Op drie plaatsen brak zich de zee door de duinreep 1 I Uit Noorderkwartier trok brandweer naar Gravendeel Boeroe" •en De situatie was critiek bij de Grote Keeten ;ngekomen giften VOORDERPERS ZO WAS HET IN NOORD-HOLLAND Richtlijnen voor ziekenfondsen Hulpverlening gecoördineerd IN PROVINCIES Mgr Huibers in getroffen gebied Bijna 2 millioen in Groningen NATIONALE ROUWDAG Gedaver der pompen klinkt door een verlaten doodsdorp Een huis met 14 doden „Het Duin hadt de gedaante van een regt afgestoken Dijk99 Tactiek van de zee verandert nooit Ommen bracht f 50.000.- bijeen Order 10 millioen Naar wij vernemen Scheepsberichten sverwachting d door het K.N. i Bilt. geldig van and tot Zondag- JDENDE VORST n, maar ook en- elijke sneeuwbuien daar tijdelijk mist, ind. In de kust- hte tot matige, el- it land matige tot rst. ireaux van de Noor amen heden de vol- n binnen voor de van de watersnood: Den Helder f 10. en Helder f 10.W. 10.D. te Hoorn te Alkmaar f 25. te Alkmaar f 13. e Groningen f 100. te Groningen f 10. K.-H. te Alkmaar Harmonie „St. Cae- imaar 100.Gidsen arochie te Alkmaar Kaartclub te Gronin- N.N. te Groningen te Groningen f 100. K. Alkm. Bridgeclub trtpotje E. te Hoorn te Hoogwoud £25. )nderdijk f20. uw giften bezorgen bureaux, hetzij per- ttzij per brief of post- k kan op onze giro- worden gestort. De rs van onze bureaux ngen 70021, Leeuwar- I, Sneek 594161, Em- 9, Zwolle 486779, Alk- >3, Den Helder 594462 (ook te gebruiken door a omgeving) 110894. i verantwoorden wij fekomen giften in onze JSWINNAARS f DEZE WEEK jsdijk, Duinroosstr. 33, Den Heider. Smiits, Nieuwstraat 14, Venhuizen, man, Veekenweg B 13, Opmeer. Jonkers, itraatweg 191, Alkmaar M. C. AllenLaan, Grosfchuizen. Gem. Avenhom. ie: «SON PIRAfE ben nooit geweten, dat piraten aan het einde dhttiende eeuw zoveel viel. Tot nu toe heb- :teeds geloofd, dat de 'enpers. de duikboot, de luchtballon en zelfs de 5uid-Amerikaanse dan- „simpele Russische boe- aitgevonden, maar sinds d denken we daar een Iers over. Wanneer we sr van „Crimson Pirate" oven en waarom zou- it niet doen? werd er net deze schone dingen igen door een zekere rallo in de wandeling :aster professor Pru- heer die BI Libre wordt en die een vrijlheidsstrij- -iklas is en door diens (ld knappe dochter. e verhaal is zo kunt it al aanvoelen niet noemt: strikt historisch, t zich af op en rond de ie Zee en aangezien dit iter nogal Zuidelijk ligt, n gebrek aan tempera- eg daarbij, dat er wer- :r plezierig en op aan- schaal gevochten wordt, ;e land en in de lucht, ider in vlammende tech- an weet U dat de lief- ran het genre zich in de enige uren best zullen spoedige thuisreis ge- at het eind November e Marinebasis Sorong op uinea was vertrokken, e normale route werd e bereikt en begin De- ontmoette men Hr. Ms. die ter aflossing van it op weg was naar de van Nieuw-Guinea. Even panje, in de Golf van kwamen de berichten zware weer van Enge- België binnen, maar ge- oor schip en bemanning m er voortdurend achter Het betrekkelijk kleine xi anders waarschijnlijk i genoegelijke reis naar >ben gehad. oeroe", die Vrijdagimor- - het eerst in Nederland e, heeft in Nieuw-Guinea ediensten verricht en te- n groot aantal gegevens regering verzameld over Idheid van de bodem en rdheid van de bevolking, d in 1946 van de Austra- larine overgenomen, tege- t een aantal andere oor- ms van dezelfde grootte, heeft het schip dienst in de Indonesische wate- ir 't eveneens patrouille- heeft verricht. Zaterdag 7 Februari 1953 Pagina 3 De smalle duinstrook bij de Grote Keeten is de meest-bedreigde plaats geweest langs de kust van het vasteland van Noord-Holland. Dat bleek ons dezer dagen bij een bezoek aan de verschillende kustplaatsen aldaar. Egmond aan Zee, dat zich altijd mocht ver heugen in een breed strand, heeft het minst schade gelopen. Wèl is hier een duinstrook van tien tot vijftien meter in de golven verdwenen en zijn ook de strandopritten weggespoeld, doch daarbij is het gebleven. Het water stond het voorbije weekend tot tweemaal toe aan de boulevard en voor het dorp spoelde het water zelfs enkele meters over de weg, doch het dorp zelf is vrij van water gebleven. Opmerkelijk is, hoe Noordelij ker men komt, hoe groter de schade is; het strand wordt gaan deweg smaller en successievelijk zijn grotere brokken van de duinreep door de zee verzwolgen. Tussen Egmond en Bergen aan Zee tuimelde een zware bunker op het strand; benoorden Bergen is er een onderspoeld; hij staat op vallen. Ook in Bergen zijn de strandopritten weggeslagen en, waar de weg naar het strand ein digt, gaapt een diepe afgrond. Zware betonblokken zijn door de golven over het strand ver spreid. Ongeveer ter hoogte van Paal 31, twee kilometer ten N. van Bergen is de zee door de smalle uiterste duinrij geslagen; de uitgestrekte duinpan daar liep onder water, tot achter het Bio- vacantie-oord. Doordat de duinen ter plaatse circa 5 km. breed zijn, dreigde hier geen gevaar. In Camperduin is de situatie critiek te noemen. De Hondsbos- sche heeft zich goed gehouden, al zijn er aan het begin- en eind punt heel wat keien van de steen glooiing weggeslagen. Men is ter stond aan het werk gegaan, om de glooiing te herstellen. Maar waar bij Camperduin de duinen de HondsbossOhe raken, is door de kolkende zee een geweldige hap in de hoge duinformatie genomen. In de vorige maand gehouden zit- tin van Prov. Staten heeft het Statenlid Blaauboer niet ten on rechte op dit zwakke punt ge wezen. De zee dringt daar, als het ware achter de dijk om, het land in en de stormvloed van het voorbije weekend heeft daar een handje mee geholpen. Hier is ze ker een zandmassa van 20 m. in de golven weggespoeld, zodat de afstand van de kust naar het achter deze smalle duinreep in i.v.m. ivatersnood AMSTERDAM, 6 Febr. De Ziekenfondsraad maakt bekend: cieëvacueerde ziekenfondsver zekerden, die in een plaats ver toeven met het vooruitzicht daar een zekere tijd te zullen blijven, wordt aangeraden, zich bij een ziekenfonds in die plaats te laten inschrijven. De Ziekenfondsraad verzoekt aan de ziekenfondsen, deze personen met dlirect-ingaan- de rechten en zonder beperkende voorwaarden toe te laten. De raad is bovendien van oordeel, dat de ziekenfondsen voorlopig aan alle ingeschreven geëvacueerden een zo ruim mogelijke geneeskundige verzorging dienen te garanderen. Met name kunnen opnemingen m ziekenhuizen op grond van sociale indicatie voorlopig voor rekening van de fondsen geschieden. Voor het geval, dat een geeva- cueerde verzekerde een bijbeta ling zou moeten doen, verzoekt de ziekenfondsraad aan de fond sen. die bijbetaling voorlopig voor hun rekening te nemen. Een rondschrijven van de zie kenfondsraad aan de fondsen is onderweg UITVOER VAN HOOI STOPGEZET Het hoofdbedrijfschap voor ak kerbouwproducten heeft uit voor zorg de uitvoer van hooi stop gezet. In de overstroomde gebie den zijn niet onbelangrijke hoe veelheden hooi verloren gegaan. Het uit deze gebieden geredde vee is elders op boerderijen on dergebracht, waar men in het al gemeen wel voor eigen vee vol doende hooi heeft, maar zeker niet voor een grotere veebezet ting. Te zijner tijd zal worden be zien of er nog enig hooi kan wor den uitgevoerd. Noordelijke richting, waarachter de Pettemer polder ligt, beangsti gend smal is geworden: naar schatting niet groter dan een goe de honderd meter. De Rijkswater staat heeft echter de situatie op genomen en is terstond met voor zieningsmaatregelen begonnen. In Callantsoog, waar het kleine bad-dorpje slechts door een duin strook van misschien 200 m. van de zee is verwijderd, was de toe stand niet ongunstig. Ook hier aanzienlijke duin-afslag en weg gespoelde afritten, doch overigens heeft het hoge duin van de kust zich hier goed gehouden. Het meest-critieke punt ligt even Noordelijker bij de Grote Keeten; hier hebben de bewoners van dit gehucht Zaterdag en Zon dag spannende uren beleefd. Het strand is niet meer te herkennen, vertelden ons de bewoners van St. Maartenszee. Een zware bun ker, aan het einde van de zee weg, is gekanteld en staat op instorten; hij is al in stukken ge scheurd, doch hangt nog in een gevaarlijke situatie tegen de duin helling. Meer Zuidelijk lag een bunker midden op het strand. Ook hier is de zee door de duin reep een duinpan ingestroomd en jutters waren druk bezig het aan gespoelde hout te verzagen en te verslepen. KEULEN EN AKEN ZAMELEN GELD IN VOOR NEDERLAND De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frimgs, heeft besloten Zondag in alle kerken van zijn aartsbisdom te laten collecteren voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Zondag daarop collecteert het bisdom Aken, maar reeds a.s. Zondag zal mgr. J. v. d. Velde in zijn bisdom een schrijven laten voor lezen om de geldinzameling voor te bereiden. De opbrengst zal aan het Katholiek Huisvestings comité worden overgemaakt. 's-GRAVENHAGE De mi nister van maatschappelijk werk deelt, in overleg met zijn ambt genoot van binnenlandse zaken, mede, dat door de commissaris sen der koningin provinciaal een coördinatie van hulpverlening, liggende op het terrein van het maatschappelijk werk, tot stand is gebracht. Deze coördinatie is, waar mo gelijk, gecentraliseerd bij de pro vinciale stichtingen voor maat schappelijk werk. De contactadressen in de on derscheiden provincies zijn: Gro ningen tel K 590044184 Mar tinikerkhof 23. Friesland Weerd 11, Leeuwarden, tel. K 5100 5645; Drente Stationsstraat 11, Assen, tel. K 5920—2413; Gelder land Parkstraat 27, Arnhem, tel. K 8300—21259; Overijsel Sta tionsweg 5, Zwolle, tel. K 5200 3170 Utrecht Maliebaan 15, Utrecht, tel. K 3400—20272; Lim burg Munsterplein 3, Roermond, tel K 4750—3758; Noordholland van Dordtstraat 44, Haarlem, tel. K 2500—14707; Zuidholland nieuwe stadhuis, Laan Copes van Cattenburg, Dén Haag, tel K 1700—185281, na 17 uur telef. 185289; Zeeland Dam 51, Middel burg, tel K 1180—2315; Noord Brabant Willem 2 straat 37, Til burg tel K 4150—2654. Aan deze adressen moeten alle aanbiedingen van hulpverlening op het terrein van het maatschap pelijk werk worden gericht. Betreffende de zending van goederen wordt medegedeeld, dat deze dienen te worden gezonden aan het Nederlandse Rode Kruis. Even Noordelijker had de zee nog meer succes. Bij de Grote Keeten is de duinvoet over een breedte van 200 m. weggeslagen om vervolgens het uitgestrekte Botgat te overstromen, totdat het water de Zanddijk bereikte. Reeds vorig jaar was hier de Rijkswater staat doende geweest, om het meest-lage punt van de Zanddijk vlak bij het dorp, te verhogen en te beplanten. Met man en macht hebben hier de arbeiders van Rijkswaterstaat en de bewoners gewerkt aan het vullen van zand zakken, waarmee de bedreigde punten werden opgehoogd. Het gehucht werd door een proviso risch dijkje van zandzakken extra beveiligd. Het water steeg tot de kruin van de Zanddijk en de storm joeg de spattende golven er over heen. O Op een drietal punten moest het water door rijshout en zand zakken binnen het Botgat gehou den worden. Toen wij er gisteren een kijkje namen, was het water al een heel eind gezakt, hoewel er in deze duinpan nog een uitge strekte plas staat. Aan de duinreep werd met be hulp van twee draglines hard ge werkt om het gat te dichten. Het mag een wonder heten, dat de Zanddijk het water heeft kunnen houden; ware dit niet het geval geweest, dan zou een groot deel van de Zijpe zijn overstroomd. Ook hier worden maatregelen door de Rijkswaterstaat getroffen, om op een volgende stormvloed voorbereid te zijn. BOEKENWEEK WORDT OFFICIEEL GEOPEND Maar geen schrijversbal Het schrijversbal, dat de offici ële openingsavond van de Boe kenweek op 27 Februari a.s. zou besluiten, zal in verband met de ramp, die ons land heeft getrof fen, dit jaar niet worden gege ven. Het eerste gedeelte, de offi ciële opening van de Boekenweek en de opvoering van de vier be kroonde eenacters, zal normaal doorgang vinden. De door deze versobering vrij komende gelden zullen worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds. Z.H. Ex. Mgr. Huibers heeft gis teren een bezoek gebracht aan de geteisterde gebieden in Zuid- Holland, die tot het Haarlems Diocees behoren. Daarna hield Z.H.Ex. zich ge ruime tijd op in het in de Ahoy- hal te Rotterdam gevestigde eva cuatiecentrum. Mgr. vervolgde daarna zijn tocht naar Schiedam. Hier bracht de bisschop een be zoek aan het evacuatiecentrum, dat is gevestigd in het gebouw Irene. Burgemeester Mr. J. W. Peek en enkele wethouders ga ven Mgr. Huibers een overzicht van de stand van zaken bii het evacuatiewerk. Zondag geen muziek in de Horecabedrijven De bedrijfsgroep Horeca brengt ter kennis van de ondernemers in de Horecabranche, dat het ge wenst is in verband met het in getogen karakter van a.s. Zondag, die dag het bedrijf zo kalm mo gelijk te laten verlopen, in de avonduren de buitenverlichting te doven en zich te onthouden van andere muziek dan die van de officiële radiouitzendingen. Eisenhower heft looncontrole op President Eisenhower heeft de regeringscontrole op de lonen op geheven. Ook de prijscontrole op een reeks verbruiksgoederen, waaronder alle vleesproducten, is opgeheven. FRANSE SENAAT KEURDE BEGROTING GOED PARIJS, 6 Febr. (A.F.P.) De Franse senaat heeft in de vroege ochtenduren van Vrijdag met 224 stemmen tegen 73 de begroting aangenomen. Commu nisten en socialisten stemden te gen. Uit stad en provincie Groningen is aan giften en collecten thans in totaal bijna 2 millioen gulden binnengekomen voor het Rampen fonds. Maandag Saarbesprekingen PARIJS, 6 Febr. (A.P.) De besprekingen tussen Frankrijk en het Saargebied over veranderin gen in de huidige betrekkingen tussen de twee landen zullen hier Maandag beginnen, aldus werd vandaag door officiële Franse in stanties meegedeeld. De voornaamste onderhande laars zuilen zijn Maurice Schu- man (Frankrijk) en premier Jo hannes Hoffman (Saar). Het is vandaag precies een week geleden.'i, maar nog steeds staan wij in die onheilsnacht, want ieder uur weer wordt er aan gedacht: zolang de doden uit het duister treden. En ieder uur opnieuw wordt er gebeden tot U, o God, Die alle leed verzacht. Wij bogen weer het hoofd voor Uw Almacht. En tochwat was, Heer, van dit al de reden? Was het, om ons te wijzen op de dood, dat Gij ze tot U nam bij honderdtallen? Liet Gij de radio voortdurend schallen om hulp, die een van ons voordien nooit bood? Laat onze blik weer op de foto's vallen Leer ons beseffen: Gij alleen zijt groot. Z. JAN v. d. KLEIJ -• .-V- - 1 r -V; "..r -v Nog steeds stromen grote aantallen vluchte lingen de evacuatiecentra binnen. Op de kade van een dezer centra, n.l. Dordrecht, maakte onze fotograaf dit treffende beeld: een paar vissersboten uit Makkum gemeente Wolsera deel in Friesland) komen aanvaren vanuit het rampgebied, terwijl een reeds eerder aangekomen boot op de voorgrond met de vlag halfstok aan de kade gemeerd ligt. De Vissers uit Makkum behoorden tot de ontelbaren, die zich spontaan hebben ingezet om hun bedreigde landgenoten te redden. (Van onze verslaggever) Een brandweer-convooi van elf wagens uit Alkmaar, Bergen, Heiloo, Oudorp, de Langedijk, Egmond-Binnen, Schoorl, Ursem, Schagen, St Maarten en Zijpe rukte Vrij dagmiddag uit naar het hart van één der meest getroffen gebieden: 's Gravendeel. Volgens de laatste gegevens telt deze plaats 56 doden. Het waren bij elkaar 53 brand weerlieden, die een periode van 24 uur van werken aan de dijken tegemoet ging. Het vertrek had een grote be langstelling. De mannen waren vol goede moed, hopende veel en hard te kunnen werken, daar waar mensen in nood hebben verkeert en waar de toestand van de onder gelopen polders dat het meest zou vragen. Men had contact opgenomen met de Dordse brandweer, die de collega uit het Noorderkwartier naar 's-Gravendeel zou dirigeren, om mee te helpen overtollig wa ter weg te pompen. Gezamenlijk hadden de pompen een capaciteit van 25.000 liter per minuut. Naar mate men het verdronken land naderde, werden de wegen drukker van de wagens, die af ?n aan reden van en naar het front, waar eensgezind de strijd nog, steeds gevoerd werd tegen het'allesverslindende water. Aan alle kanten ontwaardde men vliegtuigen en helicopters. Met mankracht en materieel werd overal gewerkt, gesjouwd en ge ploeterd met onverminderde geestkracht. De ledematen ge voelden geen vermoeienis en men Met levendige belangstelling bekijken deze ouden van dagen, geëvacueerd uit het Verplegingshuis te Zierikzee, een krant, met artikelen en foto's over de ramp, die „hun" landstreek heeft getroffen. Thans zijn zij tijdelijk ondergebracht in het Evacuatiecentrum te Amersfoort. Josine Kik van der Velde (89 jaar) rechts, en Marianne van Dommelen, verdiept in hun lectuur. EGMOND AAN ZEE De zee die zich de Vriend van Neder land Iaat noemen, heeft voor de zoveelste maal haar onbetrouw baarheid bewezen. In een bond genootschap met de kustbewo ners, dat vijftig jaar heeft stand gehouden, smeedde zij een duis ter complot met de Noord-Wes terstorm, om onverhoeds met alle hevigheid toe te slaan. Evenals in 1905 rijzen de duinen bij Eg mond loodrecht op vanaf 'n met brokstukken bezaaide strand- strook, en de branding heeft weer twintig meter ruimte meer ge kregen. Veertig meter winst in vijftig jaar is misschien weinig, maar de zee heeft door de erva ring van duizenden jaren ge leerd, dat afwachten en onver hoeds toeslaan op de lange duur de beste resultaten geeft..... Nu is de branding weer even on gevaarlijk als een week geleden en evenals vijftig jaar gele den knipogen de schuimkop pen weer vriendelijk tegen de mensen. Het tractaat is voor on bepaalde tiid verlengd. Door de ze gespletenheid van de zee za gen de Egmonders langzamer hand de helft van hun dorp ver loren gaan. De zee heeft geduld. Ook daarmee heeft de zee geen haast gehad. De wind had het voorbereidend werk verricht. De toren van Egmond die drie eeuwen geleden midden in het dorp stond, was door Tiid en Wind aangevreten en vertoonde reeds tekenen van verval. Er was niemand die geloofde, dat de zee hier kwaad zou doen; het strand was negentig ellen ver wijderd. Totdat in de Kerstnacht van 1717 een verschrikkelijke storm opstak. De Wind, de stille ven noot. was in actie gekomen en zweepte de vloedgolven zó hoog op. dat een groot deel van de duinstrook werd weggeslagen. Daarmee verdwenen verschil lende huizen en een deel van de Kerkhofmuur in zee. De toren stond op de rand van 'n recht afgestoken duin en bleek voor een groot deel onder graven. De kustbewoners. die jarenlang in de vriendschap van de zee geloofd hadden, gingen de ogen open. Er werd opdracht gegeven de duinvoet rondom de toren met rijshout te versterken en een jaar later was het werk gereed. Van nu af aan zouden de golven vergeefs naar de toren reiken en te pletter slaan op 'n onneembare vestingmuur. Sloopwerk in étappes. De zee had .geduld. Vier en twintig jaar later, op 24 Novem ber van het jaar 1741 brak op nieuw een verschrikkelijk nood weer los. In het licht van de felle bliksemschichten verhief zich tartend Egmonds trots. De toren won. maar 22 voeten van de kuststrook waren wegge spoeld. Drie dagen later, op 27 November kwam de zee opnieuw terug en alle riishoutverster- king ten spijt verdween opnieuw 22 voet duinstrook in het water. Nu wankelde de toren, 's Avonds om zeven uur was de laatste weerstand gebroken en 't bouw werk stortte voor driekwart in elkaar. Boven het geweld van de storm hoorde men hoe uurwerk en klok van dertig voet hoogte naar beneden kwamen. Toen werd het weer stil langs de kust. De Egmonders aanschouwden de ruïne van hun toren, die de zeelieden tot baken had gediend. Alleen de Oostelijke muur stond nog overeind. De zee trok zich terug en liet de wind de rest doen. De storm van 7 Februari 1743 gooide de laatste muur in puin. Steeds keert de zee terug. De dorpsbewoners werden nu voorzichtiger, en bouwden een nieuwe kerk zo ver mogelijk aan de Oostkust van het dorp. De zee zou niet opnieuw de kans geboden worden. Maar nog steeds wordt de kust lijn verplaatst in Oostelijke rich ting. Op Kerstmis 1894 werd vijftien tot twintig meter duin weggeslagen. Steeds kwam het water terug; in 1904 en in 1905 en nu in 1953. Iedere keer wordt het duin als met een scheermes loodrecht afgesneden: het visite kaartje van de zee Isaak Tirion. die de opmars van de zee tot 1750 heeft bijge houden. schrijft over de onder gang van de toren het volgende: ,.By het instorten van de To ren was ook de Zydmuur van de Herberg „De vergulde Wa gen" geheel weggespoeld, zoo dat de Bedsteden over het strand hingen. Een ander Huisje agter de Herberg was insgelyks inge stort. Het Duin hadt de Gedaan te van 'n regt afgestoken Dyk.." De gemeente Ommen heeft in enkele dagen tijds een bedrag, ingezameld van f 50.000 voor het' Nationaal Rampenfonds. De waar de van de in deze plaats inge zamelde goederen, die reeds in de noodgebieden zijn, wordt door deskundigen geschat op ongeveer f 140.000. aanvaardde alle ongemakken, om dat daar in de verte nog mensen in nood waren en verkleumd op de daken en verborgen op zolder, hun redding afwachtten. Zo hier en daar gingen drommen evacuees met wat schamele goederen. Zij hadden de schrik nog in hun ogen, toen wij hen aan ons voorbij za gen gaan. Met een constante snelheid van 50 km. per uur jakkeren we de horizon tegemoet. Door beide Hol landen heen ging het „rood" van de brandweer als één der vele manifestaties van hulpvaardigheid en opofferingsgezindheid. In Dor drecht, waar onophoudelijk een grote verkeerschaos heerste in de nauwe straatjes van de binnen stad gaf de commandant van de Dordse brandweer nadere instruc- tien. Toen de avond was ingeval len, lag het verdronken land voor ons. Het doel van de reis was bereikt: 's-Gravendeel. Stil dorp. Het was zo goed als leeg. De bewoners hadden het achtergela ten, zoals het door de vloedstroom was verrast. De huizen staan nu tot de dakpannen in het water. De ravage in de nauwe steegjes, waar met de brandweerauto's haast geen doorkomen aan is er mochten onder normale om standigheden ook geen auto's rij den was treurig om aan te zien. We reden op de Sehenkerdijk, de plaats waar onze brandweren hun taak kregen. Het was niet zonder gevaar. Aan de éne zijde, op het hoger gelegen gedeelte, de poppenhuis jes van 's-Gravendeel, aan de an dere kant, drie meter in de diepte het gapende water. Voor de chauffeurs amper anderhalve me ter ruimte daartussen. Toen wij kwamen lagen er al twee dagen lang, dertig brandweerpompen aan het karwei. Ze waren uit alle delen van het land; n.l. uit de provincie Utrecht en de stad Rot terdam. Stork Hengelo was er met 5 dieselmotoren. Men zag zioh voor de taak geplaatst, het poldertje Bevershoek, een gebied van onge veer 11 ha. leeg te pompen. Een werk waarvoor men nog twee dagen denkt nodig te hebben. Het water, dat de inwoners verdreef, de huizen gedeeltelijk verwoestte, het vee-deed verdrinken, de we gen wegsloeg met ongekend ge weld, de auto's verhinderde ver der te rijden er was gisteren nog een auto gevonden met vier lijken moest nu via honderden meters slang op het Dordse Kil worden gespuid. In een gesprek dat wij hadden met de burgemeester van 's-Gra vendeel, de heer C. van Heesen, wiens huis ook door het water is overstroomd, hoorden wij dat de bevolking van 's-Gravendeel ont zaggelijk is geholpen met mate rieel, kleding, voedsel, hand- kraoht, zoveel dat men talloze werkwilligen heeft moeien terug sturen. Deze hulp versterkte het moreel van de bevolking, die 5500 zielen telt, waarvan er 4700 twee dagen geleden zijn' geëvacueerd. Tot nog toe heeft men slechts zes lijken geborgen. Er zijn huizen, waarin het aantal doden op meer dan tien wordt geschat. Van één huis zelfs 19, omdat het water zo snel kwam opzetten, dat men niet tijdig meer kon vluchten. De helft zo niet meer, van het vee is ver dronken. De dijken worden zoveel moge lijk hersteld en de polders leeg- gemalen. Het werk gaat dag en nacht door. Met verbeten wils kracht vecht men tegen het wa ter. Het geluid van de daverende pompen is het enige wat men thans hoort in het lege, duistere dorp. Wandeltochten N.W.B. uitgesteld Gevolg gevend aan de wens van de regering, heeft de N.W.B. afd. Noord Holland, besloten de voor a.s. Zaterdag en Zondag 7 resp. 8 Februari te organiseren wandeltochten ten bate van het Nat. Rampenfonds te verzetten naar 14 en 15 Februari a.s. Commissaris der Koningin op Texel DEN BURG 7 Febr. De Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steen wijk en de hoofdingenieun-idirecteuren van de Provinciale en Rijkswaterstaat in Noord-Holland, Ir. C. Krijn en Ir. J. H. van der Burglht, hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan het eiland Texel. Zij namen de schade, die aan het eiland is toe gebracht in ogenschouw. Mevrouw de Vos van Steenwijk legde bloe men op de graven van de slacht offers van de ramp. Namens H.M. de Koningin woonde zij de be grafenis bij van het vijfde slacht offer. Adenauer naar Washington uitgenodigd BONN, 6 Febr. (Reuter) De Amerikaanse regering heeft de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, voor een bezoek aan Washington in 't voorjaar uitge nodigd, aldus heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, vandaag bij zijn vertrek uit West-Duits- land naar Nederland, ver klaard. Adenauer heeft de uitno diging aanvaard. De scheepswerven „Kraaier" te Zaandam en Gebrs. Niestern te Zaltbommel en Groningen hebben een contract afgesloten met de Republik Indonesia voor de bouw van drie vrachtschepen met een lengte van 74 m en een breedte van 11.20 m. De totale opdracht beloopt tien millioen gulden. gaat het „Schrijversbal", dat de openingsavond van dc Boeken week op 27 Februari zou beslui ten, niet door i.v.m. de omstan digheden. De rest van de avond vindt wel doorgang. De door de versobering vrijkomende gelden zullen ter beschikking van het Rampenfonds worden gesteld. Caltex Utrecht (fSidon/R'dam pass. 6 Febr. Kp St Vincent; Cronenburgh 6 Febr. van IJmui- den te Gent; Indrapoera R'dam/ Indonesië 7 Febr. v.m. te Aden verw.; Johan van Oldenibarne- velt A'dam/Tj. Priok pass. 6 Febr. ten N.N.O. Derna; Rijndam New York/R'dam 6 Febr. te Southamp ton; Ternate R'dam/Indonesië p. 6 Febr. Kp Finisterre/Bone. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3