NOORDHOLLANDSi Vragen over Englandspiel in het Britse Lagerhuis Thans ook brand Engelse straaljager maakte buiklanding in N.O.-polder Minister Eden ontwijkt schuldvraag op Queen Eden over de verijdelde Nazi-samenzwering Dagblad voor Alkmaar en omgeving Lauwers seinde duidelijk, dat wj gevangen genomen was Thunder jet neergestort GRIEP Misbruik van macht? Vuur werd snel bedwongen De gezondheid van Mgr Alfrink GESTADIG BETER Spoortankwagen sloeg om Kudde schapen als smokkelwaar Enquêtecommissie werd uitgenodigd Eerste Kamer is tevreden over Europa week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 29 Januari 1953 - 48e Jaargang No. 1209O KONINGIN SCHENKT SOEP Met het schenken van de eerste kop soep, waartoe Haar een blad met lege kommen en een gevulde terrine werd aangeboden, ver richtte H. M. de Ko ningin Woensdag de symbolische opening van het nieuwe tehuis van de stichting „Huis en Haard" aan de Utrechtseweg te Arn hem, ter gelegenheid van Haar werkbezoek aan de hoofdstad van de provincie Gelder land. LONDEN, 28 Jan. De Britse minister van Buitenlandse Zaken,, Eden, heelt Woensdag in het Lagerhuis op vragen van de Labourafgevaardigde Lewis geantwoord dal in de jaren 1942-'43 54 Britse agenten in handen van de Duitsers zijn gevallen, van wie 47 in het concentratiekamp Mauthausen ter dood werden gebracht. Hij kon zich echter niet verenigen met de gevolgtrekking dat dit het resultaat was van mislei ding van de Britse geheime dienst door de Nederlander in Britse dienst, Lt. Lauwers. Lewis stelde zijn vragen naar aanleiding van een boek van de hand van liet hoofd van de Duitse contra-spionnage in Nederland, België en Noord-Frankrijk, luitenant Giskes. Deze zegt in zijn boek „London Calling North Pole" dat de Duitsers 20 maanden lang de geheime radioverbinding tussen Nederland en Londen beheersten, nadat zij in 1942 luitenant Lauwers hadden aangehouden. De Britten zouden hiervan niets gemerkt hebben. HM* UIT HET ANTWOORD van minister Zijlstra, van Economi sche Zaken, op vragen van het Tweede Kamerlid van Rijcke- vorsel, mede namens minister Suurthoff van Sociale Zaken ge geven, blijkt wel, dat de Rege ring inderdaad van mening is, dat maatregelen moeten worden genomen tegen wat genoemd wordt de prijsopdrijving door artsen-specialisten, met name in enige centra in het Zuiden des lands, en wel Breda en Tilburg. De zaak zelve laten wij op dit ogenblik buiten beschouwing. Waar het ons om te doen is, betreft het antwoord op de vraag of de Regering bij deze aange legenheid terecht een prijzen.be- schikking wil afkondigen, steu nend op dePrijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939! Toen deze wet in 1939 werd gemaakt, zal wel niemand ooit hebben gedacht, dat die wet nog eens voor dit doel zou worden aangewend. Het is dan ook niet alleen de vraag, of deze oplos sing van de Regering „elegant" mag worden genoemd, maar of hier niet veeleer van misbruik van macht gesproken moet wor den. Een wet gebruiken voor een ander doel, dan waarvoor zij ge maakt is, verhoogt uiteraard de eerbied voor en het gezag van de wet niet. De Prijsopdrijvings- en Ham sterwet 1939 is, blijkens de con siderans, dat zijn dus de over wegingen op welke de wet be rust, gemaakt om „dat het nood zakelijk is, regelen te stellen, teneinde het opdrijven van prij zen van goederen en diensten, alsmede het hamsteren van goe deren, in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden te voor komen". Het is dus duidelijk, dat het hier alleen over „buitengewone omstandigheden" kan gaan, daar zeker in verband met de kwestie-zelve waar het over gaat moeilijk van oorlog of oor logsgevaar gesproken -kan wor den. Is het nu echter aannemelijk, in het kader van de betrokken wet, „andere buitengewone om standigheden" aan te nemen, als redelijke grond voor: enigerlei prijzenmaatregel op het terrein van geneeskunde en ziekenfonds regeling? Wij betwijfelen het zeer. Nogmaals, een dergelijke oplossing kan zeker niet elegant genoemd worden, wij vrezen eer der, dat hier van misbruik van macht moet worden gewaagd. Dat zou dan wel te betreuren zijn. Voor dit doel is deze wet niet gemaakt. En alweer, in zulk een geval de wet aanwenden voor een doel, waarvoor ze niet bestemd is, dat verhoogt niet de eerbied voor en het aanzien van de wet. Moet er dan geen oplossing ko men in het conflict tussen de artsenspecialisten en de zieken fondsen, dat natuurlijk tot ver buiten de betrokken zuidelijke centra belangstelling en in vloed kan hebben? Natuurlijk, maar dan niet _pp deze manier. De wet mag niet naar willekeur gehanteerd worden. Mr Klatte Seer.-generaal Een dezer dagen is de benoe ming te verwachten van mr. J. H. Klatte tot secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken. Mr. Klatte is reeds waarnemend secr.-generaal sinds de benoeming van mr. dr. A. A. van Rhijn tot staatssecretaris van Sociale Za ken. SOUTHAMPTON, 28 Jan. Vanavond is brand uiige- broken op de Queen Elizabeth, die in Southampton in het droogdok ligt. Volgens de Press Association heeft een functionaris van de brandweer verklaard: ,,De rook ontwikkeling is geweldig. Wij weten nog niets van de omvang van de brand af". De Queen Elizabeth is het groot ste schip ter wereld. Naar verluidt woedde de brand in enkele luxe hutten op het bovendek van het reusachtige schip. Volgens de Press Association zijn vijf brandspuiten naar de haven gegaan. Terwijl de brand weer bezig was, begaf de politie zich aan boord van het schip. Toen de Queen Elizabeth vlak voor Kerstmis te Southampton dokte, werd bekend gemaakt, dat extra-brandwachten op het schip zouden patrouilleren. De vorige maand is op onver klaarbare wijze brand uitgebro ken op het zusterschip van de „Queen Elizabeth", de „Queen Mary", toen het in een dok lag. Zondag j.l. werd de „Empress of Canada" in Liverpool door ROME, 28 Jan. Naar hel K.N.P. verneemt is de gezond heidstoestand van Mgr. Dr. B. J. Alfrink, die momenteel in het Nederlands College te Rome ver blijft. langzaam maar gestadig vooruitgaande. De rust in de Eeuwige Stad heeft de aartsbis schop-coadjutor reeds veel goed gedaan, zodat een volledig en al gemeen herstel mag worden ver wacht. De geruchten, die in Nederland de ronde doen omtrent de oprich ting van nieuwe bisdommen en die in verband zijn gebracht met Mgr. Alfrinks verblijf in Rome, heeft de aartsbisschop ten stellig ste ontkend. Mgr. Alfrink ver toeft alleen om gezondheidsrede nen in Italië. Geweldige klap LUNTEREN, 28 Jan. De om geving van het station Lunteren werd vanavond omstreeks half acht opgeschrikt door een gewel dig lawaai veroorzaakt doordat even voor het station, van de goederentrein 5447 die om 19.15 uur van Ede/Wageningen naar Amersfoort vertrekt, een tankwa gen uit de rails liep en bij het passeren van een wissel omsloeg. Het gevaarte werd over een af stand van pl.m. 150 meter nog meegesleurd, daarna brak de kop peling en kwam de trein tot stil stand. Wissels en seinen werden ontzet; over een grote lengte ver splinterden de dwarsliggers en ook de rails werden beschadigd. Er waren geen persoonlijke onge lukken. brand verwoest. Het wrak smeult nog. Naar werd gemeld is de brand ontstaan in een kleerkast. Het eerste alarm was afkomstig van een automatische bel in de brand weerpost van he4 schip. Toen de brandweerlieden bij de betrokken hut kwamen, was de automatische sproei-installatie reeds in wer king. Het vuur was snel bedwon gen. Duitse herdersgesnapt VENLO Een ongewone vangst hebben surveillerende douane ambtenaren in Bergen (L.) ge daan, toen zij naibij de Duitse grens een vrachtauto aanhielden. Men betrapte n.l. op heterdaad twee Duitsers, die zich als herder uitgaven, tijdens het clandestiene transport van een kudde schapen, waarvan de bestemming Noord- Brabant was. Auto en schapen werden in beslag genomen. In een voorwoord zegt Lauwers, dat hij de Britse geheime dienst herhaaldelijk heeft laten merken, dat hij onder Duits toezicht werk te, maar dat deze waarschuwin gen werden genegeerd. Minister Eden verklaarde ver der dat indertijd passende maat regelen waren getroffen, zodra men het bedrog ontdekt had. Ook was de kwestie direct volledig on derzocht, terwijl na de oorlog een verder onderzoek werd ingesteld door de Britse cj,i Nederlandse autoriteiten. Minister Eden negeerde de kwestie, hoe het mogelijk is ge weest, dat de Britse Geheime Dienst de door Lauwers ge-geven waarschuwingen niet heeft begre pen of verwerkt. Lauwers zelf heeft zoals wij reeds schreven de Britten beschuldigd van „ergerlijke onachtzaamheid'. De Parlementaire Enquêtecom missie heeft zich diepgaand met het Englandspiel bezig gehouden. Eden verklaarde, dat leden van deze commissie uitgenodigd zijn in Engeland te komen en daar de betrokken Britse functionarissen vragen te stellen. Er zijn echter geen Britse officiële getuigen voor de commissie verschenen. „London Calling North Pole" is de Engelse vertaling van de Nederlandse uitgave van „Abwehr 3 F", dat twee a drie jaar geleden bij de „Bezige Bij" met een na woord van Lauwers is verschenen. Zoals men zich zal herinneren was Lauwers als geheim agent van het bureau bijzondere op drachten door de Duitsers gear resteerd. Deze dwongen hem ge durende lange tijd een radiover binding met de Engelse geheime dienst te onderhouden, met de opzet geheime boodschapen in hand-en te krijgen. Elke agent had een zogenaam de security-check (waarschuwings signaal), een teken, dat zij na eventuele gevangenneming on opvallend in hun telegrammen moesten verwerken, voor het ge val zij onder dwang radiocontact met Engeland moesten zoeken. Lauwers radeloos. Ook Lauwers verwerkte zijn le ken eerst onopvallend in de tele grammen, die de Duitsers hem naar Engeland lieten seinen, in de hoop, dat men daar zou be merken, dat hij gevangen was ge nomen. Van Engelse zijde liet men echter nimmer blijken, dat men zijn „check" had opgemerkt, zodat Lauwers tenslotte radeloos en voor de ogen van zijn Duitse opdrachtgevers duidelijk leesbaar overseinde dat hij gevangen was genomen. De Nederlandse parlementaire enquête commissie heeft aan deze zaak veel aandacht besteed, doch in kringen van oud-gedienden van het bureau bijzondere opdrachten acht men het onderzoek, dat de commissie aan deze affaire wijd de, zeer eenzijdig, omdat de En gelsen, die belangrijke verklarin gen zouden hebben kunnen af leggen, niet onder ede konden worden verhoord. De heer Lauwers is nu tandarts in den Dolder. Toen hij na de oorlog meer dood dan leven-d uit Mauthausen werd ontslagen vatte hij in Nederland met hernieuwde energie de studie voor tandarts op en wist in korte tijd zijn be voegdheden te verkrijgen. Hij is nu ongeveer 36 jaar oud. over Minister Witte Vrij algemeen wordt in de Eer ste Kamer het optreden van mr. Witte met instemming begroet. Verschillende leden zien in zijn optreden een wijziging van het bouwbeleid hetgeen zij toejuichen Zij verwachten met name dat aan de particuliere bouw-bedrijvig- heid meer ontwikkelingskansen gegeven zullen worden. De minister zelf heeft er de afgelopen maanden verschillende malen de aandacht op gevestigd, dat zijn departement op de duur zichzelf overbodig zou moeten maken. Vele Kamerleden zouden echter niet graag op een spoedige ophef fing van het departement willen aansturen, zij denken hierbij aan de noodzakelijke sanering en de krotopruiming. LONDEN, 28 Jan. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vandaag meegedeeld, dat de zeven voormalige nazi-leiders die kort geleden gearresteerd werden, een complot op touw zetten om neo-nazi „gevechtstrocpen" te vormen die zich in West-Duitsland van de macht meester wilden maken. M.S.A.-HULP BLIJFT VLOEIEN 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Het feit, dat de Nederlandse rege ring te kennen heeft gegeven voor het lopende fiscale jaar af te zien van Amerikaanse economische dollarhulp, wil niet zeggen, dat het werk van de missie van de „Mutual Security Agency" in Ne derland ten einde is. Zoals bekend zullen de Ameri kaanse „off-shore" orders aan Ne derland normaal doorgaan en ver der zullen nog grote hoeveelhe den Amerikaanse goederen door de „pijplijn" naar Nederland blij ven vloeien, ter waarde van 30 millioen dollars. De bijstand ten behoeve van de opvoering der productiviteit in de landbouw en in de industrie zal normaal doorgaan en ook zul len groepen Nederlanders naar de Verenigde Staten blijven gaan om hun kennis te verrijken. (Van onze redacteur) ZWOLLE. Gisteren even na het middaguur kreeg de rijkspoli- ti- hier ter plaatse de mededeling van het vliegveld Twente dat mogelijk een straalvliegtuig een noodlanding had moeten maken in de omgeving van de Overijsel- se hoofdstad. Men had het vlieg tuig ongeveer tot 7 km ten zui den van Zwolle kunnen peilen, daarna was het contact verbroken. Een half uur later kwam het be richt af dat een Engelse Gloster Meteor een buiklanding had moe ten maken in de N.O. Polder bij de gemeente Blankenham. Het vliegtuig landde op een weiland van de landbouwer H. W. van Heugten, die deze grond van de Wieringermeerdirectie in pacht heeft. Het stuk weiland ligt tusen de Uiterdijkenweg en de Kerkbuurt. De straaljager heeft het midden gekozen en ligt van beide wegen ongeveer 300 m. af. Met de wind in de rug is het gaan dalen en raakte daarbij een vijftal bomen, die langs de Uiter dijkenweg stonden. Rakelings is het onder de hoogspanningsleiding doorgekomen. Bij het raken der bomen verloor het vliegtuig een der koepels en het linker gedeelte van het staartstuk. Ook de vleu- geltoppen werden iets beschadigd terwijl de buik ernstige schade vertoonde en de turbines vol zand zaten. Het vliegtuig was bemand met twee piloten, die met de schrik vrijkwamen. Toen het toe stel eenmaal stil lag klommen zij er zo snel mogelijk uit en ver wijderden zich van het vliegtuig. Gelukkig echter ontstond geen ontploffing of brand. Een van hen, die ons niet ouder scheen dan 24 jaar, deelde mede dat zij op weg waren van Olden burg in Duitsland naar de mili taire vliegbasis te Leeuwarden. Wegens brandstoffengebrek had den zij moeten landen. Overigens waren' de mannen weinig spraak zaam. Het is te begrijpen dat een en ander enige beroering verwekte in het anders zo stille dorp van nauwelijks 500 inwoners in de Polder, ofschoon men echter van de landing weinig heeft verno men. In het café van de heer J. van Veen, die tevens voor de post van Blankenham zorgt, was men juist in vergadering bijeen maar voordat postbode Heida bin nenkwam en hun het nieuws ver telde wist niemand iets van het feit dat hun dorp plotseling het middelpunt was geworden van de journalisten, die in grote getale naar de Polder trokken. En toch ligt het vliegtuig nauwelijks 300 m. van dit café af en kijken de ramen uit op het weiland van van Heugten. De enige die het zag gebeuren was meester J. Bosch, hoofd van de lagere school. Direct ging hij er op af om te zien of er ook gewonden waren en toen dit niet het geval bleek waarschuwde hij de kinderen dat ze uit de buurt moesten blijven. De heer van Veen is koffie gaan zetten maar dit-werd niet door de piloten ge accepteerd. Al gauw werden zij naar de politiekazerne te Emmeloord over gebracht, terwijl militairen uit Kampen er voor zorg droegen dat niemand te dicht bij het vliegtuig kwam. Naderhand kwam de mare chaussee hen daarbij helpen of schoon de bewoners weldra toon den dat zij tot het nuchtere soort Nederlanders behoren, want na dat het eerste nieuwtje er af was wierpen zij nauwelijks meer een blik naar de blinkende lamgesla gen vogel in de Polder. Eden heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de in beslag ge nomen documenten aantonen, dat de groep plannen had „om wijd verbreide contacten in en buiten Duitsland te leggen". Eden zei, dat de in beslag geno men documenten 30 grote kratten vullen. Het werk deze te sorteren zou weken duren. Hij zei echter zelf documenten gelezen te heb ben „die mij ervan overtuigen dat ons optreden deze mannen te ar resteren volledig gerechtvaardigd was'. „Het is duidelijk dat deze man nen, waarvan er verschillende in 1945 dicht bij Hitier stonden, het als hun zending beschouwen een massa beweging te vormen geba seerd op de nazi-ideologie, met NOG IJS BIJ LEMMER 's-GRAVENHAGE, 28 Jan. Blijkens mededeling van de Ne derlandse IJsberichtendienst be vond zich hedenmiddag om 13 uur nog een strook middelzwaar op eengepakt drijfijs langs de Noord oostpolder van Lemmer tot de Rotterdamse Hoek. Voor Lemmer en de Prinses Margrietsluis was nog middelzwaar drijfijs in de vaargeul. PILOOT GEDOOD VENHORST, 28 Jan. Heden middag omstreeks half vijf is een Republic „Thunderpet" voorzover thans bekend afkomstig van de vliegbasis Volkel ten noorden van Venhorst, gemeente Boekei, in de lucht geëxplodeerd. De piloot kwam om het leven. De wrakstukken van het toe stel zijn in een weiland neerge stort. De romp van het veronge lukte toestel boorde zich enkele meters in de grond. Het ongeluk gebeurde op een hoogte van 700 a 800 meter. De brandweer van Boekei bluste de wrakstukken. H. Vader gaal goed vooruit VATICAANSTAD, 28 Jan. De Osservatore Romano heeft Woensdagavond wederom een communiqué uitgegeven betref fende de gezondheidstoestand van de H. Vader. In dit communiqué wordt medegedeeld, dat de licha melijke toestand van de Paus steeds vooruit gaat. De koorts en de daaruit voortkomende depres sie is geheel verdwenen. STAATSSECRETARIS VOOR FINANCIEN (Van onze parlementaire redactie) Naar wij vernemen is zeer bin nenkort de benoeming te ver wachten van mr. W. H. van den Berge tot staatssecretaris van Fi nanciën. Mr. dr. v. d. Berge die thans directeur generaal in alge mene dienst bij het ministerie van Financiën is, zou speciaal wor den belast met fiscale aangele genheden. De nieuwe staatssecre taris, die sinds 1923 bij het mi nisterie werkzaam is, is geestelijk nauw verbonden met de P.v.d.A. het oogmerk de politieke macht in West-Duitsland aan zich te trekken", aldus Eden. H. VADER ONTVING IN 1952 RUIM 216.000 PERSONEN (Van onze bijzondere correspondent) Z. H. Paus Pius XII heeft in 1952 ongeveer 5000 audiënties verleend. Zoals uit de zojuist in T. ..dcaanstad gepubliceerde sta tistiek blijkt, bedroeg het aantal particuliere audiënties 821, het aantal bijzondere audiënties on geveer 4000. Aangezien bij de bijzondere audiënties meestal twee tot vier en soms vaak nog meer personen aanwezig zijn, kan men aannemen, dat de H. Vader in het afgelopen jaar ruim 15000 bezoekers in bijzondere audiëntie heeft ontvangen. De algemene audinëties bedroe gen dit jaar 80. Daar aan een algemene audiëntie gemiddeld 2500 pelgrims deelnemen, heeft de Paus ongeveer 200.000 pel grims op deze wijze ontvangen In 1952 hield de H. Vader naast een aantal kleinere toespraken tot de pelgrims nog 60 grote toe spraken. Komende nacht maansverduistering 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zal men in ons land een totale maansverduistering kunnen waarnemen. De verduistering be gint hedenavond om 22.54 uur; de totale verduistering vangt aan om 00.05 uur Vrijdagnacht en duurt ongeveer anderhalf uur tot 1.30 uur. De gedeeltelijke maansver duistering, waarbij de maansikkel steeds groter zal worden, duurt hierna nog voort tot 2.40 uur. LONDEN, 28 Jan. Millioenen in Europa en het Verre Oosten liggen nog met griep te bed. De ziekte heeft echter in de meeste gevallen geen kwaadaardig karak ter. De Japanse autoriteiten hebben lats gegeven, scholen te sluiten om verspreiding van de griep te voorkomen. Meer dan anderhalf millioen Japanners merendeels kinderen hebben griep. Veer tien dagen geleden was er sprake van, dat de helft van de 7 mil lioen inwoners van Tokio aan griep leed. De toestand wordt thans beter. Het aantal griepgevallen in Ko penhagen is de afgelopen week bijna verdubbeld en bedraagt nu ongeveer 2.500. Slechts weinige zieken zijn in een ziekenhuis op genomen en er is niemand aan griep gestorven. De Tirolse stad Innsbruck, waar de griepepidemie in Oosten rijk het eerst is uitgebroken, zijn thans 10.000 zieken. Ook in Salz burg en Linz heerst griep. Wenen is tot dusver vrij van griep.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1