Een kustlijn vanaf Borkum tot de Westerschelde Cor v. d. Tonnekreek redde 47 mensen uit Oude Ton ge Prijs ver storing in fruit is niet te verwachten WAT NODIG IS De verzilting kost de Nederlandse landbouw jaarlijks 100 Plunderaars tot zes en vijf maanden veroordeeld EEN HELD VAN 19 JAAR Beschier van Driel (102 jaar) is ook gered De watersnood en de tuinbouw Markt van uien wordt schaars Eervolle vermeldingen Gaan wij de zee buitensluiten? Alles moet dichU behalve Nieuwe Waterweg en Wester schelde" Geen herhalings oefeningen Snel recht Kaasimport Zaterdag 7 Februari 1953 (Van een medewerker) I „WAT GAAT RIJKSWATERSTAAT hieraan doen? Zul len de dijken verzwaard of moeten ze verhoogd wor den?" Deze vraag richtte een van de journalisten tot Dr van Veen, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, toen het KLM-vliegtuig met ambassadeurs en andere buiten landse vertegenwoordigers terugkeerde van een vlucht over de verdronken gebieden. Het antwoord was kort en gedecideerd. Nee, alles moet dicht, behalve dan de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde". Hieruit schijnt te mogen worden afgeleid, dat Rijkswaterstaat uit de bittere les van de afgelopen dagen de meest vèr-gaande consequenties wil trekken. Tijdens de eerste wereld oorlog heeft hij dat ook al eens gedaan, want het was de overstromingsramp van 1916, toen de Zuiderzeedijken doorbraken, die de grote stoot gaf tot het plan om de Zuiderzee af te sluiten en gedeeltelijk droog te leggen. Wordt dit het grote project voor de volgende twintig tot der tig jaar: de uitvoering van het befaamde Delta-plan? Grote kwa len kunnen alleen met grote mid delen bestreden worden. Ook de minister van Waterstaat, ir. Al- gera, heeft op de mogelijkheid van deze meest radicale oplossing gezinspeeld, toen hij enkele da gen geleden tegenover een ver slaggever opmerkte, dat het pro bleem van de afsluiting der zee armen door de overstromingsramp in zijn volle omvang naar voren is gekomen. De kosten zouden waarschijn lijk vele honderden millioenen guldens bedragen, maar tegen over de gruwelijke verliezen die thans geleden zijn is die prijs zeker niet te hoog. Bovendien is een herhaling mogelijk. Het over stromingsgevaar blijft Nederland practisch doorlopend bedreigen. En tenslotte kunnen, wanneer dit plan ter hand wordt genomen, twee andere vraagstukken van grote importantie eveneens hun beslag krijgen: de toenemende verzouting en het zoetwaterpro bleem. Dijken waren ernstig in verval Al meer dan tien eeuwen bouwt Nederland dijken, en zijn specia listen op waterstaatkundig gebied genieten over de gehele wereld een schier niet te evenaren faam. Niettemin kan ook een land met zó veel ervaring op het gebied van de „natte waterstaat" altijd nog wel iets leren. Eigenlijk is dit ook weer niet helemaal juist. Beter is het te zeggen, dat wij zopas op afschu welijke wijze leergeld hebben be taald voor iets wat wij eigenlijk wèl wisten. Het was immers helemaal niet onbekend, dat onze zeewerende en andere dijken al sedert tien tallen jaren ernstig in verval ver keren. De Waterstaatdeskundigen maakten zich daar allang zorgen over. Zjj weten heel goed, dat ons dijkenstelsel in de loop der eeuwen niet onaanzienlijk is ver zakt (in Dordrecht b.v. sedert de tijd van Dirk III meer dan een meter), terwijl daarbij nog komt dat het land ten opzichte van de zee met een snelheid van jaar lijks anderhalve millimeter daalt. Dat lijkt onbetekenender dan het is, want in een eeuw tijds maakt dat 15 centimeter. Een andere omstandigheid, voor insiders alweer bepaald niet nieuw, (ze werd alleen te veel veronachtzaamd) is de inpoldering op grote schaal van „rijpe" schor ren en aanslibbingen. De normale bergboezems, die stormvloeden moeten opvangen, werden daar mee weggenomen, maar tenslotte moet het water toch ergens blij ven. Hieraan is stellig te weinig aan dacht besteed, maar niemand kan zeggen, dat we het niet wisten. Anders dan vroeger zijn de des kundigen van onze tijd er van op de hoogte, dat de stormvloeden steeds hoger komen en dat daar door aan de dijken van tijd tot tijd zwaardere eisen worden ge steld. Sedert het Nauw van Calais ontstond, lang voor onze jaartel ling, doen zich aan onze kust ge tij verschillen voor. Die getij ver schillen zijn het grootste daar, waar de Oceaan elk etmaal twee keer enorme watermassa's door het Kanaal perst. Zij zijn nog zeer groot aan de monden van Wester- en Oosterschelde en nemen af, hoe verder men naar het Noor den komt. Vandaar de neiging van onze rivieren in de loop der historie om zich naar het Zuiden te ver plaatsen. Men denke b.v. aan de Rijn, die oudtijds bij Katwijk in zee uitmondde. Tenslotte vergete men ook niet de invloed van de regulering on zer grote stromen op de water stand. Wanneer een Westerstorm het water in de zeearmen hoog opstuwt en daarbij komt dan te gelijkertijd veel gletcher- en re genwater af via Rijn en Maas, (zoals in het voorjaar het geval kan zijn), dan komt de waterlos sing in onze polders al gauw in moeilijkheden. Vooral wanneer langdurige regens in het eigen land de zaak nog meer ingewik keld maken. Valt toevalligerwijs een orkaan uit het Westen samen met een springvloed, dan is het land in gevaar. Onze meteorolo gen weten dit maar al te goed. Niet voor niets werden reeds Za terdag j.l. in de vroege avond dringende waarschuwingen uitge zonden (Slot volgt). GRATIS BRILLEN VOOR GETROFFENEN De samenwerkende groothan del in optische artikelen, de be treffende fabrikanten en de vak opticiens in Nederland maken be kend dat getroffenen, die door de rampomstandigheden hun bril hebben verloren, bij de op ticiens gratis een nieuwe bril kunnen aanschaffen onder over legging van een door het Rode Kruis of andere bevoegde instan ties afgegeven verklaring. Deze regeling geldt behou dens verlenging tot 15 Febr. Laatste slachtoffer op Texel geborgen Gisterochtend is het laatste slachtoffer van de ramp op Te xel Zondag j.l. omgekomen in de Eendrachtspolder ge borgen .Het is de 23-jarige land arbeider Siebren Walsbeer (ge huwd en vader van één kind) De toestand op het eiland is thans zo, dat er aldus het ge- gemeentebestuur van Texel, „geen bijzondere zorgen" zijn. in eerste helft van Maart In verband met de noodtoestand heeft de minister van oorlog bepaald, dat de herhalingsoefe ningen worden afgelast voor die oorlogsonderdelen van de Koninklijke Landmacht, die in de eerste helft van de maand Maart 1953 onder de wapenen dienen te komen. Alle reserve-officieren, dienst plichtige onderofficieren en dienstplichtige korporaals van de Koninklijke Landmacht die een oproep hebben ontvangen om op 2 Maart of 5 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen en alle dienst plichtigen die een oproeping heb ben ontvangen om op 16 Maart 1953 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, behoeven aan deze oproep geen gevolg te geven. (Van onze verslaggever) SEPPE (N.B.) „De huisvaders moeten straks een voor een even door die deur gaan", zegt een pater, „dan wordt hun een schoon overhemd aangemeten". Er glijdt even een glimlach door de zaal van het retraitehuis te Seppe, waar dit commando gegeven wordt. „Je krijgt een schoon overhemd, opa", zegt een vrouw tegen een oude man, die in zijn beste pak aan een tafeltje voor zich uit staart. Opa lacht tevreden, zoals de vele Oude Tongese huisvaders, die in de zaal bijeenzitten, rond lopen en praten. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Ne derland deelt over het verloop van de groenten- en fruit markt over de periode van 30 Januari t/m 6 Februari het volgende mede: Door de ernstige overstromingen is het op sommige punten moeilijk een betrouwbaar in zicht te krijgen in de situatie op de groentemarkt. Het Zuidwesten van het land is nl voor sommige tuinbouw producten een belangrijk productiegebied. Volgens de voorlopige inzich- De prijzen van de overige ten zijn grote voorraden uien en groentensoorten zijn betrekkelijk Wegzakkend land Eeuwenlang hebben onze boe ren stukken droogvallende zee in gepolderd, zonder te letten op de gevolgen, en het nageslacht kan op de eenmaal ingeslagen weg slechts voortgaan. Maar gevolgen kan men niet ontgaan. Het land, dat ingepolderd werd omdat het boven water uit stak, zakt geleidelijk weg wan neer het eenmaal droog is geval len. Door uitdroging en inklin king is het polderland meters on der de zeespiegel komen te liggen. Sedert eeuwen is het al zo, dat de zee, eenmaal buitengesloten, zich aan de polders probeert te wreken. Het meest dreigt dit gevaar wel in het Zuidwestelijk deel van ons land en dat is weer een ge volg van een ontwikkeling die tot duizenden jaren teruggaat. peen verloren gegaan. Voor het product uien zal dit betekenen, dat de markt uiterst schaars wordt, daar in de andere delen van het land geen omvangrijke uienproductie voorkomt. T.a.v. peen ligt de situatie iets minder ongunstig daar de teelt van dit product niet uitsluitend beperkt is tot het Zuidwesten. Anderzijds is het echter niet on mogelijk dat in de komende we ken hoeveelheden peen ter be schikking zullen worden gesteld voor de voedervoorziening van geëvacueerd vee. Dit zal dan ech ter uitsluitend gelden voor de grovere sortering breekpeen. Voorts is het overstroomde ge bied steeds een belangrijke leve rancier van spruiten en witlof geweest. Het uitvallen van de productie aldaar zal de aanvoe ren wel doen verminderen. Tot schaarste behoeft dit geen aan leiding te geven, daar deze zelfde producten ook in vele niet getrof fen tuinbouwgebieden worden geteeld. Wel was er in de eerste dagen na de ramp een geringe prijsstij ging bij deze producten te be merken. Er bestaat geen aanlei ding te vrezen voor verdere prijs stijgingen. weinig aan verandering onder hevig geweest en er zijn ook geen vooruitzichten dat dit op korte termijn wel het geval zal zijn. Onderstaand volgen nog enige noteringen van 4 Februari j.l.: Andijvie f0.801.00 per kg; boerenkool f0.200.30 per kg; waspeen f0.150.20; gele savoye- kool f0.060.11; witte kool fÓ.06 0.08; rode kool 10.070.13; groene kool f0.150.25; kroten fO.100.12; knolselderij f0.20 0.30; prei f0.300.45; spruiten f0.50—0.60; witlof f0.50—0.60, alles per kg (noteringen soms ver boven, soms ver beneden deze prijzen, wegens onoverzichtelijke markt. Wat het fruit betreft kan wor den opgemerkt dat in het Zuid westen van het land ongetwijfeld een aantal partijen appelen ver loren zijn gegaan. De grote vei lingkoelhuizen zijn echter tot zo ver heden bekend is nog geheel intact en de machines function- neren al weer. Aangenomen mag worden dat indien de toestand niet slechter wordt, hier veel fruit in goede staat zal blijven. De in het Zuidwesten aanwezige voor raad maakt -slechts een klein ge deelte uit van de totaal in Ne derland aanwezige fruitvoorraad. Een prijsverstoring is dan ook niet te verwachten. Daar in de exportsituatie geen grote veranderingen zijn geko men is ook uit dezen hoofde een stabiel blijven van de fruitprijzen waarschijnlijk. Delftse examens DELFT Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer H. Urbanus te Groningen. Voor het ingenieursexamen voor eiectrotechnisch ingenieur Er zijn er ongeveer tachtig hier. Vluchtelingen van Oude Tonge, die hier een warm tehuis gevon den hebben. Mannen, vrouwen, en kleine kinderen. Maar dan vraagt er plotseling een met angstig gezicht: „Is het waar dat de dijk op springen staat? Mijn broer zit er nog". „Oude Tonge wordt met grote snelheid ontruimd" zeg ik. Zij zijn gered. Vaders en moe ders en hun kinderen, zitten weer veilig bijeen. „We hadden het niet meer gedaoht na die twee vreselijke nachten mijnheer", zegt een oude man die stil op een stoel zit. „Als u dat meegemaakt had.. het was afschuwelijk". Hij zwijgt. Maar gelukkig spelen de kinde ren in een hoek en er zijn veel mensen die praten willen. Het is vreselijk om te zwijgen, je moet niet nadenken. Praten en de af schuwelijkheden langs je heen laten gaan. Uren aan de dakgoot. Er zijn er veel die willen pra ten. Zij willen een ellendige be klemming kwijt. Dat gegil van hun plaatsgenoten, drie huizen, een straat verder, aan de over kant, dat gegil in die nachten van Zondag en Maandag. „Help toch, help" hoorden wij hen roepen, meneer, maar we konden niet... het was vreselijk". ,Er zijn er die uren aan een dakgoot gehangen hebben. Maar er kwam geen redding. Er waren maar drie gammele roeiboten, zonder riemen in het hele dorp". „Die vrouw daar", zegt een ander, ,;kon zich niet meer aan de dakgoot houden. Zij zakte om laag en verwondde haar been. Maar zij greep zich toch weer vast en zij wist te blijven hangen tot er redding kwam. Vraag maar niet hoe zij er aan tóe was" Dappère kerel. „Hoe is het met Beschier van Driel?" vragen wij. „Is hij gered?" Beschier is onderhand 102 jaar en een van de oudste inwoners 'van ons land. „Ja, hij was erbij, toen we aan land gezet werden", zegt er een. „Ik heb hem gezien. Zijn schoon zoon heeft hem op een veilige plaats gebracht. Hij woonde aan de Kaai, daar was het niet zo gevaarlijk, want die lag hoger. Hij heeft ervoor gezorgd, dat de oude baas heelhuids op de kant kwam ook". „Vertel dat maar eens van Cor v. d. Tonnekreek", zegt een kleine blonde jongen, die er in een blauwe overall bij staat. „Ja, die heeft er 47 gered", zegt zijn vader, ,,'t Is een knaap van omtrent negentien jaar. Zijn vader had een her berg op de Kaai. Hij bond een touw om zjjn middel, sprong het water in en zwom naar een huis. Daar maakte hij het touw vast aan een regenpijp. Langs die lijn konden de be woners naar de overkant ko men waar het veilig was. Als er een paar huizen leeg waren zwom de jongen verder en maakte het touw in de buurt van een paar andere woningen vast., 47 heeft hij het leven gered, 't Is een sterke kerel en dapper Maar er waren er zovelen die niet meer bereikt konden -worden. „Bij ons in de Josefdreef", zegt een jonge vrouw, „zijn er 33 ver dronken. Negen zijn er maar ge red". ,Het water kwam met een to meloos geweld. De springvloed was zes meter hoog", weet er een te vertellen. „Hele wijken 'wer den bedolven door twee meter ijskoud water. Een boer bij ons de arbeiders waarschuwen". De jongen snelde naar de kleine huis jes op een paar meter afstand. De grond was nog droog. In een ommezien had hij de families ge alarmeerd. Toen zij terug kwamen stond het water tot aan hun borst. Kleine kinderen moesten boven het water uit geheven wor den". „Er zijn misschien wel 700 do den", zegt een man. „Een derde van de hele plaats werd in en kele ogenblikken weggevaagd". Alleen de Molendijk stond nog boven water. De Zuiddijk was overspoeld „50 doden". Een gezin van zeventien mensen, de familie H. de Boet, werd verzwolgen. Zijn broer werd met zijn vrouw en tien kinderen evenmin terugge vonden. Het elfde kind, hun zoon die in militaire dienst is, was wegens de storm niet over het water kunnen komen. Het was practisch onmogelijk om een hand uit te steken. De boeren in de polders waren zon der meer al aan de dood overge leverd. Geen sprake van dat men hen zou kunnen helpen. Bijna iedereen was naar de zolder ge vlucht. Zelfs daar was het niet droog in vele gevallen. Vreselijk waren de nachten met de wan hopige kreten van ongelukkigen die moesten verdrinken De bevolking die de Molendijk had kunnen bereiken was samen gepakt in café's en woonhuizen Maar er kwam geen paniek, al had de dijk het ook zwaar te ver duren. Bevend en biddend wacht te men af, wat het lot wilde. Met de baggerschuit van de ge meente en de gammele bootjes hebben enkelen geprobeerd de vaste wal te bereiken. Maar de nacht van Maandag kwam ook nog over het angstige volk op het bevende rampzalige eilandje in het Volkerak dat eens Oude Ton ge heette. Dinsdag kwamen er nog enkele boten te voorschijn, die in de gauwigheid opgelapt waren. Die dag kwamen ook de mili tairen en dat was zo belangrijk als een wonder. Met helicopters kwamen zij en met watervlieg tuigen. Haastig en rusteloos pik ten de hefschroefvliegtuigen de slachtoffers van daken en ko zijnen. Het ging snel en veilig, maar de twee-en-taohtig-jarige vrouw uit de Peperstraat kon niet om hoog gehesen worden in de heli- coptere. Zij stak haar hoofd door de lus en steunde met haar ok sels .op de lijn. Zo zwevende tus sen hemel en water werd zij door de snerpende koude lucht gedra gen naar een veiliger plaats. Toen zij daar neergezet werd, was zij bijna bezwijmd van koude. .Dezelfde dag werden de eva- cuées in grote troepen naar ver schillende plaatsen vervoerd die hen met open armen verwachtten. De gemeente Hoeven heeft onder dak verleend aan 300 mensen uit Oude Tonge. In het retraitehuis is een groot aantal daarvan bijeen. Zij bezitten niets meer dan de kleren die zij dragen. Vader Toon van Savel zal hierop zeggen: „en mijn vrouw cn de zeven kinde ren", want die zijn ook in het warme huis, waarover St. Gerar- dus Méjella de zegen afroept en de anderen zeggen: „er wordt voor ons gezorgd". En zij praten, om niet te piekeren over de af schuwelijke uren van hun bedrei ging en aan de vreselijke dood in de golven van vele vrienden en kennissen. De gevangenen in de Soheve- ningse gevangenis brachten van hun cantinegeld een bedrag van ruim f 465,bijeen voor de slachtoffers van de watersnood. Dit betekent voor hen gedurende twee weken niet roken. Ged. Staten van Gelderland hebben, na telegrafisch overleg met de Provinciale Staten, een som van f 250.000,uit de Pro- vinciekas voor het Nationaal Rampenfonds toegezegd. De gemeente Arnhem had tot gistermorgen een bedrag van f 545.350 opgebracht met inbe grip van 200.000 gulden, zijnde de opbrengst van een collecte onder het personeel van de AKU. Drie Arnhemse burgers hebben zich bereid verklaard een cent van iedere gulden bij de totaal opbrengst van Arnhem te voe gen. Urk bracht, zonder de bedra gen bij een bank gestort, circa 12.000 gulden bijeen. Hierbij dient men te bedenken, dat Vrij wel de gehele vissersvloot sinds Maandag aan het reddingswerk deelneemt, zodat de visserij weg valt en dus zeer vele gezinnen deze week geen inkomsten heb ben. In Helmond besloot de gemeen teraad f 100.000,beschikbaar te stellen voor het Nationaal Ram penfonds. Het personeel van Jansen de Wits Kousenfabriek te Schijndel stond het loon van een vacantie- dag af, hetgeen, aangevuld met een gift van de directie van deze fabriek, neerkomt op een bedrag van f 50.000, De kleine gemeente Hedel in Brabant, destijds zelf zo zwaar getroffen, wist f 5700,bijeen te brengen. In het dorp Schijndel werd een bedrag van f 11.000, geofferd. Westerbork in Drente gaf een bedrag van f 41.242 of ca. dertig gulden per gezin,' plus twintig kubieke meter goederen. In het Friese dorp Tzum (ge meente Franekerdeel) heeft een collecte onder de ruim duizend inwoners f 29.652,opgebracht, hetgeen neerkomt op bijna f 106, per gezin. Het Friese dorp Appelscha (ge meente Ooststellingwerf) gaf f 31.000, dat is f 7,65 per inwoner. De patiënten van het Beatrix- sanatorium aldaarbrachten 'n be drag van f 688,05 bijeen en het personeel f 4.421,80, In de gemeente Wonseradeel is thans f 40.000 bijeengebracht, waarbij van de 23 dorpen dezer gemeente Longerhouw het leeu wenaandeel bijdroeg, n.l. f 10.45 per inwoner. Wons gaf gemid deld per inwoner f 9,35, Fern- woude f 7,65 en Sohettens f 6,65. Voorts schonken deze dorpen grote hoeveelheden goederen, die rechtstreeks naar Middelburg en Breda zijn gezonden. Het Groninger plaatsje Lens bracht een bedrag van f 40.900 bijeen, dat is gemiddeld f 10, per inwoner. slaagde de heer D. A. Meijer te in de buurt zei tegen zijn zoon: Leeuwarden. „Het water komt, ga eens gauw De politierechter te Rotterdam heeft gistermiddag de 27-jarige matroos G. H. v. d. P. uit Rot terdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden zonder aftrek, met bevel tot on middellijke gevangenneming. Van der P. was Zondagochtend tijdens de watersnood in Rotterdam een sigarenwinkel in Rotterdam-Zuid binnengedrongen en had 20 pak jes cigaretten gestolen. Verdachte had eerst zijn eigen vrouw en In de winkel trof hij de win kelier en diens echtgenote zittend op een tafel aan. Hij had de vrouw rondgedragen, naar hij zei 's Gravenhage, 6 Febr. Met het voortschrijden van de hulpmaatregelen ontstaan andere en nieuwe behoeften kinderen in veiligheid gebracht, aan materieel. Uit de Nederlandse voorraden kunnen deze behoeften, die van grote omvang zijn, niet geheel worden voldaan. De aanvragen worden thans toegespitst op materieel, dat op het ogenblik in ons land naar ver-j om haar te "redden, 'doch volgens houding schaars is en dat langere tijd ter beschikking tn heTwater6'Meegezet h'J haa' kan blijven. „Weet u dat dit stelen op zijn Hollands heet plunderen"? zei de Dit geldt in de eerste plaats 8-duims en grotere pompen met aan- Politierechter, die vertelde, dal cirijving die niet van het electriciteitsnet afhankelijk is. Voortspn^mishanripiw IS is er dringend behoefte aan smalspoormateriaal van 9 en 12 kg per meter met bijbehorende onderdelen en wissels. Tevens wordt ge vraagd om de hierbij passende kipkarren met een inhoud van kubieke meter. Verder zijn er veel aanvragen om 3 tot 5-tons kip vrachtauto's en ander rijdend materieel. Voor het personeel dat in de noodgebieden aan herstel van dijken en andere waterstaats installaties werkt, zijn woonwagens nodig Andere behoeften zijn: draglines met een bakinhoud van 400 tot 800 liter, bulldozers, damwandhout, ijzeren rijplaten om het wegzakken van vrachtauto's te verhinderen en kruiwagens met smalle wielen. In het buitenland zijn aangevraagd tien sleuvengravers (merk Buckeye) en 100 dumpers (merk Muirhill), deeld was. De Officier van Justitie wees er op, dat deze diefstal gebeurde tijdens het opkomen van het wa ter, toen de nood het hoogst was. Hij eiste de hoogst mogelijke straf, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. De politierechter kreeg daarna nog een geval te behandelen, dat met de ramp te maken had en dat eveneens onder het wetsarti- kg. kei diefstal bij gelegenheid van watersnood viel. De 25-jarige fabrieksarbeider T. B. uit Vlaardingen, die zich Don derdag bij het aanvoeren van de goederen te Vlaardingen een paar rubberlaarzen zou hebben toege- eigend, die bestemd waren om de slachtoffers van de geteisterde gebieden mee te helpen, werd tot een gevangenisstraf van vijf maanden zonder aftrek veroor deeld, eveneens met onmiddel lijke gevangenneming. Een paar laarzen, die hem le ken, wierp hij in een vat, dat hij naar beneden droeg. Toen heeft hij de laarzen eruit gehaald, zo gaf hij toe, doch ze pasten hem niet. is reeds driemaal veroor deeld. IN U.S.A. WASHINGTON Blijkens een mededeling van het Amerikaanse Ministerie van Landbouw zijn met onmiddellijke ingang de in voerquota van bepaalde kaas soorten met 15 pCt. verhoogd. Deze regeling is getroffen in het belang van de wereldhandel en de internationale betrekkingen en blijfft voorlopig tot 30 Juni a.s. van kracht. De nieuwe quota zijn: Cheddar 4.398.000 kg.. Blue Mold 1.800.000 kg., Edammer en Goudse kaas 2.070.000 kg. en voor de Italiaan se soorten, met uitzondering van Pecorino en schapenkaas 4.140.000

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5