Bouwbedrijvigheid in Heiloo Er op Officier van Justitie vroeg ontslag rechtsvervolging Actie Oostpriesterhulp is thans in volle gang Ouderavond Adelbertusscliool Een n voor s Kinderoperette in vier bedrijven door meer dan 50 jongens Agenda voor toneelvereniging Cicero te Nieuwe Niedorp Aankoop tekstboekjes moreel verplicht? In 1952 kwamen 70 woningen gereed Grote ob jecten in voorbereiding Als er maar geld is... Vul de kapelwagen TELEVISIE P. Kessel MARKT en BEURS DONDERDAG 29 JANUARI 1953 ALKMAAR Het kan voor de schoolhoofden en onder wijzend personeel soms wel eens moeilijk zijn, om een juiste vorm te geven aan een ouderavond, welke op de eerste plaats het contact tussen huis en school, ouders en onderwijzend personeel beoogt. Meestal komt er van een nader contact in die zin, dat de meeste tijd wordt inge ruimd om te spreken over de belangen van de kinderen, niet zo heel veel terecht, of het zou, zo tussen de bedrij ven door, een terloops gesprek moeten zijn. De ouders van de kinderen, die de Adelbertusschool bevol ken. krijgen echter telkeniare de gelegenheid om het onder- wiizend personeel te spreken op Ouderdagen, die in het begin van het iaar worden gehouden. En nu ziin de eerwaarde broe ders op een schoon idee geko men. dat voor herhaling* vatbaar is. Men heeft gisteravond op de Ouderavond voor de ouders van de kinderen van de Adelbertus school een wel zeer goede vorm gevonden: men heeft de kinde ren een gehele avond lang een kinderoperette in vier bedriiven laten opvoeren: toneelspel en zang. Prachtige costuums en schilderachtige dé'orseen stukje culturele opvoeding van hoge waarde. En de zaal vol ouders en belangstellenden heb ben dat op hoge prijs gesteld. Men heeft geluisterd met een aandacht, alsof het beroepswerk gold. Wii menen, dat op derge lijke avonden een sfeer en een goodwill wordt gekweekt, zoals die door menig gesprek en toe spraak niet zal worden behaald Het hoofd der school, de eer waarde broeder Oswald, heette alle ouders hartelijk welkom. De gehele zaal van Het Gulden Vlies, tot het balcon aan toe, was bezet. O.m. waren aanwezig het schoolbestuur, de eerwaarde paters J. Colbe O.P. en J. Buys O.P.. broeders-onderwiizers van andere scholen, allerlei figuren uit de Alkmaarse onderwijs wereld en eerwaarde zusters. De kinderen speelden de ope rette „Het laatste sprookje" waarvoor de tekst geschreven was door broeder Emmanuel en de muziek door broeder Ferdi nand. De heer C. Hof. die de dansen en de muziek met de kinderen had ingestudeerd, had de direc tie in handen en broeder Wilbert zorgde voor de pianobegeleiding. De costumes waren van de firma Ridderikhoff uit Hoorn en de décors van de firma Th. Groothuizen alhier. Zoals broeder Oswald had ge zegd: de ouders moesten deze avond niet als een ernstige con tactavond. maar als een feest avond beschouwen. En dat was niet teveel gezegd. Meer dan vijftig kinderen na men aan de opvoering deel. Het was een fleurig en vlot geheel van zang en dans. charmant toneelspel tegen een achtergrond van kleurrijke décors en een feest van de mooiste en schit terendste costumes, overgoten door een val van allerhand kleurenlicht. Ingezonden ALKMAAR Gaat Alkmaar het communisme de hand rei ken? Wij weten allen, dat mil- lioenen mensen lijden onder de druk van sikkel en hamer; wij weten, dat het communisme de economische vooruitgang wil sa boteren, zo nodig door stakingen en oproer. Het Westen, óók Ne derland leeft onder de zware druk van de lasten, die de bur gers voor de defensie worden opgelegd, omdat het Westen sterk moet staan tegenover Rus land. Maar wat doet men in Alk maar? Ir. Keesman stelt een op zichter aan, belast met de leiding en toezicht van de bouw van woningen voor de arbeiderswo ningbouwvereniging Rochdale; 'n opzichter, die communist is en de C.P.N. vertegenwoordigt in de gemeenteraad van een naburige gemeente; een opzichter ook, die geen bouwkundige is. Ik vraag mij af, mijnheer de redacteur, is dat verantwoord? Er zijn toch voldoende bouwkundige opzich ters van christelijke levensopvat ting, die politiek en economisch volkomen betrouwbaar zijn! Het wordt tijd, dat ook wij eens aan het zuiveren gaan. Via een Amb tenarenreglement worden com munistische ambtenaren uit over heidsfuncties geweerd; waarom haalt men dan elders communis tische functionarissen erin en geeft men ze nog wel een leiden de positie? Laat die lui het zoe ken achter het IJzeren Gordijn! C. L„ Alkmaar Naschrift redactie. Wij heb ben ons n.a.v. dit schrijven ge wend tot Ir. Keesman, die ons mededeelde, dat bedoelde opzich ter wél bouwkundige is en reeds eerder als zodanig heeft gefun geerd, n.l. bij een bouwwerk van de fa. Klaver en Molenaar. Dat de man communist is, is wel een punt van overweging geweest, doch in overleg met het bestuur van Rochdale meende men over dit bezwaar te moeten heenstap pen. (Het was wat je noemt 'n tamme communist, van wie geen moeilijkheden te verwachten wa ren.) Overigens zei Ir. Keesman, dat hij voor de betrokken functie een oproep had geplaatst, naar aan leiding waarvan zich geen andere candidaten hadden gemeld. Deze oproep schijnt echter slechts in een plaatselijk blad en niet in een vakblad te hebben gestaan, in welk geval er zeker meer can didaten zich zouden hebben ge meld. Wat de kwestie zelf betreft, 'n particulier architect heeft na tuurlijk het recht te benoemen wie hij wil; iets anders is, Of het bestuur van een woningbouw vereniging, die met geld van de overheid werkt, er goed aan doet, toe te laten, dat een iemand in een leidende functie bü een bouwwerk benoemd wordt, die bekend staat als officiële verte genwoordiger van de C.P.N. Het bestuur schijnt zulks in dit geval echter voor zijn rekening te ne men. Wij kunnen ons echter de gevoelens van andere werk loze opzichters levendig in denken. Red. N.H.D. Het spel vormt een kunstig ineen gevlochten geheel van twee verhalen. Het eerste is in grove trekken als volgt: In het bos staat een armtierig struikje. De besjes, die het draagt, bezitten echter won derkracht. Al degenen, die van deze besjes eten en kwaadspre ken. groeien de armen vast op de rug. Pas als ze hun kwaad spreken weer goedmaken, zullen ze genezen ziin. Het andere verhaal, wat met het eerste verbonden is. luidt in het kort: Een prinsesje vlucht uit het paleis en gaat op zoek naar Sprookjesland. Daar herin nert ze zich. dat morgen haar verjaardag zal gevierd worden. Assepoes moet nu in haar plaats naar het hof. Ze wordt daarom door de heks omgetoverd, zodat ze uiterlijk sprekend lijkt op de prinses, die Sprookjesland nu voor één dag mag binnengaan. Baron van Münchhausen brengt Assepoes naar het Mensenland. Het hof. dat eerst in de uiterste ongerustheid leefde, vindt de omgetoverde Assepoes en brengt haar naar het paleis. Tegen het einde van de volgende dag wordt Assepoes door Klein Duimpje gehaald en komt de echte prinses weer terug. De grotere rollen werden ver vuld door mevr. A. Doresteiin Hes als de grootmoeder, de heer Th. A. Overtoom als de nar en de heer J. Bakker als de kok en de baron van Münchhausen. Alle verdere rollen werden door de jongens zelf bezet. De meisiesrolien. vooral die van het prinsesje, werden gespeeld met een voor jongens onbegrijpelijke „charme". De jongens hebben met elkaar een grote prestatie geleverd en zij hebben hun ijve rig zwoegen en repeteren dan ook wel beloond gezien. Zij oogstten een verdiend succes en een hartelijk applaus van hun ouders. DONDERDAG 29 JANUARI Bioscopen: HARMONIE: „Encore" VICTORIA: „Humoresque" REX: „Achter kloostermuren" CINEMA AMERICAIN: „Die Dreigroschen Oper" Voorstellingen 8 uur. Apotheken: van hedenavond 6 uur af is voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1, Apotheker J. v. d. Mark. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Ouderavond Adelbertus school WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Donateursconcert St. Caecilia. VICTORY: 8 uur: Tweede cursus „Parapsychologie". Schola Publica. 8 uur: Jaarvergadering mid denstand RESTAUTANT KOEKEN BIER: 8 uur: Jaarvergade- VRIJDAG 30 JANUARI Bioscopen: CINEMA: „Revuegirl ver moord" (18 iaar) REX: „Levend ingemetseld" (18 jaar) VICTORIA: „De schrik van de Tweede Compagnie" HARMONIE: „Geen verlof, geen verloving" HET GULDEN VLIES: 8 uur: Turnlust. WAPEN VAN HEEMSKERK: ring middenstand. 8 uur: Filmavond KLAVÈRS automobielbedrijf: Het biljarlkampioeiischap van Warmenhuizen W ARMENHUIZEN. De tweede ronde van het biliart- tournooi werd in café De Groot gespeeld en leverde de volgende resultaten op: Th. de Groot 172 172 13 55 13.23 Jac. Swan 127 48 13 12 3.69 M. Quant 82 82 16 18 5.12 G. Sevenhuizen 100 40 16 14 2.50 Nic. Pronk 172 172 11 53 15.63 A, Dekker 127 113 11 32 10.27 Nic. Pronk 172 172 19 42 9.05 Th. de Groot 127 88 19 20 4.63 J. Slikker 145 43 12 15 3.58 Th. de Groot 172 172 12 37 14.33 De derde ronde wordt Dins dagavond. 3 Februari, in café Slikker gespeeld. NIEUWE NIEDORP De Alkmaarse Arrondissements rechtbank kreeg Dinsdagmiddag een kwestie te behande len, die in kringen van amaleurloneelverenigingen, uit gevers en belangengroepen van deze reeds lang speelt en nog steeds niet tot een definitieve oplossing is ge bracht. Het gaat om de vraag, of het moreel verantwoord en rechtvaardig is, dat amateurtoneelverenigingen ver plicht zijn tot aanschaffing van tekstboekjes, zulks, zoals in de boekjes staat aangegeven, buiten de auteurswet om, alvorens zij van de rechthebbende op het toneelstuk, toe stemming krijgen tot opvoering. Deze kwestie kwam Dinsdagmid dag in het geding, omdat het be stuur, t.w. de voorzitter, secreta resse en penningmeestersse van de toneelvereniging „Cicero" te Nieuwe Niedorp verzuimd had. buiten de betaling van de f 25.- auteursrechten. nog acht tekst boekjes aan te schaffen van het toneelspel „De man in burger", dat op 25 November j.l. is op gevoerd en waarvoor men. om dat men de boekjes niet had op genomen, van de rechthebbende, het toneelfonds Vesta te Win schoten. geen vergunning had gekregen. Men had de benodig de boekjes gratis betrokken van de bibliotheek van de Neder landse Amateur Toneel Unie. Toen men de f 25.- auteurs rechten had betaald, kreeg men van de rechthebbende de waar schuwing, ook nog de acht tekst boekjes aan te kopen, omdat an ders de voorgenomen opvoering zou worden verboden. Het be stuur heeft toen het advies ge vraagd van een hoofdbestuurs lid van de N.A.T.U. die het be stuur adviseerde, de zaak maar op ziin beloop te laten en geen boekjes aan te kopen, omdat er in hogere regionen nog steeds overleg over dit punt gaande is. De toneelvereniging wilde vol staan met het voldoen van de auteursrechten en vond het on redelijk, ook nog tekstboekjes te moeten aankopen, waarvoor juist de Toneel Unie gratis kon zorg dragen, waarvoor men jaarlijks een bepaald bedrag betaalt, maar dan uiteindelijk natuurlijk min der is dan de aankoop recht streeks. Het stuk werd dus op 25 No vember zonder toestemming van Vesta opgevoerd. Juridisch ligt deze zaak een voudig. Men had geen vergun ning en men speelde toch. Daar om eiste de zaakwaarnemer van Vesta, mr. G. Scholten, dat de aankoop van de acht tekstboek jes tot een bedrag van 20.80 alsnog doorgang zou vinden. Het feit. dat de rechthebben de een dergelijke voorwaarde al vorens de vergunning wordt ver leend. stelt, achtte hij redelijk en billijk. Hij wilde dat zien als een uitvloeisel van de auteurs wet; aldus werd ook indirect de auteur en de uitgever be schermd. Zij moeten deze voor waarde wel stellen, om geen be lemmering teweeg te brengen in de „afzet" van de tekstboekjes. De N.A.T.U. stelt zich op het standpunt, dat Vesta deze vor dering niet mag stellen, omdat men. aldus het hoofdbestuurslid, die als getuige werd gedagvaard, zeide. niet weet. of de rechtheb bende ermee accoord gaat (waarschijnlijk bedoelde hii hier de auteur), ten tweede, omdat het in strijd zou zijn met het orifsvormingsbesluit 1941 en om dat het onredelijk is en niet eco nomisch verantwoord voor de toneelverenigingen. Mr. Scholten betoogde, dat door de instelling van de bibliotheek van de N.A.T.U. indirect schade wordt berokkend aan uitgever en auteur en hij zag overtreding van de gestelde voorwaarde dan ook als een inbreuk op het auteursrecht. De officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke daarentegen was van mening, dat tegen het auteursrecht als zodanig niet was gezondigd. Het kon volgens hem de bedoeling van het auteurs recht niet zijn. te stellen, dat toneelverenigingen verplicht zijn tot aankoop van een aantal tekstboekjes. Bovendien achtte hij het bestuur in ziin handel wijze te goeder trouw, omdat het de raad had opgevolgd van een hoofdbestuurslid van de N.A.T.U. waartegen de heer Scholten weer aanvoerde, dat men inbla zingen van derden niet had mo gen volgen. De officier van justitie vroeg voor het bestuur van „Cicero" tenslotte ontslag van rechtsver volging. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Burgerlijke stand W ARMENHUIZEN. Gebo ren: Guri. d. v. P. Kooyman en M. T. van Leiiden: Nicolaas Wil lem Hendrik, z. v. J. Verharen en J. C. W. Sturm: Nicolaas Petrus, z. v. J. C. Schuffelen en C. Brammer; Gerritje, d. v. P. Goodiik en N. Bak; Anna Maria. d. v. Th. Berkhout en M. J. Vonk. Ondertrouwd: Jan Compas. 25 jaar. en Trijntje Kaas. Gehuwd: Frans Biersteker, 28 iaar, te Wormerveer. en Maria Hink. 22 jaar: Petrus J. Kor- ver. 20 jaar. en Anna M. Panne keet. 23 jaar. Overleden: Hans van Leer. 20 jaar. wonende te Amsterdam. HEILOO Een van de grootste zorgen van gemeente bestuur en gemeenteraad is, om de woongemeente Hei loo zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er mogen dan al eens debatten in de raad worden gevoerd omtrent dit punt, het gaat de fracties er toch alleen om, de aantrek kelijkheid van Heiloo als woongemeente, hoe dan ook, te vergroten. Zien we naar de huidige woningbouw zoals die zich in het afgelopen jaar heeft voltrokken en naar de plannen die er nog zijn, dan mag men aannemen dat gemeentebestuur en raad in hun opzet slagen. In het afgelopen jaar zijn circa 70 woningen gereedgekomen. Het bouwvolume, dat Heiloo kreeg toegewezen, is niet zo heel groot: 42 woningen in totaal, voor drie jaar, thans opgesoupeerd. De 28 overige zijn gebouwd in de vrije sector. Deze verhouding laat zien, dat Heiloo veel inte resse van buiten de gemeente op zich weet te vestigen.... Het laatst kwamen klaar de zes woningen van de R.K. Woning bouwvereniging „St. Willibror- dus" aan de Butterlaan. Deze wo ningen zijn bestemd voor grote gezinnen; ze bestaan uit een grote kamer, een kleinere kamer en keuken op de benedenverdie ping en vier slaapkamers en een douchecel op de bovenverdieping. Voorts de vijf arbeiderswoningen van de Vereniging voor Volks huisvesting aan qe Dronecamp- straat, een zijstraat van de Noor dergeeststraat. Deze woningen zijn zeer geriefelijk. Beneden een flinke kamer met zithoek en keu- icen en boven twee flinke slaap kamers en een kleinere en douchecel. Verder hebben deze huizen een stenen schuurtje en een achteringang. Hier en daar verspreid zijn bij elk der beide woningbouwver enigingen nog vijf woningen in uitvoering. Tien particuliere wo ningen zijn gedeeltelijk gereed, gedeelteliik in aanbouw tussen de Schuine Laan en de Kerklaan. Hiervan zijn er enkele al ver kocht en bewoond. Plannen voor 1953 Bij het complex voor bejaarden zullen dit jaar nog vijf huisjes worden bijgebouwd. De aanbe steding staat voor de deur. Er zijn 14 Ouden van Dagen die nog op een plaatsje hier wachten en het ligt in de bedoeling buiten deze vuf nieuwe nog meer huis jes bij te bouwen. Maar dit is voorlopig nog toekomstmuziek. Ook voor de Katholieke Ouden van Dagen zal worden gezorgd. Het ligt in de bedoeling, zo gauw mogeljik een twintigtal woningen van ongeveer hetzelfde karakter a!s die in het reeds bestaande complex voor ouden van dagen, te plaatsen op een terrein tussen de Westerweg en de spoorbaan, ongeveer ter hoogte van de R.K. Kerk. Het gymnastieklocaal bij de R.K. Meisjesschool zal even eens dit jaar gebouwd worden. Het zal wel tegen het einde van dit jaar lopen, eer het de ge meente mogelijk zal zijn een gymnastieklocaal te bouwen, zo als dat voorlopig is gedacht tus sen de Uloschool en de Vondel school. In de Raad is het idee ge opperd, het komende gymnastiek locaal tevens te gebruiken als schouwburg of concertzaal. Het idee op zich is sympathiek, maar of het uitvoerbaar zal blijken en zal bevredigen, is zeer de vraag. Er zijn zoveel bijzondere voor zieningen, die de aandacht vra gen en die een boel geld kosten dat men er wel degelijk aan zal denken of men dan van „De Rus tende Jager" toch nog niet meer plezier heeft! Allereerst is het voor uitgaand publiek al heel ongezellig in een gymnastieklocaal te moeten zit ten, dat zich als zodanig onmo gelijk laat camoufleren. Verder eist de gymnastiekzaal-schouw burg een toneel. Als men een goed toneel wil hebben, is men de helft van de ruimte in de zaal al kwijtDan moeten er ko men kleedkamers, minstens twee, een vestiaire, toiletten en het no dige meubilair: kortom investe ringen, die al teveel kapitaal aan trekken. Neemt men zijn toe vlucht tot eenvoudige voorzienin gen, dan krijgt het geheel een zodanige provinciale indruk, dat niemand in Heiloo er uiteindelijk Kind gewond bij aanrijding ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie vond aan de Nieuwpoortslaan een aan rijding plaats, waarbij een 9- jarig jongetje vrij ernstig werd gewond. Het kind werd spelen derwijs van het trottoir geduwd, juist toen een vrachtauto met ge ringe snelheid naderde. Door het spatbord van de wagen werd het kind tegen de straat gesmakt. Dokter Westerkamp. die de eer ste hulp verleende, constateerde een hersenschudding en inwen dige kneuzingen. Het knaapje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Tegen de bestuur der van de vrachtwagen is pro ces-verbaal opgemaakt omdat de remmen niet deugden. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Mar- garetha D. M„ d. v. M. Poeste en G. Paarelberg: Cecilia C„ d. v. P. de Vries en L. P. C. Hofman. Overleden: Jac. Vethaak, 68 jaar. geh met N. de Boer. ALKMAAR. Geboren: Cor nells A„ z. v. M. van Zoon en T. Wagenaar. Overleden: Gerrit van Tiel. 74 jaar. geh. met K. Bierens. Rijwieldief aangehouden ALKMAAR. Gistermorgen is door de Alkmaarse politie een 36-jarige koopman aangehouden die er van verdacht wordt zich aan verduistering van een rij wiel te hebben schuldig ge maakt. Naar de fiets, een groen gelakt herensportriiwiel. wordt nog gezocht. tevreden en enthousiast over zal zijn. Nieuwe kleuterschool De Katholieke kleuters roepen om een kleuterschool. Voorlopig valt daarover niet te denken, of er zou een comité van actie moe ten worden opgericht, dat de Ka tholieke inwoners van Heiloo ge noeg geld afhandig weet te ma ken, dat het kerkbestuur zich niet genoodzaakt zal zien om een lening te sluiten. Zoals de kinde ren er bijzitten in het gebouw naast de kerk is het eigenlijk niet langer houdbaar. Scherp gesteld is het een feit, dat voor 200 a 250 kleuters geen plaats is om voor bereidend lager onderwijs te ont vangen. Evenwel zijn er plannen in bewerking. Er is nog wel een lichtpuntje in het verschiet. Als het ontwerp van wet op het kleu teronderwijs, dat een subsidie waarborgt van f40.per kind (thans in Heiloo f7.50 per kind) wordt aangenomen, wordt de po sitie van het kerkbestuur ster ker. In Hilversum krijgen de kleuterscholen f80.per kind.. Het ligt in de bedoeling, de nieu we kleuterschool een plaats te geven achter het Zusterhuis aan de Mallevoortsdiik. Alg. Begraafplaats Voorts is er een plan in bewer king om de Algemene Begraaf plaats te vergroten. De bouw van een bescheiden aula, waartoe in de raad vooral van K.V.P.-ztjde is aangedrongen, doch waarvoor op de begroting 1953 geen post is uitgetrokken, wordt bij dit nieuwe plan betrokken. Dan zijn er tenslotte nog de grote gemeentelijke uitbreidings plannen, waarvan Plan West, de trots van de gemeente en de in woners, zo goed als gereed is. Het plan Centrum II is momenteel nog in uitvoering. Twee geheel nieuwe uitbreidingsplannen, het plan in onderdelen, waarin op genomen plan Centrum I; Plan Zuid en Plan Oost en het uitbrei dingsplan in hoofdzaken, dat voorziet in de bouw van boerde rijen, tuinderswoningen en arbei derswoningen buiten de bebouw de kom, zijn op 9 Januari in een informele bijeenkomst van de ge meenteraad met de ontwerper, de heer Gouwentor besproken. Binnen niet al te lange tijd zal het in openbare behandeling ko men. Tenslotte wordt een plan ge maakt voor de oouw van een kerkje aan de Hoileweg door een kerkelijke instantie, die zich noemt de „Broeders van de Ver gadering van Gelovigen". Zo valt er in Heiloo, dat de grote woningproblemen, zoals die bijvoorbeeld in de Langediik voorkomen, waar sommige gezin nen in krotten zitten opgesloten, niet kent, nog heel wat te doen. Het gaat er in hoofdzaak om, dat de bouwlustigen, wie dat ook mogen zijn, de nodige financiën zullen kunnen vinden en dat geldt in sterke mate voor de bouwobjecten voor het Katho lieke bevolkingsgedeelte. ALKMAAR De actie voor de Oostpriesterhulp, die voor het dekenaat Alkmaar eind Decem ber werd ingeluid, is in volle gang in tal van parochies is men met de inzameling van goederen in natura en gelden reeds klaar, in andere parochies is men er nog mee bezig. Over de resultaten, tot dusver bereikt, vertelde dr. C. J. Arnold die deze actie leidde, ons het vol gende: Opbrengst Kerkcollectes: St. Dominicus, Alkmaar f1600; St. Joseph, Alkmaar f1290; St. Lau- rentius, Alkmaar f970; Bergen f651; Zuid Schermer f246.50 (ge middeld f3.50 per gezin); Eg- mond aan Zee f125; Egmond Binnen f132.50; Egmond aan den Hoef f197; Warmenhuizen f400; Heerhugowaard Noord f197.35; Oudorp f450. De parochie te Heiloo had reeds eerder een eigen actie voor Oostpriesterhulp gevoerd; andere parochies volgen nog. Er kwam voorts van de afd. Alkmaar der Bisschoppelijke Hulpactie een gift binnen van fl.000, van de R.K. Vrouwenbond afd. Alkmaar f127, van de R.K. Bond van Bouwpatroons f100; van de afd. Alkmaar der Lera renvereniging „St. Bonaventura" f25; van de Dewoners van Huize Augustinus f20; van de Vrienden kring van het H. Sacrament f25. Ook aan goederen in natura kwam reeds veel binnen; zo kwa men uit Warmenhuizen twee vrachtwagens met goederen, w.o. 300 paar bruikbare schoenen; uit Heerhugowaard-Nrd. een vracht auto met goederen en levensmid delen; uit de drie Egmonden en de Schermer een behoorlijke zending goederen, terwijl de K.A.V. te Alkmaar ook een hoe veelheid levensmiddelen inzamel de. Zaterdag komt een der kapel wagens van de Oostpriesterhulp naar Alkmaar, om de Alkmaar- ders aan dit liefdewerk te herin neren. Des middags vanaf 2 uur zullen 25 vrachtauto's door de stad rij den, om huis-aan-huis de goede ren in natura in ontvangst te ne men. Men wordt verzocht een en an der tijdig klaar te leggen, zo mo gelijk ingepakt; kleding, schoei sel (de schoenen, die bij elkaar horen, aan elkaar gebonden) en levensmiddelen. Wat de kleding, schoeisel en linnengoed even tueel dekens betreft, zal alles wat nog bruikbaar is, in dank in ontvangst worden genomen. Het is niet de bedoeling, dat men ook artikelen geeft, die geen ge bruikswaarde meer hebben. Wat de levensmiddelen betreft, ge lieve men alleen houdbaar voed sel te geven, zoals peulvruchten, granen, rijst, levensmiddelen in blik enz. Ingekomen personen ALKMAAR. E. A. Bakker, van Ursem naar Nassaulaan 19; T. P. M. Bouwman, van Bergen naar Pr. Julianalaan 14; J. Brou. wer van Amersfoort naar Lelie straat 18; J. Griffioen en doch ter van Amsterdam naar Frans Halsstraat 2; H. A, Hijlkema van Oudendijk naar Kapelsteeg 1; B. A. Deen van Noordwijk naar Kenn.straatweg 41; A. de Vaal, van Bergen naar Pr. Julianalaan 14; C. A. Feldberg, van Egm.- binnen naar Irisstraat 6; D. Schanstra en echtg. van Am sterdam naar Landstraat 57; M. G. Th. Schulte, van Heiloo naar Leeghwaterstraat 1; A. A. Uiter- linden en echtg. van Rotterdam naar Schoutenstr. 34; C. A. Vis ser van Bergen naar Asterstr. 2; S. Dijkstra, van Barsingerhorn naar Kennemerstraatweg 89; K. Jonge jan, van Amersfoort naar Leliestraat 18. In ieder gezin heeft men wel wat kleding, die niet meer gedra gen wordt en die toch maar in de kast of op zolder blijft liggen. Doe de moeite een en ander even gereed te leggen; de Oost priesterhulp kan er de duizenden, die in Duitsland van hof en haard verdreven zijn, gelukkig mee maken. Tal van jongemannen en -vrouwen hebben zich beschik baar gesteld met de auto's mee de stad door te trekken, om de goederen in ontvangst te nemen; laat hun werk niet vergeefs zijn en lever uw bijdrage aan de Oostpriesterhulp. Vul de kapel wagen, opdat die Zaterdagavond, volgeladen met goede gaven uit Alkmaar naar Den Bosch kan rijden, waar het centraal depót van de Oostpriesterhulp is ge vestigd. Advertentie) PHILIPS en ERRES voorr. Vraagt inlichtingen bij ELECTR. TECHN. BUREAU Telef. 278 LIMMEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE BROEK OP LANGENDIJK In de bestuursvergadering van de Langedijker Groentencentrale wenste de heer Jac. Slot, vei lingleider. die de voorzitter H. Schelhaar, die wegens ziekte verhinderd was. verving, de le den met hunne gezinnen en be drijven een gezegend nieuwjaar toe. Het iaar 1952 was voor de tuinbouw een goed jaar. De vei- lingomzet bedroeg 6.230.811. tegen ƒ5.332.910— in 1951. Er waren echter mee- en tegenval lers. Door de luis was de teelt van bloemkool teleurstellend. Momenteel gaat het nog niet erg met de afzet van onze stapel producten. Het C.B. doet haar uiterste best om exportgelegen heid te zoeken. Snr. hoopte dat deze instantie hier spoedig mee zou slagen. Er wordt daar. spr. durft dit gerust te zeggen, hard gewerkt. Betreffende een weer standsfonds voor de tuinbouw deelde spr. mede. dat er een commissie is samengesteld, die tot taak heeft om een vorm te zoeken waarin men kan werken. Medegedeeld werd dat enige leden van het bestuur het proces Grofu hebben bijgewoond. Deze zaak zal in Maart nogmaals be handeld worden. Spr. hoopte dat het einde van dit „drama" voor de veilingen verblijdend zou zijn. Het bestuur kreeg volmacht om bij gebleken noodzaak een rolbaan voor de fustloods aan te schaffen. Van de Uien-federatie was een circulaire ingekomen, waarin de rassenkeus van de uien werd be schreven. De Voorlichtingsdag voor de Tuinbouw, welke op 14 Februari a.s. te Alkmaar zal worden ge houden. zal ook door de be- stuurderen van de L.G.C. wor den bezocht. De algemene vergadering van de L.G.C. zal worden gehouden op 18 Maart a.s. te Koedijk. Voorstellen voor de algemene vergadering van het C.B. te Utrecht waren er niet. De heer W. Butter. Koedijk, was niet te spreken over het telen van nootaardappelen op contract. Dit is een verkeerde concurrentie. Spr. meende dat en-bloc veilen de voorkeur ver diende. Voorzitter zegde toe. dat dit punt op de vergadering van het C.B. zou worden besproken. Het verplicht veilen zag spr. hier als een versterking van de posi tie. W eer sverteneh tine Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. ZACHT Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen, waar schijnlijk overal droog weer. Overwegend matige weste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Klachten over honden OUDORP Nu met het zach te winterweer alweer vele tui nen zijn bezaaid of voor be zaaiing gereed gemaakt worden, komen de klachten over loslo pende honden weer naar voren. Bovendien zijn klachten ingeko men over jagende honden achter schapen. Dat dit funest is, en grote schade kan veroorzaken, nu de lammeren binnenkort ge boren kunnen worden, behoeft niet te worden gezegd, De politie is voornemens, net artikel in de Algem. Politieverordening waar bij het verboden is. honden on beheerd te laten lopen, streng toe te passen en proces-verbaal tegen de overtreders op te maken. Men zij dus gewaar schuwd. DE WACHTGELD. EN WERKLOOSHEIDS. VERZEKERING SCHOORL De plaatselijke afdeling van St. Deus Dedit, had voor de bij haar aangesloten landarbeiders een instructieve avond georganiseerd, waarop het woord werd gevoerd door het lid van het Diocesaan Bestuur, de heer Kenter. De voorz., de heer M. Tamis, deelde in zijn openingswoord mede, dat, alhoewel over deze materie reeds eerder was gespro ken, bij de uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering thans verschillende vra gen aan de orde komen, die om- een oplossing verzoeken. De heer Kenter beaamt een en ander, doch de oorzaak van moeilijkheden bij de uitkeringen komt ook vaak, door het niet juist of niet volledig invullen der vereiste formulieren door de be trokken arbeiders. Men maakt soms mee, dat al leen de naam van de werkgever op het formulier wordt vermeld, zonder mee te delen, de woon plaats en het adres. Bovendien is het van het allergrootste be lang te vermelden, onder welke C.A.O. men werkt, daar dit in hoofdzaak benend is voor de hoogte van riPuitkeriiig. Er zijn sinds de inwerking treding reeds enkele verbeterin gen aangebracht, b.v. het mee- berekenen als loon van de vacan- tiebonnen. Spr. wees er met nadruk op, dat oud-militairen moeten opge ven, waar en bij wie zij voor het vervullen van hun dienst plicht werkten. Kostwinners moeten „aparte formulieren invullen, evenals weduwnaren, die de onderhouds plicht van kinderen te hunner laste hebben. De grootste moeilijkheden wor den ondervonden bij de vaststel ling van uitkering voor zgn. vorstwerklozen, vooral in ver band met ingangsdag der uitke ringen. Dit is namelijk in de verschillende sectoren afwijkend. In de tuinbouw moeten de reste rende werkdagen worden door betaald door de werkgever; in de landbouw tot 80 pCt. In ac- coordwerk echter vindt noch doorbetaling, noch uitkering plaats over deze dagen. Bij de uitvoering van vrije cultuur technische werken kan direct het werk worden stilgelegd en heeft men op hetzelfde ogenblik recht op uitkering. Bij de D.U.W. wordt doorbetaald tot een maxi mum van 8 pCt. plus eventuele toeslagen. Wanneer men gewoon werkloos is geworden, dient men zich te laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en zich tevens direct te melden bij de plaatsel. vertegenwoordiger. Alkmaarse Exportveiling Woensdag, 28 Jan. Aardap pelen 4.50—8, witlof 2544, rode kool 710, savoyekool 67, groene kool 7.5011.50, spruit- kool 1848, andijvie 3376, win terpeen 1120, uien 527, prei 1240 p.kg, soepgroenten 17—18 p.bos, knolselderij 12.5020 stuk, goudreinette 1418. present van engeland 20, winterjan 1012, gieser wildeman 612 p.kg. ZWAAG, 28 Jan. Late aard appelen 11.80; uien 333.60; bie ten 10.80; prei 831; gele bew. kool 3.907.70; groene kool 5.60 8.10; boerenkool 1022; spruit- kool 1536; witlof 2444; breek- peen 411.50; waspeen 1518; bloemkool 1112; knolselderie b 817; gare biet 317; cox orange pippin 873; goudreinette 827; jonathan 835; laxton superbe 860; conference 3651: gieser wildeman 523; president l'outreuil 827. OBDAM, 28 Jan. 4000 kg uien 27.50—27.80; grove 23.80— 25.80; drielingen 33.8034.70; 40.000 kg peren B 11.50—12.70; C 8.50—9.20; D 5.60; 9000 kg bie ten A 10.20—10.80; B 8.70—8.90; C 4.20; 2000 kg groene kool 8.40 8.60; 800 kg spruiten 2023. BEEMSTER, 26 Jan. Beve landers 1113; witlof 3351; rode kool 13; witte kool 76; groe ne kool 815; spruitkool 18—51; boerenkool 1828; sla 7; andijvie 54;rode bieten 412; gare bieten 1518; winterpeen 5.8011; was peen 1021; uien 1727.40; prei 3146: Bismarck 36; Bramley Seedling 38; Goudreinette 8— 27: Groninger Kroon 310; Jo nathan 641; Laxton Superbe 10 31: Present van Engeland 8 34; Zoete Campagner 6-24; Com- tesse de Paris 310; Conférence 17: Gieser Wildeman 723: Win terjan 416. OBDAM, 29 Jan. 1000 kg uien 28.30, grove 22.50, 3000 kg gele kool 6.50—8.30, 41.000 kg rode kool 711.60, 11.000 witte kool 7.40—8.50. Met een gezo Jozef pension het 41e Bond se Katholiek geëmployeerc van een dag, enthousiaste ke bovendien congresserem bracht: de ki Greeve. Door de Geest< de Bond, de Zee toor P. Koelman de H. Mis tot Bond en zijn led er in zijn predic dat het niet vol zijn van een maar dat men o< dagelijks leven moet geven van me. Iedereen m< dat we er prijs o tholiek te leven de wens uitspra Gods steun en niet alleen zal t< en sterkte, maar heid. Na afloop vai begaf men zich enige vaandels ei Leeuwarder K.A voerend, weer n Weide", onderw rend bij het pal om zich hier gez legenheid van hi Friese hoofdstad te laten vereeuw Grc De grote verra was wel de komst de Greeve, die, onopgemerkt, ooi de St. Jozefkape gewoond. De heer van I zitter van de Boi ker de gevoelen wezigen, toen hi. heid en blijdsohs 25-jarig am WIERINGERW dag 1 Februari H Geusebroek, d bijkantoor van Arbeidsbureau te zijn 25-jarig arr vieren. De heer gedurende al die Arbeidsbureau vi weest. is voor ve en gezien figuur germeer. Reeds drooglegging van zorgde de heer belangen van werknemers in ringermeer-Wierii ginne geschiedde bijkantoor van he demblik. doch va konden deze b streeks vanuit h( tigd worden do van een kantooi werf. Wii gelovei Geusebroek Zond langstelling zal B. MIN OY BERGEN l na een vrii langd heer B. Min. een naar, overleden. voor vele Berge ringen op uit het hij tezamen met Schalkwijk, de i van de thans op autobusondernemi Holland. Zii wa eerste en voor die autobussen, merk rijden. Vele moei er te overwinnen twee ondernemin en Co en de he busdienst op Alk De heer Min, d ambitie had voo café „Het Berger zich toen na anc de onderneming Granaat ii Te Vorden is d< apotheek met ee uit elkaar gevlog bedienden, die zi theek bevonden, 1 letsel. Een hou granaat bevat het van „Omm GRONINGEN. - ninger politierecht derom een staker landen" te verai maal wegens mi een werkwillige. P. Zwama uit Hoe op 20 November brieksterrein van den" door de stak Hoogkerk aangeh hem een klap op „Met jou hem ik tje te schillen". De Officier var het vreemd, dat ding gebruik mi diensten van figu die in de oorlogstij SS had gediend. 1 maand gevangenis De raadsman, bracht naar voren dat „de Ommela ANAB thans een sule hebben getek generale preventi voor het opleggen heidsstraf thans ge doet. PI. was van gedragingen van logstijd buiten besi ten blijven en dat ding te dien aanz verwijt treft. De politierechter laste gelegde bewe mening dat een mi leden als van D. z activiteit moet ho oordeelde verd. coi een maand gevang

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2