Amerikaanse ex-militairen blijken rode spionnen DE NIEUWE PRINSEN DER KERK ONTVINGEN DE RODE HOED NAZI'S REIKEN NAAR DE MACHT Drie arrestaties in Oostenrijks hoofdstad Humanistisch thuisfront zal werkzaam blijven Dagblad voor Alkmaar en omgeving Een luisterrijke plechtigheid Gratie voor Mgr. Bossilkof Joodse paniek in O.-Duitsland Truman neemt afscheid INTERNATIONALE SPIONN AGERENDE Veel Amerikanen 30.000 Pelgrims en Romeinen in St. Pieter Fiscus en werk VATICAAySTAD, 15 Jan. De Kerk spreidde heden td haar praal van licht en kleur ten toon voor het hoogtepunt van de consistorieweek, de uitreiking van rode kardinaalshoeden aan de nieuwe prinsen der kerk in een Openbaar Consistorie, dat werd gehouden in de basiliek van Sint Pie ter, die was versierd met rood damast en zich baadde in het licht van myriaden Minister Staf antwoordt „Breda" geen wig tussen twee landen Zeven Hitlertrawanten in Duitsland gegrepen Samenzwering ontdekt NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6-20 per kwartaal, f 2.01 per maand, 10.48 per jHHl week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ MB minimam f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimam f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Vrijdag 16 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12679 Z.H. DE PAUS POSEERT MET NIEUWE PRINSEN DER KERK Voor de eerste maal, sinds hun benoeming tot kardinaal, poseer de Z.H. de Paus met de nieuwe Prinsen der Kerk, die in Rome aanwezig waren om het purper te ont vangen. Van links naar rechts: John kardinaal d'Alton van Ierland; George Maria Saverio kardi naal Grente, aarts bisschop van le Mans (Frankrijk); Carlo Maria kardinaal de la Torre, aartsbisschop van Quito (Equador); Marcello kardinaal Mimmi, aartsbisschop van Napels; Maurice kardinaal Feltin, aarts bisschop van Parijs; Valera) kardinaal Va- leri, aartsbisschop (ti tulair) van Efeso; Augusto Alvaro kardinaal Da Silva, aartsbisschop van San Salvador van Baia (Brazilië); Celso kardinaal Constantini, secretaris van de Heilige Congregatie; Mgr. Callori, Pauselijk Secretaris; Mgr. Giovar-Battista Montini, tweede secretaris van het Vaticaan; Z.H. Paus Pius XII; vervolgens twee onbekende leden van de Pauselijke staf; Mgr. Dante, Pauselijk Ceremoniemeester; Alfredo kardinaal Otta- llierDll Detl"OKKeil viani, verbonden aan de Heilige Congregatie; Joseph kardinaal Wendel, aartsbisschop van München en Freising (Duitsl.); Valeriano1 kardinaal Grazias, aartsbisschop van Bombay; Crisanto kardinaal Luque, aartsbisschop van Bogota (Columbia); Paul Emil kardinaal Leger, aartsbisschop van Montreal (Canada); Giacomo kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna en James kardinaal Mclntyre, aartsbisschop van Los Angeles (Californië). WASHINGTON, 15 Jan. De procureur-generaal Mc Granery heeft heden bekend gemaakt, dat drie Amerika nen in Wenen zijn gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Rusland. Het zijn Otto Verber, Kurt L. Ponger en de Amerikaanse student Walter Lauber. Ver- her en Ponger zijn oud-militairen van het Amerikaanse leger. Beiden zijn genaturaliseerde Amerikanen. DE LAATSTE TIJD wordt er verheugend meer aandacht be steed aan het vraagstuk van de fiscale politiek, in verband met de werkgelegenheid. Terecht im mers wordt er van verschillende kanten op gewezen, dat het vraag stuk van de werkgelegenheid „centraal stellen" niet mag bete kenen, dat de centrale Over heid deze zaak nog meer in handen moet nemen. Van de zijde der Regering zit er nog niet veel voortgang in de zaak. Wij denken er, althans nog, niet over, de Regering daarover hard te vallen. Wij begrijpen, dat het hier om een ingewikkelde zaak gaat, waaraan vele aspecten zitten. Het centrale economische en sociale beleid heeft hier mee te maken en behalve de minister van Financiën, heeft in het bij zonder de minister van Econo mische Zaken hier een vinger in de pap. Er zullen ook wel tegen stellingen in het kabinet zijn, dat immers een afspiegeling is van de grote politieke inzichten, welke in ons land leven. De Regering heeft intussen, hoewel minister Drees pas nog in de Eerste Kamer zei, dat er nog geen beslissing was genomen over belastingverlaging, wel plan nen, om uitbreiding te geven aan de z.g. openbare werken-politiek. Dat is op zichzelf uitstekend. De werkloosheid is weer groot, vooral op het ogenblik en daar moeten directe maatregelen tegen genomen worden. Maar, het gaat hier niet in de eerste plaats om de openbare werken-politiek doch om de stimulering van de werk gelegenheid zonder meer. Openbare werken-politiek bete kent, dat de Overheid deze zaak in handen neemt. Dat is, zeker niet meer, in de eerste plaats de bedoeling. Want in de Troon rede is gezegd, dat de Regering de particuliere werkgelegenheid, het particuliere bedrijfsleven, voorrang zou geven. Toegegeven, dat de mogelijkheid van over heidsbemoeiing op dit punt ook in de Troonrede niet is uitgeslo ten, maar de nadruk lag toch op het particulier bedrijf. Die nadruk is in de algemene beschouwingen en in het debat over Economische Zaken nog bevestigd en versterkt. Wij hadden, op grond van de mededelingen van minister Zijl stra, het vertrouwen, dat het ook verder primair in die richting zou gaan. Terecht heeft nu het K.V.P. Tweede Kamerlid drs. Janssen aan de betrokken minister vragen gesteld, hoe het hier nu mee zit. Het is de oude kwestie. De Re gering kan gemakkelijk uit de hoge belastinginkomsten, die een rem zijn voor het particuliere bedrijfsleven, bedragen investe ren in haar openbare werken- politiek, maar zij ontneemt op die manier aan het particuliere be drijfsleven hetwelk de heer Janssen terecht het normale bedrijfsleven noemt, de kans, om op de meest-gezonde manier voor uitbreiding van de werkge legenheid te zorgen. Wij zijn zeer benieuwd, wat de Regering op de vragen van drs. Janssen zal antwooiden, wij ho pen, dat zij de vragensteller niet helemaal met een kluitje in het riet zal sturen.... Het ligt im mers in de lijn van de tot nog toe gewekte verwachtingen, dat de belastingverlaging en in elk geval tegemoetkomingen op fiscaal ter rein terwille van de versterking der juist-opgevatte werkgelegen- beidspolitiek voorrang heeft bo ven de openbare werken-politiek Verscheidene duizenden hadden zich ook verzameld op het ruime Sint Pietersplein, waar zeldzaam verschijnsel te Rome enkele minuten voor het Consistorie om half tien Ned. tijd aanving, een sneeuwhui uit het uitspansel neer daalde. Stilte viel over de menigte, toen de zilveren trompetten de nadering aankondigden van de Paus, die enkele ogenblikken la ter verscheen aan de hoofdingang van de basiliek, op zijn met goud beslagen ,sedia gestatoria' (draag bare troon), getorst door 12 ,sedarii' (dragers). De kreet „Viva il Papa, viva il Papa" (leve de Paus) steeg daverend op uit de kelen der duizenden onder de hoge mar meren gewelven van de basiliek en het schuifelen der voeten op de vloer van stenen en marmer klonk als een zuoht van de wind in een bos. Op hetzelfde ogenblik begon nen de zware bronzen klokken van de Sint Pieter hun sonoor geluid uit te gieten over de stad, om de aanvang van het grote Consistorie aan te kondigen. Gejuich groeide aan toen de Paus, gekleed in met goud afge zet wit en scharlaken, met de met juwelen bezette tiara op het hoofd, langzaam door de midden- beuk der kerk werd gedragen. Telkens en telkens weer hief Hij de slanke rechterhand ten zegen en de schitterende verlich ting deed de edelsteen in Zijn pauselijke ring en de juwelen op de tiara flonkeren. Het gejuich hield minutenlang ononderbroken aan. Op de tribunes in het midden der kerk, in de nabijheid van het altaar van de pauselijke troon, waar de plechtigheid plaats zou vinden, rekten met ordetekenen overdekte diplomaten en schone, donker geklede vrouwen hun hals om een glimp van de naderende Paus op te vangen. De eed Sprekende namens alle nieuwe Prinsen der Kerk. legde Celso Kardinaal Constantini, de eerste van de door de Paus gecreëerde nieuwe kardinalen, voor de deken van het H. College, de gebaarde Franse kardinaal Éugene Tisse- rand, de eed af. Op plechtige toon sprak hij in het Latijn: „Ik, kardinaal van de kaarsen en electrsiche lampen. Gehelmde Zwitserse garden met hellebaarden had den de wacht betrokken om onder de meer dan 30.000 pelgrims en Romeinen, die zich op de tribunes en in de zijbanken van de grootste kerk ter wêreld verdron gen de orde te handhaven. Edelgarden en jjauselijke gendarmerie stonden hen ter zijde. Heilige Roomse Kerk, zweer, tot het uur van mijn dood, en voor mijn gehele leven, trouw en ge hoorzaamheid aan de H. Petrus, aan de Heilige Roomse Kerk, aan de Allerheiligste Vader, Paus Pius de Twaalfde cn zijn wettig gekozen opvolgers in de toekomst alsmede dat ik niet mijn raad, toestemming of hulp zal geven voor daden tegen Zijne Pause lijke Verhevenheid". (Vervolg pagina 5) Nederlandse kustvaarder zinkende DEN HAAG. Van de Neder landse kustvaarder „Unitas" is Donderdagavond bericht ontvan gen, dat het schip in zinkende toestand verkeert in de nabijheid van Noord-Ierland. De Britse torpedobootjager „Creole" is inmiddels met de „Unitas" op sleeptouw in Noord- Ierland aangekomen. Het Neder landse vaartuig heeft een lek op gelopen, toen het op een rots stootte. Officieel bevestigd BRUSSEL. Het Katholieke Persagentschap te Brussel ver neemt ait officiële bron, dat rechtstreeks uit Bulgarije beves tiging is ontvangen van de .gratie aan Mgr. Bossilkof. Het staat nu vast, dat de op 3 October tijdens en geruchtma kend proces te Sofia ter dood ver oordeelde bisschop van Nicopolis zijn z.g. vonnis in levenslange gevangenisstraf ziet gewijzigd. Mgr. Bossilkof C.P. studeerde in zijn jeugd in Nederland. Na zijn bisschopswijding in 1947 bracht hij een bezoek aan ons land en keerde tegen al het aan dringen van zijn vrienden in naar Bulgarije terug. Minister Staf is niet bereid de mededeling in te trekken, dat aan militairen, die de bezinningsbij eenkomsten van het Humanis tisch Thuisfront willen volgen, vier dagen uitzonderingsverlof kon worden gegeven, onder toe kenning van een gulden extra per dag, wegens gemis van le vensmiddelen. De minister is nl. van mening, dat hij hierdoor geen afbreuk heeft gedaan aan de onlangs in de Tweede Kamer bereikte over eenstemming inzake het verschil tussen het godsdienstig werk der kerkgenootschappen en het ver- zorgingswerk van het Humanis tisch Verbond. Men zal zich herin neren, dat pater Stokman hier over onlangs vragen heeft ge steld. Ethische welzijnszorg De bewindsman is verder van mening, dat de bijeenkomsten van het Humanistisch Thuisfront niet kunnen worden vergeleken met het godsdienstig en vormings werk in de centra „Sonnehaert" en „Beukbergen". Zij dienen te worden beschouwd als uitingen van „ethische welzijnszorg". Het Humanistisch Thuisfront zal de gelegenheid warden geboden in het belang van militairen werk zaam te zijn, o.a. in een eigen vormingscentrum en in eigen militaire tehuizen. Dat heeft de minister onlangs ook in de Twee de Kamer medegedeeld. Hierop heeft niemand iets gezegd. De deelnemers aan de bezin ningsbijeenkomsten krijgen niet meer faciliteiten dan de bezoe kers van „Sonnehaert" en „Beuk bergen". Minderjarigen zullen slechts tot de bijeenkomsten wor den toegelaten na gebleken in stemming van ouders of voogden. Voor de volgende bijeenkomsten zal door de commandanten dan ook slechts uitzonderingsverlof worden verleend aan die minder jarigen, wiens ouders of voogden schriftelijk hebben verklaard, dat zij tegen bijwoning geen bezwaar hebben. Voor hen die zich aangetrokken gevoelden tot het werk van het Humanistisch Thuisfront, voor zagen de bijeenkomsten volgens minister Staf in een behoefte. Trein op menigte gereden WASHINGTON Op een sta tion te Washington is een trein door de buffers heen en op de menigte ingereden. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Er zijn geen doden gevallen; 50 per sonen werden gewond. Gladde wegen maken het Nederland lastig Gisteravond kort na het inval len van de duisternis is er regen gevallen. Hier en daar in het land werden later de wegen glad en levensgevaarlijk. Het ministerie van buitenland se zaken heeft Rusland verzocht Joeri V. Novikov. de tweede se cretaris van de Russische ambas sade terug te roepen, „omdat hij bij deze spionnage-affaire is be trokken. Novikov zou gediend hebben als contactman. Tijdens de oorlog was Verber, die 31 jaar is. lid van de militaire geheime dienst in Europa. Na de oorlog was hij ondervrager in Neuren berg. Hij woonde de laatste tijd in de Amerikaanse zone van We nen en studeerde aan de univer siteit. Ponger, die 39 jaar is. ver keerde nagenoeg in dezelfde om standigheden. Hij woonde in de Russische zone van Wenen en werd gearresteerd toen hij zijn dochtertje in de Amerikaanse sector naar school had gebracht. De spionnage strekt zich uit van 1949 tot thans in Washington Vluchtelingen stromen naar het Westen BERLIJN. Vijf en twintig vooraanstaande Joden, rabbijnen en onderrabbijnen, uit alle dis tricten van Oost-Duitsland zijn Donderdag naar West-Berlijn uit geweken. De Joden zeiden dat zich thans geen leidende Joodse personen meer in Oost-Duitsland bevinden. De uitgewekenen vertelden, dat zij juist op tijd gevlucht waren. Zij hadden vernomen, dat de veiligheidspolitie hen op de hie len zat. Naar zij verder ver klaarden is een week geleden in Oost-Duitsland een actie begon nen om Joden van alle gezags- functies te verdrijven. Er waren nog meer Joden onderweg naar het Westen, aldus de gevluchten. Duitsland en gevluchte oorlogsmisdadigers BONN De federale minister van justitie Thomas Dehler heeft bekend gemaakt, dat West-Duits- land twee Duitse oorlogsmisdadi gers. die onlangs uit een Noorse gevangenis ontsnapt zijn niet zal terugzenden, omdat zulks onver enigbaar zou zijn met de grond wet. „Matthias Kempprijs" voor Hans Berghuis MAASTRICHT. De prijs voor Limburgse letterkunde, de „Mat thias Kempprijs", is voor de eerste maal toegekend aan Hans Berghuis uit Kerkrade voor zijn roman „Pleidooi voor een zon daar". COMMUNIST BEKEERD BOLOGNA Een communis tisch partijleider heeft tijdens de consistoriedag bekend gemaakt dat hij de partij verlaten heeft omdat hij het communisme niet kan rijmen met zijn katholiek ge loof. Dante Muzzi, de 25-jarige pro- pagandachef van de communisti sche partij in Bologna verklaar de dat hii zich uit de partij heeft teruggetrokken. Eisenhower geen „heksenjager" NEW YORK Eisenhower heeft zijn toekomstig kabinet meegedeeld te willen, dat ijveri ge nasporingen gedaan worden naar communisten en hun sym pathisanten in de federale rege ring. zonder echter gebruik te maken van „een heksenjacht- tactiek". en Europa. De spionnen hebben defensie-inlichtingen uitgeleverd aan de Russen. Verber en Pon ger zijn na hun arrestatie in We nen per vliegtuig naar Amerika gebracht. Beide mannen ziin in Wenen geboren. Lauber is gearresteerd in ver band met het oprollen van een internationale Russische spionna- gebende. Men gelooft dat hierbij een groot aantal Amerikanen be trokken is. Bovendien zijn nog verschil lende andere personen gearres- Anti-Russische demonstratie in Jeruzalem JERUZALEM. Joodse demon stranten hebben gisteren in de vroege ochtenduren een blik pe troleum door de ramen van een Russische boekhandel in de win kelwijk van Jeruzalem geworpen, bij wijze van demonstratie tegen de Russische anti-Joodse hetze. teerd om ondervraagd te worden. Het is niet zeker dat dit slechts Amerikanen betreft. Verber en Ponger. die zwagers ziin van el kaar. behoorden in Wenen tot de buitenlandse persvereniging. Novikov werkt reeds drie jaar als beroepsdiplomaat aan de Rus sische ambassade te Washington. De Russische ambassade heeft nog geen commentaar geleverd op de beschuldiging. Y.S.-orders voor de Nederlandse industrie 's-GRAVENHAGE. Het aan koopbureau voor de Amerikaanse luchtmacht heeft een order van een millioen dollar voor trucks geplaatst bij de Nederlandse in dustrie. Kort tevoren heeft men een order geplaatst van bijna een half millioen dollar voor kleine trailers. zegt minster Lehr BONN De West-Duitse mi nister van Binnenlandse Zaken. Robert Lehr, heeft verklaard, dat het geval van de zeven uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers „in geen geval" de betrekkingen tus sen Nederland en Duitsland zou moeten verstoren. „Wii hebben twee van hen gepakt en zullen onze uiterste best doen. de vijf andere voortvluchtigen te pakken te krijgen". Hii was van mening, dat het voor de Duitse autoritei ten gemakkelijker zou ziin de oorlogsmisdadigers uit te wijzen dan hen uit te leveren. De West-Duitse minister zeide vervolgens, dat de Nederlandse SS-ers. die er zich op beroepen Duitsers te ziin. niet als zodanig beschouwd kunnen worden, om dat zij niet door een immigratie instantie ziin ingeschreven. „Wij doen ons best de grondslagen van onze staat te ver zekeren en daar zouden me zulke schurken proberen hem te ondermijnen. Het zou een ramp geweest zijn, wanneer het daartoe gekomen was. Wij moeten dergelijke elementen goed in het oog houden", aldus gaf de voor malige generaal von Manteuffel uiting aan zijn afschuw, toen hem ter ore kwam dat in de Britse zone van Duits land zeven nazi's zijn gearresteerd, omdat zij een machts greep aan het voorbereiden tvaren. Zoals wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage hebben kunnen melden, heeft deze groep van voormalige leidende nazi's gepoogd het heft weer in handen te nemen. De gearresteerden zijn dr. Werner Naumann, voormalig staatssecretaris van Goebbels en door Hitier voorbestemd om Goebbels op te volgen; dr Gustav Scheel, voormalig Reichstuden- tenfuehrer en Gauleiter van Salzburg; Imnermann, voormalig S.S.-brigadefuehrer; dr. Heinrich Haselmeijer die in 1923 meewerk te aan Hitiers putsch in Muen- chen; Heinz Siepen, eenmaal Ortsgruppenleiter en Landrat van de N.D.S.A.P. en thans mede-eigenaar van de Punktal- staalfabrieken in Solingen en dr. Karl Scharping, eertijds ambte naar van het rijksministerie van propaganda. Thans is bekend ge maakt dat nog een zevende ar restatie is verricht. De betrok kene is de voormalige Gauleiter Senaatscommissie keurt benoeming van Dulles goed WASHINGTON. De Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft Donderdag de benoeming van John Foster Dulles tot minister van buitenlandse zaken goedge keurd. Deze goedkeuring was nodig alvorens de Senaat zelf de benoeming kan bekrachtigen. Dulles zal een krachtig beleid voeren, dat zonder totaal geweld een eind zal maken aan de ge varen". Pakistan en het Midden-Oosten LONDEN. De V.S. en Groot- Brittannië zijn overeengekomen Pakistan in de gelegenheid te stellen toe te treden tot de reeds lang voorgenomen defensie-orga nisatie voor het Midden-Oosten. van Hamburg, Karl Kaufmann. Naumann is te beschouwen als de leider van deze nazi-bende. De gedragingen van de Nau- mann-kliek vormden reeds lang een object van onderzoek. De samenzweerders zorgden er ech ter voor, niet in conflict te ko men met de grondwet. De Britse agenten hebben ech ter thans bewijzen gevonden van een samenzwering die er op ge richt was een greep naar de macht te doen. Zij trachtten bin nen te dringen in bestaande poli tieke partijen en zich daar van de leiding meester te maken. Zij onderhielden contact met oud nazi's en mogelijk ook met de communisten in andere landen, zowel in het Oosten als in het Westen. De Bondsregering beschouwt de arrestaties als gerechtvaar digd. De ontdekking van deze samenzwering heeft in Frankrijk een nieuwe twijfel doen rijzen over de herbewapening van de Duitsers. WASHINGTON, 15 Jan. In een emotionele afscheidsrede tot de Amerikanen, over alle grote radio- en televisiestations, heeft president Truman vandaag ver klaard: „Wij hebben tot nu toe de derde wereldoorlog weten te vermijden en wij zijn er misschien al in geslaagd voorwaarden te scheppen, welke kunnen voorko men dat die oorlog uitbreekt in een tijdsbestek, voor zover de mensheid dat kan overzien". Truman sprak de hoop uit, dat uiteindelijk het Sovjet Politburo in elkaar zal storten. Op de lange duur, zo rede neerde Truman, zal een vrije gemeenschap „de overhand heb ben op een stelsel, dat voor God noch mens eerbied heeft".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1