Adenauer dringt aan op samengaan der Christenen Islam wint sneller terrein in Afrika dan Katholicisme Nieuwe Russische nota aan Deense regering Bentley gisteren terecht gesteld Iedere Mohammedaan is vurig apostel Economen aan groene tafel ter oplossing Saarkwestie Puck speelde voor D.W.O. Legering van N.A.T.O.*-troepen als een bedreiging beschouivd Markt en Beurs Extra goedkope 2 DAGEN aanbieding Fa. C. EEKEN 2de Bediende Constructie werkplaats Heiloo Inboedels 5 2 DAGEN I Handweverij „DE EGEL" 5 MONSTER-COLLECTIES 5 1952 PRIJSNOTERING WILLEM HENSTRA AFSLAG dik vetspek RISKANTER Chevrolet- Sedan Woningruil ADVERTENTIE NOORDHOLLANDS DAGBLAD EXTRA AANBIEDING Slagerijen Bernard Keemen PARIJS, 27 Jan. (K.N.P.) „Wij kunnen ons slechts met succes tegen de dreigende gevaren uit het Oosten verdedigen, als de waarden van het Christendom levend blijven, en de Christenen elkaar over alle grenzen heen de hand reiken om gezamenlijk te strijden voor de vrede". Aldus bondskanselier dr. Konrad Adenauer in een interview tegenover een verslaggever van het Franse katholieke weekblad „La Croix" over de West-Duitse binnen- en buitenlandse politiek en de situatie der Kerk in de West-Duitse republiek. De Saarkwestie kan de Euro pese integratie weliswaar vertra gen en afremmen, aldus ging dr. Adenauer voort, maar toch niet geheel lam leggen; in ieder geval moeten wij alle krachten inspan nen om over deze hindernis heen te komen. Verder sprekend over de Saarkwestie verklaarde de Duitse kanselier, dat de Franse en Duitse regering overeengeko men zijn opnieuw contact op te nemen. Zij zijn het eens over de grondslagen van de politieke en administratieve problemen, die zioh daarbij voordoen, maar de economische problemen zijn nog niet opgelost. „Ik voor mij adht de beste me thode om tot een oplossing te komen, dat de economen uit de beide landen zich aan de groene tafel zetten en hun voorstellen uitwerken, die volkomen erken ning houden met de belangen van het Saargebied zelf. Naar mijn mening zou dat zelfs des te gemakkelijker zijn, naarmate de bondsregering zich bereid ver klaard heeft met gerechtvaardigde economische belangen van Frank rijk rekening te houden. Ik kan verzekeren, dat de Duitse rege ring in dit opzicht ds meerderheid van de Bondsdag achter zich heeft, die verder gaat dan de re geringscoalitie. Over de vragen, die de verdra gen van Bonn betreffen, verklaar de de bondskanselier opnieuw, dat zij, hoewel natuurlijk slechts mensenwerk, voor dit ogenblik toch de beste oplossing geven, welke bereikbaar is. Gaat men van de tot nu toe gemaakte af spraken uit, dan is in de toe komst een verdere ontwikkeling niet alleen mogelijk, maar ook wenselijk. De Bondskanselier wees er echter met de grootste nadruk op, dat de toestand van het ogenblik met het oog op de resultaten van het partijcongres (Ingezonden) „TWEE MERKWAARDIGE ARTIKELEN" Geachte redactie. In uw blad van 24 dezer ver schenen twee merkwaardige ar tikelen: 1. de lezing van mgr. Féron voor de „Sehola Publica"; 2. het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland, samengesteld door de directeur van uw blad. de heer E. J. M. Stumpel. In de eerstvermelde lezing houdt mgr. Féron in een voor treffelijke rede een krachtig pleidooi voor de eenheid onder de katholieken, waaruit vele lezers de conclusie zullen heb ben getrokken dat mgr. aan spoort óók de staatkundige een heid in K.V.P.-verband te be waren. De lezers, die daarna het ver slag van uw directeur, de heer E. J. M. Stumpel. hebben ge lezen, zullen zich echter hebben afgevraagd, hoe het mogelijk is, dat mgr. Féron hen kan aan sporen een politiek te sanction- neren, waarvan het financieel beleid zozeer is gericht op het ondermijnen van een gezond be drijfsleven. als door de heer Stumpel aangegeven. Het zou onder de gegeven om standigheden zeker nuttig zijn. wanneer uw redactie, die in deze aangelegenheden nogal vin dingrijk is. hierover de nood zakelijke opheldering verschafte. Thans weten vele lezers niet waaraan zij zich te houden heb ben of hoe zii de gerezen moei lijkheden moeten oplossen. A. C. SCHOUTEN Alkmaar. 27 Januari 1953 Naschrift: Veel vindingrijkheid is daar niet voor nodig, als de lezer zich houdt aan de gezonde stelregel, dat men in alles goed onder scheiden moet. Noch de rede voor „Sohola Publica"". noch de rede van de voorzitter van de Westfriese Kamer vain Koop handel hebben iets met de politiek van de K.V.P. te ma ken. De rede van prof. Féron ging uitdrukkelijk niet over ..het sanctionneren van een finantieel beleid, gericht op het ondermijnen van een gezond be drijfsleven". De spreker voor de „Schola" sprak met name om de hóógste motieven, over de ge stalte van de Kerk. waarvan het kenmerk is een magnifieke geestelijke eenheid, die be waard moet blijven enz. Geen wóórd over politiek, geen wóórd over de K.V.P. De heer Stum pel maakte natuurlijk géén verslag. maar hield een rede. waarvan de redactie zelfstandig het verslag verzorg de. dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel, hoezeer ook directeur van de krant, even natuurlijk niet eerder las dan toen het in de krant onherroepe lijk gedrukt was. De heer Stum pel sprak als voorzitter van de Kamer van Koophandel natuur lijk niet over de K.V.P. Maar ondanks zijn critiek op een on derdeel van het regeringsbeleid, staat de heer Stumpel uiteraard persoonlijk en niet in een of an- andere kwaliteit, achter de nóód zaak van katholieke staatkun dige eenheid. Als de heer Schou ten nu óók zover kon gaan, zouden hii en wij het gemakke lijker over andere dingen eens worden! Hoofdredactie N.H.D. in Moskou zeer ernstig beoordeeld moet worden. Tactiek der communisten. De nieuwe tactiek van het com munisme, zo verklaarde Adenauer is er op uit, op twee manieren het Westen onder de voet te lo pen, enerzijds door de democrati sche wereld van binnenuit uit te hollen, anderzijds haar door een brutale aanval van buiten af rijp te maken voor de revolutie. De situatie van het Christen dom in Duitsland wordt geken merkt door de twee grote kerke lijke gebeurtenissen, die in Ber lijn hebben plaats gehad: de Evangelische kerkendag in 1951 en de Katholiekendag in 1952. Wie het geluk heeft gehad deze dagen mee te maken, heeft van de gezichten der bezoekers uit Oost-Duitsland kunnen lezen en in de gesprekken met hen kun nen ervaren, welke een zware druk aan gene zijde van het IJze ren Gordijn op het Christendom wordt uitgeoefend. De Kerk is nauwelijks in staat de godsdienstoefeningen te hou den. Er bestaat geen godsdienst onderricht meer op de scholen. De Christelijke literatuur kan in het algemeen slechts langs clan destiene weg in de Oostzone ko men. Geheel in tegenstelling daarmede vertoont het geestelijke leven in de West-Duitse bonds republiek een nieuw reveil. Chris telijke verenigingen van de meest verscheidene inslag spannen alle krachten in de mensen na de oorlog hun verloren evenwicht te helpen hervinden en hun moed in te spreken om opnieuw te be ginnen. De rijkskanselier vond gelegen heid zjjn dank jegens de Christe lijke wereld uit te spreken voor de hulp, die zij Duitsland na de ineenstorting heeft geboden. Hij noemde daarbij in het bijzonder de activiteit van de Apostolische Nuntius in Duitsland, Mgr. Muenoh, en wees op de hartelijke ontvangst welke de Duitse pel grims gedurende het H. Jaar in Italië hadden ondervonden. Met de Franse Katholieken zijn wij op zeer bijzondere wijze na deze verschrikkelijke oorlog ver bonden, aldus Adenauer. Zij heb ben gestreefd naar een menselijk en hartelijk begrip. Op een vraag of de godsdienstvrijheid in Duits land wordt geëerbiedigd verwees dr. Adenauer naar de grondwet, die de mensenrechten, zoals zij uit het natuurrrecht voortkomen, erkent. Bovendien acht de Bonds republiek zich gebonden aan het Concordaat met de H. Stoel. Daar in heeft het vroegere Reich alle vrijheden der Kerk erkent. Het is de vaste wil van de bondsrepu bliek het verdrag, dat destijds ernstig geschonden is, opnieuw zijn volle waarde toe te kennen. MIDDENMEER. De toneel groep voor en van de jongeren „Puck" heeft 'het sprookje van Heijermans „De wijze Kater" op gevoerd. De schrijver heeft in zijn stuk de armoede fel gehe keld en menige maatschappelijke uitwas aan de kaak gesteld. Bij zijn beoordeling van het mense lijk handelen, komt de wijze kater vaak tot de conclusie, dat de mensen het elkaar onnodig moeilijk maken en veel conven ties een waarlijk vrije en blij moedige levensopvatting in de weg staan. Cas Baas speelde de rol van kater voortreffelijk: de aanwe zigen hebben dikwijls geschaterd van het lachen, om de rake zet ten en geestige opmerkingen. Het stuk stelt aan het décor en aan de costumes van de 18 meespe lenden nogal hoge eisen, maar Jan Bons, Wim Vesseur en Noor tje Dekker hebben op sobere wijze van alles een treffend beeld weten te ontwerpen. Het geheel stond onder leiding van Anton Burgdorffer en Wim Vesseur. De voorzitter van D.W.O., de heer Jac. Burger, was waarlijk de tolk van de vele aanwezigen, toen hij de spelers dank bracht voor het prachtige spel, waarvan de velen zo rijkelijk hadden ge noten. Tegelijk wenste de heer Burger het gezelschap van harte geluk met de 100ste opvoering. Als stoffelijk blijk van waarde ring hood hij een fruitmand aan. Van wagen gevallen WIERINGERWERF Zater dag j.l. had onze plaatsgenoot de heer De Maat het ongeluk bij werkzaamheden op het bedrijf van de heer Van Dam aan de Robbenoordweg van een boeren wagen te vallen. Bii onderzoek bleek dat hij enige inwendige kneuzingen had opgelopen. ROME, Jan. '53 (K.N.P.) „Het is niet moeilijk te voorspellen, dat de Islam zicli in Afrika in de komende jaren in steeds stijgende lijn zal ontwikkelen en wel met de voorsprong, welke hij heeft op het Katholicisme. Deze voorsprong is aanzienlijk, hij bedraagt meer dan het dubbele. De Katholieken hebben één bekering gemaakt tegen de Islamieten 2.35". Aldus de sombere conclusie, welke het Vaticaanse persagentschap Agenzia Fides trekt uit een omvangrijke studie over de politiek van de Islam in Afrika. MOSKOU, 29 Jan. (A.P.). Rusland heeft de Denen vandaag gewaarschuwd, dat het de lege ring van troepen der Atlantische mogendheden in Denemarken zal beschouwen als een bedreiging „van de veiligheid van de Sov jet-Unie en andere landen aan de Oostzee". In een desbetreffende nota, die aan de Deense zaakgelastigde in Moskou werd overhandigd, be toogde de Russische minister van buitenlandse zaken Wisjinsky: „De regering van de Sovjet-Unie kan een dergelijk optreden van de Deense regering niet over het hoofd zien". Hij zei verder, dat de aanwe zigheid van buitenlandse troepen in Denemarken dit land tot „een rechtstreekse deelnemer" zou ma ken aan de „oorlog, die door de N.A.T.O.-mogendheden tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocra tieën wordt voorbereid". De nota beschuldigde de Deense regering ervan, dat zij valselijk beweerde het gehele land achter zich te hebben bij haar besluit om de vestiging van buitenland se garnizoenen in Denemarken goed te keuren. Zij wil met deze bewering „proberen het gevaar te verbloemen, dat een dergelijke Jaarvergadering van de middenstand WERVERSHOOF. Donder dag 29 Januari houdt de R.K. middenstandsvereniging De Han ze haar jaarvergadering in café Fortuin. Ge zien de belangrijke agenda rekent het bestuur op aller aanwezigheid. politiek voor Denemarken in houdt". In werkelijkheid, aldus de nota, hebben vele leidende figuren en secties van de pers openlijk te gen een dergelijke stap gewaar schuwd. „De verantwoordelijkheid voor de mogelijke consequenties van dit optreden berust geheel bij de Deense regering", zo werd in de nota gezegd. De Russische nota vormde het antwoord op een aide memoire dat Denemarken op 29 October j.l. aan Rusland zond. Het aide memoire was weer de reactie van Denemarken op een voorafgaan de Russische nota van 1 October. Vergadering van „Naastenliefde" WERVERSHOOF. De ..R.K. Naastenliefde" zal Vrijdag a.s.. 30 Januari, haar algemene jaar vergadering houden des middags om twee uur in de zaal van de heer N. Bakker. PROVINCIALE SUBSIDIE VOOR ZUIDERZEE MUSEUM Als het westelijk deel van het IJselmeer zal zijn drooggelegd, zal te Enkhuizen een buiten museum worden gevestigd dat de historische betekenis van de drooglegging zal uitdrukken. Het binnenmuseum is. zoals bekend, reeds in 1950 geopend. De laat- tse vijf jaar heeft de provincie Hoordholland jaarlijks 10.000.- bij gedragen voor de inrichting van deze twee musea. Thans zal zij. indien het desbetreffende voorstel van Gedeputeerden aan vaard wordt, jaarlijks 1.000.- biidragen voor de exploitatie. Met E.D.O. naar K.G.B. GOORNE. Voor de wed strijd K.G.B.E.D.O. kunnen supporters zich vandaag nog aan de bekende adressen opgeven. Gegadigden wordt verzocht dit te doen. om moeilijkheden met het verkrijgen van bussen te voorkomen. N.K.J.B. DE GOORN. Hedenavond wordt een bijeenkomst gehouden om acht uur. Er zal gesproken worden over beroepskeuze. De inleider is de heer Galema. Deze berichten bevestigen de veelvuldig in ons land gehoorde waarschuwing van in Afrika werkende Nederlandse bisschop pen, die wijzen op het gevaar van het opdringen van de Is lam in Afrika. Het katholicisme is niet in staat de wassende vloed, die uit het Noorden en Oosten nadert, tegen te houden, nu de negermaatschappij met haar animistische inslag wan kelt en haar einde genaderd schijnt. Agenzia Fides berekent aan de hand van vergelijkende cijfers, dat 20 jaren geleden de totale bevolking van Afrika 144 mil- lioen bedroeg, maar dat de schat tingen van 1951 minstens 200 millioen aangeven. De toeneming mag dus op 56 millioen worden gesteld, hetgeen neerkomt op 38 pet. In 1931 bedroeg het aantal Muzelmannen in Afrika rond de 44 millioen, en dat der katholieken rond 5 millioen. Gaat men van deze cijfers uit, dan zou bij een normale toe neming van 38 pet. der bevol king ook een gelijke toeneming van het aantal aanhangers der genoemde godsdiensten met 38 pet. te verwachten zijn. De wer kelijke cijfers geven ons een geheel ander beeld veroorzaakt door de geloofsverkondiging. De Mohammedanen immers zijn niet zoals bij een automatische ont wikkeling te wachten was. ge stegen tot 60 millioen, maar tot 80 millioen en de katholieken niet tot 7 millioen maar tot 15 millioen. Hoewel dus de katho lieken zekeir niet ontevreden mogen zijn over deze gang van zaken en zij dus in verhouding sterker in aantal zijn toegeno men dan de Mohammedanen, moeten wij toch ongerust zijn over de cijfers der bekeringen welke worden gemaakt. Immers de cijfers tonen aan dat in deze 20 jaren de Moham medanen 19,2 millioen bekerin gen hebben gemaakt, tegenover de katholieken 8.1 millioen. het geen een verhouding schept van voor de spoedige kerstening er van. Verschil in missie methoden. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen, waarom de Is lam in Afrika zulk een snelle voortgang maakt. Voorheen, thans bijna niet meer, oefende de vrees voor slavernij een be langrijke invloed uit op de be kering der negers tot de Islam. De resultaten van de voorbije tijden echter blijven voortbestaan in sterke agglomeraten van Mo hammedanen. Wat echter wel van invloed blijft is de ontwrichting van de animistische structuur van de negermaatschappij, die bij het wegvallen van de godsdienstige invloeden der geestenwereld ge trokken wordt door de gemakke. lijke en op de Oosterling zoveel aantrekkingskracht uitoefenende moraal van de Koran. De verspreiding van die leer tenslotte geschiedt op een veel gemakkelijker manier bii de Mo hammedanen dan bij de christe nen. Terwijl katholieke en pro testantse missionarissen er meeT dan eens over hebben geklaagd, dat vertegenwoordigers van het blanke ras veelal geen voorbeel dige volgelingen van de chris telijke levenswandel zijn. zijn de Arabieren of Pakistanen. die naar Afrika komen om handel te drijven, vurige apostelen. De Westerling maakt een groot ver schil tussen de leek. de zaken man enerzijds en de missionaris anderzijds; bij de Mohammeda nen heeft men geen missie-orga nisaties. omdat iedere Muzelman als het ware instinctief als mis sionaris optreedt. In West-Afrika geschiedt het bekeringswerk meer door de „marabou", die de her der en de koopman volgt en een soort van godsdienstige gemeen schap vestigt, in Oost-Afrika bij. na uitsluitend door de Alma- diyya, afkomstig uit Pakistan. Uit dit overzicht van de si tuatie, haar oorzaken en ken merken, besluit het Vaticaan.se meemaken, hoe gehele gebieden, die vroeger nog heidens waren, nu tot Mohammedaanse centra zijn geworden, zoals aan de Goudkust is geschied. 2.35 bij de Mohammedanen tegen Persbureau derhalve, dat een 1 bij de katholieken. Zo be schouwd is de missie-arbeid van de Islam een gevreesde mede dinger in de bekering van Zw. Afrika en een ernstig gevaar doorgaan van de tot op heden zich aftekenende lijn in de lijn der menselijke berekeningen ligt. Vandaar ook de bezorgdheid van Zijn er nieuwe eandidaten? SPANBROEK. In aanslui ting op de -voorlopige aankon diging van de jaarvergadering, te houden op Vrijdag 6 Februari 's avonds kwart voor acht in de zaal van Fr. Konijn, dient nog te worden vermeld, dat er te vens gelegenheid zal zijn tot het indienen van eandidaten voro de а.s. gemeenteraadsverkiezing. Al ler opkomst gewenst. SCHAGEN. 29 Jan. Nuch tere kalveren 25.0065.0 of 70.90, I.00 per kg 'levend gewicht, scha pen 70.00125.00. overhouders 60.0075.00. handel kalm. kalf- koeien 700.00825.00, matige handel, vette koeien 1.251.40 p. pond. handel beter, grossiers koeien 0.901.10 p. pond. zeer matig, paarden 700.00875.00 of wel 0.800.80 p. pond, handel stug. konijnen 2.006.00. N.SCHARWOUDE. 29 Jan. 25.000 kg uien 25.8028.90, grove 24.2025.30. drielingen 34.00 35.00. 4800 kg peen b 11.20 II.70. c 8.50—9.10. d 6.60; 150 kg spruiten 23.0030.00. 2600 kg bieten a 9.409.60, b 4.10, 2000 kg aardappelen bevelanders 11.80, 51.000 kg rode kool 7.00 12.90, 7600 kg gele kool 6.50 11.90. 2500 kg groene kool 7.50 7.70. 96.000 kg deense witte 6.00 —8.90. LANGEDIJK, 29 Jan. Aan voer: 25.000 kg rode kool I 7 12.30, II 7.20—10.40; 20.000 kg gele kool I 6.50—8.80, II 6.50— б.70; 16.000 kg groene kool 13 20.10; 75.000 kg Deense witte 6 8.80; 13.000 kg uien 26.50 28.90, grove 23.5026.20, drielin gen 33.6035; 7.000 kg peen b 10.40—12.10, c 8.70—9.70; 3.000 kg bieten a 8.909.90, b 7.20 7.50; 1600 kg witlof I 38—42, lib 3032; 100 kg spruiten 24—29. HEM, Zuider-Kogge, 28 Jan. Groene kool 817.90; rode kool 710.20; witte kool 67.10; spruiten 1525; peen 58.50; kroten 48.60; witlof 2941; uien, midd. 25.2027.50, grove 24—25.70, driel. 3234; glorie v. holland 1225; present v. Eng. 828; zoete kroon 1221; goud- reinet 720; bellefleur 4—12; brammie 46; winterlouw 37. WOGNUM, 28 Jan. Witlof a 38—47, b 34—44, c 26—37, stek 1732, aanvoer 18.200 kg; breek- peen b 10.70, c 9.50—11.10, d 9.20, aanvoer 6500 kg; knolbieten a 8.80, b 7.40, c 4.—, aanv. 18.000 kg; uien, middel 27.30, grove 25.30, driel. 29.20, afw. 6—18, aanv. 12.500 kg; spruitkool I 26 34, II 1526, aanv. 3750 kg; prei;, a 29—34, b 16—27; rode,.rkool'^ —10.70; boerenkool 20; groene kool 15.40; gieser wildeman 6— 15; goudreinette 829;. .gratiool de bisschoppen die van nabij 310; winterjan 5—11. Familieberichten Derek Bentley, de 19-jarige Britse electriciën, die wegens moord veroordeeld was, is gister ochtend opgehangen, nadat 200 parlementsleden geprobeerd had den hem van de strop te redden. De executie vond plaats om 10 uur. Een half uur voor de terecht stelling kwamen nog steeds tele fonische verzoeken bij het minis terie van Binnenlandse Zaken om het leven van Bentley te sparen. Tegen de dageraad verzamelden zich velen, hun getal werd ge schat op ongeveer 100, voor de gevangenis. Er was een bekend making aangebracht, waarop de terechtstelling van Bentley stond aangekondigd. Een bekend Brits ijveraarster voor het afschaffen van de doodstraf, mevrouw van der Eist, liep op een gegeven ogenblik naar de poort van de gevangenis en riep: „Ik wil de directeur spreken. Deze jongen wordt vermoord". Om acht uur trad een geeste lijke de cel van Bentley binnen, om hem in het laatste uur van zijn leven bij te staan. Dinsdag avond waren de klokken ongelijk gezet, om verwarring te stichten aangaande het ogenblik van de terechtstelling. Toen een funtio- naris van de gevangenis een tweede bekendmaking, waarin de terechtstelling werd gemeld, aan bracht hief de nu ongeveer 500 personen tellende menigte een gejoel aan. Men riep: „Het is moord!" De politie, die verster king had gekregen in de buurt van de gevangenis, arresteerde twee man. De zaak heeft zich voorgedaan op een tijdstip, waarop men in Engeland te kampen heeft met een sterke toeneming van de jeugdmisdaad. In de omgeving van de minister van Binnenlandse Za ken sir David Maxwell Fyfe, die de petities om gratie heeft afge wezen, is men van mening, dat gratieverlening in het onderha vige geval een openlijke uitnodi ging zou zijn aan misdadigers om kinderen te bewapenen en deze te laten schieten. Bentley was op 11 December ter dood veroordeeld omdat zijn 16-jarige medeplich tige bij een door beide jongens ondernomen poging tot inbraak een politie-agent had doodgescho ten. De 16-jarige Craig werd tot levenslang veroordeeld. De dood straf mag niet worden toegepast voor personen beneden de 18 jaar. Tot onze diepe droef heid geven wij ken nis dat na een kort stondige ziekte, voor zien van de H.H. Sa cramenten is overle den onze innig gelief, de moeder, behuwd- en grootmoeder, wed. A. FILMER WIERING in de ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam W. Filmer Eenigenburg, 27 Jan. De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden Vrijdag a.s. 9.30 uur in de parochiekerk te Tuitjenhorn. Hierbij geven wij kennis, dat na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, is over leden onze lieve Echt genoot en Vader, de Heer BANCRATIUS MIN Echtgenoot van Cornelia Telleman in den ouderdom van 58 jaar. Bergen N.H. 28 Jan. 1953 Oude Bergerweg 69 Uit aller naam C. Min-Telleman en kinderen. De Gez. Requiem zal gehouden worden op Zaterdag 31 Jan. te 9.30 in de parochie kerk te Bergen, daar na de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden Oude Berger- weg 69 te 8 uur. SLECHTS Eerste kwaliteit 2% kg dik vet Rookspek f6. 2% kg rauw Koevet f4. 2% kg rauwe Reuzel f4. per Vz kg Doorregen Runderlappen f 1.60 Mag. Runderlappen fl.90 Riblappen f2. Roastbeaf of Lende f2.05 Biefstuk f2.40 Ossen- en Varkensgehakt fl.50 Schoudercarbonade fl.60 Saucijzen fl.60 200 gram Ham.... fl.10 200 gram Rookvlees f0.90 200 gram Rollade., fl.00 200 gr. Pekelvlees f0.80 200 gr. Ontbijtspek f0.80 200 gram gekookt Spek f0.80 200 gram Tongenworst f0.60 200 gram Boterhamworst f0.65 200 gr. Leverkaas f0.55 200 gram fijne Leverworst f0.40 Beleefd aanbevelend Oudegracht 223 Alkmaar Telefoon 3074 Advertentiën Gevraagd Banketbakkerij Soecker, Langestraat 39, Alkmaar HUISHOUDSTER ~50 j7. R.K. z.z.g.g. bij Heer al leen of klein gezin. Nu of na enige tijd. Rijks straatweg 405, Heiloo. Biedt zich aan flinke JONGEN, 18 j., voor 3 a 4 d. per week. Br. aan S. SCHILDER, Baansin- gel 87, Alkmaar. Blokker te koop met inventaris. Beste broodwinning. Inl. A. A. Ooteman, Makelaar te Westwoud. Tel. K 2286- 393. BOELHUIS op Maandag 2 Febr a.s. v.m. 10 uur, in Café „De Nachtegaal" v. d. heer P. Rozing, a. d. Rijks weg aldaar, van enige gedeeltelijke, goed on derhouden w.o. diverse ameuble menten, linnenkasten, schrijfbureaux, lits-iu- meaux m. spiraal en paardenh. matrassen, trapnaaimachine, eiken boekenkast (3 deurs gesl. glas), mass, eiken schuiftafel met 3 inl.bl., Jaarsma Triumph ka chel, keukengerei, enz. enz. Kijkdag Zondag 1 Febr. 3—5 uur. Koudenburg Amoureus deurwrs. Alkmaar Kerklaan 84 - Heiloo I houdt haar bekende jaarlijkse opruiming van 5 w.o. tafelkleden, shawls, restant-coupons stoffen, lopers en wat verder ten verkoop zal worden aan.geboden op g Vrijdag 30 Januari, Zaterdag 31 Januari a.s. van 10.0018 uur J SPOTPRIJZEN! SPOTPRIJZEN! IlBIBIBIHIHIBIBIHIHIHIBIBIfllBIBIBIBli Per Vz kg. Kalfs- en Varkensgehakt 1.40 Rund- en varkensgehakt 1.50 Saucijsjes 1.50 Gemalen rundvet 0.75 Gesmolten rundvet 0.80 Rauwe reuzel 0.75 200 gr. Ham 0.90 Rauwe ham Procureurspek Rookvlees Ontbijtspek Pekelvlees 0.90 0.90 0.90 0.80 0.80 200 gr. Lunchworst 0.60 'ïoterhamworst 0.60 Hamworst0.60 ■ornetbief 0.60 Hoofdkaas 0.40 Rloedworst 0.40 Leverworst 0.30 Per kg. Pootjes voor de erwtensoep 0.50 Vet spek 1.30 214 kg. vet spek 6.00 RIDDERSTRAAT 20 2kg dik vetspek 5.50 Z'i' kg mager spek 7.50 2'l' kg. rauwe reuzel 4. 2'l' kg rundvet 4.75 21'» kg schapenvet 5. 2Vs kg varkensvet, geen reuzel 2.50 per 500 gr. Rundlappen 1.50 Magere rundlappen 1.70 Riblappen 1.75 Varkenslappen 1.60 Vark. fricandeau 1.70 Carbonaden 1.50 Doorr. vark. lappen 1.25 Kalfslappen 1.40 Kalfsfricandeau 1.50 Schapenvlees v.a. 1.30 Gehakt, half om 1.25 Saucijsjes 1.50 Metworst, heerlijk 1.00 Leverworst 0.50 Bloedworst 0.50 MAGDALENENSTR. hoek Achterstraat Te koop aangeboden: f600.in prima staat. Desk. onderz. toegest. Br. no. 14882 bur. v. d. blad. Aangeb. A'dam (W.) ben.huis, 2 sl.k. m. str. water, huisk,, keuken, zolder en tuin. Gevraagd woning in Alkmaar. Br. bur. v. d.' blad no. 14885. Te koop aangeb. Aangeb. op g. st. te Alk maar, ruime gemeub. ZIT-SLAAPKAMER z. penz., voorz. van str. water en stookgel. Br. no. 14887 bur. v. d. bl. De eenvoudigste, meest doeltreffende en goedkoopste manier om uw klanten te bereiken en nieuwe klanten te winnen, is 'n in het Tot Zaterdagavond en zolang de voorraad strekt Per- halve kilo Prima metworst 0.89 Heerlijke leverworst 0.38 Gerookte kinnebak zonder been 1.00 Gezouten kinnebak 1. Doorr. kinnebaklap. 1. Gesmolten reuzel 0.78 Gesmolten koevet 0.80 Dik vet rookspek 1.20 Kalfsfricandeau 1.50 Kalfslappen 1.40 Kalfsgehakt 1.30 Kalfs- en varkensgehakt 1.25 Magere varkenslap. 1.80 Varkensfricandeau 1.90 Ribcarbonade 1.60 Haascarbonade 1.60 Schoudercarbon. 1.50 ALKMAAR HOUTTIL 54 LAAT 144

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7