Dramatisch verloop van een bijzondere raadsvergadering Protesten van Noordelijke luisteraars vinden gehoor Een cafetariastal 9575 Invoering F-M-systeem noodzakelijk geacht Wieringermeer adopteert getroffen gemeente MARKTBERICHTEN Mel VELP0N zie er geen barst Burgemeester van Heiloo in gebreke? Burgemeester Kalff van alle kanten aangevallen v d. Pol leidt in Eur. Kamp. 71/2 Compromis tussen potstal en andere stalsystemen Dit betekent een offer Soldaat vermist Ruim f 1.250.000.- in de Antillen Schepen weer naar huis Zaterdag 7 Februari 1953 „Burgemeester Kalff, U hebt deze vergadering geopend met enkele gevoelige woorden aan het adres van de na bestaanden van hen, die bij de stormramp om het leven zijn gekomen. Daarmee trachtte U op ons gemoed te werken, in de hoop, op die manier aan 'n pijnlijke situa tie te ontkomen. Zo bent U echter niet van ons af; U had als eerste burger van Heiloo op die rampzalige Zondag hier moeten zijn. Er zijn militairen wegens plichtsver zuim gedegradeerd. U bent ernstig in gebreke gebleven bij het vervullen van Uw plicht". Met deze harde woor den uit de mond van het V.V.D.-raadslid, de heer de Ja ger, bereikte de bijzondere vergadering van Heiloo's gemeenteraad gisteravond haar stormachtig hoogtepunt. komst van burgemeesters te Alk maar getrokken werd, namelijk dat bij de hulpverlening het ini tiatief niet in de eerste plaats van de hoofden der gemeenten behoort uit te gaan. Wanneer de heer Olivier zegt, dat ik ver zuimde 'n gevolmachtigde achter te laten, dan moet ik daarop ant woorden, dat wethouder Rus bij mijn afwezigheid automatisch de verantwoordelijkheid over neemt". Daarmee was de kous voor de heer Olivier echter niet af. Op nieuw legde hij de voorzitter 'n vraag ter beantwoording voor: „Waarom hebt U op het verzoek van de raadsleden om deze verga dering bijeen te roepen dan niet direct geantwoord, dat U aan in Alkmaar gemaakte afspraken ge bonden was. Dat had veel misver standen kunnen voorkomen'. „U spreekt van misverstanden", antwoordde de burgemeester scherp, „maar U bedoelt waar schijnlijk 'n voorbarig oordeel". „Hier is geen sprake van 'n voorbarig oordeel", aldus de heer Olivier, „U had hier moeten zijn". De burgemeester stond op. „Het spijt me, dat deze disoussies een dergelijk verloop moesten hebben. Dat is echter niet mijn schuld. Overigens meen ik, dat dit onder werp zich niet leent voor een openbare behandeling. Ik stel het volgende punt aan de orde". Dat was dan het moment, waar op de heer de Jager zich in de discussie mengde. Hij onderbrak de voorzitter, toen deze het vol gende punt aan de orde stelde, en verklaarde het voor wat de kwestie van Zondag aanging volkomen met de heer Olivier eens te zijn. „Ik geloof wèl, dat deze discussie Uw schuld is. Het gaat niet alleen om de Zondag, maar ook om wat later is voor gevallen. Waarom kon er niet spontaan vergaderd worden. Waarom moesten de raadsleden eerst een aantal handtekeningen verzamelen, voor U tot het bijeen roepen van deze vergadering overging? Geen gehoor. Er zijn nog veel meer harde woorden gevallen. De heer Oli vier (P.v.d.A.) had het vuur ge opend, door ten overstaan van een afgeladen tribune aan de burgemeester twee vragen ter be antwoording voor te leggen. Ten eerste: waar was Heiloo s eerste burger, toen iedereen zioh afvroeg wat er voor de getroffenen ge daan kon worden, en ten tweede: waarom moest deze raadsvergade ring door de leden geforceerd worden, omdat de burgemeester weigerde haar uit te schrijven. „Het is niet mijn bedoeling hier als Uw rechter te fungeren", aldus de heer Olivier, „maar wél wil ik U een loyale kans geven om te zeggen: „Zo is het geweest", opdat wij bij het voteren van deze f25.000.— voor de hulpver lening niet het gevoel zullen heb ben, dat wij daar niet allen aan hebben meegewerkt". Toen hier Zondag zo'n geweldige spontani teit aan de dag werd gelegd, had U aan het hoofd moeten staan. Ik ben in 's-Gravendeel geweest, waar verteld wordt, hoe 'n man, die zich probeerde te onttrekken aan z'n plicht, door de bevolking werd doodgeranseld. Bindende afspraken. Het was na de woorden van de heer Olivier doodstil in de zaal. Burgemeester Kalff, die onder al deze verwijten nerveus z'n pot lood om en om draaide, stond op en verklaarde, uiterlijk beheerst: „Ik was Zondagavond niet hier, omdat bindende afspraken mijn aanwezigheid elders vereisten. Dat ik mij niet bereid verklaarde om deze bijzondere vergadering uit te schrijven, is gegrond op de gezamenlijke conclusie die afge lopen Dinsdag tijdens een bijeen- Te Viersen werden de wedstrij den om het Europees Biljartkam pioenschap 71/2 voortgezet. De resultaten waren: Galmiche 300 16 92 18.75 Vingerhoedt 225 16 85 14.06 alle omstandigheden kunnen re kenen. Dit alles woog nog zwaar der, toen de dijk bij Ewijcksluis Zondagmiddag op het punt stond door te breken. Bij 'n eventuele doorbraak zou Heiloo's burge meester niet te bereiken zijn ge weest. Ik betreur het, dat U Zon dagavond niet op de vergadering aanwezig was. Ik betreur het, dat critiek geleverd werd op beslui ten, die spontaan genomen wa ren. Mag ik weten, waarom wij U Zondag niet konden bereiken?" „Zeker mag U dat", antwoordde de voorzitter: „Omdat ik Zondag niet thuis was' ,Ik ben maar 'n doodgewoon raadslid", aldus vervolgde de heer Bolten, „maar ik durfde Zondag niet weg te gaan". De burgemeester verweerde zich: „Ik behoor niet tot die men sen, die de hele dag de radio aan hebben staan. Zondagavond Iaat hoorde ik pas, dat er iets gaande was" Rudolph Metz Van Hassel Spielmann 300 17 57 17.64 267 17 64 15.70 300 11 97 27.27 98 11 73 8.90 Luetgehetmann 300 20 75 15. Rudolph 256 20 102 12.80 Vingerhoedt 300 12 70 25. Reiriier 168 12 68 14.— Galmiche 300 20 73 15.— Metz 219 20 56 10.95 Luetgehetmann 300 16 111 18.75 Metz 236 16 72 14.75 Van Hassel Reicher 300 12 79 25.— 137 12 44 11.41 Van de Pol 300 12 72 25.— Spielmann 196 12 53 16.33 Vingerhoedt 300 19 113 15.78 Rudolph 297 19 44 15.63 Na de tweede dag leiden Luet gehetmann, Van de Pol, Van Hassel en Galmiche, met ieder 6 matchpunten, gevolgd door Ru dolph en Vingerhoedt met ieder 4 matchpunten. Spielmann, Metz en Reicher hebben ieder 0 match- ponten. Hollandse schaatssuccessen in Sandafjord Te Sandafjord werden interna tionale wedstrijden in het hardr rijden op de schaats gehouden, waaraan ooik onize landgenoten Broekman, van der Voort en Huis kes deelnamen. De baten van de- ae wedstrijden zullen ten goede komen aan 't Nationale Rampen fonds. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Roald Konsmo (Noorw) 45.8 sec 2. Kees Broekman (Ned.) 46.6 3. Wim v.d. Voort (Ned.) 46.8 4. (Hugne Pettersen (Noorw) 47.1 5. Kornel Pajor (Zweden) 47.9 6. Per Hansen (Noorw.) 48.0 T. Anton Huiskes (Ned.) 48.2 5000 meter: 1. Kees Broekman 8.46.6 2. Anton Huiskes 8.52.2 3000 meter: 1. Wim v.d. Voort 5.11.8 2. Kornel Pajor 5,13.6 3. Hugne Pettersen 5.16.6 F aillissementen H. Bosman. Koningsweg 28 l.e Alkmaar. Rechter-commissaris mr. R. W. J. C. van der Wall Bake, curator mr. W. C. A. Buers te Schagen. A. Vijn. transporteur. Z 28. te Zwaagdiik. Rechter-commissaris mr R. W. J. C. van der Wall Bake, curator mr. D. H. Buiskool te Hoorn. In aansluiting hierop, verklaar de de heer Bolten (K.V.P.), het te betreuren, dat contact met de burgemeester Zondag niet mo gelijk was gebleken. „Ik weet ze ker, dat wij U vijf of zes maal hebben opgebeld, zonder gehoor te krijgen. Als wij 'n burgervader hebben, moeten wij daarop onder Wethouders achter de raad. „Wanneer de Raad ontevreden is aldus wethouder Rus, „dan verklaar ik, dat de wethouders die gevoelens volkomen kunnen delen. W;j, de wethouders hebben dat „gedoe" van dichtbij meege maakt, en ik moet zeggen, dat een en ander hoogst onprettig is ver lopen. Ik heb nog niet gehoord, dat een raad een vergadering moest forceren. Een dergelijke te genwerking van een burgemees ter acht ik niet juist". ,Ik begrijp U niet", aldus de burgemeester. „Na het besluit in Alkmaar vroeg een raadslid om een vergadering, en ik heb gezegd dat dat niet mogelijk was. De wethouders zouden deze zaak toen kunnen opnemen, maar U bent er niet geweest". Het was de heer Bolten die hierop antwoordde. „Mijn verzoek was gericht aan Burgemeester èn Wethouders. Toen U mijn brief Donderdagmorgen kreeg, heeft U verzuimd de Wethouders daarmee in kennis te stellen. Dat verwon dert mij". De burgemeester nam opnieuw het woord. „Ik begrijp uit deze stemming wel, dat ik mij tegen de meest eigenaardige beschuldi gingen zal moeten verdedigen, Welnu: De secretaris had de con vocaties al gereed en ik hoefde ze alleen te tekenen. Dat heb ik gedaan". De beurt was nu weer aan wet houder Rus. „Tot slot zou ik alleen ndg dit willen zeggen. Hoe zou U zich als wethouder gevoeld hebben, wanneer U met een aan tal mensen vergaderde en de bur gemeester komt plotseling gehaast binnen, zonder de moeite te ne men zich ook maar 'n ogenblik met de wethouders te verstaaft. Wij zaten daar voor Piet Snot. Dat neem ik U kwalijk. Ik pleeg mij te verzetten wanneer mensen over mij heen lopen en ik voel mij gegriefd, dat U die vergade ring verlaten hebt". Niet in het publiek. „Waarom hebt U over al deze dingen niet eerst met mij gespro ken?" zo hernam burgemeester Kalff zijn verdediging. „Ik wil hier in het publiek mijn persoon lijke gevoelens niet openbaar ma ken. Er zijn echter dingen, die U zullen doen zeggen: „Dat had ik niet goed begrepen", maar aller eerst stel ik voor om het open bare gedeelte van deze vergade ring te sluiten. Daarna kunt U zeggen wat U wilt". „Nog een vraag dan", aldus de heer Olivier. „De heer Bolten heeft U Woensdagavond telefo nisch om een raadsvergadering verzocht. Waarom heeft U toen direct niet gezegd dat U dit ver zoek niet kon toestaan?" Burgemeester: „Ik heb dat be richt pas Donderdag gekregen". De heer Olivier: „U moet dat niet zeggen, want U wist het Woensdagavond om twintig over zeven". „Ik kreeg die brief pas Donder dag", herhaalde de burgemeester. „Woensdagavond heb ik niet aan de Wethouders gedacht. U vindt dat misschien onhandig...." Het was tenslotte de heer Bol ten, die de onontwarbare knoop doorhakte, door voor te stellen de vergadering te sluiten. „Alleen wil ik U nog zeggen", aldus de heer Bolten, „dat al deze vragen voortkwamen uit een bezorgd hart en een zuiver plichtsgevoel. Dit betekent geen ondermijning, maar een hoger stellen van het gezag"! De bewuste f 25.000.intussen heeft een bestemming gekregen. In overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal ge tracht worden al dan niet in samenwerking met andere ge meenten een getroffen plaats uit het rampgebied te adopteren. Daarover was men het gelukkig eens geworden.... GRONINGEN Het Comité Belangen Noordelijke Luisteraars dat van begin Januari een actie voerde tot verbetering van de slechte radio-ontvangst in de uithoe ken van het land en van de drie Noordelijke provinciën in het bijzonder, heeft na een maand intensief werken gemeend, deze actie, althans voorlopig te kunnen op schorten, gezien de resultaten van de bespreking die het heeft gehad met de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij. Deze besprekingen hebben bij systeem in alle Europese, landen het comité de verwachting gewekt dat verbetering van de radio ontvangst in de uithoeken van ons land ook in de ogen van de Noze- ma een zo urgente zaak is gewor den. dat spoedig handelen wel baast onontkoombaar is. Het be stuur van de Nozema, overtuigd dat binnen 4 of 5 jaar het E.-M.- SNEEK Door intensiever beweiding, doelmatiger bemesting e.d., is de veestapel enorm toegenomen, waardoor behoefte ont stond aan meer stalgelegenheid. Tot dusver werd deze gevonden in verlenging van de oude stallen, gebruikmaking van hooivakken en teruggrijpen óp de oude „potstal", welke echter het nadeel heeft van een groot stro-verbruik. Ir S. Swierstra, leraar R.L.W.S., heeft nu een systeem ontworpen, het zgn. cafetaria-systeem, dat een compromis is tussen de potstal en andere stalsystemen. De gehele stal is tien meter breed, langs de lange kant loopt de voergang en de voergoot. Naast de voergang is een stand met ondiepe grup, waarachter een mestgang en ligruimte. Al leen in deze laatste ruimte is de vloer bedekt met stro. De koeien lopen hierin los en hebben ieder een eigen plaats aan de voergoot, welke verdeeld is door lage schotjes in compartimenten. De voergoot is van de stal- ruimte gescheiden door middel van evenveel deurtjes als er koei en zijn. D? deurtjes zijn normaal gesloten, zodat het voer klaar ge legd kan worden, en bij de voer- tijd kunnen door overhalen van eén handle alle deurtjes tegelijk geopend worden. Het melken gaat ook vrij ge makkelijk. Na het /voeren wordt de handle weer in de uitgangs stand gezet, de dieren trekken de koppen terug en de deurtjes val len weer dicht. Een voor een worden de koeien weer door Geen toneeluitvoering HEERHUGOWAARD-NRD. Donderdagavond j.l. heeft de To neelvereniging „Pius XI" haar reeds eerder aangekondigde uit voering van „De Rattenval" tot nader orde uitgesteld. Hoewel de opbrengst ten goede van het Nat. Rampenfonds zou komen, achtten zij de omstandigheden toch van dien aard, dat opvoering beter achterwege kan worden gelaten. WIERINGERMEER De raad van Wieringermeer be sloot gisteravond in een spoedvergadering tot adoptie van een nader door burgemeester en wethouders aan te wijzen gemeente en tot het ter beschikking stellen daar voor een crediet van 50.000,——. De opbrengst der col lecte is inmiddels gestegen tot 94.418,—. Dit komt neer op f 61,per gezin of 12,93 per inwoner. B. en W. hebben nader over wogen wat de gemeente afge zien van de collecte die is ge houden nog kan doen. Met de collecte alleen kan h.i. niet worden volstaan. Het is vol zin en betekenis ook als gemeente de helpende hand te bieden door een gemeente te adopteren. Dit kan echter niet zo maar geschie den. Daarom heeft de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten zich bereid verklaard als coördinerende instantie op te treden. Machtiging werd ge vraagd tot de adoptie en voor financiële gevolgen, welke daar uit voortvloeien een crediet te verlenen van f 50.000.dat ge put zal worden uit de algemene reserve. De heer Addens, die wegens ziekte deze vergadering niet kon bijwonen, heeft laten weten, zich met het voorstel te kunnen ver enigen. De heer Klop wilde gaarne weten welke voordelen er aan adoptie voor de betrokken ge meente verbonden zijn. Hij stel de zich voor, dat het het beste is een gelijksoortige gemeente te adopteren, d.w.z. een landbouw- gemeente. De heer Breebaart vroeg of het de bedoeling is. dat alle ge troffen gemeenten geadopteerd worden. Mocht dit niet zo ziin, dan zullen de gemeente, die niet geadopteerd worden er slechter aan toe zijn. dan die. welke wèl worden geholpen. De heer Slabbekoorn vroeg zich af of adoptie voor de te adopteren gemeente in ander op zicht geen nadeel zou kunnen betekenen. Op deze vragen antwoordde de voorzitter, dat de vorm waarin hulp verleend zal worden, thans niet is aan te geven. Daarbij zal te rade dienen te worden ge gaan bij de ervaringen, welke de Wieringermeer zelf heeft opge daan in de periode na de inun datie. Na de droogmaking volgt een periode van wederopbouw: er is dan heel veel te doen. Dat weten wü uit ervaring. Hierbij denkt hij b.v. aan inrichting van scholen, secretarie en andere ge meentelijke apparaten, culturele leven enz. Het gaat erom te helpen waar de helpende hand geboden moet worden. Wij zouden ook zef een ge meente kunhen aanwijzen, doch daaraan is het gevaar verbonden dat er ongelijkheid geschapen wordt. Daarom zal de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als tussenschakel fungeren. Deze vereniging zal contact opnemen met de afdelingen der vereniging en de commissarissen der Konin gin Daarbij zal natuurlijk reke ning dienen te worden gehou den met de geaardheid van de gemeenten. De heer Breebaart vroeg of B. en W. van mening ziin, dat alle getroffen gemeenten geadopteerd zullen worden. Hierop werd door de voorzit ter geantwoord, dat er een drang leeft onder de gemeentebesturen om dit inderdaad te doen. Zelfs wordt hierbij gedacht aan groe pen van gemeenten die een be paald gebied of gemeente adop teren. Tot nadere toelichting voegde de voorzitter hieraan nog toe. dat de hulpverlening op brede basis zal moeten worden be keken. d.w.z. in overleg met organisaties op maatschappelijk gebied en met kerkelijke organi saties. De heer Klop stelde de vraag of het bedrag bedoeld is als een schenking of voor betaling van een eenvoudige beweging aan een kruk los gemaakt waarna zij zich uit eigen beweging naar de melkstal begeven, welke zich 70 cm boven de begane grond bevind. Het nieuwe systeem is heel eenvoudig, zodat het met een kleine verbouwing de bui tenmuren zullen iets uitgezet die nen te worden -op de meeste boerderijen in toepassing kan worden gebracht. zal ziin ingevoerd, zal zich er op korte termijn op bezinnen, welk advies aan de regering moet wor den verstrekt. Met het uitbrengen van dit advies zal. gezien de grote gevaren die thans ziin ontstaan, omidat een belangrijk deel der luisteraars zich inmiddels op het buitenland heeft georiënteerd, de grootste spoed worden betracht. Het moge bekend zijn dat ge noemd comité een oplossing van de wel zeer hinderlijke storingen in bepaalde gebieden van ons land ziet. in het gebruik van F.- M.-zenders, die op de 3 meter golfband werken. Aangetekend zii hierbij, dat dit zendsysteem een voor de hand liggend geneesmiddel voor de kwaal is. doch het actie-comité beoogt, zoals gezegd, in de eerste plaats een verbetering van de ra dio-ontvangst, dus heeft geen voorkeur voor een bepaald sy steem. Vooropgesteld dient te worden dat men zowel in technische als in omroepkringen na lang beraad en veel geëxperimenteer ook het F.-M.-systeem heeft aangegeven als het enige afdoende middel. Door de verschillende, verte7 genwoordigers van het actiecomité zijn de bezwaren van de slechte ontvangst naar voren gebracht, waarvan er een is: het niet te onderschatten gevaar door beïn vloeding van de Duitse program ma's ook op politiek terrein. Ook economisch zijn de gevolgen niet uitgebleven, omdat het publiek voorkeur aan de dag legt. niet al leen voor de programma's die van over de grens komen, maar ook voor bet aanschaffen van Duitse radiotoestellen waarmee men ook de drie meter band kan beluisteren. Dit betekent dat on ze Nederlandse industrie belang rijke schade Hidt. Duitse toestei len komen bij wagonladingen over de Duitse grens en worden hier grif verkocht. De Nozema deelde mede, dat zij ten aanzien van het radiobestel in ons land een advi serende taak heeft en dat zij dus ongevraagd de regering van ad vies kan dienen. In de korst mo gelijke tijd zal dan ook aan de re gering een rapport worden uitge bracht. De voorzitter van de Nozema Ir. J. D. van der Toorn gaf als zijn mening te kennen dat de invoering van het F.-M.-systeem een welhaast onafwendbare is opgegeven de Haas, leger- Als vermist dpi. soldaat W. M. de nummer 32.11.07.137, dienstdoende bij de Kokschool te Leiden en af komstig uit Rotterdam. Bij red dingswerkzaamheden nabij Ab- benbroek is hij Maandag voor het laatst gezien. WILLEMSTAD (Curagao), 6 Febr. (ANP). Bij het hulp comité op Aruba is een bedrag van ruim 200.000 Ned. guldens binnengekomen voor de slacht offers van de watersnood. Hiermee is het totaal bedrag, dat op de Antillen bijeengebracht is, gestegen tot meer dan 1.250.000 gulden (Ned. Crt). ONGELUK OP LUCHTBRUG Naar wij vernemen is gister morgen een „Dakota" transport toestel van de Ned. Luchtmacht dat naar het noodgebied vertrok op Valkenburg in de start ver ongelukt. Het vliegtuig kon niet snel genoeg hoogte krijgen en de bestuurder was gedwongen de machine een buiklanding te laten maken op het vliegveld. Het toestel is daarbij beschadigd. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. tAdvertenri p ZO GOED LIJMT VELPON van! VRAAG DE JUISTE SOORT diverse uitgaven die de gemeen te doet? Wordt alleen de burger lijke gemeente geholpen, of ook andere instanties die hulp nodig hebben? Op de eersté vraag antwoord de voorzitter, dat het geen schenking betreft, doch het be talen van de diverse hulpver leningen. Op de tweede vraag moest hij het antwoord nog schuldig blijven. Dit hangt ge heel af van het contact, dat ge legd zal moeten worden tussen de geadopteerde gemeente en burgemeester en wethouders. De raad zal op de hoogte wor den gesteld van hetgeen voor dit doel zal worden besteed. Dat B. en W. voorstellen het bedrag te putten uit de algemene reserve, brengt mede, dat de uit gave ook voor de Wieringermeer een offer betekent. Het geld zou hier ook best gebruikt kunnen worden. Het voteren van deze som zal wellicht tot gevolg heb ben dat bepaalde uitgaven ach terwege gelaten moeten worden of tot een later tijdstip verscho ven moeten worden. Het voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aangenomen. De heer Stoel deelde nog mede. dat de raadsleden besloten hadden het presentiegeld van deze vergadering te bestemmen als gift voor het getroffen ge bied. Grote gift van Kardinaal Spellman Kardinaal Spellman heeft per soonlijk 10.000 dollar gegeven voor de Nederlandse slachtoffers, alsmede vijfduizend dollar uit naam van de John Rascob stich ting. Ook heeft de kardinaal vijf duizend dollar beschikbaar ge steld voor de slachtoffers in En geland en vijfduizend dollars voor België. 's-GRAVENHAGE Medege deeld is, dat thans alle schepen, die «iet direct aan de evacuatie deelnemen, naar huis kunnen gaan, uitgezonderd de verbin dingsschepen. Aan de schepen is de hartelijke dank overgebracht van Prins Bemhard, de Ko ninklijke Marine en de Ko ninklijke Landmacht. GEMEENTE ZAANDAM f 200.000 ZAANDAM, 7 Febr. In een buitengewone zitting heeft de ge meenteraad van Zaandam beslo ten 50.000,beschikbaar te stel len voor het Nationaal Rampen fonds. Burgemeester W. Thomas sen deelde voorts mede, datde gehouden straatcollecte circa 50.000 heeft opgebracht. De in zameling bij instellingen, vereni gingen en bedrijven leverde circa 100.000 op. K.A.J.-nieuws AKERSLOOT. Het bestuur van de K.A.J., afd. Akersloot, is voornemens om haar registra tie, welke tot nu toe weinig be tekende, eens duchtig onder han den te nemen. Zij wil dit dan doen door in een dezer komende weken langs de huizen te gaan en formulieren rond te brengen, welke dan door de ouders der jongens en jongemannen van 12 tot 25 jaar ingevuld dienen te worden. Men wordt dan ook vriendelijk verzocht hieraan zijn onmisbare medewerking te ver lenen, om de Kajottens van Aker sloot hiermede een dienst te be- wiizen, die voor hen van grote wlarde zal zijn. Nadere uitleg wordit u tevens gegeven bij het rondbrengen der formulieren. Binnen enige dagen hoopt men de formulieren ook weer terug te komen halen, zodat er van u alleen de moeite wordt gevraagd deze in te vullen. Het bestuur hoopt bij deze, dat alle ouders volledig de formulieren in zullen vullen en danken hun reeds bij voorbaat voor hun geboden dienst T oneeluitvoering gaat niet door AKERSLOOT. De Toneel vereniging „St. Willibrordus" uit Akersloot, welke Zondag j.l. haar eerste uitvoering gaf van het toneelspel „Een zeeman ging pas sagieren" en a.s. Zondag het stuk nogmaals op zou voeren, deelt ons mede, dat deze uit voering tot nadere datum uitge steld zal worden, vanwege de ramp, die Nederland heeft ge troffen. Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Dat nummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. Veel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampenfonds, Statenlaan 81, Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? ALKMAAR. 6 Febr. Wit lof 39.0052.00. rode kool 7.00 13.50 savoye kool 6.5011.00, groene kool 10.0026.50. spruit kool 17.0081.00, boerekool 27.00 52.00. bieten 4.009.00, win terpeen 6.5014.50. waspeen 21.00—29.00. uien 10.00—50.00, prei 15.00—53.00, soepgroenten 9.0022.00. knolselderij 28.00, goudreinetten 10.0017.ÓQ. pre sent van engeland 25.0030.00, gieser wildeman 6.0018.00. ZWAAG. 6 Febr. Uien 21.00 30.00, prei 28.0048.00, gele bewaarkool 3.9010.30. groene kool 17.0025.00, rode kool 7.00 12.30, boerenkool 19.00—33.00, spruitkool 28.00-68.00. waspeen 17.0018.00, breekpeen 11.60 19.10. witlof 23.0053.00, andij vie 91.00105.00, knolselderie b 22.00-29.00. cox orange 10.00— 108.00, goudreinetten 66.0027.00, jonathan 8.0042.00. laxton su perbe 9.0066.00, notaris appel 13.0017.00. present van enge land 7.0035.00, zoete ermgaard 8.00—36.00. conference 9.00 63.00. dayenne 10.0068.00. gie ser wildeman 5.0022.00. pres. loutreuil 21.0042.00. soldat laboureur 4.0027.00. NOORDSCHARWOUDE 6 Febr. 1600 kg. peen B 14; C 12.80; D 9.80; 13.000 kg. Uien 46.50— 49.20; grove 4546.10; driel. 45 48; 22.00 kg. Rode kool 7—12.80; 12.000 kg. Gele kool 6.50—11.50; 1400 kg. Groen kool 17.50—27.40; 80.000 kg. Deense witte 68.50; 360 kg. Spruiten 3349. WOGNUM 6 Febr. 11.500 kg witlof A 47—55; B 42—49; C 30—46; stek 23—28; 5000 kg spruitkool I 4565: II 3753; rode kool 7.2012.20; gele kool 8.109.60; boerenkool II 1719; prei 25—39; knolbieten 412.90: uien afw. 2127; golden delou- cius 2665; jonathan 844: gie ser wildeman 822: goudreinet ten 730; bramley 4—10; win- terbanana 2050.' HEM-ZUIDERKOGGE 6 Febr. Groene kool 1726: middel uien 51.50—52.30: grove 46—48.70; driel. 3845; nep 37: afwijkend 1833; rode kool 711.60: sprui ten 3047; peen 910: witlof 4153; goudreinetten 28; gieser wildeman 515; present van En geland 523: zoete kroon 14—26. GROOTEBROEK 6 Febr. Uien: grof 44.9046.60; middel 51.30—52.60; driel. 47.10—47.70; nep 45, aanvoer 17.000 kg; 300 kg spruiten 5152: afw. 30; 11.000 kg groene kool 8.4021.60. HEILOO 6 Febr. Spruitkool 36-82; boerenkool 3545: groe ne kool 1422; rode kool 1626 rabarber 3648; wortelen 912; prei 2832; knolselderie 2429: peterselie 1318. BLOKKER. 6 Febr. Uien 12.00—38.00. gele kool 9 00—9.80, groene kool 16.0019.00, rode kool 9.4010.90. boerenkool 32.00 42.00. spruitkool 25.0056.00, witlof 36.00—56.00, wortelen 6.20 11.30, andijvie 66.00, knolselde rie 6.0015.00, alicanthe 150.00— 166.00, goudreinette 9.0025.00, jonathan 12.00—28.00. laxton's superbe 24.0053.00, present van engeland 10.0038.00. zoete erm gaard 13.0024.00. zuccalm. rei- net 5.0015.00. conference 6.00 60.00, gieser wildeman 11.00 19.00. gratiool 3.009.00. presi dent loutreuil 4.0023.00, provi siepeer 4.0012.00, soldat labou reur 4.0016.00. winterjan 5.00 10HCX>ZGW^fepIÜnPe6erFièr00- - 9000 kg uien groot 51.30—51.90, grof 44.90—48.20. drielingen 38.30 —38.40, afwijkend 21.40—21.80, dubbele 24.0027 60. W ARMENHUIZÉN 7-2-'53. 1800 kg. Uien 48.10—49.50; Idem grove 47; 2400 kg. gele kool 6.50 10.30; 500 kg. groene kool 26.90; 55.000 kg. rode kool 713.80; 20.000 kg. witte kool 6—8.40; 2000 kg. Peen b 13.50—14.20; C 13—13.10; D 7. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 6 Febr. '53 Gouda volvet 2.102.11; Edam mer 40+ 1.87—1.88: Broodkaas 40+ 1.881.89. Stemming flauw. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN, 6 Febr. Witte tarwe 24,5026,60. Rode tarwe 24.5026,60; Wintergerst 26,00 28.50: Zomergerst 30.0032,00; Witte haver 21,0024,00; Kleine groene erwten 45,0052,00. Alles per 100 kg. Aardappelbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN 6 Febr. Klei- aardappelen 11,50 voor alle soor ten. Leveren aan de laadplaatsen. Alles per 100 kg. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 6 Febr. '53 Aanvoer 18 stieren 2.462.80 p. kg. slachtgewicht; 115 vette koeien, le kwal. 260.295, 2de kwal: 250—259, 3de kwal 230 249; 413 melkkoeien en kalf- koeien 5001095; 78 pinken en graskalveren, pinken 350605, graskalveren 225-410; 1222 nuch tere kalveren 3541; 542 vette weideschapen en lammeren 60 110; 426 vette varkens notering oude varkens 1.501.60. notering vette biggen 1.701.75, notering zouters 1?74 alle per kg. levend gew.; 163 biggen ij lopers: no tering biggen 30,45, notering lo pers 46.80; bokken en geiten geen notering; 60 paarden 450970 to taal aanvoer 3045 stuks. Stieren: aanvoer minder, han del beter prijzen hoger; melk en kalfkoeien: aanvoer minder, handel flauw, prijzen niet hoger; Pinken: aanvoer klein, handel kalm, prijzen niet hoger: Gras kalveren, aanvoer zeer klein, handel kalm, prijzen niet hoger, nuchtere kalveren: aanvoer gro ter, handel kalmer, prijzen lager; Varkens: aanvoer vrij ruim, han del beter, oude varkens en vette biggen duurder, zouters gelijk, biggen en lopers aanvoer niet groot, handel zeer traag, zelfde prijs; Schapen: aanvoer vrij goed, handel lui, prijzen niet hoger; Paarden: aanvoer minder, stem ming zeer kalm. prijzen niet ho ger. Veemarkt Leiden LEIDEN, 6 Febr, Aanvoer: Stieren 6, melkkoeien 25, vette koeien 250, vare koeien 88, nuch tere kalveren 265, vette schapen 300, vette lammeren 522, varkens (zeugen) 28, paarden 10. geiten 7, totaal 1509. Notering: (s is schoon gewicht, 1 is levend gewicht) stieren (sl.) 8301000 per stuk. s: 2.302.60: melkkoeien 8001175 per stuk, vette koeien 8501050 p. st., s: 2.202.90; vare koeien 650800 p. s.; pinken 350575 p. s.; vette schapen 90125 p. s.; vette lam meren 6595 p. s.: paarden 750 1100; geiten 1530 p. s. Handel voor: stieren, melk vette en vare koeien: kalm; pin ken, vette- nuchtere kalveren en paarden en geiten: matig, scha pen en lammeren: vrij goed. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 6 Febr. Aange voerde partijen Goudse kaas 9 Notering: Goudse le kal. 2.26— 2.32; Goudse 2e kwal 2.19—2.25. Handel matig.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8