60 lef 1 en gaven hun zegen aan het „Kleine Europa" 3 doden in Breda bij auto-ongeluk Britse vliegboot stortte neer bij reddingspoging ik Alkmaar Voorzitter van Perzische Kamer contra Kapitein Oosterhuis weer in Nederland in dit blad Dagblad voor Allernaar en omgeving Een half antwoord Britten nog steeds afzijdig B.B.B. gestart Nederlanders vermoord Dulles naar Europa In de Straat van Formosa 100 jaar Kromstaf OSTERBAAN en onderhoud ten TH. GROOT iiiiiiiimiiiimimiii? OMDAT ve krachten sprak van n warm bed? DE RAAD VAN EUROPA Nog vele voorwaarden Minister Witte naar Friesland Jongelui reden te liard in het Zuiden Over verlenging volmacht van Tragisch ongeval in Alphen a. d. Rijn Amerikaanse steun voor de N.S. Lot van bemanning- d" is niet bekend Het vergaan van de „Klipfoiitein" 262 16 62 16.37 400 16 69 25.00 inks, de Kleine rechts. iiHiaiaiHiaiaiaiit ATSCHOENMAKER alle voettypen. Ook B ;n. Steunzolen naar S s reparatie. 5 oord 74. Telef. 4465 1 BIBIBIBIBIBIBIBlS IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU: [TEN en SNOEIEN 5 rchtbomen S [NG van alle soorten heesters bomen enz. i HEILOO 01 K 2200 le. de rentevergoe- ling dadelijk begint >p de dag na de in- eg en pas eindigt op ie dag vóór de terug betaling, terwijl de nleg niet aan een naximum is gebon- len. !e. de formaliteiten >ij het openen van 'n lieuwe rekening, naar ook bij terng- jetaling. hoogst een voudig zijn. (e. de Spaarbank iteeds bereid is vol- romen belangeloos ille gewenste voor lichting te geven om rent die financiële langeleggnheclen, waarmede ieder bur ger op zijn tijd te naken heeft, jedraagt thans ruim liten Alkmaar geves- -15 Januari openden re rekening, irders bedraagt thans Opgericht 1847 i het praktijkdiploma in/of M.O -opleiding, anciële- en bedrijis- g en levensloop, worden, immer NNH 159, Ingewacht interkant. NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 pei week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m. minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52 tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. 'Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 19 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. j.„~ MINISTER STAF heeft zijn best gedaan in zijn antwoord op de bekende vragen van pater Stok man de beroemde kool en de traditionele geit te sparen. Het antwoord is dus half werk, het spreekt zich ook hier en daar tegen. Men weet, dat het ging over geldelijke en morele steun van de Overheid aan deelneming van militairen aan vormings bijeenkomsten van het Humanis tisch Thuisfront. Een belangrijk bezwaar was o.a., dat ook min derjarigen hier zo maar op wer den „los gelaten". Dat is dan nu, dankzij de tussenkomst van de vragen van pater Stokman ver anderd. Minderjarigen mogen slechts mee-doen, als een schrif telijke toestemming van de ouders kan worden overgelegd. Dit is althans iets, het neemt bij verstandige ouders, in het bij zonder bij katholieke en pro testants-christelijke de ongerust heid weg en het zal zó moeten zijn, dat de ouders voldoende worden voorgelicht (door het Katholiek Thuisfront en andere vormen van Katholieke Actie!) om te weten wat zij hebben te doen. Het zal bovendien de vraag zijn, wat het Humanistisch Thuisfront, nu het eenmaal een „voet tussen de deur" heeft, zal doen om zijn werk te propage ren. Op dit punt zal het wel een en ander doen, waarop waak zaamheid gewenst is. Dit werk heet nu, volgens het antwoord van de minister, „ethische wel zijnszorg", dat is dus welzijns zorg op de zede-wet gebaseerd, maar dan een ethiek, die God niet als grondslag erkend. De moeilijkheid b 1 ij f t natuurlijk, dat deze humanistische ethiek vrij gepredikt wordt of kan wor den voor ieder (niet minderjarig dan), ook die niet als humanist bekend staat. Het is ook princi pieel onjuist te menen, dat meer derjarigen in deze dingen maar „hun gang kunnen gaan", los van ouders en Kerk. De minister verklaart, dat er geen sprake van is, dat de kerkelijke vor ming enz., op èèn lijn gesteld wordt met de onderhavige hu manistische, maar is dit dan i n feite niettemin niet toch zo? Er is geen humanistisch vor mingscentrum voor militairen, zegt hij, maar hij deelt in een andere plaats in zijn antwoord echter mede, dat hij in de Twee de Kamer al heeft gezegd, dat het Hum. Thuisfront de gelegen heid krijgt, in het belang van militairen (niet alleen dus van humanistische militairen red.) werkzaam te zijn „in een eigen vormingscentrum en in eigen militaire tehuizen"!! Duidelijk is dit alles nog niet en er zal dus wel nader klaar heid moeten komen. Dat zal niet kunnen wachten op het resultaat van de commissie, welke het K.V.P.-bestuur nu heeft ingesteld, om de houding ten opzichte van het Humanisme theoretisch en practisch te onderzoeken! DE „WILLEM RUYS" VERWACHT De „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd wordt in het midden van de volgende week te Rotterdam verwacht. Een zes tigtal Engelse passagiers, dat Southampton tot bestemming had, is reeds van Port Said af door gereisd met de „Crades" van de Orient Line, die naar Londen ging. De „Willem Ruys" zal dan ook ditmaal niet naar Southamp ton doorvaren. STRAATSBURG, 18 Jan. (K.N.P.) Nadat twee dagen lang de meningen van voor- en tegenstanders van een Klein-Europese Federatie fel op elkaar waren gebotst, heeft de grote meerderheid van de parlementariërs van vijftien landen Zaterdagavond laat haar „onbeperkte waarderinguitgesproken over het werk der grondwets vergadering, die in de voorgaande dagen de richtlijnen voor een Europese grondwet had opgesteld. De raadgevende vergadering heeft, wegens de beperkte tijd die zij ter beschikking had, haar aandacht in hoofdzaak gewijd aan de maatregelen om een duurzame verbinding te scheppen tussen een kleine continentale federatie en de overige landen van de Raad van Europa. Zij heeft de over tuiging uitgesproken, dat „de harmonie der buitenlandse poli tiek" der vijftien landen niet in gevaar zal mogen worden ge bracht, wanneer zes dezer lan den een min of meer hechte fe deratieve band zouden aangaan. Ter verwezenlijking daarvan heeft de assemblee geadviseerd de senaat der te vdfmen gemeen schap samen te voegen met de vergadering der vijftien landen. Zestig leden der vergadering gaven aldus hun zegen aan „klein Europa". Velen hunner LEEUWARDEN Naar wij vernemen is de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Z.Exc. ir. H. Witte, voor nemens op Maandag 2 en Dins dag 3 Febr. a.s. vergezeld van enkele hoofdambtenaren van zijn departement een bezoek aan Friesland te brengen teneinde met het Provinciaal bestuur te spreken over woningbouwproble- men en zich op een rondrit door de provincie persoonlijk op de hoogte te stellen van de woning toestanden in dit gewest. In het bijzonder zal daarbij aandacht worden besteed aan het vraag stuk van de krotopruiming. Kleine brand in chemische fabriek le Amsterdam Zaterdagavond heeft in het la boratorium annex fabricage- ruimte van een chemische fa briek (N.V. Chemifa) aan de Geldersekade 92 te Amsterdam een kleine uitslaande brand ge woed. De aan de straatzijde ge legen localiteit brandde uit. Drie doden, één zwaar en twee minder zwaar gekwetsten vielen als slachtoffers van een auto ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag op de Te- ringsedijk te Breda gebeurde. Met een zware slag vloog een kleine personenauto met zes inzittenden tegen de gevel van een huis. Van de zes jonge mannen, die in de auto zaten, werd de be stuurder, de 21-jarige A. J. G. Kopman uit Nijmegen op slag gedood. Enige uren nadien over leed de 23-jarige J. J. M. Aarts uit Gilze en Zondagmiddag de 19-jarige P. J. Klaassen uit Bre da in het St. Ignatius-ziekenhuis. Zwaar gewond is de 23-jarige H. Brouwers uit Gilze. Minder ern stig werden de 18-jarige P. L. M. van Woensel uit Breda en de 23-jarige J. A. N. Sprangers uit Gilze gekwetst. De Bredase politie heeft de jongelui met veel moeite uit het wrak van het autotje kunnen halen. De voornaamste oorzaak van het ongeluk is, naar men aanneemt, dat veel te hard ge reden is. Daarbij is de bestuur der wellicht het spoor bijster ge raakt door het weerspiegelen van zijn koplichten in een grote ruit van een hoekhuis, welke spiege ling hij voor een plotselinge te genligger kan hebben aangezien. H(j zou daardoor hebben uitgewe ken, hetgeen remsporen aantonen en met grote snelheid tegen de gevel terecht gekomen zijn. Het gezelschap was van Gilze op weg naar Breda. eerst nadat zij de voorwaarde hadden gesteld, dat men met de federatie niet al te hard van stapel zou lopen en dat voor eerst de nationale regeringen nog een sterke mate van zeggenschap zouden moeten behouden. Zestien leden spraken zich te gen deze aanmoediging tot voort zetting van het grondwetswerk uit: Franse en Duitse socialisten, Gaullisten, drie Belgen en de Ne derlander dr. Schmal. De Neder landse afgevaardigde Ruys de Beerenbrouck, rangschikte zich onder de zes afgevaardigden, die zich van stemming onthielden. De Scandinaviërs, de Deen Fe- derspiel en de Noor Finn Moe, lieten er beiden geen twijfel over bestaan, dat hun landen bereid zouden zijn, hun afzijdige houding tegenover de gemeenschap te herzien, mits de Britten zouden voorgaan. Deze voorwaarde nam veel van de indruk van de belof te weg, want de Engelsen gaven geen enkele aanduiding, dat zij van plan waren aan boord van het Europese schip te komen. Maarschalk Montgomery mocht dan al een aansluiting van Enge' land bij het Europese leger be pleit hebben. Dat was toch vol gens de leider der labourdele- gatie, Robens, geen aanwijzing van een naderende kentering der inzichten op het eiland. Rede van minister Beel Zowel in Noord-Brabant, als in Limburg is Zaterdag de wer ving begonnen voor de bescher ming burgerbevolking. Bij beide bijeenkomsten in den Bosch en Roermond waren aanwezig mi nister Beel en dr. Ch. Groothoff, directeur van de staatsmijnen en in den Bosch mgr. Mutsaerts. Tal van hoge autoriteiten gaven nog blijk van hun belangstelling voor dit werk en het ogenblik, waar op de actie zou starten. Minister Beel constateerde met grote dankbaarheid, dat reeds duizenden zich hadden opgege ven, voor de werkelijke wer vingsactie was begonnen. Heel Nederland kijkt met spanning uit, aldus de minister in zijn toespraak, die hij hield in Roer mond, wat Limburg ervan te recht zal brengen. De regering heeft zich ernstig beraden over de maatregelen en voorzieningen, welke geboden zijn voor de be scherming der bevolking in oor logstijd. In binnen- en buiten land wordt hetgeen is voorbe reid gezien als een „goed plan". Binnen enkele weken zullen de gemeenten beschikken over de materialen die nodig zijn. Reeds nu is er genoeg om de opleiding en oefening met vrucht ter hand te nemen. Dr. Groothoff sprak over het wezen-„van de organi satie en noemde een eerste nood zaak om te slagen, de algehele belangstelling van het Neder landse Volk. In Brabant zullen 34.000 vrijwilligers nodig zijn. TEHERAN, 18 Jan. (Reuter) De voorzitter van de Perzi sche Tweede Kamer, Ajatoellah Kasjani, heeft zich Zondag in een schrijven aan de Kamer uit gesproken tegen het bespreken van het verzoek van premier Mossadeq inzake het verlengen van diens bijzondere bevoegd heden met een jaar. Inwilliging van dit verzoek, zo zegt Kasjani, is in strijd met de Perzische grondwet en leidt tot dictatuur. Het goedkeuren van wetsvoor stellen is de taak van de kamer, terwijl het handhaven van de wet de taak van de regering is. Deze twee machten moeten niet in handen van één persoon wor den gelegd, zo meent de voor zitter. Naar aanleiding van Mossa- deq's verklaring, dat hij de spe ciale volmachten nodig heeft met het oog op de onderhande- iingen over de oliekwestie, merkt Kasjani op, dat het oliegeschil niets te maken heeft met het verzoek van de premier voor verlenging van zijn volmachten. „Wanneer de mudjlis in het ver leden de fout 'heeft gemaakt om volmachten aan dr. Mossadeq te geven, dan moet zij niet weer in deze fout vervallen", aldus Ka sjani. Zitting verdaagd Nadat het schrijven van de voorzitter was voorgelezen, werd de openbare zitting van de kamer verdaagd. De afgevaardigden zetten vervolgens de besprekin gen in besloten vergadering voort. Toen deze korte bijeenkomst geëindigd was, gingen sommige afgevaardigden dr. Mossadeq raadplegen, terwijl andere ver slag uitbrachten aan Kasjani. De premier heeft een spoedonder- houd met de Sjah aangevraagd. Voordat de brief van de voorzit ter werd voorgelezen, had de af gevaardigde Hierezadeh zich te gen inwilliging van het verzoek van de premier uitgesproken. Hij zeide dat de Amerikaanse inter ventie ter regeling van het olie geschil louter een dekmantel was om Perzië uiteindelijk in het Westelijke blok te brengen. Aan vergiftigingsdood ontsnapt Het echtpaar C. K. te Scheve- ningen is Zaterdagavond aan de vergiftigingsdood ontsnapt. In de woon- en slaapvertrekken was kolendamp doorgedrongen. Het echtpaar werd bewusteloos in bed aangetroffen, toen omstreeks kwart voor elf twee zoons de ouderlijke woning betraden. Zweedse motorschoener vermist Het Deense kuststation Lyngby heeft Zondagochtend gemeld, dat de Zweedse motorschoener „Dan uit Goeteborg die Woensdag j.l. uit een Poolse haven naar De- gerhamn vertrokken, nog niet op de plaats van bestemming is aan gekomen. Men heeft tevergeefs gepoogd radiocontact met het vaartuig te krijgen. Vrouw overleden door gasv er stikking Zondagochtend kwam de vee houder Den Hertog te Alphen aan den Rijn, toen hij zijn ouders, die op de boerderij naast de zijne woonden, wat melk wilde brengen, tot de ontstellen de ontdekking, dat beiden het slachtoffer waren geworden van gasvergiftiging. In de keuken bleek een kraan van het fornuis niet geheel te ziin dichtgedraaid. Er hing in het gehele huis een sterke gaslucht en op de slaapkamer vond hu ziin ouders bewusteloos in bed. Zijn moeder, die 67 jaar oud was, bleek bij de komst van een dok ter reeds te zijn overleden. De 72-jarige vader gaf nog tekenen van leven. Hij is in zorgwekken de toestand naar een der Leidse ziekenhuizen overgebracht. 100 diesel-electrische locomotieven NEW YORK, 18 Jan. (Reuter) Drie Amerikaanse maatschappij en zullen gezamenlijk technische steun verlenen, welke het aan drie Nederlandse maatschappijen mogelijk zal maken 100 diesel- electrische locomotieven voor de Nederlandse Spoorwegen te bou wen, zo is vandaag medegedeeld door de Westinghouse Internatio nal Company. In de mededeling wordt gezegd, dat de Nederlandse Spoorwegen daardoor locomotieven van Ame rikaans ontwerp zullen krijgen, welke alleen in onderdelen, als koppelingen en buffers, daarvan afwijken zullen. Aan de Heemaf te Hengelo is een contract verleend voor 80- ton rangeerlocomotieven. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 18 Jan. (DPA) De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 1.75 mil- lioen D.M. beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waar van o.m. 1.2 millioen DM voor drukkerijproducten 330.000 DM voor zink en 125.000 DM voor laselectroden en draad. Drama in Sur aba ja na drie jaar bekend Thans is aan het lidht geko men, dat twee jeugdige uit Su- rabaja afkomstige Nederlanders, die sinds eind 1949 werden ver mist, zijn vermoord. De politie heeft hun stoffelijke resten ge vonden in de Desa Lowoksoru in het Tumpangse. Van de bevol king vernam de politie, dat de beide vermoorden, de heren J. B. Regensburg, onderwijzer aan de Katholieke school te Surabaja en K. N. Graichen, eind 1949 wer den weggevoerd door enkele personen, die inmiddels zelf om het leven zijn gekomen. Verdere nasporingen wezen uit, dat hun stoffelijke resten in de Desa Lo woksoru begraven zijn. WASHINGTON. 18 Jan. (A.P.) De toekomstige minister van Buitenlandse Zaken. John Foster. Dulles, zal tezamen met de nieuwe directeur van het Bureau voor de Wederzijdse Veiligheid, Harold Stassen, een bezoek aan zeven Europese landen brengen. De mannen zullen de reis per vliegtuig maken en vertrekken op 30 Januari uit Washington. 6 en 7 Februari staat Den Haag op het programma. HONGKONG, 18 Jan. (A.P.) Een Amerikaans pa trouillevliegtuig van de marine, met aan boord 10 per sonen is vandaag in de Straat Formosa in een ruwe zee neergestort. Een Engelse Sunderland vliegboot nam een reddingsvlot met overlevenden waar. De vliegboot pikte 10 man van het vlot op en stortte neer, toen het wilde opstijgen. Omstreeks 15.00 uur ontving de Royal Navy bericht, dat het eerste vliegtuig was neergestort. Het fregat Morecambe en een Sunderland-vliegboot werden uit gezonden om overlevenden te redden. De Amerikaanse torpe- dobootjager Everett, alhier ge- stationneerd. voer eveneens uit. Ongeveer een uur later ontving de Royal Navy een bericht van de Sunderland-vliegboot, -dat een reddingsvlot met tien man aan boord was waargenomen. Er stond een wind van 25 mijlen per uur en gevreesd werd, dat het vlot naar communistische wa teren zou drijven. Het oorspronkelijk neergestorte vliegtuig was een „Correct" van de Amerikaanse vloot, een twee- motorig landvliegtuig met een bemanning van 10 a 12 koppen. Waarheen het vliegtuig op weg was, is nog niet bekend. De Amerikaanse kruiser Tole- HET IJS OP DE WATERWEGEN De dooi op kanalen en IJs- selmeer gaat geleidelijk door. De noordelijke waterwegen zijn goed bevaarbaar op enige kieine Drentse kanalen na. Voor Stavoren en Komwer- derzand ligt nog ijs. Verder komt op het IJsselmeer boven de lijn StavorenEnkhuizen open water voor. Beneden deze lijn vindt men overal nog middelzwaar vast ijs. De Ke- telmond is echter open. lof uit Korea, staat op het punt uit te varen om hulp te bieden bij het reddingswerk. Radioberichten gewisseld tus sen Amerikaanse vliegtuigen en schepen in het gebied waar de vliegtuigen zijn neergestort zeg gen dat verscheidene overleven den van de tweede ramp zijn op gepikt en dat niemand ernstig gewond is. Omtrent het aantal geredden is niets bekend, Ame rikaanse marinevliegtuigen blij ven bij fakkellicht naar over levenden zoeken. Nationale missievlag naar Roermond De nationale wisselvlag van de inzamelingsactie in verband met het jubileum der hiërarchie is deze week gegaan naar de parochie van de H. Christoffel te Roermond, die met f 1100 aan de kop ging. De diocesane winnaars zijn voorts de parochie van St. Joannes de Dooper te Pijnacker in het bisdom Haar lem. St. Salvator te Utrecht in het aartsbisdom Utrecht en Udenhout in het bisdom Den Bosch. In totaal acht parochies hebben deze week meegedongen en gezamenlijk f 3705.75 bijeen gebracht. De opbrengst van de nationale inzameling is tot dus ver f 17.253.34, bijna een halve cent per Katholiek. Kapitein Oosterhuis van de „Klipfontein" kwam Zaterdag middag in een dichte mist op Schiphol aan uit Zuid-Afrika. „Het is de ongelukkigste zeereis, die ik ooit heb gemaakt", was zijn eerste antwoord op de vra gen die hem werden gesteld, n.a.v. het vergaan van de „Klip fontein". Hij werd begroet door de directie der Holland-Afrikalijn en zijn gezin. Hij vertelde over de wonder baarlijke redding en over de avonturen, die hij daarna had doorstaan met de vliegtocht in Vandaag viert H.K.H. Prinses Margriet haar tiende verjaardag. Deze combinatie van foto's bevat beelden uit deze eerste tien jaren van haar leven, dat tijdens de oorlogsjaren in Canada begon. Boven v.l.n.r.: óók tijdens de winter- sport-vacantie te Sankt Anton aaan de lessen door. Prinses Margriet krijgt leesles (zij was toen 7 jaar oud). De tweede foto werd gemaakt in de tuin van het huis, waarin de Koninklijke Familie te Montreal woonde. Prinses Margriet als baby, zit bij moeder op schoot (toen nog Prinses Juliana). Prinses Margriet houdt van lezen. „Plaatjes-kijken" toen ze 4 jaar was heerlijk. vond ze een Portugees toestel. Tijdens deze vlucht moest een buiklan ding worden gemaakt. Men kwam in een moeras terecht en moest nadien nog uren lopen naar de eerste Portugese post. Zelfs de tocht naar Nederland liep niet zonder strubbelingen. Er was overal in W.-Europa slecht vlieg weer. Tegenover de verslaggevers verklaarde hij, in een week meer meegemaakt te hebben dan in een geheel mensenleven. Kapi tein Oosterhuis toonde zich zeer ontstemd over de berichten, die in de buitenlandse pers waren verschenen over het zinken van zijn schip. Hij is steeds op de brug geweest, persoonlijk heeft hij de navigatie geleid. Het is aan de bemanning te danken ge weest, dat het reddingswerk vlot verliep. Aan boord van het En gelse schip is alles gedaan, om de schipbreukelingen ter wille te zijn. Alle pogingen om de „Klip fontein" te redden, op welke ma nier dan ook ondernomen, moes ten wel mislukken, omdat het schip zo snel zonk. Het water moet op de plaats van het onheil ongeveer 50 m. diep geweest zijn. Het drama speelde zich af in 3 uur tijds. Na met vrouw en zoon een sterke kop koffie te hebben gedronken begaf kapitein Oos terhuis zich huiswaarts. FERNANDEL BIJ DE HEILIGE VADER VATICAANSTAD, 18 Jan. (A.P.) Z.H. Paus Pius XII heeft vandaag de bekende Franse acteur Fernandel en zijn dochter in audiëntie ontvangen. Zijn uitbeelding van „Don Ca- millo" in de bekende film is in Italië zo populair, dat men er Fernandel vrijwel met deze dorpspriester identificeert.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1