Stormschade in Alkmaar was niet noemenswaard Hulp verlening komt in Alkmaar op gang Wc Hart In Alkmaar - en Oudorp - is de hulpactie begonnen D. A.W. iveerstond 't IJ in sensationele Genefaas veertig jaar lid Koekoek van Baby van 1000 weken vermaakt een volle zaal Overwerk voor Rampenfonds En dus: veertig jaar kegelaar Internationaal gezelschap r 2 In vergelijking met elders: R. K. Verkenners gehandicapt: Don Bosco-huis verwoest Straten bezaaid met dakpannen en takken GEVESTIGD: F. F. Spiekermann Alkmaarder werft K.R.Oo-kroonlid Organisatie Oostpriesterhulp ter beschikking gesteld Novene ter ere van de H. Maagd „Vondel" boekt toneelsucces van Handelaren in Alkmaar op bezoek Duizen Maandag 2 Februari 1953 ALKMAAR Wat de storm in de naclit van Zaterdag op Zondag en Zondagmorgen in Alkmaar en omgeving aan schade heeft veroorzaakt, mag, in vergelijking met an dere gedeelten van het land, waar polders geheel onder water stroomden en mensenlevens en duizenden guldens aan goederen en materialen verloren gingen, geen naam hebben. De schade in Alkmaar bleef over het algemeen beperkt. De storm heeft vooral de Molen van Piet en het woonwagenkamp be zocht. Daarbii is. het de R.K. Verkennersbeweging, die in haar clubhuis ..Don Bosco", nabil de strafgevangenis „Schutterswei bijzonder is gehandicapt. Het ge hele hoofdkwartier is volkomen vernield en ligt tegen de grond. Zware iizeren binten en dikke houten balken ziin als lucifer houtjes uit hun voegen gerukt. Alleen de betonnen muren staan overeind. De voorgevel is finaal verdwenen en ligt aan stukicon her en der verspreid over het omliggende terrein. Het dak. dat een oppervlakte bezat van 10 x 30 meter is gedeeltelijk versplin terd, gedeeltelijk ingezakt. Naar men ons meedeelde, wordt de schade aan het Don Boscohuis. dat geheel herbouwd zal moeten worden, op f 15.000.geschat. In de loop van gisteren heeft men het meubilair en andere inventaris, die nog intact waren, met een vrachtwagen wegge sleept. Van de zijde van gemeente, politie. Rode Kruis en Nationale Reserve behoefde niet naar bui ten uit te worden opgetreden. Een groot aantal huizen, over al in de stad, liep schade op aan de dakpannen, die met hevig gerommel van de daken werden geworpen en op straat aan scherven vielen, zodat men Zon dagmorgen sommige straten en stadsgedeelten met dakpannen bezaaid vond. Op de Westerweg. in de buurt van het oude barakkenkamp, waar terreinwerkzaamheden aan de gang ziin. rukte de wind een zware boomtak los. die met don derend geraas boven op een dragline terechtkwam, die als 'n blikken trommeltje in elkaar ge deukt werd. Bij Restaurant Koe kenbier knapte een kastanje boom, met een middellijn van zeker 75 cm. finaal af. Om on gelukken te voorkomen, heeft men op de Paardenmarkt een tak van een boom. die door de rukwinden was losgescheurd, verder moeten afzagen. Overal waar bomen staan in de stad en in De Hout zelf, waar een dikke boom ontworteld werd. was de grond met grote en kleine tak ken bezaaid. Geen bijzondere acties Het Rode Kruis in Alkmaar werd Zondagmorgen gealarmeerd geheel de dag heeft men met mankracht en materiaal klaarge staan. om op eerste order uit te rukken. Men heeft niet behoeven op te treden. Dit geldt eveneens voor de Nationale Reserve, waar van de Districtsstaf klaar stond, om ziin diensten aan te bieden. Sommige leden van de Nationale Reserve hebben hun hulp aange boden, doch behoefden niet in actie te treden. Bij de politie kwamen herhaal delijk telefoontjes binnen. Men heeft het publiek echter moeten LOOS ALARM ALKMAAR Om half één gis termiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een binnen brandje ten huize van de heer Dingerdis aan de Druivenlaan. De vlam was uit de kachel gesla gen waarna zich een dikke rook ontwikkelde. Daar bleef het ech ter bij, zodat de brandweer, die via de politie door buren was gealarmeerd en met twee wagens was uitgerukt, niet handelend be hoefde op te treden. L.T.J.-ers opgelet ALKMAAR Het bestuur van de afdeling Alkmaar van de LTJ j maakt bekend, dat de bijeen- j komst op Woensdag 4 Februari wegens onvoorziene omstandig- j heden moet verschoven worden naar Woensdag 11 Maart. Dan i spreekt J. Beentjes over de groentecultures, speciaal de bloemkoolteelt. Tevens vindt plaats de uitreiking van de vrij kaarten voor de feestavond. De retraitanten die niet aanwezig zullen zijn kunnen de kaarten be komen bij de bestuursleden aan huis. ALCMARIA V.V.V. EN DE GEMEENTE ALKMAAR Voor de finan ciering van de uitgave van een reclamefolder van Alkmaar, in een oplaag van 50.000 ex. en in behalve het Nederlands, ook in de Franse, Duitse, Engelse, Spaan se en Zweedse taal, alsmede in het Esperanto heeft Alcmaria V.V.V. de medewerking ingeroe pen van het gemeentebestuur. De uitgave zal een bedag van ca 7500,vorderen en B. en W. stellen de Raad voor Alcmaria tot dit bedrag een renteloos voorschot te verlenen, terug te betalen in J drie jaar en Alcmaria toe te zeg gen, dat, beginnende 1953 het normale gemeentesubsidie met een derde van dit bedrag wordt verhoogd, doeh dit subsidiebedrag niet hoger te stellen dan voor een sluitende exploitatie van deze folders nodig is. aanraden, zoveel mogeluk zelf voorzieningen te treffen. In iedere straat ziin er wel mensen op het dak geklommen, om de gaten zoveel mogelijk te dichten en in talloze huizen heeft men wel zijn toevlucht moeten nemen tot emmers en schalen en pan netjes, om het lekwater op te vangen. Hier en daar werden enkele stukken straat afgezet, om te voorkomen, dat voorbij gangers door vallende dakpan nen zouden worden getroffen. In het woonwagenkamp Ook in het woonwagenkamp is de storm niet onopgemerkt voor bijgegaan. Het verblijf in de woonwagens was niet zonder ge vaar. In de woonwagen van de fam. Snijders brak brand uit, die de bewoners echter zelf met enkele emmers water wisten te blussen: zij werden bii familie in de Overdiestraat ondergebracht. Van de woonwagen, bewoond door de fam. Heesbeen sloeg het dak er door de storm af. Ook dez wagen is dus onbewoonbaar. Alle woonwagenbewoners heb ben de nacht van Zaterdag op Zondag in de houten kapel door gebracht, waar inderhaast wat beddengoed was neergelegd. Van slapen is echter niet veel ge komen. Noord-Holland zonder licht Wat blijkbaar door zeer weini gen is opgemerkt, is. dat in de nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer tussen tien minuten voor drie en tien voor half vier het electrisch licht is uitgevallen Tussen deze tijdstippen zat ge heel Noord Holland, buiten Am sterdam en het Gooi. zonder licht. De oorzaak was een slui ting op een 50 kilo Volt rail op de Centrale van het Provinciaal Electriciteits Bedrijf te Velsen. als gevolg van het losraken van een of meer draden van de bo vengrondse hoogspanningsleiding. In de meeste gevallen wordt het kantoor van de gemeentelijke Lichtbedriiven van alle kanten opgebeld. Dan staat de telefoon niet stil. Ditmaal werd men slechts door de politie en door het Centraal Ziekenhuis om in lichtingen gevraagd. Waterpeil bijzonder laag Opvallend is, dat het waterpeil in geheel Noordholland bijzonder laag is. 50 cm. beneden het nor male peil. hetgeen in twintig jaar niet is voorgekomen. Waarschijn lijk heeft men in Amsterdam het polderwater, dat door de Noor denwind in Zuidelijke richting werd opgedreven, op het IJsel- meer gespuid. (Advertentie ACCOUNTANCY ADMINISTRATIES en BELASTINGZAKEN ALKMAAR Stationsweg 88 Tel. 4915 ALKMAAR. Burgemeester H. J. Wytema heeft gisteravond via de Radio Distributie een oproep gericht tot de Alkmaarse ingezetenen, in verband met de ramp die een deel van Nederland getroffen heeft. Hierbij werd een hulpactie aangekondigd, die hedenmiddag is aangevangen. De stad is, in 23 wijken verdeeld, welke wijken men tussen 1 en 5 uur met vrachtauto's hoopt langs te gaan. De Burgerij wordt aangespoord om alle goederen, die gemist kunnen worden, gereed te leggen. Burgemeester Wytema deed met klem een beroep op alle ingezetenen, om vooral bruikbare goederen ter beschikking te willen stellen. Verder sprak hij de hoop uit, dat een middag niet voldoende zal blijken om alles in te zamelen. „De bereidheid tot helpen is groot", aldus burgemeester Wytema. „Laten we blij zijn voor deze ramp gespaard te zijn gebleven". Ook de burgemeester van Oudorp heeft een beroep gedaan op de ingezetenen van zijn gemeente. Vanmorgen is een aantal circulaires de deur uitgegaan, waarop de burgerij kan invullen, welk bedrag men voor de getroffenen beschikbaar wil stellen. In de loop van deze week zullen de ingevulde formulieren wor den opgehaald. ALKMAAR Er heerste gis termiddag in de Overdekte grote vreugde na afloop van de polo- wedstrijd DAWHet IJ. Want het ene punt, dat DAW nodig had om te midden van op papier veel sterkere clubs de tweede plaats op de ranglijst definitief te bezetten, was veroverd. Het was verkregen uit een strijd, die zelfs buitenstaanders tot enthou siasme bracht door zijn span ningen en het vooral voor de Amsterdammers zo dramatisch einde van het faire gevecht. Een halve minuut voor het einde, juist nadat v. d. Horst uit aan straf worp de gelijkmaker voor DAW had gescoord, kreeg het IJ een strafworp te nemen. Midvoor Storm kogelde de bal in de uiterste hoek. half tegen de paal. Het leer taterde over de doellijn tegen de andere paal en werd toen door keeper van Straten weggegrist. Ieder dacht dat de bal gezeten had. waarmee het lot van DAW bezegeld zou ziin geweest, doch de grensrech ter. geraadpleegd door de scheidsrechter wees het vermeen de doelpunt met beslistheid af. Het bleef derhalve 44 en heel DAW kon juichen, toen even la ter het eindsignaal weerklonk. De 4—4 uitslag geeft de ver houding van de tweede helft juist weer, doch de 31 voor sprong. waarmee het IJ de eer ste helft besloot was een goede weergave van het daarin ver toonde snel. DAW begon veelbe lovend; bij een van de eerste aanvallen plaatste Boxem op v. d. Horst, die zich even vrijmaak te en DAW had de leiding. De vreugde was van korten duur. want een blunder van de DAW- achterhoede hielp het IJ aan 'n goedkope gelijkmaker. Uit goed opgezette aanvallen wist mid voor Storm zich twee maal los te maken van midachter v. d. Pol, waardoor hij zijn ploeg ver diend de leiding bezorgde. De Alkmaarders wisten hier weinig tegenover te stellen, zii het. dat 'n ver schot van Boxem. dat tegen de paal kwam, beter lot verdiend had. Na de rust kwam DAW er beter in. doch het plaatsen liet nog herhaalde ma len veel te wensen over. Uit een razend snel genomen vrije worp moest het echter eerst nog 14 worden, aleer de Alkmaarders het juiste antwoord konden vin den. Een ver schot uit de ach terhoede kwam bii de ogen schijnlijk goed door twee man bewaakte v. d. Horst, die echter genoeg ruimte had om de stand op 24 te brengen. Een prach- 1 tige combinatie tussen Ekkel. de Jong en v. d. Horst werd onder 1 daverend gejuich in een mooi doelpunt omgezet. De keepers kregen aan weerszijden enkele moeilijke schoten te verwerken, doch dit ging ze goed af. Kort I voor het einde werd v. d. Horst in een vriie schietkans te zwaar aangevallen, wat het IJ een strafworp kostte. Toen de DAW- midvoor het vonnis had voltrok ken daverde de Overdekte: 44! Na de bovengeschetste misluk te strafworp van het IJ had DA W het met 6 tegen 7 man spe lend nog even hard te verduren, doch zii wisten stand te houden. De eindstand van deze halve competitie is nu geworden: Haarlem (hfdkl.) 6 6 0 0 33-11 12 DAW (2e kl.) 6 4 1 1 22-23 9 Het IJ (le kl.) 6 3 2 1 29-16 8 HPC (le kl.) 6 3 12 17-15 7 HVGB (hfdkl.) 6 2 0 4 22-19 4 Zweml. (le kl.) 6 1 0 5 7-18 2 Nereus (le kl.) 6 0 0 6 13-41 0 TWINTIG WONINGEN IN DE TROMPSTRAAT ALKMAAR Op 16 Mei '52 besloot de Raad aan de Tromp straat 5 woningen te bouwen voor gezinnen, die moeilijk elders ge huisvest konden worden. Door wijziging van het uitbreidingsplan kunnen ter plaatse meer derge lijke woningen gebouwd worden, waaraan grote behoefte bestaat. De ontworpen havenkom zou dan 60 m in Zuidelijke richting ko men. B. en W. stellen de Raad voor, onder intrekking van het besluit van Mei '52 in het ver lengde van de Trompstraat 20 woningen te bouwen, waarvan 12 met 3 en 8 met 2 slaapkamers: de huur zal 6.30 per week be dragen, exclusief water-kosten. B. en W. stellen de Raad voor hun college een bouwcrediet van 176.304,42 te verlenen en ten laste van het gem. woningbedrijf aan het grondbedrijf 23.000',- uit te keren voor de nodige bouw grond. Jubileum bij de Post ALKMAAR Gisteren vierde de postbesteller M. L. van der Putte zijn zilveren ambtsjubile um. De jubilaris heeft dit feest in huiselijke kring gevierd. Navolgenswaardig voorbeeld ALKMAAR Het personeel van de drukkerij Slinger heeft spontaan besloten dagelijks een uur langer te werken en het loon voor dit overwerk af te staan aan het Nationaal Rampen fonds ten bate van de slacht offers van de watersnood. Dit loonbedrag zal daarenbo ven door de directie van de drukkerij met 100 procent wor den aangevuld. PRIMA UITVOERING VAN TURNLUST ALKMAAR Zaterdagavond gaf Turnlust de eerste van haar twee jaarlijkse uitvoeringen in 't Gulden Vlies. De zaal was uit verkocht en de bezoekers hebben kunnen genieten van een vlot- afgewerkt non-stop-programma. De opening was origineel; de deelnemers aan de revue kwamen via een speeltuinglijbaan het to neel op, terwijl kleine kinderen het liedje van de speeltuin zon gen. Het gebodene stond, wat de sportieve prestaties betreft, op hoog peil. Naast de gewone da mes- en herenploegen werkte de dames-keurploeg van Turnlust aan brug en ringen in dit pro gramma mee. Wat deze dames hierbij te zien gaven, mag tot het beste op dit gebied worden ge rekend; de verschillende oefenin gen werden vrijwel onberispelijk en beheerst uitgevoerd. Ook de knotsoefeningen van de dames, in aardige kleurbelichting gebracht, mochten er zijn. De heren gaven staaltjes van spierkracht en lenig heid aan rek en brug te zien, die aller respect afdwong. De sportnummers waren afge wisseld door shownummers, die deze sportrevue tot een vaak feëriek schouwspel maakten. Di verse dansen en balletten werden met gratie en in aardige costuums alsmede in mooie belichting uit gevoerd. Veel succes had Turn lust met de tableaux vivants, waarbij de fosforiserende verf de nummers tot een fantastisch schouwspel maakte. De muziek o.l.v. Tonny Wil- lemsen en Th. Groen had een §root aandeel in het succes van eze opvoeringen, waarbij de mu zikale begeleiding een voornaam bestanddeel vormde. De entr' acte-nummers werden goed verzorgd door mevr. Wezel man (zang), mej. Jelgersma (ac cordeon), Joh. Hoebe, (snelteke naar) en Tom de Munk (zang). De conferencier was 'n jongmens, dat nog heel wat moet leren voor het zijn vak verstaat en kon het peil van het overige niet berei ken. A.s. Zaterdag wordt van de revue een herhaling gegeven. Restauratie Kapelkerk ALKMAAR De restauratie van de Kapelkerk zal 118.800,- kosten: de kerkvoogdij denkt 20 procent dezer kosten uit eigen middelen te bestrijden; van Rijk en Provincie wordt resp. 55 en 15 procent verwacht en van de gemeente 10'pfoé'ent. B. en W. stellen de Raad voor een subsi die in de kosten tot dit percen tage 11.880,-) te verlenen, on der voorwaarden dat de andere instanties tot genoemde percen tages bijdragen. FEESTAVOND A.V.V. „ALKMAAR" ALKMAAR De Alkmaarse voetbalver. Alkmaar (Go Ahead heeft Zaterdagavond in „het Wapen van Heemskerk" haar jaarlijkse feestavond gehouden, waarvoor .grote belangstelling be stond. De voorzitter, de heer de Jong, opende deze avond op de gebrui kelijke wijze met een woord van welkom. Hij dankte de midden standers, die prijzen beschikbaar hadden gesteld voor de tombola en de fa. Spruijt (Kofa) voor de toneel-entourage. Voor 'het overige gedeelte van de avond was het woord en de daad aan de medewerkers van 't Cabaretgezelschap „De Lachspie gel". Het moet gezegd worden, dat de A.V.V. „Alkmaar met de keuze van dit gezelschap een bij zonder goede heeft gedaan. Het was een vlot en beschaafd programma, dat „De Lachspiegel" de aanwezigen bood en de toe schouwers hebben onverholen van hun waardering laten blij ken. Uiteraard een vrolijk program ma met tal van komische sket ches, waarin Wim Bruin, maar vooral Jaap Smit volop gelegen heid kregen hun komische talen ten te tonen. De twee dames van het gezelschap: Ina Triest en Zi- ta Vedder traden niet alleen op in de sketches, maar ook als vo- caliste, waarbij Gerard Veldman hen op de piano begeleidde. Veel succes hadden ook Billy en Wil ly met 'hun liedjes bij de guitaar. Wim Arts was tenslotte de man, die voor een passende om lijsting zorgde en ook zijn bedre venheid toonde in de goochel kunst. Het bonte non-stop programma van deze avond was zowel voor de organiserende vereniging als voor „De Lachspiegel" een suc ces. Thans 356.000 leden ALKMAAR. Een Alkmaar der. de heer A. Koopman, sinds J915 in dienst bij de gemeente reiniging, is de man, die het 350.000ste lid van de KRO z'n kleinzoon, heeft aangebracht. De Kath. Radio-Omroep heeft hem een splinternieuw radiotoe stel aangeboden, dat in zijn ge zin uitstekend van pas komt. Het oude toestel was n.I. juist versleten. De KRO heeft thans 'n leden tal van 355091, tenminste, dat was zo op 28 Januari. Het doel is thans de 400.000 te halen. Vrijmetselarij BERGEN Voor de jongeren- gemeenschap hield de heer J. Dominicus uit Alkmaar een in teressante lezing over de vrij metselarij. ALKMAAR. Het Alkmaar se kegelwereldje heeft Zaterdag avond een bijzonder en merk waardig jubileum gevierd. De bekende en door zijn sportivi teit overal graag geziene kege laar G. J. Genefaas herdacht toen het feit, dat hij voor 40 jaar zijn intrede deed bij de Kegel club .Koekoek". Het spreekt wel. haast vanzelf, dat dit feit niet onopgemerkt zou voorbij gaan. Nadat de jubilaris eerst in intieme kring door zijn voor zitter de heer Joh. Diepen en zijn overige clubgenoten was gehuldigd, vond om 8 uur de officiële receptie plaats en tal rijke kegelaarsters en kegelaars hebben deze gelegenheid aange grepen om de sympathieke jubi laris te complimenteren. Er wa ren tal van sprekers en de eer ste was de heer De Lange, vice- voorzitter van de A.K.B., die Ge nefaas hulde en dank bracht voor de wijze waarop hij immer de kleuren van de A. K. B. heeft verdedigd en hoog gehou den. Op Genefaas kon men im mers altijd rekenen. Ook na mens Z. E. K. Z. sprak de heer De Lange waarderende woorden tot de heer Genefaas, wiens sportiviteit en vriendschap hij bijzonder roemde. Namen^ de redactie-commissie van het orgaan van de A K. B. richtte de heer Nieuwveen woor den van dank tot de heer Gene faas voor alles wat hij voor de Bond heeft gedaan. De keuze commissie, zo vertelde de heer Klerk, heeft bijzonder veel lof en waardering voor de prestaties van de heer Genefaas in het tiental. Hij vroeg zich af hoe vele jaren de heer Genefaas reeds in het tiental uitkomt. Dit moet zeker een 36 jaar zijn en hij kon er wel bij zeggen: steeds met succes. Dat Genefaas nog altijd tot de sterkste kegelaars behoort, be wijst wei het feit, dat hij tot de uitverkorenen behoort in de strijd om het persoonlijk kam pioenschap. Verder spraken nog de heer J. Brink, namens T. O. P.. de heer J. Metselaar namens de wedstrijd-commissie de heer Uitert namens Alc. Victrix, mevr. Bosch namens W.I.K., de heer Winder namens O.K.A., die de heer Genefaas een der pioniers van de A.K.B, noemde. Een aar dige attentie was ook dat de voltallige damesclub Ophouden Wint, de heer Genefaas kwam „In 't klein" ALKMAAR De uitslagen van de vierde wedstrijd van toet ne- derlaag-tournooi van „In 't klein" was: „In 't Klein", eerste prijs met 22.792 pnt.; tweede prijs „Ruiten Aas" met 22.534 pun.ten; derde prijs „Coniin" met 21717 punten; vierde prijs „DVA" met 19224 punten. Elke vereniging kreeg een ere- lint ter (herinnering aan toet tour- nooi. feliciteren. Verschillende felici taties gingen vergezeld van een geschenk, maar hjst mooiste ge schenk was wel, dat van de club van de heer Genefaas. Met een toepasselijk woord reikte voorz. Diepen de jubilaris een gouden kegelbal uit. De heer Diepen vond het bijzonder pret tig, dat Genefaas zulk een hul diging is te beurt gevallen. Hij waardeerde in zijn clubgenoot bijzonder diens vriendschap en optimisme. In zijn dankwoord zeide de heer Genefaas, dat deze dag voor hem onvergetelijk is geworden. Zijn club Koekoek betekende voor hem alles en hij was de heer Diepen dankbaar voor het feit dat deze hem voor 40 jaar als lid van Koekoek had voor gesteld. Hij sprak tenslotte de hoop uit nog enkele jaren zijn beste krachten aan de A.K.B. te kunnen wijden. Zo is een kegelaar die de evo lutie van kegelspel tot kegel- sport zo van dichtbij meemaakte en toch een goed kegelaar bleef, een verdiende hulde gebracht. W eersverirachtine Medegedeeld door het K.N.M. I. te De Bilt, geldig van Maandag- tot Dinsdagavond. IETS KOUDER Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende sneeuwbuien. Krachtige tot matige, maar voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Iets kouder met plaatselijk lichte vorst in de nacht en ochtend. Zilveren jubileum bij Machinefabriek ALKMAAR Op 1 Februari was de heer H. F. G. Rode, lid van de bedrijfsleiding van de N.V. Ned. Machinefabriek „Alk maar", 25 jaar bij dit bedrijf werkzaam. Vrijdagavond werd hij door het personeel in café Tom fees telijk gehuldigd. Namens de be- ambtenkern werd hij toegespro ken door de heer J. Haga, die de jubilaris een stoel aanbood. Zaterdagmorgen vond een hul diging plaats van de zijde der directie. De directeur sprak de heer Rode toe en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Namens de Mil. voor Nijver heid en Handel werd de jubilaris de zilveren medaille aangeboden. neel vereniging „Vondel" heeft, met de opvoering van Hans Nes- j na's klucht „Een baby van 1000 weken", gisteravond 'n daverend succes geboekt. Slechts wie zich niet kan ver maken, tenzij met een toneel stuk dat suf en duf geworden is van de wereldschokkende problemen, waarmee het op ou derwets-pathetische wijze geladen I is. zal zich niét hebben geamu seerd met dit luchtige nieman- dalletje, dat zijn hoogtepunt vindt in een serie klapzoenen, die een 1 even daverend gelach en een nog i J1'"? gedaan om het leed der ge- daverender apnlaus ten leven I troffenen te verlichten. Een col- wekken. I lecte voor het Nalionaal rampen- -- i fonds, die op initiatief van voor- Maar zij, die gisteren de zaal1 bitter A. Ruisslnk Sr. werd ge in t Gulden Vlies vrijwel houden, toonde in haar resultaat geheel vulden, hebben zich ter dege vermaakt met dit plezieri ge stuk, dat gespeeld werd door een ensemble, dat geheel voor zijn taak berekend was. „Vondel" heeft niet te laag en niet te hoog gegrepen, vandaar dit succes. De hardwerkende to neelvereniging verdient twee za len vol donateurs. Wij hebben aan deze amusan te baby ons oprecht plezier be leefd en wij danken dat aan het voortreffelijke spel van Jan Fer- Begrafenis van Hans Govers BERGEN Zaterdagmorgen is de 7-jarige Hans Govers, die op noodlottige wijze om het leven is gekomen, ter aarde besteld. De Engelen-Mis werd opgedra gen door zijn Heeroom, Pater Ni- codemus Kops C.M.M.. Onder de H. Mis naderden alle leerlingen van de jongensschool St. Adel- bertus ter H. Tafel. Het jongens koor zong de H. Mis. Met rode en witte tulpen in de hand vergezelden de leerlingen van de eerste klas en een depu tatie van de hogere klassen, hun schoolmakkertje naar zijn laatste rustplaats. ALKMAAR Reeds gister had de voorzitter van het I.P.C., de heer M. Spruijt, in overleg met de katholieke raadsfractie, een onderhoud met de burgemeester, om plannen te bespreken inzake hulpverlening aan de ge teisterde gebieden. De heer Spruyt stelde de burgemees ter de organisatie ter beschikking, die Zaterdagmiddag een inzameling hield voor de Oostpriesterhulp. van burgemeester Wytema een bijeenkomst plaats, waar behalve het bestuur van het IPC ook de besturen van andere organisaties vertegenwoordigd waren, om de verdere hulpverleningsplannen te bespreken. Oproep van Mgr. Huibers Volgens Onze gewoonte wek ken Wij Onze Eerwaarde Gees telijkheid. Kloosterlingen en al Onze Diocesanen op om met Ons de jaarlijkse novene te hou den ter ere van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Het doel van deze novene is om op de verjaardag van Onze Bisschopswijding opnieuw de bij zondere Zegen der Heilige Maagd te verwerven voor het nieuwe jaar van Ons Bisschop pelijk Bestuur. Aan Maria's Altijddurende Bijstand danken Wii voor verre weg het grootste gedeelte al het goede, dat Gods eindeloze Liefde in de afgelopen jaren aan Ons Bisdom heeft geschonken. Door Hare voorspraak en bescherming hopen Wij op nieuwe zegen voor het volgende jaar. Vooral aan het begin van dit jubeljaar, waarin wii Ons meer dan anders op de betekenis van het Bisschopsambt zullen bezin nen, kunnen Wii niets schoners wensen, dan dat alle Diocesanen. zonder onderscheid, eendrachtig en nauw verenigd met de Bis schop. zich opnieuw aan Maria aanbieden als Haar toegewijde kinderen en als trouwe en ijve rige dienaren van haar Godde lijke Zoon. Daarom verzoeken Wii allen iedere dag van de novene het rozenhoedje, de litanie van de Heilige Maagd en het gebed: „Onder Uw bescherming met Ons mee te bidden, hetzij thuis, hetzij gezamenlijk in de kerk. Op Zondag 8 Februari hoppen Wii in Onze Kathedraal Onze toewijding plechtig te hernieu wen. Gods Zegen voor U allen. t J. P. HUIBERS. Bisschop van Haarlem („St. Bavo") Ln overleg met de burgemees ter zal dezelfde organisatie he denmiddag een huis.-aan-lhuis-i.n- zameling 'houden voor de getrof fen gebieden. Door bemiddeling van de burgemeester zullen de Hoofden van middelbare onder wijsinrichtingen hedenmiddag de leerlingen van 15 jaar en ouder vrijaf geven, om bij deze huis- aan.-huis-inzameling hun mede werking te verlenen. In de drie parochiekerken werd deze inzameling reeds van de kansel af van harte aanbevolen. Over de radiodistributie heeft burgemeester Wytema gister avond na de nieuwsberichten via lijn 1 deze inzameling eveneens aanbevolen. Vanmorgen om half 10 had ten stadhuize onder voorzitterschap ALKMAAR. De R. K. To- née, Riet Jol, Truus Jol, C. van Hooff, A. Zijp, Ans van Waes- berghe, P. Borgman, H. Smoren- berg en Corry Bekker. Zij vorm den tezamen een team van ama teurs, dat, in het kader van zijn mogelijkheden, een voortreffelij ke toneelprestatie heeft geleverd. De regie van Jan Dogger heeft al die mogelijkheden uitgebuit. Het décor, eenvoudig maar aan genaam voor het oog, droeg het zijne bij tot „Vondels"s succes. Op de rampdag van gisteren lieeft „Vondel" bovendien het 1' 7fj,13 de spontane hulp vaardigheid der in het „Gulden Vlies" verzamelde Alkmaarders. „Vondel boekte op deze avond een dubbel succes, een toneel- succes én een menselijk succes. ALKMAAR Zaterdagmiddag heeft een internationaal gezel schap van handelaren in lompen, oud papier, schroot en non ferro een kort bezoek aan Alkmaar ge bracht. Om half een arriveerde het gezelschap uit Amsterdam en dineerde in hotel Victorie. In verschillende landen van West-Europa en in Amerika is deze handel de laatste jaren zeer toegenomen. De verschillende takken van handel hebben zich georganiseerd en de landelijke verenigingen hebben zioh weer verbonden in een internationale organisatie, welke de naam draagt van Bureau International de Ia Op het kerkhof werd^ een ere- Reouper^'ion, gesticht in Juni - v f irkjj zlCj^ hebben aan. gesloten de USA, Engeland, België. haag gevormd en na het gebed legde tedere jongen zijn tulp in stilte op het graf. Naar Australië BERGEN De heer J. Klomp, aannemer. Middenpad, alhier, vertrekt 16 dezer met zijn gezin met de Fairse-a naar Australië. Zijn jongste broer vertrok lang voor de oorlog als 16-jarige jon gen naar Amerika en maakt het daar uitstekend. Voor Jan Klomp als bouwkundige ligt er, dat ho pen wij voor hem van harte, in Australië ook wel een toekomst. Frankrijk, Nederland, Zweden, Denemarken, Zwitser land. Italië en Duitsland. Drie- maai per jaar houdt men een bijeenkomst, welke, nu eens in Londen, dan weer in Parijs, Am sterdam of Brussel wordt gehou den, Dit jaar was Amsterdam aan de beurt, waar men drie dagen heeft vergaderd. De opzet van deze internationale organisatie is op de eerste plaats om de ge meenschappelijke belangen van de handelaren in deze goederen te behartigen, op de tweede plaats om de landelijke overhe den van voorliohting te dienen bij internationale transacties en tenslotte niet als onbelang rijkste om het grote publiek een iuist begrip omtrent de groot handel in deze goederen Dij te brengen. Bij de massa heerst veelal een onjuist begrip. Als men spreekt over een handelaar in lompen, of in oud ijzer, of in oud papier, is men licht geneigd te denken aan een heel oud en heel arm figuurtje, die met een karretje langs de straten gaat en amper een stuiver verdient. De publieke opinie moet veranderd worden, want in economisch op zicht is deze internationale han- del van zeer grote betekenis, het geen temeer begrijpelijk wordt, als men weet, dat in de tien aan gesloten landen per jaar 35 mil- lioen ton schroot door de handen van de aangesloten handelaren gaat; wat papier en lompen be treft resp. 15 millioen ton en 4 a* 5 millioen ton. Onder het gezelschap bevonden zich Duitsers, Engelsen, Fransen en Belgen. Om omstreeks 2 uur keerde men weer naar Amster dam terug. (Vervolg richten één dode boulevard in Vlu vier plaatsen vc tied. Er sloegen tot 50 meter. He waar enkele iai herbeplanting werd begonnen, eén troosteloze zenblokken en zwaar beschadigd stroomde met zovt binnen, dat verse werden meegesle Jacobskerk, in maal Michiel d' stroomde onder, te eveneens ge door de doorbraai dam. Veere liep geh ook Arnemuiden werd geëvacueerd van tweehonderd van „De Schelde In Veere spoeldei totaal weg, waarl te betreuren viele Het water stond boven A.P. Milit zowel hier als in hulp om de di vigen. De veere Breskens mot staakt. Het kantt dienst staat op Zeei Bij Hontenisse mensen het leven dijken op vier zee werden vei van 100 meter de dijk bij Ossi de doorbraak g Kruispolder. De vloedgolf zen weg. In het leden van de j dood. In het ai echtgenote van en een kind Daalman slaagde veel moeite in ee te redden, nadat met een gebrokei boom had gehanr der in Ossenisse baby tot de borst moest waden om heid te brengen op een noodlottu haar armen wegg haar ogen verdrin In de Neuerpolc zen sliep een bal maanden op de ping toen het ver met geweld het drong. Toen de neden stormden, reeds omgeslagen verdronken. In Terneuzen op de markt 1 oude stad liep evenals drie pole geving. Zondagmiddag ken door bii Ho oostelijk deel va Vlaanderen. In polder werden vaagd. Met vrijw: werd terstond be duinen van de h Polder aan de van Zeeuws-Vlaan zand werd een g 50 meter geslage kers. die hier nc de bezettingstijd. In Breskens staat de haven op het storten. Zuidholl De Zuidhollandse den eveneens zw Stellendam op Goi termiddag voor der water. De m de zolders en in kon er het redd meer aan en in al versterkingen gesn Op Goeree-Ovei den bijna alle po dertig, gisteravond Nabij Middelharn' vier mensen. Men dit stadje zal ond veel vee verdronk was de afsluitdijk Een beeld van

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2