„Wees onbevreesd, zelfs tol het vergieten van uw bloed" Bisschoppen wijzen op Sociale plichten van alle standen Een jubeldag voor heel de Christenheid President Auriol reikte ook een rode hoed uit Stadhuis van Venlo staat op instorten Redder ging koelbloedig en met inzicht te werk Voor hem geen huiskapel... HET OPEISBAAR CONSISTORIE Ellende onder massa in Frankrijk Oproep tot Katholieken tot bestrijding van werkloosheid 100 jaar Kromstaf Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Brandweerauto over de kop IS aar wij vernemen AUTO ZAKTE DOOR HET IJS Vrijdag 16 Januari 1953 Pagina 5 (Vervolg van pagina 1) Z.H. Paus Pius XII plaatst de rode baret op het hoofd van de nieuwbenoemde Canadese kardinaal, Paul Emil Leger, tijdens het Geheim Consistorie, dat in het begin van deze week te Rome werd gehouden. De H. Vader zette zich te tien minuten voor tien op zijn troon en een voor een naderden de oude kardinalen en bestegen de zeven meter brede met een loper belegde treden tot de voet van de troonzetel, waar zij de Paus de hand kusten. Het pauselijke koor zong tijdens deze plechtigheid meerstemmige Latijnse koorzangen. Langzaam begaf de stoet zich naar de kapel van de Piëta in het achterste gedeelte van de basiliek. Terwijl de Pauselijke stoet voortschreed, herhaalde zich het luide gejuich dat de intocht had gekenmerkt, maar de kreten „Viva il Papa" waren nog veel- vuldiger en ook de nieuwe kar dinalen werden ieder afzonder lijk luide toegejuicht. Verschei- denen onder hen konden ondanks de plechtigheid van het ogenblik een gelukkige glimlach niet on derdrukken. De zilveren trompetten deden andermaal de Paiushymne op klinken, toen de Paus zich terug trok in de kapel van de Piëta, aldus genaamd naar het beroem de door Michelangelo vervaar digde marmeren beeld van Maria met het dode Lichaam van Haar Zoon op de knieën, dat het al taar siert. In deze kapel ontdeed de Paus zich van zijn zware plechtgewa den en nam hij de hulde van de kardinalen in ontvangst, waarna hij zich met zijn parti culiere lift naar zijn apparte menten in het Pauselijk Paleis begaf. Laatste plechtigheid De kardinalen keerden terug naar het altaar van de Cathedra waar voor de Pauselijke troon nog 'n laatste plechtigheid moest plaats vinden. Terwijl de oude kardinalen op de banken waren gezeten, wier pen de nieuwe zich voor het altaar ter aarde om te bidden. Tijdens dit gebed zong het koor een vers uit het „Te Deum", de hymne van lof en dank. luiden de: „Wij bidden u, o Heer, sta Uw dieharen bij, die Gij hebt verlost door Uw kostbaar Bloed". Hierna voltrok de deken van het H. College, kardinaal Tisse- rand, de slotceremonie. Hij be steeg het altaar aan de epistel zijde en sprak een gebed uit over de nog ter aarde liggende kardinalen. Het gehele consistorie was in minder dan een uur afgelopen. Geheim Consistorie Kort na het openbaar consis torie ontmoette de Paus de kar dinalen opnieuw in een tweede Geheim Consistorie, waaraan nu ook de nieuwe kardinalen deel namen. Dit Consistorie vond plaats in de marmeren consisto riezaal van het Vaticaanse Paleis. PARIJS, 15 Jan. - President Vincent Auriol heeft heden in zijn ambtswoning namens Paus Pius XII de rode kar- dinaalsbiretta (bonnet) geplaatst op het hoofd van Mgr. Roncalli, de pauselijke nuntius in Frankrijk. Onmiddellijk daarna hielden de consistoriale advocaten hun pleidooien voor de canonisatie van GiuseppeToniolo, in leven professor aan de universiteit van Pisa. Verscheidene van de oude kar dinalen begaven zich vervolgens naar de kapel van Sint Petro- nilla om de nieuwe Prinsen der Kerk naar de Pauselijke troon te leiden, waar zij de rode hoed zouden ontvangen. Nadat de pleidooien, die in 't latijn werden gehouden, waren voltooid, begaven de nieuwe kar dinalen zich een voor een naar de Pauselijke troon. De eerste was hun deken, de grijze secre taris van de congregatie tot voortplanting des geloofs, zijne eminentie kardinaal Constantini. Terwijl hij zijn schreden naar de troon richtte, maakte hij drie diepe buigingen. Vervolgens kus te hij de in een rode pantoffel gestoken voet van de Paus en diens hand. De Paus omhelsde hem, waarna kardinaal Constan tini de treden van de trooon af daalde en de aanwezige kardi nalen omhelsde. Elke nieuwe kardinaal volbracht dezelfde ceremonie, rustig en bijna snel. De kardinalen waren gekleed in scharlakenrode wollen toga's, volgens voorschrift van het jong ste desbetreffende Pauselijke decreet. De verkorte slepen van de scharlaken zijden cappa's werden niet zoals in het groot con sistorie van 1946 ontvouwd en uitgespreid. Het ontvangen van de rode hoed Te kwart over tien begon de ceremonie van het opzetten der kardinaalshoeden. De nieuwe kardinalen begaven zich een voor een in dezelfde volgorde, die bij de vorige plechtigheid in acht was genomen naar de Pau selijke troon. De sacrista van de Paus hield de breedgerande rood-vilten hoed, die het bijzon dere onderscheidingsteken van de rang van kardinaal is, boven het gebogen hoofd van de beur telings voor de troon verschenen kardinalen. Aan deze plechtigheid werd ditmaal bijzondere betekenis ge hecht. De Paus raakte telkens de hoed aan, waarbij hij over de knielende kerkprins in het latijn de volgende woorden uitsprak: Voor de glorie van de Al machtige God en de eer van de Heilige Apostolische Stoel, ontvang de rode hoed, het bijzondere ondecheidingsteken, van de rang van kardinaal. Hierdoor dient gij te verstaan, dat gij uzelf onbevreesd moet tonen, zelfs tot het vergieten van uw bloed, om ons heilig geloof te doen eerbiedigen, het christenvolk vrede te ver zekeren en het welzijn van de Roomse Kerk te bevorderen. In de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Amen. De grote menigte in de basi liek nam tijdens deze plechtigste DE TREKHOND 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. Naar het A.N.P. verneemt zal het Trekhondenbesluit 1911 met in gang van 1 April a.s. enige in grijpende wijzigingen ondergaan. Van die datum af kunnen bak fietsen als hondenkar ongeschikt worden verklaard en zal het ver boden zijn plaats te nemen op een door een hond getrokken kar. ogenblikken een eerbiedig stil zwijgen in acht Iedere kardinaal naderde de Paus met de diepste eerbied. De rode hoed, welke de kardi nalen hebben ontvangen, zal nooit meer in het openbaar ver schijnen voor hun dood. Als een kardinaal is overleden, wordt de hoed gedurende de uitvaart in zijn kathedraal neergelegd op de lijkbaar om daarna te worden opgehangen aan het plafond van de kathedraal. De plechtigheid eindigde te twee minuten voor half elf, toen de Italiaanse kardinaal Alfredo Ottaviani als laatste de hoed ont ving. De Paus gaf vervolgens aan de kardinalen en alle in de Sint Pieter aanwezigen zijn plechtige zegen. De Heilige Vader trekt zich terug Het koor van de Sixtijnse Kapel zette opnieuw gezangen in toen de Pauselijke stoet weer werd gevormd en nadat alle nieuwe zowel als oude kar dinalen zich daarbij hadden aan gesloten, langzaam haar weg nam door de middenbeuk, ter wijl de Paus opnieuw herhaal delijk de hand ophief om de menigte in de kerk te zegenen. Deze ceremonie welke de Fran se koningen plachten te voltrek ken na een speciale H. Mis, wel ke werd opgedragen in hun pa leiskapel, vond heden in meer bescheiden vorm plaats in de Salon des Ambassadeurs op het Elysée, waar de .ambassadeurs in de regel hun geloofsbrieven aan. bieden. Sinds de scheiding van kerk en staat in Frankrijk heeft de president van de republiek geen huiskapel in zijn ambts woning. Er waren geen gebeden en geen kniebuigingen maar slechts handdrukken en toespraken voor een microfoon en de president sprak de kerkvorst eenvoudig aan als „mijnheer de Kardinaal". Toen het ogenblik voor het opzetten van de rode bonnet was gekomen, knielde de Kardinaal neer op een karmozijnrood met goud bestikt kussen, dat w,as neergelegd op een rood fluwelen tapijt in het midden van de zaal. Auriol zette hem de biretta enigszins schuin op het hoofd, maar Roncalli zette haar vlug zelf recht. Vervolgens trok hij zich terug in een aangrenzende kamer om zijn kleding te verwisselen voor de scharlaken kardinaalsgewaden. Na zijn terugkomst hield hij VIERDAAGSE-KWESTIE OP HOOG NIVEAU? DEN HAAG. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft enkele verte genwoordigers van de besturen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en van de Nederlandse Wandelsportbond uitgenodigd voor een informatieve bespreking over de moeilijkheden, welke zijn gerezen in verband met de vierdaagse afstandsmar sen. Deze bespreking zal in de loop van de volgende week plaats vinden. VENLO Een uitgebreid on derzoek heeft aan het licht ge bracht dat het historisch stad huis van Venlo in een ernstige staat van verval verkeert en dat de toestand zelfs gevaarlijk is voor degenen, die hier dagelijks verkeren. Zo ontdekte men op de tweede verdieping, dat een van de uit- gepleisterde plafondbalken een schijnbalk is zonder enige func tie en dat draagbalken met de uiteinden soms slechts op een lengte van enige centimeters op de buitenmuren rusten, welke muren hier en daar geheel ver pulverd zijn. Enige weken gele den werd alarm geslagen toen TONEELPRIJSVRAAG AMSTERDAM-1953 AMSTERDAM, 15 Jan. Voor het eerst na enige jaren heeft de gemeente Amsterdam voor 1953 wederom „een prijs, groot f 2000, beschikbaar gesteld voor een door een schrijver van Nederlandse nationaliteit in het Nederlands geschreven toneelstuk, dat in een der drie laatste jaren is vol tooid". De jury, die de inzendingen zal beoordelen, bestaat uit: mevrouw Caro van Eyck, mevrouw dr. E. F. Verkade-Cartier van Dissel, A. Defresne, mr. W. Bakhuys Roozeboom. B. Stroman. Indien het toneelstuk, dat vol gens uitspraak van de jury voor bekroning in aanmerking komt, niet meer dan 15 rollen omvat en aan monteringskosten een bedrag van f3000.niet overschrijdt, is de vertoning er van door het toneelgezelschap, dat als vaste bespeler in de Stadsschouwburg optreedt, gewaarborgd. de 4.000 pond zware registra- tuurkasten, die tegen de muur op de tweede verdieping stonden, plotseling dreigend voorover be gonnen te hellen. Nadat deze zalen waren ontruimd werden de vloeren opengebroken en kwam men tot de ontdekking, dat de uiteinden van vrijwel alle hoofd balken geheel of half vergaan waren. Het is verwonderlijk, dat het gehele binnenste van het stadhuis niet naar omlaag geko men is toen tijdens de oorlog vlak voor het gebouw een bom explodeerde. De ambtenaren die hier gehuisvest waren zijn in ieder geval aan een groot gevaar ontsnapt. De bodem van de tweede verdieping bestond uit drie over elkaar gespijkerde vloeren. Blijkbaar hadden zich reeds eerder verzakkingen voor gedaan, want tussen de vloeren bleek een hoeveelheid zand te zijn gestort. Het stadhuis is thans groten deels ontruimd. Het herstel zal tonnen gelds kosten. Ofschoon nog niet eens alle zieke plekken zijn blootgelegd staat dit reeds vast. Soekarno 25 Januari naar Zuid-Borneo DJAKARTA. President Soe karno begint 25 Januari een reis van 14 dagen naar Zuid-Borneo, de Minahassa en Sangihe en de Talaud-eilanden. Op de terugweg zal het presidentiële gezelschap, waarvan de minister van voor lichting, de heer Mononutu en de minister van landbouw, de heer Sardjan, deel uitmaken, een et maal overblijven in Pare Pare, waar, zoals gemeld, onlangs zich incidenten voordeden tussen 2 legerbataljons. in het Frans een toespraak, waarin hij president Auriol prees om hetgeen hij doet om in Frank rijk vreedzame betrekkingen tus sen Kerk en Siaat te helpen be vorderen. Na de toespraak van de Kar dinaal te hebben beantwoord, hing de president hem de rode sjerp van het Grootkruis van het Legioen van Eer om de hals en drukte hem met warmte de hand. Vervolgens hechtte hij mgr. Testa, bijzonder afgezant van de Paus de rozet van Officier van het Legioen van Eer en markies Serlupi Dongran uit Bergame, die de legaat als edelgarde had be geleid, het Ridderkruis van de Orde op de borst. Toen de legaat zijn introductie brief aan Auriol overhandigde, stonden premier Rene Mayer en de min. van buitenlandse zaken, Bidault, ter weerszijden van. de president. Administratiekosten bij aanbieding telegrammen 's-GRAVENHAGE, 15 Jan. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat met ingang van 1 Februari 1953 bij de aan bieding van telegrammen zonder gerede betaling als administratie kosten aan de afzenders een recht per telegram in rekening zal wor den gebracht, en wel van: 5 cent per telegram bij aanbieding aan het loket (in elke vorm, nl. zo wel voor telegrammen, welke „in giro", als voor die, welke ,.in afrekening" of „op maandreke ning" worden verzonden), 10 cent per telegram bij aanbieding per telefoon of per telex. Voor de aanbieding van „colleet"-tele grammen zal dit recht aan de geadresseerde in rekening wor den gebracht. UTRECHTS DOMHOTEL KOMT IN VEILING Het Utrechtse Domhotel, het vroegere vegetarisch hotel-café restaurant „Pomona" komt in vei ling. Het wordt omschreven om streeks 1920 te zijn gebouwd, een oppervlakte te hebben van 293 m2 en te bestaan uit sousterrain, zeven verdiepingen en daktuin. Het telt zestig grote en kleine logeerkamers met stromend warm en koud water, badkamers, dou ches, grote en kleine zalen enz. Het is het grootste hotel van Utrecht, in volle exploitatie met honderd bedden, waarvan de laatste jaren gemiddeld zeventig procent per etmaal besproken werd. Het perceel wordt ook voor andere doeleinden geschikt geacht. Markt Barneveld BARNEVELD, 15 Jan. Pluim- veemarkt. Aanvoer plm. 22.000 stuks. De handel in oude kippen was traag, terwijl N.H. blauwe kuikens moeilijk te verkopen wa ren. De prijzen waren nog lager dan vorige week. De handel ver wacht voor beide genoemde pluimveesoorten een nog verdere daling van de prijzen. Prijzen: oude kippen 22.25, N.H. blauwe kuikens 22.20, kal koenen 1.902.15, alles per kg; oude hanen 3.505.oude een den I'.IO2.20, ganzen 57.50, tamme konijnen 38.50, tamme jonge duiven 0.600.75, wilde konijnen 1.752.25, alles per stuk. Eiermai-kt. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Vlotte handel. De prijzen stegen iets, waarmee voor het eerst sinds de laatste weken een eind kwam aan de geleidelijke daling. Het binnenland had na de grote prijsdaling van vorige week meer opgenomen. Prijzen: 13.7514.75, algemene prijs 14.10 per 100 stuks, kiloprijs 2.35. Veluwse Eierveiling „Barneveld Ede" BARNEVELD, 15 Jan. Aan voer ca. 700.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: eieren van 55/60 gram 13.2013.86, eieren 60/65 gram 14.0214.74 per 100 stuks. Kaasmarkt Barneveld BARNEVELD, 15 Jan. Aan voer 3 partijen boerenkaas. Han del flauw. Prijzen: 2.332.34 per kg. PARIJS (KNP) Werkloosheid, geheel of gedeeltelijk onder vele honderdduizenden arbeiders in Frankrijk doet momenteel onder brede massa's zulk een ellende ontstaan, dat vier bisschoppen van Frankrijk, onder wie twee kardinalen, hun stem hebben verheven om de Ka tholieken tot een gezamenlijke krachtsinspanning te be wegen. De bisschoppen wijzen erop, dat het een strikte Christenplicht is van ieder individueel uit zijn overvloed te geven aan hen, die gebrek lijden. Maar zij sporen ook allen gemeenschappelijk aan maatregelen te ontwerpen, die de ramp der werkloosheid tegen gaan. Volgens de laatste opgaven be draagt het aantal geheel werk lozen officieel 45.000, maar het 'werkelijke aantal moet minsténs vijf maal hoger worden geacht. De gedeeltelijk werklozen ech ter, dus degenen, die minder dan 40 uren per week werken, zijn nog veel talrijker; men schat hen op 350.000. Hoe ernstig de nood is blijkt duidelijk uit de sobere, maar scherpe typering, welke de indi viduele Bisschoppen van de toe stand in hun eigen bisdommen teven. Kardinaal Saliège, aarts- isschop van Toulouse, zegt: „Van de 5000 werklozen in deze stad zijn er 4.000 zonder onder steuning, daar zij om uiteenlo pende redenen niet staan inge schreven. Er zijn gezinnen, waar honger wordt geleden, omdat va der niet werkt, waar de kinde ren tot moeder roepen om meer, want „zij hebben honger". In Rouaan is de situatie zeer ernstig, wijl in de streek van El- beuf de staking al een jaar duurt In Balbec, in Barentin en Lille- bonne en d'Offranville duurt de staking korter, maar het beeld van de sociale ellende wordt door Mgr. Martin aldus beschre ven: „ondervoede kinderen, ver waarloosde zieken, verontruste oudere arbeiders, uitgestelde hu welijken, woningen zonder ka chels. Waar moet dat heen, nu er algehele ontmoediging ont staat?" „Meer dan 5.000 werklozen staan hier in Montpellier bij de arbeidsbureaux ingeschreven", schrijft de Bisschop van deze stad, Mgr. Duperray. Maar bij dit trieste aantal, dat helaas het hoogste cijfer van alle departe menten te zien geeft, moet men nog het getal diergenen voegen, die tegen verlaagde lonen aan de arbeid blijven." Over dé toestand in Le Mans schrijft kardinaal Grente, dat bij het begin van het nieuwe jaar alle ondernemingen reeds nu en in de toekomst wellicht vele an dere in droefheid ondergaan. Ieder der bezorgde herders geeft dan in eigen woorden zijn vermaningen over wat de gelo vigen te doen staat om aan de groeiende noodtoestand het hoofd te bieden. Laten wij door een gezamen lijke krachtsinspanning trachten de nood der arbeiders niet alleen te verlichten, maar zelfs op te heffen, zo betogen bijna alle bis schoppen. „De eerste plicht van ons allen is", zo zeggen zij, ,het gebed". „Laten we onze gebeden tot God richten", schrijft Mgr. Martin, aartsbisschop van Rouaan, „ons gebed, dat is als een kreet van hen, die onder het sociale on recht te lijden hebben. Maar ook daarom wordt ons bidden geëist, wijl niemand de oplossing van deze moeilijke problemen alleen kan verzorgen. De H. Geest zal velen moeten verlichten, opdat zij de goede oplossing vinden en tot stand brengen." Persoonlijke verplichtingen „Onze eerste taak bij het tege moet treden van de moeilijke si tuatie is de persoonlijke plicht, die op ieder van ons rust, om in broederlijke liefde te helpen", zo gaat Mgr Martin voort. „Eerst hen, die men persoonlijk kent en van wie men weet, wat zij nodig hebben. Niemand mag vergeten, dat het een strikte verplichting is van zijn overvloed te geven aan wie gebrek lijdt en geenszins een zaak van edelmoedigheid." „Daarnaast echter dienen wij onze gemeenschappelijke plichten te kennen en na te komen, ieder moet volgens zijn vermogen zijn krachten voegen bij die van an deren, die van goede wil zijn, opdat zowel de particuliere als de openbare middelen worden gebruikt. 1. Men moet de beschikbare bronnen aanboren. Men moet de ongebruikte kapitalen, waarover men beschikt, in de circulatie brengen, b.v. door voorschot te geven op aankopen, door werken te doen uitvoeren, vooral het soort, dat de woningbouw bevor dert. 2. Eerlijke verdeling van het werk. Wanneer het werk schaars is, vergt de sociale rechtvaardig heid een zo goed mogelijke ver deling. De werkgevers moeten, indien zij overuren wensen te laten maken, zich afvragen of een andere uurindeling niet kan lei den tot personeelsuitbreiding. De werknemers zelf moeten zich op hun beurt weer afvragen of zij (na een zeker aantal over uren) niet onrecht doen aan hun mede-arbeiders, die zonder werk zijn." „De Kerk heeft niet tot taak in technische details te treden", zegt Mgr Martin, „maar zij wil wel enige suggesties aan de hand doen met betrekking tot het op lossen van de vraagstukken." Voorbereidende congressen In de maand, voorafgaande aan de officiële feestviering ter gele genheid van „100 Jaar Kromstaf", worden in Nederland door een aantal landelijke Katholieke orga nisaties in samenwerking met de Stichting 1853—1953 congressen belegd, welke ten doel hebben de achtergronden voor deze feest viering zo duidelijk mogelijk in het licht te stellen. In verband met de noodzaak om al deze con gressen op de juiste wijze te co- ordineren, wordt alle landelijke Katholieke organisaties, welke alsnog aan deze cyclus zouden willen deelnemen, verzocht zich in verbinding te stellen met het bureau van de Stichting 1853 1953, Oude Zijds Voorburgwal 40 te Amsterdam. Advertentie) Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven fit en vief - vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden ver lichting bracht reeds na betrek kelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloed zuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig ge bruikt geen onzuiver bloed meer. En, daarmee is dan de oor zaak weggenomen van die kwel lende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Jongen uit Ens gewond MARKNESSE, 15 Jan. De brandweerauto uit Ens in de Noordoostpolder is hedenmiddag, toen hij met grote snelheid op weg was naar de brand in een boerderij aan de Sloefweg, bij het uitwijken voor een bestelauto de berm ingereden en daarna over de kop geslagen. De per fiets passerende 16-jarige Kroze uit Ens werd door de brandweerauto geraakt; hij is levensgevaarlijk gewond. Van de vijf brandweer mannen, die in de auto zaten, werd er één aan zijn been ge wond. Het ongeluk gebeurde op .de Drietorensweg. Op het brandalarm waren alle brandweerauto's van de dorpen in de Noordoostpolder direct uit gerukt. De brand, die was ont staan in een partij van zestien pond vlas van de heer Zuidveld, was vrij spoedig geblust. De brandweer uit Emmeloord had slechts tien minuten nodig om de afstand van acht kilometer naar* de plaats van de brand af te leggen. brachten personeelsleden en directies van 102 bedrijven in het land tezamen in het kader van de Kerstactie voor de nazorg van het verlamde kind een bedrag van f 12.335,11 bijeen; komen er deze week een en vijftig smokkelaars uit Aken voor de rechtbank. Deze personen, o.w. dertien vrouwen, hebben in een half jaar tijds kans gezien 7000 kg koffie Duitsland binnen te smokkelen; (Van onze correspondent) Donderdagmorgen is een personenauto, komende uit de richting Tilburg, op de Helvoirtseweg te Vught door slippen in de gracht, welke de villa „De Schans" omringt gereden, door het ijs gezakt en weggezonken. Toegesnelde hulp kon beide inzittenden redden, ofschoon één hunner in zodanige toestand verkeerde dat men aan vankelijk voor zijn leven vreesde. Het staat er zo doodgewoon, die mededeling over dat ten ondergaan en die redding. Maar de wijze waarop de redding tot stand is gekomen is al even sensationeel als heldhaftig geweest. Want juist op het moment, dat de auto het ijs van de diepe gracht in stukken brak en onder water verdween passeerde de heer Piet Buitenman uit Vught, vroeger badmeester van de zwem inrichting de IJzeren Man en leraar E.H.B.O., op zijn motor. Hij overzag onmiddellijk de situa tie, hield een passerende truck aan, greep een zwengel en liet zich door de chauffeur een touw rond het middel binden. Daarna sprong hij, terwijl de chauffeur hem aan de lijn hield, in het ijs koude water tussen de schotsen en zwom naar de auto. waarin in doodsangst verkerende mensen om hulp schreeuwden. De por tieren openen was ondoenlijk. Derhalve sloeg de heer Buiten man met de zwengel het achter raampje stuk, stak zijn hand bin nen de nu volstromende wagen en kreeg het hoofd van een der inzittenden te pakken. Hij trok het door het raampje, zover, dat het boven water kwam. Nog één Desgevraagd vertelde de dren keling dat er zich nog een per soon in de auto bevond. De heer Buitenman stak daarop de andere hand in de auto en slaagde er in ook het hoofd van de andere te grijpen. Daar het smalle raampje aan beide lichamen geen ruimte bood, werd de situatie zeer peni bel. Doch intussen hadden ook enige militairen en burgers zich te water begeven om aan het reddingswerk deel te nemen. De heer Buitenman beval de hoof den vast te houden, klom op de wagen, vroeg om een bijl en ROSSOLIMO LEIDT IN HOOGOVEN-TOURNOOI Te Beverwijk werd het inter nationaal Hoogoventournooi voort gezet met de partijen uit de 9e ronde. De uitslagen waren: Trött (Gr. Br.)-Kramer (Ned.) afgebroken. Dr. Euwe (Ned.)-Donner (Ned.) </2—Vs. Fuester (Hong.)-Bouwmeester (Ned.) 1—0. O'Kelly de Galway (Belg.)-To- ran (Spanje) Vs. Cortlever (Ned.)-Rossolimo (Fr.) 0—1. Van Scheltinga (Ned.)-Heiden- feld (Z. Afr.) afgebroken. De stand na de negende ronde luidt: 1. Rossolimo 7 punten; 2. O'Kelly de Galway 6 punten en 1 afgebr. partij; 3. Donner 5Vs punt en 1 afgebr. partij; 4/5. To- ran en dr. Euwe ieder 5'/s punt; 6. Fuester 4Vs punt; 7. van Schel tinga 4 punten en 2 afgebroken partijen; 8. Bouwmeester 3'/s punt 9. Kramer 3 punten en 3 afgebr. partijen; 10. Cortlever 2Vs punt en 1 afgebr. partij; 11/12. Heiden- fel-d en Trott ieder 1 punt en 1 afgebr. partij. hakte een gat in de kap. Daarna werd het hoofd van de tweede inzittende teruggeduwd en door het gat gestoken, zodat ook dit boven water kwam. De eerste heer kon nu door het achterraam worden getrokken en in veiligheid gebracht. Het gat in de kap was echter te klein om de redding van de tweede man te voltooien. Men heeft het hoofd daarna weer onder water geduwd naar het raam toe en het lichaam op dezelfde wijze er doorheen gehaald als men zulks met dat van zijn collega had gedaan. „Textiel van morgen" AMSTERDAM, 15 Jan. „Tex tiel van Morgen" is de naam van de tweede beurs, die de Fede ratie van Textiel-grossiersbonden van 26-30 Januari a.s. in het RAI- gebouw houdt. Eigenlijk is de naam meer van toepassing op de expositie die aan de beurs zal zijn verbonden en die alle nieuwe vezels, weefsels en veredelings- procedé's, waarvan het bestaan bijna alleen uit de literatuur be kend was, zal tonen. Aan de Textielbeurs 1952 heb ben 70 grossiers deelgenomen. Op de komende beurs worden 122 stands van bij de F.T.G.B. aan gesloten grossiers ingericht. Japans Trappistenklooster beleeft grote bloei 50.000 bezoekers in een half jaar TOKIO, 14 Jan. (K.N.P.). Het Trappistenklooster „Maria der Engelen" te Hakodate in Japan beleeft de laatste jaren een tijd perk van grote bloei. Dit convent, dat in het begin van deze eeuw door de Franse kloosterlinge Moe der Berchmans werd gesticht, zo als de Amerikaanse Trappist Tho mas Merton in zijn boek „Balling schap en overwinning" uitvoerig heeft beschreven, telt op het ogenblik meer dan 200 Japanse zusters. De geestelijke verzorger van het klooster, pater Gabriel O.C.S.O., heeft in het afgelopen jaar 50.000 voornamelijk heidense bezoekers moeten ontvangen en uitvoerig moeten inlichten over het leven der Trappisten. Op deze manier verspreidt zich in Japan een goed inzicht over het hoge levensideaal der kloosterlingen en worden bovendien vele voor oordelen weggenomen. De orde der Trappistinnen vormt in Japan verreweg de grootste. Van de 1900 Japanse religieuzen, die over 60 orden en congregaties zijn verdeeld, heeft meer dan een vierde deel het leven der Trappis ten willen volgen. Opnieuw wordt hiermede ook bevestigd, dat de contemplatieve orden in Amerika, in India en het Verre Oosten een bijzonder grote aantrekkings kracht bezitten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5