yjB KOTf® NOORDHOLLANDSj Reddingswerk grotendeels voltooid 50.000 vluchtelingen Dijken Schouwen en Goeree niet voor herfst dicht 1352 doden Generaal Ridgw vloog over het noodgebied Dagblad voor Allernaar en omgeving Doodstraffen geëist henkt méér genot net minder koffie in de pot nder chauffeur fWLAND - BERGEN mmmiiiiimmiimiiimir; Zwarte Dolf I „NOODSEIN NEER" luidde het telegram, dat gisteren kort voor het middaguur door het K.N.M.I. in de Bilt aan de groep Zeeland werd gezonden. Misschien was dit bericht, waardoor overigens alleen maar alle waarschuwingen met betrekking tot de windkracht vervielen, töcli tegelijk ook het meest teke nend voor de totale toestand in hel Zeeuws-Zuidliollaiidse rampengebied. Het noodsein bleef weliswaar nog bóven in de mast voor de duizenden die bij het reddings- en herstelwerk zijn betrokken, en zeker voor de piloten van de 220 vliegtui gen die gisteren waren ingezet: men begint toch een einde te zien aan de eerste fase van wat ons volk in zijn rampspoed te doen stond. Het reddingswerk van de duizenden die in onmiddellijk levensgevaar verkeerden is n.l. grotendeels vol tooid, en waar nieuwe rampen dreigden was thans - voor het eerst deze week - meestal genoeg evacuatiemateriaal in de buurt. Over een maand wellich t weer treinen over de Moerdijk Alle bioscopen Zondag gesloten Nog 'n militair omgekomen Vertraging bij Zuiderzeewerken niet onmogelijk Ruim IH/2 millioen voor Rampenfonds Coaster uit Zwolle vergaan: Geurproef levert het bewijs Maak een klein gaatje in de bo venkant van een bus Niemeijer's CLUB KOFFIE. Beweeg de bus langzaam heen en weer en snuif dat heerlijke aroma op. Vers van de branderij... zulke koffie hebt U nog nooit geroken en gedronken. en 7-persoons itsluitend PRIMA wagen? TELEFOON 22(H) ichtse hoek op het massieve 'ende ribben van Sjef; er ilechts een ogenblik was nog te horen. Dan naderde diens ig terugtredende journalisten. :ich plotseling om en rende er gezegd: viel de winkeldeur had hij geen rekening gehou- riet drempeltje en kwam zo- 2 onzachte straatstenen. Daar- g niet geleden, want Sijmen, ad, trof eenzelfde lot: hij iderende rokken in de knoop, sierlijke boog bovenop zijn het tweetal enige seconden jn ogen opsloegen, stond Sjef *en. Zijn toornige ogen voor- lllllllllllllllllllllllllllllllli" Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.46 per BÊjSB week. tnclusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsinge) 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 STADSEDITIE Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Vrijdag 6 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12697 ke hulp meer nodig is. Walche ren sprak van voldoende ar beidskrachten, in Zeeuws-Vlaan- deren heeft men de toestand vol komen in de hand. Ook in het Land van Heusden en Altena week de onmiddellijke spanning. Al wordt er koortsachtig door gewerkt aan het dijkherstel. Op Texel deden zich geen nieuwe moeilijkheden voor: te gen drie uur in de nacht van Woensdag op Donderdag kon de centrale post op non-actief wor den gesteld, al blijven de dijk- wachten patrouilleren. De dreiging van nieuwe verschrikkingen bij een tweede storm werd afgewend. De wind ging liggen en de meeste dijken hielden het. Schouwen-Duiveland, met Goeree- Overflakkee door de gebeurtenissen, wel het zwaarst ge troffen, kreeg gistermorgen echter te kampen met drie nieuwe dijkdoorbraken ten ISoord-Oosten van Zonne- maire, ten Oosten van Brouwershaven en 1 km ten Wes ten van ISoord-Gouwe. Maar deze eilanden tvaren op dat ogenblik reeds voor het grootste deel ontruimd: 15.000 van de 20.000 inwoners waren afgevoerd en voor de dreigende situatie die bij IS oord-Gouwe ontstond kon direct de gehele luchtactie vanaf Woensdrecht ivorden ingezet. Hef schroef vliegtuigen vlogen af en aan, en bij gebrek aan rubberboten (er zijn er vele honderden uit het buitenland onderweg, maar ze waren nü nodig) teer den opgepompte auto-binnenbanden uitgeworpen. Duiveland was reeds Woens dag systematisch afgezocht op achtergebleven personen in alle huizen en boerderijen en dit werk werd gisteren op Schouwen voortgezet. De enorme evacuatie- vloot van IJselmeervissers w.o. die uit Volendam, Urk, Enkhui zen en Hoorn, had Woensdagmid dag al bij Dreischor ervaren, dat hulp hier niet meer nodig was. Toen de mannen met veel moeite vletten en roeiboten over de dijken hadden gezeuld en in de ondergelopen polders naar slachtoffers speurden, bleek al les reeds, vooral via hefschroef- vliegtipgen, te zijn ontruimd. Maar zeker zijn op Schouwen- Duiveland nog honderden ach tergebleven. voor wie geen red ding meer kon baten Een bericht dat ook bij Re- nesse de dijken zouden zijn doorgebroken, kon later wor den tegengesproken. De drei gende situatie waarover werd bericht vanaf Voorne, waar de Wieledijk op breken zou staan, werd bezworen. De burgemeester van Heenvliet waar volgens de eerste berichten de toestand zeer kritiek werd ge noemd, kon melden met grote dank aan de mannen, die de dijk hadden helpen behouden dat er alleen nog hulp nodig was als er om gevraagd werd omdat r.iet- aangevraagde hulp het werk be lemmerde. Geen adempauze. Dit alles betekent vanzelf sprekend niet dat er tijd is voor 'n adempauze. In Krab- bendijke op Zuid-Beveland en rond Ellewoutsdijk bleef het gevaar dreigen omdat de dij ken aan de binnenkant to taal zijn ondermijnd door het binnengestroomde water. Alle vrouwen, kinderen en ouden van dagen werden er ge- evacueerd, voor een deel per amphibie-auto naar Bergen op Zoom en Ossendrecht De toestand te Goedereede werd gisteren slecht genoemd hoewel niet wan hopig. Drinkwater was dringend nodig en werd overgebracht o.a. naar Middelharnis en Hellevoet- sluis, zo ook naar Wilemstad, waar het gat in de dijk nabij de haven is gedicht, terwijl het stad je weer zij het moeilijk te voet bereikbaar is. Ook op Rozenburg werd met man. en macht aan het dijkherstel ge werkt. Oude en Nieuwe Tonge meldden dat er geen onmiddellii- Evacuatie heeft normaal verloop. Hoewel op dit ogenblik nog geen totaalcijfers beschikbaar zijn van he4 aantal geëvacu- eerden en de verspreiding over het land, kan gezegd worden, dat naar schatting dit aantal de 50.000 niet zal overschrijden. Met uitzondering van de vluch telingen uit Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee voor wie een grotere georganiseerde afvoer bestaat worden de vluchtelingen zoveel mogelijk niet te ver van huis ondergebracht. In Noord- Brabant vertoeven naar schatting als 18.000 geëvacueerden, over vele plaatsen verspreid. Voor zover de geëvacueerden uit Schouwen-Duivelar.d niet naar Noordbrabant zijn afgevoerd, gaan zij via Dordrecht naar Utrecht waar 25000 bedden beschikbaar zijn en van waaruit zij over verschillende plaatsen in de pro vincie worden verspreid. Uit Goeree en Overflakkee gaan de vluchtelingen zoveel mogelijk via centra in Delft en Schiedam naar het Noorden. In Rotterdam kwa men Woensdag 30 schepen aan met in totaal 1382 vluchtelingen. In Oudenbosch verblijven 1500 evacué's, voornamelijk uit Klun- dert. H.M. Koningin Juliana heeft gistermiddag, vergezeld door haar particuliere secretaresse mevrouw Smitt-Avis, een bezoek gebracht aan enige evacuatie-centra. H.M. de Koningin bezocht de Utrechtse Veilinghallen, waar het provinciale evacuatiebureau is gevestigd en stelde zich op de hoogte van de werkzaamheden van dit doorgangscentrum. Later begaf H.M. zich naar Amersfoort. H.M. Koningin Juliana in gesprek met evacué's te Utrecht. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENHAGE Nu de eerste fase van de hulpver lening: het redden van mensen, grotendeels is afge sloten, richten de gedachten en de mankracht zich op het herstel. Er wordt al hard gewerkt en met twee dingen kan, aldus is ons uit verklaringen van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris gebleken, rekening gehouden worden. In de eerste plaats dat er niet aan gedacht wordt ook maar een onderdeel van de noodgebieden aan het water blijvend prijs te ge ven. Maar ook, dat omtrent het herstel van enkele der zwaarst getroffen eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee voorbarig optimisme uit den boze is. Stampvolle treinen met evacué's uit de noodgebieden trekken voortdurend naar het Noorden. In deze coupé zitten mevrouw A. Lobbezoo met haar twee kinderen, die hals over kop uit Krabbendijke moesten vluchten en nu op weg zijn naar Dor drecht. Het jongetje op de voorgrond is Henny Joosten uit Hansweerd, die met zijn vader evacueerde. Stijf klemt hij zijn poesje, dat hij niet wilde achterlaten, in de armen. Hij heeft troost gezocht bij mevrouw Lobbezoo. De gaten in de zee- en binnen dijken zijn daar zeer groot en zeer diep en bovendien zo talrijk, dat de directeur-generaal zich niet aan het noemen van een ge tal waagde. Als de dijken op deze twee eilanden vóór het volgend winterseizoen gedicht zijn, zal men bij de Rijkswaterstaat niet ontevreden zijn. Schouwen-Duiveland staat voor neg,en-tiendo onder water. Op Goeree-Overflakkee is het niet veel beter. De evacuatie van de bevolking zal er hier dan ook wel een van langere duur wor den. Zolang de dijken niet ge dicht zijn, staat anders weder- opbouwwerk gelijk met 't paard achter de wagen spannen. Een deel van de mannelijke bevolking wordt gevraagd op de eilanden achter te blijven om het noodza kelijke werk te verrichten en er op te letten dat de dijken niet in een nog verdere staat van verval geraken. De gedachte is geopperd om Schouwen bij gedeelten droog te leggen. Daarvan kan echter geen sprake zijn. Schouwen-Duiveland moet in één stuk hersteld wor den. Precies zo staat ook Goeree- Overflakkee ervoor. Daar is ove rigens begonnen aan het gat in de zeedijk bij Ouddorp. In Brabant wordt hard gewerkt Hard wordt er gewerkt aan het herstel van het ondergelopen land tussen Dordrecht en Bergen op Zoom. Practisch is er voorlopig weer een waterkering van Kei- zersveer tot Nieuwendijk, waar één groot en een tiental kleinere Het hoofdbestuur van de Ne- derandse Bioscoopbond heeft be paald, dat met het oog op de algemene gedenkdag, de biosco pen Zondag 8 Febr. in het gehele land gesloten zullen zijn. gaten geslagen waren. Ten Noor den van Nieuwendijk, bij Kille, gaapt echter nog een gevaarlijke bres van 70 meter lengte en ruim 4 meter diepte. Pas als deze ge dicht is, zal daar het water kun nen zakken. Aan beide kanten van de Moer- dijkbruggen worden de gaten in de polder gestopt. Is dit werk klaar vermoe delijk over twee weken dan kunnen de wegen naar het Zui den en de spoorlijnen worden ge repareerd. Op het eiland van Dordrecht is men tegelijkertijd aan de slag gegaan. Als alles mee zit, kan wellicht over drie weken de verkeersweg en over een maand de spoorlijn weer voor gebruik worden opengesteld. Drie vermist 's-GRAVENHAGE. Officieel wordt medegedeeld, dat in het noodgebied sinds Zondag wordt vermist de dpi. soldaat J. E. Wil- lemsen, legernummer 320905414, afkomstig uit Didam. Tengevolge van een ongeval tijdens de hulp verlening is op 4 Februari te Oude Tonge overleden de dpi. korporaal L. N. van Polanen, legernummer 310419285. In totaal zijn thans van de Koninklijke Landmacht twee mi litairen om het leven gekomen. Drie worden vermist. (Van onze verslaggever) Twee moeilijkheden kunnen zich voordoen bij het herstel van de vernielde dijken, aldus ir. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat: gebrek aan rijs hout en gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. De helft van liet in de Bies- bosch aanwezige rijshout is bij de storm verspeeld. Het zgn. Gel ders rijshout zal hier uitkomst moeten brengen. Misschien zal 't gebrek aan materiaal en arbeids krachten, vooral steenzetters, de regering dwingen de uitvoering van de Zuiderzeewerken te ver tragen, teneinde het herstel in Zeeland en Zuid-IIolland zoveel mogelijk te bespoedigen. Een dergelijk besluit zal uiteraard pas na onderzoek van alle details worden genomen. De kosten van herstel en wederopbouw zijn nog niet bij benadering te schatten. Het werk moet echter vóór alles doorgaan. En het gaat door. Z. K. H. Prins Bernhard heeft voor de radio medegedeeld, dat het Nationaal Rampenfonds tot gisteravond toe een bedrag van ruim f 11.500.000 heeft geboekt. Hierbij zijn alle bijdragen inbe grepen. De toegezegde bedragen zijn in dit cijfer echter nog niet verwerkt. De Prins deelde in ziin rede mede. dat hij zich zo spoedig mogelijk naar de Waddeneilan den zou begeven. Ter leniging van de eerste nood heeft het fonds een bedrag van f 1 mil lioen overgemaakt aan het Rode Kruis. ..Het bedrag van meer dan 11 millioen is een respec tabele som. maar het is slechts een klein deel van het totaal, wat nodig zal ziin om de gevol gen van deze slag. welke ons land getroffen heeft, het hoofd te kunnen bieden". Op het strand te Katwijk zijn twee sloepen aangespoeld van hte schip „Salland". Sinds Zaterdag is geen bericht meer ontvangen over dit 298 bruto registerton metende schip, dat op weg was van Engeland naar Stockholm. Er waren zeven man aan boord. De kapitein is M. Teekman uit Zwolle. Er wordt ernstig reke ning mee gehouden dat 't schip vergaan is. SCHIPHOL, 5 Febr. Onver wacht is vanmorgen om 11.20 uur in een Skymaster van de Ame rikaanse luchtmacht generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten, uit Parijs in Nederland aangekomen. „Ik ben hier gekomen met een aantal officieren van mijn inter nationale staf om te zien of er Het totaal aantal genoteerde slachtoffers bedraagt thans 1352, gespecificeerd als volgt: Abbenbroek 1, Brandwijk 2, Brouwershaven 3, Bruinisse 1, Burgsluis 10, Capelle 3, Dinteloord 3, Dreischor 15, Fijnaart 46, Geersdijk 1, Goese Sas (aangespoeld van elders) 7, 's-Gravcn- deel 57, Halsteren 19, Hellevoetsluis 5, Heijnenoord 2, Nieuwen dijk (Land van Heusden en Altena) 3, Heijningen 25, Elftplaat (gem. Poortugaal) 7, Hoedekenskerke 1, Hontenisse (Kerkdorp Samswaarde) 8, Klundert 13, Kortgene 40, Krabbendijke 4, Kruiningen 11, St. Maartensdijk 4, Maassluis 1, Moerdijk 13, Nieuwerkerk en Ouwerkerk 13, Nieuwe Tonge 87, Nw Vossemeer 50, Numansdorp 67, Oosterschelde (aangespoeld van elders) 4, Ossenisse 1, Oosterland 40, Ouddorp 1, Ouderkerk a. d. IJssel 2, Oudelande 2, Oude Tonge 300, Papendrecht 1, Petten 1, St. Philipsland 1, Raamsdonksveer 2, Rilland-Bath 1 (burgemeester), Rotterdam 1, Serooskerken 15, Stavenisse 300, Steenbergen 13, Stellendam 27, Sliedrecht 1, Stormpolder 6, Streijen 20 (min stens), Terneuzen 2, Texel 5, Veere 2, Vlissingen 3, Wagenberg 1, Willemstad 12, Wolphaartsdijk 9, Yerseke (aangespoeld van elders) 10, IJsselmonde 3, Zaamslag 1, Zierikzee 15, Zuidland 20. Tiengemeten 2, Middelharnis 16. (Opgave A.N.P. onder voorbehoud) iets, binnen ons vermogen, ge daan kan worden om het Neder landse volk bij deze grote ramp, die het getroffen heeft, te hel pen", zo verklaarde generaal Ridgway onmiddellijk nadat hij uit het vliegtuig gestapt was. „Wij zijn vanmorgen reeds over het getroffen gebied gevlogen", zo vervolgde hij, „van Ostende naar de punt van Walcheren; ver volgens naar West-Kapelle, waar wij naar het Oosten zijn afge draaid en later via Dordrecht en Rotterdam hier naar toe zijn ge vlogen. Ik heb een zeer duide lijk beeld gekregen van de enor me omvang der overstroming. Vanmiddag in Den Haag zal ik besprekingen voeren, o.a. met de Nederlandse minister van oorlog on marine, ir. C. Staf. Na de bespreking zal ik vanmiddag nog terugkeren naar Parijs". De generaal verbleef ook nog 25 minuten op Gilze Rijen. Proces Oradour BORDEAUX, 5 Febr. (A.F.P.). De regeringscommissaris bij het mililtaire tribunaal te Bordeaux heeft de doodstraf geëist tegen kapitein Kahn en andere offi cieren en onderofficieren, die be schuldigd zijn in verband met het uitmoorden van Oradour sur Glane door een afdeling van de S.S. in 1944. Deze eis geldt ook de aanwezige beschuldigde sergeant-majoor Lenz. Tegen degenen, die de or ders uitvoerden, zijn dwang- arbeidsstraffen geëist. Onder hen vallen de aanwezige beschuldig den Bleschke, Frentzel, Pjeufer, Daab, Degenhardt en Boehtne.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1