun procu reur-generaal, zoals normaal zou zijn, doch, buiten deze om, van de gouverneur van New-Jersey, Driscoll. in eigen persoon? Schuilt achter deze zaak toch meer, dan de Nederlandse auto riteiten meenden te hebben be grepen uit de berichten, dip ons vanuit Amerika hebben bereikt? „Ik begin dat zeker te gelo ven", heeft de verdediger van Adonis, mr J. Roggeveen uit Haarlem, ons gezegd. Hij had die conclusie getrokken uit een brief die hij dezer dagen heeft ont vangen van de advocaat-generaal van de staat New-Jersey, Nelson F. Stamler. Intussen blijft Adonis nu reeds bijna acht weken in het Huis van Bewaring aan de Wetering schans te Amsterdam. Een be slissing over zijn uitlevering wordt uiterlijk in de loop van dc volgende week verwacht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1