Wat het water verwoestte Hartverscheurende tonelen speelden zich af Polder de Eendracht ging op Texel verloren Vier doden bij reddingswerk Schade zeker tientallen millioenen Duizenden stuks vee kwamen in de golven om Regering zal verklaring afleggen 1% Maandag 2 Februari 1953 I'auiua 3 •"V- V' (Vervolg van pag. 1) richten één dode te betreuren. De boulevard in Vlissingen werd op vier plaatsen volkomen vernie tigd. Er sloegen gaten in van 30 tot 50 meter. Het Bellamy-park, waar enkele iaren geleden de herbeplanting van Walcheren werd begonnen, is thans weer één troosteloze zandvlakte. Hui zenblokken en straten werden zwaar beschadigd. Het water stroomde met zoveel kracht naar binnen, dat verschillende auto's werden meegesleurd. Ook de Jacobskerk, in welks toren een maal Michiel de Ruyter klom. stroomde onder. Walcheren raak te eveneens geheel ge-isoleerd door de doorbraak van de Sloe- dam. Veere liep geheel onder, zo ook Arnemuiden en Ritthem, dat werd geëvacueerd met de hulp van tweehonderd man personeel van „De Schelde" in Vlissingen. In Veere spoelden twee huizen totaal weg, waarbij twee doden te betreuren vielen. Het water stond er 4, 5 meter boven A.P. Militairen schoten zowel hier als in Westkapelle te hulp om de diiken te verste vigen. De veerdienst Vlissingen Breskens moest worden ge staakt. Het kantoor van de veer dienst staat op instorten. Zeeuws-Vlaanderen Bij Hontenisse verloren acht mensen het leven toen hier de dijken op vier plaatsen door de zee werden vernietigd. <lku gat van 100 meter werd ges»» n in de dijk bij Ossenisse, een twee de doorbraak geschiedde bij de Kruispolder. De vloedgolf sloeg twee hui zen weg. In het ene werden vier leden van de familie Smit ge dood. In het andere vonden de echtgenote van de heer Daalman en een kind de dood. Vader Daalman slaagde er slechts met veel moeite in een andere zoon te redden, nadat deze twee uur met een gebroken been in een boom had gehangen. Een moe der in Ossenisse, die met haar baby tot de borst door het water moest waden om zich in veilig heid te brengen, zag het kind op een noodlottig ogenblik uit haar armen weggerukt en voor haar ogen verdrinken. In de Neuerpolder bii Terneu- zen sliep een baby van enkele maanden op de benedenverdie ping toen het verraderlijk water met geweld het huis binnen drong. Toen de ouders naar be neden stormden, was de wieg reeds omgeslagen en hun kind verdronken. In Terneuzen stond het water op de markt 1 meter hoog. De oude stad liep geheel onder, evenals drie polders in de om geving. Zondagmiddag braken de dii ken door bii Hoofdplaat in het oostelijk deel van West-Zeeuws Vlaanderen. In de Plasstreek- nolder werden huizen wegge vaagd. Met vrijwillige evacuatie werd terstond begonnen. In de duinen van de herdijkte Zwarte Polder aan de westelijke punt van Zeeuws-Vlaanderen hij Cad- zand werd een gat van 40 tot 50 meter geslagen. Grote bun kers. die hier nog stonden uit de bezettingstijd, stortten in zee. In Breskens staat een hotel aan de haven op het punt in zee te storten. Zuidhollandse eilanden De Zuidhollandse eilanden wer den eveneens zwaar geteisterd. Stellendam op Goeree stond gis termiddag voor vier-vijfde on der water. De mensen zaten op de zolders en in de bomen. Men kon er het reddingswerk niet meer aan en in allerijl werd om versterkingen gesmeekt. Op Goeree-Overflakkee se Maas in groot gevaar en de gehele mannelijke bevolking van Oostvoorne werd opgeroepen om te trachten de dijk en daarmede Brielle te redden. Te Spiikenisse op Putten werd Zondagnacht de noodtoestand door klokgelui afgekondigd. Hier liep de polder Oostbroek geheel onder water, evenals de polders Oud- en Nieuw-Hongerland. Op het eiland Rozenburg heerst eveneens een ware nood toestand. De dijk aan de Water weg werd over 30 meter wegge slagen en vier polderdijken be zweken. Bij Numansdorp aan het Hollands Diep liepen vier pol ders onder. Duizenden mensen moesten hun woningen verlaten. De waterkerende dijk van de Eendrachtspolder bezweek op drie plaatsen. Gisteravond werd zeer drin gend hulp gevraagd om de be volking van Zuidland op Putten te kunnen redden, waar tegen zes uur Zondagavond nog een was van l]/2 a 2 meter werd ver wacht. Zeer velen verkeerden hier in levensgevaar. In allerijl werden soldaten der waarts gedirigeeerd, zoals ook naar Hellevoetsluis. De Rotter damse havenpolitie nam met motorboten deel aan de eva cuatie van Goeree. In 's Gravendeel eiste het wa ter zeven mensenlevens. Rond Dordrecht Dordrecht en omgeving vor men een ander zwaar getroffen gebied. Nabij Papendrecht stroomde het water door een gat van 1000 meteT de Alblasser- waard binnen, terwijl er even eens een doorbraak was in de Merwededijk tussen Sliedrecht en Giessendam. Sliedrecht werd practisch ge heel door het water ge-isoleerd. Papendrecht, Alblasserdam, Oud- Alblas en Wijngaarden liepen onder. In Sliedrecht verdronk Zondagnacht een alleenwonende oude vrouw. De burgemeester achtte de toestand in zijn stad hopeloos. Men verwachtte dat er gisteravond 1200 huizen onder water zouden staan. Men schat het overstroomde gebied hier op rond 1000 ha- Er verdronk ook hier veel vee. Andere dieren werden op cen trale hooggelegen plaatsen on dergebracht. maar vonden er voer noch onderdak noch mel kers. In Sliedrecht. waar het water over de vensterbanken naar binnenstroomde, moesten vele mensen via het dak worden gered. Verschillende polders liepen onder rond Ridderkerk, waar vierhonderd bewoners in allerijl de vlucht moesten nemen toen het water tot aan de dakgoten was gestegen. Zii werden ge- evacueerd in roeiboten, waarvan er één omsloeg. Onder hen be vonden zich de bewoners van 's-GRAVENHAGE, 1 Febr. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst. deelt ons mede, dat hij zich met de minis ter-president heeft verstaan over de vraag, of de regering bereid zou zijn Dinsdag, voor zover het in haar vermogen ligt, de Kamer een overzicht te geven van de stand van de nood in de getroffen gebieden. De minister-president heeft zich ston- bereid verklaard, bij de aanvang den bijna alle polders, in totaal 1 der vergadering een verklaring ^fhTn1s0nvdeerrdr^eern af te leggen, waarna de leden in vier mensen. Men vreest dat ook de gelegenheid zullen worden dit stadie zal onderlopen. Er is gesteld eventuele vragen te stel- veel vee verdronken. Op Voorne f was de afsluitdijk van de Briel- len- een tehuis voor beiaarden. Door de agitatie ontstond tengeyolgle van onhandigheden brand dim Ridderkerk en Bolnes. Men wal, het vuur echter spoedig meestjer. Nabij Dubbeldam liepen litOdl hectaren onder, toen Zondag morgen tussen half vijf en vijf uur de Kildiik doorbrak. Een half uur later was ook de spoort diik geheel verwoest. In het ge hucht Willemsdorp verkeerden viif en twintig mensen in doods nood op de bovenverdieping vai* het politiebureau. Een Rotterdamse zakenman,,'] die zich, onbewust van het ge-, vaar, Zondagmorgen per autcy naar de Moerdijk haastte, werd 8 km van de Moerdijk door het water overvallen. Hij wist zich, met veel moeite te redden, doch- een lifter, die hij in zijn wagen had, verdronk. Zondagmorgen vroeg stroomde het water ook van de Noordkant af Dordrecht binnen. De diik die het Eiland van Dordrecht aan de noordzijde beschermt, werd op drie plaatsen overspoeld. Op vele plaatsen werden in allerijl barri caden van zandzakken opgericht om het water te keren, maar dit koos onverstoord ziin weg. Kort daarna stond de oude binnenstad van Dordrecht blank, met een halve meter water méér dan bij de stortvloed van 1916. Stadhuis en politiebureau waren nog slechts per roeiboot bereikbaar. In totaal werd een derde van de stad overstroomd. Geheel de dag door werd er door talrijke mili tairen en vrijwilligers verbeten gevochten om het behoud van de dijken tussen Ridderkerk en IJselmonde. de diiken sloeg. Tal van fabrieks- werven en fabrieken liepen in dit gebied onder. In de Dordtse jachthaven sloegen honderden pleziervaartuigen tegen de diik te pletter. De ravage is ontzag lijk Aan de Waterweg Het water richtte ook enorme schade aan langs de Nieuwe Waterweg. In Vlaardingen lie pen van talrijke grote bedrijven buiten de spoordijk de kelders onder. Alleen reeds bij de Eer ste Nederlandse Coöp. Kunst- mestfabriek wordt de schade die hierdoor aan grote voorraden af gewerkte en niet-afgewerkte producten ontstond, op ruim 1 millioen geschat. Hoewel aan vankelijk het plan bestond des nachts een deel der bevolking te evacueren, kon daar van wor den afgezien toen tegen vijf uur Zondagmorgen het water hier begon te zakken. Het hoogste peil was toen 3.10 meter (in 1916 3.22 meter boven N.A.P.). In Schiedam liep het Sterre- bos onder en overstroomde de 33 meter diepe bouwput voor het nieuwe dok van Wilton Feijen- oord. Hierdoor is een schadepost aan materiaal en werk ontstaan, .die bii benadering nog niet is vast te stellen. Men vreesde in .Schiedam aanvankelijk voor het pbezwiiken van de sluisdeuren, üvaardoor de binnenstad bedreigd taou worden, doch de invallende éb heeft dat gevaar afgewend. In Maassluis overstroomde de helft van het aantal woningen, ■ongeveer 1500. In de havenwijk «tand het water 2 meter hoog in de straten. Verschillende fabrie- k en leden ernstige schade. Ook h fer is een dode te betreuren. Then het water was gezakt, vond mier» in de slaapkamer van een pinceel aan het Zandpad het onthielde lichaam van een 60- ianige huishoudster. Rotterdam Dfe Maasstad werd eveneens ge teisterd. Tussen de rivier en Maithenesserdiik. Westzeedijk. Blaalk, Groenendaal en Oostzee noord-westen van Halsteren, na bij Bergen op Zoom, werd zeer zwaar getroffen. Langs de West- Brabantse wegen, die vol vluch telingen en vee zijn. terwijl tien tallen autobussen af en aan rij den om zoveel mogelijk evacué's over te brengen naar Roosen daal, hegaven zich ook de beide ministers dr. Beel en ir. Witte naar Halsteren. Zij moesten daar vernemen dat uit de polders rond Halsteren al leen al 57 personen worden ver mist. Men vreest dat het groot ste deel van hen is verdronken. Acht lijken zijn reeds geborgen. Het water kwam zo snel. dat de mensen zich niet meer uit hun huizen konden redden. Een tiental woningen stortte in en er waren op dat ogenblik te wei nig boten om de inwoners in veiligheid te brengen. Vertwijfelde pogingen werden ook in het werk gesteld om hulp te bieden aan de ongelukkige bevolking van Willemstad aan het Hollands Diep. waarvan de 1200 inwoners voikomen werden ge-isoleerd toen links en rechts van de stad de diiken braken. De inwoners wachten op daken en diiken op redding. Volgens voorlopige berichten kwamen rond Willemstad twaalf mensen om het leven. Maar het kunnen er ook veel meer zijn. Nabij het Fort de Nel werd o.a. een boerderij met drie bewoners door het woedende water mee gesleurd. Aan de hulpverlening wordt hier medegewerkt door cadetten van de K.M.A.. stoottroepen uit Bergen op Zoom. detachementen van de Nationale Reserve en vele infanterie-onderdelen. De lei ding berust bii generaal-majoor Warringa, commandant van de Derde Militaire Afdeling. Bergen op Zoom en Ossen- drecht kwamen onder water te staan nadat storm en spring vloed acht gaten hadden gesla gen in de Tholense diik. Vele diiJk 1 kwamen kilometers lang de polders liepen „hier onder De stralfen blank te staan. Ook grote spoorlun van Bergen op Zoom Een opname uit Maassluis. Uit een der tb edr eigde huizen worden met grote spoed kleding en noodzakelijke bezittingen gered. Detcf^vel heeft het al begeven. De slag die door tweeduizend gedeelten *»hn Rotterdam-Zuid 11 -J L. TT /sl. TTOV*lrrt/M* AUOy* man op de 15 km lange dijk werd uitgevochten, is naar alle waarschijnlijkheid gewonnen. Toen het water omstreeks 19.00 uur gisteravond op zijn hoogste punt was, zijn geen ongelukken gebeurd en kon de dijk langs de Noord en de Nieuwe Maas worden behouden. Dank zij de duizenden zandzakken, rietmat ten, zeilen en andere materialen, die met vele vrachtauto's vol werden aangevoerd, gespreid en vastgelegd. De doorbraak van een buiten dijk bii Ridderkerk heeft echter enorme schade veroorzaakt. Al leen al in de electro-motoren- fabriek van Smit te Slikkerveer wordt de schade voorlopig op 1 millioen geraamd. Ook Zwijndrecht en Hendrik- Ido-Ambaeht leden zeer ernstige schade door het water dat over Een beeld van Raamsdonkveer. Een van de zwaar beschadigde womngen. De gehele voor gevel is weggeslagen. liepen onde t. Het verkeer over de Maasbru pgen werd gestaakt en alleen v ja de tunnel was er nog verbir kling tussen beide stadsgedeelt eri. De tunnelingan gen waren .door vloedschotten beveiligd. Vele autofsi werden door het water verrasti de garage van de stadsbussen lien onder. Later op de dag trok het water terug bin nen de kadeitnuren. In Zuid ble ven de strafei i het langst onbe gaanbaar. Daar de e jleotrische centrales van Rotterdam I en Dordrecht ge deeltelijk ov< iri?troomden, kwam de stroomvoorztiening in Zuid holland voor gW)te moeilijkheden te staan. Via de radio werd de bevolking gewaarschuwd de uiterste zuinighe id met het ge bruik van stro Pm te betrachten. Krimpenerwaard Een ander r.iimpengebied be vindt zich langs (1 jek en Holland se IJsel. De diilk bij Ouderkerk brak op verse hiHlende plaatsen door. waardoor; jde Krimpener waard langzaam ~,onderstroomde. In allerijl werden graanpakhui- zii opengebroken pn leeggehaald, terwijl de gehele bevolking in touw kwam om> de helpende hand te bieden. In Schoonhoven werd grote schade aangericht i aan de glas fabriek „De Leikj'. Ook hier kwam veel vee in>jde golven om. Uit de omgevirié: van Rotter dam werden voorlts overstromin gen gemeld uit Pjgnnis. waar het water op drie pi aartsen over de Pastoriediik strcloinde. terwijl nabij Sleeuwijk dle( dijk van de Bakkerskil doorbrak Het water ten «viden van Rot terdam eiste zei ten doden te Poortugaal. Hier w laren het echt paar J. V., bij wie s .een getrouw de dochter met ha;tr man en een drie-jarig zoontje ï/nvoonde, voor het aanstormende Halter naar de bovenverdieping getvl ucht. Door de stuwing vb,n het water bezweek het huis bchter. waar door allen onder hfet puin wer den bedolven. Een jandere zoon van V. en een tot Jam toe on bekend gebleven m.'ini die even eens te hulp wjrïüdin snellen, werden door het 'wrajter meege sleurd. In W&st-Brabant Ook in West-Brab Jant hebben zich dramatische tojielen afge speeld. Vooral het i gebied ten naar Vlissingen is op verschil lende plaatsen verzakt. Aan de Moerdijk Tot 10 km ten zuiden van de Moerdijk en tot 8 km ten noorden daarvan golft thans één geweldige binnenzee. Een lege dieseltrein staat bij de Zeven- bergse Hoek tot vlak aan het water als een stomme klacht van menselijke onmacht tegen de oerkrachten van de natuur die hier zo verschrikkelijk zijn los gebarsten. Men schat het aantal doden in deze omgeving op ten minste dertien. Bij een dijkdoor braak bij Dinteloord kwamen nog drie mensen om het leven. Hoge en Lage Zwaluwe. Zeven bergen en Kiundert werden ont ruimd. Alle treinverkeer tussen Rotterdam en het zuiden is ge stremd. Steenbergen liep gister middag eveneens gevaar ge-iso leerd te worden, doch men hoopte het gevaar zover te kun nen keren, dat verbinding tus- ten zuid- en zuid-oost-Brabant mogelijk blijft. Zou ook deze worden verbroken, dan zou de hulpverlening voor onoverkome lijke moeilijkheden worden ge plaatst. De West-Brabantse gemeente Nieuw-Vossemeer. waar 16 tot 1700 mensen wonen, werd vol ledig ge-isoleerd. Het nabij gelegen Zeeuwse St. Philipsland werd geheel ontruimd. Pogingen om Nieuw-Vossemeer te berei ken. mislukten wegens het nij pend gebrek aan motorboten dat zich ook hier deed gevoelen. Commandotroepen uit Roosen daal en de genie poogden gister- ren in de vooravond dit gebied met rubberboten te bereiken. Langs de kust Het stormgeweld richtte enor me schade aan langs de gehele kust. Op vele plaatsen heeft de zee tientallen meters van de duinen meegesleurd. In Katwijk werd hethotel restaurant „Brittenburg" over spoeld en zo goed als wegge vaagd. Hetzelfde geschiedde met het zeebad, een houten politie post en een muziektent. Ook twee reddingsposten en andere houten gebouwtjes verdwenen in zee. Hier en ook in Noordwiik werden boulevards en wandel- trottoirs aan zee geteisterd. De Noord wijkse boulevard werd over honderden meters een ruïne van enorme bazaltblokken. De zee spoelt thans op enkele me ters van de ingang van het Palace-hotel. Het „Oranje-bad" werd weggeslagen. Ook op het strand van IJmui- den werden alle houten opstal len met de grond gelijk gemaakt en als een ordeloze hoop afval Met behulp van z.g. ducks worden de bewoners uit de door het water bedreigde huizen geëvacueerd. Deze opname werd gemaakt te Raamsdonkveer. tegen de nieren bijeengedreven. In Zandvoort werd de duin- reep langs de kust goeddeels weggeslagen. Het Ritzad werd totaal vernield en alleen dit is reeds een schadepost van 30.000 gulden. Het in aanbouw zijnde Emma- kindertehuis van het Centraal Genootschap te Wijk aan Zee liep grote schade op. Bii Kijk duin sloeg een groot gat in de duinen. In Scheveningen ontstond een enorme ravage aan de boulevard die voor alle verkeer werd afge sloten. Duizenden vaten haring, die aan de Scheveningse haven voor export gereed lagen, wer den weggespoeld. Het zeewater was hier nog nooit zo hoog als thans. Het overstroomde o.a. de oude Nederlands Hervormde kerk aan de Keizerstraat achter de boulevard. Bij Petten De Hondsbosse zeewering heeft het geweld van de aanstormende zee goed doorstaan. Wel sloegen zware golven over de diik, waar door in Petten reeds Zaterdag avond om acht uur de elec- trische stroom uitviel, terwijl ook de strekdam aan het einde van de Pettener zeewering ern stig werd beschadigd. Hier viel ook een dode te betreuren. De 51-iarige uitvoerder F. de Waard uit Petten, die voor de aan nemersfirma Daalder uit Alk maar werkzaam was bii het on derhoud van strandhoofden en zeewering, werd in de nacht van Zaterdag op Zondag vermist en Zondagmorgen dood in de dui nen aangetroffen. Over de doods oorzaak heeft men nog geen zekerheid. Dramatische tonelen Dramatische tonelen speelden zich gistermiddag af in de over stroomde polders ten zuiden van de Wieldrechter zeedijk nabij Dordrecht, toen twaalf mannen, vrouwen en kinderen van de zolders en daken van de ver spreide woningen in deze polders werden gehaald. Twee motor- vletten van de marine en van de genie waren in het woeste weer uitgevaren om deze red dingspoging te ondernemen. Men is er inderdaad in geslaagd om deze in nood verkerende men sen aan boord te krijgen. Doch daarna heeft men hachelijke avonturen beleefd. De woeste golven sloegen steeds meer wa ter in de vletten, zodat er ten slotte geen hozen meer aan was. Men is er nog net in geslaagd de verwoeste spoorbaan tussen Dordt en Breda te bereiken en men was er amper of de vletten sloegen om en zonken. Redders en geredden hebben toen een zware tocht gehad over de bielzen en de verwrongen en vertrokken rails van de ver woeste spoorbaan. Diepe gaten vol water belemmerden de tocht en van Wieldrecht uit trok een hulpcolonne over de spoorbaan de worstelende mensen tegemoet met lijnen en stokken. Na drie uur worstelen bereikte men ein delijk de droge grond, waarna de uitgeputte redders en gered den liefderijk door omwonenden zijn opgenomen. Aantal slachtoffers stijgt Naarmate de uren van de nacht vorderden, steeg het cijfer van hen die aan het water de tol van hun leven moesten be talen. De noodtoestand op Goe reeOverflakkee heeft naar schatting thans reeds veertig mensen het leven gekost. Een deel van de huizen is wegge spoeld. Er is dringend behoefte aan voedsel en drinken. De haven van Goeree is niet meer te bereiken en de snelste metho de om hulp te bieden schijnt via Rotterdam te zijn. Vanuit Eindhoven vertrok gis termiddag een compleet noodzie kenhuis naar Roosendaal, om de daar ondergebrachte slachtoffers hulp te bieden. Geen hoger water verwacht Een stijging van het water in de geïnundeerde gebieden wordt niet verwacht, Zondagmiddag was bij het opkomen van de vloed het peil nauwelijks hoger. De situatie blijft echter gevaar lijk, omdat de gaten in de dijken door het binnenstromende water met het uur groter worden en op andere plaatsen nu ook de binnenzijde der dijken worden belaagd. De strijd tegen de woedende elementen zal echter met ver eende krachten worden begon nen, waarbij vooral ook het zwa re materieel een grote rol zal spelen. Op de wegen in Noord- Brabant snelden grote colonnes militaire voetuigen Zondagavond naar de bedreigde plaatsen. DEN BURG De watersnood heeft ook op Texel slacht offers geëist en zware schade aangericht. De polder „De Eendrachtbij de Cocksdorp moest aan de zee worden prijsgegeven. Toen een reddingsexpeditie per autobus derwaarts werd gezonden, werden de mannen, nadat zij de bus hadden verlaten, plotseling door het water inge sloten. Vier hunner, onder wie de 62-jarige smid J. IJka uit de Waal, zijn verdronken. Er zouden nog andere personen vermist worden. Texel heeft vanaf Zaterdag avond verbeten gestreden om te redden wat mogelijk was. Te twaalf uur werden honderden Texelaars gealarmeerd. De brand weersirenes in Den Burg en Oudeschild werden in werking gesteld toen een sluisdeur bij „de Schans" nabij Oudeschild bezweek Er werd ook hulp verzocht aan de Marine in Den Helder en het kamp „de Mok". Tegelijk werd alarm gegeven omdat de dijk van de polder „De Eendracht" bij de Cocksdorp was doorgebroken. De gehele nacht werd op beide plaat sen verwoed tegen de binnen dringende zee gestreden. Men slaagde er in het gat bij Oudeschild te dichten, maar la ter op de dag dreigde er opnieuw een scheur in de zandzakken te komen en gisteravond om half elf werd nog een colonne van 60 man naar het bedreigde punt ge zonden. Op dat ogenblik moest de pol der „De Eendracht" als verloren worden beschouwd. Het gevaar voor het doorbreken van de dijk tussen de Eendrachtspolder en de Eierland.se polder was echter op dat moment geweken. Tweehon derd man waren de gehele dag in de weer om deze dijk en die tussen de Noordpolder en de Eendrachtspolder te versterken. Bij de ramp met de autobus, wist de veehouder 3. van Strien die zich in een auto vlak achter de bus bevond, nog juist uit zijn wagen te springen en zich zwem mende in veiligheid te brengen. Zowel zijn auto als de bus wer den onmiddellijk daarop wegge spoeld. De boerderij „Zeebung" van de heer van Strien is ingestort. Ook de boerderij „Fortuin" van veehouder Rutten wordt verloren geacht. Op Texel werd o.a. hulp ge boden door 21 burgers uit S n e e k en de Rode Kruiscolonne uit die plaats. Ook een deel van de Rode Kruiscolonne van Den Helder werd per loodsboot naar Texel overgebracht en zal daar de lei ding op zich nemen bij de ver zorging der gewonden en de ge- ëvacueerden. Aan het strand van de Koog werden bunkers uit de duinen gespoeld en is het strand paviljoen weggeslagen. In de Koo,g zelf worden vluchteling on dergebracht. Hoewel het momenteel nog volslagen onmogelijk is een denkbeeld te vormen omtrent de omvang van de schade, die het water, de oude vijand van het lage land, heeft aangericht, wist men ons van de zijde van het mi nisterie van Verkeer en Water staat mede te delen, dat de scha de zeker in de tientallen millioe nen zal lopen. Uiteraard zal zo spoedig moge lijk met het herstel van de ver nielde dijken en wegen worden begonnen. Wanneer met man en macht aan de vernielde dijken wordt gewerkt, zal het allerergste eerst over enige maanden her steld kunnen zijn. Polderbestu ren en Waterschapsbesturen zijn uiteraard de aangewezenen om de dijken en wegen weer in goe de staat te brengen. Maar aan genomen wordt, dat, als een be roep wordt gedaan op de Rijks overheid met het oog op het zeer bijzondere karakter van deze ramp, financiële en technische steun wel niet zal uitblijven, al dus het ministerie van Verkeer en Waterstaat.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3