Er heerste een goede geest op 't congres der kei ln ers Fietsenmaker roofde tientallen auto's leeg Rotterdamse vrouw door Poolse zeeman gewurgd LOSSE PRAATJES en LOSSE BLAADJES Een maand voor staker Langgezochte dief betrapt Op zijn schip gearresteerd Grootse huldiging; van Gatsonides Ook in Nederland heerst griep I I I Naar wij vernemen „Puck" speelde voor de jeugd Scheepsberichten DONDERDAG Pagina 3 Met een gezongen H. Mis in de fraaie kapel van het St Jozef pension aan de Voorstreek werd de tweede dag van het 41e Bondscongres van „St Antonius"de ISederland- se Katholieke Bond van Hotel; Café- en Restaurant- geëmployeerden te Leeuwarden ingezet. Het was de inzet van een dag, welke zich weer heeft gekenmerkt door een enthousiaste geest en een goede stemming, een dag ivel- ke bovendien een wel zeer bijzondere verrassing voor de congresserende afgevaardigden van „St Antonius bracht: de komst van hun grote vriend, pater Henri de Greeve. Door de Geestelijk adviseur van de Bond, de Zeereerw. heer pas toor P. Koelman, te Utrecht, die de H. Mis tot intentie van de Bond en zijn leden opdroeg, werd er in zijn predicatie op gewezen, dat het niet voldoende is, lid te zijn van een Katholieke Bond, maar dat men ook vooral in zijn dagelijks leven een voorbeeld moet geven van eoht Katholicis me. Iedereen moet kunnen zien, dat we er prijs op stellen als Ka tholiek te leven, aldus spr., die de wens uitsprak dat aldus met Gods steun en kradht de Bond niet alleen zal toenemen in getal en sterkte, maar ook in degelijk heid. Na afloop van de kerkdienst begaf men zich in groepsverband, enige vaandels en de vlag van de Leeuwarder K.A.B. afdeling mee voerend, weer naar „de Groene Weide", onderweg even pause rend bij het paleis van Justitie, om zich hier gezamenlijk ter ge legenheid van het verblijf in de Friese hoofdstad, op een plaatje te laten vereeuwigen. Groot enthousiasme. De grote verrassing van de dag was wel de komst van pater Henri de Greeve, die, voor bijna allen onopgemerkt, ook de H. Mis in de St. Jozefkapel reeds had bij gewoond. De heer van Bijsterveld, voor zitter van de Bond, vertolkte ze ker de gevoelens van alle aan wezigen, toen hij zijn dankbaar heid en blijdschap uitsprak over het feit, dat pater de Greeve weer temidden van zijn vrienden van „St. Antonius" was gekomen. Pater de Greeve zeide vervol gens, dat hij hier gekomen was om zijn dank uit te spreken voor clPe tegen alle serveersters. Hoe van welkom tot de heer Starink, woorden van afscheid en waar dering tot het aftredende be stuurslid, de heer H. Th. Kieze- brink te Amsterdam. De prae-adviezen van 't hoofd bestuur op diverse afdelings- voorstellen werden vervolgens, na enige bespreking, aangeno men. De bond zal aldus o.a. stre ven naar bevordering van het in voeren van de beroepskaart en afschaffing van de arbeidskaart. In principe geen „ser veersters." Gestreefd zal worden, de garan tielonen voor serveersters gelijk te stellen met die der kellners. Hierover ontstond nog enige dis cussie. De afdeling Maastricht en van andere zijde verenigde men zich hiermee is in prin- 25-jarig ambtsjubileum WIERINGERWERF - On Zon dag 1 Februari a.s. hoopt de hr. H Geusebroek, directeur van het bijkantoor van het Gewesteliik Arbeidsbureau te Wieringerwerf. ziin 25-jarig ambtsiubileum te vieren. De heer Geusebroek, die gedurende al die jaren aan het Arbeidsbureau verbonden is ge weest. is voor velen een bekend en gezien figuur in de Wierin- germeer. Reeds vanaf de eerste drooglegging van de polder ver zorgde de heer Geusebroek de belangen van werkgevers en werknemers in het rayon Wie- ringermeer-Wieringen. In den be ginne geschiedde dit vanuit het bijkantoor van het G.A.B. te Me- demblik, doch vanaf 8 Mei 1950 konden deze belangen recht streeks vanuit het rayon behar tigd worden door de vestiging van een kantoor te Wieringer werf. Wij geloven dat het de hr. Geusebroek Zondag niet aan be langstelling zal ontbreken. B. MIN OVERLEDEN BERGEN Gistermorgen is na een vrij langdurig ziekbed de heer B. Min, een bekende Berge- naar. overleden. Zijn naam roept voor vele Bergenaren herinne ringen op uit het jaar 1924. toen hij tezamen met de heer R. Schalkwijk, de grondslag legde van de thans op een na grootste autobusonderneming van Noord- Holland. Zij waren het die de eerste en voor die tijd modernste autobussen, merk „Daag", lieten rijden. Vele moeilijkheden waren er te overwinnen, doordat nog twee ondernemingen. Fa. Dam en Co en de heer Parma. een busdienst op Alkmaar instelden. De heer Min, die echter meer ambitie had voor het bekende café „Het Berger Veerhuis", trok zich toen na anderhalf jaar uit de onderneming terug. Granaat in kachel Te Vorden is de kachel in een apotheek met een hevige knal uit elkaar gevlogen. De beide bedienden, die zich in de apo theek bevonden, bekwamen geen letsel. Een houtblok moet een granaat bevat hebben. van „Ommelanden" GRONINGEN. Voor de Gro ninger politierechter had zich we derom een staker van „de Omme landen" te verantwoorden, dit maal wegens mishandeling van een werkwillige. De werkwillige P. Zwama uit Hoogkerk werd n.l. op 20 November nabij het fa brieksterrein van „de Ommelan den" door de staker P. v. D. uit Hoogkerk aangehouden. Hij gaf hem een klap op de rug en zei: „Met jou hem ik nog een appel tje te schillen". De Officier van Justitie vond het vreemd, dat de stakingslei ding gebruik maakte van de diensten van figuren als van D. die in de oorlogstijd bij de Waffen SS had gediend. De eis was een maand gevangenisstraf. De raadsman, mr. Koppius, bracht naar voren in zijn pleidooi, dat „de Ommelanden" en de ANAB thans een arbitrage-clau sule hebben getekend en dat de generale preventie als motief voor het opleggen van een vrij heidsstraf thans geen opgeld meer doet. PI. was van mening, dat de gedragingen van verd. in oor logstijd buiten beschouwing moes ten blijven en dat de stakingslei ding te dien aanzien zeker geen verwijt treft. De politiereohter aahtte het ten laste gelegde bewezen en was van mening dat een man met een ver leden als van D. zich buiten elke activiteit moet houden. Hij ver oordeelde verd. conform de eis tot een maand gevangenisstraf. de huldiging welke hij bij zijn zestigste verjaardag had onder vonden. Met dankbaarheid herin nerde hij aan de groei van de Katholieke organisatie der kell ners, die in de loop der jaren nog meer dan vrienden voor hem wa ren geworden. Spr. wenste hen succes in hun werk en een voorspoedige groei naar de 5000 leden toe. Niet onderschatten mogen we daarbij, zo zeide hij, wat God in dit tijdsgewricht van ons ver wacht. Pater de Greeve herinner de aan de grote figuur van dr. Schaepman. Het geweldig grote werk dat hij eens begonnen is, zullen wij moeten voortzetten. Wij zullen moeten zijn de voortrekkers, de doorzetters, van de traditie van Schaepman, aldus pater de Gree ve, wiens toespraakje met grote aandacht beluisterd en door een enthousiast applaus gevolgd werd Belgische waardering. De secretaris van de Christelij ke vak-internationale voor het hotelbedrijf, de heer E. Machiel- sen, uit België, sprak zijn waar dering uit, voor hetgeen in Ne derland op organisatorisch gebied tot stand is gebracht. Hier is 't fooienstelsel vervan gen door de regeling van „inclu sief" afrekenen. De misbruiken welke aan het zgn. drinkgeld in België nog verbonden zijn, heeft men in Nederland reeds over wonnen. Spreker zette de wenselijkheid van een steeds betere samenwer king op economisch gebied tus sen Nederland en België uiteen en besprak de organisatorische aspecten op internationaal gebied Verschillende oroblemen zullen beslist op internationaal niveau geregeld moeten worden. Spreker wekte op, om in Katholieke le vensovertuiging te blijven voort- werken. Uw voorbeeld, zo zeide hij, is een voorbeeld ook voor België. Naar invoering beroeps- kaart en afschaffing ar beidskaart. Uit Parijs was een telegram ontvangen van pater Leopold Verhagen o.e.s.a., geestelijk advi seur van de afd. Eindhoven, die hierin een „zegewens voor allen" overseinde. De bondsadviseur, pastoor Koelman, kreeg als blijk van waardering voor zijn véle werkzaamheden voor de bond, 'n boekwerk en een rokertje aange boden. Tot hoofdbestuurslid werd nog gekozen de heer A. M. Starink, concierge K.A.B.-gebouw te Arn hem. De vergaderingsleider, de heer v.d. Bol wijdde naast een woord zal een meisje zich in dit gevaar lijke beroep kunnen voorberei den op een later gezinsleven? Zowel zakeli.jk bezien (meisjes verdienen het loon inplaats van vaklieden die rondlopen), ais ka tholiek-principieel, zou men over al het aannemen van serveersters in café-bedrijven willen tegen gaan. De heer v.d. Boi wees erop, dat totaal uitschakelen van de meis jes niet mogelijk en niet redelijk is. Men was het er wel over eens dat serveersters in café-bedrij ven niet thuis behoren. In lunch rooms, pensions enz. ligt dit weer anders, en wanneer zij hier ge lijkwaardige arbeid verrichten, moeten ze ook een gelijkwaardig loon verdienen. Bovendien werkt een toepassing van dit principe ook in het voordeel van de kell ners zelf, daar het voordeel van goedkoper vrouwelijk personeel voor de werkgever dan vervalt. Bij het bespreken van het stre ven om de uitkeringen der wacht geld- en werkloosheidswet in eigen hand te krijgen, kwam ter sprake de activiteit van de EVC bij sommige kantoren der be drijfsverenigingen. Hiertegen zal men trachten maatregelen getrof fen te krijgen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, de volgende bondsraad in Utrecht te houden. Binnen niet ai te lange tijd hoopt men te komen, zo bleek uit de beantwoording tijdens de rondvraag, tot beroepsbescher ming voor musici en artisten. Een eventuele huurverhoging zal in reële cijfers in het loon moeten worden uitgedrukt. Het hoofdbestuur zal vechten voor 'n verwerking hiervan in het ga rantieloon. Aan het slot van het geslaagde congres betuigde voorzitter van Bijsterveld onder grote bijval zijn dank aan de afdeling Leeuwar den voor de keuringe wijze waar op deze dagen georganiseerd wa ren. Aartsbisschop van gevangenis naar ziekenhuis BOEDAPEST, 27 Jan. (K.N.P.) Mgr. J. Gröss, aartsbisschop van Kalocsa in Hongarije, die in Juni 1951 tot 15 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, is ern stig ziek. Enige dagen geleden werd hij door een hartaanval ge troffen en moest in een zieken huis worden opgenomen. Mgr. Gröss werd gearresteerd en veroordeeld wegens, wat ge noemd wordt, samenzwering tegen de communistische regering. Het meisje, dat u op deze foto ziet, Dawn Kathigasu, wordt op Malakka gevierd als de heldin van het verzet tegen de Japanners gedurende de Tweede Wereldoorlog. Haar ouders werden in 1943 door de Japanners gear resteerd, verdacht van onder grondse activiteit. Dawn toen pas zeven jaar werd boven de vlammen van een in brand gestoken boom, die was overdekt met mieren, gehan gen en bedreigd met de dood, in de hoop, dat of zijzelf, of haar moeder, die zelf ook ver schrikkelijke kwellingen moest ondergaan, zou spreken over de zaken, waarvan de Japan ners meer wilden weten: de guerilla op Malakka. Dawn zweeg, en bezwoer haar moe der, Sybil Kathigasu, geen in lichtingen te geveri. Zij werd gered, door tussenkomst van een hogere officier. AMSTERDAM Dankzij nauwlettende surveillance van een Amsterdams agent van politie is een langgezocht individu aangehouden, die er zijn gewoonte van maakte uit geparkeerde auto's, waarvan hij zo nodig de gesloten deuren forceerde, alles iveg te nemen, wat daarin voor het grijpen lag en in de hoofdstad een ware plaag van automobilisten was geworden. Hij is een 30-jarige rijwielher steller uit Amsterdam-West, die in de nachtelijke uren door de surveillerende agent op heter daad betrapt werd, toen hij uit een aldaar staande auto een pak gereedschap wegnam. Op het bureau Singel bleek, dat met de arrestatie van deze man een goede greep is gedaan. Hij viel al spoedig door de mand en moest bekennen in de afgelopen maanden voor duizenden guldens uit auto's in de hoofdstad te heb ben gestolen. Een deel van deze buit is terecht. De Haarlemse persfotograaf, C. de Boer, die naar thans blijkt een zijner slachtoffers is ge worden, kwam korte tijd geleden tot de onaangename ontdekking, dat op klaarlichte dag uit zijn auto, die hij een uur lang gepar keerd had langs de Stadhouders kade, al zijn toestellen en andere foto-attributen, ja zelfs zijn re genjas en een doosje sigaren wa ren verdwenen, hoewel de wa gen afgesloten was geweest. De schade beliep enige duizenden guldens. Van deze goederen heeft de re cherche hem echter slechts een zeer gering deel (en dan nog in ROTTERDAM, 28 Jan. Te Rotterdam is vannacht de 29-jarige vrouw H. van der L. door wurging om het leven gekomen. De politie heeft de 22-jarige Poolse marconist J. C., geboren te Warschau, aangehouden, daar men sterke aanwijzingen tegen hem had. Nadat de man steeds ontkend had, heeft hij vanmiddag omstreeks half één een bekentenis afgelegd. Kort nadat de vrouw, diep in de nacht, was thuisgekomen, is zij op haar kamer aan de Rechthuis laan gewurgd. De pensionhoudster, die merkte dat er iets niet in orde was, vond het slachtoffer. Op hetzelfde ogen blik hoorde zij haastig iemand de trap aflopen. Direct sloeg zij alarm. Twee surveillerende agen ten brachten een man, die zij wa ren gepasseerd, in verband met de moord en direct begon een uit gebreid politioneel onderzoek. De man heeft op straat een taxi aan gehouden, zeggende dat hij naar zijn schip moest. In de nabijheid van de Maashaven veranderde hij blijkbaar van gedachte en zeide een dancing te willen bezoeken, zodat hij afrekende en de taxi verliet. De politie is daarna gaan zoe ken naar een man, die beant woordde aan het verstrekte sig nalement, en die op weg zou zijn geweest naar het in de Rijnhaven liggende Poolse stoomschip „Lu blin". De politie ging aan boord om de man te zoeken, doch hij werd niet gevonden. Tegen vijf uur in de ochtend ging de politie voor een tweede keer aan boord en toen Werd de moordenaar, de marconist van het schip, slapen de in zijn hut aangetroffen. De man ontkende iets van het ge beurde af te weten, want hij zou reeds om elf uur gisteravond zijn gaan slapen. Zoals gemeld heeft de man vanmiddag tegenover de politie een bekentenis afgelegd. beschadigde toestand) kunnen retourneren. De rijwielhersteller heeft inmiddels een deel voor en kele honderden guldens op het Waterlooplein van de hand gedaan aan een heler, van wie hij zegt de naam niet te kennen. Van een aantal andere goede ren, die thans terecht zijn, zoals vrij veel gereedschap en o.a. ook een dokter's étui, waarmede de man blijkbaar geen raad wist, zijn de eigenaars bekend. Veel groter is het aantal goederen, waarvan dit niet het geval is. Eerst in Londen DEN HAAG. 28 Jan. De win naar van de Rallye Monte Carlo, de Nederlander Maus Gatsonides, die met Ford Zephir de zege be haalde, zal met een speciaal daar toe door de Engelse Ford-fabriek te Dagenham gecharterd vliegtuig Donderdag 29 Januari van Nice naar Londen vliegen, waar hem een grootse ontvangst zal worden bereid. De voorgenomen huldiging door de KNAC en de Nederlandse Fordfabriek zal hiervoor tot een later tijdstip moeten worden uit gesteld. Om de twee jaar LEIDEN. Het instituut voor praeventieve geneeskunde (regio naal influenza studie centrum voor Nederland va.n de wereld gezondheidsorganisatie) deelt ons mede: „De huidige influenza- epidemie kon theoretisch ver wacht worden op grond van het feit, dat influenza-epidemieën een vrij regelmatige twee-jaarlijkse periodiek vertonen. Via de World Health Organization worden thans influenza-epidemieën gemeld uit Amerika. Duitsland, Frankrijk en het zuiden van Engeland. Ook in Nederland heerst influenza. Het geïsoleerde virus behoort even eens tot de z.g. A-groep en is een variant van het virus, dat tussen 1933 en 1943 grote epidemieën heeft veroorzaakt. In Nederland zijn onder auspi ciën van het instituut voor prae ventieve geneeskunde deze winter grote groepen personen in ver schillende bedrijven gevaccineerd om tot een inzicht te komen in hoeverre vaccins, gericht tegen dit nieuwe stamtype, beschuttend tegen de ziekte kunnen werken. In het algemeen gesproken heeft het nieuwe stamtype tot dusverre slechts geringe sterfte veroorzaakt behalve gedurende de epidemie van 1951 in Engeland, toen vooral in Liverpool een grotere sterfte heeft geheerst. SPANJE Het is, misschien weet men dat nog, onlangs een beetje vreemd qe- qaan met een beslissing van onze Nederlandse delegatie bij de Unesco, dat is zo iets als de wereldorganisatie van wetenschap en cultuur in het kader van de Verenigde Naties. Moest Spanje worden toege laten? Nederland was een beetje bang, om daaraan mede te wer ken. Dat zit 'm natuur lijk in de „politieke verhoudingen"snapt u wel. Nederland stemde blanco. Dat is de enige uitweg voor mensen, die geen standpunt dur- ven innemen, dagen bracht de „Tele graaf" in herinnering, dat de Nederlandse de- de politie, die er in slaag de de eigenaar op te sporen. Opvouwbaar museum Niet doen, Even luisteren. Dat is wat voor de jeugd. De I Amerikaanse kunstsohil- - -1 der Byron Thomas heeft een opvouwbaar museum gegaan, zo menen wij. tijd, dat we, al is het dan was er niets gebeurd, zijn uitgevonden, voor kinde- Kaas wordt niet gekneed via het buitenland, tot de dagelijks werk voort te ren„van acht tot taeh- Uncle Sam! en nog minder gekarnd., erkenning komen, dat er zetten. tig". Hij begon er in Ame- Grote onzin is dat en bij ons in Nederland toch Daar lezen wij, dat men daarvoor in de plaats had ook nog iets goeds is.... voornemens is, in de Ver- de dichter toch wel een enigde Staten een tweede andere regel kunnen ver- Amerika (III) U weet het, wij zijn een overwegend christelijk land (van zondige mensen overigens). Dat moeten B we maar altijd voor ogen voudig burger geworden. laten maken van een stelling van de tweede Een aardige zet ,va!L ue houden. Maar hier moeten, Deze simpelheid en een- lan,ëe, brede strook op- minister van B.Z. daar Twentse Courant: in Rus- althans in gemengde pro- voud van terugtreden van vouwbaar carton een ver- wel zo goed bevallen is----- J- h,,of. zinnen, die evengoed op „baas" rijmde. (Ingez. door C. Ch. te A.) minister (staatssecretaris) voor Buitenlandse Zaken te benoemen. Wij zouden de V.S. willen aanraden. eerst eens in Nederland te Geen pensioen! informeren, of de aan- van De eenvoudige burger rika mee op zeer eenvou- Harry Truman, een der big® wijze en toen het tientallen millioenen een- idee opgaug maakte, toog voudige burgers van de bij naar Europa, waar het republiek der Verenigde denkbeeld in Engeland en Staten, is na een histo- Italië enthousiast ontvan- rische veelbewogen loop- Sen werd. Nu is hij m baan als president weer Nederland. Hl] maakt zonder enig vertoon een- ?n W11 be „kinderen zelf t CLUT- I r Dezer D^gencel „Ik hoop, dat het be stuur in deze zaak nu eens flink dilligent zal zijn", zei een spreker op een land worden hoge tunc- vincies en gemeenten, al- de hoogste post, als was zam®hng opgeplakte bnef- tionarissen zeer behoor- tijd hemel en aarde be- er niets bijzonders, niets kaarten, schilderijen voor lijk gesalarieerd. Dat moet wogen worden, om er toe groots gebéurd, is juist stellend en dit is het hele gezegd worden. Maar dat te komen, de beraadsla- iets groots, iets bijzonders. eieren eten. Het heeft veel lrnw piotr\ nlrlrol iilr tirortf -1t_1..11CHOPQC PrnKoort 11 Vt of rtnV kan ook gemakkelijk, want gingen en besluiten in 's die lui en de lagere lands vergaderzaal, in de Evoti Ip vlof bonzen ook! zijn voor Provinciale Staten en in de staat zeer goedkoop. de gemeenteraden, door legatie wel gestemd vergadering^ Teze "^ek! l^dTn Te -n gebed-vooraf te stellen Me^icT^* ïaaf tn wit6,™ w v'n zuiyeringen, en dan de onder de zegen Gods. In „„„u „a succes. Probeert u het ook eens. Het is een prettige methode, om de kunst on der het (jonge) volk(je) te brengen. heeft voor toelating van landen als Nepal en Li beria. Spanje is met Hij zei het echt op z'n Frans: dillesjan. Als hij dan maar niet aan de d i 1 ig e n c e denkt,. u nodige „executies".... De meesten komen niet meer aan hun pensioen toe. Amerika" ging dat anders. H^defd^at'nogalZ°eronNieuwe democratie Eisenhower zelf sprak een ™J„aee<1 dat_nogal, „gron- qrote meerderheid van weet wel, dat romantische stemmen toegelaten, vervoermiddel in de tijd maar de slappe houding van ons land heeft o.a. in Spanje nogal kwaad bloed gezet, zodat nu b.v. een tentoonstelling van Spaanse schilde rijen, welke in ons land zou worden gehouden, niet doorgaat. Of ze in Spanje denken, dat wij ons maar moeten behel pen met de schilder kunst van Nepal en Li beria, weten wij niet. Maar wij vinden, dat Nederland zich weer eens op z'n smalst be toond heeft en dat het toch wel wenselijk is, over deze zaak eens een nadere verklarinq te horen, méér afdoende, dan de slappe kost, die de laatste keer daar over in het parlement is verkocht van de trekschuit. Dichterlijke vrijheid We kunnen er in komen Amerika (I) In New York stond bij het stadhuis een auto ge parkeerd. Dat mag niet. Dus keek de politie er naar. De agent zag op het g Ver«eten windscherm een briefte geien. iLibciiiiuwei zeil buidk een Jj- i openbaar gebed uit bij zijn g e?' dat installatie en bij die van 5e™ doeel het huis in de vice-president Nixon 1 ï,m„ n®??ten a* werd er door een bisschop 1 m? en be gebeden. Valse schaamte kw™ mznm!|L aS kennen onze Amerikaanse t voor be vrienden in elk geval niet. .2'v^oaS Bij het eerste optreden van het Brabants Orkest in het Brabantse kerkdorp Gilze van de gemeente Gilze-Rijen (de veertig ste gemeente, waarmee 't orkest sinds zijn oprich- dat makers van liedjes met de woorden: Geef ons terwille van het rhythme asjeblieft twintig minu- of welke andere noodza- ten, we zijn even naar kelijkheid dan ook, zich binnen om te trouwen.... kleine vrijheden veroor- Wat zou de agent gedaan loven om hun geestespro- hebben, toen het bruids- duct zo verteerbaar mo- paar terug kwam? Helaas rfp hppr Awiia =ic V," tins in 1950 kennis maak- de heer Avila, als hij eerst te> SDrak zoals eebruike- 2!^0haJLmaar, gevonden ujL Tzd'e pauze™ een Bij een onderzoek naar Jjf,^aa,r de reehter, eerste concert, de burge- de verschillende „ismen", L gehoord meester van Gilze-Rijen. die in Oost-Duitsland als Spaanse schat- mr g van Mierlo, een staatsgevaarlijk worden gravers e.d wilde daar - - aangezien, volgens mede- 5 op wac^ten en zette delingen en beschouwin- man een maand in het gen in de Oost-Duitse pers Sevang, „wegens het ver is gebleken, dat dit er niet P0"3 van schade en minder dan 24 in getal gelijk te maken. Maar er zijn grenzen en die wor den wel eens overschre den. Zo bij voorbeeld in de uitzending van de „Va- ra feliciteert" op Vrijdag 23 Jan. j.l. Max v. Praag zong toen een liedje, waar vermeldt de geschiedenis dat niet. Amerika (II) zijn. Het lijkt ons over bodig, ze op te noemen. kort woord tot de musici. Hij zeide enigszins be schaamd te zijn, omdat de gemeente Gilze-Rijen tot nu toe geen subsidie aan "1 a vaar brengen van het ork|st had verieend mensenlevens" Maar het valt ons wel op, Fprliikc mpnwn Pater Wesseling is in dat er 1 vergeten is. Nb mensen Amerika geweest en heeft hetcommunisme! nadere (want wij hebben een kranig meisje in voor- er al iets eerder van ge- Tmmnn kwam dat op de boerderij zegd) mededelingen ge- ls';l iiuiuan Zich tot de aanwezigen in de zaal richtend zei hij „Dames en heren, wat denkt u ervan? Moet een dergelijk ensemble gesub- Er zijn ook nog eerlijke sidieerd worden?" Hierop mensen in Italië! De nacht- riepen de aanwezigen vol- .p. .- waker Domenico Tomasi mondig „Ja". Zich voorts werkte. Dat kind melkte daan over zijn ervaringen Bij de oude Romeinen, vond een pak oude kran- richtend tot de in de zaal de koe voor de baas, „en daar. Er is zwart en wit. in de oude tijd der repu- ten met acht en een half aanwezige gemeenteraads- 's middags karnt ze en Maar de pater heeft toch bliek, kon een man van- millioen lire er in, dat is leden, die het subsidie- kneedt ze de kaaszong heimwee naar Nederland achter de ploeg plotseling zowat om en de bij 60.000 voorstel van B en W Max. Hij moet dat wel gekregen, toen hij daar in tijd van nood de hoog- gulden. Op honderd gul- steeds hadden verworpen zingen, want de tekst van was. Hij houdt het maar ste ambtsdrager worden, den kijken we dan maar zei de burgemeester- Mij dat liedje luidde zo, maar bij de katholieke jongeren om, na het volbrengen niet. De man was een ne heren gij hebt het ge in zijn vrijheid is de ma- in Nederland. Dat is leuk van zijn staatkundige op- eerlijke nachtwaker, hij hoord. De stem des volks ker ervan toch wel te ver om te horen. Het wordt dracht, weer rustig, als bracht zijn vondst naar heeft tot u gesproken" overleed te Wassenaar op 94- jarige leeftijd de heer F. S. Ogier, oud-onderkapelmeester van de Koninklijke Militaire Ka pel tot 1905, toen hij werd ge- pensionneerd. Hij was ruim 50 jaar directeur van het zangkoor der Boschkant-kerk te Den Haag en was begiftigd met het ere-kruis Pro Ecclesia et Ponti- fice werd de Rotterdamse chauf feur C. A. V. in hoger beroep veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. V. was belast met de afwikkeling van een erfenis en moest een bedrag van 15000 gulden aan de erfge namen betalen, maar stak het geld in eigen zak zijn twee Amerikaanse torpe dojagers, de „Bristol" en de „Johnston" gistermorgen gearri veerd in de Amsterdamse haven. De schepen, die deel uitmaken van de Amerikaanse eskaders in het oostelijk deel van de Atlan tische Oceaan en de Middelland se zee, blijven tot 5 Februari a.s. in de hoofdstad heeft minister Witte aan de Tweede Kamer een bedrag van 10000 gulden gevraagd als bij drage in de kosten van een en- quete, die de nationale commis sie voor de oude-liedenzorg houdt met het doel de meest noodzakelijke basisgegevens te verkrijgen op het gebied van de bejaardenzorg Twee Ooslduitse maten voor bloemkool BERLIJN, 28 Jan. (A.P.). De mijnwerker Alfred Moeckel is veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, omdat hij niet wist, dat er twee verschillende soorten bloemkool in Oost- Duitsland zijn. De anti-communistische liga van vrije juristen in West- Berlijn berichtte vandaag, dat Moeckel veroordeeld werd we gens de diefstal van een rug zak vol van de groente. Hij kreeg 12 maanden gevangenis straf omdat de benadeelde par tij geen genationaliseerde boer derij was. Was de bloemkool echter particulier in plaats van „volksbezit" geweest, dan zou Moeckel slechts veroordeeld zijn tot enige dagen gevange nisstraf of een kleine boete. WIERINGERMEER. Het to neelgezelschap „Puck" speelde Dinsdagmiddag voor het grootste deel der Wieringermeerjeugd het toneelspel „Het geheim van de Prins", geschreven door Cas Baas naar een idee van Dini Heijnes en Leni Reurop. Het is een echt blijde middag geworden voor de bijna 600 kin deren, die in een betoverend spel werden meegenomen naar het paleis van de machtige koning Tataturk, waarin de prinses Lioba (Cecilia Lichtveld) wegkwijnde door haar afzondering, temidden van stijfbuigende hovelingen en veel te hoofse manieren. Prins Armelus (Dick Scheffer) wist echter met zijn geheimen (echt Hollandse kinderspelen) de treurende prinses om te toveren in een jong en jolig meisje. De tovenaar-dokter Petweterius, gespeeld door Jaap Maarleveld, wist de lachlust van de kinderen het hele stuk door op te wekken door zijn zwaarwichtige en dom me redeneringen, waarvan de kinderen volop genoten. Statig en waardig was vooral koningin Copelia, gespeeld door El-ly Venema, terwijl Frans van 't Hoen als de machtige Tataturk op de kinderen een imposante indruk maakte. Ook van het mooie samenspel van Sepha Dierikx als Pompelia met de oude Kraka, gespeeld door Paul v. d. Lek, hebben de kin deren kunnen genieten. Zij waren vaak zo gegrepen door het bezielende spel, dat zij gingen antwoorden en met de spelletjes meededen, zonder het spel te storen. De décors en costumes, ontwer pen van Niels Hamel, waren zeer imponerend voor de kinderen. De regie was van Egbert Paridon. De organiserende vereniging D.W.O. kan met voldoening terug zien op een welgeslaagde middag. TRAGISCH ONGEVAL BERGEN Maandag reed de heer R. met ziin 3-wielige kiep- wagen door het dorp, wat een ze kere attractie vormde voor de uit school komende jeugd. In een oogwenk was de wagen dan ook beklommen. Plotseling viel ech ter het 7-jarige zoontje van de heer Govers van de wagen, ge raakte tussen de spaken en werd onder het wiel gesmakt, dat over hem heen ging. In zorgwekkende toestand werd hij naar het zie kenhuis overgebracht, waar hij gisternacht aan de bekomen in wendige kneuzingen is overle den. Aalsdyk 28 te Antwerpen: Bo naire 29 Funchall verw.: Suma tra 29 Singapore verw.; Elmina 30 vm Dakar verw.: Aldabi verw 28 st Pauls Rock/Bahia: Garoet 24 te Singapore: Indrapoera 28 v. Genua/Livorno: Nieuw Am sterdam 27 nm v Barbados n. Trinidad: Oranjestad 27 v. Ma- deira/La Quaira: Waterman 27 1400 o Hawaii/Honolulu; Wil lemstad 27 v Port of Spain n. Barbados: Blitar 27 v Lissabon/ Duinkerken: Clavella 27 v. Miri/ Lyttleton; Groote Beer p 27 Start Point/Halifax: Modjokerto 27 v. Aden/Suez: Westerdam 27 690 m w Landsend: Zuiderkruis 27 v. Kaapstad/Adam via Las Palmas.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3