Provinciale Staten keurden begroting voor 1953 goed Franken en Zond ervan aan de leiding na eerste flag Sluitzegelactie voor Verenigd uropa Akkertjes 13/4 Millioen aan subsidies 'n Waar bloedbad Gala-uniformen luchtmachtkapel Ooit last van Zuurbranden? EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN Inwoner van Heiloo nam initiatief Snipverkouden Keizer skrooii-invitatie-tournooi 38-2 Felle aanval van de jeugd bracht cracks op de knieën Ook Peetoom weerde zich Korreltjes Vrijdag 16 Januari 1953 Pagina 3 Op de derde dag van de Statenzitting ter behandeling van de Prov. Begroting '53, kwamen allereerst enkele moties in stemming. De motie-Voortliuysen, waarin werd verklaard, dat de uitvoering van de werken aan Rijksweg 7 geen verder uitstel duldt en de Provincie, die 'n redelijk aanbod deed tot bijdrage in de kosten, in deze niet verder kon gaan, werd aangenomen. Een motie van de Communisten, om de post van 200.000,- voor werk verruiming met 3 ton te vergroten, werd met alleen de communisten vóór, verworpen, nadat Gedeputeerde De Vries de motie ontraden had, o.m. betogende, dat de motie betekende: 3 ton meer voor DUW-werken. Overigens deelde de heer de Vries mee, dat er nog wel 'n re serve van 2 ton is voor het ge val, dat de geraamde 2 ton met voldoende mochten blijken. Deze motie was ingediend bij de discussie over het Hoofdstuk Maatschappelijke Zorg, waarin o.m. subsidies waren geraamd van: f18.000 voor Medisch op voedkundige bureaux; f65.000 voor de Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid; f25.000 voor de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk; en van f200.per cursist, aan de daarvoor in aanmerking komen de instituten tot opleiding van gezinsverzorgsters, die zich ver binden, na haar opleiding min stens 2 jaar in N. Holland ge- zinsarbeid te verrichten. Opera en Artis In de gang van zaken bij de Ned. Opera schenen Ged. St. meer vertrouwen te hebben ge kregen; zij stelden n.l. voor het Prov. subsidie van f25.000 tot f40.000 te verhogen. De heren de Roos (Arb.) en Tonino (KVP) bepleitten dit voorstel, doch de heer Peters (K.V.P.) kon niet voldoende waardering opbrengen voor de Opera en citeerde zelfs 'n alles behalve lofwaardige perscritiek; zijn fractiegenoot Tonino was van mening, dat men aan kunst- critieken geen argumenten mag ontlenen. De heer Peters zocht zelfs zijn heil in een motie, be ogende het subsidie op f25.000 te handhaven; ze werd echter met Laat mij maar prikken in het Kath. Militair Tehuis te Alkmaar ALKMAAR Het is dezer da gen in het Kath. Militair Tehuis aan de Oudeg-racht in Alkmaar 'n waar bloedbad. „Het bloed is weer best" moet de sergeant-zieken verpleger H. W. H. Jansen wel denken, wanneer hij met 'n wel gevallig oog het rodè vocht uit de armen van zijn slachtoffers ziet klokken. Sergeant Jansen beijvert zich namelijk met het afnemen van bloedproeven. Daar blijft het niet bij. Terwijl sergeant Jansen bloed aftaipt, is op de bovenverdieping 'n schare militaire artsen bezig de candida- ten voor Nat. Reserve en Lucht wachtdienst van top tot teen te keuren. Het loopt ao druk .met de aanvragen voor deze diensten, dat er momenteel tweemaal per week gekeurd moet worden aan de Oudegraoht. Gisterochtend ging er een ploeg van 28 man onder 't mes door, eerder in de week wa ren het er 35. En dat gaat zo door week na week. „Laat mij maar prikken" zegt onze hospik en hij steekt de hoile scherp-igepunte naald in de zo veelste arm. Buisje eronder een paar seconden waohten en klaar is kees. De gebloedgroepte krijgt een watje op de prikplek, hij moet z'n arm buigen, de vingers strekken en na drie minuten is 't gaatje in de slagader weer ge heeld. We hebben het bedrijf met stu die gade geslagen. En eerlijk gezegd in gespannen afwach ting. Want toen wijzelf indertijd in Harderwijk „geprikt" werden, was de binnenplaats van de ka zerne letterlijk bezaaid met ke rels, die van hun stokje waren gegaan en grauw teneerlagen. Die vlieger ging in Alkmaar niet op. „De jongens uit het Noor den hebben dat niet veel" zei ser geant Jansen, „die maken zich niet zo gauw zenuwachtig. „Nou, dat belooft wat voor de Reserve en voor de Ludhtwadht. 40 jaar Mil. Luchtvaart Joop de Knegt zingt te Leeuwarden (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN. In Juli a.s. zal in ons land op feestelijke wijze het feit herdacht worden, dat veertig jaar geleden de Ne-1 derlandse Militaire Luchtvaart ontstond. In Soesterberg zal ter gelegen-1 heid hiervan een groot vliegfeest j worden georganiseerd. In verschillende gemeenten in ons land, waar garnizoenen van j de L.S.K. zijn gelegen, of waar mfen de luchtmacht een warm hart toedraagt, zal een actie wor den gevoerd om als geschenk van de bevolking de Luchtmachtkapel te Nijmegen gala-uniformen te kunnen aanbieden. Op de dag van het 40-jarig be staan kan deze kapel zich dan in de nieuwe plunje laten zien. De gemeente Leeuwarden heeft het plan, om ter inzameling van gelden voor dit geschenk, een feestelijke avond in „De Beurs" te organiseren. Tot de attracties van deze avond zal o.a. behoren het optreden van Joop de Knecht, de L.S.K.-korporaal, die zulk een grote bekendheid heeft verwor ven met het lied „High Noon". 39 tegen 17 stemmen' verworpen, zodat de Opera dus van de Pro vincie f40.000 krijgt. Ook de Artis te Amsterdam is 'n schip van bijleg; een van „de slechte oneindigheden", zei Mr. j van Bruggen, die van mening was, dat de Provincie haar aan deel \/tmaar aan Amsterdam, dat voor eigenaresse is, moest overdragen. Gedep. v. d. Donk wees er echter op, dat ook Am sterdam dat zou moeten willen; er is ten deze echter geen wils- overeenstemming. Het exploita- tietekort van Artis was in 1951 f83.000 en in '52 f95.000; voor '53 ruim 3 ton. Ged. St. stelden voor 1/3, n.l. f103.300, voor rekening der Provincie te nemen en Am sterdam zou dan het restant f206.600 moeten bijpassen. Mr. de Roos was weer eens optimistisch t.a.v. de toekomst van Artis en de heer Caron wees op de culturele betekenis van Artis, niet alleen voor Amster dam en de Provincie, maar voor heel het land. Het voorstel van G. S. liep geen gevaar, evenmin als het voorstel om voor f437.500 bij te dragen in de kosten van herstel werkzaamheden tot 'n bedrag van fl.750.000. Prov. Ziekenhuizen Het Prov. Ziekenhuis te Me- demblik in vroeger jaren een gevangenis is met ingang van 1 Jan. '53 weer voor 30 jaar (of schoon de Prov. elk jaar de huur kan beëindigen) gehuurd voor het niemendalletje van f10 per jaar. Dat betekent echter, dat er direct-noodzakelijke reparaties zullen moeten worden verricht, naar de heer Rustige mededeelde, tot een bedrag van f660.000. De heer Gribling (K.V.P.) was hier over niet enthousiast en wilde dat de Provincie afscheid nam van Medemblik, om dan in Sant poort en bij Duin en Bosch tot nieuwbouw over te gaan; door het verplegen aldaar van 'n gro ter aantal patiënten zouden de verpleegkosten omlaag kunnen, aldus spr. Mevr. Stoffels (V.V.D.) sloot zich hierbij aan en vroeg maat regelen tot opheffing van het te- kort aan verplegend personeel en j wees o.m. op het gebrek aan re- i creatie-ruimte voor dit personeel. De heer Rustige liet omtrent uit breiding van Duin en Bosch 'n waarschuwend geluid horen; er was daar altijd al 'n onderbezet ting geweest. In Medemblik, waar voor 1953 op 330 patiënten is gerekend, zullen na de herstel werkzaamheden 360 patiënten kunnen worden verpleegd. Bedrijven Ten zeerste teleurgesteld was de K.V.P.-fractie, die daarvan bij monde van de heer van Groe ningen blijk gaf, omdat van de in Dec. '50 door Gedeputeerde Prakken toegezegde herziening van de samenstelling van het Bestuur voor de Prov. Bedrijven, ondanks herhaalde verzoeken ener- en beloften anderzijds, tot dusver nog steeds niets was gekomen. De heer Sietsma hoopte, dat de onderhandelingen met het Rijk, inzake de Rijksbijdrage in de kosten van aansluiting van on rendabele gebieden tot een be vredigend resultaat mochten lei den. De heer Prakken deelde in antwoord aan de heer van Groe ningen mee, dat een N.V.-vorm voor de bedrijven wordt overwo gen, echter met behoud van ver antwoordelijkheid van het Prov. Bestuur; een en ander vergt tijd. Bij de bespreking van de ta rief- en investeringspolitiek deel de de heer Prakken mee, dat het waterverbruik vooral ten plattelande dermate toeneemt, dat de leiding te nauw wordt en vergroot moet worden; hierin moet tien millioen geïnvesteerd worden, een bedrag, waarvan niets terug komt. Op den duur zal daarom niet aan tariefsverhoging ontkomen kunnen worden; de verhoging zal echter zo matig mogelijk worden. De begroting werd tenslotte, zoals gebruikelijk met de com munisten tegen, z. h. st. aangeno men. Het totaal-bedrag aan sub sidies voor culturele instellingen en instellingen op het gebied van de Volksgezondheid beloopt in deze begroting een bedrag van fl.753.148. Hierin was o.m. nog begrepen: een subsidie van ten hoogste f1000 aan het Genootschap „Oud- West-Friesland" voor de uitgave van „De Speelwagen", f12.500 voor „Het Nationale Park de Kennemerduinen", f20.000 voor de Kankerbestrijding en f60.000 voor de t.b.c.-bestrijding. Het eindbedrag van de begro ting was voor de gewone dienst f10.573.756; voor de kapitaal- dienst f28.986.530.89, van de re serve-kas- en verrekendienst f43.974.841.54. Advertentie Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één ol (wee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Ren nies te pas en te onpas maag zuur of niet alleen maar om dat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet. maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te hel pen. Vraag Rennies bij uw apo theker of drogist. Advertentie lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „winfervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Klooster balsem betekent onmiddellijke verzach ting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ideale middel, ook bij schrale huid, kloven ot gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is. een uitstekend wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, spier-en lendenpijnen. HET BLOEMKOOL MYSTERIE 28 Januari voor Meervoudige Kamer ALKMAAR Naar wij ver nemen, zal de zaak tegen de fa. Gebr. B. uit Harenkarspel, welke zaak op 7 Januari door de Poli tierechter naar de Meervoudige Kamer werd verwezen, op 28 Januari a.s. 's middags om 2.15 uur opnieuw behandeld worden. Zoals bekend, wordt de fa. B. er van verdacht zaad in de han del te hebben gebracht, dat veel overeenkomt met een soort, dat de Rotterdamse fa. R. Zwaan, onder de naam „Flora Blanca" in de handel brengt. De fa. B. zou hiermede het Kwekersbe- sluit 1941 overtreden hebben. Raadsvergadering WIERINGERMEER B. en W. van Wieringermeer zullen een openbare raadsvergadering beleg gen op Maandag 2 Februari a.s. 's middags om 2 uur. Vergadering Rij vereniging WIERINGERMEER De lan delijke Rijverenigiing „Wieringer- meerruiters," houdt Vrijdagavond haar ledenvergadering in Hotel Lely te Slootdorp. Onderhands verkocht WIERINGERWERF Het pluimveebedrijf van de heer H. J. van Hemert aan de Verbin dingsweg is bij onderhandse ver koop overgegaan aan de heer H. J. v.d. Beek te Middenmeer. V olleyhal-tournooi WIERINGERWAARD Za terdagmiddag zal in het gymnas- tiekgebouw alhier een volleybal- J tournooi worden gehouden waar- aan deelnemen de vier rijkspo-1 litie-corpsen uit Amsterdam, Den Helder, Alkmaar en Wieringen Mollenvanger WIERINGERWAARD B. en W. hebben aan de heer J. van Dijk vergunning verleend tot het vangen van mollen. TOGO actief WIERINGERWAARD Accor deonvereniging TOGO o.l.v. C. Haverhoek geeft de eerste win- teruitvoering van dit seizoen op Zaterdag 25 Januari a.s. in zaal Kaper. Naast de 14 eigen mu ziekwerkjes zal door een toneel groepje ook nog een eenacter worden gespeeld. HEILOO. Het zijn op het ogenblik niet de topfiguren in de nationale en internationale politiek die zich daadwerkelijk toeleggen op het bereiken van de Europese integratie, welke zich volgens Nederlands standpunt voor alles dient te voltrekken op economisch gebied. De grote massa van de volkeren der zes Schumanlanden en andere Europese volken van het vrije Westen heeft zich nog lang niet met genoeg ernst daarmee bezig gehouden. Om de gedachte van een federatief Europa te propageren, d.w.z. onder alle lagen van het volk te brengen, heeft de heer A. L. van der Schuyt, Zanderslootweg 7 te Heiloo (Tel. 2051) het initiatief genomen tot het voeren van een sluitzegelactie, die in velerlei vorm, zoals die telkens onder ieders aandacht wordt gebracht, wederom de gedachte aan een Verenigd Europa oproept, levendig houdt en stimuleert tot daadwerkelijk medestreven. De heer van der Schuyt heeft in zijn stille huis in het Heilooër- bos het ontwerp gemaakt voor een sluitzegel, welke hij in Ne derland en in alle vrije landen van Europa zal verspreiden. Het zegel bevat een zinnebeeldige voorstelling van één Europa: in blauw ziet men een miniatuur kaartje van vrije Westerse landen, beschenen door een zon, die (met toestemming van de astronomen) in het Westen opgaat en zijn licht over al die vrije landen laat schijnen. In het midden van deze zon staat de Europese vlag afge beeld. Tenslotte bevat het zegel het parool: „Nationes Europae". De heer van der Schuyt heeft, om een zo groot mogelijke ver breiding aan zijn sluitzegel te kunnen geven per 12 Januari j.l. opgericht: de „Stichting Sluitze- gelpropaganda voor Verenigd Europa", welke de steun heeft toegezegd gekregen van de Ne derlandse Raad der Europese Be weging. De campagne, welke voorlopig vanuit Heiloo gevoerd wordt, richt zich het eerst op het Nederlandse Bedrijfsleven dat via een circulaire wordt verzocht, gebruik te maken van het sluit zegel, dat men in huize Hackfort, Zanderslootweg 7 kan bestellen. Men kan het op allerlei manier aanwenden: als sluitzegel op de eerste plaats, die men ook in iets groter formaat kan krijgen, met een blanco benedenstrook, die be nut kan worden voor een eigen handig onderschrift, alsmede voor verschillende opdrukken, voor volledig afzendersadres dan wel voor een spreuk of een bedrijfs reclame. Ook kan de afbeelding op postpapier, enveloppen en briefkaarten als vignet in kleu ren worden aangewend en ten slotte wordt gelegenheid geboden voor een bepaalde tijd gebruik te maken van de zegelafbeelding op het drukwerk van een bedrijf. Verschillende orders vanuit binnen- en buitenland zijn reeds op Huize Hackfort binnengeko men. T.z.t. zullen hier te lande zowel als in het buitenland de pots worden opgericht, waar de zegels verkrijgbaar zijn. Natuur lijk wordt met dit alles geen winst beoogd. De baten worden aangewend ter financiering van de actie, ter verdere propaganda en wat overblijft komt de Neder landse Raad ten goede; een en ander is in de statuten van de Stichting vastgelegd. Deze Stichting is op 12 Januari ten overstaan van Notaris J. W. Th. Küller te Den Haag opgericht. Als verdere bestuursleden treden op: Mevr. H. H. W. M. Roelants- Dreesmann te Amsterdam, en Jhr. H. P. Coertzen de Koek te Voor schoten. Wij geloven wel, dat deze actie instemming bij de Nederlandse en buitenlandse volkeren zal vinden. Wanneer men van de verschillen de mogelijkheden van gebruik dezer zegels wil overgaan, dient men zich voorlopig nog te wenden tot de heer van de Schuyt te Hei loo zelf. De sluitzegels kosten, in clusief verzendingskosten per 100 stuks f 2.50, per 500 stuks f 10. en per 1000 stuks f 17.Ten slotte kan men bij de heer Schuyt terecht voor prijsopgaven. Advertentie Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J Dammen W inkel-HoIlandia 5—15 H.D.C. „Hollandia" speelde gis teren een competitiewedstriid in Winkel. Hollandia wist deze wed strijd te winnen met 15 tegen 5. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: J. HelderA. Bizot 02 C. LodderJ. Koppies 11 T. MantelN. Koppes 20 H J. BuitendorpP. Singer 02 H. BergmanA. Buyck 02 J. v. d. WelleF. Zwier 02 M. Haveling—Joh. Musman 02 A. v. d. Welle— W. Timmerman 02 C. HartogA. v. d. Tuuk 02 A. van DijkH. R. Rense 20 5—15 (Van onze sportredacteur) Twee spelers nog slechts zonder verliespartij na de eer ste dag van liet Keizerskroon-invitatietournooi. Twee „keien", die zich niet lieten intimideren door de tegen stand van de jeugd. De jeugd, die zo slecht begon, doch zo goed eindigde. Franken en Zondervan bleven onge slagen, beiden met een zwaar bevochten zege op de eer ste klasser Peetoom, die opmerkelijke vooruitgang toon de. Maar zij horen achter zich het gedruis van een teleur gestelde van Reyen (nederlaag tegen Zoeterboek), doch ook van een de Kleine Jr, die na een slecht begin, des avonds laat zijn belofte inloste tegen de Jong. Om van de Brabantse „hope" Zoeterboek niet te spreken. Zijn zege op van Reyen werd de sensatie van de dag terug. Een serie van 78 bracht hem opnieuw in de buurt van zijn tegenstander, die het gevaar ziende, met series van 57, 41 en 49 wegliep. Doch Peetoom vocht terug, verwoed en tot grote hoog te rijzend. Een 45. alweer na 'n moeilijke aanvangsstoot, werd ge volgd door 'n glanzende 103, waarvoor de handen op elkaar Hingen. Het ongelukkige slot kwam. toen de ballen na „de- dans-positie" niet uit het vak rolden. Haast had Jan Peetoom, de rondborstige kastelein uit Scha- gen. reeds in de allereerste partij van de dag voor een daverende verrassing gezorgd. Met een vlotte serie van 34, ge scoord in de tweede beurt, had hij de geroutineerde Tilburger Franken, één van de grote favo rieten voor de ereprijs, doen op kijken met iets als een verrassing in zijn ogen. Drie beurten later veerde een driftige Franken van zijn stoel op. Opnieuw had de Schagenaar toegeslagen. Eén en zeventig caramboles op een rij, na een lastige aanvangsstoot, gescoord in de linkerhoek van 't biljart. Maar de Brabander had zijn antwoord klaar. Korte trekballen met nauwelijks zichtbare bewe ging van de queu gescoord, tien tallen punten langs de a cheval- lijn. volgden elkaar snel op. De honderd in een kwartier, de hon- derdvijftig iets langzamer in een half uur. Op 173 lagen de ballen vast aan de lange band. Dat bleek een onoverkomelijke hindernis. Met een vier leek Peetoom ge desillusioneerd. de nul van Fran ken onmiddellijk daarop bracht de moed bij de Noordhollander De 49, die Franken daarna op de tafel legde, bracht hem op 395. Het leek erop, of „Schager Jan" voor de grote verrassing ging zorgen. Twee en dertig ca ramboles scheidden hem van de zege. Hij kwam niet verder dan 21 verschrikkelijke punten, die hii met bloed, zweet en tranen als een bandspeler moest scoren. Toen faalde hii op een lange band stoot, die gemaakt had kun nen worden Binnen de minuut had een jui chende Franken de 5 ontbreken de punten in zijn dertiende beurt bijeen gegaard. Franken 400 13 173 30.77 Peetoom 389 13 103 29.92 De Kleine faalde. Op het andere biljart had zich inmiddels een klein drama af gespeeld. Daar vocht de 19- iarige de Kleine Jr. tegen het ivoor en zichzelf. Hii trof het niet, dat hii als tegenstander de flegmatieke Fries Zondervan trof. Want Zondervan, hoewel win naar met het laagste gemiddelde van de middag, gaf steeds lastige aanvangsstoten weg. Dat intimi deerde de Kleine zo. dat hii geen „noot op het biljart kreeg". Heel langzaam liep de score omhoog. Geen bonken van series, zoals Franken en Peetoom fabriceer den, doch telkens afgebroken reeksen in posities, waarin niet gemist mocht worden. Zondervan herwon in de 10e beurt zijn ze kerheid. Drie vlotte beurten brachten hem resp. 40. 68 en 54 caramboles. Dat was teveel voor de Kleine, die lijdelijk moest toe zien, hoe de Fries steeds meer uitliep en tenslotte volkomen verdiend de partii uitmaakte in de 21ste beurt. Zondervan 400 21 68 19.05 de Kleine Jr. 263 21 39 12.52 Ook andere „jeugd" verloor Drie jeugdige vertegenwoordi gers waren in dit tournooi tussen de geroutineerde cracks onderge bracht. De Kleine Jr.. Rob Over- dijk uit Zaandam en Zoeterboek uit Kaatsheuvel. De tweede middagpartiien bracht het laatste tweetal aan het werk. Doch hun tegenstanders, v. Reiien en de Jong. lieten niet met zich spelen. De jeugd kreeg geen schijn van kans. Over het algemeen werd er door hen nogal slordig en te on besuisd gespeeld. Er wordt nog te weinig gekeken naar de posi ties van de ballen en ook de aan leg is nog voor verbetering vat baar. Dat er capaciteiten in hen schuilen, was duidelijk te consta teren. Zoeterboek biiv. kwam tot drie goed gespeelde series van 47, 48 en 36, series in het mid denvak gescoord, doch die. en dat was typerend voor deze Bra bander. allen afbraken op mak kelijke ballen en één zelfs op „touché". De Jong liep met de regelmaat van een klok van hem weg en zijn spel was zo regelmatig, dat hij reeds m de veertiende beurt met een kloeke 97 de partii kon uitmaken. De Jong Zoeterboek 400 14 97 28.57 198 14 48 14.14 Overdijk begon goed tegen van Reiien, die met een nul aanving en daarna met 25 reeds vaag liet doorschemeren, dat hii niet van plan was de Zaandammer vrije doortocht te geven. De 136, die in zijn derde beurt tot stand kwam, was de mooiste serie van de middag. Razend snel volgden de caramboles elkaar op, vrijwel allen gescoord in a che- val-positie, waarbij v. Reiien als een tweede Piet van de Pol het biljart rondwandelde. Dat de Limburger desondanks slechts tot een gemiddelde van 26.67 kon komen, was te danken aan de vele nullen en „een-en", die hii kwistig rondstrooide, om daarna plotseling weer over te schakelen op ziin tweede ver snelling. Dan was het resultaat biiv. een iuweel van een 93, die op een lastige pique afbrak en een slotserie van 73. Rob Overdiik, die in het begin nog aardig meekwam (o.a. een serie van 37), kwam er tegen het einde helemaal niet meer aan te pas. Hii liet doodgewone bal len liggen en zijn eindtotaai be droeg dan ook niet meer dan 152 van Reiien 400 15 136 26.67 Overdiik 152 15 37 10.01 De avondpartijen. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Het was deze spreuk, die Piet Zondervan in zijn ge dachte had, toen hij tegen Peetoom in het krijt moest tre den. Het gevaar, dat van de „verrassing van de dag" kwam bleek nog groter dan hii ver wacht had. Met drie vlotte begin- stoten liep Peetoom weg. waarbii deze opnieuw toonde moeilijk heden te hebben met de ivoren ballen, daar o.a. ziin laatste serie afbrak op een trekbal, die nor maal gesproken gemaakt moest worden. Onmiddellijk gooide Zondervan het over een andere boeg. De ene onbesneelbare bal na de an dere kreeg Peetoom voorgelepeld en de Fries kreeg zijn zin. Want terwijl deze met regelma tige series, o.a. 57. 61, 64 en 48, tot een totaal van 316 kwam, kreeg Peetoom de ballen maar niet zoals hii zo graag wilde. In de vijftiende beurt legde hii moeizaam een 36 op tafel, doch in de volgende beurt begon het ivoor gewilliger te worden. Met gevoelige hand stuurde hii ca rambole na carambole uit ziin queue en na een half uur spelen had hij ziin tweede honderd van deze dag te pakken. Zondervan begon al ongeruste blikken op 't lei te werpen. Het was niet no dig. Op 104 kwam het einde met een losse bandstoot, die milli meters onnauwkeurig bleek. In de volgende viif beurten bereikte Zondervan de 400. ter wijl Peetoom met een keurige 36 in de nastoot toch nog het dra gelijke totaal van 311 od kon brengen. Zondervan 400 20 64 20. Peetoom 311 20 104 15.55 Een uur daarna had Franken reeds ziin queue in het foudraal kunnen steken. Rob Overdiik was evenals des middags nergens. Geen stoot gelukte en dat is te gen een Franken, die andermaal met een 158 en een 83 erover heen uit de bus kwam, funest. In 16 beurten kwam het einde. Een mistroostige Overdiik zag als ziin eindtotaai 118 op het score bord staan. Franken 400 16 158 25.— Overdiik 118 16 26 7.38 Zo was dus alles volgens plan verlopen. Zondervan en Franken hadden hun twee partijen ge wonnen en in de twee laatste avondpartijen zouden ongetwij feld Van Reyen en De Jong wel volgen. Deze theorie werd glans rijk overboord gekegeld door twee vastberaden jongeren. Zoeterboek had reeds des mid dags blijk gegeven van ziin aan leg; De Kleine jr. had dat eer der gedaan in Schagen en in Amersfoort. Aanvankelijk scheen Van Reyen tegen Zoeterboek niet op een nederlaag aan te sturen. Wel hield de jeugdige Brabander de score vrijwel gelijk, doch hii kreeg telkens een tik terug, als hij die zelf uitdeelde. In de elfde beurt bijvoorbeeld brak een prachtige serie van hem af op 71 door het verkeerd be oordelen van een snijbal. Van Reyen, de onafscheidelijke sigaar in het hoofd, kwam naar de tafel en met ziin losse non chalant lijkende manier van sto ten scoorde hii vlug een serie a cheval van 85. Toen was het afgelopen. De favoriet van het tournooi kwam er niet meer aan te pas en Zoeterboek kön ziin eerste overwinning in het gulden boek laten schrijven. Zoeterboek 400 18 71 22.22 Van Reyen 335 18 85 18.61 Aan het andere biljart waren de zaken heel anders verlopen. In de tweede beurt kreeg De Kleine jr. de cadans te pakken. Plotseling liep het en ziin serie van 96 was een teken voor De Jong dat ditmaal de Zwollenaar ziin klasse zou tonen. De Hage naar kon maar niet onder die druk vandaan komen en De Kleine liep met Drachtig spel in tien beurten naar de 300. Op dat ogenblik had De Jong.... 59 caramboles verzameld. De goede eindsprint van hem kon de zege van De Kleine niet meer in gevaar brengen, maar het redde het algemeen gemid delde van de Hagenaar, die toch nog tot het dragelijke totaal van 225 kwam. De Kleine jr. 400 13 96 30.77 De Jong 225 13 82 17.30 Stand na de eerste dag wpl. pt. brt. h.s. a.g. Franken 4 800 29 173 27.59 Zondervan 4 800 41 68 19.51 de Jong 2 625 27 97 23.15 van Reyen 2 735 33 136 22.27 de Kleine jr. 2 663 34 96 19.50 Zoeterboek 2 598 32 71 18.69 Peetoom 0 700 33 104 21.21 Overdijk 0 270 31 37 8.71 Humanisme In de Eerste Kamer zijn deze week belangwek kende principiële be schouwingen gevoerd, welke op zichzelf al het pleidooi van mr. Kropman voor het be staansrecht van dit college overbodig maakten, zou men kunnen zeggenMr. Krop man en mr. dr. In 't Veld, resp. van de K.V.P. en de P.v.d.A., waren de twee „kemphanen" op een gewich tig principieel punt: het huma nisme. Misschien is 't woord kemphaanonjuist, want het debat stond op hoog peil. Het „principiële" stond hier weer eens duidelijk voorop. Mr. Kropman schetste het huma nisme als de grote vijand van het christendom: water en vuur! Het betoog van oud minister In 't Veld was merk waardig en op zeker moment verbijsterend. Toen Kropman vroeg, nu eens precies te zeg gen, hoe het humanisme over het geloof in de Godheid van Christus denkt, zei In 't Veld „dat dit niet terzake deed"! Dat was toch werkelijk ver bijsterend. Het ging hier nl. niet om bittertafelpraat of om een halfsleetse opmerking bij bridge of klaverjas, maar om een serieus debat in een van onze hoogste staatscolleges. En dan weet de „moderne huma nist", zoals de socialistische woordvoerder zichzelf noem de, niet beter te zeggen dan dat dit „niet terzake" doet. Het gaat hier niettemin om het centrale punt van het christendom en dit christen dom is het merg van een ge zonde samenleving! In onze Senaat was het dan ook pijn lijk en angstig stil, toen dr. In 't Veld diep moest naden ken, voor en aleer hij ant woord kon geven op de scher pe vraag, welke mr. Kropman bij interruptie afvuurde. Het antwoord kwam, als boven gegeven. Het was géén ant woord, maar toch veelzeggend genoeg. Veelzeggend en ver bijsterend. Een belangrijke bij drage ook om klaarheid te krijgen in de principiële ver houding tussen K.V.P. en P.v.d.A.! K.F.C.-keuringen Alkmaar: HARMONIE: Tot inkeer, 18 jaar; Marie Antoinette, 18 jaar. VICTORIA: Het is middernacht, Dr. Schweitzer, 14 jaar CINEMA AMERICAIN: Giftige lippen, 18 jaar; Op het scherp van de snede, 18 jaar. REX: De arend van Madagascar, 14 jaar. Hoorn: VICTORIIA: Iwo Jima, 18 jaar. WINSTON: Een vrouw bekent haar verleden, 18 jaar. Andijk: SARTO: Rio Grande, 14 jaar. Medemblik: SCALA: Vreemde lading, 18 jr. en De straat, strikt volw. Enkhuizen: MUNT: Vro-uw mijner dromen, 18 jaar; In de penarie, a.lft. Marktbericht LANGEDIJK, 16 Jan. Aan gevoerd: 13.000 kg rode kool I 7 —10.90, II 7—9; 18.000 kg gele kool 6.50—7.60, II 6.50; 2000 kg groene kool 16.80: 65.000 kg Deen se witte kool 6.107.30; 15.000 kg uien 2728.70. grove 26.10—27.40, driel 29.3031.10; 4000 kg peen b 8.60—12.20. c 11.30—11.60; 3500 kg bieten e 11.40—11.80, b 11.80 12.10600 kg spruiten a 1 2538; 600 kg witlof I 42. II 38 NRD.-SCHARWOUDE 16-l-'53. 4900 kg. Peen b 12.3012.40; Idem c 9.90—10.00; Idem d 7.80; 8500 kg. Uien 26.30—27.80; Idem grote 24.6025.80; Idem Driel. 3234; 8600 kg. Rode kool 711; 8300 kg. Gele kool 6.30—7.30; 1000 kg. Groene kool a 7.50 14.20; Idem b 6.50; 116.00 Deense witte kool 67.50; 350 kg. Sprui ten B 24. WARMENHUIZEN, 16 Jan. Peen to 12,70; bieten to 10; rode kool 79,80; witte kool 6,206,60 AVENHOR.N, 15 Jan. Spruil- kool 1531; Deense witte 3000 kg 67,50; 9000 kg rode kool 7,50 10,90; gele kool 6,50—10.50; 55000 kig grove uien 2527,10; gew. 27 28,70; drieling 33,3035,20; nep 2736; 43.000 kg bieten I rond 11,50—12,40; II 1230—13; III 6,70 7,10; modjo 6,40—7,90 54.000 kg peen II 11,70—13,30; III 10,20 —11,40; IV 8,40—9,50. GROOTEBROEK, 15 Jan. Aanvoer 47.500 kg Uien grof 23.60 —25.90, middel 27—27.50, driel. 32.80—33.90. nep 32.10—32.80; 500 kg Koolrapen 3.105; 500 kg Spruiten 26, B 15; 3.000 kg Rode kool 710: 1.000 kg Groenekool 12.80 BEEMSTER. 14 Jan. Beve landers middel 12.0013.00. wit lof 40.0057.00. rode kool 7.00 12.00, witte kool 6.00, savoye kool 8.0010.00. groene kool 8.00 12.00. spruitkool 27.0064.00. an dijvie 42.00-76.00. boerekool 4.00 19.00, rode bieten 4.0012.00, gare bieten 12.0017.00. winter peen 7.0013.00, waspeen 10.00— 26.00, uien 18.0027.00. prei 10.00 26.00. brabantse bellefleur 4.00 12.00, bramley seedling 3.00 7.00. glorie van holland 3.00— 10.00. goudreinette 7.0028.00. iacques lebel 3.0018.00. jona than 6.0034.00. laxton superbe 9.0040.00, present van engeland 10.0029.00. zoete campagner 8.00 19.00. bonne louisse d'avran- ches 6.0014.00. comtesse de paris 3.009.00, conférence 9.00, eieser wildeman 5.00—21.00, kam perveen 11.00. st. remy 12.00, winterlouwtie 4.0012.00. winter- ian 3.0013.00. zwündrechtse wijnpeer 3.006.00.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3