EVERGLAZE de stof voor de toekomst hen pyama of nac hti japon Wat denkt u van de maaltijden? De Maranthd^ Kwestie van persoon lijke aangelegenheid 1 oman Regenjassen met aluminium voering en tapijten van nylon Als een radioreporter nu eens zou vragen... IV ST'V door Wi'm km'pocheer én Roo$ SLANG KRIEK NIEUWTJES VAN DE TWEEDE F.T.G.-BEURS In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is deze week de tweede fede ratieve textielgrossiersbeurs gehouden. Het was een weldaad om te waden door dit dorado van wol, zijde, katoen, nylon en vele andere nieuwe producten die onder de naam „textiel van morgen" waren tentoongesteld. In een veelheid van kleuren schaarden zich de in- en uitheemse producten op artistieke wijze aaneen, zodat de inko pers gemakkelijk hun voorjaarscollecties konden samenstellen. Naar aanleiding van deze beurs gaf een Amerikaanse journaliste, Mrs. Dora L. Miller, op een persconferentie haar mening ten beste over de mode. Zij zei o.a.: „Mode heeft voor mij niet alleen betrekking op de dameskleding maar ook op die voor heren en kinderen. Kinderen zijn de klanten der toekomst en zijn daarom zo belangrijk. En u heren, zo ging Dora Miller verder, al haalt u soms uw schouders op en zegt: „Zijn vrouwen niet dwaas? U bent waarschijnlijk nog veel dwazer op uw kleren dan de dames". On%es inziens behoeft aan deze kernachtige zin niets meer te worden toegevoegd. Het materiaal dat op deze beurs een groot overwicht had was Ever- glaze. Deze verfijnde katoensoort zal zowel in Amerika als in de West- Europese landen grote opgang ma ken. Het vorig voorjaar heeft men reeds kennis gemaakt met enkele ingeper ste reliefdessins in everglaze, welke direct zeer goed werden ontvangen. Na deze eerste zo succesvolle ken nismaking, was het logisch dat er ook grote belangstelling ontstond voor andere producten uit dit materiaal, want het heeft vele voordelen. Everglaze is namelijk kreukher- stellend, niet gevoelig voor stof en vuil, bezit grote weerstand tegen krimpen, rekken of uitzakken, is ge makkelijk te knippen en te naaien, heeft grote poreusheid, is duurzaam in het dragen, bestand tegen wassen .en chemisch reinigen, droogt snel en behoeft niet gesteven te worden, vat niet gauyv vlam en is koel en fris in hét dragen. Op de FTG-beurs was een aller aardigst aangekleed poppenhuis te zien. Met grote letters stond daar boven „toekomstbeeld met ever glaze" én dit beeld ziet er nu als volgt uit: Everglaze satin wordt gebruikt voor gordijnen, everglaze chintzes voor bedspreien en stoelovertrekken, everglaze plain voor tuinmeubelen en parasols en everglaze embossed of plain voor wandbekleding. U ziet, 'n lange lijst endie bovendien nog voor uitbreiding vatbaar is. Nu we het toch hebben over deze nieuwe stof willen wij tegelijkertijd ook nog iets zeggen over de wasvoor schriften. Everglaze moet gewassen worden in een handwarm zeepsop, waarbij men absoluut geen bleekmid delen mag gebruiken. Niet hard wringen of scherp kreuken. Waar no dig kunnen everglaze stoffen licht gestreken worden aan de verkeerde kant van het doek in lichtvochtige toestand met een niet te heet ijzer. Chintz kan gestreken worden op de glanzende zijde van het doek. Ever glaze kan behalve van katoen ook van rayon, acetaat of andere synthe tische vezels zijn gemaakt. De naam Fibranne klinkt de mees te vrouwen niet vreemd in de oren. Onder deze oude naam is echter een nieuwe stof verschenen. Het is een celvezelproduct, dat kreukvrij is en dat er bovendien uit ziet en aanvoelt als wol. Deze fi branne kan uitstekend verwerkt worden tot japonnen voor de periode tussen winter en zomer. Juist de ge een kostbaar bezit van keizers en koningen of andere hoogwaardig heidsbekleders. Pas in* later tijden verfraaiden ook de burgers hun ka mers met tapijten om meer warmte en gezelligheid aan hun woningen te geven. Altijd echter is het een streven van tapijtvervaardigers geweest, deze zo rijk mogelijk aan kleur en van goede kwaliteit te maken om blijvende schoonheid en houdbaarheid te ver zekeren. De echte „Perzen" hebben deze eigenschappen wel in tamelijk sterke mate, doch de prijs dezer ta pijten is nu eenmaal zó hoog, dat ze slechts voor een betrekkelijk kleine kring bereikbaar zijn. Onze moderne tijd heeft nieuwe grondstoffen ontwikkeld en hieruit producten gefabriceerd, die gedeelte lijk beter zijn dan de oude en deze veelal hebben verdrongen. Men denke b.v. aan de kunstzijde, die in hoge mate de natuurzijde heeft vervangen. Na de laatste oorlog heeft nu voor al het nieuwe nylon grote opgang gemaakt. Nylon was oorspronkelijk een po lyamide product van Du Pont, V.S., maar met toestemming zijn de grote rayon-fabrieken in bijna alle Euro pese landen er toe overgegaan het zelfde procédé toe te passen en een dergelijke vezel onder diverse be namingen te fabriceren. Nylon is dan ook een verzamelbegrip geworden, dat men over de gehele wereld als bijzondere kwaliteitsvezel kent. Naast de bekende nylonkousen worden uit nylon verrassende artike len zoals b v. scheepstouwen, zeilen, ja, zelfs staalharde tandwielen en lagers gefabriceerd. Overal dus waar men enorme houdbaarheid en weerstandsvermogen eist, gebruikt men meer en meer nylon. De gedachte om nu ook voor tapijten, die immers altijd aan een intensief gebruik zijn blootgesteld, de krachtige, sterke, onverslijtbare ny lonvezel te gebruiken, lag voor de hand. Na vele proefnemingen is het ge lukt alle technische moeilijkheden voor een dergelijke nieuwe fabricage methode te overwinnen en in eigen spinnerij uit nylon-vezels een tapijt garen te vervaardigen, dat alle voor delen van nylon in zich verenigt. Ook is men er in geslaagd uit dit stugge en uitermate moeilijk te verwerken materiaal wondermooie lopers en ta pijten te fabriceren, welke een geheel eigen cachet hebben. Onder de naam Trioion komt dit product nu in de handel. Het is zowel voor café's, restaurants, bioscopen, schouwburgen, schepen, treinen en vliegmachines, alsook voor iedere particulier de ideale vloerbe dekking. Trioion geeft, naast gezel ligheid en vreugde door mooie kleu ren en prachtige dessins, de grote voldoening, dat een dergelijk tapijt van bijna onbeperkte levensduur is. Goedkoop kunnen we zo'n tapijt ech ter geenszins noemen, want voorlopig moeten we daarvoor wel driemaal zo veel .betalen. Wanneer nu eens een radio-re porter aan een paar willekeurige voorbijgangers zou vragen, hoe zij zich een goede maaltijd voor stellen, welke antwoorden zou den we dan te horen krijgen? De man die de hele dag buiten in touw is, zal het misschien heb ben over een stevige, dampende stamppot met flink wat vet. Maar Oma, die een groot deel van de dag voor het raam zit te breien, denkt liever aan lichte, zachte kostjes die niet zwaar op de maag liggen, terwijl haar kleindochter, die alleen op een kamer woont, wel de nadruk zal leggen op „dingen, die gemakkelijk klaar te maken zijn". De schooljongen van een jaar of tien bekommert zich daar natuurlijk niet om, die zegt: „Als het maar lekker is" en somt meteen zijn lievelingskostjes op. De huismoeder denkt, behalve aan de smaak en de voedzaam heid, aan het gezellig aanzien van de „ideale maaltijd" en zeker ook aan het geld, dat ze er voor uit kan geven en het werk dat ze er aan heeft. Een voedingsdeskun dige tenslotte zal in de eerste plaats spreken over „voldoende eiwitten, vitamines en voedings- zouten". En wie heeft er nu gelijk? Wel, van hun kant bezien heeft geen van deze voorbijgangers on gelijk. Wie veel lichamelijk werk doet, heeft meer en steviger voed sel nodig dan iemand met weinig beweging en vanzelf zal hij dan ook grotere porties nemen dan de gezinsleden, die rustig zittend be zig zijn. Degenen met gevoelige spijs verteringsorganen en kleine eet- ruite' kïVurèncombinatie mTakWezê Iust+ ete^ maafz?ch niet te veel ineens eten, maar zien stof zo aantrekkelijk. Heel erg mooi was ook een col lectie popeline de soie, welke uit Ita lië was geïmporteerd. Onder de naam „Summersongs" bracht een Nederlandse firma deze stoffen op de markt. En ze waren dan ook wel zeer welluidend, want deze stoffen kregen een heel apart cachet door de verfijnde randdessins en figuren. Maar als men van een dergelijk cou ponnetje een japon wil maken dan is men zeker niet goedkoop uit, want per meter kost deze popeline de soie ongeveer f 7,50. Veel opzien baarde een stof van Nederlands fabrikaat met een Frans motief. Allemaal ken nen wij van vlak na de oorlog de zogenaamde bevrijdingsrokken wel, die gemaakt waren van aan elkaar genaaide lapjes van diverse motie ven, zoals ruiten, stippen, strepen en ook wel effen. Dit effect heeft men nu nagemaakt, speciaal voor aan het strand. De glasvezel gaat langzamerhand ook een bijzondere plaats innemen. Dit materiaal is uitermate geschikt voor de hoedenfabricage. Een „glas"- hoed zal zeer weinig garnering vra gen daar het materiaal glanzend is en daardoor „Zichzelf garneert", evenals de modellen die in de toe komst van everglaze gemaakt zullen worden. Een uitgebreide collectie jumpers en vesten was eveneens op deze beurs te bewonderen. Blijkbaar wordt gedacht aan een warme zomer, want er zijn luchtige sweaters te kust en te keur. Regenjassen zijn van die kleding stukken, die, als men ze eenmaal heeft, men niet gemakkelijk meer uit doet. En al heeft men nu een dubbele of een gevoerde jas, als koning Thialf eenmaal regeert dan is zo'n exem plaar toch wel wat al te koud. Ook daar heeft het menselijk vernuft nu een oplossing voor gevonden. De binnenkant wordt namelijk bespoten met aluminium. Als men over enkele maanden, want naar alle waarschijn lijkheid zullen ze dan pas op de Nederlandse markt verschijnen, een winkel binnenstapt dan moet men vragen naar een „aluminium"-ge- vo^rde regenjas. Mensen, die het weten kunnen, verzekerden ons, dat ze lekker warm zitten! T riolon In de grijze oudheid waren tapijten 'i h*-- Deze keer willen we het eens niet hebben over succesnummers der haute couture, maar over een sim pele nachtjapon, een peignoir en over de pyama in het algemeen. Lange debatten zouden gevoerd kunnen worden over de voor- en de nadelen van een nachtjapon en van een pyama. Welke van de twee men echter prefereert is een geheel persoonlijke aangelegenheid. Zeker is in ieder geval dat een nacht hemd veel vrouwelijker aandoet. Het model, dat u op bij gaand plaatje ziet, is wel bijzonder makkelijk in het dragen door de ruime rag- lan-mouwen en de shawl kraag. Deze mouwen ver oorzaken zeker geen on aangenaam trekkende armsgaten, zoals we dat allemaal wel kennen. Bo vendien zal de mogelijk heid van uitscheuren of lostornen op deze plaatsen tot een minimum beperkt of zelfs geheel voorkomen worden. De ruimte van de naar onderen zeer wijd klokkende rok wordt in de taille bijeengehouden door een ceintuur. De strakke manchetjes beletten het opschuiven van de ballonmouwen. Op het andere plaatje ziet u een voorbeeld van een heerlijk warm- zittende ochtendjas. Wie het genot van zo'n kledingstuk kent, zal het niet graag meer willen missen. Een peignoir is ideaal om er in de vroege ochtenduren onze eerste plichten van huisvrouw in te verrichten. En staat ze niet veel aardiger aan het ontbijt dan zo'n ongezellige hüisschort. Als practische noot heeft deze jas een breed over de schouders vallende kraag, die tevens als capuchon dienst kan doen. De laatste tijd wor den de peignoirs iets korter gemaakt, om het „afstoffen" van de vloer, tegen onze bedoelin gen in, tegen te gaan. De pyama's zijn tegenwoordig ook heel pre tentieloos. Vooral die met jasjes, die het effect hebben van een Russisch buisje. Het voordeel van zo'n buisje is, dat men geen last meer heeft van de verafschuwde verfomfaaide kraagjes, daar deze modellen rechtopstaande kraagjes hebben. Het paard bibberde van de koorts! al Veertig kinderen uit Oosterbeek mogen van dit jaar naar Engeland, om de kroningsstoet van koningin Elizabeth te zien. Engelse mensen hebben dat graag, omdat de kinderen in Ooster beek altijd op 17 Sep tember bloemen leggen op de graven van geval len Engelse soldaten in Nederland. Dat is mooi! De Lassoman gaat er niet naar toe. Hij heeft geen tjjd! Anders wel, hoor! Misschien komt in Cu- lemborg een Ritmeester- fabriek. De Lassoman gaat er eens eentje op steken. Ritmeesters zijn sigaren! In Venlo heeft laatst een Franse juffrouw op het mooie orgel daar ge speeld. Die juffrouw kan het beste orgel spelen van de hele wereld. Dat vindt de Lassoman. Zien jullie ook het werk van de nieuwe Technische Commissie en de Keuzecommissie met belangstelling tegemoet, kleine vrienden? Dan is het goed, hoor! We moe ten nu ook eens een keertje winnen! En voor een belegd broodje moet je belas ting betalen! Niet voor het broodje, dat je van je moeder krijgt! In Tokio (Japan) had laatst de helft van de mensen griep! In Frank rijk was ook zo'n griep! De Lassoman is dat land maar gauw uitgereden! En in de diamantin dustrie gaat het niet zo best! In de Utrechtse auto bussen worden over 'n poosje filmpjes gedraaid! Reuze! Dat doen ze nog nergens! Het paard wil ze ook zien! Het paard zei: Ik ga achter de bus aan hollen! Vanaf 1 April mag een hond geen bakfiets meer trekken. Ook mag je niet meer gaan zitten op een kar, waarvoor een hondje loopt te trek ken. Die arme beestjes! Laatst hebben honder den ganzen muizentarwe gegeten. Ze zijn er aan doodgegaan, kleine vrien den! Hadden die ganzen ook niet moeten doen! En kort geleden is een kellner weggereden in de auto van een klant! Dat mag niet! Tot de volgende week! De Lassoman is druk! Oplossing brokkel» muur»raadsel De in te vullen woor den waren: Grommen, morgen, Moren, oren, roe, er, ver, voer, rover en verrot. Maria Lichtmis Op 28 December, het feest van Onnozele Kin deren, zijn, zoals je mis schien weet, de kinderen een dag baas in huis en hebben dan alles te vertellen. Op 2 Februari, O. L. Vrouw Lichtmis, ook wel Vrouwendag ge noemd, zijn de vrouwen de baas. Hoe dat ge bruik in de wereld geko men is, zul je wel graag willen weten. Er is een heel oud verhaal of je het vertrouwen kunt, durf ik niet te zeggen dat de oorsprong van dat gebruik vertelt. In het jaar 1100 kwamen dappere kruisvaarders uit het H. Land terug. Ze hadden gevochten als leeuwen en met succes, want ze hadden de stad Jeruzalem voor de chris tenen veroverd. En, zo vertelt men, toen de mannen in Brussel te rug kwamen, waren hun vrouwen zo blij over hun thuiskomst, dat ze hun mannen op hun rug ronddroegen en als klei ne kinderen lekker on der de wol stopten om goed te kunnen uitrus ten. Dat had plaats op Maria Lichtmis. Opgelet Prijsvraag Februari Deze keer hebben we voor jullie een zoge naamde woordtrap. Op de eerste trede zie je het woord SLANG staan en op de onderste trede het woord KRIEK. Om van het woord SLANG tot het woord KRIEK te komen, moet je tel kens één letter van het bovenstaande woord wisselen, zodat er op el ke trede een goed Ne derlands woord ont staat. Je mag in geen geval een letter meer malen omwisselen. Zet de woorden, die je gebruikt hebt, op een briefkaart en stuur die naar het kantoor van de krant. Vermeld links in de hoek: WOORDTRAP. Geef je volledig adres met je voor- en achter naam. Zeg hoe oud je bent en of je een jon gen of meisje bent. De oplossingen moeten op Zaterdag 7 Februari op het kantoor binnen zijn. Puzzel als de beste en geef het niet zo maar op, want er liggen weer drie mooie prijzen voor de deelnemers te wach.- ten. Wie waagt, die wint! Snel als de bliksem Weet je met hoe grote vaart een bliksemstraal naar beneden schiet 15.000 km per seconde. Ik heb eens gehoord, dat een bliksemstraal zo maar door een venster ruit boorde. De ruit bleef heel. Alleen zat er een kogelrond gaatje in. Er zijn bliksemstra len in alle kleuren, van wit, rood en blauw, tot violet, oranje, geel en groen toe. Als je weten wilt, hoever de donderbui van je af is, tel je maar hoe veel seconden er liggen tussen het zien van de bliksemstraal en het ho ren van de donderslag. Zoveel seconden is zo veel maal 340 m. Mensen, die 'n scherp gehoor hebben, kunnen de donder op een af stand van 50 km horen. Heiligenkalender We slaan de tweede maand open Van ons oude boek en beginnen de Heiligenkalender voor de eerste week van Fe bruari: 1. 't Is alsheden dat wij vieren Hoe Ignatium de dieren Maelden tot een suyver broodt, En dat Brigid' d'ooghen sloot. 2. Maer het is den feest- dagh heden Hoe Maria kwam ghetreden Bij den ouden Simeon. 3. Blasius verkrijght het leven, Met sijn hooft voor Godt te gheven. 5. Agatha naer smert en Pijn Wilt bij haeren Bruygom sijn. 6. Dorothea dorste roemen Datter 's winters versche bloemen Waeren in haer Vader-landt, Bij Vedastus en Amand'. 7. Romualdus is als heden In den Heere over leden. En Chrysolius die sagh Christum op den selven dagh. Sint Jan Bosco (IX) Jan, ik kan niet meer Zo zuchtte op zekere dag Moeder Margaretha. Die was bij Jan in het Oratorium komen wonen. Haar huisje en alles had ze voor hem en zijn werk in de steek gelaten. Vijf jaar had ze in armoe ge werkt en geploeterd voor die rakkers, Jans lievelingen. Maar nu ging het niet langer meer. Had ze haar was kraak- schoon op de lijn han gen, rats, ze trokken ze er af en stonden er met hun vuile voeten op te dansen. Ze sjouwden over de perkjes en haar kool en sla liepen ze te pletter. De kleren wer den verslonst en verlo ren. Ze kon wel aan het lappen en stoppen blij ven. Het hielp haar niks, niemendal. En als ze haar potten en pannen nodig had, dan hadden, die rekels ze verstopt en kon ze er uren naar zoeken. Ze verlangde weer naar haar huisje en stal terug. Dan kon ze weer rustig spinnen en haar oude dag in vrede slij ten. Nee, Jan, zo gaat het niet langer, ik kan niet meer. Maar Don Bosco kijkt moeder eens met zijn goeie ogen aan. Hij smeekt en bidt niet met tranen en zuchten, dat ze toch blijven zal. Och, neen, zoveel drukte is voor moeder Margaretha niet nodig om haar over te halen. BEN IK EEN LIJNTREKKER Vandaag staan we precies aan het begin van een nieuwe maand om weer een ferme aanloop te nemen voor de naastenliefde. En als je dan tussen 5 en 6 uur met je oor aan de radio hebt gezeten om naar de „Wigwam" te luisteren, dan heb je meteen het nieuwe motto gehoord niet alleen, maar de Fraters van de Jeugdbond hebben met de kinde ren in een klankbeeld laten zien, wat de nieuwe spreuk betekent. Bij bruggen of op hoeken van straten zie je dik wijls- een groep mannen staan, die niets anders doen dan praten, pruimen en kringetjes spuwen. Daarvan zeggen de mensen dam dikwijls, dat het lijntrekkers zijn. Ze bedoelen daar dan mee, dat ze hun tijd zoek maken en met alles en nog wat achter aan komen. Jongens en meisjes, die met alles treuzelen, die alles traag en op z'n elf en dertigst doen, horen ook tot de lijntrekkers. Ze kunnen door hun dood bedaarde manier van doen anderen de pé in jagen. Ze laten anderen de lastige dingen maar opknap pen en nemen het er zelf van. Dat is nu niet, wat de echte, ferme naastenliefde vraagt. In Februari gaan we eens samen proberen om geen lijntrekker te zijn. Elke morgen en avond kijk je maar naar je kaart, waar je je strookje hebt in gestoken, waar met mooie letters op staat: BEN IK EEN LIJNTREKKER? Even kijkt hij omhoog en wijst moeder op het kruisbeeld aan de muur. En moeder wordt stil en begrijpt het. „Je hebt ge lijk", zegt ze, „je hebt gelijk'. Nog vijf jaar houdt ze haar zware taak vol. Dan sterft ze rustig en vol overgave. Een hond van vreemd ras De wijk van Valdocco, waar Don Bosco zijn in richting had, was een van de gevaarlijkste. Daar huisde een guur volkje van boeven en moordenaars. Verschil lende malen hebben ze geprobeerd hem van kant te maken. Maar als Don Bosco gevaar liep, verscheen er plotseling een hond. Waar die woonde of vandaan kwam, wist niemand. Hij verscheen voor het eerst in 1849 en kreeg, omdat hij grijs haar had, de naam van „II Grigio". Eens, toen boeven op Don Bosco aanvielen om hem te wurgen, sprong de Grijze ineens op de moordenaars toe en beet ze zo geducht, dat ze in allerijl de benen namen. De hond bracht Don Bosco thuis en was niet meer te zien. Zo kon Don Bosco ook 's nachts gerust op stap gaan om een zieke te be dienen. „H Grigio", de trouwe politiehond uit de hemel, was steeds op zijn post. Eens ging hij zelfs mee tot in de eet zaal. Maar de lekkerste hapjes liet hij onaange roerd liggen. Een paar jonge geestelijken sloten hem twaalf uur in een kamer op en wilden toen zien, of hij honger had. De Grijze was verdwe nen, door gesloten deu ren en ramen heen. 17 Jaar lang zag men hem niet meer. Maar in 1883, toen Don Bosco laat uit de trein stapte en in het donker de weg niet meer wist, hoorde hij opeens een vrolijk geblaf. „II Grigio" stond voor hem en bracht z'n meester veilig thuis. Daarna ver dween hij voor goed. liever kleine beetjes opdoen en dan desnoods nog eens iets nemen tussen de maaltijden in. Voor beide groepen is in het algemeen een speciale voeding niet noodza kelijk. „Grote en kleine eters" hoeven de> huisvrouw dan ook geen hoofdbrekens te kosten. Het gaat er immers in de eerste plaats om, dat ieder de levensmiddelen met de grootste waarde: melk, groenten en liefst ook fruit en bo vendien een portie kaas, vlees, vis of ei dagelijks gebruikt, in vol doende hoeveelheid. Verder kan de „honger" alnaar deze groot of klein is, gestild wor den met meer of minder brood, aardappelen, havermout e.d.; bo ter of margarine of (voor een deel) vet of olie, suiker enz. De hoeveelheden daarvan komen er dus niet zo nauwkeurig op aan, zolang men tenminste op zijn nor male gewicht blijft. Nu moeten „gezond" en „goed verteerbaar" gepaard gaan met „smakelijk", anders hebben we er nog niet veel aan. Gelukkig gaan deze drie in vele gevallen al „vanzelf" samen. De meeste koolsoorten bij voorbeeld smaken na 20 a 30 minuten koken niet alleen beter, maar zijn ook lichter verteerbaar en bevatten veel meer waardevolle stoffen voor onze gezondheid dan wan neer ze- „tot pap gekookt" zijn. Runderlappen, havermoutpap en rijstebrij daarentegen worden sma kelijker en lichter verteerbaar naarmate zij langer staan te prut telen terwijl hun voedings waarde daardoor niet vermindert omdat hierin vrijwel geen vita mine C voorkomt (dat is het vita mine dat door langdurige verhit ting vernietigd wordt). Zoudt u eens iets willen vertel len van het tiengebodenplantje? werd ons dezer dagen gevraagd. Wij moeten bekennen, dat wij aanvan kelijk niet begrepen welk plantje bedoeld werd, maar na een kleine verduidelijking bleek, dat het de Marantha was, welke deze aardige volksnaam draagt. Wij hebben nog eens verder geïnformeerd, maar moesten vaststellen, dat deze volks naam toch nog lang geen gemeen goed is. Dat neemt niet weg, dat zj) buitengewoon goed gekozen is, want de kortgesteelde, fluwelige blaadjes zijn aan weerszijden van de hoofd nerf bezet met donkerbruine vlek jes (wel niet precies tien in getal), waardoor zij gedachten zouden kun nen wekken aan de wetstafelen van weleer. De bruine vlekjes krijgen geleide lijk een groenere tint, hetgeen slechts een kwestie van leeftijd is. Wie dit verschijnsel waarneemt, be hoeft echter niet bevreesd te zijn. Wel zij men op zijn hoede voor een verflauwing van de fraaie tekening, welke een gevolg kan zijn van een te donkere standplaats. De Maran tha verlangt een lichte standplaats zonder echter te worden bedreigd door felle zonneschijn. Het gevolg van dit laatste zal zijn, dat de bla deren verschrompelen. De plant, die zo ongeveer het hele jaar door aan de groei is zonder echter merkbaar groter te worden houdt van een regelmatige be gieting. De aarde mag nimmer uit drogen. Tegen het einde van de zo mer verschijnen er de kleine witte bloemetjes, die weinig sierwaarde hebben. Als de bloei achter de rug is, laat u de Marantha een klein beetje tot rust komen door minder water te geven. Spoedig zullen zich echter weer nieuwe bladeren gaan ontwikkelen, hetgeen een teken is om de watertoediening weer op het oude peil te brengen en ook van tyd tot tijd (eens in de twee a drie we ken) een weinig kamerplantenmest te geven. Als de plant te groot wordt voor de pot maar dat zal niet zo spoe dig gebeuren kunnen wjj haar verpotten in een mengsel van blad- aarde, tuingrond en wat oude mest. Htn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 9