Heel het Nederlandse volk moet de schade dragen Tweede Kamer: snel, royaal en loyaal helpen Ontslag bij ziekte eerst na twee jaar - URSEM fn dit blad Eerste taak: aanleggen van noodverbanden Gemeenschappelijke kolen- en ij •arte Dolf I Dagblad voor Alkmaar en omgeving „One ivorld or none99 Financiële hulp voor Nederland Een feit geworden 32 doden bij vliegramp „DE BLAUWE SAFFIER" Staalbouw Groote bedreigen Uw koe, en gevraagd iiiiiiiiiiiiimmiiim? Weer terug tot regelmatig bestuur f 10.000.- van de Kardinaal Roomsmokkelzaak wordt berecht Van belang voor t.b.c.-patiënten Deventer costuum bevatte f 791.- Weer een spannende feuilleton De opbrengst van de kerkeollecten trs een uitkomst, egProdent heeft ;zen de beste en tandpasta te zijn. •standig en vraag aar tandpasta NT voor een frisse 'tte tanden! ■iHiaiaiaiaiaiaiiü i: S Missenhutten, Zomer- woningen, Staailcon- en, Keten, Garage's steeds voorradig alle n asbest golfplaten, a r, hroeiramen, gaas- S Ikratten, dakleer, ru. 5 Tel. K 2202—204 g iiaiBiaiBiaiBiBiar an met de nage- king, baarmoeder- ing, uierontsteking onvruchtbaarheid, blijven staan met pas onmiddellijk qeeft altijd baat VLAAKOWBEN - TELEF. 8108 j 't vertegenwoordigd, IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIl leven deze nuttige wel eens over atoom- p het punt om weer zich zodoende wat te lse tuig". Maar Sjef 10, geen zottigheden, Rap, vat het zeil en s bediende van Dolf goed niet, of hij toog pa a ld van harte. Hij ir een bietje wat te doen belanden. Een caar spattenHet ■armt waren gewend, m. Tijd om even uit 3 jammer, want mis- vorderingen met be- \OORDIIOLIA\DSi Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. JBÊL^ minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per man., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Oirectenr: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig Vondel /l Jo/ H Febrnari 1953 48e Jaargang - No. 127ÜU ONE WORLD OR NONE, één wereld of geendat is, al sinds geruime tijd de leuze van de Verenigde Naties, als de pro paganda van deze na-oorlogse internationale Volkerenorganisa tie tracht, bij de burgers van alle vrije landen begrip te vin den voor noodzaak en betekenis van wereldsamenwerking en eensgezindheid. Het is jammer ,dat herhaalde lijk moet worden geconstateerd, dat de organisatie van de V.N, zelve dikwijls zulk een slecht voorbeeld geeft. Wel wordt er goed werk geleverd laat ons dat niet over het hoofd zien door de verschillende organen van de U.N.O. (Umted Nations Organisation) zoals de Sociale en Economische Raad, de Wereld raad voor Opvoedingscultuur en Wetenschap (UNESCO) en an dere, maar de Organisatie van de Verenigde Naties zelve, haar grote politieke verband dus, geeft vaak alleen maar een voorbeeld van wanbegrip en onverdraag zaamheid. Zo gaat het ook in de eenheids- verbanden van kleinere omvang, bijv. de eenheid en samenwer king in Europa. Ook daar wordt er in het bijzonder op, niettemin beperkt, sociaal en cultureel ter rein wel goed werk gedaan en door de befaamde Kolen- en Staalgemeenschap is er in een bepaalde economische sector iets belangrijks tot stand gebracht, waaruit blijkt, dat het toch wel kan. Maar overigens wil het ook met de Europese samenwerking nog niet al te zeer vlotten. Op economisch gebied is er verder nog weinig bereidheid om tot elkaar te komen, nog te veel worden de specifigk-nationale belangen vóórgetrokken boven het algemene belang van alle landen. Op het gebied der handels politiek vooral en in de land bouw schijnen de moeilijkheden nog wel haast, onoverkomelijk, en wat de militaire verdediging betreft, is de laatste ontwikke ling allesbehalve hoopgevend. Er is een tijd geweest, goed ander half jaar' geleden, dat het op dit gebied zo ~gOed en zo vlot scheen te gaan, dat de burgerlijke ger- bieden daaraan tot voorbeeld werden gesteld, maar het is anders gelopen. Wat wij thans echter in de wereld beleven, is toch wel ge schikt, om ons vertrouwen in de mensheid niet te verliezen! Het liikt wel, of de Voorzienigheid, die een land als bet onze een zwaar kruis heeft overgezonden, daarmee ook een waarschuwing bedoelt aan de overige wereld en die waarschuwing heeft de wereld verstaan: één wereld Ofgeen Wat zelfs de grote dreiging van het goddeloze communisme niet heeft kunnen bereiken, heeft de schok van een tragische ramp wel tot stand gebracht: héél de wereld is op weergaloos bereid willige wijze en naar gezegd mag worden, zelfs met waar achtige offervaardigheid, opge sprongen, om één en onver deeld hulp te verlenen aan een volk in nood. Het kan niet uitblijven, of de verdergaande consequentie van deze universele hulp, tot uit de verste uithoeken van de aarde tot ons gekomen, moet van in vloed zijn op de geesten en har ten van allen, wie tooh tenslotte in wezen het behoud en het ge luk van de vrije mensheid ter harte gaat. Zo zou de fabelachtige wi.ize van hulpverlening in zo rijke verscheidenheid van vormen en intentie, niet alleen die beteke nis van directe hulp kunnen heb ben, maar ook overslaan op het algemene terrein van maatschap pelijke en staatkundige verhou dingen, en tot gevolg kunnen hebben, dat nog meer algemeen wordt ingezien, hoezeer .alle mensen en alle landen bijeen horen. Wat Lake Success en Straats burg nog niet hebben kunnen bereiken, zou deze tragische ramp hoezeer ook tegen hoge prpS! tot stand kunnen bren gen: meer besef van een beter begrip voor de noodzaak van een heid en verdraagzaamheid, eens gezindheid en samenwerking m heel de wereld. „One world or none Gods zegen moge rusten op eenieder, die in deze dagen en m de naaste toekomst, zijn werkzaam heid „met hart en vurigheid aan dit streven ten koste legt! Nu de eerste phase van de hulpverlening bij de watersnood als afgesloten mag woren be schouwd, meent de regering goed te doen er op te wijzen, dat het gewenst is weer meer tot de nor male wegen van regelmatig be stuur terug te keren. Behoudens bijzondere omstan digheden dient daarom de hulp verlening slechts in. georganiseerd verband en door tussenkomst van daarvoor verantwoordelijke in stanties te geschieden. Alle daar bij betrokken instanties zowel als particulieren, dienen er zorg voor te dTagen, dat tevoren een Regeling omtrent de financiële aansprakelijkheid voor de te ver. lenen hulp wordt getroffen. Van Canada en de V.S.? OTTAWA De V.S. en Ca nada zouden begonnen zijn met een inleidende studie van een financieel hulpplan voor Neder land in verband met de door de overstromingen aangerichte scha de. Het zou hier gaan om een hulp program op lange termijn, dat gebaseerd zou kunnen zijn op 1) een schenking van Canada en de V.S.; 2) een lening door middel van de Internationale Bank en 3) een verhoging van de Noord- Amerikaanse bijdrage aan de Navo. Een en ander zou ten doel hebben de verplichtingen van Ne derland tegenover de Navo tijde lijk te verlichten en Nederland in staat te stellen voorrang te verlenen aan het herstel van de schade in de getroffen gebieden. Namens Aartsbisdom UTRECHT. Zijne Eminentie Kardinaal de Jong heeft namens het aartsbisdom Utrecht 10.000 gulden geschonken in de collecte die Zondag 8 Februari in de ker ken van het aartsbisdom is ge houden voor de slachtoffers van de watersnood. (Van onze parlementaire redacteur) Tegen een achtergrond van kaarten, waarop de omvang van het rampgebied was aangeduid, besprak de Tweede Kamer gistermiddag en -avond, aan de hand van de regeringsnota, de vele problemen, waarvoor de watersnood ons volk heeft ge plaatst. Bij deze bespreking overheerste de door alle woordvoerders uitgesproken wil om de slachtoffers van de ramp zo goed mogelijk te helpen. „De schade moet door de gehele gemeenschap gedragen worden", aldus dr v. d. Heuvel (K.V.P.) en zijn fractiegenoot ir van Meel sprak van „snel, royaal en loyaal helpen". In het zelfde verband maakte mr Burger (P.v.d.A.) zich enige zorg over de mededeling, dal de schaderegeling geschoeid zal worden op de leest van de wet „materiële oorlogs schaden". Hij wilde reeds nu zeggen, dat de regeling z.i. ruimer zou moeten zijn. Ook de heer Weiter pleitte voor een regeling met een andere geest. Zo mogelijk moet de schade integraal worden vergoed. Dat ook het Binnenhof van meet af aan met de ramp heeft meegeleefd, lijkt niet meer dan vanzelfsprekend. En zo heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, het ook opgevat. Mr Burger (P.v.d.A.) vertelde, dat de voorzitter hem antwoord de „dat spreekt tooh vanzelf", toen hij hem in de afgelopen da gen had bedankt voor de wijze, PERL (Saargebied), 10 Febr. Hedenmorgen is een trein met cokes uit het Roergebied voor Franse fabrieken in Lorraine de grens bij Perl gepasseerd zonder (Lior de douane onderzocht te zijn. Deze gebeurtenis luidde de totstandkoming in van de ge meenschappelijke markt voor ko len, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Beneluxlanden. Te middernacht zijn alle doua netarieven voor de handel in ko len, ijzererts en schroot tussen deze landen vervallen krachtens een besluit van het hoge gezags orgaan der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Behalve de douanevoorschriften zijn vandaag ook de in- en uitvoercontingen- teringen, het in sommige landen toegepaste systeem van dubbele prijzen voor de binnenlandse markt en de export en alle trans portdiscriminaties komen te ver vallen. Op 10 April a.s. zal een soort gelijke gemeenschappelijke markt voor staal worden geopend. waarop hij ook het parlement di rect bij de algemene deelneming had betrokken. Toch is het in het verleden blijkbaar anders ge weest. Mr Burger had over de watersnood van 1916 eerst een jaar later iets in Je Handelingen kunnen vinden, toen als uitvloei sel van de ramp alsnog een wets ontwerp moest behandeld wor den. Medeleven en dank Hot debat van gisteren, gehou den op een tijdstip waarop de ellende en het leed ons nog on verminderd bezig houden, kwam daardoor ook in dit teken te staan. Dr. v. d. Heuvel (KVP) dacht met grote deernis aan de levenden en de doden: aan hen, die verwanten verloren of scha de leden aan huis en goed. Na de gesel van de oorlog, nu weer de nieuwe gesel van de over stroming. „Wij kunnen ons hoofd slechts eerbiedig buigen voor Gods Heilige Wil", aldus dr. v. d. Heuvel. Andere woordvoerders uitten zich in dezelfde geest. Naast deze deernis werd hulde gebracht aan allen, die geholpen hebben om de gevolgen en de omvang van de ramp zoveel mo gelijk te beperken. Dr. v. d. Heu vel (KVP) roemde met mr. Bur ger (PvdA), Ir. van Meel (KVP) en de heer Weiter het prachtige werk van de mannen van leger en vloot, van de dijkgTaven, de politie, van het Rode Kruis en van de ontelbare particulieren LAWINEGEVAAR IN ZWITSERLAND De hevige sneeuwval van de laatste dagen heeft voor hen, die in de Zwitserse Alpen wonen, het lawine-ge vaar weer actueel ge maakt. Gedurende het afgelopen weekeinde kwamen reeds enkele kleine lawines van de berghellingen naar beneden, die grote schade aanrichtten, doch geen mensen levens eisten. Bij Bristen, een dorp je, niet ver van Am- steg in midden-Zwit serland, kwam een lawine voor, die enige stallen en huizen ver nielde, de weg bedek te met sneeuw en hout, doch geen slachtoffers maakte, zelfs geen gewonden. die dag en nacht hebben ge zwoegd. Oranje stond bij dit alles weer temidden van het volk. Ook hier van maakte dr. v. d. Heuvel met grote waardering melding en mr. Burger (PvdA) getuigde, dat al dus een schone Oranje-traditie werd voortgezet. De vragen in hoever de hulp verlening nog doeltreffender had kunnen zijn, werden in dit debat slechts voorlopig aangeroerd. „Wij vragen nu voor alles activiteit", zei mr. Burger (PvdA) en willen de regering niet met details las tig vallen Wel leek hem een speciale kamercommissie wense lijk. Toch stelde ook mr. Burger (PvdA) in dit verband wel en kele vragen. Waarom zijn geen waarschuwingen over de radio gegeven? Ir. van Meel (KVP) bleef staan bij de vraag of uit het samenspel van noodlottige omstandigheden al niet eerder conclusies hadden kunnen wor den getrokken. De heer Weiter vreesde dat de onderbezetting van bureaux tijdens het weckend het hulpwerk nadelig heeft beinvloed. Indien het waar is, dat de bun kers het gevaar voor de dijken hebben vergroot, hadden deze dan al niet eerder moeten ver dwijnen? En verder wees hij er op, dat uit publicaties is geble ken, dat het Westland slechts op het nippertje gespaard bleef. Wat de naaste toekomst be treft werden vele wensen geuit. Mr. Burger (PvdA) duidde als eerste taak het leggen van nood verbanden aan, opdat hetgeen behouden bleef, ook behouden kan blijven. (Zie vervolg Dag. 5) BRUSSEL Voor de 10de kamer van de rechtbank te Ant werpen wordt thans de groot scheepse roomsmokkelzaak be handeld, waarbij Belgische en Nederlandse zuivelfabrieken zijn betrokken. Grote hoeveelheden room men spreekt van 2.5 millioen li ter in totaal werden onder de benaming „gecondenseerde melk" België binnengesmokkeld. De Belgische Staat eist in deze smokkelzaak van groot formaat een schadevergoeding van fr 300 millioen. Van een Nederlandse zuivel fabriek in Noord-Holland wordt fr 17 millioen geëist, van een an dere fabriek in Drente fr 2 mil lioen en van een derde zuivel fabriek in Noord-Brabant fr 50 millioen. In Egyptische woestijn CAIRO 32 Egyptische solda ten zijn gedood toen een militair transportvliegtuig in de woestijn nabij Cairo neerstortte. Er zijn 5 overlevenden, van wie twee ongedeerd en drie gewond. MILITAIREN UIT SURINAME TERUG 's GRAVENHAGE. Vandaag ziin met het motorschip „Cotti- ca" ongeveer tachtig militairen van het corps commandotroepen uit Suriname in Nederland terug gekeerd. Dit is de repatriëring van de eerste groep commando's, die na een verbliif van een half iaar in Suriname in Nederland terugkeert. De heer W. A. A. M. Daniëls, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister voor Nederland in Zweden, heeft tijdens een plechtigheid in de Santa Maria kerk in Stock holm de Zweedse Koningin Louise gedankt voor het medeleven van het Zweedse Koningshuis en van het Zweedse volk met het getrof fen Nederland. (Van onze parlementaire redactie In het algemeen zal een werkgever geen ontslag mogen verlenen aan een arbeider gedurende de lijd, dat deze wegens ziekte ongeschikt is lot het verrichten van zijn arbeid, tenzij de ongeschiktheid ten minste twee jaar heeft geduurd. Deze bepaling zal van kracht worden, indien de Staten-Generaal hieraan goedkeuring geven. Reeds in 1947 is de regering met een reeks bepalingen, de overeenkomst tussen werknemers en arbeiders betreffende, neer gelegd in het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen om trent het ontslag bij arbeids overeenkomsten, bij de Tweede Watersnoodslachtoffer deed direct aangifte (Van onze verslaggever) HALSTEREN, 10 Februari De opperwachtmeester der Rijks politie in het zwaar geteisterde Halsteren kreeg Dinsdag bezoek van een inwoner uit Deventer, die ter leniging van de nood on middellijk enige kledingstukken had afgestaan. In de haast waar mede zulks gebeurde was een bedrag van 791 gulden in de zak van het colbertje blijven zitten, het costuum kwam terecht in Hal steren en het watersnoodslacht offer dat ermede verblijd werd, ontdekte het geld plus een reke ningetje waarop een adres in Deventer voorkwam. In Halste ren is men zo eerlijk als goud en dus deed de vinder aangifte van een en ander bij opperwacht meester Mannien. Een telefoontje naar de politie in Deventer en nog voor de schenker van het costuum wist, dat hij wel iets te veel had weggeschonken, kreeg hij bericht van de „vondst". Dins dag kwam hij naar Halsteren om het geld terug te halen en het rekeningetje zal men hem ook wel meegegeven hebben.... Of het voldaan was kon men ons niet vertellen. Vanaf morgen verschijnt in ons blad een nieuwe feuilleton. Ditmaal de bewerking van een oorspronkelijk verhaal, dat èn als avonturenroman, èn als film de aandacht van velen geboeid heeft. Geruime tijd geleden is het verhaal „de Blauwe Saffier" ook door een Nederlandse omroep uitgezonden als vervolg- hoorspel. De inhoud van de geschiedenis, opgetekend door de Engelse schrijver van avonturen-romans P. C. Wren is er dan ook naar om zelfs de nuchterste onder ons in spanning te brengen. Oris nieuwe feuilleton is avontuurlijk en fors en vol verwik kelingen rond een bijzondere edelsteen, een blauwe saffier, waarnaar u even hard zult zoeken als de figuren van het ver haal. Echt een geschiedenis voor de wintertijd. Kamer gekomen. In de afgelopen jaren zijn tal van stukken tussen regering en volksvertegenwoordi ging gewisseld. Thans is door minister Donker een wijziging van het oorspron kelijke wetsontwerp aan de Tweede Kamer toegezonden, waarbij de ontslagtermijn bij ziekte, die aanvankelijk op één jaar was bepaald op twee jaar fe gesteld. Hierop was door de Tweede Kamer-commissie voor privaat- en strafrecht aangedrongen. De verlenging van de termijn is vooral van belang voor t.b.c.- patiënten, waarbij het niet zelden voorkomt, dat eerst in het tweede jaar van hun ziekte genezing in treedt. Een ontslag zou juist in dergelijke omstandigheden psy chisch voor de zieke arbeider moeilijk te verwerken zijn. „Freikorps Deulschland" verboden BONN De Westduitse rege ring heeft de ontbinding bevolen van het „Freikorps Deutschland", een uiterst rechtse organisatie. Vier leiders zijn gearresteerd. Twee ex-nazi's staan terecht BONN Twee van de zeven ex-Nazi's, die op 15 Januari door de Britten zijn gearresteerd, Nau- mann en Zimmermann, zullen 19 Februari voor een gerechtshof in de Britse zone terechtstaan. Onverdeeld naar het Rampenfonds Van officiële zijde ontving het K.N.P. de volgende mededeling: In het dagblad „Het Vaderland" van 9 Februari werd bij de ver melding van de opbrengst der kerkeollecten voor de slachtoffers der overstroming de opmerking geplaatst, dat een gedeelte daar van bestemd zou worden om H.H. Missen op te dragen voor hen, die bij de ramp zijn omge komen. Soortgelijke berichten circuleren reeds enige dagen als zou aan een gedeelte der op brengst een andere bestemming gegeven worden. Na ingewonnen inichtingen op het Bisdom Haar lem kan met alle stelligheid ver klaard worden, dat aan zoiets zelfs nooit is gedacht en dat de totale opbrengst der kerkeollec ten in het Bisdom Haarlem, wel ke op 8 Februari gehouden zijn, zal worden overgemaakt aan het Nationaal Rampenfonds.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1