Vandaag wordt Eisenhower als president beëdigd Democratie niet bedreigd door herlevend Nazidom Prinses Margriet vierde haar verjaardag op school Ernstige treinbotsing te Deventer Dagblad voor Alkmaar omgeving Franco reikt rode bonnet uit So v j et-mi uister in ongenade? Tien gewonden Parade van 16 km lengte zal drie uur voorbijtrekken Marius Renard gaat snel achteruit ADENAUER IN FELLE RADIOREDE: Ontstemd over Britse actie en Amerikaanse publicatie „Als de Mau Mau" Maar de cadeautafel stond klaar Faustus gebroken Meer arrestaties Beschoten Chinezen V.S.-vliegtuigen? NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m m minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14—I familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. - Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, N°°rd toL 4362 K 2290Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230- behagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dingdag 20 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12682 Het Kapitool te Washingtonop een podium waarvoor Eisenhower vandaag de eed op de Amerikaanse Grondwet zal afleggen. Van het gebouw werd de eerste steen op 18 Septem ber 1793 door George Washington gelegd. Het was in 1812 voltooid en telt, behalve de zalen voor Senaat en Huis van Afgevaardigden 435 kamers, een eigen postkantoor timmer mans- en constructie werkplaatsen en een arsenaal. De koepel is 90 meter hoog WASHINGTON Vandaag zal generaal Dwight Eisen hower om kwart voor vijf Amerikaanse tijd, dat is onge veer 22.15 Nederl. tijd, op het podium voor het Kapitool te Washington in handen van de President van het Opper ste Gerechtshof der Verenigde Staten, Fred. M. Vinson, volgens het ceremonieel, dat nog van George W ashington zelf vorm ontving, de eed afleggen als 34ste president van de V.S., nadat tevoren Richard Nixon de eed heeft afgelegd als vice-president. De eed of belofte welke Eisen hower zal afleggen, luidt: „Ik zweer (beloof) plechtig dat ik het ambt van President van de Ver enigde Staten getrouw zal vervul len en de grondwet naar mijn beste kunnen zal handhaven, be schermen en verdedigen." Na de eedsaflegging houdt Eisenhower zijn inaugurele rede. Vervolgens gaat hij lunchen en neemt daarna op Pennsylvania Avenue de grote parade af, die gedurende drie uur langs hem zal voorbijtrekken en een lengte heeft van zestien kilometer. Achttienduizend mannelijke en vrouwelijke leden van de strijd krachten zullen er aan deelne men. Onder hen zijn tweeduizend parachutisten van de 82ste lucht landingsdivisie, die in 1944 in Normandië in actie is geweest en een 90-tal oud-strijders uit Korea. In de parade zal ook meerijden een 280 mm kanon dat atoom granaten kan afvuren en bij deze gelegenheid voor het eerst in het openbaar zal worden getoond. In de parade zullen slechts tien nationale vlaggen worden mee gedragen. Het aantal is aldus be perkt, om de toeschouwers niet MADRID, 19 Jan. Generaal Franco heeft vandaag aan drie nieuwe kardinalen de rode bon net opgezet. Mgr. G. Cicognani, de Pause lijke Nuntius in Madrid, Mgr. F. Quiroga y Palacios, de Aarts bisschop van Santiago de Com- postela en Mgr. B. Arriba y Castro, de Aartsbisschop van Tarzagona, reden, begeleid door gardisten en lanciers der cava lerie in hemelsblauwe gala-uni formen, in drie vergulde rijtui gen, elk getrokken door zes paar den, naar het paleis. Oorspronkelijk was het plan geweest, dat Moorse lanciers voor escorte zouden zorgen, maar hiervan werd afgezien, omdat mohammedanen in een christe lijke stoet ongepast werden ge acht. Bij de plechtigheid beloofde het Spaanse staatshoofd opnieuw, dat zijn land aan de Katholieke Kerk trouw zal zijn. te dwingen ieder ogenblik uit eerbied op te staan. Behalve de parade der strijdkrachten wordt ook een allegorische optocht ge houden waarin praalwagens van de verschillende staten meerijden. Ook Miss Burma, de olifant die kort .geleden is aangenomen als officiële mascotte van de Re publikeinse partij trekt mee, voor deze gelegenheid herdoopt tot Miss Republican. Volgens de ver halen die in Washington thans druk de ronde doen drinkt het dier iedere dag een fles whiskey, aangelengd met een scheutje wa ter Eisenhower is Zondagavond per extra trein in de hoofdstad gearriveerd en heeft zijn intrek genomen in het Statler hotel. Hij zal vanavond twee grote bals be zoeken die te zijner eer worden gegeven. Volgens de radio-commentator Everett Holles heeft Ike ver- hlcnx.t - _V.iUllClI SW..U.I. van president is volgens de ge neraal zo zwaar, dat een man dit niet langer dan vier jaar kan vervullen. Holles zeide zulks in zeer ge zaghebbende kringen vernomen te hebben. En Truman? En wat zal Harry Truman doen, terwijl Washington gonst van al het feestgedruis? Slapen voornamelijk. Ten huize van zijn Minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson zal hij een afscheidslunch bijwonen en daarna gaat hij naar de wo ning van een vroegere secretaris, Matt Connelly, om een uiltje te knappen, voor de trein naar Inde- pendance in Missouri vertrekt. PARIJS, 19 Jan. De toe stand van MariusRenard, de 16- jarige jongen die meer dan drie weken geleefd heeft op een nier die van zijn moeder op hem over geplant was, werd vandaag steeds slechter. Gisterennacht scheen het dat er enige verbetering ingetreden was na een bloedtransfusie, maar deze was slechts, van tijdelijke aard. De jongen spreekt bijna niet meer en zijn kracht neemt sterk af. In de komende <48 uur zal uit gemaakt worden of Marius het leven er vanaf zal brengen. Tot dusverre is in medische kringen geen voorbeeld bekend dat een nier met succes overgeplant werd. LONDEN Volgens de „Daily Telegraph" zou de Sowjet-minis- ter voor de Staatsveiligheid, Aba- koemof, ontslagen zijn. Abakoc- mof zou rechtstreeks onder Beria staan. Het blad acht het niet on mogelijk, dat hij zelfs gearres teerd en dood geschoten is. De minister had het bestrijden van spionnage tot voornaamste taak. Zijn naam is reeds een jaar lang niet verschenen in be richten over bijeenkomsten, die hij ambtshalve had moeten bij wonen. Hij was sinds 1946 minister. VIJF SCHEPEN IN BOTSING Op rede van Vlissingen Op de rede van Vlissingen is gisteravond de „Oranjefontein" van de HollandAmerika-lijn in botsing gekomen met het Duitse motorschip „Süllberg", dat voor De ..Oraniefontein" is bescha digd aan bakboord of aan het achterschip aan bakboordzijde, waar zich de touristenklasse be vindt. boven de waterlijn. De „Süllberg" werd beschadigd aan de voorsteven. Tientallen schepen zijn op de rede van Vlissingen voor anker gegaan wegens de mist die al enige dagen heerst, waardoor alle beschikbare loodsen in dienst zijn. Het gat in de „Oraniefontein" meet vier bij twee meter. De „Süllberg" heeft een bakboord anker verspeeld en enige meters kettingen. Verder kreeg de Italiaanse boot ..Oregon" een aanvaring met het Japanse motorschip „Arima Maru" en vervolgens met het Engelse motorschip „Walter Scott". De ..Oregon" liep lichte schade op. BONN, 19 Januari. Bondskanselier Konrad Adenauer en andere politieke kopstukken hebben vanavond op scherpe wijze de geallieerde beweringen tegengesproken, dat het herlevende Nazidom een bedreiging voor een de mocratisch bestuur van West-Duitsland vormt. Adenauer verklaarde vierkant, dat „er geen gevaar bestaal, dat een Nazi-partij a la Hitier de macht in West-Duitsland in han den zal nemen". Hij zei, dat Duitsland reeds ge toond had, dat het „een nuttige en betrouwbare deelgenoot van de vrije wereld kan zijn en zo zal het blijven". Andere Duitse leiders, hoofd zakelijk rechts georiënteerden, hebben verontwaardigd de geal lieerde beweringen als „verdraai ingen van de waarheid" van de hand gewezen. De 77 jaar oude kanselier gaf zijn dementi op een speciale persconferentie en een radiorede temidden van de opwinding, welke ontstaan is door de arres tatie j.l. Woensdag van zeven vroegere Nazi's en de publicatie van een Amerikaans rapport, waarin gesproken wordt van een aanzienlijke toeneming van het Nazisme in West-Duitsland. De bewering in het rapport SOESTDIJK, 19 Jan. - Voor prinses Margriet, die van daag 10 jaar is geworden, was het in zoverre een gewone dag, dat zij vanmorgen als elke Maandag, naar school is gegaan en na schooltijd haar balletlesje zal krijgen. COMMUNISTEN ROEPEN OP TOT STAKING TE ROME ROME, 19 Jan. De commu nistische vakbonden hebben Maandag al hun leden te Rome opgeroepen voor een staking die tot Dinsdag middernacht zal moeten duren. De staking is be doeld als protest tegen het wets ontwerp van de regering tot her ziening van de kieswet, dat op het ogenblik bij het parlement in behandeling is. Achterschip zakte tien nieter Gisteren is het wrak van de in de mond van de Nieuwe Water weg gezonken „Faustus" gebro ken, nadat de zandzuiger „Ahoy" in de afgelopen weken een enor me kuil onder het achterschip had gemaakt. In de loop van de dag begon het achterschip te glij den en zakte tien meter. Het ligt nu 14 meter onder de zeespiegel bij laag water. Voldoende voor een veilige scheepvaart. De „Ahoy" zal nu pogen bij het voorschip, dat bij laag water 9 a 10 meter onder de zeespiegel I Vanmiddag bracht een delegatie ligt, eenzelfde goed resultaat ty van het derde regiment genie- bereiken. H troepen onder leiding van de Haar verjaardag heeft zij n.l. Zaterdagmiddag met vriendin netjes gevierd en, zoals bekend, het Margrietfonds heeft Vrijdag reeds de verjaardagstaart aange boden aan het petekind van de Ned. Koopvaardij. Haar ouders en zusjes hadden gisteravond de cadeautafel reeds klaargemaakt, die een vaste plaats in de eetka mer heeft. Zo druk was Margriet met het bewonderen van wat daarop stond, dat zij nog niet al les uitgepakt had toen het tijd werd om naar school te gaan. Buiten stonden de fotografen en filmoperateurs opgesteld, om het eerste plaatje van de jarige prin ses te maken en lachend achter het raam van de auto reed zij, trots op haar tien jaren, naar school. Voor het paleis Soestdijk bren gen dergelijke dagen 'n enorme drukte met zich mee. De post had des morgens reeds stapels telegrammen brieven en kaarten en pakjes uit alle delen van het land gebracht. Honderden kin deren hadden zelf cadeautjes ge maakt: fröbelwerk van papier, geknipte en gekleurde poppetjes en tekeningen. Verder zagen wij tussen de stapel een miniatuur serviesje en popjes van 'n kleu terklas uit Blaricum. De Baarnse Oranje-vereniging kwam om 11 uur bloemen aanbieden. Voor al le goede geefsters en gevers heeft Margriet zelf een keurig bedank je geschreven en getekend. „Hartelijk dank voor uw goede wensen" staat er op, versierd met tekeningen. waarnemend commandant luite nant-kolonel G. A. van Grondelle een banketmaquette. Leerlingen van de school voor scheepswerk- tuigkunde te Nijmegen zorgden er met het overhandigen van 'n electrische klok in de vorm van een zeilend schip voor, dat ook de koopvaardij haar aandeel in de gelukwensen kreeg. Leden communistische jeugdbeweging BONN De Duitse autoritei ten in Noord-Rijnland-Westfalen zijn op grote schaal begonnen met het aanhouden van leden der verboden communistische jeugdorganisatie F.D.J., aldus is Maandag verklaard door de Offi cier van Justitie van Dortmund, die de actie begonnen is. De eerste arrestaties zijn Zon dag verricht. De komende dagen zouden er waarschijnlijk meer volgen. Volgens de Officier had de F.D.J. maanden lang door middel van haar Westduitse ondergrond se beweging „critieke omstan digheden", openbare onrust en een bedreiging van de democra tische orde trachtten te scheppen. PHILIPS ONTSLAAT PERSONEEL IN SITTARD De directie van de Philips- radiobuizenfabriek in Sittard heeft gisteren een honderdtal meisjes ontslag aangezegd. Als reden voor dit ontslag gaf men ons van de zijde van Philips te Eindhoven „exportmoeilijkheden" op. Op deze fabriek zijn sedert de oprichting in begin 1947 ruim 1200 meisjes te werk gesteld, waarvan er nu een honderd ont slag is aangezegd. Landbouwhogeschool verleent eredoctoraat WAGENINGEN. De senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa verleend aan ir. F. P. Mesu uit Biithoven, directeur van de Cultuur-technische Dienst te Utrecht, wegens zeer uitste kende verdiensten. Prinses Margriet, die gisteren haar tiende verjaardag vierde, wuifde vanuit de auto, die haar naar school zou brengen, naar haar moeder, die voor een der vensters van Paleis Soestdijk haar dochter nakeek. steunde op een onderzoek naar de mening van 1200 van de 48 miliioen West Duitsers. Adenauer heeft zich er over beklaagd, dat de kansen op goed keuring van de verdragen met het Westen ernstig geleden had den onder de twee incidenten. „Ik betreur ten zeerste deze ge beurtenissen", aldus Adenauer, die in zijn radiorede verklaarde dat hij de valse indruk, welke door deze twee incidenten gewekt was moest corrigeren. Hij verklaarde, dat integendeel de politieke voorwaarden in de Bondsrepubliek „veel stabieler" geworden waren. Hij voegde hieraan toe te durven voorspel len, dat ook bij de van de zomer te houden verkiezingen een par tij, welke Nazi-sympathieën aan de dag legt een beslissende ne derlaag zou lijden. Dr. Adenauer gaf le verstaan van mening te zijn, dat de Brit ten het belang van de arrestatie van de vroegere Nazi-functiona rissen overdreven hadden. Hij (Kik d?" dat de Duitse politie gevonden ha3 gel\9-Ur drastische actie. Adenauer veroordeelde ook het Amerikaanse publieke opinie onderzoek als „een niet juiste lezing van de opinie in de Bonds republiek" en sprak er zijn ont stemming over uit, dat de Ame rikaanse Hoge Commissie de uit slag gepubliceerd had alvorens hem op de hoogte te stellen. Een woordvoerder van de Vrije Democratische Partij waarvan in hel rapport gezegd wordt, dat deze elementen huisvest, welke het Nazisme goedkeuren heeft naar aanleiding van de arrestatie door de Britten van zeven Nazi's gezegd, dat de Britten „de Duit sers behandelen als de Mau Mau". Volgens Republikeinse krin gen te Washington zou gene raal Eisenhower het voor nemen hebben mevrouw Hi ram. Cole Hnuahton tot am- Mevrouw Houghton is afkom stig uit Red Oak in de staat Iowa, waar haar echtgenoot bankier is. Zij maakte zes jaar deel uit van de Hoge Raad voor het Onderwijs van Iowa. Gisteravond even voor acht uur is op het stationsemplace ment te Deventer de electrische trein die om zeven uur uit En schede was vertrokken in botsing gekomen met een rangerende locomotief met zeven goederen wagons. Met een zware klap boorde de electrische zich in de rangeerlocomotief. De goederen wagons werden ten dele uit de rails geworpen, een grote sein- brug knapte af en de treinsporen in beide richtingen werden ver sperd. Er werd onmiddellijk groot alarm gegeven en artsen, leden van de Rode Kruis-transport- colonne. ziekenauto's en de De venter brandweer waren spoedig ter plaatse. De trein uit Enschede, die uit slechts één wagenstel be stond. telde voorin tweede klas- coupé's waarin slechts enkele reizigers zaten. Met behulp van snijbranders slaagde men er in uit dit zwaarst beschadigde deel van de trein de wagenvoerder, die in zijn cabine, en een dame. die in een tweede klas-comparti ment bekneld zaten, te bevrijden. Beiden werden de wagenvoer der met een gebroken neusbeen en één gewonde elleboog naar het Sint Geertruiden Ziekenhuis te Deventer vervoerd. Ook in het overige gedeelte van de trein vie len. door de hevige schok, ge wonden. Een achttal mannelijke passagiers liep gebroken, benen. K.L.M.-SERVICE STOND VOOR NIETS AMSTERDAM (K.N.P.) Toen Rev. Morris, een Engels missionaris, per K.L.M. op weg van Londen naar Kano in Nige ria, Zondagochtend op Schiphol de H. Mis wilde opdragen, was alles in orde en kreeg hij de be schikking over een Miskoffer, waarin alle benodigdheden zaten. Er ontbrak echter een misdie naar. De K.L.M. ging op zoek en het slot was, dat een employé van het passage-bureau bij pater Mor ris de H. Mis diende, die werd opgedragen in het visitatielokaal van de douane. gekneusde ribben of andere ver wondingen on en werd eveneens naar genoemd ziekenhuis overge bracht. Over de oorzaak van het on geluk konden ons vannacht nog geen nadere mededelingen wor den gedaan. Het is zowel moge lijk dat de electrische trein door een onveilig signaal is gereden als dat het signaal op veilig stond. De niet-gewonde passagiers van de verongelukte trein werden spoedig met autobussen naar hun bestemming vervoerd, evenals passagiers uit de treinen tussen westen en oosten des lands. VOLMACHTEN VOOR MOSSADEQ VERLENGD TEHERAN Het wetsontwerp, waarin de Perzische premier Mossadeq, vraagt om verlenging van zijn bijzondere volmachten voor de tijd van een jaar, is door de Perzische Tweede Kamer met een overweldigende meerder heid aangenomen. Van de 67 aanwezige afge vaardigden stemden 59 voor het wetsontwerp en twee tegen. Zes afgevaardigden, onder wie de plaatsvervangende voorzitter, onthielden zich van stemming. TAIPEH Volgens tot nog toe officiëel niet bevestigde be richten zou het Amerikaanse patrouillevliegtuig, dat is neer gestort in de Straat van Formosa, zoals wij gisteren berichtten, te voren zijn beschoten door Iucht- doelartillerie op eilandjes ter hoogte van de Zuid-Chinese ha ven Swatow. Nadat een eerste reddingsvlieg tuig eveneens in zee was gestort, zou een tweede reddingsvliegtuig door niet-geidentificeerde vlieg tuigen zijn aangevallen. Van de, 21 Amerikaanse vliegers die bij de ramp betrokken waren, zijn er twee gedood en zeven gered. Het zoeken naar de twaalf ver misten is opgegeven.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1