Doorbraak bij Callantsoog in de morgen bedwongen DE SITUATIE VAN HEDEN ruim 300 H00FDPUN IfEENO BRAM EN SIJM en de bende van Zi var te Dolf Nu AKKERTJES Kouder weer op komst Aantal doden LAATSTE NIEUWS Slechts Botgatdijkje hield de woedende zee tegen Brits vliegtuig stort iii Oceaan Grote inzameling te Alkmaar net meisje R.K. HUIS HOUDSTER geen spreekuur Grote houtveiling te Rustenburg Kapster of gev. kapster Poarderislagerij A. GROOT A. GROOT 't Gulden Vlies, Alkmcuar, tel. 2451 Meeuwen boven Sorrento drachtige pinken en schotten pinken D I R K S, J. Smit stormschade lste klaverjas- drive electr. licht-en kracht- installaties G. L. Paleari Zn. 1ff VLUG W VEILIG fOORDEUG TAXI SANDERSE Trouwrijden *jiiiiiiiiuiiiiiiiiimiiiiiiimimmiimiimiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|iiiti|||ii||||ii|||a|,|||1|||||,||2: I Hoe verst heeft getr ring die g ingenieur overslaan die alle h Duitslanc een millit deel van zout walt 80 brcsscA doden ivt dere stijg tientalier graven li Vol nut Pagina 10 Maandag 2 Februari 1953 Als Westelijk Hollands Noorderkwartier voor een waters nood gespaard wordt, dan mag men ziel» zelf gelukkig prijzen als het ware door het oog van een naald te zijn gekropen. Want tengevolge van een enorme duindoor- braak over een afstand van meer dan vierhonderd nieter is hij Grote Keten in «Ie gemeente Callantsoog ruim 35 ha. duinterrein door het zeewater verzwolgen, zodat dit tenslotte nog slechts door hel lage Botgatdijkje langs «le weg Callantsoogl)en Helder weerhouden werd het pol derland le overstromen. Het is min of meer onbearii- oeliik, dat de Rijkswaterstaat de toestand hier niet nauwgezet in de gaten heeft laten houden door biiv. wachtposten bii de be dreigde punten te plaatsen, toen men wist dat een orkaan dreig de. De Rijkswaterstaat heeft ech ter niets gedaan. Het was een strandjutter, die de verontrus tende duinafslag in de avond uren van Zaterdag met schrik volgde en tenslotte, toen hu hel doorbraakgevaar onafwendbaar zag worden .alarm maakte. Maar op dat moment was er niets meer aan te doen. Tegen zes uur in de prille Zondagmorgen gaf het moegebukte Botgatdum de weer stand tegen de woedende ele menten op en zonk in het schui mende nat weg dat als een woe dende furie de gehele 35 HA duinterrein in bezit nam. In al- leriil had men toen echter man schappen en materieel kunnen laten aanrukken om de coupeu- re's tussen de kopjes die '1 Botgat omringen met zeilen verzwaard met gewichten, later nog ver sterkt met zakken met zand af te grendelen. Maar de woedende elementen reikten zelfs tot het randje van de nauwelijks vier meter hoge en ongeveer even brede dijktop. Gelukkig had Rijkswaterstaat juist kortgeleden hier een laag punt met zand op gevuld. Dit kreeg direct dus de vuurproef te doorstaan. Maar gelukkig toen uur na uur verstreek en het woedende water centimeter voor centimeter ging zakken toen was het ergste ge vaar voor doorbraak tenminste voorlopig geweken. Want al luid den de weerberichten gunstig, de storm bleef voortrazen, en tot overmaat van ramp zou er Zon dagavond ook nog een spring vloed komen. Hoe zou het hier en daar weliswaar versterkte, maar toch nog o zo zwakke Bot gat zich dan gedragen? De toestand voor de daarachter lig gende polder Callantsoog was in elk geval uiterst critiek. Van de gehele duinregel, van af Huisduinen tot de Hondsbos sen is een breedte, varierende van de 25 tot de 35 meter, weg geslagen. Bij voormeld Botgat, is b.v. 'n opslagplaats van Rijks waterstaat, dat eerst hoog en droog op een duintop en een eind uit de kust stond, thans tot op de uiterste duinrand komen te staan, terwijl een grote hoe veelheid materialen benevens ettelijke bunkers door de zee zijn verzwolgen. Duitser begon te slopen De ingelanden van de polder 't Hoekje zijn tengevolge van het doorbreken van het Botgatduin in een zeer penibele toestand geraakt, omdat de in cultuur ge brachte 35 HA duinterrein voor i afwatering via een duiker aange sloten waren op het polderland. Deze grote en brede duiker is nu I op een verontrustende manier gaan lopen. Tonnen zeewater kwamen door de duiker het pol- I derland binnen, waarvan een I stuk dientengevolge weldra b-lank stond. In allerijl heeft men nu de landzijde van de duiker met zakken zand e.d. proviso risch gestopt, maar het is onmo- gelijk gebleken hem helemaal dicht te krijgen. Hoofdzaak is echter, dat het wel zeer acuut geworden gevaar van afknabbelen van het beschermende kunstduin van „binnenuit", als geweken kan worden beschouwd. Zondagavond omstreeks 9 uur achtte men de algemene toe stand bij het Botgat weer rede lijk veilig. De gevreesde Spring vloed kwam gelukkig niet zo hoog als Zaterdag, terwijl de windkracht omstreeks dien tijd behoorlijk afnam. Men acht de getroffen voorzieningen voldoen de om rustig de nacht te kunnen ingaan. De Hondsbosse De Hondsbosse zeewering te Petten heeft het eveneens zwaar te verduren gehad, maar heeft de orkaan overigens redelijk goed doorstaan. Ontzaglijke hoe veelheden zeewater ziin over de diikkruin heen geslagen, massa's zeegras, hout. schelpen, ia zelfs tonnen en balken meevoerend. Gelukkig stond het water in de Hazepolder vrij laag en bestond een goede spui-mogeliikheid, zo dat al dit zoute water in de loop van Zondag weer kon worden weggewerkt. Aan zeezijde zijn hier en daar grote gaten in de diikglooiing geslagen, hoofden- rijen vernield of rijbanen onder- spoeld. terwijl aan landzijde zelfs hele stukken uit het bitu men wegdek werden weggesla gen. De woedende elementen vernielden voorts het voormalige houten noodcafé van Vriesman, terwijl de diverse andere barak ken en andere noodverbliiven aanzienlijke schade hadden. Evenals elders in het gewest knapten vele palen van het elec- triciteits- en telefoonnet af. waardoor velen gedurende ge- ruimen tijd van energie en tele foon verstoken ziin gebleven. Te St. Maartenszee Zaterdagmiddag heeft de 53- jarige kustwerker F. de Waard uit Petten zich op z'n eentje naar de kust begeven om daar te trachten de materialen van aannemingsbedrijf P. Daalder, welke het grootste gevaar lie pen om door de woedende gol ven in zee gesleurd te worden, te redden. Hierbij moet de man zich bovenmatig hebben inge spannen en last van zijn hart hebben gekregen. Hij is toen te gen een duintop gaan zitten en ter plaatse aan een hartverlam ming overleden. Zijn vrouw en zoon misten hem Zaterdagmiddag om half drie. Daar niemand wist, dat de Waard aan het werk zou gaan, ging ie dereen hem zoeken. Pas Zondag morgen om negen uur vond men zijn ontzielde lichaam tegen de duintop bij St. Maartenszee. Een afschuwelijke onzekerheid had plaats gemaakt voor een die pe verslagenheid. Kort na middernacht bezweek bij St. Maartenszee het hoofd duin, zodat het water het duin terrein binnenstroomde en hier weldra over een oppervlakte van ruim 1 ha een binnenzee ge vormd werd. Maar voor het ach terliggend gebied is dat voorals nog zonder gevaar, want de dui nen zijn ter plaatse zeker nog wel een km breed. BIJNA GEHEEL NOORD-BEVELAND ONDER WATER Tienlalen (loden CASTVEER, 2 Febr. (5 uur). De eerste berichten uit Noord- Beveland zijn thans binnen. Naar wij vernemen is bijna het gehele eiland onder water. Er zijn tientallen slachtoffers. Alleen in Kortgene zijn er naar schatting ongeveer 35 doden te betreuren. Alléén Wissekerke en Camper, land zijn droog gebleven en ver moedelijk eveneens een deel van Colijnsplaat, maar met deze laat ste plaats heeft de rest van het eiland geen verbinding. Op het eiland is een groot ge brek aan rubber boten. Voorts moet uit Zuid-Beveland zoet wa ter worden aangevoerd, aange zien er geen waterleiding op Noordbeveland is. Ook levens middelen worden aangevoerd. Van Castveer zijn enkele boten onderweg. Rozenburg voor 7(1 pet. onder water. Het eiland Rozenburg staat voor 70 pet. onder water. De kom van het dorp Rozenburg echter is droog. In de dijk langs de Nieuwe Waterweg zijn twee ga ten geslagen van 60 en 40 meter breed. De bevolking is niet ge ëvacueerd en er zijn geen on gevallen voorgekomen. Van het grote vee zijn 10 koeien verloren gegaan. Pogingen worden in het werk gesteld om de gaten in, de dijk provisorisch te dichten. Meer dan 50 doden in 's Gravendeel. ROTTERDAM, 2 Febr. Ons bereikt op het ogenblik het ont- zettde bericht, dat in 's-Graven- deel reeds 50 a 55 slachtoffers te betreuren zijn. Zondagochtend reeds is een huis ingestort, waar in 20 mensen een toevlucht had den gezocht. Alleen werden door het water meegesleurd. Het aantal doden bedraagt nu momenteel ongeveer 230. Een 600-tal personen is thans bijeengebracht op de bovenver dieping van de lagere school, waar zij op elkaar gepakt het zakken van het water afwachten. Op het ogenblik staat er ruim anderhalve meter water in de school Vannacht omstreeks een uur zij te 's-Gravendeel wederom twee dijken doorgebroken. Zolang het hoog water is, is het dorp niet te bereiken. Zodra het water weer is gezakt, zal het Rode Kruis weer met vrachtauto's op weg gaan om de mensen over te brengen naar de Ahoyhallen in Rotterdam, maar dit duurt nog ongeveer vier of vijf uur. De pontonniers doen wat zij kunnen in 's-Gravendeel, maar verscheidene van hun zijn reeds bewusteloos geraakt door de koude. Op Voornc-Putten De verbindingsdam tussen Oost- voorne en Rozenburg heeft de druk van het water doorstaan. Daardoor is op het Noord-Weste lijke deel van Voorne-Putten wei nig of geen schade ontstaan. Aan de andere kant van het Voornse Kanaal wordt Abbenbroek be dreigd. De inwoners van Ouden hoorn en Zuidland worden geëva cueerd. In Zuidland schijnt de si tuatie ernstig te zijn. Zuid-Beveland Dank zij het feit, dat de gehele bevolking van Yerseke voortdu rend in de weer is geweest om de dijken te beveiligen, is het dorp thans behouden. De bevolking van Yerseke helpt nu de inwoners van Kruiningen te evacueren. Een groot aantal vissersschepen uit Yerseke is uitgevaren voor ver kenning naar Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. In het ge heel zijn reeds 22 schepen uitge varen. Meer boten worden in ge reedheid gehouden. Ook naar Wolphaartsdijk is hulp gezonden. IJsselmonde De bevolking van Rhoon heeft de afgelopen dag met man en macht gewerkt en is er in ge slaagd het water achter de Thijs- jesdijk en Rijnswijk te houden waardoor het gevaar geweken is. Helaas zijn een vader met twee kinderen, die in het ondergelo pen deel in een sloot terecht kwa men, verdronken. De burgemeester van Rhoon en de commandant van de brand weer beleefden een hachelijk ogenblik toen hun auto in het ondergelopen gebied op een mesthoop bleef steken. Per boot konden zij worden gered. De smalle strook, Hoogvliet, Poortu- gaal, Rhoon, waarlangs de rijks weg loopt, ligt droog. Er is veel vee verdronken. Texel Tegen het ochtendgloren werd ook op Texel de strijd tegen het water weer met kracht begonnen. In de nacht was gebleken, dat de dijk bij Oostersluis ten Zuiden van de polder de „Eendracht" weer gevaar opleverde. Onmid- NIEUWE DIJKDOOR BRAAK OP Vo«>rne en Putten SPIJKENISSE, 2 Febr. Kort na zeven uur vanmorgen is bij Heenvliet op het eiland Voorne Putten een dijk doorgebroken. Nadere gegevens ontbreken nog. Maandagmorgen: De overstro ming op Voorne en Putten breidt zich uit tot een ware ramp. In de vroege Maandag morgen al stroomde het water verder het land in en nog steeds blijft dit doorgaan. Ook de Groe ne Kruisweg, de verbindingsweg van Rotterdam naar Oost-Voorne wordt door water bedreigd. In dien ook deze weg onderloopt zal de aanvoer van zand en zand- I zakken voor het dichten van ga ten ernstig worden gestagneerd. Op het ogenblik worden de men sen uit de gemeenten Ouden hoorn. Abbenbroek. Zuidland met man en macht geëvacueerd. In Oudenhoorn en Zuidland be vinden zich nog grote aantallen mensen en vee in de grotendeels in het water staande boerderijen dellijk zijn werkkrachten naar de bedreigde plaatsen gezonden. Men heeft goede hoop deze aantasting het hoofd te kunnen bieden. De 50.000 zandzakken uit de Zaanstreek zijn inmiddels op het eiland aangekomen en worden nu vuld. Nog altijd is er geen zekerheid over het aantal slachtoffers op Texel. Dinteloord Uit Dinteloord wordt gemeld dat daar zes polders onder water zijn gelopen, nl. de „Drie gebroe ders polder", de „Drie Vrienden polder", de „Annapolder" de „Kleine Carolinapolder", de „Gro te Carolinapolder" en de „Beau mont polder". In Dinteloord zijn, zoals gemeld drie doden te be treuren. Vier personen worden vermist. 28 woningen staan onder water. 107 personen zijn defini tief dakloos, 65 tijdelijk dakloos. Brandwijk Uit Brandwijk wordt gemeld, dat twee personen, die vannacht met een vrachtauto varkens trachtten te vervoeren uit de on dergelopen gebieden door het stromende water zijn meegesleurd en verdronken. Er waren reeds twee vrachten varkens door hen vervoerd, doch tijdens het transport van de derde vracht kwam het water opzetten met bovenvermelde noodlottige gevolgen. Dc toestand in Brandwijk is ernstig. Ook in het nabij gelegen dorpje Molenaarsgraaf stroomt reeds het water door de straten in de richting van Ottoland. DE BILT, 2 Febr. Het K.N.M.I. deelt mede: De invloed van het depressie- gebied, dat in ons land en het gehele Noordzeegebied zware stormen veroorzaakte, op het weer in West-Europa vermindert steeds verder, naarmate de kern in de ridhting van Z.O.-Europa wegtrekt en opvult. Een hogedrukigeibied, dat op de Oceaan in aantocht was, breidt zich over het Noordzeegebied, 't zeegebied ten Westen van Noor wegen en Scandinavië uit. Ook in Noord'-Scandinavië en Noord- Rusland kwamen krachtige lucht- drukstijgingen voor, waardoor 'n verbinding tot stand komt tussen het van de oceaan afkomstige ho- gedrukgebied en een zeer groot hogedrukge'bied. dat zich reeds geruime tijd boven N.W.-Siberië handhaaft. In dit laatste gebied met hoge barometerstanden kwam vanmorgen een luchtdrukwaarde voor van bijna 1060 mb. Deze ontwikkeling in de luChtdrukver- deling betekent dat in 't Noord zeegebied. Zuid-Scandinavië, in onze omgeving en N.W.-Duitsland de winden geleidelijk naar N.O. gaan ruimen. De N.O: winden zullen komen de dagen geleidelijk koudere lucht uit Scandinavië aanvoeren. Een langzame daling van de temperatuur in ons land moet worden verwacht, waarbij reeds komende nacht plaatselijk lichte vorst zal optreden. 's-Graveiihage, 2 Febr. Volgens «le lot nu toe bin nengekomen berichten be draagt bel aantal slachtof fers van de watersnood nu 303. Hier volgen «le plaat sen niet het aantal sla«'lil- offers, «lal er le betreuren is. Willemslatl 12, Moerdijk 13, Hontenisse 8, Krabhe- «lijke 4, 's-Graven«leel 55, Dinteloord 3, Terneuzen 4, Vlissingen 3, Hoedekens- kerke 1, Hondsbossezeewe- ring 1, Sliedreclil 1, Maas sluis 1, Halsleren 1 7, Kruis polder 8, Rotterdam 1, Nw. Neuzenpolder 1, Heijnin- gen 25, Numansdorp 12, Anvernege Theodorusp. 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, St. Philipsland 1, Veere 2, Kortgene 35, Raamsdonks- veer 2, Hoeksewaard 7, Oos- terschelde 4, Kruiningen 11 IJselmonde 3, Brandwijk 2, Goeree en Overflakkee 40. OOSTPRIESTERHULP Inzameling ivas een groot succes! ALKMAAR De inzameling van de Oostpricsterliulp, Zater dag gehouden, is een groot suc ces geweest. De 14 nieter lange Kapcl-wagen was tjokvol met goederen, terwijl nog twee grote tapisicres van de fa. Koop er aan te pas kwamen, om de goe deren te bergen. Ook is nog een bedrag van f 800.bijeenge bracht. HALIFAX Een Brits lijn- vliegtuig met 39 personen aan boord is, naar aangenomen wordt op 650 km. ten Oosten van Gan der (New-Foundland) in de Noordelijke Atlantische Oceaan gestort. Verder nieuws ontbreekt nog. siaKKT en BEURS LANGEDIJK, 31 Januari 50.000 kg rode kool 171.70; II 79.70; 40.000 kg gele kool II 6.50—9.10; II 6.50—6.80; 30.000 kg groene kool 13—18.60; 7000 kg Deense witte kool 6-7.80; 20.000, kg uien 24.8027.80; grove 22.10, —25; driel 33.80—35.10; 7000 kg peen b 9.609.90; c 8.709.50; I 3500 kg bieten a 9.4010.20; b 7—7.10; 900 kg witlof I B 38— 44: 2 B 30; 800 kg spruiten 20 —31. BEEMSTER, Vrijdag 30 Jan. Bevelanders, middel 10.40 13.40; witlof 1844; Rode kool 7 -r 13; spruitkool, 2359; boere- kool 1226; sla 616; andijvie 3177; rode bieten 11; gare bie ten 4-11; bosjpeen 13; winter peen 5—10; nvaspeen 1024; uien 16—26.50;, prei 735. Ap pels: Brabantse bellefleur 36; Bismarck 3'J; Bramley Seed ling 37; gopfdreinette 627; Jo nathan 8-36; Laxton Superbe 16 56; Notarish-appel 620; Pre sent van Engeland 734; Zoete Campagner 1024; Peren: Bonne Louise d'Avranche 1013; Com- tesse de Paris 622; Conférence 23: Gieser Wildeman 819; Win. terlouwtie IJ9; Winterjan 3 AVENHOJRN, 31 Jan. 11.000 kg rode krvol 711.60; 2000 kg gele kool 6..'j07.60; 1300 kg groe ne kool 812; 30.000 kg uien, grove 22,9024; gewone 26.60 27.30; drie/1. 33—34; nep 33—38.80; 32.000 kg bieten, I rond 9.60 10.80; II irond 8—8.70; III rond 4.506; 461.000 kg peen II 10.50 11.70; III 8—8.70; IV 6—8. N SCH^RWOUDE, 2 Febr. 1300 uien 28; 4000 rode kool 7; 500 kg groene kool 10.20; 27.000 deense ,w itte kool 6—7.50. ALKMAAR Onder voorzit- ierst^liap van Burgemeester Wy- temat kwam vanmorgen ten Raad'fiuizc een groot gezelschap dames en heren bijeen ter be sproking van de maatregelen voor de inzameling van de kle- diirg, schoeisel, dekking en gel den voor de slachtoffers van dc watersnoodramp. De Burgemees ter verzocht dc heer Cocrts, wet houder van Sociale Zaken, de leiding van dit comité op zich te nemen; secretaris is de heer Jansen, chef van de Secretarie, terwijl de heer Nijhuis van het Rode Kruis als penningmeester fungeert. Dr. Arnold stelde het gehele apparaat van de Zaterdagmiddag voor de Oost-Priesterhulp ge houden inzameling ter beschik king en deelde mede dat er van middag vanaf half 2. 25 auto's, elk vergezeld van een tiental leerlingen van Middelbare Scho len. langs de huizen zullen gaan voor de inzameling. De geluids wagen van de politie ging reeds hedenmorgen de stad door om de burgerij hiervoor op te wek ken. Via het apparaat van het Rode Kruis zal ook weer dezer dagen na de buscolleete van he denmiddag nog een extra wiik- collecte huis aan huis worden gehouden, omdat verschillende personen waarschijnliik grotere bedragen willen beschikbaar stellen, dan zij in een bus kun nen deponeren. De goederen wel ke vanmiddag worden opgehaald zullen in het Museum voorlopig worden opgeslagen en daar door een aantal dames, die zich vrij willig beschikbaar hebben ge steld. worden gesorteerd. De markt-fruithandelaren stelden de winstmarge van het fruit, wat zii deze weken verkopen. be schikbaar zulks in medewerking van de grossiers. Getracht zal worden ook de winkeliersver enigingen in deze sector hierbij in te schakelen. De burgemeester deelde in ziin openingswoord mede, dat het voornamelijk de bedoeling is om kleding en dek king in te zamen. terwijl ook fi nanciële bijstand van harte wel kom zal ziin. Familieberichten Heden overleed zacht en kalm, voorzien van de H.H. Sacr. der Stervenden, onze ge- liefde„zuster, behuwd zuster en tante, me vrouw GEERTRUIDA ELISABETH MARIA AGHINA weduwe van Frits Lissone in de ouderdom van, 81 jaar. Fam, Lissone Fam. Aghina Alkmaar, 1 Febr. '53 Mariënlaan 1. De gezongen H. Uit vaartdienst zal plaats heoben Woensdag 4 Febr. des morgens te 10 uur in de parochie kerk van de H. Jo seph waarna de be grafenis te 11.35 uur vanuit de kerk in het familiegraf op het R.K. kerkhof St. Bar bara alhier. Rozenkransbidden des avonds 7.30 uur thuis. Advertetltiën Voor direcl gevraagd van half 9 tot 3 uur, zelfst. kunn. werken. Mevr. HOOGENBOSCH, Weststraat 66, Den Hel der. Gevraagd: lft. 3240 jaar in besch. middenst. gezin met vijf kind. Br. onder no. 5673, bureau van dit blad. LI IERMEDE betuigen wij onze hartelijke dank aan. de Alkmaarse Brandweer en Politie voor de directe, kordate hulp. ver leend tot het behoud van onze mol/en in de stormnacht van 1 Februari. FAM. PIET. Alkmaar, Februari 1953. F. M. M. v. «1. Hoeven Zenuwarts - Alkmaar DINSDAG Gevraagd NET MEISJE voor halve dagen of 3 ochtenden. Aanm. liefst na 7 uur. Rembrandtstr. 13, Alkmaar, tel. 3631. op Vrijdag 6 Febr. a.s. v.m. 10 uur op het ter rein van Hotel De Gou den Karper. Geveild worden prima vloer- en zolderdelen. krui- en mestdelen, brug- en schoeiïngshout, ramen, deuren, kozijnen ribben, platen battings en enig brandhout. Gevraagd KALKSMA, Hoogstraat 6 te Alkmaar. Weg. succf-s Paarden- e/n varkensgetiakt Doorr .Iaypcn Magere trippen Biefstuk Paardenrituzel, gedraaid wederom P.kg. 1.15 1.45 1.60 2.30 0.50 Laat 1 ©9 - Alkmaar BOLLEN KWEKERS! Wij leveren UT alle soorten transpa.rtwagentjes. Brume1, tel. 4715 Hoorn.. Vrijdag 6 Februari, 8 uur: Toneelgroep Herman Bouber met: Matrozenspel door Ilugth Hastings. Entrée f2.50, 12.—, f 1. 50 en f 1.— Plaatsbespr. dag. van 113 uur. B.z.a. BOERENKNECHT R.K., 19 jaar. prima mel ker, kan goed met paar den omgaan. Br. o. no. 5672. bur. van dit blad. Gevr. NETTE WERK STER voor Donderdags. Mevr. Kuiper, Nassau- laan 31, Alkmaar. DOELTREFFERS Te kp. stuit koemest van 4 koeien. P. Brink. Jan Glijnisweg 99. Heerhu- gowaard. Overcompleet: staande schemerlamp m. rokkap en beste damesfiets. Ruyghw. 74. Den Helder SPOED! Gevraagd voor direct Kalfti.jd Maart-Juni. 2) generaties stam boek van moeders met ien zonder 80 pun ten en van 12 tot 15 maanden» van moeders met minstens 80 punten. Opgave aan: Jb. J BAKKER Kerkuvee 8, Venhuizen. Tel. K 2284—337. Wat ook de oorzaak van Uw hoofdpijn is, op „AKKER TJES" kunt U rotsvast ver trouwen. De geneeskrachtige stoffen, waaruit de inhoud van een „AKKERTJE" be staat, ondersteunen elkaar in hun pijnstillende werking en binnen 10 minuten verdwijnt Uw hoofdpijn als sneeuw voor de zon. En dan zegt gij, evenals al die honderddui zenden geregelde gebruikers Ja waarlijk HEREN! EVEN KNIPPEN? Ook Zaterdags. Gespecialiseerd op moderne modellen Friesehew. 1, Alkmaar bij de Frieschebrug Assurantiën Dirkshorn sluit alle verzeke ringen. Ook tegen Billijke premie. Donderdags Hotel Igesz, Sehagen. A.s. Donderdag 5 Febr. ten bate van Waters nood Comité 1953. Inleggeld f 0.75 p. p. Opgeven bij A. MARTIN Waagplein. tel. 3487 te Alkmaar. - Recht van toegang voorbehouden. ONTWERP, AANLEG en UITBREIDING Electro-Techn. Bur. (Diploma M.T.S.) Spoorstraat 67 Alkmaar Tel. 3082 Direct leverbaar N.V. RIJWIELENFABRIEK VEENO BEDUM voor Uw stads- en buitenritten Verwarmde wagens Moderne auto's Van Galenstraat 117 Tel. 2867. Den Helder 13. Het was Sjef Babbelaere, die met z'/jn knuisten de sterkte grauwe jeep, dik onder het stof en modder. Moeizaam hees van de deur en de hengels beproefde. „Hei.... 't wordt tijd, dat ge ontwaken gaat, zulle. In de pom pi op de plaats is wel water te vinden, om u te kuisen. Overejen kwartierke is het aantreden voor de ochtenddisBrarvmietje en Sijm hadden enige minuten nodig, om een beetje bij< te komen. De (wrede) wijze, waarop zij nu tot de werkelijkheid werden teruggeroe pen, verschilde toch wel erg met de wielïuidende klank van de wekker en het glaasje melk en zachtg<«kookte eitje, dat hen thuis altijd vriendelijk verzoende met hVgfibegin van een nieuwe dag. Het ontbijt verliep zakelijk. Gasth'ier Dolf Krabbebakker liet zich niet zien en bediende Sjef scllieen aan ochtendziekte te lijden, want op Sijmens vraag, wat er; vandaag van hen ver langd zou worden, antwoordde hij tenminste met een onver staanbaar gegrom, dat evengoed kon betekenen, dat zij aard appelen gingen inkuilen, dan wel de Blamk van Engeland zouden beroven. Zwijgend ook ging hij hen na het verorberen van de vier dikke sneden roggebrood en het f'laasje lauwe melk voor Brammetje zich in het voertuig en dacht, zittend op de onge makkelijke harde achterbank, met weemoed aan het zachte dons, waarin hij nog geen half uurtje geleden heerlijk lag te sluimeren. Sijmen scheen zich veel meer op zijn gemak te voe len. Het avontuur, dat hem te wachten stond, bracht hem in een opperbeste stemming. En dat bleef zo, nadat Sjef het voer tuig in beweging had gezet en een koel ochtendbriesje venijnig lang de oren van de drie inzittenden streek. De stevige bediende hield niet van rustig rijden. Dat was zo te merken aan de wijze, waarop hij de verschillende pastorale weggetjes met de vele kuilen en bochten „nam". Zelfs Sijm zou moeten toegeven, dat de rit in de slee van Dolf Krabbebakker, de vorige dag, heel wat plezieriger was. Maar daaraan wilde hij niet denken, be langstellend keek hij in het rond en genoot van het opgaan van de 2on en de aanblik van het zachtglooiende landschap. In het begin reden zij nog door een bekende omgeving, maar na een kwartiertje kwamen zij door streken en dorpjes, waarvan de jjjj naar de garage. Hier stond, in een höekje weggescholen, een twee verslaggevers nog nooit gehoord hadden E HET WATEF de bron van we van voorspoed maar.het is te vriend, ook een bron van le tegenspoed en Wij hebben week-einde he volksvijand ni kennen. Wij ls van plotseling en dijkdoorbra die door de gr verrast, van s! verschrikkingei mingsramp me bekopen; het van uur tot uu onbereikbare later op de Zo dagmorgen nie berichten van doden. Ontzet staat zien van de f grote, waarlijk onze gedachte uit naar de die gevallen z: van water en Naar hen en die verweesd terblijven, en troost van on gebed en hulj blevenen kuni Er zal hulp gebieden nodi Nederland zal ineen slaan, weer op zijn volgen van d< zullen bestred met een ware zonder aanzier der berekenir gulheid en et ter liefde God een warmvoel voor de evenn Dit wordt i derland op zi her en der df slagen. Sponts alle kanten as lijke initiatie\ aan de gedach lerlei vormen i nodig is. Daarnaast li gemeenschapp acties en ree woord „co-ore door mensen, teveel en te e zou worden, eigen, persoor gemeen-georgi doorkruist. Wi voorstander gelegenheid 1 soonlijke initi te onderdruk! kent niet". Di is de lijfspre landse volk liefde heeft h ste, het beste Organisatie ja, onmisbaar soonlijk initia nen uitleven, geofferd i gen, dat mer moeite kost e liever zou n; geeft wat me missen. Dat en waarlijk zakelijk, om onze oude er: richt, te best gen daarvan verzachten.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 10