en van Broek Duitser eu Elzasser zijn ter dood veroordeeld Contact met Westen alleen als middel tot propaganda ZATERDAG h In de Elzas heerst grote verontwaardigi ng Uitstel van betalingen Fries op de lagere school wordt mogelijk gemaakt Slachtoffers watersnood DE KRONIEK VAN Voor bewoners van de getroffen gebieden Explo i sie m Calitornie Vonnissen in het proces-Oradour industrialisatie Hevige sneeuwval in Duitsland Minister Cals deelt mede'. Meningsverschil over Esperanto Ruskinds hunkeren naar handel Stalin's geduld niet groot Min. Zijlstra naar aardgasgebied Negende lijst Rode Kruis Lij densmeditaties K.R.O. Zaligverklaring van Pius IX Emmeloord wordt een gemeente iinettelijke ziekten week van 17 Februari den in ons land 127 ge- /an roodvonk en 81 geval- diphterie aangegeven. Er geen gevallen van kinder- ning geregistreerd. ere zijn studies en werd priester gewijd. Nog in e jaar werd hij leraar in opende Hageveld en bleef t 1851. Toen werd hij pro- n de kerkgeschiedenis te ld. Nauwelijks 57 jaren Broere op 28 December erleden, enkele dagen vóór te vriend Van Vree, Haar- rste bisschop na 1853. 1840 had Broere gedich- korte schetsen geschre- ïkel voor seminarie ge- la het avontuur met Sie- c is zijn eigenlijke schrij- ibaan begonnen. In „De ek", twee jaren later ge- is Broere achttien jaren onbetwiste leider ge- meer dan iemand anders ij er in geschreven, ruim idzijden zijn van zijn hand. r als Le Sage werd hij ■oere schreef niet voor de lassa, maar voor hen die moesten geven. Enkel op momenten als in 1853 de Aprilbeweging richtte i tot het gehele volk en is hij voor iedereen ver- ar. rsaagd stond Broere op de n iedere aanval van an kenden af te slaan. Wij s vinden dat twistgeschrijf en wel vervelend, maar gen niet vergeten, hoe >dig het in die dagen was. ist stelde Broere zich ten t katholieke volk tot stu- ontwikkeling te brengen, is hij nimmer geslaagd, ig Broere vooral als de oeide kampvechter op de wallen en vergat, dat hij aar binnen versterking 1ENT IS SLECHTE KUNSTMEST r. Burman Black uit Te- lie haar tuin tegen het lar netjes in orde wilde n, kocht een zak kunst- sn sloeg die zolang op in rage. de eerste de beste gele id vermengde zij de mest ildig met de aarde, zaaide uitte het een en ander en e de boel vervolgens nat. /olgende dag leek de tuin -en miniatuur vliegveld, ïtdekte, dat ze inplaats e zak kunstmest een zak it van haar man had ge- lirijf familieleden a het buitenland linisterie van Buitenlandse deelt mee, dat in het bui- nog niet altijd een juiste bestaat over de omvang ramp, die Nederland heeft :n. De Nederlandse lega- rden vaak inlichtingen ge- over de toestand van fa len in Nederland, ook van eden in niet of weinig ge- e gebieden. Het is raad- lat Nederlanders, die ver in het buitenland hebben, spoedig mogelijk inlich- ■r eigen welstand. ster Pearson voor ssen aanvaardbaar YORK 13 Febr. (AP) ie diplomaten hebben in ark laten doorschemeren, Russen zich niet zouden m tegen een eventuele be- r van de Canadese minister Litenlandse zaken Lester i tot secretaris-generaal Ver. Naties. /erd vandaag dioor welim- woordvoerders in New ezegid. Pearsom is een fel u/der van de uitbreiding commumdiame. Volgens de oerder» echter zouden de op de allereerste plaats Lie kwijt willen. - ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Pagina 5 Het militair tribunaal van Bordeaux heeft Vrijdag het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zijn aandeel in de massa-moord van Oradour-sur-Glane in Juni 1944, waarvan 642 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en één tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Elzasser sergeant George Boos werd ook ter dood veroordeeld. Een Duitser is vriigesproken. De beklaagden, die bij verstek terechtstaan hebben (in het ge heel 85), zijn ter dood veroor deeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe, die ontoereke ningsvatbaar is bevonden. Alle andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenis straf veroordeeld. Onder de bii verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapi tein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoor delijk is voor de massa-moord. 9 Elzassers zijn tot dwangar beid van 5 tot 8 jaar en 4 El zassers tot gevangenisstraf van 5 tot 8 jaar veroordeeld. De El zasser Paul Graaf, die 8 jaar ge vangenisstraf heeft gekregen, be hoorde met Boos tot de beklaag de Elzassers, die indertijd vrij willig tot de SS zijn toegetreden. De overige twaalf hadden ge dwongen dienst genomen. Vele leden van de SS-afdeling, die voor de massa-moord verant woordelijk is, zijn later op de slagvelden van Normandië ge sneuveld. Men gelooft, dat er overlevenden ziin die zich nog verborgen houden, o.a. kapitein Kahn. Enige uren voor de uitspraak van de vonissen hielden honder den mensen te Bordeaux een be toging voor een katafalk voor de slachtoffers van Oradour om in naam van de doden gerechtigheid t© eis©n. In het totaal zijn 87 voormalige leden van de S.S.-divisie „Das Reich" ter dood veroordeeld, on der wie 85 bii verstek. Onder de laatsten is de commandant van de divisie, generaal Heinz Lam- merding. Het verzoek van de Franse autoriteiten om uitlevering van de generaal werd door de Britten in Duitsland van de hand gewe zen. In de Elzas heerst grote ver ontwaardiging over de veroor deling van de Elzassische be klaagden in het proces-Oradour. „Het vonnis is onrechtvaardig, omdat onze mensen met schen ding van het internationale recht len gebieden en de rechten van de mens in de verschrikkelijke maalstroom ge duwd werdén", aldus Le Nou veau Alsacien, een katholiek blad, het vervolgde: „Wü kunnen het vonnis niet aanvaarden, omdat het in de ge hele wereld de indruk wekt, dat in hoofdzaak onze soldaten, die gedwongen (bij het Duitse leger) werden ingeliifd, verantwoorde lijk waren voor de massa-slach ting in Oradour". Pierre Pflimlin, de katholieke afgevaardigde, zond een protest aan de Franse minister' van de fensie Rene Pleven in Parijs en zal vandaag met de overige El zasser parlementsleden vergade ren om verdere stappen te over wegen. ,i In hoger beroep De beiden ter dood veroor deelden. George Boos en Karl Lenz, zyn van de militaire ge vangenis overgebracht naar fort Du Ha, waar zij in de dodencel len opgesloten zijn en aan han den en voeten geketend. Het vonnis werd in hun cel voorge lezen, waarna zij hoger beroep hebben aangetekend. De advocaten van de tot ge vangenisstraf veroordeelden over. wegen eveneens in cassatie te gaan. BINNENKORT Nieuwe nota over (Van onze redacteur) GRONINGEN De minister van Economische Zaken prof dr. Zijlstra heeft gisteren te Gronin gen medegedeeld, dat over en kele weken, in ieder geval bin nen een maand, een nieuwe in dustrialisatie-nota kan worden verwacht. Voorts zeide de minister, dat de politiek ten aanzien van de plannen van de ontwikkelings gebieden, niet zal worden door kruist door reparaties en herstel lingswerkzaamheden in de getrof- KIEL, 13 Febr. (A.P.). Ver schillende dorpen langs de Oost kust van Duitsland werden van daag geïsoleerd door een sneeuw storm, die gedurende de nacht vanuit de Baltische Zee het land injoeg. In de Noord-Duitse staat Slees- wijk-Holstein waren vele hoofd wegen bedekt met een laag van een meter sneeuw. Auto's strand den en sneeuwploegen werden in werking gesteld. Verschillende treinen waren uren over tijd. In verschillende plaatsen langs de kust werden straten en wegen overstroomd. Vanmorgen sneeuwde het nog steeds, maar de storm is voorbij. GELD GESTOLEN UIT COLLECTEBUSSEN Drie serveersters uit een Bus- sumse schouwburg zyn aangehou den, verdacht gelden te hebben verduisterd uit collectebussen voor liefdadige doeleinden. Eén van hen, de 44-jarige J. M. uit Bus- sum, bleek geld te hebben weg genomen uit de bus voor het Na tionaal Rampenfonds. Tydens het onderzoek kwam aan het licht, dat zy en de 42-jarige M. S. en de 41-jarige A. B. uit Hilversum meermalen geld hadden weggeno men uit bussen, die werden ge bruikt tijdens de Kerstdagen voor een inzameling voor het B.I.O.- Vacantie- Oord. DE VEILIGHEID IN ZUID-AFRIKA KAAPSTAD, 13 Febr. (A.P.). In het Huis van Afgevaardigden heeft de tweede lezing plaatsge vonden van de wet op de open bare veiligheid, die de minister van Justitie uitgebreide bevoegd heden geeft voor het geval er zich ongeregeldheden tussen groe pen van verschillend ras voor doen. De afgevaardigden van de Ver. Partij stemden met de regering mee. Slecht vijf Labour-leden en drie vertegenwoordigers van de naturellen stemuèn tegen. (Van onze parlementaire redacteur) De eerste wettelijke voorzie ning ten behoeve van de nood- gebieden heeft de Tweede Ka mer gisteren in record-tempo afgewerkt. Gistermorgen bereik te de Kamer het wetsontwerp van minister Donker, dat bewo ners van de getroffen gebieden de mogelijkheid biedt, om, door middel van de rechter, uitstel van betaling te krijgen, voor zover het ontstane verplichtingen be treft van burgerrechtelijke aard. Gistermiddag werd dit ontwerp in de afdelingen onderzocht. Het voorlopig verslag werd door voorlezing bij monde van de griffier publiek gemaakt en ook mondeling door minister Donker beantwoord. Daardoor kon het wetsontwerp nog dezelfde dag en z.h.s. aanvaard worden. Vlugger kon het niet. Tydens deze spoedbehandeiing onderging het ontwerp nog en kele wijzigingen. Van belang is, dat het gewyzigde ontwerp de restrictie maakt, dat men zich eerst bij eenvoudig request tot de rechter moet wenden, wanneer het niet mogelijk is gebleken om met de schuldeiser tot overeen stemming te komen. Alle stuk ken zullen vrij zijn van zegel en griffierechten. De Kamer was zich bewust, dat de voorgestelde regeling op zich zelf nog genoeg mogelijkheden zou kunnen bie den voor juridische discussies, maar op de omstandigheid, dat het hier om een noodregeling gaat, die zo spoedig mogelijk moet kunnen werken, diende nu de klemtoon te vallen. (Advertentie) i r 12 doden RICHMOND, 13 Febr. (A.P.). In de Hercules dynamietfabriek in Pinole bij Richmond (Califor- nië) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarby twaalf man gedood werden en vijf gewond. De explosie werd in San Fran cisco dat op 32 km afstand van Pinole ligt, gehoord. Een gedeelte van de fabriek is verwoest. (Van onze parlementaire redacteur Er zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding ten be hoeve van het gebruik van en het onderwijs in het Fries. Op de lagere school zal het Fries voertaal kunnen zijn tot het tweede of derde leerjaar. En onderwijs in liet Fries zal straks gegeven kunnen worden hij het lager voortgezet en uitgebreid lager onderwijs. Er worden actes ingesteld in het Fries L.O. en M.O. Minister Cals deed deze mededeling gisteren in de Tweede Kamer bij de verdere behandeling van het ontwerp, dat voorziet in enkele wijzigingen van de Lager Onderwijswet. (Bijzondere correspondentie. Slot) (Slot) Deze planmatige integratie is de kroon op het afhankelijk maken van de Russische meelopers. Elke nieuwe over eenkomst werkt de bondgenotendieper in de put. Ze worden steeds meer afhankelijk van Moskou en krijgen steeds minder kans met het Westen in contact te komen. Een zeer sprekend voorbeeld, is wel de Duitse Oostzone: Pieck en Grotewohl moesten hun handel met de Honga ren verdubbelenmet Roemenië verdriedubbelen en met China tot een viervoud konten. Deze gelegenheid was door verschillende sprekers o.a. de heer Peters (KVP) aangegrepen om aan te dringen op een spoe dige beslissing in deze. Minister Cals maakte het voorbehoud, dat deze maatregelen nog geen de finitieve vorm hebben gekregen, maar de bewindsman wilde de Kamer reeds meedelen in welke richting de oplossing wordt ge zocht. De heer Peters (KVP) had er op gewezen, dat de wet ook nu al Fries op de lagere school mo gelijk maakt. De heer Tilanus (CH) die goed de weg weet in de doolhof van de L.O.-wet be twistte zulks. Minister Cals gaf tot op zekere hoogte de heer Peters gelijk, maar hy betwij felde of de bepaling, waarop de heer Peters doelde, de Friezen kan bevredigen, in zover daarin gesproken wordt van een „streek taal"; mede om deze reden leek het de bewindsman toch beter om voor het Fries een aparte wettelijke regeling te treffen. En hij doet zulks kennelijk van harte. „Ik ben gaarne bereid", aldus minister Cals, „om aan de ge rechtvaardigde wensen van de Friezen tegemoet te komen. „Mi nister Cals is, evenals de heer Peters, een geboren Limburger en de heer Peters had de dag te voren al gezegd, dat Friezen en Limburgers elkaar met een half woord verstaan, wat de verde diging van het eigene betreft, aldus de aanvulling van de jonge bewindsman van O. K. en W., die zyn betoog graag met een spitse opmerking kruit, want in het Limburgs en Fries zal het niet best lukken. Strijdvragen Over verschillende onderdelen van de voorgestelde wijzigingen I van de L.O. wet en enkele amen dementen viel ook gisteren nog geen beslissing. Minister Cals verdedigde de mogelijkheid van onderwijs in Esperanto zeker niet met vuur, maar kon toch ook niet de overwegende bezwaren van de heer Peters (KVP) delen, die zich o.i. terecht afvroeg, wat een mogelijke emigrant van mor gen, die eigenlijk nodig Engels of Frans zou moeten leren, nu aan een „plukje Esperanto" kan hebben. Technische amendemen ten van de heren Peters (KVP) en Tilanus (CH) werden door de minister overgenomen. Tegenover twee amendementen van de heer de Loor (PvdA.) ontwikkelde hij echter bezwaren. De een heeft betrekking op doorbetaling van salaris aan onderwyzers by het openbaar L.O. tijdens beroep bij ontslag en het andere wil moge lijk maken, dat een onderwijzer, uiteraard op non-actief, lid van Ged. Staten zal kunnen zijn. Dinsdag zal zowel over de Es- peranto-kwestie als over de twee amendementen worden gestemd. Eind Februari (Van onze redacteur) GRONINGEN Naar wij ver nemen zal de minister van Eco nomische Zaken prof. dr. Zijlstra, eind dezer maand een bezoek brengen aan Drente en Overijsel teneinde zich daar op de hoogte te stellen met de problemen en mogelijkheden van het aardgas. Hij zal besprekingen voeren met de provinciale besturen en de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, teneinde in con crete deze aardgasmaterie aan te vatten, waarover het bedrijfs leven de laatste tyd nogal actie heeft gevoerd. Dat alles onder het waakzaam en niet-aflatende oog van de Sovjet-Unie. Om de zaak te be spoedigen moeten de satelliet staten hun industrie zo veel mo gelijk op Russische leest schoeien, wat het aanhouden van contac ten met het Westen dan ook vrijwel volledig onmogelijk maakt. Een recent onderzoek van de econmische commissie voor Europa een V.N. orgaan wees dan ook uit, dat het slin ken van de handel tussen Oost en West in eerste instantie op re kening komt van de onwil van het Oostelijk bloc. De Slavische landen hebben altijd dik in hun graan en steenkool gezeten. Maar èrport is nu niet meer mogelijk. Op last van Moskou hebben Praag, Warschau, Boedapest etc. hun economie anders gericht. Tot schade voor zichzelve en de voor Europa gewenste handelsbetrek kingen. Propaganda spreekt mee Bovendien gebruikt Moskou dc laatste tijd economische mid delen ook voor propagandistische doeleinden. Vorig jaar weigerde het aan West-Europa graan te verkopen, terwijl tegelijkertijd aan Egypte. Brazilië en Pakistan aantrekkelijke aanbiedingen wer den gedaan. Graan zou daar de weg voor het communisme heb ben moeten effenen. Uit alles blykt dus dat Stalin niet serieus streeft naar het her vatten van de economische be trekkingen met 't Westen, waar over communistische sprekers soms zulke hartroerende verhalen ophalen. Onmiddellyk na de oor log had de Russische dictator 't Westen nog hard nodig om zyn door de oorlog zwaar geschonden land door de ergste nood te hel pen. Wat Stalin nu nog van het Westen zou kunnen gebruiken belangrijke strategische producten is toch voor hem niet te koop. Voorlopig worden op kleine schaal nog wel transacties ge duld, waardoor de Russen in het bezit kunnen komen van machi nerieën en chemicaliën welke de eigen industrie in niet voldoende mate of van onbevredigende kwa liteit kan leveren. Ook slagen de satellieten vooral China van tyd tot tyd nog wel eens erin om een contract met het Westen af te sluiten voor pro ducten welke achter het IJzeren Gordijn niet te koop zijn. Maar hoe lang zal dat nog kunnen? Het proces tegen Slansky is een eerste symptoom, dat Stalins ge duld in deze niet bijzonder groot is. Sprookje is uit Laat men in het Westen der halve niet langer geloven dat de Sovjets haken naar vredelievend handelsverkeer. Dat sprookje is uit. Het is .beter te beseffen, dat Stalin de „koude economische oorlog" aan het oppoken is. De manier waarop dat gebeurt? In 1951 reeds gaf in Praag de minis ter van Buitenlandse Handel de volgende instructie aan ziin agenten in het buitenland: „We Uitgegeven 13-2-'53 FIJNAART Geborgen en geïdentificeerd: Geijlings, Maria Antje, geb. 24- 6-'29. KRIMPEN a. d. IJSEL Geborgen: Vuik, Lena, geb. 2-10-'75, weduwe van Linge, Brusse Arie, geb. 12-6-'80. MIDDELHARNIS Overleden: Koote, Gerrit, geb. 2-12-'50 te Middeiharnis, zoon van Abraham Koote en Catharine Soldaat, laatste adres: Oost voor- gors 19. PETTEN HONDSBOSSCHE ZEEWERING De Waart, F., oud 51 jaar, laatste adres: Petten. STEENBERGEN Geïdentificeerd en begraven: Schuurbiers, Petrus, Christianus, geb. 12-10-'48 te Steenbergen, laatste adres: Kladsedyk 23. STELLENDAM Geborgen: Troost, Arentje Kla- zina, geb. 1949 te Melissant, laat ste adres: Voorstraat 76a; Bos hoven, Mina Tannetje, geb. 1936 te Stellendam, laatste adres Mei doornstraat 5; Bilkes, Lijntje Di- na, geb. 1938 te Stellendam, laatste adres: Voorstraat 113. ST. PHILIPSLAND Aanvulling op 3 e lijst, d.d. 6-2-'53. Suurlant, Jan Johannes, geb. 25-3-'29 te Tholen, is thans geborgen en geïdentificeerd. KRUININGEN Rectificatie 5e lijst. d.d. 9-2-'53. Blok, Marina, echtgenote van Bastiaan Blok, oud 82 jaar, moet blijken). zyn: Blok, Marina, weduwe van Jacob Blok, oud 82 jaar. STRIJEN Aanvulling en rectificaties 4e lyst, d.d. 7-2-'53. Aanvulling: ge ïdentificeerd: Van der ReeAn- deweg, Geertrui, geb. 14-5-'94; Den Hartog, Margrietha, geb. 18- 10-'16 te Strijen. Rectificatie: aanvankelijk als vermist opge geven, doch blijken in leven te zyn: Verrijp, Willempje, geb. 24-5-'33; Van der Ree, Joost, geb. 14-5-"88 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Joost, geb. 14-3-'26 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Geertrui, geb. 7-7-'34 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 15; Van der Ree, Anthonia, géb. 3-8-'38 te Stryen, laatste adres: Buitendijk 15. 'S-GRAVENDEEL Rectificatie le lijst 4-2-'53. Tel. mededeling van de gemeente-se cretarie: Wed. v. d. Wulp en 2 kinderen, t.w. v. d. Wulp, Mari- nus, geb. 9-5-'35: v. d. Wulp, Bastiaantje, geb. 6-ll-'38, zyn in leven en wonen aan het adres: Gortdijk 5; de beide an dere kinderen, t.w. v .d. Wulp, Jan, geb. ll-4-'43, v .d. Wulp, Aart Jacob, geb. 17-4-'42 zyn geëvacueerd naar Dordrecht, Th. de Bockstraat 5. Einde 9e opgave (Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wy- ziging achteraf noodzakelijk zal moeten ons onafhankelijk maken van de kapitalistische wereld," schreef hii. „dat betekent niet dat we het handelsverkeer met het Westen geheel opheffen. Wel dat we dit uitsluitend benutten als een hulpmiddel om onze communistische plannen dichter bii haar doel te brengen." Dat is de essentie. Moskou duldt handel met het buitenland slechts inzoverre het past in het arsenaal van communistisch wa pentuig. De K.R.O. zendt dit jaar de Lij densmeditaties uit vanuit de kerk van St. Franeiscus Xaverius (De Krijtberg) te Amsterdam. De me ditaties worden gehouden door Pater Jac. de Rooy van de Socië teit van Jezus, prefect van het St Ignatiuscollege te Amsterdam. De uitzendingen vinden plaats op de Dinsdagavonden in de Vas tentijd van 8.30 tot 9.30 uur. Waarschijnlijk in 1954? VATICAANSTAD, (K.N.P.) In Vaticaanse kringen doet het gerucht de ronde, als zou Pius IX in 1954, het herdenkingsjaar van de dogmaverklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, of ficieel worden zaligverklaard. Aangezien het proces „de non cultus het onderzoek, of de gestorvene al dan niet door de gelovigen in het openbaar wordt vereerd is beëindigd, bestaat goede hoop, dat dit gerucht waar heid zal blijken te bevatten. Het is overigens niet voor de eerste maal, dat men met zekere spanning een eventuele zaligver klaring van Pius IX tegemoet ziet. Reeds in 1907, dus 29 jaar na het einde van Zijn zorgvol Pontifi caat, waarin o.a. de moeilijkheden met de Italiaanse regering ont stonden, werd het proces ter za ligverklaring geopend. Raadsverkiezingen in September 1954 De Landdorst van de Noord- Oostpolder, Dr Ir S. Smeding, heeft aan de Poldercommissie voor Algemene Belangen mede gedeeld, dat het advies van de Commissie tot Gemeentelijke in deling van het gekoloniseerde ge bied van de Noordoostpolder om tot instelling van de gemeente Emmeloord met ingang van I Januari 1954 over te gaan, op het Ministerie van Binnenlandse Zaken gunstig is ontvangen. Dit zal o.a. tot gevolg hebben dat er een gemeenteraad dient te worden gekozen. Deze verkie zing zal, naar verwacht wordt, in 1954 worden gehouden. De zittingsperiode van de leden van de Poldercommissie eindigt op 4 September 1953. In 1953 be hoort dus een verkiezing te wor den gehouden. Er zou dan in een tijdsverloop van één jaar twee maal een verkiezing voor de sa menstelling van hetzelfde repre sentatieve gemeentelijke orgaan moeten worden gehouden. De Landdrost, die van oordeel is, dat aan het goede democrati sche beginsel van periodieke ver kiezingen niet te kort wordt ge daan. wanneer van 2 verkiezin gen wordt afgezien, vraagt thans het advies van de Poldercommis sie over ziin voornemen, de aan staande verkiezing voor leden van de Poldercommissie achter wege te laten. De Poldercommissie zal dan tot de eerste Dinsdag van Sep tember in 1954 als raad van de gemeente Emmeloord moeten fungeren. In haar huidige sa menstelling heeft de commissie de ontwikkeling naar een zelf standig gemeentelijk bestuur in geluid. De ervaring, door de le den opgedaan, zal bii de over gang van de bestaande naar de nieuwe toestand van groot nut blijken te ziin, aldus de Land drost. De heer mr. E. G. M. Roolvink, wethouder Ut van Almelo, is beëdigd als lid van de Tweede Kamer. Hy heeft, formeel gezien, normaal zitting genomen. Hy is, door het Centraal Stem bureau, als opvolger in een ontstane vacature be noemd verklaard. Maar p r a c t i s c h zit er heel wat aan vast. De heer Roolvink ligt nl. wat je noemt in conflict met het Party bestuur, zoals men gelezen heeft. Hy is gaan zitting nemen, ondanks het ver zoek van het P.B., om te bedanken ten gunste van de candidaat mej. dr. de Vink, die door de Ver- kiezingsraad als opvolgster van mej. de Waal defi nitief was aangewezen. Dat is in het befaamde Kies reglement allemaal zo geregeld, de heer Roolvink wist daar alles van en heeft, ten overvloede, zoals alle Kamerleden dat vooraf hebben gedaan, een verklaring getekend, dat hij niet zou gaan zitten, als het bestuur hem dat, overeenkomstig het regle ment, niet kon toestaan.... Deze zaak begint een algemene kant te krij- gen, nu er kranten zijn, die er nut in zien, haar ietwat op te blazen, door min of meer sensationele publicaties over „onenigheid in de K.V.P.", terwijl anderzijds serieus wordt opgemerkt, dat deze aangelegenheid de vraag opwerpt, hoe ver politieke partijen kunnen gaan met het intern rege len van de opvolging bij vacatures in de Tweede Kamer. Dit laatste kan t.z.t. een interessante vraag worden, maar zij is thans niet opportuun. Toch kan er wel iets van gezegd worden, omdat het de han gende kwestie inderdaad kan verduidelijken. De bevoegdheid van een partij, om intern een eigen opvolging te regelen, staat wel buiten kijf. Waarom heeft de K.V.P. dit indertyd gedaan, nu al bijna sinds 20 jaar? Omdat men het op zich zeker goede stelsel van de z.g. kwaliteitszetels had uitgevonden. Er moesten speciale deskundige mensen in de Ka mer, wier verkiezing gewaarborgd diende te zijn. Er moesten, om allerlei practische redenen, ook plaatsvervangers worden aangewezen, wier intrede in de Kamer, in geval van een vacature, eveneens verzekerd moest kunnen zijn. Maar dat geeft for mele moeilijkheden, omdat de Kieswet zich natuur lyk niets aantrekt van wat partijen in hun eigen reglementen believen te zetten. De wet houdt zich aan de volgorde van de candidatenlijst en wanneer, by wijze van spreken, nummer vier van de lijst aan de beurt is, en de Partij meent, dat het nummer vijl moet zijn, dan moet nummer vier eerst bedanken. Dit is nu in het Kiesreglement „haar-fijn" geregeld en de candidaten hebben zich met een dergelyke regeling vooraf accoord verklaard. Laten wij trachten, kort en duidelijk te zeg- gen, waar het nu om gaat. De heer Roolvink is een van de candidaten voor de Tweede Kamer op de gecombineerde lijst in de Kieskringen Groningen, Friesland, Drente en Overysel. Hij heeft verklaard, dat hij zich zal houden aan het regle ment. Nu is er op die lyst een vacature ontstaan. De heer Roolvink is nummer vier op die lijst. Er zijn drie candidaten in de Kamer gekozen. Hij is dus aan de beurt, volgens de wettelijke volgorde. Maar de vacature, die ontstaan was, was een z.g. aangewezen zetel, huiselijk gezegd, naar de oude trant, een kwaliteitszetel. Daarvoor was, door de Verkiezingsraad, eveneens een definitieve plaats vervanger (vervangster in dit geval) aangewezen candidaten „een definitieve plaats geeft op de in te dienen officiële candidatenlyst". Dat woord definitief wil zeggen, dat de Verkiezingsraad, zoals in dit geval, zegt, de candidaat mej. de Waal staat op de derde plaats. Zij is dan ook niet aan de gros- lyststemming onderworpen. En mej. de Vink komt op de zesde plaats, en doet dus ook niet aan de groslijststemming mee. Haar plaatsen zijn defini tief vastgesteld. Dit klopt met een andere bepaling, die zegt, dat candidaten voor kwaliteitszetels een plaats krijgen, die geacht kan worden een verkie zing te verzekeren. Dat heet 'n .verkiesbare plaats'. Nu is die Verkiezingsraad niet helemaal vrij, om maar te doen en te laten wat hy wil! Hij mag, aldus weer dit reglement, dergelyke definitieve plaatsen slechts vaststelier}, voor hen, wier verkiezing (uiter aard na^r zijn oordeel) vereist is, om de samen stelling van de Tweede Kamerfractie te laten vol doen aan hetgeen weer in een ander artikel (nl. oart. 8) is bepaald. En dit art. 8 zegt, in de leden b, nl. mej. dr de Vink, die dus, reglementair, en met- c en 4 ten eerste, dat voor alles een bepaalde poli- vooraf verkregen instemming van mr. Roolvink, recht heeft om de opengevallen plaats in te nemen. Waarom tracht mr. Roolvink nu achteraf toch in de Kamer.te komen? Natuurlyk omdat hij dit, om verschillende redenen, graag wil. En nu zoekt hij (hy is niet voor niets ook jurist!) motieven, om die houding achteraf te rechtvaardigen. Hij heeft er dit op gevonden; de aanwijzing van mej. dr. de Vink op een z.g. kwaliteitszetel voor Buiten landse Zaken is onjuist geweest, de Verkiezings raad heeft dit gedaan in strij d met het Kies reglement en dus behoeft hy zich aan deze regeling niet te houden.... Nu gaan we even kyken naar dat reglement en we nemen art. 16 onder de loupe. Art. 16 zegt, dat de Verkiezingsraad een aan- tal candidaten uit de lijst van voorlopige tieke ontwikkeling van de candidaten nodig is, dat de fractie moet beschikken over leden, die des kundig zyn op bepaalde gebieden èn dat die fractie zowel maatschappelyk als regionaal, de veelzijdige samenstelling van de K.V.P. zoveel mogelyk moet weerspiegelen De Verkiezingsraad heeft zich aan deze be- it palingen gehouden. Hij vond mej. de Waal, resp. mej. de Vink, geschikt als deskundige voor Buitenlandse Zaken, wier verkiezing vereist is voor de noodzaak van een deskundige fractie samenstelling. Daarmee is deze kous af. Er is niets onregelmatigs gebeurd. Men kan natuurlijk parti culier een andere mening hebben over de beslissing van de Verkiezingsraad. Wy hebben, met name over besluiten van die Raad in andere gevallen, ook zo onze eigen (wellicht eigenwijze) particuliere me ning, maar dat doet allemaal niet meer terzake. De Verkiezingsraad heeft zyn eigen verantwoorde lijkheid en hij heeft deze gedragen, in overeen stemming met het reglement. Het is een beetje wrang te moeten vaststellen, dat uitgerekend een belanghebbende candidaat niet de eerst-geroepene schynt te zijn, om in dit geval (bevoegd?) tegen die beslissing van de Verkiezingsraad te oppo neren. Moet de heer Roolvink zich dan zo maar laten „slachten"? Staan er niet nog andere dingen in het reglement? Natuurlijk niet en natuur lyk wel. D.w.z. mr. Roolvink behoeft zich niet te laten „slachten" en er staan nog wél andere dingen in het reglement.... Vandaar, van oudsher, art. 31, dat de formele gevolgen van art. 16 voor de interne regeling van de opvolging vast stelt. Dit houdt in, dat de betrokkene, in dit geval mr. Roolvink, zich met het Partybestuur moet ver staan, alvorens hij zyn benoeming tot Kamerlid aanneemt. Als regel, zo is het ook altyd opgevat, is het bepaalde in art. 31 inderdaad formeel. De dingen spraken hier altyd zo vanzelf, dat zich nooit moeilijkheden hebben voorgedaan. De betrokkene bedankte steeds, zonder veel omslag. Nu is dat anders. Een bepaling luidt: hy die zich, om welke reden dan ook, met het besluit van het Partijbestuur, om geen zitting te nemen, niet kan verenigen, heeft recht van beroep op de Partijraad. Van deze bevoegdheid heeft de heer Roolvink nu gebruik gemaakt. Hij kan intussen, in afwachting van de beslissing van die Raad, zitting nemen. En als de Partyraad hem ongelijk geeft, moet hy bedanken. Of de Partijraad voor een geval als dit in vergade ring bijeen moet komen, staat nog niet vast. Dat hangt af van de mening van het Dagelijks Bestuur van de Party. Het zou o.i. niet onmogelyk zyn, dat in dit geval met een schriftelyke behandeling wordt volstaan. Want de zaken liggen, als het er op aan komt, allerduidelijkst. Hoewel de Partyraad, alweer formeel gezien, natuurlyk de handen vry heeft, zal hij weinig anders kunnen doen, dan het beroep van mr. Roolvink, gezien de gronden, waarop dit gebaseerd is, a f w ij z e n. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5