De liquiditeit in de tuinbouw Katholieke kellners zijn in Leeuwarden tezamen Bewijs verdween met de Frederikin de golven Dividendbe perking hangt aan 'n zijden draad Prijsstop is op komst Mogelijkheden van 't Borgstellingsfonds en van het Waarborginstituut Inleiding bracht veel verheldering Naar wij vernemen j KorreltJCS Voor het eerst in het hoge Noorden Trek de 99werkkaarten99 in! Dit jaar naar de 3000 leden Huid BB.D WOENSDAG 2« JaNUARI 1953 (Van onze speciale verslaggever DE TUINBOUW IN ONS LAND streeft sinds enige tijd al naar de instelling van een soort Weerstandsfonds, niet te verwarren inet het Prijzenfonds, dat het Centraal Bu reau voor de Veilingen in stand houdt. Sommige denken bij dat Weerstandsfonds aan 'n door de Regering uit de begroting van het Egalisatiefonds gesteunde instelling, dat bijzondere moeilijkheden in de tuinbouw opvangt. Er staat een post „pro memorie" op die begroting, om het (niet) te vergeten.... Om iets dergelijks, een uitge breider taak, te verwezenlijken, werkt nu een commissie uit de Stichting van de Landbouw en enige departemen ten van Algemeen Bestuur, om na te gaan, hoe een op lossing te vinden is in het algemeen voor de liquiditeits- moeilijklieden, welke ook in de tuinbouw bestaan. In afwachting van wat het resultaat dezer commissie zal zijn, leek het aan het bestuur van de Tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B. nuttig, eens breder bekendheid te geven aan de werking van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, dat ook voor de Tuinbouw werkt. Hierover en over het Waar borginstituut voor de Veenstreek (bij Leiden) heeft de heer ir. F. W. Honig, directeur voor de Tuinbouw van het departement van Landbouw, op de jaarverga dering van de Tuinbouwvakbond van de K.N.B.T.B. te Utrecht, ge sproken. De gelden voor dit Borgstel lingsfonds komen uit de tegen waarde van de Marshall-hulp tot een bedrag van 25 millioen gul den. waarvan 20 milüoen voor de landbouw en 5 millioen voor de tuinbouw. Het is niet de bedoe ling, dit Fonds aan te wenden voor gewone onderhoudswerken en aankopen. Het gaat er om, steun te verlenen aan verbetering van de productie en het product. Het gaat dus om nieuwe investe ringen mogelijk te maken in de tuinbouwondernemingen. Verschillende voorbeelden wer den genoemd. Een buitenboord motor voor een teler, die per schuit een ver afgelegen koolland moet bezoeken, aanschaffing van eenvoudige of kostbaarder me- cnanisatiemiddelen, een geza menlijk koelhuis voor een aantal telers, een champignonhuis e.d. Het Fonds is borg, als de be trokkene zelf een kwart van het benodigde geld heeft of daaraan komen kan. Voor de helff stelt 't Fonds zich dan borg, van de Boe renleenbank wordt het laatste kwart gedeelte verwacht. Een adviescommissie bekijkt de zaak, een klein bestuur beslist. Er is tot nu toe over 1.250.000 beschikt vanwege het B.S.F. wat betekent dat het totaal over 2.500.000 gaat. want het Fonds gaat niet verder dan de helft van het benodigde bedrag. Er is dus nog ruimte genoeg voor aanvra gen op goede gronden. Ir. Honig maakte trouwens duidelijk, dat er ook wel malle aanvragen worden gedaanDe aanvragen kwa men tot nog toe vooral uit Nrd.- en Zuid-Holland. Het totaal bedrag waarover t Fonds kan beschikken, is thans 5.millioen. hetgeen dus weer betekent dat er 10 millioen gul den in de tuinbouwbedrijven ge stoken kan worden. Wij behoe ven niet zo zuinig te zijn, de Amerikaanse medebeheerders ('t gaat over Marshall-gelden) ver wonderen zich een beetje over de spaarzame wijze waarop van dit' fonds gebruik gemaakt wordt. Is alles in de tuinbouw in ons land al in orde? Jullie moeten niet zo zuinig zijn, zeggen de Amerika nen. als het nodig is, zullen we wel meer geld beschikbaar stel len. (Laat dat niet aan dovemans oor gezegd zijn). stichting tot stand te brengen. Ook deelde Ir. Honing mede, dat ook wat de practijk van het B.S.F. betreft, de gemeenten soms bijspringen, als de betrok kene zelf niet over de vereiste 25% beschikt; dit was bijv. met de gemeente Emmen het geval. Er werden na deze practische inleiding tal van -vragen gesteld. O.a. deze. hoe het gere geld wordt, als iemand rente en/ of aflossing niet betalen kan. Worden jonge tuinders ook aan 'n woning geholpen, geldt voor pachters dezelfde regeling als voor eigenaars, worden jonge tuinders aan een nieuw bedrijf geholpen, krijgen we niet te veel tuinbouw, dit in verband met plannen en inpolderingen. Is het juist, dat de rente van de Boe renleenbanken V2 procent hoger gesteld wordt voor de gelden, welke de Waarborgstichting, zo als in de Veenstreek. beschikbaar stelt? Moet de betrokkene, om door het B.S.F geholpen te wor den per sé over 25% beschikken? Is ook subsidie voor kruidendro gerijen mogelijk, was een vraag, feitelijk buiten het B.S.F. om. Dat waren ook enige andere actuele vragen: de bekende kwestie van de bedreiging voor tuinbouw- gronden. vanwege stadsuitbrei dingen enz. De heer Honig ging op al deze vragen uitvoerig in. Hij zei, dat het Borgstellings fonds zich niet met de rente be moeit. De verhoging van rente met een half procent is voor de te maken kosten, dat moet toch ook ergens vandaan komen. Het B.S.F. ziet dat ook liever niet en er is kans, dat deze kosten mis schien kunnen betaald worden uit het rentepotje van de 5 mil lioen kapitaal in het B.S.F. voor de tuinbouw. Wat de aflossing betreft, deze wordt voor ieder object afzonderlijk bekeken. Ook wordt de aflossing ten opzichte van pachters geregeld, rekening houdend met de duur van de pacht. Er moet wel tot de laatste cent betaald worden. In geval van onvermogen zal het Borgstel lingsfonds net zo soepel zijn als... de Boerenleenbank. Het is niet de bedoeling van het Fonds, om jonge tuinders in het zadel te helpen. Wel wordt een jonge tuinder geholpen, als hij bewe zen heeft, dat er toekomst in zijn bedrijf zit, maar het B.S.F. fun geert niet als de bekende rijke oom! Het Fonds steunt niet de woningbouw, wel bedrijfsgebou wen. Wat de kwestie van nieu we tuinbouwbedrijven in inge polderde gebieden betreft, dit is een zaak voor de Cultuur-techni sche dienst. Voor een teveel aan tuinbouw behoeft men nog niet bang te zijn, er is altijd nog de teeltbeperking. Waar de benodig de 25 vandaan komt, is voor het Fonds bijzaak. Bedrijven, die in de toekomst zullen verdwijnen, in verband met stadsuitbreiding e.d., kunnen nog wel geholpen worden voor de tijd, dat ze nog intact blijven, als er meer z e - kerhe id bestaat over de ter mijn. Nou, dat was het dan. Het was een nuttige bespreking, die velen zeer voldeed. heeft de oud-administrateur van het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen, W. G. van H., die dezer dagen werd gearres er bekend een bedrag van 62000 fulden ten nadele van dit zie- enhuis te hebben verduisterd besliste de Hoge Raad, dat de beide Indonesiërs, die enige tijd De Engelsman du Preaire is er als eerste in geslaagd Het Kanaal over te steken met een waterfiets. Hij vertrok Zondag ochtend om tien uur uit Ramsgate (Eng.) en Maandagmorgen om half elf landde hij bij Kaap Griz Nez. Hier zien we du Preaire gekleed in een wind- en waterdicht pak bij de aanvang van zijn tocht. Pijnlijke zaak Een mens is nooit te oud om te leren. Dat uic cm c 11 u ondervond de Eerste geleden wegens communistische Kamer, en eerlijk gezegd, wij activiteit te Amsterdam werden ook, over de befaamde zaak gearresteerd, naar ons geldend Vriimnn On fi Tnunnri is deze recht niet anders kunnen worden ^rijtrian. UP Januari is aeze beschouwd dan als vreemdelin- kwestie voor de zoveelste maal gen.in de Eerste Kamer ter sprake heeft de Kon. Noord- en Zuid nphrnrhf pn hpt zaci er na Hollandse Redding-Mij. van de deOracnt en net zag er na rederij Sac Badalona te Barcelona 2i jaar voor de heer Vnj- een gift van 1000 gulden ont- man, de ontslagen rijksbouw- vangen als bewijs van crkente- mpr nUnstin uit Er zou Ii.lkheid voor de uitnemende meestergunstig uil. zr zou diensten, die de „Insulinde" on- nu eindelijk recht worden ge- der schipper Klaas Toxopeus aan daan. Maar nu is gisteren in stlg °|evaa^° verterende2 Sparse de Sena^ ult een a1)der vaatif s.s. „Sac Badalona" heeft bewe- getapt. Er zijn, eerlgk gezegd, wel een beetje vreemd-plotse ling, nieuwe feiten voor de dag gekomen. Daaruit blijkt ..onwederlegbaar", dat Vrij man toch wel degelijk in. de bezettingstijd zijn heul ge zocht heeft bij de N.S.B. e.d. werd een 36-jarige Rotterdam- Zijn gedrag gedurende de be- maandef tefvaVngreni^tr!,f. 'omdlt ^ttingstijd is een Nederlander hij bij zijn zwager, waar hij als .onwaardig geweest zegt de „babysitter" was geweest, een commissie van de verzoek- zal het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening een speciaal paviljoen in richten op de internationale bloe mententoonstelling „Flora 1953", die op 13 Maart a.s. haar poorten zal openen op het buitengoed „Groenendaal" te Heemstede.... bedrag van 280 gulden uit een geldkistje zou hebben gestolen. Volgens de benadeelde zou het echter een bedrag van circa 3000 gulden zijn geweest. ZWOLLE. Op 6 Januari werd in de Noordzee dicht onder de Noorse kust de coaster „Frederik" overvaren. Het schip verdween in de golven en nam op deze ondergang het logboek mee, waarvoor nu juist de Zwolse politierechter zulk een levendige belangstelling had. Want hierin moest een relaas staan van een hevige vechtpartij tussen kapitein M. T„ wiens vrouw in België woont, en de 2de machinist J.. - en schone Friesland met ziin prachtige meren en zijn A. T. toen het schip in Kampen gemeerd lag. J 1 e 1 I rijke, goede aarde, waar vroeger meer dan 5UU goede Wegens mishandeling versoheen van de kapitein en daarop kon ,1,1.,,,,],,,1, dan IOO kloosters konden worden kan.it.Rin on het matie en deze moeilijk een veroordeling volgen, 1 parocllies en meer flan 1UU Kloosters KOlinen woraen temeer niet nu het logboek is ver- geteld, met een destijds zeer rijke cultuurbeleving en (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN Afgevaardigden van de Ned. Kath. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployëerden, met sectie film-, bioscoop- en theaterpersoneel „St An- tonius", kwamen gisteren in hotel „De Groene Weide" te Leeuwarden bijeen voor het houden van de Bondsraad 1953. Aanwezig waren hier o.a. ook de bestuursleden van de Chr. Internationale Bond van hotel-, café- en res- taurantpersoneel, de heren E. Machielsen en M. Reijn- aerts en de geestelijk adviseur van de Bond, de Zeereerw. Heer pastoor P. Koelman. Het is voor het eerst in onze Bondsgeschiedenis, aldus de voorzitter, de heer J. E. van Bijsterveld, dat wij onze Bondsraad in het hoge Noor den houden. In het land van St Bonifatius, in liet rijke Kruidenteelt De heer Honig sprak in ver band met deze gang van zaken over de mogelijkheden kruidenteelt in de tuin bouw. Hij meende, dat er zeker wel wat „inzit" en achtte het zeer goed mogelijk op dit ge bied export op te bouwen, het geen medewerking van het Borg stellingsfonds zonder twijfel zou animeren. Verder sprak de heer Honig over de Stichting Waarborginsti tuut in de Veenstreek bij Leiden, waar. in de geest als het B.F., maar op enigszins andere voet, meer dadelijk geholpen wordt. Hier is niet de eis gesteld, dat men zelf 25% van het totaal be nodigde bedrag moet hebben, hier komen de gelden van het Rijk, de provincie en de gemeen ten. In totaal was de omzet van dit instituut nu ruim vijf ton, en er is nog geen enkele schadepost geleden. Het plan bestaat, nu voor Noord-Holland ook zulk een de kapitein op het matje en deze deed een boekje open over zijn tegenstander, een fel communist, die overal door het schip commu nistische leuzen schilderde, tot zelfs in het logboek. Steeds had deze machinist hatelijke opmer kingen en verdachtmakingen en toen hij knock out geslagen niet meer op het schip terugkeerde ontdekte hij in de kooi van de machinist een boekje met commu nistische adressen in Engeland en in het Russisch gestelde aanteke ningen waaruit zou moeten blij ken dat de kapitein anti-commu nistisch gezind was. „Kent U Russisch?" „Neen". „Hoe wiet u dan dat die aan tekeningen bezwarend voor u wa ren?" „Dat heb ik ontcijferd. Deze stukken heb ik opgezonden naar de directeur-generaal voor de scheepvaart". Verd. bekende dat er een flin ke vechtpartij was geweest op het schip. Toen hij de machinist voor enkele opmerkingen maakte, kwam deze uit zijn kooi en greep verd. vast. Verd. was eerst ge slagen en toen had hij de machi nist een watjekou teruggegeven, waardoor deze knock out werd geslagen. De machinist als getuige opge roepen was niet versohenen. Maar al was hij er wel, tegenover het ja van deze getuige stond het nee dwenen. Met deze opmerking van de raadsman waren de officier van justitie en de rechter het eens, zodat onze kapitein werd vrijgesproken. 'Advertentie I waarvan de ethiek nog zo menigmaal bij het Friese volk wordt aangetroffen. Het vertrouwen in de bond is in de loop der jaren aanmerke lijk gegroeid. (Vervolg van pagina 1) Uit tegenwerpingen als deze is reeds duidelijk geworden, dat mr, Regout (K.V.P.) en prof. Hellema (A.R.) met prof. Molenaar (V.V.D.) de woordvoerders van groepen waren, die afschaffing nu begeerden. Mr. Regout (K.V.P.) achtte de toestand inmiddels grondig veranderd. Van een verschillende sectoren omvattende gesloten systeem is, z.i. toch al geen sprake meer. Hij dacht aan de neiging om de pacht prijzen meer speling te laten, aan het streven naar vrijere loon vorming, waartegen minister v. d. Kieft later aanvoerde, dat deze wensen misschien hier en daar kunnen leven, maar dat de regering te dien aanzien geen wijzigingen heeft aangebracht. OLYMPISCHE SPELEN Kolonel Scliarroo dient voorstellen in Het bestuurslid van het Inter nationaal Olympisch Comité, ko lonel P. W. Scharroo, heeft enkele voorstellen ingediend voor de zit ting van het I.O.C., welke op 17 April a.s. te Mexico City wordt gehouden. De heer Scharroo heeft op de agenda een voorstel laten plaatsen, waarin ale ploegsporten van het olympisch programma worden geschrapt, met de bedoe ling om te voorkomen, dat natio nale belangen bij de Olympische Spelen worden gediend en om het overvolle programma te vereen voudigen. Een ander voorstel wil voor schrijven de verplichting op te leggen aan het organisatiecomité te Melbourne in 1956, om alle evenementen in het olympisch centrum te houden en dat in dit centrum ook het olympisch dorp moet zijn gelegen. Tenslotte dringt de heer Schar roo er op aan, dat de internatio nale sportfederaties strikt de hand houden aan haar technische regle menten en de wedstrijden met straffe hand zullen leiden. voor specialistentarieven De vraag van het lid der Tweede Kamer de heer van Rijckevorsel luidende: „Ligt het in het voornemen om binnenkort een prijzenbeschikking af te kon digen betreffende de tarieven van artsen-specialisten?", heeft de minister van Economische Za ken, mede namens de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid bevestigend beant woord. Naar het oordeel van de mi nister van Economische Zaken worden door een aantal artsen specialisten de tarieven op onge motiveerde wijze verhoogd. De specialisten in een tweetal centra in het Zuiden van het land, t.w. te Breda en Tilburg, declareren weliswaar de grondbedragen, welke in de overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de andere specialisten zijn vastgesteld, maar aanvaarden sedert 1 Januari 1953 niet langer de kortingen, welke krachtens deze zelfde overeen komst volgens een bepaald schema op een deel der declara ties van de specialisten worden toegepast. De minister beschouwt de ver hoging in deze centra met circa 16 pet boven het in de boven bedoelde overeenkomst vast gelegde niveau als prijsopdrij ving, zolang deze verhoging niet met behulp van daartoe strek kende gegevens redelijkerwijs aannemelijk is gemaakt. Prof. Molenaar (V.V.D.) legde de nadruk op de behoefte aan nieuwe investeringen. De niet uitgekeerde winst kan slechts dan in het bedrijf belegd worden, wanneer hiervoor mogelijkheden zijn. Minister v. d. Kieft meende dat de ontwikkeling in een ande re richting wijst, maar prof. Hel lema (A.R.) kwam bij de replie ken ook dit deel van het betoog van prof. Molenaar ondersteunen. Daarnaast had prof. Hellema (A.R.) nog een politiek bezwaar: de P.v.d.A. kan haar zin doordrij ven, omdat de andere partijen geen conflict willen riskeren. In feite steunt de verlenging echter slechts op de P.v.d.A. De bewinds- man voerde hiertegen aan, dat het bij een kabinetsformatie altijd om compromissen gaat. De P.v.d. A. had zich op haar beurt neer gelegd bij de Nieuw-Guinea-para- graaf. Die echter op een meerder heid steunt, aldus prof. Hellema weer in tweede instantie. S.E.R. vluchtheuvel? Prof. Hellema had met zijn poli tieke opmerking gelijk in zoverre ook uit hetgeen mr. Teulings (K.V.P.) en de heer Pollema (C.H.) opmerkten bleek, dat de groepen, waarvan zij de woord voerders waren, slechts uiterlijk voor een jaar in verlenging wil len berusten, in afwachting van het advies van de S.E.R. Dr. Rip (A.R.) zei later zelfs heel gering schattend, „dat plezier willen we de regering wel guhnen". De voorstanders van opheffing nu dachten daar echter anders over. Mr. Regout (K.V.P.) noemde de S.E.R. in dit verband een vlucht heuvel. Maar hij wilde de beslis sing niet langer ontgaan. En prof. Hellema (A.R.) vroeg zich af of er geen enkele beslissing meer zonder de S.E.R. kan worden ge nomen. Minister v. d. Kieft hebben wij onderwijl al enkele malen aan het woord gelaten. Voor de noodzaak van de ver lenging voerde hij in feite slechts het argument aan, dat het gun stige klimaat niet plotseling ver stoord mag worden, waarbij hij kennelijk vooral dacht aan reac ties in arbeiderskringen. Men zou, volgens de bewindsman, met evenveel recht een beroep op het gezond verstand van de aandeel houders kunnen doen, waarop prof. Hellema weer antwoordde, dat de lonen van de arbeiders met 150 pet. gestegen zijn en de inkomsten van de dividendtrek kers slechts met 27 pet. Zo stonden de zaken toen de stemming naderde. Bij de replie- ken had mr. Pollema (C.H.) aan steeds zijn reeds in eerste aanleg ge opperd juridisch bezwaar vast gehouden, dat hierop neerkomt, dat de verlenging niet meer aan sluit bij de oorspronkelijke wet, omdat er nu als gevolg van de te late behandeling een vacuum van 27 dagen tussen ligt. Zonder terugwerkende kracht achtte hij daardoor de rechtskracht voor be twisting vatbaar. Minister v. d. Kieft deelde dit bezwaar niet, maar bij de replieken bleek dat ook de minst bezwaarden onder de A.R. onder de indruk waren gekomen van het betoog van de C.H. woordvoerders. Door het in grijpen van dr. Rip (A.R.) ont kwam minister v. d. Kieft ter nauwernood aan een nederlaag. Of het uitstel van executie ge weest is zal volgende week moe ten blijken. Feit is intussen, dat de dividendbeperking al 27 dagen niet meer geldt en daar komt nu nog weer een week bij Op 1 Januari 1941 telde hij 841 leden, terwijl dit aantal op 1 Jan. j.l. 2601 was. Dit betekent een vooruitgang van 209 pCt. sedert het einde van de oorlog en spr. hoopte dat ook in het Noorden de mensen steeds meer de weg naar de Bond zullen vinden. Na ruim twee jaar zwoegen is volledige subsidie verkregen voor de Middelbare Hotelvak school te Maastricht. Daarnaast zijn er thans drie Katholieke Nijverheidsscholen voor de opleiding van koks en kellners, welke alle drie goed marcheren. Gehoopt wordt, dat een vierde Nijverheidsschool dit jaar in 's- Hertogenbosch tot stand zal ko men. Op hoge prijs wordt gesteld, de belangstelling welke dit vak onderwijs ondervindt bij het Mi nisterie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. In 1953 verwachtte spr. de doorvoering der Wet op de on dernemingsraden als feitelijk be horende bij de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Spr. wees op het woord van de Paus: slechts door de reuzen arbeid van geheel het volk, kan de welvaart geboren worden. Er zal een bedrijfspensioen moeten komen, geheel gevormd tezamen met de werkgevers en met uitkeringen welke de ouden van dagen beslist vrijwaren om in de herfst van hun leven nog te zijn aangewezen op bijdragen van „armenzorg" in welke vorm ook. Men is doende, in overleg tus sen bedriifsunie en federatie van werkgevers aan de herziening van de „regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden" en men hoopt deze regeling teza men steeds meer te kunnen ma ken tot een „modelregeling". Gemakkelijk is dit niet. omdat de befaamde kwestie rondom het „bedieningsgeld" hetwelk in feite toch nog een „fooienstelsel" is. daarbij zulk een beheersende rol speelt. Men denke slechts aan het „in clusief" of „exclusief". Dat de fiscus daarbij ,zulk een belem merende rol speelt, betreurde spreker ten zeerste en nog wordt gehoopt vroeg of Hierin zal verandering moeten komen en dit jaar zal men sterk in deze richting streven. Intus sen is het wel zaak. dat het per soneel in het film, bioscoop en theaterbedrijf zich sterker gaat organiseren. Weg met de „werkkaarten" Het euvel van het verstrekken van zgn. werkkaarten door de districtshoofden der arbeidsin spectie heeft de volle aandacht van de bond. Het is ons bekend, zo zei de heer van Bijsterveld, dat met dit systeem de arbeids wet in vele gevallen tot een paskwil gemaakt wordt en dit kan toch niet de bedoeling zijn Spreker wilde daarom een dringend beroep doen op de di strictshoofden om geen werk kaarten meer te verstrekken. Het volgende telegram werd verzonden aan de minister van sociale zaken: „Excellentie, de Ned. Ka tholieke Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmplo yeerden „St. Anthonius" in jaarvergadering bijeen te Leeuwarden, verzoekt Uwe Excellentie beleefd het daar heen te leiden dat de zgn. „werkkaarten" niet meer ver strekt worden en de reeds verstrekte worden ingetrok ken, dit, op grond van de on dervindingen dat bij toepas sing dezer kaarten de wette lijke werk- en rusttijdbepa lingen vrijwel of geheel teniet worden gedaan". Verkiezingen Naar werd medegedeeld, zal zo spoedig mogelijk in de vacature van de derde bonds- bestuurder worden voorzien. Men hoopt dit jaar nog over de drieduizend leden te ko men, waarbij de mogelijkheid ontstaat tot het aanstellen van een vierde bondsbestuur- der. Bij enkele candidaatstelling werd herkozen tot bondssecreta- ris, de heer Joh. M. van Asperdt, kellner te Leiden. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen: de heren Fr. Jagers, kellner te Utrecht. A. A. Hakhoff, sectie Film-, Bioscoop- en Theaterpersoneel, A. A. J. v. d. Bol, kok te Noordwijk en L. C. v. d. Broek, kellner te Maas tricht. De bijeenkomst wordt vandaag voortgezet en is vanmorgen be gonnen met een gezongen H. Mis in de kapel van het St. Jozef- oension aan de Voorstreek. schriften der Eerste Kamer nuZij stelde dan ook prompt voor, thans over te gaan tot de orde van de dag. Dat was dus averechts tegen overgesteld aan haar advies van drie weken geleden. Vrij man heeft de boel finaal voor de gek gehouden. Het is voor de Senaat inderdaad een beet je pijnlijk en voor Vrijman nogal tragisch. Blijft alleen de vraag over, hoe het mogelijk is, dat de waarheid in deze aangelegenheid zo laat, zo op het nippertje, aan de dag kwam; over een zaak, die zo langdurig vele geesten in be roering heeft gebracht! Erfdeel bewaren De VQorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer Andriessen, heeft in zijn rede bij de Schaepman- herdenking in Tubbergen Zaterdag j.l. een belangrijke mededeling gedaan. Er zal dit jaar weer een Partijcon gres worden gehouden en het zal staan in het teken van Schaepman en de eenheid der katholieke Nederlanders. Het zal waarschijnlijk weer plaats hebben in het gebouw „Tivoli" te Utrecht, waar de stem van de doctor meer dan ééns geklonken heeft en waar in 1947 werd herdacht, dat daar door dr. Schaepman, in Mei 1897. de grondslag van de Katholieke Partij, na veel strijd, gelegd werd. Het zal weer een massaal congres worden, waarmee de partij er het hare toe wil bijdragen, om, zoals Andriessen het uit drukte, „het staatkundig erf deel van hem te bewaren". Reeds is ons gebleken, dat deze mededeling van de par tijvoorzitter in de kringen van de partijleden met grote instemming is ontvangen. Dadelijk kwam de vraag al op, wanneer dit congres zal zijn. Komt het nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen? Dat zou in meer dan één opzicht „pleizierig" gevonden worden, omdat het een aan sporing temeer is, bij die ver kiezingen alles op alles te zetten, om terug te winnen wat verleden jaar verloren is gegaan. Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeda llifdilfl erger. De helder vloeibare IXD.D. dringt dieP in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. Iaat. een „goed" loonstelsel te kunnen verkrijgen voor diegenen die nu werkzaam zijn op bedie ningsgeld. Er wordt nog steeds gewerkt aan de totstandkoming van „scholingscursussen" met daar aan verbonden „beroepskaarten". - Inzake de sectie film-, bios coop- en theaterpersoneel, zeide de heer van Bijsterveid, dat men zich verheugen mag in een goede samenwerking met de Ned. Bioscoopbond, vooral in de geconcipieerde „sociale commis sie". Anders staat het met het thea terbedrijf en in verband daar mede met het gemengde-, dus bioscoop- en theaterbedrijf. Het bestuur van de bond van theaterdirecteuren wenst niets te doen en dit geeft nogal eens aanleiding tot moeilijkheden. STRATENMAKERS Het gebeurde ergens in Oudkarspel. Een vijftal stra tenmakers was het wegdek aan het herstrateneerst de ene helft, toen de andere; dan kon het verkeer zijn gang gaan. Dat was tenmin ste de bedoeling. Maar ter wijl de ene helft onder han den was, stonden op de an dere helft de stenen opgesta peld. Die had men evengoed langs de weg kunnen opsta pelen. Toen arriveerden er enkele auto's. Die konden vanwege de opgestapelde stenen niet verder rijden en moesten dus wachten. Maar de vijf mannen met GW op hun pet haastten zich niet; zij gingen rustig hun gang, zoals men dat van werklieden in overheids dienst gewend is. Na tien minuten wachten, waren de stenen verdwenen en konden de automobilisten hun weg vervolgen. Had dat niet an ders gekund? GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Stassen directeur M.S.A. WASHINGTON, 27 Jan. De Senaat heeft de benoeming van Harold E. Stassen tot directeur van de M.S.A. bevestigd. Als leider van de M.S.A. zal Stassen belast zijn met het pro gramma voor buitenlandse hulp, zowel economisch als militair. Hij volgt W. Averell Harri- man op. Pas gehuwde man door kolendampvergiftiging overleden EINDHOVEN, 27 Jan. In het St. Josephziekenhuis te Eindho ven is in de loop van deze mor gen overleden de 25-jarige C. M., die daar tegelijk met zijn echtge note Maandag was opgenomen. Het echtpaar was bewusteloos in zijn woonwagen te Tivoli onder de gemeente Geldrop aangetrof fen, waarschijnlijk door kolen damp van de kachel vergiftigd. Voor de vrouw is het levensge vaar geweken. Het echtpaar was eerst sinds Zaterdag gehuwd. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank heeft gisterenmorgen de veehandelaar J. J. te Heiloo die op 21 November in beschon ken toestand had autogereden en tegen wie de Officier van Justi tie een gevangenisstraf van een maand en intrekking van het rij bewijs voor de tijd van negen maanden had geëist, veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van één maand en een proeftijd van 3 jaar en een boete van f200.subs. 30 dagen. Wegens diefstal, meermalen gepleegd, bij de N.V. G. te Alk maar werd de jeugdige C. S te St. Pancras, tegen wie door de Officier van Justitie 8 maanden met aftrek was geëist, veroor deeld tot 8 maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en betaling aan de N.V. waar hij werkzaam was, de scha devergoeding van f535.—, het geldsbedrag, dat hij in totaal had gestolen. -j?.»*»**

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3