NOORDHOLLANDS Engeland, in nood, roept om lOmillioen zandzakken Levering binnen 24 uur Oefening „Buffet" Zal groot Korea-offeiislef einde aan oorlog maken? Oud conflict over Soedan bijgelegd Nederlandse diplomaten op, onder en boven water hanteren de schop Congres zal Van Fleet naar zijn plannen vragen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Waarom geen lening? 38 millioen KOLENPRIJS straks omhoog? Kanaalzone wordt ontruimd Navo-vloot start op 16 Februari met: Diefstal tijdens watersnood Tweejarig kirid ook overleden voor Rampenfonds Prins Bernliard dankt de Britten Overeenkomst tussen Engeland en Egypte Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.40 per week Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimam f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredactenr: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 R 2200: Den Helder. Keizerstraat 89 tel. 2800 K 2230: Scha een Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Vrijdag 1«3 Februari L9&3 4®e Jaargang - No. 12703 HET KAMERDEBAT over de watersnood heeft weer de ge trouwe weerspiegeling gegeven van wat er rondom de overstro mingsramp in ons volk leeft. Met uitzondering dan van de slaven- leiders van het Kremlin.... Toch hebben wij in de gedach- tenwisseling een belangrijk punt gemist, het is zeker in eerste aanleg nauwelijks aangeroerd. Wij bedoelen de oplossing van het vraagstuk der financiering van de enorme uitgaven, welke eerlang nodig zullen zijn, om' tot het meer-definitieve herstel te komen en wat er verder nodig zal zijn. Wél heeft de minister-president over de financiële kant van deze kwestie enige belangrijke mede delingen gedaan. Dr. Drees zei, dat een werkelijke raming van de schade nog niet is te geven, omdat men niet weet wat het dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Onder alle voorbehoud kon spreker zeggen, dat de schade rond een milliard zal liggen. Alle uitgaven zullen op de Buitengewone Dienst I worden geboekt. Er is nog geen financierings plan, aldus de premier. In elk geval zal een beroep worden ge daan op de tegenwaarderekening. Dat is echter geen nieuw beschik baar komend bedrag. Om welk bedrag het zal gaan is nog niet bekend. Onvermijdelijk zal de ramp invloed hebben op de plan nen, die de regering had ten op zichte van verlichting der belas tingen. Dat ziet er niet erg hoopvol uit, vooral niet ten aanzien van een zeer belangrijk aspect van deze zaak: waar zal het geld vandaan komen? Tussen twee haakjes: men ziet aan deze*' gebeurtenissen weer eens, hoe moeilijk het is, naar een bepaald groot, vooruit-opgesteld plan te werken.... En eveneens, dat ook de weg naar de hel der dijkbreuken bezaaid is met de goede voornemens der regering, die net op de dag, vóórdat de ramp in de toen komende nacht losbarstte, de plannen voor ver schillende ingrijpende maatrege len op financieel gebied gereed had liggen Het verwondert ons nu, dat nog niemand in de Tweede Ka mer de gedachte heeft geopperd, op korte termijn, maatregelen te nemen voor het doen uitschrijven van een speciale geldlening. Is daar niet over gedacht? Staat al bij voorbaat vast, dat daar niets van komen kan? Zo neen, om welke redenen dan? Zijn dit alleen financiëel-technische, of ook politieke redenen? Zo zouden er meer vragen te stellen zijn. Het valt op, dat te genover uiteenlopende uitspraken over de omvang van de schade er zijn zeer optimistische en zeer pessimistische de minis ter-president zich, onder alle voorbehoud voorshands be paalde tot het aangeven, „alleen maar om de gedachte te bepalen", van een bedrag van rond éen mil liard. De voorzichtigheid van dr. Drees kan natuurlijk aan twee kanten worden uitgelegd: hij wil niet te hoog en niet te laag uit komen. Maar men krijgt toch wel, ook uit andere gegevens, de indruk, dat 1 milliard (dat is maar eventjes duizend mil- lioen!) voorlopig eerder te laag dan te hoog is. Hoe wil men een ogenblik maar denken aan de kans, dat dit door ons land, via de belastingen, in een overzienbare tijd zou kun nen worden opgebracht, gelet op de zware lasten, welke er toch al zijn!.... De minister spreekt van hulp uit de z.g. tegenwaarde-rekening van de Marshall-hulp, maar hoe veel zal dat kunnen zijn, en hoe veel zal er dan nog nodig zijn? Aangenomen al, dat men de scha de op 1 milliard zou kunnen handhaven, en er bijv. eens 500 millioen uit die tegenwaarde zou kunnen komen, is het dan mo gelijk te achten, dat die andere .500 millioen uit de belastingen zouden kunnen komen? Een deskundige vertelde ons, niet te begrijpen, waarom men met aanstonds met een lenings plan zou kunnen komen. Daar voor is de binnenlandse markt nu nog rijp, maar die binnenland se niet alléén: het moet vaststaan, dat ook in het buitenland voor een dergelijke bijzondere lening thans stellig nog voldoende „goodwill" bestaat. Wij wachten dan ook liefst binnenkort het antwoord op de vraag: waarom geen lening?, met buitengewone belangstelling af! De overeenkomst is vanochtend na langdurige onderhandelingen getekend door generaal Naguib en de Britse ambassadeur in Egypte, Stevenson. Westelijke deel van het Atlan tische gebied. Met het bevel over deze oefe ning is belast vice-admiraal Lau rence T. Dubosc van de Ameri kaanse Marine. ,De Nederlandse aan deze.oefe ning deelnemende schepen zijn Hr. Ms. Mijnenlegger „Willem van der Zaan" en Hr. Ms. Fregat „Ceram". Tezamen met het Ame rikaanse escortevaartuig USS „Haas" zullen deze beide schepen een aanvalsgroep vormen onder bevel van kapitein-luitenant ter zee G. J. Platerink, commandant van H. Ms. „Willem van der Zaan", commandant van Hr Ms „Ceram" is luitenant ter zee der eerste klasse J. W. van der Graaf. Het doel van „Buffet" is het verkrijgen van operationele en tactische geoefendheid op het gebied van onderzeeboot-bestrtj- ding. Militairen zwaar gestraft c 's GRAVENHAGE, 12 Febr. De krijgsraad voor de Luchtmacht West heeft vanmorgen in een bijzondere zitting drie leden van het Luchtmacht personeel een beroeps korporaal en twee dienst plichtige militairen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Za terdag j.l. op het vliegveld Val kenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per container te wor den afgeworpen boven het ramp gebied. De beroepskorporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ont slagen uit de militaire dienst. LONDEN - Hel Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft acht West-Europese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, Wesl-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken en Portugal dringend gevraagd Grool-Brit- tannië in de komende 24 uur le helpen aan tien millioen zandzakken, ter versterking van de Engelse zeeweringen in verband met het komende springtij. Zes der gevraagde staten heb ben bevestigend geantwoord op het Britse verzoek en de levering van ruim 5.000.000 zakken in de gevraagde tijd toegezegd. Portu gal en Denemarken hebben nog niet geantwoord. In Rome is het vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begonnen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag a.s. toe. In Zwitserland zijn on geveer 350.000 zakken bijeen ge bracht. Frankrijk zal Zaterdag a.s. 250.000 zandzakken uit Duin kerken verschepen. Daar de Franse voorraad niet groot ge noeg was, om aan deze plotse linge vraag te voldoen, zullen de fabrieken waar de zakken worden vervaardigd, in de nacht van Donderdag op Vrijdag overwer ken. Nader wordt vernomen dat Denemarken de levering van 175.000 zakken heeft toegezegd. Alle landen zullen de Zandzak ken gratis ter beschikking stel len. Tien Nederlandse diplomaten zullen hel komende weekend aan de zijde van de Britse troepen en vrijwilligers zandzakken gaan vul len voor het herstel van Enge- land's verwoeste zeeweringen. Toestand van moeder zorgwekkend SCHIEDAM Het tweejarig zoontje van de familie den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is gisteren overle den. Zoals is gemeld Werd het ventje samen met een baby in een vlaag van waanzin door de moeder van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. den B. die zich ook van het balcon op straat wierp, ver keert nog in zorgwekkende toe stand. De diplomaten, die tot de staf van de Nederlandse ambassade behoren zullen hierbij in overalls en lieslaarzen gekleed zijn. Zij hebben uit dankbaarheid voor de Britse hulp aan de slachtoffers van de Nederlandse overstro mingsramp aangeboden de zand zakken te helpen vullen. De vrijwilligers hebben de ze gen van de Nederlandse ambas sadeur Mr. Dirk U. Stikker. Ook heeft een aantal Nederlandse journalisten in Londen aangebo den zich bij de „diplomatieke werkgroep" te voegen. Voor Zondagavond zeven uur moeten de Britse dijken versterkt zijn, omdat dan het nieuwe „Uur U" aanbreekt. Moge het geen nieuw uur van onheil zijn. Aanpassing in K.S.G.-kader te verwachten 's GRAVENHAGE Dinsdag 10 Februari is de gemeenschap pelijke markt voor kolen, ijzer erts en schroot in werking ge treden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Neder landse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen ver andering betekenen. Tot die da tum heeft de Nederlandse rege ring de goedkeuring van de hoge autoriteit verkregen ons egalisa tie-systeem te handhaven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Ne derlandse kolenprijzen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederland se prijs zeker naar boven gaan. Men verwacht, dat de schroot prijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de gemeen schap, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schrootprijs met 50 pet zal betekenen. GRAVENHAGE. 12 Febr. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot vanavond een bedrag van 38 millioen gulden binnengeko men. Gisteren was de stand ruim 34 millioen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteravond voor de B.B.C. een dankwoord gesproken tot het Engelse volk voor de hulp die het Nederland bij de overstromings- i ramp heeft geboden. Hij wees op de internationale solidariteit die zich in de hulpverlening heeft gemanifesteerd en hij sprak als zijn overtuiging uit dat Neder land de zee weer zou weten te overwinnen. BERUCHT INBREKER GEPAKT Hij bekende 34 kraak jes DEDEMSVAART In de zo mer van 1950 werd ingebroken in de villa van de ''abrikant A. J. C. Minke te Dedemsvaart. Dc zo goed als nieuwe auto werd uit de garage gehaald, terwijl dc dader zich ook andere waardevolle arti kelen toeëigendè o.a'l een gouden horloge met ketting. De andere dag werd dc auto onbeheerd aan getroffen in de omgeving van Den Haag De politie gelukte het een zekere M. op te sporen, maar de ze bleef hardnekkig ontkennen. Thans is dezelfde M. op heter- draad betrapt te Heerlen. Hii be kende niet minder dan 34 inbra ken, ook de diefstal te Dedems vaart. De gestolen kledingsstuk ken en actetas waren nog steeds in ziin bezit maar het gouden herloge had hü ondertussen van de hand gedaan. Canadees Episcopaat schenkt 8000 dollar DEN BOSCH. Z.E. Kardi naal De Jong heeft het Katholiek Huisvestingscomité te Den Bosch medegedeeld, dat het Canadese episcopaat een som van 8000 dol lar voor de Nederlandse slacht offers van de watersnood be schikbaar heeft gesteld. 25.000 Nederlanders naar de Ver. Staten? WASHINGTON In het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den is een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de Neder landse overstromingen toe te la ten tot het Amerikaanse staats burgerschap. Een van de hulpmiddelen, waarvan de troepen in het overstroomde gebied gebruik maken, welke van onschatbare waarde blijkt te zijn, is de radio. Over het gehele gebied is als het ware een netwerk van zend-ontvangers gestationneerd, die alle berichten zo spoedig moge lijk op de plaats van bestemming brengen. Een „radiostation" in de omgeving van het plaatsje Rilland-Bath op Zuid Beveland: ingebouwd in een berg stro! Een soldaat van de 41ste afdeling Veldartillerie geeft juist een bericht door voor meer zakken^zand ter versteviging van de dijk om de Bathpolder, hem gedicteerd door Majoor C. L. H. Engel. WASHINGTON, 12 Febr. (A.P.) De opmerking van generaal Van Fleet, dal een grootscheeps offensief in Korea wellicht het einde van de oorlog aldaar zon be tekenen. heeft in Amerikaanse eongreskringen belang stelling gewekt en men overweegt thans generaal Van Fleet uit le nodigen om tijdens een plenaire zitting van het congres zijn plannen nader te ontvouwen. De Congresleden hebben van andere militaire leiders te horen gekregen dat een offensief in Korea geen voordeel zou brengen en zijn derhalve nieuwsgierig wie zij moeten geloven. De ondervraging van de gewe zen bevelhebber van het Achtste Amerikaanse Leger in Korea door de leden van het Congres kan van even groot belang worden voor de ontwikkeling van de Ko reaanse kwestie als indertijd de kwestie MacArthur. Een militair zegsman heeft on langs in het Congres verklaard Dc politieke adviseur van ge neraal Naguib heeft verklaard dat in principe overeenstemming is bereikt met Engeland over de evacuatie van dc Britse troepen uit de Suczkanaalzone en dat alleen over de technische details nog nadere besprekingen gevoerd moeten worden. dat de communisten zich tijdens de wapenstilstandsbesprekingen in hebben gegraven en thans sterke stellingen bezetten, zodat een offensief veel bloed zou doen vloeien en waarschijnlijk weinig resultaten zou hebben. H. M. DE KONINGIN NAAR TEXEL Vandaag brengt H.M. Koningin Juliana een bezoek aan het eiland Texel. dat. evenals de gebieden in zuid en west. ziin tol aan de stormnacht van 1 Februari heeft moeten betalen. Nieuwe directeur van Leeuwarder gevangenis LEEUWARDEN. Tot opvoL ger van de heer A. Jansen is bii K.B. benoemd tot directeur van de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden de heer A. Wed- zinga, voorheen directeur van de bijzondere strafgevangenis voor iongemannen te Zutfen. LONDEN, 12 Febr. Minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat met Egypte een over eenkomst is gesloten over de toe komst van Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Socdane- zen, gevolgd door zelfbeschik kingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Socdanezen kiezen tussen onaf hankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangspe riode zal Soedan, dat acht mil lioen inwoners telt, zichzelf be sturen, maar dc leiding van bui tenlandse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouverneur- generaal berusten. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte geza menlijk bestuurd. 's GRAVENHAGE Het hoofdkwartier van de opper bevelhebber der Noord-Atlanti sche strijdkrachten in het gebied van de Atlantische Oceaan, Ad miraal Lynde D. McCormick, maakt bekend dat Amerikaanse, Canadese en Nederlandse zee- en luchtstrijdkrachten op 16 Febru ari een gezamenlijke onderzee- bootbestrijdingsoefening beginnen, die vijf dagen zal duren en zal worden gehouden nabij de Oost kust van Florida en de Carolinen. Ontelbaar zijn de zakken zand, welke de gaten in de gebroken dijken opvullen. Ook) deze opname werd gemaakt bij Rilland-Bath, en geeft een goed beeld van de immense hoeveelheid zakken zand, welke daar met de hand gestapeld zijn en nog worden, doen de soldaten van de Veldartillerie. Deze oefening, aangeduid als „oefening Buffet", waaraan bo ven- en onderwaterstrijdkrachten en luchtstrijdkrachten zullen deel nemen, is de eerste van deze aard, die wordt gehouden in het

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1