mg Ramp Verlaten land en kolkend water Hij huilt, de Franse korporaal, hij huilt een half uur... Met man en macht wordt aan dijkherstel gewerkt Stofzuigers il Rampenfonds itofzuigerhuis Dagblad voor Alkmaar en omgeving 35.000 koeien verdronken 1372 doden woord van Koningin. i honderd foto's uit lebied en een kaart luren van de nde landsdelen. i's. Gebonden, maat 19 x 25 /2 cm. is f. 3.50. Door >ze samenwerking gehele opbrengst e aan het miimmmiiHiimimiii; Zwarte Dolf BERGEN OP ZOOM - Wij zijn in de avond op weg naar Halsteren en verder doortiaar het water De weg er heen is spaarzaam verlicht. De lampen in de huizen geven enigszins de richting aantot aan de plaats waar nog wet huizen staanmaar geen lampen meer branden. Daar slaat het water tegen de plafonds en de lampenkappen drijven misschien al ergens in het Volke rak of in het Hollandsch Diep; wie zal het zeggen? Het is overal grimmig donker. Van het water is de stuwende vaart alleen maar te horenlinks en rechts van de weg. Stukken hout en halve daken hopen zich op tegen de kanten. Aan de einder moet nog wel leven zijn Lichtarmen van zoeklich ten tasten over het ziedende watermaar breken uiteen in wolken en nevels Een spookachtige flits. Dan floepen de lichten weer uit. r Bijna 17 millioen voor Rampenfonds Commissie voor getroffen gebied Vliegtuigen voeren rotsblokken aan Prins vraagt in Zierikzee bevolking te evacueren iiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiirc .Victoria", Dordrecht, ;t de leveringen aan n aanvang gemaakt algende week weer ig vinden. DE en betaal bij Uw boekhandel Snelle hulp is dubbele hulp. Onmiddellijke inschrijving >n betaling zijn dringend jewenst. DE VEREENIGING TER BEVORDERING DES BOEKHANDELS f 2.— PER WEEK ERE MERKEN STOFZUI- )NDERDELEN KELINRICHTING 32 - ALKMAAR - TEL. 5374 vloerbedekking kamers, gangen, hall,.enz.,.enz- t slechts I origineel import twisted matting prijs als U normaal voor gewoon jelen. Maar aan elk lijden beetje aan het slot van lden zich lijdzaam in hun afremde, om het erf van Hij stopte voor het hek, yvesant de brand in zijn aat", zei de boer, die op 5 e drukken. „Ik had jullie S 1 ja, zo bar is het niet, IjZ *aa<n, voordat er gewerkt 5 :e tijd wel hard no ;1 verbaasd naar Sijmen. 5 twee manskerels hier zou 5 i en nou wil je me...." S zei Sjef, die nog steeds ZZ len had. en hij liep met 5 boerderij, trouw gevolgd NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 pe» week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m.. minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—: familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230; Schagen Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Hi Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 7 Februari 1953 48e Jaargang - No. 12698 (Van onze speciale verslaggever) Het is wanhopig zoeken zo. En er stort zich intus sen een wilde hagelbui op dit verdrietig stukje van het verdrietige land. Waar de weg in het water gaat, staat een rijkspolitieman zich de armen warm te slaan. Wanneer er mensen of auto's komen over de weg, zwaait hij met een rode lamp. Tot hier toe en niet verder... Aan de overkant van de klotsende zee ligt het geïsoleerde Tholen. Er is in het stadje te weinig slaapruimte en er is nog nèt voldoende eten. "De enige verbinding van deze kant is een amphibievaartuig. Als een hongerig monster met liolle ogen en ralelende muil komt het gevaarle spattend en druipend uil liet water omhoog. Vev- kleumde soldaten helpen het keren en dan gant het weer terug in de tierende golven en in het angstige donker, volgeladen met vaten olie die door een vrachtauto zijn aangevoerd. E11 verder gaan er enkele mensen mee, die in Tholen wonen of er noodzakelijk moeten zijn. De politieman heeft echter eerst hun papieren gecontroleerd Want zelfs in dit bittere uur gaan er nog dieven ei^ plunderaars door de dodelijke nacht Wanneer komt de amphibie- (ank terug? Het is niet te zeggen. Wij gaan daarom over een andere donkere weg, een paar kilometer hoger Brabant in. Bij lichtjes aan de kanten waaien Rode Kruis- vlaggen in de wind. Ergens staan wat mannen en vrouwen bij een wagen met koffie voor de sol daten, die terugkomen van de gedichte gaten in de verweekte dijken. Elke weg naar het Wes ten loopt in het water dood. Op die stille, verlaten grenzen doemen, in de lichten van de trucks op het land, weer andere groepen soldaten op vanaf de smalle streep vaste grond, die is drooggebleven. Er zijn Franse militairen bij, helmen op, zeiltjes om hun nek gebonden, hoge laar zen aan. Ze kunnen er geen woorden voor vinden. Zelfs geen Franse. Ze zeggen alleen maar: „beaucoup de vietimes" en klau teren dan met hun schoppen en houwelen hoofdschuddend de transportwagens in. „Het is erger nog dan de oor log", zeggen ze en Wijzen naar de verte van het gulzige water. Zc zeggen, dat ze witte mensen hebben zien drijven op die zwarte zee en dat ze nog roepen hebben gehoord, binnen in de daken, die als driehoeken op het water schommelen. Er is met een boot geen door komen aan vanavond. Ze hebben Schouwen-Duiveland, Goeree- Overflakkee, Tholen en St. Phi- lipsland zullen dit jaar geen oogst meer dragen. De Noord-Westhoek van Noord-Brabant zal misschien nog iets opbrengen, maar het zal tenminste twee jaar duren eer de opbrengst weer normaal is. De schade aan landbouw en veeteelt is enorm. Er zijn naar schatting 35.000 koeien verdron ken en talloze paarden, terwijl een slachting werd aangericht onder kleinere dieren als varkens en kippen. De totale schade is veel groter dan de bruto jaar productie van f 325 millioen, die het getroffen gebied opleverde. Alleen op Schouwen en Goeree waren b.v. al 477 tractoren, die zes tot veertienduizend gulden per stuk kosten. Daar zeer grote voorraden voed sel dit jaar van hieruit niet aan de markt zullen komen, zal ons land voor verschillende producten moeten gaan importeren inplaats van exporteren. Schouwen-Dui veland leverde b.v. in 1951-1952 8600 ton wintertarwe, 7200 ton lomergerst, 2200 ton erwten, 6000 ton vlas, 36000 ton aardappelen en 92000 ton suikerbieten. Goe- ree-Overflakkee van dezelfde producten resp. 7000, 4300, 3000, 4600, 82000 en 100000 ton. Het overstroomde gebied omvat 6 pet. van de Nederlandse cultuur grond en daarvan juist de meest hoogwaardige. het nog geprobeerd, de Fransen, maar het is niet gelukt. Het wa ter is een kerkhof van punten en pinnen, van hekken en brok ken steen, die er vlak onder de oppervlakte op loeren, de kleine boten lek te slaan. En daarbij wordt het water nog opgestuwd door de wind en slaat roer en peddels stuk. Het licht van de schijnwerpers komt niet verder dan sneeuw en hagel, en dat is niet verder dan een paar meter. Een van de Franse jongens heeft de ontroering al dagen lang opgekropt onder dat grondzeiltje om zijn nek. Maar nu, daar aan de grens'van ver laten land en kokend water, moeten de zenuwen los. Er is toch niemand anders in dat duivelse donker dan zijn mak kers en die zit het ook tot de keel. Hij huilt, de Franse kor poraal en hij huilt een half uur. Hij kan er niet mee ophouden. Hij heeft zélf twee kleine kinde ren. Zij slapen een zoete, vredige slaap in hun wiegje en bedje in een veilig thuis, ergens achter Lyon. En daarom moet hij hui len, de Franse soldaat. Hij huilt om de kinderen, die hij heeft en om die andere kinderen, die hij gisteren en vandaag levenloos uit het water heeft opgevist Tegen de hemel schuiven rode en groene lichtjes. Ze dansen in de wind. Het zijn de boordlichten van Amerikaanse helicopters, die zijn opgeroepen voor opnie'uw bedreigde dorpen, waar eens onze eilanden waren. De toestellen zijn Hiernaast: De evacuatie uit de getroffen gebieden - Van 'w verlaten dijk bij Oude Tonge morden de mensen per bootje weggehaald. Luchtopname ANP-foto Hieronder: Een dijkdoorbraak bij Oos- terland op het eiland Schouwen. Het eiland Schouiven is een van de zwaarst getroffen gebieden in het overstroomde land. Vier-vijfde gedeelte van het eiland slaat onder waterhonderden mensenle vens, en hel verlies van duizenden stuks vee zijn er te betreuren. (Luchtopname AlSP-foto Het aantal slachtoffers is thans tot 1372 gestegen. De lijst van gisteren moet wor den aangevuld met 3 slacht offers die bij Zijpe van el ders zijn aangespoeld, ter wijl ook 4 slachtoffers wer den gemeld uit Krimpen a. d. IJssel, 8 uit St. Philips- land, 3 uit Kerkwerve, 1 uit Dordrecht en 1 uit Zuidland 's-GRAVENHAGE - Bij hel Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag van f 16.900.000.- geteld. Eisenhower benoemt: WASHINGTON, 6 Febr. (Reu- Ier). President Eisenhower heeft een kabinetscommissie in gesteld, die plannen zal maken voor hulp aan de door de over stroming getroffen gebieden in West-Europa (met inbegrip van Groot-Brittannië In een verklaring van 't Witte Huis wordt gezegd, dat het kabi net eenparig van oordeel is, dat het Amerikaanse volk de getrof fen gebieden wenst te helpen. Voorzitter van de commissie is John Foster Dulles, de minister van buitenlandse zaken. Leden zijn Charles Wilson, minister van defensie, Ezra Benson, minister van landbouw en Harold Stassen, directeur van het bureau voor de wederzijdse beveiliging. De commissie heeft opdracht de feiten na te gaan en aanbevelin gen te doen omtrent de wijze, waarop de slachtoffers geholpen zullen worden. RUIM 5 MILLIOEN UIT HET NOORDEN GRONINGEN Aan collectes en giften uit de drie Noordelijke provincies werd reeds thans het bedrag van ruim 5 millioen ge vormd, bestemd voor het Natio naal Rampenfonds. Hierbij zijn niet gerekend de particuliere giften via giro- of bankrekening. Jordaan sluit Zondag alle café's De voorzitter van een inder haast gevormd comité, be staande uit caféhouders in de Amsterdamse Jordaan, heeft de pers het volgende medege deeld: „Van hogerhand hebben wij niets vernomen over sluiting van café's op Zondag a.s. Wij, caféhouders uit de Jordaan, 52 in totaal, hebben besloten onze café's op de nationale rouwdag niet te openen". nog van Woensdrecbt opgestegen. Het is hondenweer, maar ook de Amerikanen staan in dit honden weer voor niets. Wat zij met die zoemende sprinkhanen weten te presteren grenst aan het ongelofelijke. Ge- evacueerde vrouwen uit Ooster- land en Stavenisse hebben ons ervan verteld. Die kerels hebben hun toestellen op punten van daken neergezet en zelfs op de takken van de bomen. Zo zijn er nog gered van hen, die zich in het opgegeven Stavenisse aan de wanhoop hadden vastgeklampt. De piloten hebben hen in de kleine veilige cockpit ge trokken, en twee meisjes zijn met touwen en bandelieren onder aan een toestel vastge bonden. Zo zweven zij voor zichtigjes meter voor meter vooruit, zo worden zij zachtjes op het land weer neergezet. De piloot heeft met, zijn grote handen de verkleumde gezichtjes warm gewreven. Dan drukt hij er een kus op. Hij kan verder niets meer doen. Hij moet weer omhoog. (Vervolg op pagina 7) Gisteren is de evacuatie van de bedreigde bevolking van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden voortgezet en na genoeg voltooid. Van alle kanten stromen berichten bin nen over het dijkherstel dat met man en macht wordt voortgezet. Prins Bernhard, die per hef schroef vliegtuig o.a. een bezoek bracht aan Zierikzee, heeft daar op de markt de nog aanwezige bevolking toegesproken en be wogen te evacueren. Oosterland, ISieuwerkerkOuwer- kerk en Dreischor op Duiveland zijn geheel verlaten. De evacuatie van Renesse wordt voorlopig onnodig geacht. BS De burgemeester van Poort vliet op Tholen noemde de toe stand hoopvol. Een gat in de dijk I is dicht en heeft de naoht door staan, aan het herstel van het tweede werken Nederlandse en Franse soldaten. Algehele eva cuatie is vooralsnog niet nodig. Het gat in de dijk bij Papen- drecht is gediaht, waardoor verdere overstroming van de Alblasserwaard kan worden voor komen. De route door de Lang straat van Den Bo6dh naar Geertruidenberg is weer berijd baar. Een deel van de geëva- cueerden van Sprang-Capelle kon terugkeren. De radio-uitzendingen van de bijzondere berichtendienst kon den gisteren worden terugge bracht tot uitzendingen alleen op de hele uren. Zeer vele in stanties zijn thans weer via korte golf of telefoon bereikbaar. De radio, die zo'n schitterend aan deel heeft gehad in het hulpver- leningswerk, kon daardoor tot iets normaler diensten terugke ren. Maar de noodtoestand behoort allerminst tot het verleden. Gis teren bestond op vele plaatsen dringend gebrek aan lieslaarzen en rubber handschoenen. De be schikbare voorraden waren uit geput. Het Rode Kruis deed een dringend verzoek om opgave van elders nog aanwezige voorraden. Op de rede van Oude Tonge arriveerde gisteren een boot met aan boord een dokter met serum. Daar de boot niet kon binnenlopen, kon ook de dok ter niet aan land komen. Hij werd door een hefsohroefvlieg- tuig van het schip gehaald en naar zijn bestemming vervoerd De Amerikaanse hulpver lening is met enorme inzet van materiaal voortgezet. In Breda zijn 1800 man geconcentreerd, af komstig van 17 verschillende on derdelen, die tot één nieuw batal jon werden geformeerd. In dit gebied werden 64 ducks ingezet. In Breda hebben de Amerikanen nu 150 5-tons kipwagens en 9 ta-nkboten. Voor het dijkherstel zijn rots blokken nodig, waarvan hele vrachten thans per vliegtuig uit Duitsland worden aangevoerd. De Amerikanen dichten dijken door een barly-brug over de doorbraak te construeren, deze op te vullen met zand en rotsen en daarna met dynamiet in de lucht te laten springen. in Osseodrccht zijn twee door braken gedicht. Het gevaar is hier vrijwel geweken. Voor niet in het overstroomde gebied wo nende personen is een verbod uitgevaardigd om dit terrein te betreden indien zij niet kunnen aantonen dat hun aanwezigheid er wordt vereist

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1