JONGENS VAN 19 EN 15 JAAR ROOFDEN MEER DAN f 17.000,- De geluidsnelle Russische atoombommenwerper I 128 Uiterst intelligent te iverk gegaan Britten gaven blijk van ergste nalatigheid" SPORT Minister de B sprak voor de jongeren-K.V.P. Man met breekijzer stond achter kantoordeur Dagblad voor Alkmaar en omgeving 50-jarige oom pikte voor moeite 1000,- in.... van vandaag Amerikanen kunnen er weinig tegenover stellen De roofoverval te Blaricum opgelost Geladen revolver onder de knie Giskes publiceert in Engeland een boek over het „Englandspiel Bedreiging voor Japan: over de P.B.O. Kassier op z'n stoel vastgebonden Minister verscherpt maatregelen NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per ram., ^#0®. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.tn.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tet 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Scbagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) Maandag 26 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 126b i AMSTERDAM, 25 Januari De roofoverval op de Boerenleenbank te Blarieuni, waarbij op 8 Januari jl. twee gemaskerde individuen een bedrag van f 17.130,50 in de wacht sleepten, is opgelost. Twee jongens uit Laren, de 19-jarige J. H. H. van T., die inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in een kazerne te Nijmegen be vond, en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C., die zijn vader in diens melkzaak placht te helpen, zijn gearresteerd en hebhen na aanvankelijk hardnekkig hun onschuld te hebben volgehouden thans een volledige bekentenis afgelegd. Bovendien is nog een oom van de oudste der beide jongens, de ongeveer 50-jarige ongehuwde bankwerker T. uit Laren, in hechtenis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van de buit f 1.000.had toegeëigend. Bijna het gehele geroofde bedrag is terecht. Bij de fouillering van de 15- jarige van T. op het politiebureau te Blaricum troffen de agenten der rijkspolitie Zaterdagavond on der diens lange broek een geladen revolver aan, die de jongen vlak onder zijn knie zo aan zjjn been had opgehangen, dat hij het wa pen in een ommezien kon trek ken en er zich mee zou kunnen verweren. Reeds voordien had de politie aanwijzingen, dat deze voor zijn leeftijd bijzonder lange knaap zich zou hebben voorgenomen bij de overval de kassier neer te schieten, zo deze zich mocht ver weren. Dat hij mogelijk ook bij zijn arrestatie van zich zou af bijten, achtten de agenten, die hem Zaterdagavond moesten ar resteren evenmin uitgesloten. Zij namen daarom de nodige omzich tigheid in acht en posteerden zich buiten het ouderlijk huis van de jongen in Laren om hem op te wachten, als hij dit zou verlaten. Dat deed hij inderdaad. Onver hoeds en zonder talmen sloegen de agentén hem daar in de boeien en voerden hem naar het politie bureau. Met een phantasie en intel ligentie, een betere zaak .waardig, hadden de beide jongens bij hun uitgebreide voorbereiding van de overval een tot in de puntjes ge regeld plan opgesteld, waarmede zij er inderdaad in geslaagd zijn de politie geruime tijd op een dwaalspoor te houden. Zij zorgden er voor, dat ze an ders gekleed waren dan gewoon lijk, waartoe zij zich ieder een gloednieuwe groene regenjas aan schaften. Voorts kochten zij twee nieuwe linnen regenhoeden van lichte kleur en bedekten daar hun hoofden mee. Teneinde snel en geruisloos te kunnen lopen trok ken zij ieder een paar nieuwe gymnastiekschoenen aan en ten einde geen vingerafdrukken ach ter te laten ieder bovendien een paar nieuwe handschoenen. Om de vermomming te volmaken zet ten zij beiden een gewone bril op en staken zwarte maskers bij zich, die zij voor neus, mond en kin trokken toen zij de bank bin nentraden. Zij hielden de kassier een geladen revolver onder de neus en waren in een oogwenk met ruim f 17.000 verdwenen. De goede oom. Na de overval verbrandden en vernietigden zij de meeste dezer nieuwe kledingstukken in het huis van de bankwerker T. in Laren (een oom van de oudste jongen), die hen daarbij behulpzaam was en Zaterdagavond eveneens is ge arresteerd. Daags na de overval liepen zij weer in hun gewone plunje, waar mede zij in geen enkel opzicht aan het signalement der daders voldeden, door Laren. De vermomming had haar nut 79 LONDEN, 24 Jan. Een officier van de Duitse Inlich tingendienst zegt, dat zijn mannen in de oorlogsjaren in Nederland een ondergronds radionet van de geallieerden in beslag genomen en daarmede 20 maanden lang, zonder ontdekt te worden, verzonnen telegrammen naar Londen gestuurd hebben. Dit verhaal wordt door Oberst- leutnant H. J. Giskes verteld in het boek „London Calling North Pole" (Londen roept „Noordpool") dat van Maandag af in Groot-Brit- tannië verkrijgbaar zal zijn. In dit boek, zijn mémoires, zegt Giskes dat de ontwikkeling van het ondergrondse verzet in Neder land door zijn bedrog twee jaar vertraagd is. Giskes, die in Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk hoofd van de Duitse contra-spionnage was, vertelt hoe hij in Maart 1942 in den Haag een Nederlander arres teerde, die bij de Britse Secret Service diende. Bij zijn arrestatie was deze man luitenant Lau- wers ki het bezit van een zen De beschadigde Oranjeop de rede van Tandjong Priok. der. Volgens Giskes heeft hij Lauwers overreed telegrammen te blijven zenden zonder te ont hullen, dat hij in de handen van de Duitsers gevallen was. Hij be toogde, dat hij tenslotte het ge hele ondergrondse en geallieerde radionet beheerste. In een belangrijke voorrede tot het boek zegt Lauwers, dat alle telegrammen, die hij op bevel van de Duitsers verzond, voor zien waren van een geheime, van te voren afgesproken waarschu wing aan Londen, dat hij zich in Duitse handen bevond. De Neder lander zegt, dat „de Britten blijk gegeven hebben van de ergste nalatigheid. Aan het bedrog werd door de Duitsers zelf een einde gemaakt, zegt hij, nadat twee gevangen genomen geallieerde agenten, wisten te ontsnappen. Hij besefte toen, dat de „Ope ratie Noordpool" wel eens zou kunnen uitkomen. MARIUS RENARD GAAT IETS VOORUIT PARIJS Marius Renard is gisteren weer iets vooruitgegaan, nadat opnieuw zijn bloed kunst matig is gezuiverd. Men hoopt hem op deze wijze zo lang in leven te houden totdat de inge plante nier weer normaal zal gaan werken. bewezen. Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kas sier M. A. Bek en twee andere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig waren, had den zich in de leeftijd van de 15-jarige C., die langer is dan zijn 19-jarige vriend, wel heel erg vergist. Hem hadden zij voor een man van omstreeks 32 aangezien. De I9-jarige van T. hadden ze op ongeveer 26 geschat. In jampotjes. Het geld werd verdeeld en in jampotjes gestopt, die de" jongens 's nachts in de tuin van de ouder lijke woning begroeven. Blijkbaar kon oom zich met deze gang van zaken niet erg ver enigen. Of de jongens geweigerd hebben hem in de winst te laten delen is ons thans nog niet be kend. Wel staat vast, dat oom in de nacht in de naast zijn perceel gelegen tuin van neeflief diens potje opgroef en er in totaal f 1000 uitnam. Het is dit week-end heel druk geweest in de sportwereld De voetbalcompetitie begon voor het eerst sedert 29 De cember op volle toeren te draaien. Zaterdag daarvoor hadden de eerste klassers een goede dag, want er zal dit jaar geen versterkte degradatie zijn. Karei Lotsy nam afscheid als voorzitter van de K.N.V.B Maar er is oog meer. In Monte Carlo ging de Nederl. vlag in top voor Maus Gatsoni- des, die de Rallye van Monte Carlo won en in Davos vierde de hele Nederlandse kolonie feest. Want de twee nieuwe wereldrecords van Kees Broek man en Anton Huiskes gaven daar alle aanleiding toe. Dit alles zult 11 uitvoerig in onze sportpagina's kunnen le zen. Leerling-journalist vrijgelaten ROTTERDAM, 24 Jan. De Rotterdamse leerling-journalist E. die aan het begin van deze week in verzekerde bewaring was ge steld, omdat hij in zijn courant militaire geheimen gepubliceerd zou hebben, is vanmiddag weer op vrije voeten gesteld. Wissel vlag „Honderd jaar Kromstaf" AMSTERDAM. De nationale wisselvlag van de inzamelings actie in verband met het eeuw feest Herstel Hiërarchie, is deze week naar Rijen (N.Br.) in het bisdom Breda gegaan. Met een bedrag van f 3133.33 was deze plaats de grootste inzender. De winnaars in ieder bisdom ziin: voor het bisdom Haarlem Nootdorp met f 933.voor het bisdom Roermond Posterholt met f 1212.50; voor het bisdom Den Bosch Mierlo (dorp) met f 672.50; voor het bisdom Utrecht Deven ter met f 1506. De parochies, die deze week hun bijdrage inzonden, hebben in totaal f 13.351.61 bijeenge bracht. De totale opbrengst van de na tionale inzameling is tot dusver f 30.604.95; dit bedrag omvat de inzendingen van 51 parochies. Dit betekent, dat het ingezamelde per katholieke Nederlander thans ruim drie kwart cent bedraagt. 700 genodigden, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken, Prof. dr. L. J. M. Beel, Prof. C. P. M. Romme en de vicaris-generaal van het Aartsbisdom Utrecht, Mgr. Huur- deman, woonden Za terdag te Tubbergen de herdenking bij van Mgr. Dr. Herman Schaepman, die vijftig jaar geleden overleed. De commissaris der Koningin in de provin cie Overijsel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, legde een krans aan de voet van het Dr. Schaep- man-monument. HERDENKING MGR. DR. H. SCHAEPMAN Russische straalbommenwerpersdie met de snelheid van het geluid vliegen, zijn gestationneerd op luchtbases, van waaruit zij gemakkelijk aanvallen kunnen doen op alle grote steden van Japan, aldus is Zondag van zeer be voegde zijde vernomen. De zegsman, die anoniem wenste te blijven, zei, dat Russische middelzware bommentver- pers van het type I 128 door Amerikaanse piloten gezien en op Amerikaanse radarschermen waargenomen zijn. L DRA I Minister de Bruyn, die op deze Hij zei, dat de Russen volgens de beste schattingen 1.000 of meer jagers en bommenwerpers op tien tallen bases op het eiland Sacha- lin en de Koerillen ten Noorden van het Japanse eiland Hokkaido hebben staan. De I 128's hebben een snelheid van circa 1.050 kilometer per uur en kunnen een atoombom ver voeren. Door hun actieradius kunnen zij alle Japanse eilanden bereiken en weer naar hun bases terugkeren. Deze middelzware bommenwer pers worden door de Amerikaan se luchtverdediging in Japan als de grote Russische dreiging be schouwd. Op de Russische eilanden zijn verder honderden straaljagers van het type Mig 15 gestationneerd, welke bij een aanval zullen die nen tot dekking van de vloot bommenwerpers. De Russen vliegen geregeld met hun I 128's op en neer tussen Sachalin 30 mijl ten Noorden van Hokkaido en de Russische bases op de Koerillen, die ten Noordoosten van Hokkaido gele gen zijn. De Amerikaanse luchtmacht in Japan en op Korea is lang zo sterk niet. De Noordelijke voor posten van Japan worden be waakt door een reeks radarsta tions en Sabre-straaljagers, lang zame F 84 Thunderjets en lucht doelgeschut met radarvizieren. Kolonis Curtis Low, comman dant van de Noordelijke divisie van de Japanse luchtverdegiging, zegt: „Er is geen vliegtuig, dat De gezondheid van de H. Vader VATICAANSTAD, 24 Jan. Paus Pius XII is volgens inlich tingen in Vaticaankringen verkre gen, lijdende aan bronchitis. De H. Vader is ernstiger ziek, dan aanvankelijk te kennen werd ge geven, doch hij gaat vooruit en er is geen reden tot bezorgdheid. (Van onze parlementaire redacteur.) „Zij, die in het verleden voor de P.B.O. geijverd hebben, wisten zeer goed, dat zij werk deden, dat straks vooral voor de jongeren van betekenis zou zijn", aldus minister de Bruyn op 'n Zaterdag in „K. en W." te Utrecht gehou den bijeenkomst van K.V.P.-jon- geren. Het was het eerste door het nieuwe bestuur geblazen appèl met een grote opkomst en ge kenmerkt door een frisse en ac tieve geest Minister de Bruyn. die op deze bijeenkomst wording en wezen van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie besprak, hield de jongeren voor. dat zij zich nu ook op de P.B.O. moeten instellen. Door studie in eigen kring, maar ook in de persoonlijke sfeer. De P.B.O. eist een nieuw verant woordelijkheidsgevoel. dat de ganse bedriifsgemeenschap moet omvatten. En ook is verdieping van sociale gezindheid nodig. De vriie organisaties. waarop de P.B.O. steunt, dienen door de jeugd te worden uitgebouwd en bezield. Bezwaren. Minister de Bruyn ging in ziin beschouwing ook in op verschil lende bezwaren, die tegen de P.B.O. worden ingebracht. De schappen worden zo gevarieerd samengesteld, dat uitbuiting van de consument uitgesloten kan worden geacht. En verder is er nog altijd het toezicht van de S.È.R. en van de overheid. Zij. die een teveel aan veror deningen vrezen, verwees de mi nister naar het werk van de ge meenteraden. Er kan een hele reeks regelingen getroffen wor den. zonder dat er een verorde ning aan te pas komt. De positie van de ondernemer komt niet in gevaar. Het bedrijfschap bemoeit ziph niet met de ondernemer. Ziin verantwoordelijkheid voor het eigen bedrijf blijft onaange tast. Wat de instelling betreft verklaarde de minister, dat hii zelf en ook de hele regering, de grootste betekenis toekennen aan vriiwillifgheid. Jongeren-opmars. De nieuwe voorzitter van de K.V.P.-jongeren, Celistin Cosijn, ontvouwde in het eerste deel van de bijeenkomst toekomstplannen. Hij meldde o.m.. dat er een pro ject op stapel staat voor een spe ciale iongeren-„opmars". die tel kens gewijd zal zijn aan een on derwerp. Als hoofdpunten voor studie zag hii de Europese inte gratie en de P.B.O. het gebied, waarvoor wij verant woordelijkheid hebben, kan bin nenvliegen zonder dat het op onze radar-schermen waargenomen wordt". De Amerikaanse luchtbases in Noordelijk Japan worden goed be schermd door luchtdoelgeschut. Capucijn gaf bloed voor communist MILAAN, 24 Jan. Een Pa ter Capucijn heeft zijn bloed beschikbaar gesteld voor een communistische arbeider, die drie dagen geleden te Monza bij een botsing met de politie is gewond. De arbeider, die communis tische biljetten, gericht tegen de nieuwe kieswet van de re gering, aanplakte, verzette zich tegen de politie toen deze hem wilde arresteren en werd neer geschoten. Toen de Capucijn hoorde dat de gewonde een bloedtrans fusie nodig had, begaf hij zich naar het ziekenhuis en bood zijn bloed aan. Vandaag werd gemeld, dat na operatie en bloedtransfusie in de toestand van de gewon de verbetering is ingetreden. KERKRADE, 26 Jan. Zondagmiddag is de secretaris van het Fonds voor Sociale Instellingen der Staatsmijnen, de heer D., in zijn kantoor, dat zich bevindt in een vroeger schoolgebouw aan de Stationsstraat te Heerlen, door een onbekende man overvallen en op zijn bureaustoel vastgebonden. De onbekende ontnam hem zijn sleutels, waarmee hij twee brandkasten opende zonder evenwel geld te vinden. Toen de heer D. gistermiddag het kantoor, waar hij toevallig even moest zijn, achter zich dicht had gedaan, ontdekte hij, dat ach ter de deur een man stond met een breekijzer in de hand. Op het bureau lagen verscheidene inbre kerswerktuigen. De man met het breekijzer maakte korte metten met D. Hij dwong hem in zijn bureaustoel te gaan zitten, bond hem daarna vast aan de verwar ming en ontnam hem zijn sleutel bos. Daaraan bleek onder andere de sleutel te zitten van een brand kast in het kantoor van D., zodat de inbreker zich de moeite kon besparen, om die met zijn breek ijzer te bewerken. VOEDERGRANEN GOEDKOPER 's-GRAVENHAGE. Dc Stich ting voor de Landbouw deelt mede, dat zojuist is besloten dat de prijzen van geïmporteerde voedergranen per 1 Maart a.s. gemiddeld twee gulden per 100 kg zullen worden verlaagd. Voorts wordt ook de zg. kop pelingsregeling voor oogst 1953 buiten werking gesteld, hetgeen derhalve betekent, dat gerst, ha ver of gemengd gewas niet be hoeven te worden ingeleverd wanneer het tarwe-areaal kleiner is dan de met voedergranen be bouwde oppervlakte. Nog ijs op IJselmeer 's-GRAVENHAGE, 25 Jan. De ijstoestand op het IJselmeer was hedep 13 uur als volgt: Langs de Noordoostpolder be vond zich van Lemmer tot Zwolse Hoek een strook middelzwaar vast ijs, die voor Urk een breedte had van 4 km. Midden op het IJsel meer was een 11 km breed ijsveld, waardoor de „Jan Nieveen", de Lemmer boot, en een kustvaarder die van Lemmer uit naar Amster dam vertrokken, gedwongen wa ren terug te keren. De rest van het IJselmeer vertoonde practisch overal blank water. De dief vond echter in de be wuste brandkast geen geld, wel lag er een envelop in, waarop stond geschreven „reservesleutel brandkast boekhouding". Met deze sleutel opende de inbreker ver volgens de zich in een aangren zende kamer bevindende brand kast van de kassier van boven gemeld fonds, maar ook deze kast bevatte geen geld. De man gaf daarna zijn pogingen om zich te verrijken met het geld van de so ciale instellingen der staatsmijnen maar op, en verdween met ach terlating van zijn gereedschappen. Toen het zover was, stelde de heer D. alles in het werk om zich uit zijn boeien los te wrin gen, hetgeen hem tenslotte ge lukte, waarna hij als de weerlicht de politie telefonisch inlichtte, over hetgeen hem zo onverwachts bij zijn bezoek aan het kantoor was overkomen. tegen mond- en klauwzeer 's-GRAVENHAGE, 24 Jan. De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft de reeds aangekondigde maatre gel bij de bestrijding van de mond- en klauwzeer, welke aan vankelijk reeds een vervoer- en marktverbod van niet-geënt rund vee inhield, nog verscherpt. Het vervoer van een rund, dat ouder is dan twee maanden, is na 1 Fe bruari slechts toegestaan, indien de vervoerder in het bezit is van een verklaring, waar niet alleen uit blijkt, dat het rund tegen mond- en klauwzeer is geënt, doch het moet ook afkomstig zijn uit een bedrijf met een veebeslag, dat tenminste veertien dagen voor de datum van vervoer in zijn geheel tegen mond- en klauwzeer is geënt. Deze verkla ring, welke een geldigheidsduur heeft van tien dagen, dient te zijn afgegeven namens een erkende provinciale gezondheidsdienst voor dieren.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1