„OPERATIE ZANDZAK" WORDT THANS UITGEVOCHTEN Een week hard werken voor Amerikaanse helicopters D F//U Velen zijn teleurgesteld.... De K.R.O. op de dag van gebed en bezinning Voorrang voor de bouw in de noodgebieden Maar van afwachten komt nog steeds aanpakken Nationale Rouwdag Honderden danken hun leven aan de „vliegende windmolens" Radio-prograinma Financiering van de schade Het herstel van de woningen Wilt Gij ONDERWIJZER worden? HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursus) Zaterdag 7 Februari 1953 AAN HET WATERFRONT Aanpakken of afwachten? Onder de vele duizenden vrijwilligers, die naar Z.-Holland, Nord- Brabant en Zeeland stroomden om hulp te bieden aan de verlorenen in de water woestijn, zijn er, die teleurgesteld zijn, omdat zij niet genoeg kunnen doen. Nog stonden gisteren honderden jonge kerels en tientallen auto's met vletten en roei bootjes, particuliere auto's voor het ver voer van geëvacueerden en vrachtauto's met voedsel, kleding en bedden te wach ten op hun bestemming. Nog werden langs het hele waterfront velen her en derwaarts gestuurd om te vernemen, dat men genoeg mensen en schepen en mate rialen had en dat de vrijwilligers wellicht ergens anders wel terecht zouden kunnen. En dit terwijl op bedreigde punten de nood groot, het gebrek aan hulp ernstig kon zijn. Geen wonder dat de jonge mannen en vrouwen die willen aanpakken en toch moeten afwachten gaan morren en teleurgesteld zijn. Voor deze teleurstelling is echter een plausibele verklaring. Eerst thans begint men, nu de dreiging en verwarring minder worden, een overzicht van de situatie te krijgen. Eerst thans worden de ver bindingsmiddelen iets beter, be- fint de samenwerking tussen iverse organisaties te groeien, begint men de moeilijkheden van voeding en legering der vrijwilligers in de hand te krij gen. Het is waar, dat men in de ene plaats wanhopig om hulp riep, terwijl elders werkkrach- De K.R.O. heeft zijn programma aangepast aan de wens van de Regering om Zondag 8 Februari 1953 te plaatsen in het teken van GEBED EN BEZINNING. (Wijzigingen voorbehouden. Uiteraard zal dit programma worden gewijzigd, indien belangrijke berichten daartoe aanleiding geven). 9.30 NIEUWSBERICHTEN EN WEERSRAPPORTEN. 9.45 QUATRE PETITES PRIERES, Fr. Poulenc Mastreechter Staar o.l.v. Martin Koekelkoren (gr. pl.) 9.55 INLEIDING HOOGMIS. 10.00 HOOGMIS in de St. Jansbasiliek te Laren (N.H.). Celebrant: Kapelaan A. W. Veenhuis. Het parochiële koor zingt, o.l.v. Toon Vranken, de wisselende gezangen van Zondag Sexagesima en de vaste gezangen uit de Missa „L'homme désarmé" van Jan Mul; Credo III: Volkszang. (Uitzending in samenwerking met de Wereld omroep). 11.30 Adagio en fuga W. A. Mozart (gr.pl.). 11.40 I. Cantate nr. 56: „Ich will den Kreuzstab gerne tragen", J. S. Bach. Dietrich FischerDiskau, bariton, met koor en orkest o.l.v. Karl Ristenpart. II. Stabat Mater Vivaldi. Aafje Heynis, alt, met het strijk orkest „L'estro armonico" o.l.v. Jan de Hoog. 12.20 Strijkkwartet Anton Bruckner (gr.pl.). 13.00 TOESPRAAK DOOR HARE MAJESTEIT DE KONINGIN (over beide zenders). 13.15 NIEUWSBERICHTEN. 13.30 DE WERELD HELPT NEDERLAND Klankbeeld door Paul de Waart. 13.45 SYMPHONISCH CONCERT 1. Kindertotenlieder Gustav Mahler a) Nun will die Sonne hell aufgehen. b) Nun seh'ich wohl warum so dunkel Flammen. c) Wenn dein Miitterlein. d) Oft denke ich sie sind nur ausgegangen. e) In diesem Wetter. Léon Combé, bariton, met het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit 2. Sinfonia sacra in memoriam patris Guillaume Landré. Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Paul van Kempen. 14.45 „AL TOT MIJN LIPPEN STAAT HET WOELEND WATER". Voordracht uit de Psalmen in de Nederlandse berijming van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar. Muzikale omlijsting door Rosa Spier. 15.05 1. Pavane pour une Infante défunte M. Ravel. Maastrichts Stedelijk' Orkest o.l.v. André Rieu. 2. Miroire de peine H. Andriessen. Corry van Beckum, sopraan, met het orkest „L'estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog. 3. Prelude, Elegie en Finale Racine Fricker. Strijkorkest „L'estro Armonico" o.l.v. Jan de Hoog. 4. Psaume du fond de l'Afoime (De Profundis), Lily Boulanger. Annie Hermes, alt, met het R. K. Residentiekoor en het Residentie-orkest o.l.v. Nico Verhoeff. 16.10 Consolations (Vertroostingen) Fr. Llszt. Gordon Manley, piano. 16.30 VESPERS van Zondag Sexagesima in de Kapel van het Cisterciënser- klooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk. 19.45 NIEUWSBERICHTEN. 20.00 HET NATIONAAL RAMPENFONDS door Dr. L. G. Kortenhorst, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 20.05 PARCE DOMINE. Programma van kerkmuziek. Sprekers: Pater B. Brockbernd O.S.B. en Aalmoezenier J. B. van Croonenburg. 20.30 LIEDERENPROGRAMMA (gr.pl.) 1. In questa tomba obscura L. v. Beethoven. Gerard Souzay, bariton. 2. Soccoretemi ch'io more Carissimi. Kirsten Flagstad, sopraan. 3. Allerseelen Fr. Schubert. Gerard Souzay, bariton. 4. Nacht und Traume Fr. Schubert. Irmgard Seefried, sopraan. 5. Chanson triste H. Duparc. Charles Panzéra, bariton. 6. II pleure dans mon eoeur Cl. Debussy. Uit „Ariettes oubliées". Jenny Fourel, sopraan. 21.00 O DIERBAAR LAND. Klankbeeld door Tom Bouws. 21.30 1'. Trauersymphonie Locatelli. 2. Serenade voor strijkorkest E. Elgar (gr.pl.). 22.10 „WEERLOOS SLEUREN MIJ DE BARRE VLOEDEN". Voordracht uit de Psalmen in de Nederlandse berijming- van Gabriël Smit, door Willem Tollenaar. Muzikale omlijsting door Rosa Spier. 22.20 NEGRO SPIRITUALS. O Lord what a morning. Deep River. Were you there. Sometimes I feel like a motherless child. Joshua got a battle. 22.45 AVONDGEBED EN LITURGISCHE KALENDER. 23.00 NIEUWSBERICHTEN. 23.15 GRAMOFOONMUZIEK. ten te over waren. Het is waar dat schepen werden gedirigeerd," waar voldoende schepen waren. Het is waar dat de Amerikaan se kolonel John Lins te Steen bergen vragen om amphibievoer- tuigen kreeg om mensen in doodsnood te redden, die al lang in veiligheid waren. Maar het is even waar, dat de verbindingen in en om de waterwoestijn wanhopig slecht zijn en dat .te veel instanties, noodgedwongen door elkaar moes ten werken. Het was: redt, wie kan redden. Helpt, waar gehol pen kan worden Even plotseling als de storm vloed van Zaterdag op Zondag het land overrompelde, even plotseling heeft zich een stort vloed van hulp uit binnen- en buitenland gevormd. Tijdens de onoverzichtelijke si tuatie der eerste dagen zijn dat geven alle autoriteiten in en om de noodgebieden gaarne toe fouten gemaakt. Hulp werd ongebruikt gelaten, terwijl elders hulp werd ontbeerd. Lang zamerhand echter begint orde op zaken te komen. Donderdag moest Krabbendijke plotseling worden geëvacueerd. Er waren in de kortste keren voldoende mensen, vaar- en voer tuigen. Te Steenbergen dreigde de Stoofdiik door te breken. Vliegtuigen van Gilzerijen „jak kerden" af en aan om zandzak ken af te werpen. Hout en man schappen waren snel en vol doende aanwezig. Damwanden werden geslagen, zakken gevuld, vervoerd en in de bressen ge worpen. Zo werd het gevaar ge keerd. Kalm-aan worden de' enthou siaste en onvermoeide, doch ge ordende mensen in vaste banen geleid. En deskundig gedirigeerd. Zo zal er minder teleurstelling zijn en minder gemor. Men rea liseert zich, dat Zondag geen enkel organisatiepatroon bestond, anders dan dat van militairen, van het Rode Kruis en van en kele verenigingen. Overziet men de prestaties der laatste dagen, in de lucht en in en op het wa ter gedaan, dan erkent ieder eerlijk mens, dat deze zeer, zeer groot waren. Velen hebben meer willen doen, doch menselijker wijs gesproken is het uiterste gedaan. Hulplawines. Het was aanpakken met hulp lawines, die voor sommige on derdelen afwachten noodzake lijk maakten wie men ook spreekt militairen of burgerlijke lei ders .erkennen dit. Er is aan het waterfront gevochten en er wordt no-g gevochten in deze „operatie zandzak", die zeker reserve behoefde Deze reser ves worden, dank zij de spon taniteit van vele duizenden vrij willigers automatisch gekweekt. Het menselijk uithoudingsver mogen is benerkt. Wij spraken velen, die dagen en nachten lang aan de diiken gewerkt hebben, of gevaren met redding boten, of gezorgd hebben voor gewonden en zieken, of hebben gewerkt aan vervoer en registra tie der geëvacueerden. Tal van dezen ziin aan het uiterste van hun krachten en kunnen en zij moeten door andere vervangen worden, die nu. zij het nu pas, moeten aanpakken. Zii komen van pas, die reserves die moes ten afwachten, voordat zij kon den aanpakken. Een onderdeel van het Neder landse leger, dat thans aan ver vanging toe is, is het Corps Commandotroepen onder Overste Beets. Men hoort in de streken van de Zevenbergse Heek en Tholen wonderen vertellen over deze kerels, deze vechters, die doorlopend in levensgevaar hun hardheid, hun bekwaamheid en hun menslievendheid hebben bewezen. Dankbaar zijn vele vluchtelin gen, ook voor de grandioze plichtsbetrachting en grenzeloze zelfopoffering van de Franse genietroepen, deze verbeten vechtjassen met hun prachtig amphibie-materiaal, die stuk voor stuk hebben bewezen dat zij uitstekende soldaten, speciaal ook in deze natte oorlog zijn. Vele duizenden hebben hun levens aan genoemde groepen en aan vele anderen niet genoem den, te danken. Groot is de dankbaarheid. Ondanks de felle wonden, die stormvloed bij haast ontelbaar velen sloeg. En achter het waterfront vocht vrijwel heel Nederland mee om de troepen te steunen en de ha veloze geredden te vervoeren, te kleden, te verzorgen en onder dak te geven. Gebrek aan organisatie was er. En nog loopt lang niet alles op rolletjes. Maar dat het uiterste is gedaan zal niemand kunnen ontkennen en evenmin dat er nog ontzaglijk veel aan het wa terfront zal moeten gedaan wor den om de situatie m de hand te krijgen. Nog is alle leed helaas lang niet geleden. Van afwachten komt nog steeds aanpakken. FINANCIEEL COMMENTAAR Hoewel nog niets definitief be kend is omtrent de schade, die de geweldige overstromingen van de laatste dagen aan de volkshuis houding hebben toegebracht, staat wel vast dat de economische en financiële gevolgen zowel di recte als indirecte diepingrij pend zullen zijn. De grootscheep se hulpactie, het droogleggen van de ondergelopen gebieden, het herstel en de wederopbouw van huizen, bedrijfspanden en wegen, de installering van de van alles beroofde getroffenen en hun on derhoud, gedurende de tijd dat zii niet in staat ziin hierin zelf te voorzien, zal honderden millioe- nen vragen. Daarbii komt dan nog de in directe schade in de vorm van minder exportmogelijkheden en wellicht grotere importbehoefte uit hoofde van de herstelwerk zaamheden en de vervanging van verloren gegane productie die voor de nationale voorziening be stemd was. Het is zonder meer duidelijk dat hetgeen door de particuliere cha- ritas bijeengebracht kan worden hoe gewaardeerd, nuttig en noodzakelijk dit ook is in geen verhouding staat tot de enorme omvang van de schade. De rege ring zal maatregelen moeten be ramen om de gelden voor het herstel te vinden, \yant het gaat hier om een nationale ramp. Reeds is de mogelijkheid geop perd om hef milliard van de te genwaarde van de Marshallhulp voor dat doel te deblokkeren. De Amerikaanse regering heeft reeds officieus laten weten dat zii tegen dé blokkerinv in principe geen bezwaar heeft. Hoe groter het bedrag, dat van deze rekening vrijgemaakt wordt, echter is, des te sterker zal ook het inflatoire effect ervan zijn. Dit effect zou dan weer tegenge gaan kunnen worden door de ste rilisatie van koopkracht via e<M staatslening De financiële last van de ramp zou in 'dat geval tot uitdrukking komen in een stijging van de staatsschuld met de daar mee verbonden verhoging van' het bedrag, dat jaarlijks aan rente be taald moet worden. Het alternatief is financiering uit de belastinggelden. Dat betekent echter bii de huidige verhouding tussen de inkomsten uitgaven van de overheid belastingverhoging, wil men een inflatie vermijden. Iets wat bii de huidige conjunc tuur de recente debatten in de kamer hebben het weer eens naar voren gebracht niet bevorder lijk is voor de noodzakelijke ont- piooïng van het bedrijfsleven. Het komt ons voor dat in de gegeven moeilijke situatie een i combinatie van bovengenoemde middelen tot de beste oplossing i zal leiden. Wellicht is het moge lijk bij eventuele maatregelen in de fiscale sfeer een extra-belas ting te heffen op de winsten, die eemaaM worden bii de uitvoering van de herstelwerkzaamheden. Dit zou m deze biizondere situatie nmts afdoen aan hot beginsel dat iedere bnrcor in celiike mate be lastingplichtig is. Het gaat er hier naar onze menine slechts om of i-„t nractiseh moeeliik is. President Pauselijk hulpwerk naar Nederland ROME Naar het K.N.P. ver neemt zal behalve de Pauselijk waarnemer Mgr. Lambertdni ook de president van het Pauselijk Hulpwerk en van de Internatio nale Caritas-organisatie, Mgr. Fernando Baldelli naar Neder land komen. Mgr. Baldelli is reeds uit Rome vertrokken en zal voor het Pauselijk Hulpwerk en de Internationale Caritas in de getroffen gebieden nagaan, aan welke hulp de meeste be hoefte bestaat. Verder verneemt het K.N.P., dat de Vicaris-Generaal van Ro me, Kardinaal Micara, en de aartsbisschop van Genua, Kar dinaal Siri, in hun diocesen op roepen hebben gericht tot de Katholieken om de door de wa tersnood zwaarbeproefde bevol king te hulp te komen. Zij heb ben de leiding van deze hulp acties op zich genomen. De bis schop van Parma, Mgr. Colli, zal een hulpcolonne zenden. (Abusievelijk is in sommige radioberichten gemeld, dat de aanbieding om kinderen in Ita liaanse vaeantiecentra onder te brengen zijn uitgegaan van de Italiaanse regering. Wij wijzen er op, dat het initiatief hiertoe uitgaat van de H. Stoel en dat de kinderen worden onderge bracht in de vacantiekolonies van de H. Stoel.) Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië: M.S. „Talisse" (12 Febr.); Nw. Guinea: M.S. „Lang- koeas" (12 Febr.); Ned. Antillen M.S. „Willemstad" (17 Febr.): Suriname: S.S. „Cottica" (18 Febr.); Unie v. Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: M.S. „Oranjefon tein" (10 Febr.); Canada S.S. „Rijndam" (12 Febr.); Australië en Nw. Zeeland: M.S. Fairsea" (12 Febr.); Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay, Bra zilië: M.S. „Alhena" (11 Febr.). Naar wij vernemen staat de regering op het standpunt, dat er ten aanzien van de woningbouw in de noodgebieden de grootst mogelijke hulp van rijkswege ge geven moet worden. Over de grootte van de komende schade regeling en haar werkwijze wordt thans nog overleg gepleegd tussen de Ministers van Weder opbouw en Financiën. Het ministerie van Weder opbouw beschikt nog over weinig betrouwbare gegevens, zodat op het ogenblik nog niet vast staat hoeveel woningen in de nood gebieden verwoest en hoeveel zwaar beschadigd zijn. Vooral Goeree-Overflakkee en Schouwen en Duiveland zijn on bekende factoren. De omvang van de schade zal pas vastgesteld kunnen worden, wanneer de pol ders zfjn leeggepompt en de dij ken hersteld zijn. Veel kan in de komende maanden afhangen van de weersgesteldheid. Door storm kunnen vele woningen, die thans nog overeind staan, ondermijnd worden en in puinhopen veran deren. Ten aanzien van Voorne-Putten en de Hoekse Waard, die bezocht zijn door de directeur-generaal van de Wederopbouw, ir. van der Meer, bestaat de verwachting, dat vele beschadigde huizen nog her steld kunnen worden. Deze her stelwerkzaamheden zullen zeer waarschijnlijk plaatselijk aan gepast en uitgevoerd worden. Van buitenaf zullen hier geen versterkingen aangevoerd behoe ven te worden. Het is ook niet met zekerheid bekend, of de komende woning bouw in de door het water ge teisterde gebieden van invloed zal zijn op de woningbouw in an dere delen van ons land. Zeker is, dat de woningbouw in de noodgebieden met prioriteit be handeld zal worden. Deze her bouw zal waarschijnlijk niet op alle eilanden tegelijk worden aangepakt, omdat alle eilanden niet tegelijk drooggepompt zullen zijn. Deze spreiding zal wellicht de ongestoorde voortgang van de wederopbouw in de andere ge bieden bevorderen. Bijna drie ton schade in Zandvoort ZANDVOORT De storm schade aan gemeentelijke eigen dommen te Zandvoort wordt nader geraamd op f 150.000, die aan particuliere eigendommen op bijna f 130.000. In een spoedeisende raads vergadering werd voorlopig een bedrag van f 65.000 gevoteerd voor de uitvoering van de meest urgente herstelwerkzaamheden. Vincent v. Gogh-herdenking op Drakenburgli Ter gelegenheid van het feit, dat Vincent van Gogh honderd jaar geleden in Noord-Brabant werd geboren, zal van Zaterdag 28 Februari tot en met Zondag 1 Maart op Volkshogeschool Dra- kenburgh een weekend worden gewijd aan zijn leven en werk. Inleidingen zullen worden ge houden over de betekenis van Van Gogh voor de de moderne kunst, over verwante stromingen in de letterkunde en over de in vloed van de moderne profane kunst op de ontwikkeling van de hedendaagse religieuze kunst. De hefschroefvliegtiiigen hebben hun arbeid nagenoeg voltooid. In de dagen van de afgelopen ramptveek heb ben zij een grote bijdrage geleverd aan de reddingswerk zaamheden van die duizenden ge'isoleerden op de enkele plukjes dijk en terp in de Zeeuwse binnenzee. Dinsdag pikten zij in twee uur tijds 125 evacué's op, Donderdag brachten zij tussen negen uur 's morgens en half vijf in de middag 450 personen in veiligheid. In totaal hadden de zeven Amerikaanse machines, die tot gisteren aan het werk zijn geweest 625 mensen gered. Alle Ameri kaanse helicopters zijn op het vliegveld Woensdrecht gestationneerd. Majoor Jack W. Ruby, een 34- jarige heliocopter-piloot van de 37ste 'Engineer Combat Group' in West-Duitsland, gaf ons via de telefoon een levendig verslag van het evacuatiewerk. De he licopters hadden moeten optor nen tegen een storm, die nu en dan een snelheid van bijna 70 km per uur bereikte, maar wis ten desondanks in de loop van Donderdagmiddag 450 mannen, vrouwen en kinderen uit het vrijwel geheel overstroomde Nieuwe Tonge op Overflakkee naar Middelharnis over te bren gen. Hoewel ze op niet meer dan drie personen berekend zijn, vervoerden zij dikwijls vijf of meer mensen tegelijk. Een „vlie gende windmolen" met Luit. Er- hardt aan de stuurknuppel had ueht zelfs acht kin- op een vlucht deren aan boord. Het kwam meermalen voor dat er op elk van de aan weerszijden van het toestel bevestigde draagbaren twee kinderen werden vastge bonden zodat er voor hun ouders ruimte bleef in de cockpit. Een vrouw van 92. De eerste honderd evacué's waren voor 't merendeel oudere mensen er was zelfs een vrouw van 92 bij die er zo slecht aan toe waren dat zij wel op de draagbaren vervoerd moesten worden, aldus Majoor Ruby. De meeste mensen kon 't niet schelen hoe ze geëvacu eerd werden, maar sommige kinderen werden bang en be gonnen te huilen ,toen wij ze op de draagbaren vastsjorden. Ik geef grif toe dat ikzelf ook doodsbenauwd zou zijn als ik op zo'n manier moest vliegen. Op 'n gegeven ogenblik kreeg ik met benzinegebrek te kam pen en was genoodzaakt de kist op een droge plek aan de grond te zetten, maar gelukkig kon ik contact krijgen met Luit. Erhardt, die voldoende benzine bij zich had om mij in staat te stellen mijn vlucht te vervolgen. Een andere piloot, Luit. Vass van de Eerste Infanteriedivisie, moest door motorstoring 'n nood landing maken, maar ook hij slaagde er in het zaakje te kla ren en de kist weer in de lucht te krijgen. Dit is de afschuwelijkste ramp, die je je kunt voorstel len, ging Ruby verder. Hier en daar zagen wij lijken drijven en het aamtal kadavers van koeien, varkens, schapen en paarden was bijna niet te tellen. Alleen de dorpsstraat in Nieuwe Tonge steekt nog ongeveer der tig centimeter boven het water uit. De huizen in de .onmiddel lijke omgeving hebben tot nu toe nog maar weinig water schade opgelopen. Verderop-staat,' echter alles blank. Het erj»ife' van alles is nog de vloed, waar door twee maal per dag het kolkende water door de honder den gaten in de dijk naar bin nenstroomt. De arme drommels, die nog niet geëvacueerd waren, maakten een ontzettende tijd door. Ze hadden zich net zo goed midden op de Oceaan kunnen bevinden. Het enige wat wij kon den doen was zo snel mógelijk ingrijpen. Ruby vertelde dat de helicop- ter-piloten bijna twee en een half uur hadden verdaan met het zoeken naar een schip dat blijkens opgevangen S.O.S.-sig nalen met 500 mensen aan boord in zinkende toestand verkeer de. Wie dit valse bericht de wereld in heeft gestuurd, is nog niet bekend. Dé Amerikaanse vliegers wor den bijgestaan door drie Ne derlandse officieren van de lucht macht, die als tolk fungeren en hen behulpzaam zijn bij het „inladen" van evacué's. In Me lissant is 'n benzinedepot geves tigd, dat door lichte Nederlandse vliegtuigen bevoorraad wordt. Advertentie) Vraag dan zo spoedig mogelijk een prospectus aan bij Sinds meer dan 10 jaar heeft onze „Schriftelijke "Kweek school ongeëvenaarde successen, leder jaar slagen tientallen cursisten voor het Staatsexamen voor Onderwijzer. Zeer goede opleidingen zijn ook: H.B.S., Staatsexamen Gymnasium en Mulo. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 91. Naargelang de exprestrein noordwaarts donder de, voelde Theodoor zich sterker. 's Avonds arriveerden zij in Breda. „Op naar de Laurierdreef", zei Theodoor, „ik wil de zaak zo spoedig mogelijk in orde hebben". ,Och nee, Theo, laten we naar je broer George gaan en daar overnachten. Ik ben zo moe". „Arm kind", zei Theodoor, „ik ben helemaal niet moe. En mor gen zou ik misschien wèl moe kunnen zijn". Hij ontbood onvervaard een taxi en gelastte met veerkrach tige stem: Laurierdreef 7. Zij be reikten het bekende huis. „Eindelijk", zei Theodoor, „het is een lange, merkwaardige om weg geweest om hier samen te Door Toon Kort ooms kunnen arriveren. De laatste étappe begint, we nemen de bin- nenbocht". Hij trok het sidderende meisje mee en klopte aan. Rustig kwa men de voetstappen van Joseph door de gang. Voor het eerst in zijn droog, gelijkmatig leven kwam deze houten dienaar uit de plooi. Hij uitte een kreet en riep: „Goddank!" Na 'n korte begroeting zei Theo door: „Laat Clarence bij haar groot moeder binnen en breng mij on middellijk bij jonkheer Menda van Daal". .Mijnheer is helaas niet thuis". „Goddank!" zei Clarence. En mevrouw Legrande?" vroeg Theodoor. Joseph wilde antwoorden, maar dit was overbodig. Ergens diep weg in het huis klonk een ver trouwd geluid: stap.. - stap., knots!., stap., stap., knots! „Goddank!" zei Theodoor. Toen hadden ze alle drie dank gebracht aan de Hemel. Zij verscheen plotseling in de omlijsting van de deur achter in de gang. Het zachte licht van de hall-lamp scheen op haar ver heerlijkt gelaat. „Kinderen!" riep zij uit. „God zij dank dat jullie er zijn". Clarence wierp zioh snikkend in de armen van de oude dame. Me vrouw Legrande boog zioh naar haar toe. De triomfantelijke vreug de verdween niet uit haar trekken ofschoon ook zij nu weende. Theodoor keek eerbiedig toe. Het speet hem, dat de heer des huizes afwezig was. Hier had men hèt moment om hem voor de voe ten te slingeren: „Ziehier wat je je enigst kind hebt aangedaan!" Theodoor zag het voor zijn ogen gebeuren en verlustigde zich in het dramatisch tafereel. Maar niet lang. Mevrouw Legrande had hem ook omhelsd. Zij had mannen kracht in haar armqn! Theodoor meende te stikken. Nu wordt ik vlak voor mijn verloving nog gauw doodgeknepen, dacht hij. Doch toen hij zich als een riet stengel na de windvlaag weer had opgericht, hoorde hij mevrouw Legrande schreeuwen: „Joseph, de beste champagne, die je vinden kunt!" In de salon vierden zij de te rugkeer. De Barsoi lag met zijn lang, spits gezicht van de een naar de ander te kijken. Mevrouw Legrande rookte een Braziliaanse sigaar en riep harder dan ooit tevoren: „Dit kinderen, is de dag waar ik door al die eenzame dagen heen naar verlangd heb!" Theodoor en Clarence moesten alles uitvoerig verhalen. En zij knikte maar. „Het is een wonderlijke geschie denis" zei Theodoor tenslotte". „Welnee jongeman", riep me vrouw Legrande, „alles is verlo pen zoals ik het mij voorgesteld had". „Dan bent een wonder", zei Theodoor. „Niet in het minst, jongeman. Mijn hart, mijn liefde voor jullie, heeft alles geleid". „Mevrouw", zei Theodoor ont roerd. „ik moet u ook namens André en het orkest nog eens hartelijk danken. Volgens mij heeft u beslist een soort menselijk wonder gedaan". Zij wuifde met haar Braziliaan se sigaar en riep: „Doodeenvoudig! 'Een kind be grijpt het. Ik ken Johan. Het zou toch te dwaas zijn, dat hij Cla rence zomaar aan een wildvreem de Fransman zou laten. Bij ma dame Perné informeerde ik naar die Pierre Delcroix Jr. Zij kent heel Parijs. „Delcroix Jr. bestaat niet', zeide zij. „Er bestaat wèl een Delcroix, directeur van het Grand Théatre National, maar die man is vijf en zestig jaar oud". Wij waren het er spoedig over eens, dat Johan loog. Vervolgens informeerde ik bij de^ vreemde lingendienst te Parijs naar de verblijfplaats van Clarence Le grande. Drie dagen later wist ik, dat Clarence in de Rue Marti nique woonde, bij Guilaume Mal- lot. Ik schreef hem, herinnerde hem aan de belofte eertijds, dat hij aan onze zijde zou staan en verzooht hem mij omgaande te laten weten met wie Clarence verloofd was. Hij schreef prompt terug, dat Clarence met niemand verloofd was. Zij leed echter veel door de ontrouw van Theodoor, die zich met een meisje van de Franse ambassade in Den Haag afgaf. Ik wéér naar Madame Per né. Toen had ik de zaak rond. Johan speelde jullie tegen elkaar uit. Ik had hem dat rechtuit kun nen zeggen, maar dat léék mij niet, Jullie moesten elkaar op een natuurlijke wijze ontmoeten. Een min of meer langdurige schei ding loutert de gelieven. Het heeft mij wel wat correspondentie ge kost." Mevrouw Legrande leunde ach terover en keek tevreden naar haar kleinkinderen. „Wel toevallig, dat wij elkaar in de schouwburg van Delcroix terugvonden", zei Theodoor. (Wordt vervolgd.)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11