oden WINDKRACH T ELF TEISTERDE TEXEL EN DEN HELDER Razende storm teisterde ook Engeland en België Noodweer in Noordholland Gezinnen omgekomen van V.S.-soldaten Conflict binnen twee weken opgelost Noodtoestand rond het Marsdiep 180 doden en schade Waterstand steeg tot 3.15 m. 500 auto's uit het Noorden 1EDIGE ZEEUWSE OMMISSARIS Geen watersnood in Groningen POES VEROORZAAKT VERKEERSONGEVAL Een album met JJw Voetbalfavorieten Paviljoen Minkema te Camperduin door de zee weggeslagen, bunkers verdwenen Zestien granaten blootgewoeld; duin zwaar geteisterd Militair radionet over noodgebied Harlingen ten dele overspoeld De ramp in Engeland De Vierdaagse-kwestie Maandag 2 Februari 1953 Pagina 5 - I - -,v ■.s^8^<va---^v\vn naar de veilige dam Sommigen konden red worden, nadat de •en stukgeslagen en zol. rs waren opengebro- pas geopereerde per- ft men liggende op bun het hoger gelegen deel lder gestuwd. eerste alarm hebben otroepen zich naar Ril- i begeven. Zij konden de loop van de dag niet voorblijven, zodat n geïsoleerd. Hulptroe- iter op de dag naar dit •trokken moesten tot op id van zeven KM van droomde dorp blijven, :olkende water hier ver- irdringen onmogelijk Sn zoals het hier was, ip vele plaatsen in het ebied dat door de wa rn verschrikkelijk is ge- rige Noordwesterstorm erdag de veerdiensten Vester- en Oosterschelde Zandkreek tussen Nrd.- -Beveland parten ge- ri lieel wat vertraging d. De steigers van de Volphaartsdijk-Kortgene, •-Zierikzee en Krunin- polder lagen geheel iter, zodat auto's noch er op af konden. nmissaris der Koningin, A. F. C. de Casembroot, dagmiddag om vier uur ïentehuis van Kortgene noest gaan openen, was en enige die met door het reeds 30 cm inde water reed op de Kortgene. Bij de over- imen, bleek op de 1 km ekdam het water een ter hoog te staan. Dat n wat te gortig en dus gewacht worden. On- iderhalf uur, die het ee- Noord-Beveland niet teleurstellen, gewacht, een poging ging wagen, deze haast, want mid- de strekdam sloeg de en de auto scheen aan ;e golven overgeleverd. AND ONTSNAPTE GROOT GEVAAR onze verslaggever) istland is aan een groot itsnapt. De springvloed omgeving van Arends- s Gravenzande een dien gen in het smalle duin- at daar het achterland zee beschermt. Als het :t bijtijds was terug- zou niemand hebben verhinderen dat de zee van het Westland zou verzwolgen. Leden van ïale Reserve, de brand- vele vrijwilligers heb- lag het gevaar definitief •ezweren door met vier- zandzakken het gat te nend aan stukken wrak- e kust te bereiken, na de ander moest ech- tijfd door de koude of zijn stuk hout loslaten weg. is in het werk gesteld •pvarenden van het ten g gedoemde schip van halen, doch vergeefs, en tankboten, treilers, loten, de torpedöboot- ontest" en een fregat i zich in de nabijheid .Princess Victoria", doch ge golven beletten te adering van het schip, iet daardoor ook niet was met lijnen een ver- tot stand te brengen. vliegtuigen vlogen boven de woedende elementen ide schip. Zij zonden ischappen aan de „Con- de oorlogsbodem bjj lingspogingen te helpen. ie duisternis was inge- ileven de reddingsboten ne zeeën trotseren, om, ulp van fakkels, naar iden te zoeken. Doch de ge pogingen hunner op leverden geen resul- r op. de 44 geredden bevinden i leden van de beman- DEN HELDER De zware ISoordwesterstorm, die met windkracht elf rond het Marsdiep heeft gebeukt, heeft zowel op het eiland Texel als in Den Helder ruïneuze uitwerkingen gehad. Op Texel werd de gehele manne lijke bevolking opgeroepen om de doorbraak van de dijken nabij De Cocksdorp en Oudeschild tegen te gaan. Helaas vonden hierbij volgens tot nu toe bekende gege vens vier personen uit De Waal de dood. Men zie hier voor elders in dit nummer. In Den Helder heeft de storm in hoofdzaak grote materiële schade aangericht. Eén per soon werd echter bij het in veiligheid brengen van zijn vletten zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen en in verband met zijn toestand moest worden bediend. Dat is dan in zeer sobere woorden wat er zich vanaf Zaterdag avond zes uur tot Maandagmorgen vroeg heeft afgespeeld rond het Marsdiep, de omgeving, die bij alle zeevarenden hekend staat als de duiveishoek van het Nederlandse kustgebied. Wij mogen echter van geluk spreken, dat de Helderse Zeedijk een van de zwaarste constructies heeft, zodat de ontzettende druk van het woedende zeewater kon worden weerstaan. Ondanks het feit, dat de waterstand de bijna onmogelijke hoogte van 3.10 tot 3.15 meter boven Amsterdams Peil had bereikt. oorlogsschepen hadden verder nog materiële schade opgelopen, die door eigen personeel en op De sobere weergave van een leknopt krantenverslag kan ech ter nauwelijks weergeven welk een verbitterde strijd gedurende meer dan dertig uren is gevoerd door personeel van Rijkswater staat, Havenwerken, gemeente diensten, politie, brandweer, vrij willigers, militairen en vooral niet te vergeten personeel van de Rijkswerf. De kapitein van de „Dokter Wagemaker" wist gistermiddag om drie uur zijn schip van Oude schild veilig en wel de haven van Nïeuwediep binnen te loodsen; een prachtig staaltje van zee manskunst bij een dergelijke zee. Er werd slechts één tocht heen en terug gemaakt, die als oriën- tatietocht was bedoeld, hoever de dienst mogelijk zou zijn. Materiële schade Den Helder heeft vooral mate rieel zeer veel schade opgelopen door de Noordwester storm. Het zeewater steeg rond tien uur Zaterdagavond tot ruim 3.10 m boven N.A.P., met het gevolg, dat het op de Zeedijk tot aan de mu ren stond en er meermalen zelfs overheen sloeg. Ook de Buiten haven was toen nagenoeg geheel onbegaanbaar, terwijl het zee water naar de lager gelegen tui nen van het Commandements- gebouw, het K.I.M. en de Marine- cantine stroomde en ook het Havenplein tot over de helft blank stond. Later in de avond liep het enigszins terug, doch Zondagmorgen vroeg om ongeveer drie uur werd de toestand op de Zeedijk en de Buitenhaven vrij ernstig. De oorlogsschepen lagen hoog op de golven, vissersboten gingen op drift, doordat de meer- kabels braken. Eén ervan liep zelfs op de dam bij het P.W.- gebouw, doch kon later op eigen kracht weer loskomen. Het ge vaarlijkste werd de situatie bij de sluizen, maar op de meest- critieke ogenblikken viel het wa ter gelukkig weer. De verschil lende oorlogsbodems waren in de loop van Zaterdagavond tijdelijk onbereikbaar door de hoge water stand, doch dit verbeterde naar gelang het peil zakte. Ook de stroom viel nog uit, doordat de motoren langs de kant onder water kwamen te staan. Het gevolg was tevens, dat de havenlichten werden gedoofd. Zondagmorgen werd geleidelijk- aan duidelijk welk een schade aan de Zeedijk en op de Buitenhaven was aangericht. In de Zeedijk waren vanaf Huisduinen tot het Wïerhoofd op verschillende plaat sen grote gaten geslagen, hier en daar drong zelfs water door de dijk, terwijl het Wierhoofd zo goed als geheel werd kapotge slagen. Door de hoge waterstand werd het Teso-wachtlokaal bijna geheel een prooi der golven. Wat er nog van overeind is gebleven zal wel moeten worden gesloopt. Verschillende vlotten waren in de Buitenhaven vernield; enkele KRINGVOORZITTERS BIJ COMMISSARIS DER KONINGIN De voorzitters van de Noord hollandse Kringen van burge meesters en secretarissen, zijn uitgenodigd voor een bezoek bij do commissaris der Koningin, om de maatregelen te bespreken welke nodig zijn voor een goed functionneren van de hulp-acties '-en bate van de getroffen ge bieden. RUILVERKAVELINGS BUREAU Naar wij vernemen, zal in verband met de ruilverkaveling up Texel, welke 8 a 10 jaren in beslag zal nemen, te Alkmaar een Ruilverkavelingsbureau wor den gevestigd. Alkmara is daarvoor uitgeko men, omdat vanuit dit bureau bok de eventuele ruilverkaveling van het Geestmerambacht zal worden behandeld. SCHIP MET EVACUEE'S GESTRAND Uit Rotterdam wordt gemeld, dat in de omgeving van het eiland een schip gestrand schiint 'e zijn. dat van Goeree onderweg was met vluchtelingen. De red dingboot Koningin Wilhelmina uit Stellendam, zowel als een schip dat in de haven van Goe- ree lag. ziin onderweg om hulp te bieden. een van zijn vletten bekneld ge raakte. In vrij ernstige toestand moest hij naar het Ziekenhuis worden vervoerd. Vader en zoon S., die nabij de Windwijzer hun vletten wilden beveiligen, kregen eveneens een harde strijd tegen de storm te voeren. De zoon ge raakte bekneld en ontwrichtte zijn schouder. Zondagmorgen be zweek in alle vroegte een ge deelte van een zijgevel van een perceel in de Visstraat, terwijl enkele uren later politie en brandweer werden gealarmeerd, omdat in de Hortensiastraat en Goudenregenstraat van zeven huizen de daken waren afgerukt of bijna geheel vernield. De hui zen liepen hierdoor ernstige waterschade op. De bewoners werden later door 't gemeente bestuur in andere in aanbouw zijnde woningen in de omgeving ondergebracht. Verder sneuvelden een aantal schoorstenen, ramen en dakpan nen, terwijl de brandweer even eens moest uitrukken voor en kele schoorsteenbranden. Naar zeer ruwe en voorlopige schat ting zal de materiële schade ech ter wel enige honderdduizenden guldens bedragen. De duinen bij Huisduinen had den het eveneens zwaar te ver duren. Om verder onheil te voor komen werden matrozen en mari niers te hulp geroepen om de or-§aten te dichten. geroepen mannen van de Rijks- In de nieuwe haven ontstond •••"■"- "'--JJ in de afsluitdijk van de tweede bouwkom een doorbraak, waar door deze onder water liep. Ook bij de werkhaven bij het Balg- zandkanaal kwamen enkele moei lijkheden voor, die echter kon den worden verholpen. Zo te bezien heeft Den Helder derhalve nog veel geluk gehad, dank zij de dijkconstructie en tevens de oplettendheid van po- litie-patrouilles en Rijkswater- staatmenten, die dag en nacht ■bleven controleren. Verontrustend zoals op Texel is de gehele toestand zeker niet geweest. werf zoveel mogelijk Zondag werd hersteld. Later op de dag, toen de naar 'hun standplaats terugge roepen militairen waren binnen gekomen, werden zij naar de kapotgeslagen Dijk gestuurd, om de gaten zo snel mogelijk te dichten. Slachtoffers De heer J. B. L. v. d. W. werd jammerlijk genoeg bij het bergen van zijn vletten op de Dijk ter hoogte van de Weststraat door een stormvlaag zodanig gegrepen, dat hij tussen de Dijkmuur en Hoewel in de provincies Gro ningen en Drente de storm hier en daar wel enige schade heeft aangebracht, kan men toch hier niet spreken van ernstige storm schade of watersnood. Alle polders in het Groninger land hebben zich goed gehouden en het water is niet bedenkelijk hoog gekomen. Ook aan het Gro ninger Wad is het niet tot moei lijkheden gekomen. Op Schiermonnikoog stond 't water tot aan de Hoofddiik. waardoor ook de aanlegsteiger, waar de boten aanleggen, ruim een meter onder water kwam te staan. De boot die om 10 uur moest aanleggen, kon de aanleg steiger niet bereiken. Later zak te het water aanmerkelijk en kon ook de bootdienst weer wor den hervat. Aan de Oostkant van Schier monnikoog liep het water door de kwelder naar binnen en be reikte het dijkje dat is aange legd rond het Vredenhof Adverton tioy Recla Studios met afbeeldingen van 56 eerste klasse elftallen, gratis bij inlevering van 24 omslagen van de Mars- of /Vufs-Chocolade vóór 30 April a.s. bij dc N.V. Mars-Chocolade fabrieken, Sloterkade 10-11, Amsterdam (W). 'I'nt nadere aankondiging geeft Uw winkelier U voor 6 \Ts of 6 Ws van de MARS- of NUTS-Chocolade gratis 1 stuk Mars-Chocolade. MOLKWERUM Die katten toch! Van verkeersregels hebben ze geen weet, en toch schromen ze niet om op de grote rijweg een wandeling te maken. En de men sen zitten met de lasten. De heer W. de Vries te Koudum zou per motorfiets naar Warns, toen hij enkele honderden meters voorbij het station Koudum-Molk- werum, ter hoogte van de boer derij F. Wesselius, bet ongeluk had, een kat onder de motor te krijgen. Het beest kwam in de spaken en de Vries maakte een lelijke val. Dokter Mijer, van Koudum, die iuist in de buurt was, constateerde een gebroken schouder. Hij bracht de patiënt in eigen auto naar zijn huis terug. De heer de V. zal nu enige tijd gedwon gen rust moeten nemen. De mo tor was vrij wat gehavend en de poes moest de botsing met haar leven betalen. MABLETHORPE (Oost-Eiigeland), 1 Febr. (Reuter) Een vloedgolf, voortgedreven door ernorm sterke storm vlagen, heeft over een afstand van vijftig kilometer de dijken in de nabijheid van Mablethorpe, in Oost-Enge- land, doorbroken, waardoor het land over een afstand van 3200 meter van de kust is overstroomd. Tot nu toe is melding gemaakt van 180 om het leven gekoinenen. De politie vreest, dat er veel meer slachtoffers zullen zijn. Er is grote schade aangericht. ALKMAAR Gemeten naar de schade elders in het land is ons gewest er vrij goed afgekomen. Langs de gehele kust wordt weliswaar seliade aan de duinen gemeld, maar nergens is de toestand critiek. Op het moment dat wij dit schrijven is de dienst van Rijkswaterstaat nog bezig de ontstane schade aan de duinen en zeeweringen op te nemen. Intussen is wel gebleken, dal de duinen langs de gehele kust over een breedte van" 15 lot 20 meter zijn weggeslagen. Zoals wij elders melden, valt aan de kust één dode te betreuren. In BERGEN AAN £EE is in de nacht van Zondag op Maan dag ter hoogte van Paal 31, in de buurt van de bunkers een duinpan onder water gelopen. Verder werd ook hier een groot deel van de duinen weggeslagen. De bunker aan de Noordkant van Bergen aan Zee wordt mo menteel door het water om spoeld, terwijl een bunker aan de Zuidzijde werd weggeslagen en omgekeerd op het strand te recht kwam. Het „Paviljoen Minkema", dat gelegen was op een duintop te CAMPERDUIN bestaat niet meer. Nadat de storm een deel had in- elkaar gewaaid sloeg de zee het resterende gedeelte weg. Men had het paviljoen juist in gereed heid gebracht, om de stroom van bezoekers, die men met het oog op de storm verwachtte, te kun nen ontvangen. De inventaris is gered. Wat er na het geweld van de elementen restte werd afge broken.Ook hier werden de dui nen door 't water 10 a 12 meter achteruitgeworpen. In EGMOND AAN ZEE werd de kust eveneens zwaar geteis terd. De zee heeft in de zgn. Zeereep 16 Franse granaten, die tot dusver in het zand verborgen waren, blootgewoeld. De plaats is door de politie gemarkeerd. Naar verwacht wordt, zal de Mijn-Opruimings-Dienst vandaag mét het verwijderen der pro jectielen beginnen. In het dorp zelf werd uitsluitend schade aan dakpannen en bomen aangericht, evenals in Egmond-Binnen. De dakbekleding van café „Het Grote Hert" te EGMOND AAN DEN HOEF werd gedeel telijk weggerukt. Een aantal telefoondraden werd vernield. Overigens beperkt zich ook hier de schade tot dakpannen glas en bomen. CASTRICÜM meldt geen bijzonderheden. Bij PETTEN sloeg het water in de afgelopen nacht herhaaldelijk over de dijk, waardoor een deel van het op de dijk gelegen werk spoor op de weg geworpen werd. Toen de orkaan de eerste water massa's over de dijk wierp, meende men een ogenblik dat de dijk gebroken was. Dit bleek ge lukkig niet het geval, maar de dijkwerkers hebben het gehele weekeinde gewaakt, om op alles voorbereid te zijn. Zaterdag avond om 8 uur stond het water 3 meter boven N.A.P. De schade bleef beperkt tot het wegspoe len van klei en stenen. Ook in het binnenland Ook in het binnenland liet het natuurgeweld haar sporen achter. In OUDORP werden verschil lende huizen beschadigd, terwijl duizenden dakpannen van de daken geworpen werden. Een in aanbouw zijnd warenhuis op de kwekerij van de Gebrs. de Groot, dat bijna voltooid was, werd tegen de vlakte geworpen. De omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld. In AKERSLOOT kwam de Kleis gedeeltelijk zonder stroom te zitten, doordat de palen der bovengrondse leidingen werden omgewaaid Aan de Rijksstraatweg in HEILOO werd practisoh huis aan huis lichte schade geregistreerd. Aan de zelfde weg werden bovendien vier bomen ontwor teld. In LANGEDIJK bleef de schade beperkt tot de gebruike lijke dakpannen en boomtakken. (Van onze verslaggever) Een compleet radionet, met pos ten in Willemstad, Steenbergen, Lepelstraat en Halsteren en wal kie-talkies, zwervend rond de be dreigde en drukke punten, heeft de verbindingsdienst van het regi ment „Prins Frederik" bij het reddingswerk ingezet. De militairen van dit onderdeel en van het regiment „Kornwer- derzand" hebben een grandioos aandeel gehad bij de redding. Tussen een en drie uur waren alle verlofgangers op hun post teruggekeerd. Snel werden zij ingezet bij het omvangrijke werk. Militairen sleepten kadavers van de wegen, roeiden boten naar de geïsoleerde gebieden, redden er de bewoners. Uit de Arsenaal kazerne werd kleding en dekking uitgedeeld aan de vluchtelingen. De mannen van „Kornwerder- zand" begonnen gisteren met het dichten van de gaten in een pol derdijk. Bij opkomend tij werden ze gisteravond zo snel verrast, dat zij een drie tonner achter moesten laten. ENORME SCHADE (Van onze verslaggever). Van de onoverzienlijke storm ramp welke van Zaterdag op Zon dag over ons land losbarstte, kreeg ook Harlingen ruim zijn deel. De zware storm, welke nog gepaard ging met een springtij, stuwde het zeewater dermate op, dat het Westelijk gedeelte, hef z.g. havenkwartier der stad, door zeewater werd overstroomd. Het was te ongeveer half tien, dat 't watergeweld, nabij het dok, daar waar de spoorbaan de weg naar de nieuwe haven kruist, binnen drong. Al spoedig stond de ge hele nieuwe haven blank en met grote kracht begon het de lager gelegen straten. Spinhuisstraat, Spinstraat, Caspar di Roblesstraat, Zeeweg, Nieuwe Buren en Was bleekstraat. te overspoelen. In sommige straten stond het water al spoedig 40 a 50 cm. hoog Overal stroomde het zeewater de woningen binnen, kelders liepen vol en al spoedig dreven tapijten, vloerbedekking enz. de kamers rond. Men stond tot de enkels in het koude zeewater. De postbootsteiger werd zwaar beschadigd, een gedeelte plankier werd afgerukt en de zware bat tings lagen her en der door de stad verspreid. De postboot van de rederij Doek- sen bleef ondanks alles volgens de dienstregeling varen, oek al was er in Harlingen geen aan legsteiger en geen kade meer te vinden. Het M.S. Gaasterland, één van de lijn,boten op IJngeland dreigde Zondagmorgen op drift te geraken. Met moeite is men er in geslaagd, het schip in zijn macht te houden. De zweminrichtingen aan de Westerzeedijk „Harlinger Zwem bad" en zwembad „De Stenen Man" werden door het stormge weld volkomen vernield. Behalve het zeewater richtte ook de storm in de stad nog be langrijke schade aan. Zo moest in de Hoogstraat het dak van het pand van de firma Blom het ont gelden, het werd geheel afgerukt en met zeil tijdelijk weer afge- dekt% Ook andere daken werden vernield en verschillende straten lagen met dakpannen bezaaid. Schoorsteenborden en venster ruiten bezweken en een tiental bomen werd omgerukt. GRONINGEN, 1 Febr. Een 500-tal vrachtauto's beladen met goederen en kleding, tezamen ge bracht door de Regionale Omroep Noord, Groningen, Friesland, en Drenthe, is onderweg naar Rot terdam. De lange colonne vracht auto's wordt geëscorteerd door de rijkspolitie. Vanochtend hoop te men Rotterdam te bereiken, waar de tonnen goederen afgele verd worden. Honderden personen, woonach. tig in gebieden ten Noorden en ten Zuiden van Mablethorpe. hebben hun huizen moeten ont ruimen. Zij zijn in vrachtauto's van leger en luchtmacht naar Louth, dat 30 K.M. verder in het binnenland is gelegen, overge bracht. De politie heeft te Louth een „hoofdkwartier te velde" ge vestigd, om aan de noodtoestand het hoofd te bieden. Te Sutton-on-Sea is een hotel volledig vernield. De politie poog de hier, doch tevergeefs, verbin ding te krijgen met een radio- kuststation van de Britse Marine. De politie van het Graafschap Lincoln verklaart dat de toestand „zeer slecht" is. Een groot gebied tussen Mable thorpe en het naburige Sutton- on-Sea, ter lengte van 30 K.M. en over een afstand van 8 K.M. het binnenland in. is door de politie afgezet. In sommige ge bieden staat het water zes meter hoog. Men vreest dat velen, die in landhuisjes woonden, om het leven zijn gekomen. Alle verbindingen in dit gebied zijn verbroken. De politie heeft vergeefs gepoogd door middel van radio-auto's verbinding te krijgen met de geteisterde dor pen. De redders moeten soms tot aan de hals door het water wa den. Een gebied ter lengte van honderd kilometer langs de kust van Norfolk is door overstromin gen geteisterd. In een dorpje zijn zeven personen door verdrinking of tengevolge van ontberingen om het leven gekomen. Vele dorpen onder water. In de nabijheid van Wells-on- Sea is het land tot acht kilome ters van de kust overstroomd. Vissersboten werden door het geweld van de zee op de akkers geworpen. Een vijf kilometer van de kust gelegen hotel is door krachtige golven geteisterd. Ge meld wordt, dat vele dorpen on der water zijn gelopen. Een beambte van het gemeen tebestuur van Louth reed Zondag in een vrachtauto door de stra ten, via een luidspreker oproe pen uitzendend voor het verlenen van onderdak aan woninglozen. Het stadhuis van Louth zag er uit, alsof er een ontruiming in oorlogstijd had plaats gevonden. Op de vloer lagen matrassen en dekens. De vluchtelingen, die in vele gevallen slechts hun nacht goed en een overjas aanhadden, hingen hun natte kleren op de radiators van de verwarming te drogen. Duizend personen afgesneden. Kings Lynn, de grootste stad aan de Wash, met 24.000 inwo ners, heeft de ergste overstro ming van zijn geschiedenis te verduren gekregen. De Ouse, waaraan deze plaats is gelegen, is buiten zijn oevers getreden. Hon derden gezinnen zijn dakloos ge worden. Twee mannen en twee vrouwen zijn o<m het leven geko men, terwijl verscheidene perso nen worden vermist. In rubber boten rond varende vliegers van de Britse luchtmacht staan de politie bij. bij het redden van ge. zinnen van de daken van hun onder water gelopen woningen. De vloedgolf heelt hier een hoog te van ruim tien meter bereikt. Het water rees in het over stroomde gebied zo snel, dat vele gezinnen slechts enkele minuten hadden om zich in veiligheid te brengen. Te Clacton-on-Sea, een vacan- tieoord aan de Britse Oostkust, zijn bijna duizend personen door de overstromingen afgesneden. Met man en macht wordt gepoogd hen te helpen. In dit gebied zijn dijken en vele woningen weg geslagen. Men vreest dat velen om het leven zijn gekomen. Chelsea onder water. De Londense artistenwijk, Chel. sea, is onder water gelopen. Ook een groot gebied rondom Ipswich, in het Britse Graafschap Uffolk, staat onder water. De politie heeft hier grieplijders in veiligheid ge bracht. Ongeveer een derde ge deelte van Harwich staat onder water. Toestand in België. Een overzicht van de storm ramp welke West-België heeft getroffen, kan nog niet worden gegeven. Alle verbindingen met de kuststreek zijn geblokkeerd doordat de wegen onder water staan. In Knokke zijn villa's in gestort. De dorpen Baasrode. Ter- monde, Zele, Grimsbergen en Appels staan onder water. Op vele plaatsen zijn de dijken door gebroken. De waterstand in dit gebied is van 90 centimeter tot 1.20 M. In Heyst zijn mensen met bootjes uit hun beschadigde huizen ge- evacueerd. Ostende meldt tot nu toe zes slachtoffers, Antwerpen drie in de stad en twee in. het Noordelijke poldergebied. In de haven van Antwerpen zijn tot dusver zeven dijken doorgebro ken. Het grootste gat is 520 meter lang en zes meter diep. Een schip, dat in een droogdok lag, sloeg los en dreef weg. Het kwam tot zinken voor een kleine kerk in een der voorsteden van Antwerpen, na eerst nog in bot sing te zijn geweest met het Noorse schip „Tricolor" Men vreest dat vanavond bij springtij de toestand kritiek zal worden. Het reizen naar de getroffen ge bieden is verboden om de eva cuaties te vergemakkelijken en te verhinderen dat de paniek, die van hier en daar wordt gemeld, zich uitbreidt. In het geteisterde Oost- en West-Vlaanderen wonen ongeveer 3 millioen mensen. Omtrent het aantal evacué's is nog niets be kend. Bij Antwerpen staan dui zenden bunders land onder water. Mensen vluchten naar bovenka mers en zolders en wachten op hulp van bootjes. HUNSTANTON (Engeland), 1 Febr. (A.P.) - Gevreesd wordt, dat vandaag Amerikaanse soldaten en hun gezin nen om het leven gekomen zijn toen alles vernietigende vloedgolven het slapende dorpje Hunstanton in Norfolk teisterden. De heldhaftige commandant van de Ameri kaanse luchtmachteenheid ter plaatse werd vandaag uil- geput naar een ziekenhuis overgebracht, na hij tever geefs getracht liad de levens van zijn manschappen te redden. De betrokken commandant was kapitein Gerald A. Wetherman, die tien uur lang tegen de woe dende elementen gevochten heeft om de mannen van zijn eenheid, die met hun gezinnen in Hun stanton woonden, te redden. Een aantal Amerikaanse vlie gers had in dit door de storm en springvloed geteisterde plaats je bij de luchtbasis Sculthorpe huizen gehuurd, waarvan bekend is, dat zij verwoest zijn. Het aantal Britse en Ameri- ALKMAAR. De talrijke wan delaars, die Zaterdagmiddag naar „Victory" in Alkmaar waren ge komen om ingelicht te worden omtrent de stand van zaken in het conflict N.W.B.-N.B.v.L.O., zijn min of meer teleurgesteld naar huis gekeerd. De voorzitter van de afdeling Noord-Holland van de N.W.B., de heer J. Visser, die deze jaarvergadering had uit geschreven, bleef op dat punt uitermate vaag en bepaalde zich er toe mede te delen, dat het conflict „binnen veertien dagen zou zijn opgelost". Ondanks aan drang van alle kanten wilde hij niet verder gaan dan de uitla ting, dat „beide partijen een veer zouden moeten laten". De huishoudelijke agenda werd zonder haast afgewerkt, maar in tussen werd de spanning in de zaal steeds meer voelbaar. Ver schillende afgevaardigden hadden de leden van hun vereniging be loofd met nieuws over de vier daagse terug te komen en omdat de agenda daarover zweeg, had ■men alle hoop gevestigd op de rondvraag. Ook dit werd echter een teleur stelling. Het bestuur, dat een stortvloed van vragen uiteraard had voorzien, wist die bij voor baat in te dammen door mede te delen, dat op uitdrukkelijk ver zoek van mr. Cals geen enkele mededeling verstrekt zou worden. Op een vraag uit de vergadering, of dit verzoek eenzijdig gericht was, gezien de recente publica ties in dagbladen en via de radio, werd door de voorzitter mede gedeeld, dat dit verzoek gericht was aan alle betrokken partijen. Dat anderen dit verzoek kenne lijk naast zich neerlegden, aldus de voorzitter, was voor de N.W.B. geen reden om zulks ook te doen. Waaruit de te laten veer in de praktijk zou bestaan, werd verder niet duidelijk, evenmin als men gewaar werd, of er alsnog twee vierdaagsen gehouden zullen worden. Iedere publicatie daaromtrent werd in dit stadium schadelijk geacht. N Wederinstelling sport- tarieven N.S.? Het is niet onmogelijk, dat de zogenaamde sporttarieven, zoals die voor de oorlog bij de Neder landse Spoorwegen golden, we derom zullen worden ingesteld. Van bestuurszijde werd namelijk medegedeeld, dat besprekingen dienaangaande aan de gang wa ren. De Spoorwegen overwegen nu om deze tarieven in gewij zigde vorm voorlopig voor Noordholland in te voeren. Wan neer het eenmaal zover is, hoopt de N.W.B. deze maatregel over het gehele land te zien uitgebreid. kaanse slachtoffers is nog niet bekend. Van de bevolking van Hun stanton. hebben zich tot dusver 20 gezinnen nog niet gemeld. Ge vreesd wordt, dat hierbij ook en kele Amerikanen zijn. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend maar het lijkenhuisje van Hunstanton op enkele kilometers van het kasteel Sandringham ligt reeds vol en daarom is ook in het Sandringhamhotel een morgue ingericht, waar de eerste lijken reeds heengebracht zijn. De vlieger K. Burker uit Gate City in Virginia zei: „Deze een heid geniet de onderscheiding de taaiste commanderende officier van de luchtmacht te bezitten". Hij zei van de situatie te Hun stanton: „Het was vreselijk. Het was de ergste overstroming, die ik ooit zag. Het ergste waren de lijken, die in takken van de bomen hingen. Ik zag er drie. Ik was in 1948 tijdens een orkaan in Boloxi (Mississippi), maar dit was veel erger." HET WORDT ZO KOUD... HARLINGEN. Het was Zaterdagavond, half tien. In het havengebied van Harlin gen zat een oude man met zijn vrouw bij de kachel. Op een gegeven moment begon de man zich wat rillerig te voelen en hij zei tot ziin vrouw: ..Kijk toch eens naar de kachel, het wordt hier zo koud...." Eerst toen merk ten beiden, dat ze reeds tot de enkels in het zeewater stonden. De zee was met vol le kracht de stad binnenge stroomd, zonder dat één van beiden er tot dan toe iets van gemerkt had. Fusie tussen N.B.V.L.O., N.E.W. en N.N.W.B. DEVENTER De Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, de Nieuwe Unie voor de Wandelsport en de Noord-Neder landse Wandelbond zijn met te rugwerkende kracht vanaf 1 Jan. j.l. in Federatief Verband vere nigd. Zoals bekend organiseert de N. B.V.L.O. de jaarlijkse Vierdaagse te Nijmegen, de N.W.U. is de Wandelsportbond in het Oosten van ons land, terwijl de Noord- Nederlandse Wandelbond de or ganisatie is voor de drie Noorde lijke provinciën. t

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5