4ivi VAL DA STEGE MAN* Het 45-jarig jubileum van StChristoffeV 'isd$en H.Smorenberg 25 jaar concierge A loy Vervoer met hindernissen in de binnenvaart Schoorlse IJsclub heeft de winters niet mee Meesterlijk klavierspel van Jan Smeterlin Agenda Motorclub Alkmaar doet gooi naar het kampioenschap en „Rijk geen geld" Goede wijn Behoeft geen krans Hij werd hartelijk f 600.- geëist tegen schipper Zaterdag begint zwemconi petitie gehuldigd STOFZUIGERS P. J. van Kessel Neem een cjoos echte VERKOUDHEID Fokveeverenigiiig „Duinstreek-Zuid" A.F.C.-NIEUWS lil Veilig-Ver keer eompetitie Po-ns 2 DONDERDAG 22 JANUARI 1953 ALKMAAR. De Ned. R. K. Vereniging van Handelsvertegen woordigers, Agenten en Verzeke ringsinspecteurs „St. Christoffel" afd. Alkmaar, vierde Zondag 18 Januari haar 45-jarig jubileum. Tot intentie van haar levende en overleden leden werd 's mor gens om 9.30 in de St. Lauren- tiuskerk een gezongen H. Mis met Veni-Creator uit dankbaar heid opgedragen, onder welke H. Mis een groot aantal leden met hun dames ter H. Tafel naderde. De feestcommissie belast met de verzorging van deze dag, bood de leden met hun dames een feest avond aan, welke te 8 uur werd gehouden en waar o.m. aanwezig waren het hoofdbestuur in de persoon van de heer P. J. de Graaf, algemeen voorzitter, de pas-benoemde geestelijke adviseur de weleerwaarde heer Kapelaan N. Tromp, de heer M. J. J. v. d. Linden, voorzitter afd. Zaanstreek, terwijl de leden met hun dames in grote getale waren opgekomen. De afd. voorzitter de heer J. H. M. Kollmer, heette allen wel kom. Spr. bracht op de eerste plaats dank aan God voor de ver kregen gunsten, memoreerde de vele verdiensten van de oprich ters en pioniers der afdeling en stelde met waardering vast wat in het verleden werd gepresteerd. Het jaar 1952 was zeer gunstig voor de afd. 13 nieuwe leden waren toegetreden. De geestelijk adviseur zeide, dat het hem een genoegen was geestelijk adviseur te mogen zijn van een zo bloeiende vereniging, welke, gezien de resultaten, blijkt te beschikken over een actief be stuur, bood vervolgens zijn geluk wensen aan en zegde voor de toekomst zijn volledige steun toe. De heer P. J. de Graaf uit Am sterdam, feliciteerde namens het H.B. en persoonlijk de afdeling met de behaalde resultaten, sprak er zijn voldoening over uit, dat er zo vele jongere leden aan wezig waren, trok een parallel tussen de tijd, dat de grote eman cipator Dr. Schaepman is gestor ven', alsmede de sociaal-economi sche toestanden van toen, en die waarin wij nu leven, en zeide, dat wij ook nu moeten vechten en streven en dit vooral met het oog op de komende P.B.O., opdat wij daarin die plaats krijgen toe gewezen, die ons krachtens onze getalsterkte toebehoort; spr. deed een ernstig beroep op de jongeren hun nog niet georganiseerde col lega's te overtuigen van het grote belang zich aan te sluiten bij de organisatie. Ook bracht spr. dank aan de heer Leeuwenkamp voor diens onvermoeide ijver voor het retraitewerk als gevolg waarvan er zo vele leden m 1952 hadden deelgenomen aan een besloten re traite, waaruit bleek, dat ook de geestelijke belangen der leden de afd. zeer ter harte gaan. (Advertentie I DANSINSTITUUT Dagelijks inschrijving VOORJAARSCURSUS Langestr. 46 Telef. 3750 De afd. voorzitter van de Zaan streek, de heer M. J. J. v. d. Linden, bracht namens zijn afde ling in hartelijke bewoordingen en op humoristische wijze zijn felicitaties over en bood een prachtig bloemstuk aan. De secretaris deed nu voor lezing van de vele schriftelijke felicitaties, die waren binnenge komen. De voorzitter gaf daarna de leiding over aan de voorzitter van het feestcomité, de heer Forrer, die met de heren Beemsterboer, Klerks en Bierman een cabaret had gevormd, dat op buitenge wone wijze het verdere verloop van deze avond verzorgde, zodat er al dra een stemming heerste, welke de Christoffelmannen eigen is. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR Het Bestuur van St. Caecilia zal Zaterdag 24 Jan. a.s. nog eenmaal zitting houden voor het uitreiken van de kaar ten voor de donateursavonden op 27, 28 ,29 en 30 Jan. a.s.. voor hen die vergeten hebben de kaarten af te halen. De uitreiking zal plaats vinden in het Kath. Militair Tehuis aan de Oudegracht tussen 18—20 uur. Er zijn nog een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar voor hen die zich alsnog opgeven als donateur. Zie verder de advertentie in dit nummer. Geslaagd ALKMAAR Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, slaag de voor Candidaat Examen Ge neeskunde, Mej. C. E. J. H.. Wig- genraad. DONDERDAG 22 JANUARI Bioscopen HARMONIE: „Marie Antoi nette". VICTORIA: „Artistenbloed". CINEMA AMERICAIN: „Op het scherp van de snede." REX: „De arend van Mada gascar. Apotheken: van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek De Be ver", Emmastraat 36, apo theker P. J. Meurs. HOTEL VICTORY: 8 uur: Oud Alkmaar. GULDEN VLIES: 8 uur: „De Halter", feestavond. ST. DOMINICUSKERK: 7.30 uur: Conferentie meisies over „Una Sancta" in ka der van „Waar ga je heen?" WAPEN v. HEEMSKERK: 8 uur: ÜLO Schoolvereni ging N.I.O.: „Het Lied van de Zee". Vrijdag: Hoog water 0.40 en 13.25 uur; Laag water 7.25 en 19.25 uur. Klaverjastournooi van „In 't Klein" ALKMAAR De uitslag van de eerste wedstrijd van het neder- laag-tournooi van „In 't Klein" luidt als volgt: le pr. Lichtbedrijven met 22.471 pt; 2e pr. „Klaver Heer" met 21.524 pt; 3e pr. „Ruiten Aas" met 21.661 pt en 4e pr. „In 't Klein" met 20.717 pt. De spelers deden niet allen hun best om de punten binnen te krij gen maar tevens om het tourhooi te doen slagen. Er is zeer sportief gespeeld, hetgeen ook de door de organi serende vereniging dan ook op prijs werd gesteld. Elke vereni ging kreeg een erelint ter herinne ring aan het tournooi van „In 't Klein". ALKMAAR Gistermiddag heeft de Meervoudige Kamer bijna twee uur besteed aan het uitzoeken van een zeer ingewik kelde zaak tegen de Alkmaarse schipper J. C. B., terzake over treding van het Binnenscheep- vaartbesluit. Voor een bouwmaterialenhandel hier ter stede heeft hij een zes tal vrachtreizen gemaakt, waar voor hem een vergunning „voor eigen vervoer" was verleend. Hij had een vergunning „voor speciaal vervoer" aangevraagd, doch dat werd hem geweigerd. Het is nu gebleken, dat niet ge handeld is naar de letter van de contracten die waren opgesteld. Hij zou huurvergoeding voor zijn twee schepen, die "hij in eigen dom bezat, ontvangen en hem zou loon uitbetaald worden in gevolge arbeidsovereenkomst. In de practijk schijnt het zeer moeilijk te zijn en niet bereik baar zonder veel administratieve rompslomp, zich precies aan deze contracten te houden. Men had bij het uitbetalen van de huur en de lonen ook rekening te houden met „declaraties", die de schipper zou kunnen indienen na zijn uitgaven voor haven- en kadegelden, oliegelden etc. De schipper, zo werd overeengeko men, zou per reis worden uitbe taald, niet per week, zoals dat in de contracten stond om schreven. Hiermede had de schipper in feite langs een omweg bereikt, dat hij voer alsof hij een vergun ning „voor bijzonder vervoer" zou hebben gekregen, waardoor hij enkele heffingen voor het bevrachtingscommissariaat en be vrachtingsprovisie, in totaal tot een bedrag van ongeveer f 1200 gedurende de laatste twee jaar, heeft kunnen ontduiken, aldus de off. van Justitie. ALKMAAR. Met spanning zien de zwemmers en zwemsters van Noord-Holland uit naar Za terdagavond 24 Januari. Dan be gint nl. de bekende zwemcompe- titie, die georganiseerd wordt door Kring Noord-Holland boven het IJ van de KNZB. Dit jaar zullen het eerste en laatste deel ervan in de Alkmaarse Overdekte verzwommen worden. Op de meeste zwemnummers zijn de Alkmaarse cracks favo riet. Hiervan noemen wij mej. J. Piersma op de 200 m school slag en Ad Boxem, die voor een nationale tijd kan zorgen op de 100 m rugslag heren. Tine Ten- kink zal het aardige nummer 3 x 25 m wisselslag persoonlijk voor meisjes wel voor haar rekening nemen. Dit alles is echter niet zo heel belangrijk voor de organi satoren. De opzet van deze eerste serie wedstrijden is juist om de zwakkeren op zwemgebied ook eens in de gelegenheid te stellen hun krachten te meten met leden van andere zwemclubs. Als intermezzo zullen meisjes van de Alkmaarse Kunstzwem sters en van de Zaanse Zwem- balletgroep enkele demonstraties kunstzwemmen verzorgen. De avond wordt als gebruikelijk be sloten met polo: ditmaal' staan twee competitiewedstrijden op het programma, nl. DAW 2-Bruinvis- sen 1 en DAW dames-Bruinvis sen dames. „WAT IS DE ZIN DER GESCHIEDENIS"? ALKMAAR Over boven staand onderwerp komt de Franse schrijver en philosoof Jean Gre- nier Maandagavond 26 Jan. a.s. om 8 uur spreken in hotel Vic torie voor de afd. Alkmaar* van het Genootschap Nederland Frankrijk. Ongetwijfeld zullen velen ken nis willen nemen van het ant woord op bovenstaande vraag, zo als dat zal worden gegeven door deze eminente vertegenwoordiger van de hedendaagse Franse cul tuur, medewerker van de „Nou velle Revue Francaüse", kenner van de Oosterse philosofie, schrij ver van scherpzinnige essays en leermeester van Albert Camus. Introducties voor deze avond zijn te bekomen bij mej. C. An- driessen. Steiinstraat 37 en des avonds aan de zaal. ALKMAAR Een concierge neemt op een school een bijzon dere plaats in. Met de jongens heeft hij eigenlijk niets en toch ook weer heel veel te maken. Hij behartigt de belangen van 't schoolgebouw en het schoolbe stuur, hij knapt op, wat de jon gens telkens maar weer vuil maken en heel misschien zo was het voor de oorlog nogal eens de gewoonte zet hij een of andere belhamel wel eens een kwartiertje voor straf in de hoek van de gang, als deze knaap het in of rond het gebouw wat al te bont heeft gemaakt met zijn kattekwaad. Maar bij sommige gelegenheden kan duidelijk blij ken, dat de concierge op de school een figuur is, waar de jongens naar opzien en wiens werk door het schoolbestuur bij zonder wordt gewaardeerd. Dat bleek heel duidelijk, toen de heer H. Smorenberg, die zijn zilveren jubileum vierde als concierge van de St. Al-oysius- school in de gymnastiekzaal har telijk werd gehuldigd, temidden van zijn huisgenoten en familie leden. Het onderwijzend perso neel en de jongens hadden er veel werk van gemaakt, om de heer Smorenberg naar verdienste te fêteren. Om half elf begon in de fees telijk versierde gymzaal met de jubilaris, en zijn echtgenote ach ter een tafel, waarop verschil lende bouquetten prijkten, het schoolfeest, waarop o.m. aanwe zig waren de deken van Alk maar, de hoogeeerw. heer J. Th. Jacobs, enkele leden van het schoolbestuur, pastoor G. Bink horst O.P., pater J. M. Frehe O.P., de concierges van andere katholieke scholen, de architect de heer De Kort en natuurlijk de jongens van de school zelf. De deken complimenteerde de heer Smorenberg hartelijk met zijn zilveren feest. Namens het schoolbestuur dankte hij de jubi laris voor het werk, dat hij al die tijd plichtsgetrouw heeft ver vuld en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Het hoofd der school, de eerw. broeder Matthias dankte de heer Smo renberg namens 't onderwijzend personeel, namens wie hij de jubilaris een staande smeedijze ren leeslamp cadeau deed. 1 Door de materialenhandel zijn De heer Velzeboer sprak I de .betalingen, zoals die van het namens „het college van concier- begin af aan hadden moeten ge- ges" hartelijke woorden van feli- schreden, nog niet gedaan citatie, gevolgd door de heer De Deze kwestie was eerder aan Kort, die beiden hun waardering de kantonrechter^ voorgelegd, die vergezeld lieten gaan van een cadeau. De knapen zelf bleven niet achter. Met een aardig samen- spraakje van twee ferme knapen feliciteerden zij de heer Smoren berg met zijn feest en gaven hem sigaren, zijn echtgenote bloemen. Onder leiding van de eerw. broeder Erwin en met pianobegeleiding van de heer W. Schreurs, zongen de jongens een viertal frisse liedjes en voerden een alleraardigste kinder-operet- te op „De Markies van Carabas", met tekst van br. Leo en muziek van br. Ferdinand. Tenslotte dankte de heer Smorenberg wel gemeend voor de hulde ,die hem de morgen was ten deel ge vallen. Vandaag viert de school zelf het vijf en twintigjarig bestaan. Vanmorgen werd uit dankbaar heid en om zegen over de school een H. Mis opgedragen in de St. Josephkerk. De school zal dit feest intern vieren met wedstrij den 's morgens en een geluids film 's middags. Gistermorgen om negen uur heeft pastoor Binkhorst het H. Hartbeeld van de school geïntro- niseerd. Advertentie RUIME KEUS in bekende merken Desgew. in huurkoop. Electr. Techn. Bureau TEL. 278 - LIMMEN de schipper voor elke reis een symbolische boete van f 1.had opgelegd. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie kenschetste de zaak als een principiële kwes tie en ging in hoger beroep: De officier van Justitie, dr J. Vel- linga betoogde, dat de contracten niet exact waren uitgevoerd, zoals door de boekhouder van de materialenhandel was toegege ven, die immers de volgens hem onnodige berekeningen en ad ministratieve rompslomp had willen vermijden. In het contract wordt o.a. gesproken over weke lijkse uitbetaling van loon (f35) hetgeen niet is gebeurd. De schipper zelf heeft tegenover een andere getuige, zoals bevestigd werd, toegegeven, dat hij de contracten niet geheel precies naleefde, omdat hij. naar hij had meegedeeld, per reis werd be taald. Havengelden, bruggelden etc. heeft hij nog steeds niet „gedeclareerd", waarbij hij, vol gens de zienswijze van de offi cier ook geen belang heeft ge had, omdat hij juist per reis werd uitbetaald, waaruit de of ficier de conclusie trok, dat het vervoer voor eigen rekening en risico van de schipper heeft plaatsgevonden, in feite als vol gens een vergunning „voor bij zonder vervoer", waartoe de schipper niet gerechtigd was. De officier eiste een boete van zes maal f 100 subs, zesmaal 30 d. Mr A. V. M. Leesberg die als gemachtigde optrad betoogde, dat een bepaalde missive van de Minister, die naar zijn mening als integrerend deel behoorde bij het negatieve eerste artikel van het binnenscheepvaartreglement, niet officieel was bekendgemaakt, zodat de handelwijze van de schipper, die in feite niet in overeenstemming met die missi ve was, niet als een overtreding kon worden beschouwd. Voorts betoogde mr Leesberg, dat con tractanten vrij zijn in de wijze waarop zij het contract (met name de uitbetaling van loon) wensen uit te voeren, wanneer zij uiteindelijk aan de strekking daarvan toch voldoen.' Daarom kon hij in de handelwijze van de schippér geen overtreding zien en vroeg hij bevestiging van de uitspraak van de Kantonrechter. Volgens de officier van Justi tie behoefde de missive van de minister niet officieel gepubli ceerd te worden omdat daarin niemand iets werd geboden of verboden. De standpunten van de officier en de verdediger kwamen echter op geen enkel punt tot elkaar. De president, mr J. N. Alblas zal over veertien dagen vonnis wijzen. Advertentie 1 „Viva la Musica" boekt succes HEERHUGOWAARD-NRD. Toen de muziekvereniging „Viva La Musica" Dinsdagavond voor de tweede maal optrad in het lokaal van de heer Ursem, kon kapelaan van Leeuwen ander maal een stampvolle zaal begroe ten. Evenals Zondag hebben de toeschouwers volop genoten van het gebodene door de muziekclub en het R.K. Jeugdtoneel. Verschillende nummers, vooral accordeonnummers, werden nog beter dan Zondagavond naar vo ren gebracht, noemen we slechts „Slavenkoor". Het komt ons niet onwaar schijnlijk voor, dat een derde avond met dit vlotte programma nog veel belangstelling zal onder vinden. Vermelden wij nog dat de hoofdprijs van de op deze avond gehouden verloting viel op het lot van mevr. Prikkel, Hasselaars- weg te Heerhugowaard-Noord. De prijs was f 60.of een keuken- uitzet. Weerttreriraehtine Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldia van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Plaatselijk mist! Over het algemeen veel be wolking en plaatselijk mist. maar overigens overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Advertentie F» A S "T"l L_L.ES TEGEN Openbare verkoping HEILOO. Gisteravond heeft ten overstaan van Notaris mr. Joh. G. C. Zijnen, in de „Rusten de Jager" de verkoping bij opbod plaats gehad van de navolgende percelen: le. Het vrijstaand woonhuis met schuurtje, erf en tuin te Hei- loo. aan de v. Catsstraat 29, groot 3.09 A.. hoogste bod f 10.000. 2. Het huis en erf te Heiloo aan de Rijksstraatweg 508. groot 1.26 A., hoogste bod f 5600. 3. Het huis en erf te Heiloo aan de Rijksstraatweg 510. groot 1.77 A.. hoogste bod f 5900. Woensdag 28 Jan. op dezelfde plaats (8 uur) verkoning bij af slag. CASTRICUM. Uit het jaar verslag van de Rundveefokver- eniging Duinstreek-Zuid, die Woensdagmorgen in Bakkum haar jaarvergadering hield, is ge bleken, dat het ledental nog steeds stijgende is. Het bedraagt nu bijna 80 met ruim 1850 stuks vee. De handel in fokvee floreer de goed. Er werd voor de export geleverd en voor de opfok in an dere provincies. In Utrecht wer den zeer goede resultaten met de melkvaarzen bereikt. Voor de K.I. valt een stijgende belangstel ling waar te nemen. De verplichte t.b.c.-bestriiding vordert goed. Reeds ziin 58 be drijven geheel vrij. Anderzijds had men echter in 8 bedrijven in ernstige mate met mond- en klauwzeer te kampen en kwam de leverbotziekte, vooral in het natte jaargetijde, nog al eens voor. Met longworm had men in het afgelopen jaar veel minder last. De controleur-stamboekhouder, de heer Jac. Duyn. wees op de voordelen voor de bedrijven, ge legen in het feit. dat het gehele jaar door kalveren worden ge boren en niet meer alleen om streeks Maart. Voor de keuringen dienen de veehouders nog wat meer aandacht aan het exterieur van hun dieren te besteden. Ge bleken is. dat het ruiteren van het hooi in tal van bedrijven goed heeft voldaan. De financiële toestand van de vereniging is gunstig. De reke ning over 1951 sloot op een be drag van f 13.344.68. met een batig saldo van f 2344.41. Alleen bestaat de mogelijkheid, dat men eerstdaags omzetbelasting zal moeten betalen. Een kwestie, waarover men het in hogere re gionen nog niet eens schijnt te zijn. met name bii de Rijksvee- teeltconsulent en de Stichting voor de Landbouwl Het is overi gens een zaak, die landelijk be zien moet worden. De heer H. M. Poel werd in het bestuur herkozen; de plaats van de heer G. A. Valkering werd door de heer Jan Valke ring ingenomen. In de vergadering van de Prov. Junioren en adspiranten opgelet! ALKMAAR. Voor de Junio ren A tot E en de Adspiranten A, B, C en F zijn dezelfde wed strijden vastgesteld als de vorige week. Er worden deze week dan ook geen convocaties gestuurd. Alleen voor de Junioren D is de aanvangstijd gewijzigd. We geven hier nog even de wedstrijden en aanvangstijden. Junioren: AFC aAlw. Forward a 2.30 u. Overdie AFC bBerdos a 12 u. Overdie AFC c—LSVV b 2 u. Westerweg (C) HSV b—AFC d Vertrek 12.30 u. Heil.brdg Limmen bAFC e Vertrek 12.45 d. Heil.brug Adspiranten: AFC aUSVU a 12 u. Westerweg (C) SVW a—AFC b Vertrek 12.15 u. Friesebrug LSVV b—AFC c Vertrek 2 u. Friesebrug LSVV c—AFC d, Zaterdag Vertrek 2 u. Friesebrug Denken de Adspiranten en Wel pen ook nog even aan vanavond 7 uur??? ALKMAAR. Gisteravond hebben, over heel Nederland ver spreid, tweeduizend mannen, aangesloten bij 84 motorclubs, op tweeduizend lijsten met honderd en tien vragen zitten zweten. Wie in zijn onschuld gemeend mag hebben, dat het niet moge lijk is om naar aanleiding van de nieuwe Wegenverkeerswet hon derd en tien vragen te stellen, zal op ons gezag zijn ongelijk moeten erkennen; al de honderd en tien vragen handelden over het weg verkeer. Het was de vijfde achtereen volgende maal, dat die mannen dat deden. In Alkmaar, waar voor de derde maal aan deze landelijke wedstrijd werd deelgenomen, hadden zich dertien hoofden, al len toebehorende aan leden van de Motorclub Alkmaar en Om streken, over de opgaven gebo gen. Sinds enkele jaren namelijk, organiseert de KNMV ieder jaar een landelijke Veilig Verkeers- competitie, met als inzet het club kampioenschap van Nederland. In de eerste ronde kiest men uit elke deelnemende club zes leden, die bij deze test de beste resul taten hebben behaald. Men be rekent vervolgens hun gemiddeld aantal strafpunten, welk gemid delde zal gelden voor de hele club. De club met het beste ge middelde van een provincie, wordt provinciaal kampioen. Maar het gaat uiteindelijk om het landskampioenschap, en dus tre den deze elf clubs aan voor de demi-finale, waaruit tenslotte drie clubs te voorschijn komen. Deze drie ploegen vechten ten slotte om de eerste plaats, welke gehonoreerd wordt met een pracht van een kampioensbeker. De tweede prijs is weliswaar ook een beker, maar lang niet zo'n grote. Bovendien gaat nummer één voorlopig strijken met een wisselbokaal, welke door de Ver eniging Veilig Verkeer beschik baar wordt gesteld. In Noord-Holland zal de pro vinciale kampioen te voorschijn moeten komen uit 17 deelnemen de clubs. Alkmaar heeft tweemaal meegedaan en werd tweemaal provinciaal kampioen. Nog ster ker: Alkmaar plaatste zich twee maal in de finale. Tot een eerste prijs zou het echter niet komen; eerst werd het een tweede en later een derde plaats. In Alkmaar hebben ze deze keer weer goede hoop. Wacht meester Bolté van de Verkeers politie heeft ze acht weken opge leid en doorkneed in de gemeen ste strikvragen. De resultaten van de gisteren in Restaurant Wan ner gehouden test, bleek die ver wachtingen niet te beschamen. Toen het aantal fouten was ver rekend, kwam men op een ge middelde van ongeveer vijf. Zelfs wanneer dit cijfer uiteindelijk iets hoger zal blijken te liggen, is het nog een voortreffelijk re sultaat, waaraan de concurrentie een hele kluif zal hebben. Voor zitter Coljee en zijn mannen zijn daar overigens niét bang voor. Hij was 't niet TUITJENHORN Naar aan leiding van een rechtbankverslag „inzake ondeugdelijke melk. ge leverd door de veehouder J.S.", zoals dat voorkwam in het num mer van Donderdag 15 Jan. j.l„ stelt de heer J. Stroopen, Tuitjen- horn H 30 er prijs op te verkla ren. dat niet hii is bedoeld. Volledigheidshalve zi' vermeld dat bedoeld was A. J. S. Bond zal de heer G. A. Valkering de Duinstreek-Zuid nog vertegen woordigen. Ir. L. de Vries, de Rijksvee- teeltconsulent. beloofde in een causerie over het type vee, dat hier gefokt diende te worden, dat men het vooral moet zoe ken in de productiviteit. Het meest-geschikte type is dat. wel ke het meeste profijt oplevert. En in een gebied waar de boer voor 95 pet. ziin inkomsten op het melkgeld baseert, is dat ongetwij feld het melktype. De uitbetaling van het melk geld achtte Ir. de Vries niet ge heel juist. Dit geschiedt op basis van het vetgehalte met een na betaling als een correctie op ba sis van de droge stof. In kaaspro- ducerende gebieden moest het eigenlijk zo zijn. dat de basis ge legd werd op de droge-stof ge halten. Opvoering van het vetge halte achtte hij dan ook niet zo noodzakelijk. ,St. Genesius' brengt SCHOORL. Voor het eerst sinds 1950 kwam de Schoorlse IJsclub weer in vergadering bij een in „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer W. Bant, kon een kleine 20 leden het wel kom toeroepen en deelde mede. dat het bestuur het niet nodig had geoordeeld eerder te verga deren, omdat er in de afgelopen jaren geen noemenswaard ge bruik van de baan kon worden gemaakt, terwijl op de in 1950 gehouden vergadering slechts 2 leden aanwezig waren. De toestand van de vereniging is door een en ander niet roos kleuriger geworden. Wel zijn er vanzelfsprekend ook minder on kosten geweest, doch de schulden zijn van dien aard, dat een vorst periode van enkele weken zeer welkom zou zijn. Bovendien heb ben, in dit iisloze tijdperk ver schillende leden gemeend te moe ten bedanken. Spr. brengt gaarne een woord van dank aan de heer Kager, voor het vele werk, dat deze op zich heeft genomen. De pompinstallatie is na het over winnen van grote moeilijkheden thans in orde. waardoor de baan reeds een ogenblik voor kinderen geopend kon worden. De totale schuld van de vereniging be draagt nog plm. 2% mille. Door de nadere eisen, welke het P.E.N. stelt ten aanzien van het materiaal, werd besloten de baan 's avonds gesloten te hou den. De voorzieningen, welke dienen te worden getroffen, zou den ongeveer f 1000.bedragen, welk bedrag vooralsnog niet be schikbaar kan worden gesteld. In verband met het feit, dat de baan aan de Westzijde te hoog ligt. waardoor deze niet geheel onder water komt te staan, werd goedgevonden, aan de D.U.W. op te dragen, een kostenberekening te maken omtrent egalisatie. Naar aanleiding hiervan kwa men de verschillende verdrin- kingsgevallen van de laatste tijd ter sprake, waarbij de vergade ring van oordeel was, dat een ijs baan voor een gemeente van groot belang is en een geruststel ling voor de ouders. Waar de kos ten echter voor de vereniging hoogstwaarschijnlijk niet te dra gen zullen zijn, werd besloten zich tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek een subsidie te willen toekennen. Het bestuur, dat in ziin geheel aftrad, werd bij acclamatie her kozen. Eveneens werd een baan- commissie ingesteld, die zal heb ben toe te zien. op een ordelijk verloop op de baan en die tevens controle zal uitoefenen. Een nieuw reglement werd vastgesteld. waarop de Ko ninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. De kosten van het lidmaat schap werden vastgesteld op f 2.50 per gezin, met dien ver stande. dat 16-jarigen en ouderen zelfstandig lid dienen te zijn. Nieuwe leden kunnen worden toegelaten tegen eenzelfde bedrag indien zij zich vóór 1 November aanmelden. Na die datum wordt het bedrag verhoogd tot f 4. welk bedrag ook moet worden betaald door hen. die reeds eer der lid waren en daarna bedank ten. De verhoogde prijs geldt alleen voor het jaar van aanmelding. Dagkaarten zullen verkrijgbaar zijn voor f 0.75. kinderkaarten voor f 0.25. Bij eventuele wed strijden zullen deze prijzen wor den verhoogd. Indien mogelijk, zal het vol gend jaar een bescheiden begin worden gemaakt met de uitloting van renteloze aandelen. doch eerst zal de losse schuld zoveel mogelijk dienen te worden afge lost. Met een woord van dank en de wens uitsprekende, dat de IJsclub een goede winter tegemoet zal gaan. sloot hierna de voorzitter de vergadering. SCHOORL. De R.K. Toneel vereniging „St. Genesius" gaf een tweetal uitvoeringen van het be kende blijspel van E. Philips Op- penheim, „Rijk en geen geld", in de bewerking van Anna van GoghKaulbach. Dit spel, dat aan dilettanten zeer hoge eisen stelt, lag juist iets boven de prestaties van deze vereniging in de huidige bezetting. Dit vond voornamelijk ziin oorzaak in de vele strubbelingen, waarmee men te kampen kreeg tijdens de stu die en die een totale omzetting der .rollen noodzakelijk maakten. De spelers hebben er in dit ge val van gemaakt wat zij konden en verdienen zeker lof voor hun pogen. De rol van Ernest Bliss werd vervuld door de heer P. Louter: deze uitermate zware taak lag iets boven ziin krachten, waardoor hij er niet in slaagde het vereiste contrast tussen het eerste en de overige bedrijven in ziin spel te laten uitkomen. J. Louwe, dié als debutant de rol vervulde van dr. James All- rovd, verdient lof voor de snelle wijze waarop hij deze rol heeft ingestudeerd, hoewel ziin spel natuurlijk nog niet aan critiek onderworpen mag zijn. Nico Louter gaf een goede creatie van de vriend van Bliss en in zijn dubbelrol een komische weergave van de dronken café houder. Jaap Kaandorp was een goede huisknecht, terwijl Tini Wittebrood een keurige vertol king gaf van de rol van Francis Clayton, de latere bruid van Bliss. Kitty en Hilda, de beide „giecheltjes resp. Bets Bakker en Gatha Kaandorp, lieten leuk en vlot spel zien. S. Opdam als Mr. Masters, toonde zich een ge routineerd dilettant. De meest humoristische vertolking van haar rol gaf mei. Alie Bijl als Mrs. Mott. Gert Louter was een prima „schurk" in het betere genre en Joh. Louter een uitstekende fi nancier. De overige rollen pasten zich hierbij aan: de vertegenwoordiger had iets meer zelfbewust mogen zijn. de chauffeur echter iets min der. terwijl de loopknecht Timm een pluim verdient voor ziin leuke snel. De regie was in handen van de heer Jac. van Baar en het mag hem tot voldoening strek ken. dat hij er in geslaagd is. ondanks de grootste moeilijkhe den. deze bijna bovenmenselijke taak toch nog tot een dergelijk einde te brengen. ALKMAAR. Het is niet de eerste maal dat we het genoegen hadden, de meester-pianist Jan Smeterlin, op ons Alkmaars po dium te zien verschijnen. De ouderen onder ons zullen zich ziin vroeger optreden nog wel herinneren. De belangstelling voor dit klavier-recital was zéér groot en we menen dat er geen enkel plaatsje in 't Gulden Vlies onbezet was. De aanwezigen met méér luis ter-ervaring zullen getrokken zijn door de namen Haydn en Schu mann en dat Chopin nog steeds een fascinerende aantrekkings kracht heeft, zal de rest wel heb ben gedaan. Het was in ieder geval verblijdend een zo groot auditorium in voortdurende span ning te zien luisteren naar onbe twist meesterlijk klavierspel. Smeterlin begon met een be trekkelijk eenvoudige en op con certen zeer weinig gespeelde so nate van Jozef Hay dn. de grond legger van de tegenwoordige kla viersonate. In dit stuk konden de luisteraars ervaren, hoe schoon het is. klassieke muziek te horen in een naar de geest absoluut zuivere reproductie. Eigenaardig, dat toen de pia nist plotseling kwam met een niet al te sterk stuk van Robert Schumann, de Fantasie in C op. 17 „Traiimerei". Enorme gevoelsontladingen wa ren hier schering en inslag. Alleen een meester als Smeter lin is het gegeven, zelfs nü nog een dergelijk stuk volledig aan vaardbaar te maken en hij deed dit met een pathos, de roem van de roem van het virtuozendom tijdens Liszt, volkomen waardig. Na de pauze volgde als het ware nog een klein Chopin-reci- tal en dit was voor de meeste luisteraars wel gezien de reac tie het boeiendste deel van dit recital. Met de muziek van Chopin is men nu wel zo vertrouwd, dat nadere toelichting overbodig kan worden geacht. We hoorden een Fantaisie in f. een nocturne, ma zurka's. Etudes en de Ballade no. 3 in as. De betoverende sonoriteiten van Chopin tot een klinkende werkelijkheid te maken, was de pianist, die ook als Chopin-speler 'n grote naam heeft, wel toever trouwd. De erkentelijkheid voor Sme- terlin's meesterlijk Chopin-inter- pretaties kwamen tot uitdrukking in een enorm applaus. Na drie toegiften kon de solist het po dium verlaten. Een succesvolle avond ook voor de Alkmaarse Kamermuziek Ver eniging. Nu is het wachten maar weer op een recital, dat in zake keuze van stukken een boeiender artistieke inslag heeft. W. SCHREURS.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2