Zuinigheid aan de wegen gaat mensenlevens kosten RADIO Q EE 3 \mmo 9 jOfG V;M Monte Carlo-rallye zal ditmaal zwaar worden Financiën en Economie Twee heertjes, één gebit Noorse radio-actieve stoffen voor Nederlandse industrie Sterke daling in kwaliteit van Nederlands wegennet Koerswijziging bij nieuwe minister programma IJS EN SNEEUW blokkeren wegen Beursoverzicht WEK DE GAL IN UW LEVER OP Schoolstrijd in Saksen Scheepsberichten Pagina 4 Vrijdag 16 Januari 1953 (Van onze verslaggever) Na de oorlog is de kwaliteit van de Nederlandse wegen sterk achteruit gegaan. Deskundigen beweren zelfs dat de wegen hier op het ogenblik, door de bank genomen, slechter zijn dan in België. In het algemeen stellen zij dat er in Nederland een achterstand bestaat, vergeleken bij het buitenlandse wegennet. In België en Frankrijk heeft men na de oorlog veel aan wegverbeteringen ge daan. In deze landen heeft men namelijk de beschikking over een Wegenfonds. De gezamenlijke Nederlandse weggebruikers bezitten ook wel een Wegenfonds het bestaat al vanaf 1927 maar dat zit, evenals nog enige andere belangrijke zaken, in de ijskast van 't kabinet De wegenbouw en het nor male onderhoud van de wegen hebben met de toeneming van de verkeersintensiteit geen gelijke tred gehouden. De wegen werden, ook al vanwege de oorlogsom standigheden, steeds slechter en de verkeersonveiligheid nam on rustbarend toe. Reden tot ongerustheid Intussen heeft minister Algera, de door zijn ambtsvoorganger, de heer Wemmers, opgestelde begroting in gunstige zin gewij zigd en erkend, dat er aanleiding bestaat tot ongerustheid. Van zijn erkenning heeft hij boven dien de consequentie aanvaard: hij diende een nota van wijzi gingen in. Thans zal er in totaal - werkverruiming en ontwik kelingsgebieden niet meegerekend voor aanleg, verbetering en onderhoud van wegen en brug gen ruim f78 millioen worden uitgegeven. Dit bedrag is als volgt samengesteld: Onderhoud en verbetering van wegen f14.450.000,onderhoud en verbetering en daarmee in verband staande uitgaven voor rijkswegen fl.190.000,onder houd, verbetering en herstel van overige wegen f2.270.000,—; on- Toen bekend werd, dat op de Rijksbegroting voor dit jaar voor nieuwe wegen het naar verhou ding luttele bedrag van f8.5 mil lioen beschikbaar werd gesteld, zijn de gemoederen danig in be weging gekomen. Men vond, dat nu toch wel het dieptepunt be reikt was en dat men met recht kon zeggen, dat de wegenbouw fungeerde als een sluitpost op de Rijksbegroting. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft zelf toegegeven, dat er bij wegen bouw een grote achterstand be staat en dat er na de oorlog voor de wegen slechts kon worden be schikt over 20 pet van hetgeen er voor de oorlog werd verwerkt. Bij dit alles dient men in aan merking te nemen, dat de ver keersintensiteit in Nederland zeer sterk is toegenomen, zij werd namelijk tweemaal zo groot als voor de oorlog. Het aantal auto's per 1000 in woners bedroeg in 1950 in Ne derland 21, in België 43, in Frankrijk 50 en in Engeland 66. Men heeft ons voorgerekend, dat in 1970, wanneer ons land 12 millioen inwoners zal tellen, er 60 auto's per 1000 inwoners zul len zijn wat dus minder is dan Engeland in 1950 al had en dat de verkeersintensiteit overigens onder alle voorbehoud zesmaal zo groot zal zijn als voor de oorlog. ZATERDAG 17 JANUARI HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws 7.15 Gramofoon- muziek; 7.30 Idem; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramo- foonmuziek; 8.30 Orgelspel; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek; (9.359.40 Water standen); 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.30 Viool en cello; 12.00 Gra- mofoonmuziek (12.30-12.33 Land en tuinbouwmededelingen)13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar; 13.20 Metropole Orkest; 13.45 Week- journaal; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.35 Drents programma; 15.00 Amateursuitzending; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Filmprogramma; 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie": 19.00 Artis tieke Staalkaart; 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma; 22.00 Socialistisch com mentaar; 22.15 Weense muziek; 22.40 „Onder de pannen", hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Verzoekorogramma. (gr.pl.). HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon muziek: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalen der; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoon muziek: 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gramofoonmuziek; 11.00 Voor de zieken: 11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin gen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Gramofoon muziek; 14.20 Engelse les; 14.40 Accordeonmuziek; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.40 Mannenkoor; 16.00 Radio Phil- harmonisch orkest; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amu sementsmuziek; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Lichte muziek; 18.45 Buitenlandse cor respondenties; 19.00 Nieuws; 19 10 Gramofoonmuziek; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gramofoonmu ziek; 20.20 Lichtbakep; 20.40 100 Jaar Kromstaf; 21.00 Gevarieerd programma; 21.50 Actualiteiten; 22.00 Amusementsmuziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.2224.00 Omroeporkest en solist. uitkeringen aan andere wegen, dan die van het Rijkswegenplan f3.700.000; aanleg van wegen van het Rijkswegenplan f8.550.000; kosten bouw van bruggen f8.300.000; verbetering en aanleg van wegen (aanvullende begro ting) f14.500.000. Melkkoetjes voor schatkist Men kan hier dus inderdaad spreken van een koerswijziging bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Hoe de lijn ver der zal lopen valt uiteraard moeilijk te zeggen. Wanneer men tegenover de f78 millioen, die aan wegen en bruggen besteed zal worden, het enorme bedrag stelt, dat het wegverkeer jaar lijks aan belastingen moet op brengen in 1951: f222.000.000, dan valt er nog wel een en ander te wijzigen. Na de oorlog werd er bijna f530 millioen door het gemotoriseerde verkeer op gebracht, welk bedrag recht streeks in de schatkist vloeide en niet aan de wegen werd besteed. Een ander sprekend getal is dat van de schade fl00.000.000 die de gemeenschap tengevolge van verkeersongevallen lijdt, verkeersongevallen die voor een groot deel te wijten zijn aan de slechte wegen en dus aan de ma gere begrotingen. De A.N.W.B. is van oordeel, dat bij de wegenaanleg een ge vaarlijke zuinigheid wordt be tracht, die zich in de komende jaren in steeds ernstiger mate zal doen gevoelen. Men spreekt hier van een zuinigheid die men senlevens gaat kosten. De uitbreiding van het weg verkeer zal heus niet tegengehou den worden door verhoogde be lastingen (waarvan de opbrengst niet aan de wegen besteed wordt). Toch is dit ongeveer twee jaren geleden door Minister Lief- tinck in de Tweede Kamer ge zegd. Bij de aanleg en het on derhoud van wegen moet het behoefte-element wel degelijk de grootste rol spelen. In dit licht gezien verheugt de A.N.W.B. en met hem alle weggebruikers - zich over deze hoopvolle derhoud bruggen f330.000,koerswijziging van de nieuwe mi- subsidies a. provincies f25.920.000; nister. LOKETTISTE VAN NS AAN DOOD ONTSNAPT (Van onze correspondent) De lokettiste van de N.S. uit Breda, mej. A. van H., is op het station te Breda aan de dood ontsnapt. Toen zij in een trein wilde stappen, welke reeds in be weging was, gleed zij uit. Zij viel tussen de trein en het per ron. Een medereiziger trok aan de noodrem. Ongedeerd kon het meisje opstaan. Zij stapte weer in en met acht minuten vertra ging vertrok de trein. Verlaging uitvoerbedrag Franse betaalmiddelen Van de Banque de France heeft de Nederlandse Bank de medede ling ontvangen, dat het bedrag tot hetwelk de uitvoer uit Frankrijk van de in francs luidende Franse betaalmiddelen is toegestaan, is verlaagd tot frs 10.000 per per soon. Aan de deviezenbanken is mee gedeeld, dat de Nederlandse Bank voor het overnemen van in de Franse monetaire zone uitgegeven bankpapier het gestelde maximum van frs 20.000 op frs 10.000 zal verlagen, voor zover het reizigers betreft die Frankrijk na 15 dezer hebben verlaten. Advertentie WINTER HANDEN? Over enkele dagen, om pre cies te zijn 20 Januari wordt in verschillende steden van Europa, te weten Palermo Monte Carlo, Lissabon Glasgow, Munchen, Stockholm en Oslo het vertrek sein gegeven voor de meer dan 400 equipes, welke dit maal aan de Monte Carlo Rallye deelnemen Reeds zijn diverse wagens on derweg naar de startpunten en uit de verschillende gegevens, welke binnendruppelen, blijkt duidelijk, dat deze sterrit over 3300 km. één van de allermoei lijkste zal worden, welke in de geschiedenis van dit merkwaar dige en bijzonder belangwekken. de automobielevenement zijn, gehouden. Over geheel Europa is het weer slecht. Berichten uit Scan dinavië maken melding van ijs en sneeuw op de wegen. Maar niet alleen Noorwegen, Zweden en Denemarken ondervinden last van Koning Winter, ook in Frankrijk zijn verscheidene we gen geblokkeerd voor automo bielen. De equipes, die te Monte Carlo starten, rijden eerst naar Digne over ongeveer 175 km. en vandaar naar Chambery. een af stand van 250 km. Nu is reeds A'damse Rijtuig Mij In de vergadering van de N.V. Amsterdamse Rijtuigmaatschappij is medegedeeld, dat de vennoot schap de belangen in Indonesië heeft afgestoten. Vijf-zesde van de verkoopprijs is reeds in Ne derlands courant bij de A.R.M. gestort. De transactie is geschied boven de boekwaarde, die vol gens de balans per 31 December 1951 f 662.415 bedroeg. Het betreft hier de N.V. Handelmaatschappij L'Auto te Surabaia. Ook is de dochtermaatschappij N.V. Ver enigde Nederlandse Transporton dernemingen „Venetron" verkocht en wel tegen de boekwaarde (volgens de balans f321.399). Het beleid van bestuur en di rectie werd vervolgens uitvoerig besproken, waarbij in hoofdzaak oude grieven naar voren kwamen. Een der aandeelhouders stelde de commissarissen voor en bloc af te treden. Moties van wantrouwen tegen commissarissen en directie wer den echter met grote meerderheid verworpen. Javasche houthandel AMSTERDAM Obligatiehou ders der N.V. Verenigde Javasche Houthandel Maatschappijen en der N.V. Verenigde Indische Bosch Exploitatie Maatschappijen (VIBEM) vergaderden over een voorstel het jaarlijks voor aflos sing der leningen beschikbare be drag niet te bestemmen voor uit loting a pari, doch aan te wenden voor inkoop bij tender, zulks ge zien de monetaire moeilijkheden en de liquiditeitszorgen, waarmee de maatschappij te kampen heeft. Een der aanwezige obligatie houders stelde voor met de be slissing te wachten tot de jaar cijfers van de maatschappij over 1951 zijn gepubliceerd. Het be stuur antwoordde, dat de cijfers over 1951 wel bekend zijn, doch dat de definitieve vaststelling af hankelijk is van het van kracht worden der nieuwe fiscale maat regelen. 1951 is niet slechter ver lopen dan 1950 en ook over 1952 wordt eenzelfde resultaat ver wacht. Daar het vereiste quorum ontbrak, kon het bestuursvoor stel niet in stemming komen. Op 4 Februari wordt een tweede vergadering belegd. Industriële disconto-maatschappij Het eerste jaarverslag over '52 is ditmaal uitgebracht door de Industriële Disconto Maatschappij N.V. te Amsterdam (vorig jaar was het een Rotterdamse ven nootschap, de N.V. meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij). De zaken bij de I.D.M., die zich in hoofdzaak bezig houdt met het financieren van de afzet van mo torvoertuigen op termijnbetaling, bleven in het verslagjaar gesta dig groeien. De omzetten geven een niet onbelangrijk accres te zien. Het credietsysteem kon in versterkte mate een regelmatiger binnenlandse afzet voor fabri kanten en handelaars bevorderen. De credietportefeuille is van f 4.8 millioen gestegen tot ruim f 6 millioen. Het bruto inkomen steeg van f719.000 tot f895.000. Hoewel de bedrijfsresultaten een hoger dividend zouden wettigen, meent de directie een onveran derd dividend van 6 procent op de gewone en 5Vz procent op de preferente aandelen te moeten voorstellen. Zij acht te nodig de positie van de vennootschap te versterken door extra reserverin gen. Na afschrijvingen en afboe king der onkosten resteert een voordelig saldo van f 284.359 (f216.694). ONDERTOON TER BEURZE BLIJFT GUNSTIG AMSTERDAM, 15 Jan. Veel spectaculairs valt er op de beurs nog wel niet te beleven, maar de ondertoon blijft gunstig in het nieuwe jaar. Ook vandaag is de stemming weer goed prijshoudend tot vast geweest en vooral tegen het slot werd nog een kleine avance geboekt, zodat op vrijwel het hoogste niveau van de dag gesloten werd. De uitbreiding der Deralijst (dollareffecten ruil Amerika) bracht wel geen opleving op de Amerikaanse afdeling, maar de hoeklieden juichten deze maatre gel toe. Tot nu toe was het aantal Amerikaanse effecten, waarin ge ruild kon worden, beperkt, doch thans is dit in practisch alle ter beurs van New York genoteerde fondsen toegestaan. Het Agio op de Amerikaanse afdeling bleef te verwaarlozen. De industriemarkt ontwikkelde zich bevredigend. Zowel voor olie als voor AKU bestond er van pu blieke zijde enige belangstelling, waardoor eerstgenoemde één en AKU ruim twee punten avanceer den. Van buitenlands aanbod was vandaag niets te bespeuren. Unilever trok tegen het slot aan tot 183V2 (I8U/2), Philips en de Inurante industrieën bleven goed op peil. In aandelen Verenigde Vorstenlanden ontwikkelde zich speculatieve vraag, waardoor in open hoek de koers een fractie aantrok. De leidende cultures prijshoudend, Indonesische ge- meente-obligatiën weder om vast. Scheepvaartpapieren stil, doch op ongeveer hetzelfde niveau als gisteren. De Staatsfondsenmarkt was wat luier. Hetgeen als een natuurlijke reactie werd be schouwd na de forse stijging van gisteren. Prolongatie 3 procent. EINDHOVEN. Naar het A.N.P. verneemt, is kortgeleden een overeenkomst gesloten tussen het NoorsNederlandse Instituut voor Atoomenergie te Kjeller en de N.V. Philips-Roxane te Am sterdam. Hierdoor krijgt Philips- Roxane in de Benelux en enkele andere landen buiten Skandinavië de beschikking over radio-actieve stoffen die in Noorwegen in de uranium-reactor zijn geactiveerd. Deze stoffen worden daartoe eerst in het isotopenlaboratorium dezer N.V. te Amsterdam che misch gescheiden, gezuiverd en in de vorm gebracht die voor be paalde toepassingen wordt geëist. Protest artsen van Israël JERUZALEM, 14 Jan. (A.P.). Het medische genootschap van Israel heeft vandaag in een com muniqué verklaard een onderzoek door een internationaal orgaan te eisen naar de Moskouse beschuldi gingen tegen een aantal artsen. De artsen van Israel hebben een beroep op de artsen en medische verenigingen ter wereld gedaan om tezamen met het medische genootschap van Israel op een dergelijk onderzoek aan te drin gen. In het communiqué werden de Moskouse beschuldigingen „on gelooflijk" genoemd en „een smaad voor het gehele medische beroep". Tot deze stoffen, die tot nu toe voornamelijk uit Engeland wer den geïmporteerd, behoren de ook reeds in Nederland veel gebruikte radio-actieve isotopen van jodium, goud, kobalt, zwavel, phosfor en koolstof. Zij vormen een aanvul ling in de reeks isotopen, die reeds door Philips-Roxane wor den geleverd en die geproduceerd worden door bestraling in het Philips synchro-cyclotron in het Instituut voor Kernphysisch on derzoek te Amsterdam. Mede door bovengenoemde overeenkomst heeft Philips-Roxane thans de be schikking over de radio-actieve isotopen van alle chemische ele menten. De afleveringen blijven als voorheen onder toezicht staan van de Isotopen-Commissie van de Koninklijke Academie van We tenschappen. f Advertentie) D salt 's morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uvr lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft, raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen, Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Premielening Utrecht 1952 Gisteren is de eerste uitloting gehouden op de premielening „Utrecht 1952", groot 5.000.000 gulden. De premie van 100.000 gulden viel op obligatieserie 1029, no. 2, die van 50.000 gulden op obligatie 1827, no. 1 en die van 25.000 gulden op obligatie 1252, no. 2. OSNABRUCK, 14 Jan. (KNP) „De afschaffing van de bijzon dere school in de West-Duitse Bondsstaat Neder-Saksen zal ge- rusiloos langs administratieve weg geschieden. Dit is in elk ge val het ideaal van de socialis tische minister voor culturele aangelegenheden Voigt, die zich niet bepaald mag verheugln in het vertrouwen van het Chris telijk volksdeel". De voorzitter van de Katholieke comité's in het diocees Osnabrück, Dr. Al- bert Tilmann (Nordhorn), heeft deze opvatting uiteengezet in een schrijven aan de Katholieke or ganisaties van dit bisdom. Tilmann wijst in deze brief vooral op de „onverdragelijke vriendjespolitiek" van de rege ring te Hannover inzake het dis trict Osnabrück en merkt op, dat de uitschakeling van de voorma lige leider van de ministriële af deling voor school en kerk, En- gelmann, die zich als Katholiek voor het bestaan der bijzondere school had uitgesproken, een openlijk bewijs vormt, dat de re-i gering niet meer onpartijdig is. I Dr. Tilmann roept het Katho-1 lieke volksdeel op ook in de toe- komst bereid te zijn de strijd voor het behoud der bijzondere school met alle beschikbare mid delen te blijven voeren. De Vicaris-Generaal van Os-1 nabrück deelt over de benoeming van een niet-Katholieke plaats vervanger van Engelmann nog mede, dat de Katholieke onder wijzersvereniging haar bevreem ding over deze benoeming na drukkelijk naar voren heeft ge- bracht. Hij wijst er in dit ver band op, dat deze houding in I geen geval gericht is op het doen ontstaan van een geloofsstrijd. „De Evangelische Christenen zo schrijft de Vicaris-Generaal zullen echter onze mening ten volle delen, als wij van oordeel zijn, dat een of andere bevol kingsgroep niet zo maar langs administratieve weg kan worden uitgeschakeld". gebleken dat de weg tussen Dig ne en Chambery volkomen door sneeuw is geblokkeerd. De wa gens zullen een omweg moeten maken en wel over Sisteron en Gap waarna zij via Vizille weer de hoofdroute kunnen bereiken. Het is natuurlijk zeer de vraag of het mogelijk is om het voor geschreven gemiddelde van 50 km. per uur te halen. De hoofdverkeersweg tussen Soissons en Parijs is in reparatie, zodat de deelnemers een andere weg zullen moeten kiezen, waarbij zij geholpen zullen wor den bij het binnenkomen van de Franse hoofdstad door mo torpolitie teneinde de controle bij de ,,Etoile" zo snel mogelijk te bereiken. Wanneer de equipes op de te rugweg zijn naar Monte Carlo wacht hen een nieuw probleem. De omstandigheden in de om geving van Clermont Ferrand en Le Puy zijn altijd moeilijk ge weest voor de deelnemers, maar dit jaar schijnt de weg tussen Le Puy en Valence, een afstand van 126 Km., onmogelijk te be rijden te zijn, vooral als men in aanmerking neemt dat dit ge deelte van'de route in de nacht wordt afgelegd. De organisatoren nemen dan ook aan. dat, indien de weers omstandigheden blijven zoals zij de laatste tijd zijn geweest, slechts heel weinig deelnemende teams Monte Carlo zullen be reiken, afgezien nog van het feit, dat het strafpunten zal re genen. Zal tol te Maartensdijk eindelijk verdwijnen? Ged. Staten van Utrecht heb ben in antwoord op het Voorlopig Verslag over de Provinciale be groting voor 1953 aan de Staten medegedeeld, dat verwacht mag worden, dat de regering thans zeer binnenkort voorstellen aan de gemeente Maartensdijk zal doen op de basis waarvan een be ëindiging van de tolheffing zal kunnen worden bereikt. Drie Katholieke journalisten bij de H. Vader VATICAANSTAD, 14 Jan. (K.N.P.). Z. H. de Paus heeft Woensdag 14 Januari drie verte genwoordigers van het Katholieke Amerikaanse persagentschap Na tional Catholic Welfare Conferen ce N.C.W.C. in speciale audiëntie ontvangen. Het waren Mgr. Jo seph J. Sullivan en de heren Rudi Frank en Frank Hall. De H. Vader onderhield zich geruime tijd met hen en toonde veel belangstelling voor de toe stand der Katholieke pers in Amerika. Twee soorten Rijkskeur achterlichten Zoals bekend mogen thans nog uitsluitend rijwielachterlichten worden gebruikt, welke van een rijkskeur zijn voorzien. Dit rijks- keur bestaat uit een rechthoek of een cirkel met het woord „Rijkskeur" alsmede enige letters en cijfers, aangebracht aan de bui tenzijde van de huls. De A.N.W.B. wijst er echter op, dat achterlichten die gekeurd zijn na 15 Juni 1952 niet meer het woord „Rijkskeur" vermelden, doch slechts de letters NL, welke in een cirkel zijn gezet. Wanneer men dus een achterlicht heeft, dat van dit keur is voorzien, voldoet men uiteraard eveneens aan de wettelijk gestelde eisen. Een aparte reflector met rijks keur is niet nodig en trouwens niet te verkrijgen. DOOR HET VENSTER... Een van de grootste proble men. waar deze tijd mee te kampen heeft het is reeds meerdere malen in dit blad aangehaald is het ontstel lende tekort aan roepingen. In de stad waar ik woon, zijn door dit tekort aan religieuze krachten op de meest bedreig de punten noodzakelijke lief de werken gesloten, goede scholen gesloten. Nu kan men lang en breed over dit vraag stuk redeneren: men kan de woorden van de Paus op het laatste religieusencongres on derstrepen, dat de religieusen zich meer moeten aanpassen maar daar heeft men het nog niet mee opgelost. Weet wat het zijn zal? Als een moe der, evenals in vroegere jaren neerknielt en God vraagt om een van de kinderen op te nemen in de religieuze staat, dan komt er verandering. Maar welke moeder doet dit tegenwoordig nog? SACERDOS. Drente 15 Jan. van Suez/Djed- dah; Joh. van Oldenbarnevelt 15 Jan. Ouessant gep.; Laagkerk 15 Jan. te Melbourne; Laertes 15 Jan. te Penang; Sumtara pass. 15 Jan. ten Z. Socotra/Belawan; Tomori 15 Jan. te Singapore; Phrontis 14 Jan. te Hamburg; Rotti 15 Jan. te Port Said; Kota Agoeng 15 Jan. te Hoek van Hol land verw.; Langkoeas 14 Jan. van Genua/Marseille; Maasdam 15 Jan. te Barbados; Marken pass. 13 Jan. Minikoy/Belawan; Metula 14 Jan. Balikpapan/Singapore; Modjokerto 15 Jan. te Belawan; Rempang 15 Jan. n.m. te Dji bouti; Ridderkerk 14 Jan. van Antwerpen; Waterman 14 Jan. van Paramaribo/Curagao; Blitar pass. 14 Jan. Kaap Elba Rode Zee/Suez; Fairsea 14 Jan. 330 m. O.Z.O. Albany/Aden; Noordam 14 Jan. 780 m. O. Kp. Race. fAdvertentie (let tekbeMte. middei te#en vehkaud&eid Op het bureau Duinstraat van de Haagse politie ver voegde zich kort geleden een oude heer die kwam vertellen, dat hij zijn gebit had verloren. Een paar dagen later kwam een dame de vondst van een gebit aangeven. De conclusie lag voor de hand het heertje werd naar de dame verwezen en al gauw was men het er over eens dat de tanden weer bij de recht matige eigenaar terug waren,. Het gebit was verloren op de Frankenslag en daar was het gevonden ook. Middelerwijl had zich op het Hoofbureau van Politie een tweede oude heer ver voegd die eveneens zijn gebit verloren had. Ook hij werd naar de dame verwezen en verscheen juist op het mo ment, dat heertje nummer een het gebit had gepast en het definitief als het zijne had herkend. „Waar hebt U Uw gebit verloren?" vroeg de dame aan nummer twee. „Op de Frankenslag" was het verrassend antwoord en daarmede was het probleem geschapen wie nu de werke lijke eigenaar was. Nummer twee bleek ondanks het gemis van zijn tanden beter van de tongriem ge sneden dan zijn concurrent, want toen de woordenstrijd min of meer geëindigd was, had hij het gebit in, zijn bezit. Nummer één gaf zich echter nog niet gewonnen en zo stonden beide heertjes enige tijd later voor de brigadier van het Bureau Duinoordplein, die het gebit voor zich op ta fel kreeg om een Salomo's oordeel te vellen. Als ervaren politieman was hij de situatie direct meester. Hij bedekte het gebit en vroeg aan beiden of zij bijzondere kenmerken van het betwiste voorwerp konden geven. En daarmee bleek de slag voor heertje nummer twee definitief gewonnen, want hij wist te vertellen, dat hij des tijds een tand een beetje had bijgevijld, omdat hij niet pre cies paste. „Dat klopt", zeide de brigadier na nauwkeurige inspectie en triomfantelijk deed de eigenaar het gebit in zijn mond en toonde zijn versla gen tegenstander de stralende volle lach van de overwinnaar FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND Door T0011 Kortooms Nee mijnheer", zei het dienst- j gang open. Een verblindend per maagdje, „het spijt mij. Mijnheer is in conferentie...." „Hoe lang duurt dat grapje?" vroeg Theodoor. Aan haar gezicht te zien, was het dienstmaagdje diep geschokt over de banale opvattingen die de bezoeker had omtrent een conferentie. „Mijnheer heeft de hele dag belangrijke besprekingen", zei ze kittig. Theodoor schreef zijn naam op een stuk papier en reikte dit het dienstmaagdje aan. „Wilt u dan even dit klungel- tje papier onder zijn snurk- apparaat houden?" Het meisje bloosde en vluchtte met het papier. Even later vloog met veel lawaai een deur in de soon, gekleed in een smetteloos licht, zomercostuum, kwam te voorschijn en riep: „Sinds wanneer sta jij je aan te dienen, terwijl je als geroepen komt?" Hij trok Theodoor een zij kamer binnen. Deze persoon was Van Tricht. „Je personeel zei, dat je in conferentie gewikkeld zat." „Zat ik ook, maar de heren kunnen wachten. Heb jij ooit ge hoord, dat mannen zich vervelen bij een borrel en Sinclair-siga- ren?" De zijkamer was smaakvol ge meubileerd, trouwens de hele entrée maakte op Theodoor de indruk van voorspoed en welva rendheid. „Je zult 't al wel begrepen hebben", zei van Tricht kwiek. „Nee", zei Theodoor. „O niet?" zei Van Tricht, „dat hoeft ook niet. Voor jou veran dert er trouwens weinig. Jij bent vanaf dit ogenblik in dienst van impresario Van Tricht of om gekeerd, dat doet er niet toe. Sa laris, honorarium, tantième, alles doen wij samen. Misschien maakt dat voor jou enig verschil. Begrijp je 't nou? Nog niet? Luister dan: Zoals je waarschijn lijk weet, heeft die onbenullige kerel met ons gebroken om een motief, dat, hoe je het ook be kijkt, zakelijk of juridisch, ner gens op lijkt. Dat betekent voor mij mijn kostwinning. Ik zou hem voor contractbreuk in het gevang kunnen doen werpen. Hii mag een schriftelijke overeen komst niet zomaar zonder meer schenden. Kijk niet zo spits. Wees een man! Zij, Clarence, was een lief meisje voor je, maar wees blij, dat je een der gelijk wispelturig wezen niet ge kregen hebt. Wij staan zuiver. Wij braken geen contracten. Daarom heb ik onmiddellijk naar alle betreffende instanties ge schreven, dat wij, ongeacht de stappen van Menda, onze afspra ken wensen na te komen, prompt en zonder reserve. In mijn spreekkamer zitten momenteel vier heren van de Belgische ra dio. Die wilden graag weten, waarom die onbenullige kerel de contracten niet na wil komen. Ik heb gezegd, dat hij met jou en mij brak en dat wij nu onze eigen weg gaan." „Dus je wilt voor eigen reke ning werken?" vroeg Theodoor. „We! We gaan voor eigen re kening werken!" De zomers geklede man ging Theodoor voor naar een weelde rig ingerichte ruimte, waar enige ronde Belgische heren in wolken sigarenrook wachtende waren. „U treft het, heren", zei André, „hier is de zanger, Theodoor Bronkhorst. Nu kunt u meteen horen, dat ik geen woord te veel gezegd heb." Awel zulle, dat vonden de Bel gen plesant. Zij gaven Theodoor een zuidelijke handdruk en na men toen een gemoedelijk luis terende houding aan. Van Tricht nam plaats achter de vleugel v/aar had hij die zo gauw vandaan gehaald? „Wat zal het zijn?" vroeg de impresario. „Awel, laten we zeggen „La Paloma," da's 'n schoon histo- riekske," zei een der buitenlan ders glunderend. Theodoor kende dit lied, hij had het meermalen gezongen, maar nog nooit met piano-begeleiding. Doch Van Tricht begon zelfbe wust te spelen. Hij knikte Theo door toe. Erop of eronder, dacht deze. Een seconde later was hij een matroos, die afscheid nam van zijn geliefde Nina... „Kiister, die Giocken lauten. mein wird Sie... mein... Priester herbei. denn heute soli Hochzeit sein!" De Zuiderlingen knikten elkan der goedkeurend toe. Belgen we ten schone zang te waarderen. Zij geraken gemakkelijk in vervoering bij het horen van een begenadigde stem. Toen Theodoor de Barbier van Sevilla gezongen had, riep de kleinste en de dikste Belg uit: „Amai. amai. me voete, da's schoon!" Hij vergat zijn eigen geestdrift. En toen de heren in hun wagen stapten, lieten zij een papier achter voor drie recitals voor ra dio Brussel. Theodoor zette zich neer in een grote fauteuil en vroeg zijn impresario: „Hoe kom jij aan deze woning, aan dat zomercostuum, aan dat dienstpersoneel?" „Op voorschot," zei Van Tricht, „maar binnen een maand of zo heb is het eruit." Theodoor moest maar naar de ze man kijken, die daar zo zelf verzekerd en nonchalant in zijn stoel lag. Terwijl hij bijvoorbeeld die laatste zin uitsprak, reikte hij naar een kist sigaren, bood aan en nam zelf. „Je begrijpt het nog steeds niet ten volle, is het wel? Ik begrijp het trouwens zelf ook niet. Ik zag dit huis. het was te huur met in boedel en al, de bewoners zijn naar een vreemd land geëmi greerd. Het huis stond mij aan, daarom nam ik het. En nu zitten we er mee. we zullen er door heen moeten en we komen er door heen. Onze eerste zorg zal zijn een bekwame pianist te enga geren. want als impresario kan ik je niet op de vleugel begeleiden. (Wordt vervolgd.) r

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4