1272 doden en Nog vele doden te ber op het eiland Schouwen? Verschrikkelijke toestand in Oude Tonge Plunderaars gearresteerd Dr. A. Loudon overleden Wat ook de aandacht vraagt Dagblad voor Allernaar en omgeving Er is geen einde in zicht van de ontzaglijke rampspoed die over ons volk is gekomen. Vanmorgen komtn nieuw rampspoedig bericht van de Nederlandse Ter ritoriale bevelhebberdat de laatste dijk bij Noord- Gouwe op Schouwen-Duiveland (ten Noorden van Zierikzeeis doorgebroken. Schepen die in de buurt zijn, is verzocht zich onmiddellijk hierheen te bege ven om te helpen bij de evacuatie. Na dagen eindeloos vol berichten over menselijke ellende, beseft men hoe zeer het tvoord tekort schiet om uit te drukken wat in iverkelijkheid geschiedt. Met stomheid geslagen heeft ons volk gistermiddag via de radio het verpletterend nieuws ontvangen over het aantal doden, op dat ogen blik reeds gestegen tot ver boven de duizend. Nieuwe rampmeldingen bleven binnenstromen. Twee vermisten terecht VAN KON. MARINE De toestand in Zeeland De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk - Evacuatie van Schouwen bijna voltooid Rampenfonds: ruim 7 millioen gevaarlijk Weer dijkdoorbraak bij Noord-Gouwe Het aantal doden werd totnogtoe officieel opgegeven als 1272. En reeds vroeg in de avond begon liet provisorisch noodverkeer dat vanaf schepen rond de eilanden met korte-golfzendertjes wordt onderhouden, noodlotstijdin gen te melden. Om half acht werd dringend dropping van zandzakken verzocht hij Burgh en Haamstede op Schou wen en Duiveland, waar bij harde wind nieuwe dijkdoor braken onvermijdelijk schenen, zomede in het gebied tussen de waterschappen Noord-Schouwen en Schouwen, waar honderd soldaten vertwijfeld om het behoud van de dijk vochten. Reeds eerder had het Urker vissersvaartuig „Sursum Umbra" geseind dat de toestand van de dijken tussen Zierikzèe en Brouwershaven zeer kritiek was. Er werd gesmeekt om zandzakken, daar zich in het bedreig de gebied nog talloze mensen bevinden. Vliegers bericht ten dat de dijk bij Zonnemaire op bezwijken stond. In de reeds gedichte dijk van de Nieuwe Waterweg bij de Bos polder op Rozenburg sloeg gisteren weer een gat van 4 me ter, voornamelijk veroorzaakt door het snelle varen van zee schepen op de Waterweg. Abbenbroek op Putten meld de eveneens een zeer kritieke situatie. Met de evacuatie van de 1000 bewoners moest onverwijld worden begonnen. Ook de burge meester van A 1 m k e r k in het Land van Heusden en Altena spoorde in een proclamatie zijn bevolking gisteren aan zoveel mogelijk te evacueren, daar de dijk aan de kant van de Bies- bosch in zo slechte toestand ver keerde, dat doorbraak dreigde, waardoor het Land van Heusden en Altena, totnogtoe drie doden, Dit kleine meisje, men vermoedt, dat zij ongeveer 5 jaar is, kwam geheel alleen in de Ahoy-hal aan. Men weet niet of haar ouders zijn omgekomen of nog leven, of zij nag familie leden heeft, men weet slechts, dat zij uit het overstroomde gebied is gevlucht. Ern soldaat laat haar eens drinken. Het aantal slachtoffers van de overstromingsramp was vannacht gestegen tot 1272. De doden vielen in de navolgende plaatsen: Abbenbroek 1; Poortugaal 7; Brandwijk 2; Brouwershaven 3; Brui- nisse 1; Burgsluis 10; Capelle 3; Dinteloord 3; Dreischor 15; Fijnaart 46; Geersdijk 1; Goeree 40; Goese Sas 7; 's-Gravendeel 57; Halsteren 17; Hellevoetsluis 5; Heusden en Altena 3; Heijningen 25; Hoede- kenskerke 1; Hontenisse 8; Klundert 13; Kortgene 40; Krabbendijke 4; Kruiningen 11; St. Maartensdijk 4; Maassluis 1; Moerdijk 13; Nw Neuzenpolder 1; Nieuwerkerk 13; Nieuwe Tonge 75; Nieuw Vossemeer 50; Numansdorp 67; Oosterland 40; Oosterschelde 4; Ossenisse 1; Ouddorp 1; Ouderkerk 2; Oudelande 2; Oude Tonge 300; Papendrecht 1; Petten 1; St. Philipsland 1; Raamsdonkveer 2; Rilland-Bath 1; Rotterdam 1; Serooskerke 15; Stavenisse 200; Steen bergen 13; Stellendam 27; Sliedrecht 1; Stormpolder 6; Streijen 20; Terneuzen 4; Texel 5; Veere 2; Vlissingen 3; Wagenberg 1; Willem stad 12; Wolphaartsdijk 9; Ierscke 10; IJsselmonde 3; Zierikzee 15; Zuidland 20; Heinenoord 2. In deze aantallen zijn de talrijke vermisten nog niet begrepen. •S-GRAVENHAGE Vijf on verlaten, die zich aan plunderen schuldig maakten, zijn gearres teerd en ingesloten in het huis van bewaring te Dordreóht. Men heeft zich genoodzaakt ge zien in 's-Gravendeel een avond klok in te stellen. Het is verbo den om zich van half zeven 's avonds tot zeven uur 's morgens op straat te begeven, als men geen toestemming heeft. De poli tie heeft opdracht gekregen om na de eerste sommatie te schie ten. Ook te Abbenbroek zijn gisteren twee personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van goederen uit de verlaten huizen in het verdron ken gebied. Woensdagmorgen vroeg is Z.K.H. Prins Bernhard met een K.L.M.-toestel uit New York weer in Nederland aange komen. De Prins legt een verklaring af voor de radio, na zijn aankomst op Schiphol. Naast hem H.M. Koningin Juliana, die ter verwelkoming aanwezig was. onder hoog water zou komen tc staan. De burgemeester van 't zwaar getroffen Oude Tonge seinde, dat, gezien de toestand van de dijken, bij een tweede stormtij het door breken werd verwacht van al wat nog intact was gebleven, waar door dan algehele evacuatie nood zakelijk zou zijn. Het aantal be schikbare schepen werd daartoe voldoende geacht. In Oude Tonge werden gister middag in totaal 260 personen vermist, die hoogstwaarschijnlijk allen verdronken zijn. Tot nu toe kon men slechts 12 doden ber gen. Verslaggevers seinden dat de dijk bij Oude Tonge nog ge regeld zakte. In Nieuwe Tonge vielen totdan- toe 75 tot 80 doden. Er bevonden zich gisteren nog 1800 mensen. 100 waren er geëvacueerd. Een Nederlands amphibievoertuig kon telkens 60 mensen tegelijk naar Sommelsdijk afvoeren. Een groot aantal lijken dreef bij Oude Tonge in het water langs de dijken. De burgemees ter vroeg dringend om perso neel te zenden om de lijken te bergen, daar de beschikbare plaatselijke krachten hiertoe moreel niet meer in staat wa ren. Hij vroeg ook toezending van 200 lijkkisten of het daar voor nodige hout, alsmede een zelfde getal lakens om de slachtoffers te vervoeren. In ditzelfde gebied dreven de cadavers rond van 500 tot 600 stuks vee. De burgemeester vroeg in deze onbeschrijfelijke ver schrikking voorts om een heli- coptère voor het onderhouden van de verbindingen, om 15 man man politieversterking, om een aggregaat voor noodverlichting. Hij deelde mede dat het gerucht onjuist is dat ook de burgemees ter van Nieuwe Tonge zou zijn verdronken. Prinses Wilhelmina schenkt f 25.000. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft aan het Nationaal Rampen fonds een gift van 25.000 ge schonken voor de getroffenen in de geteisterde gebieden. 's GRAVENHAGE, 5 Febr. De twee militairen van de Ko ninklijke Marine, van wie aan vankelijk werd aangenomen dat zij( vermist waren, zijn thans te recht. GENERAAL RIDGWAY NAAR ONS LAND 's GRAVENHAGE. Generaal Ridgway is van Parijs naar Ne derland vertrokken. Hii zal een rondvlucht maken over de ge teisterde gebieden. i de aanwezig. Men is bijzonder j enthousiast en dankbaar voor de droppings die zijn geschied. ZIERIKZEE, Donderdagmorgen 5 Februari (Van een speciale verslaggever) Uit de jongste mededelingen van officiële zijde hedennacht gedaan, blijkt, dat de meeste slachtoffers in Zeeland vermoedelijk te betreu ren zijn in het middendeel van het eiland Schouwen- Duiveland. Hoewel daaromtrent nog geen zekerheid be staat, acht men het waarschijnlijk, dat zich in en om het gebied achter de westelijke duinenreeks tot Zonnemaire (dat geheel blank staat, op sommige plaatsen twee tot twee-en-een halve meter hoog) in de boerderijen en hui zen nog honderden doden zullen vinden Alom op Schouwen-Duiveland heerst grote verslagenheid. Vele hoeren zijn practiseh de gehele veestapel kwijt geraakt en men treurt over hel verlies van familieleden, buren en vrienden. Desondanks is men overal aan de slag ge gaan om de zwaar gehavende gebieden te herstellen. Schouwen-Duiveland staat voor vier-vijfde deel onder water. Noord-Beveland voor de helft. St. Philipsland geheel. Tholen voor één-derde deel en Zuid- Beveland ongeveer voor één achtste deel. In Zeeuws-Vlaande ren staat weinig water meer. biina alle gaten in de dijk ziin gedicht en de Kruispolder is Dijken worden gedicht, polders drooggemalen, maar de nacht was vol angst reeds drooggemalen. Alleen bii Terneuzen, Breskens. Ossenisse. Kruiningen en enkele andere plaatsen staan nog gebieden on der water. De evacuatie van Schouwen is Woensdag biina voltooid. Men schat dat ongeveer 15.000 van de ongeveer 20.000 bewoners van Schouwen-Duiveland ziin geëva cueerd naar veiliger oorden. Op Duiveland heeft men alle boer derijen en huizen systhematisch afgezocht naar achtergebleven personen. Het zelfde deed men Donderdag op Schouwen. Een deel van de bevolking is achter gebleven om behulpzaam te ziin bii de herstelwerkzaamheden die allerwege reeds ziin aangevan gen. De evacuatie is geschied vanuit Bruinisse. Zierikzee en Burgsluis. De geëvacueerden ziin getransporteerd naar Rotterdam, vanwaar zii via Gorinchem en Utrecht verder zullen worden vervoerd. Met angst en vreze heeft men Woensdagavond het weersver-. loop gade geslagen. Door de aan wakkerende wind vreesde men voor hoog water en nieuwe ge vallen van dijkdoorbraak. Ge lukkig is de wind later op de avond gaan liggen. Er werden geen nieuwe gevallen van dijk doorbraak gesignaleerd. Men heeft op Schouwen en Duiveland nog geen dijken kun nen dichten. Door de sterke stro mingen wordt het werk. dat duizenden eilandbewoners en hulpkrachten aan de opengesla gen dijken verrichten, zeer be moeilijkt. In de omgeving van Zierikzee wordt op zeven plaat sen gewerkt aan het dicht ma ken van de dijken. De verwoesting in Zierikzee is verschrikkelijk. Gehele huizen blokken ziin door de zware golf slag totaal weggevaagd. De be volking van Zierikzee is ver zameld in de kom van de ge meente. die practiseh geheel is droog gevallen. Daarbuiten staat nog ruim anderhalve meter wa ter. De gas- en watervoorziening ziin uitgevallen en een gedeelte van Zierikzee moet het ook zonder electriciteit stellen. Drink water wordt aangevoerd. Voedsel is uit eigen voorraden voldoen- In Zierikzee is dezer dagen een man gered, die zeventien uur lang aan een staaldraad had gehangen om zich van de ver drinkingsdood te redden. Tijdens concert van Residentie-orkest Tijdens een concert van het Residentie-Orkest in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag is gisteravond over leden dr A. Loudon, secretaris generaal van 't Permanente Hof van Arbitrage en voorzitter van het Residentie-Orkest. Voor de aanvang vain het con cert had dr Loudon de bezoekers opgeroepen tot steun aan de slachtoffers van de Nationale Ramp. Kort voor de pauze werd hij in zijn loge onwel. Enige tijd later overleed hij in de bestuurs kamer. Hij is zestig jaar oud ge worden. Dr Loudon was vanaf 1934 ge zant te Bern en vertegenwoordi ger van Nederland bij de Vol kenbond. In 1938 werd hij gezant te Washington, in 1942 ambassa deur aldaar. Hij bleef dit tot 1947. Hij overleed tijdens het eerste nummer dat door het or kest werd gespeeld. Het concert werd afgebroken. HULP UIT AUSTRALIË MELBOURNE, 5 Febr. De Australische federale regering heeft heden besloten aan 't Ver enigd Britse Koninkrijk en N e- d e r 1 a n d elk 50.000 pond sterl. te schenken voor hulpverlening aan slachtoffers van de over stroming. bii Tot gisteravond zeven uur was het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 7.131.000.bin nengekomen aan geld, gestort via de Ned. Bank, de Postcheque en Girodienst en aan contanten. WATER STIJGT Toestand hoogst op Voorne OOSTVOORNE. 5 Febr. De met tienduizenden zandzakken versterkte diik langs het Voorn- se Kanaal en de afsluitdam te Oostvoorne hebben de storm van hedennacht goed doorstaan. Te Heenvliet wordt de toestand evenwel zeer kritiek. Doordat het water in de Heen- .Noorden des lands. vlietse polder nog voortdurend blijft stijgen, wordt thans de toestand voor de Wieldiik bij Nieuwesluis (Z.-H.) zeer ernstig. Men vreest dat deze dijk, waar het water thans reeds op enkele plaatsen overheen spoelt, on danks de grote spoed waarmee wordt gewerkt, niet tc kunnen behouden. Uit de achterliggende polder wordt het vee wegge voerd. Bij het doorbreken van deze dijk komt de enige verbinding van de eilanden Voorne en Put ten met Rotterdam te vervallen. Het verkeer gaat thans nog over deze diik. doch dit moet nu reeds levensgevaarlijk worden geacht. HET IS NATUURLIJK nog te vroeg, om nu al na te gaan, laat staan te overzien, wat er uit de nog niet bezworen over stromingsramp voor lessen zit ten en wat er voor lering uit de verschrikkingen van de gebeur tenissen op de Zeeuwse én Zuid- Hollandse eilanden en elders, te trekken valt. Maar toch is het niet geheel overbodig, nu reeds de aandacht te vestigen op enkele punten, welke hier en daar naar voren worden gebracht. Zo vroeg de Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning aan de Minis ter om afsluiting van de zeegaten in het Zuidwesten van het land, waarbij de uitzondering voor de onmisbare en belangrijke scheep vaartweg, de Schelde, niet eens wordt genoemd Dit gebeurt wél in het boek van Den Doolaard, waaruit mr Jonk man in de Eerste Kamer een ci taat aanhaalde, als hij schrijft over de stoutmoedige droom van de Nederlandse waterbouwkun de. die vóór het jaar 2050 „alle Nederlandse zeegaren, behalve ue Schelde, zal hebben afgedamd". Het is nog zover niet, maar het is begrijpelijk, dat een ramp als deze de mens ook op dit punt tot nadenken stemt. In elk ge val staat het vanzelfsprekend vast, dat de omvang van waters noodrampen (gelijk de adresse rende vereniging voor landaan winning stelt) als de huidige, aanmerkelijk beperkt zal worden door die afsluiting en door land aanwinning op grote schaal in de Waddenzee en elders in het Er wordt op aangedrongen bij de regering, de besluitvorming hiertoe en de noodzakelijke voor studie zoveel mogelijk te bespoe digen. Het kan zeker zijn nut hebben, dat zo spoedig mogelijk aandacht wordt geschonken aan dit aloude probleem. Voorlopig zullen de regerings instanties nog wel genoeg andere ernstige vraagstukken hebben op te lossen van nog meer directe aard, maar het is toch ook wel begrijpelijk, dat men bij het aan schouwen van een dergelijke ramp en haar verbijsterende ge volgen zich gaat afvragen of, en zo ja hoe het mogelijk zou zijn, een herhaling te v oor ke rn e n. Het beklemmende doden cijfer alleen al maant tot ernstig overwegen. NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 5 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12696

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1