1 Watersnood stortte ons land in rouw Reeds 303 doden geteld MANIFEST Steun voor de slachtoffers stroomt binnen Onmetelijke schade aangericht van liet Rampenfonds Studenten naar de overstroomde gebieden Dagblad voor Allernaar Koningin en Prinses in noodgebied Diepe indruk in de Antillen Nationale ramp Een verschrikkelijke ramp heeft in het afgelopen weekend ons land getroffen. De oude erf vijand van de Lage Landen bij de zeehet waterheeft toegeslagen met een verbijsterende kracht en met gevolgen die nog nauwelijks zijn te overzien. Tientallen dijkenvooral in ZeelandWest-Brabant en Zuid- holland braken door en duizenden hectaren landvele pol ders, steden en dorpen werden overspoeld. Voor vele tiental len millioenen schade werd door storm en water aangericht en op het ogenblik dat wij deze editie afsluiten zijn reeds 303 doden te betreuren. En hun aantal stijgt nog ieder uur.... Prinses Willielmina naar Zeeland M' m «PP fe Sleepboten naar het rampgebied NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6.30 per kwartaal, f 3.07 per maand, f 0.46 per Jfljj|!p week inclusiet incasso Advertentie-tariet per editie 16 ct per m m. flMSÊï minimum f 3.50: in alle edities 36 ct per m.m. minimum I 4. tamiliebericbten 30 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bi,i contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel 4343 en Grote Noord 77, tel. 4363 K 3390; Alkmaar, Ritsevoort 53. tel 3046 K 3300: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 3800 K 3330 Schagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 3340 Buiten God is't nergens veilig (Vondel) OU] ^Cvill^ Maandag 2 Februari 1953 48e Jaargang - No. 12693 Een zeer zware storm, waaiend uit de fatale Noordwester- hoek, gevoegd bij het springtij van nieuwe maan en samenvallend met een ongunstig uur van hoogwater, dreef de vloed op lot sedert 'n eeuw ongekende hoogten. Te Hoek van Holland, IJmuiden en Harlingen werd de hoogste waterstand in 100 jaar gemeten, n.l. resp. 3.40, 3.85 en 3.68 meter. De gevolgen waren catastropliaal. binnenstroomde, zoals dit ook bii de gevechten om het eiland in de oorlog geschiedde. De Nieu- werkerkerpolder en de Suzanna- Dolder liepen onder. De duinen bii Oranjezon sloegen weg. waar door het gema'al van Walcheren onder water kwam te staan. Een groot deel van Vlissingen liep onder water. Hier en daar stond het drie tot vier meter hoog. Hier was volgens de eerste be- Vervolg op pagina 3 De eerste persberichten die op een ramp wezen, kwamen even voor half vüf Zondagmorgen uit Zwijndrecht, waar het water over de ringdijk sloeg en uit Willemstad in Noord-Brabant, waar de polders Ruykenhil en Oude Heyningen tegelijk met het stadje zelf bezig waren onder te lopen. Op dat ogenblik echter was reeds op vele tientallen ge-iso- lecrde punten in de bedreigde gebieden een urenlange strijd tegen het water gaande. De alar merende weer- en waarschu- wingsberichten hadden overal reeds lang de dijkbewaking in actie gebracht en zo werd b.v. op Texel al te twaalf uur mid dernacht de burgerij te hulp ge roepen en trokken zeshonderd man in ploegen onafgebroken heen en weer, af en aan. Op het ogenblik dat de be richtgeving over de noodtoestand begon, loeiden in Zwijndrecht alle fabriekssirene's en luidden de kerkklokken. Even later werd bex-icht dat ook tussen Maassluis en Hoek van Holland de polder dijken waren bezweken, waar door het gehele bovendiikse deel van Maassluis met 3000 inwoners door het water werd bedreigd. Honderden gezinnen verlieten in allerijl hun woningen en zochten een veilig onderkomen bij de bovenburen. Licht en drinkwater vielen uit. de filters van het waterleidingbedrijf stonden al een meter onder zout water en om vijf uur begon ook de Grote Kerk onder te lopen. Tegelijk sloegen bij Cadzand in Zeeuws- Vlaanderen grote stukken van het duin en werd ook op Goeree noodalarm gegeven toen een nolder bij Stellendam begon on der te lopen. In een onafzienbare reeks be gonnen daarna uit geheel West- Brabant, Zeeland, Zuidholland en van Texel de meest alarmerende berichten binnen te lopen, zodat j de omtrekken zichtbaar werden van een watersnoodramp zoals ons land in geen eeuwen meer heeft gekend. Zelfs de Januari- vloed van 1916, waarbij vooral het gebied rond de Zuiderzee verschrikkelijk te lijden had, kan nauwelijks worden vergeleken bg het gebeuren wat zich dit weekend heeft afgespeeld, in waarheid een grote njationale ramp. Een overzicht hiervan over de voornaamste getroffen gebieden verdeeld, geeft het volgende zeer voorlopige beeld: Zuid-Bevcland Een van de ergst getroffen ge bieden is dit Zeeuwse eiland, waar om half vier Zondagnacht de noodtoestand werd afgekon digd in Kruiningen. waar door twee gaten in de dijk het water de Kruiniger Perkpolder begon binnen te lopen. De Zuid-Bevelandse dijken be zweken ook bij Wolphaartsdijk, Baarland en Ellewoudsdijk. In de Kreekrakdam die Zuid-Beve land met Noord-Brabant ver bindt, sloegen vier gaten van in totaal duizend meter, en aan de Sloedam, die de verbinding vormt met Walcheren, verdween de dijk over een lengte van 100 meter. Het eiland werd daardoor ge heel ge-isoleerd. Vanuit Ierseke en Goes werd in allerijl het red dingswerk ingezet, ten zeerste bemoeilijkt door het feit dat er geen motorboten beschikbaar waren die tegen de voortduren de storm bestand konden heten. De bevolking van Kruiningen en Krabbendijke klom in doodsnood op de daken van de huizen en in de bomen. Om half twaalf des middags moesten nog 2500 mensen alleen al in Kruiningen worden gered. In Elstdijk bij Krabbendijk was de nood even zeer hoog gestegen. Hier werden vier doden gemeld. Om half vijf werd gistermid dag de situatie kritiek voor de zeedijk bij Kattendi.ike, die ver schillende zwakke plekken ver toonde en waar duizend man met de moed der wanhoop tegen de dreigende ondergang voch ten. Krabbendijke, Rilland, Bath, Waarde en Wolphaartsdijk wer den, evenals Kruiningen, geëva cueerd. In Hansweert. waar de dijk aan het schuiven was ge gaan. stond het water tot aan de dakgoten. Hier was tachtig man marine-personeel doende met de hulpverlening, terwijl landings- boten uit Roosendaal te hulp schoten. Nabij Oud-Sabbinge sloeg bijna 500 meter dijk weg. Hier verkeerden tenminste zes gezinnen in groot levensgevaar, doch door de sterke stroom wa ren zij helaas onbereikbaar In Hocdekenskerke verdronk een pontonknecht, toen de veer boot „Koningin Emma op de wal liep op Walcheren. Groot was ook de ramp op Walcheren. Er sloegen gaten in de diik bij fort Rammekens. waardoor het water het eiland H.M. de Koningin en Prinses Beatrix hebben Zondagmiddag een bezoek gebracht aan ver schillende geteisterde plaatsen. De Landsvrouwe en Haar dochter bezochten ondermeer Stolwijk, Lekkerkerk en Krimpen aan de IJsel, waar de hoge bezoekers de overstromingen in ogenschouw hebben genomen. In Krimpen aan de IJsel heeft Hare Majesteit met de burge meester en verscheidene andere personen gesproken. De Koningin heeft ook nog getracht Dordrecht te bereiken, hetgeen helaas niet mogelijk bleek, mede door de overbezetting der wegen als ge volg van plaatselijke evacuaties. Via de brug bij Vreeswijk heeft Hare Majesteit Gorcum kunnen bereiken en heeft aldaar ook eeh onderhoud gehad met de burge meester. Het lag nog in het voor nemen van de Koningin een be zoek te brengen aan Zeeland. In verband met de verbroken ver bindingen te ièifSv oleek dit ech ter niet mogelijk. Na haar bezoek aan Gorcum zijn Hare Majesteit en de Prinses naar Soestdijk te ruggekeerd. Namens H.M. de Koningin zal H.K.H. Prinses Wilhelmina Maan dag en Dinsdag een bezoek bren gen aan de door de watersnood getroffen gebieden in Zeeland. 's-GRAVENHAGE, 1 Febr. Oproep aan het volk van Neder land. Nood is neergedaald over ons vaderland. Help, help direct. Krachten, machtiger dan welke menselijke machtsconcentratie ook, hebben in enkele uren tijds grote delen van ons land in rouw gedompeld. Duizenden mensen werden in nachtelijke uren door het wrede water van huis en haard ver jaagd. Werk van eeuwen werd in luttele ogenblikken teniet gedaan. Onbeschrijfelijk is het leed, dat mensen en dieren heeft ge troffen, met geen mogelijkheid te overzien de materiële schade, die met name het Westen van ons land is toegebracht. Hulp is plicht. Onder deze tragische omstandigheden is hulp aan de getroffen gebieden plicht van iedere Nederlander. Hulp in goederen, maar ook en vooral hulp in geld. Veel geld, zeer veel geld om de geteisterde bronnen van onze welvaart, die ook Uw welvaart is, met de grootst mogelijke spoed te herstellen. Tast diep in Uw buidel, ook als dit een offer voor U mocht betekenen. Offer in het diepe besef, dat het gaat om Uw mede mensen, om Uw vaderland en uiteindelijk om Uw eigen belang. Doe het direct. Stort Uw bijdrage op postgiro 9575 van het Nationale Rampenfonds, Den Haag, of stuur een postwissel naar het secretariaat, Statenlaan 81. t f li Ten Zuiden van Dordrecht werd ook de grote Rijksweg naar de Moerdijk overstroomd. Ook de spoorlijn werd hier door het water verzwolgen. Opname van de watervlakte met richtingaanwijzers naar Dordrecht en Rotterdam voor de onzichtbare weg, die anders zo druk bereden wordt. Uil alle delen van ons landdie gespaard zijn voor de gevolgen van de natuurramp, komen berichten binnen over steun aan de slachtoffers. Hulp werd aangeboden van bedrijven, verenigingen, studenten en gemeenten. De Raad van Overleg uit de Vakbeweging te Eindhoven treft ook maatregelen om een bedrag bijeen te krijgen ter ondersteuning van de slachtoffers. Vele particulieren hebben hun auto's ter beschikking gesteld voor vervoer. In Hendrik Ido Ambacht wordt huisraad in vei- liqheid gebracht. Twee textielfabrieken te En schede hebben in totaal 12000 dekens ter beschikking van de getroffenen gesteld. Het natio nale Postzegelfonds voor T.B.C. en chronische lijders te Voorburg gaf 200 lakens en 400 slopen voor hulp aan t.b.c.-patiënten en chronische lijders onder de slachtoffers. Het operakoor Bel Canto, dat op Donderdag 5 Febr. een operaconcert te Haarlem geeft, zal de baten van dit con cert afdragen aan het Nationaal Rampenfonds. In Amsterdam is het Waters noodfonds terstond in actie ge treden. Uit Haarlem en Heem stede vertrok Zondagmiddag een gezelschap van zestig personen, bestaande uit Haarlemse advoca ten. leerlingen van de Haarlemse M.T.S. en Heemsteedse vrijwilli gers uit alle lagen van de bevol king naar de bedreigde Zeeuwse gebieden in twee grote motor voertuigen, waarin zij zo lang gehuisvest kunnen blijven. Het Rampen-comité te Roer mond zond Zondagavond al 5000 gulden naar het Nationaal Ram pencomité. Vandaag zouden goe deren, speciaal kleding en dek king ingezameld worden. Ook Arnhem behoort tot de gemeen ten. die de volle medewerking hebben toegezegd ter leniging- van de ramp. De Provinciale Waterstaat van Gelderland heeft Reeds zeventig duizend gulden bijeen Uit Willemstad wordt gemeld, dat de berichten over de over stromingsramp een diepe indruk hebben gemaakt op de bevolking in de Nederlandse Antillen. Het medeleven is algemeen. In een telegram heeft het Rode Kruis van de Antillen aan het Nederlandse Rode Kruis ge vraagd. waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. Zondag is er een comité van actie gevormd, dat nog gister avond aan het werk is gegaan om al het mogelijke te doen om de nood te lenigen. Nog voor het comité van actie was opgericht, waren reeds ze ventigduizend gulden bijeen ge bracht voor de hulpverlening personeelshulp aangeboden aan Zeeland. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft een oproep doen uitgaan naar de burgerij, waarin wordt gevraagd geld en goederen in te zamelen en tot het verlenen van gastvrijheid aan de getroffenen. De burgemeester van de Wie- ringermeer heeft, namens de landbouworganisaties in zijn ge meente, onmiddellijke hulp voor MINISTERS STELDEN ZICH OP DE HOOGTE De minister-president dr. W. Drees begaf zich reeds Zondag morgen naar Dordrecht en om geving, terwijl de minister van binnenlandse zaken, dr. Beel, naar Halsteren vertrok om zich daar van dc ernstige toe stand op de hoogte te stellen. Hij zou ook proberen Middelburg te bereiken. De minister van ver keer en waterstaat, mr. J. Algera nam in gezelschap van de direc teur-generaal van de Rijkswa terstaat, de situatie eveneens persoonlijk in ogenschouw. FRANKRIJK WIL GENIETROEPEN ZENDEN De Franse regering zal de Ne derlandse autoriteiten aanbieden dat zij twee geniebataljons zendt, om hulp te bieden bii dringende werkzaamheden. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gister avond een communiqué gepubli ceerd waarin het verklaart, dat het Franse gouvernement, inge licht over de ernstige overstro mingen die het Nederlandse grondgebied hebben geteisterd, een bewijs heeft willen geven van haar solidariteit met een bevriende en geallieerde natie door het ter beschikking stellen van twee bataljons genietroepen. Na overleg tussen gemeentelij ke autoriteiten van Maasbracht en het Ministerie van Binnenlandse Zaken is een beroep gedaan op sleepbootkapiteins in deze haven. Het resultaat is, dat nog gister avond een dertigtal sleepboten uit Maasbracht naar de getroffen gebieden zijn vertrokken. onderbrenging van mensen en vee in de Wieringermeer aange boden. De afdeling Naarden-Bussum van het Rode Kruis heeft 5000 gulden ter beschikking gesteld van het Watersnoodfonds. De Nederlandse Bioscoopbond blijft uiteraard niet achter. Deze orga nisatie was de eerste, die ter stond na het vernemen van de inschakeling van 't Watersnood fonds, al haar hulp toezegde en ondermeer haar gehele collecte apparaat in werking zal stellen. Ook de studenten bieden hun diensten aan. De Leidse studen ten houden zich gereed hulp te bieden. De wijze, waarop het beste hulp kan worden verleend, wordt nog onderzocht. Ongeveer honderd Wageningse studenten hebben gehoor gegeven aan de oproep tot hulpverlening. Twee bussen met studenten zijn reeds vertrokken, vermoedelijk naar Lage Zwaluwe. 250 Utrechtse studenten zijn gistermiddag met door de gemeente Utrecht mee gegeven materiaal in gemeente lijke autobussen naar het West- land vertrokken om daar te hel pen de dijken te dichten en te versterken. Van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg zijn al 150 studenten te Zevenbergsche Hoek gearriveerd. Naarmate gedurende die lange, bittere dag van gisteren uit de geteisterde Westelijke provincies de berichten over de nationale ramp die ons volk zo zwaar heeft getroffen, op onze redactie bin nenstroomden, groeide bij ieder van ons het mededogen en de ontzetting. De menselijke ellen de, die in een lange stormnacht en een onvergetelijke Zondag daarna, rouw in honderden ge zinnen heeft gebracht, kan nie mand onbewogen laten. Het water, de oude erfvijand, heeft toegeslagen, onverbiddelijk, onweerstaanbaar. Eindeloze vel den, de vrucht van jaren weder opbouw, het verworven bezit na een mensenleven werken, het ge luk van gezin en huiselijke haard: dat alles werd voor tienduizen den in een etmaal weggevaagd, voor een deel voorgoed. En tegelijk werden de beste krachten in ons volk wakker. Een golf van bereidheid tot helpen en van daadwerkelijke hulp is over ons land gegaan. Alle krachten werden samengebald om de oude vijand te weerstaan en hem zijn prooi te ontrukken waar het kon. Wie zal. nu reeds, de kroniek schrijven van alle heldendom, gisteren betoond op de zompige wegen en afbrokkelende dijken? En er was nauwelijks een plaats in Nederland waar geen voorbe reidingen werden getroffen voor grootscheepse hulpacties, die de nood zullen helpen lenigen van zovelen die have en goed verlo ren. De ramp, die ons op de proef stelt om een reden die geen men senverstand durft bevroeden, heeft ons ook in eenheid tot hel pen paraat gevonden. En terwijl wij God om de zielerust bidden van zovelen, plotseling uit dit leven weggerukt, durven wij ho pen dat Hij ons de grootmoedig heid zal géven om te helpen, waar en zoveel wij kunnen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1