ZO UIT PARIJS „'s Winters zijn er zo weinig groenten" Vraag naar moderne en doelmatige meubelen wordt steeds grooter [I mËm f/UMtSi oman Lichte stofferingen doen de kamers groter lijken Wood's lantaamplantje Variaties met kragen, mouwen, zakken en opvallende knopen De tailleur in het voorjaar Men kan echter uit vijftien soorten kiezen doop Wm Km'p^cheep én Roo$ l^aj^el ZATEBL AKI 1953 OUDE INZICHTEN WORDEN PRIJSGEGEVEN Op de tweede vakbeurs voor meubelen en woningtextiel, welke deze week te Utrecht in de Jaarbeurshallen werd gehouden, was duidelijk te merken dat er langzamerhand een ommekeer komt in de inrichting van onze woningen. De huizen, die na de oorlog gebouwd zijn en die nu nog worden gebouwd, zijn niet overgroot, sommige zijn zelfs klein. Vanwege deze beperkte ruimte, die de bewoners ter beschikking staat, moeten aan de inrichting geheel andere eisen gesteld worden, dan in grotere woningen. Steeds meer wordt de noodzakelijkheid ingezien van eenvoudige en doelmatige meubelen en van lichte zonnige stofferingen, om de kamers groter te doen lijken. Het is begrijpelijk, dat deze om wenteling zich niet onmiddellijk voltrekt en dat de oude inzichten slechts langzaam worden prijsgegeven. Wederom hebben vele fabri kanten dan ook, in verband met de stijgende vraag, de traditionele paden verlaten en de nieuwe weg ingeslagen, welke leidt naar natuur lijkheid van lijn en vormgeving en dit is vooral van groot belang naar groter comfort voor de gebruikers. PIWW w i - - llfPllliSgPi WmÊÊÈËÈÊK lilM f~ IT f 1 f Ghrw tl t WÊrÈÊÊ^f V* imf. V gif 3Ü* f 1 ISB vTCLI 1»^■- V V Rotan neemt bij de moderne meubelinrichting ook een voorname plaats in. Deze foto laat een gezellige meisjeskamer zien, waarvan alle meu belstukken, behalve het driehoekige tafeltje, van rotan zijn gemaakt. De groter wordende vraag naar „eigentijdse" meubels is prijzens waardig, want hierdoor krijgt de gehele woning door de frisheid van kleuren een fleuriger aanzien, welke zonder twijfel ten goede komt aan het humeur van de mensen, die er hun leven in moe ten doorbrengen. Vooral bij de jeugd, zo vertelde ons een fabrikant, is te merken, dat de smaak zich gaat verfijnen. Enkele jaren geleden was het nog zo, dat zowel stoffering als bekle ding bijvoorbeeld terra of groen moesten zijn. De laatste jaren gaat men het echter, mede op advies van de winkelier, zoeken in kleu rencombinaties. De stoffen voor de bekleding worden nu gebracht in diverse pasteltinten met kleine werkjes of zachte strepen ofwel geheel ef fen. De stoffen voor de gordijnen daarentegen zijn veel drukker, soms zelfs met grillige picasso-mo- tieven. Lichte stoffen, vooral als ze voor bekleding van stoelen ge bruikt worden, hebben het nadeel gauw vuil en smoezelig te zijn. Maar ook daar heeft men nu iets on gevonden. De meeste kussens van fauteuils zijn van schuimrub ber gemaakt en vervolgens over trokken. In deze overtrekken nu zit op een onzichtbare plaats een ritssluiting, zodat ze er makkelijk afgehaald kunnen worden. Boven- d'on is er nu een mogelijkheid dat we aan ons ameublement 's zomers een geheel ander aanzien kunnen geven dan in de winter. De rug leuningen van de moderne fau teuils bestonden enige tijd gele den nog allemaal uit berkenhou ten latjes. Inplaats daarvan ziin nu trekveren gekomen, die met een hoesje bekleed zijn, waardoor een grotere veerkracht ontstaat. De vormen van de stoelen zijn zeer uiteenlopend. Wel hebben alle ontwerpers de lijnen gevolgd, die vooral in Scandinavië reeds enige jaren gebruikelijk zijn. Deze zijn Het zou allerminst met de wer kelijkheid overeenstemmen, wan neer wij zouden beweren, dat Wood's Lantaamplantje iets van de laatste jaren is. Wel komt het, nu de hang- en klimplanten meer en meer opgeld doen, in de be langstelling van de tegenwoordige generatie. Bij de echte liefhebbers heeft de Ceropegia al vele tiental len jaren een streepje voor, niet alleen om het grappige voorko men, maar speciaal in verband met de gemakkelijke wijze, waar op deze vetplant is voort te kwe ken, zonder dat een al te grote plantenkennis is vereist. Op de aarde ontwikkelen zich kleine knolletjes, welke stuk voor stuk tot een nieuwe plant kunnen uitgroeien. Bovendien vormen zich aa>n de draaddunne stengels even eens knolletjes, die in een potje gezet al spoedig tot een nieuw lan taamplantje zullen uitgroeien. Het snelste resultaat heeft men, wan neer de pot gevuld is met zandige bladaarde, vermengd met wat klei. Het aardigste van de Ceropegia zijn de slanke lamtaarnvormige bloemen, die roodachtig van kleur zijn en de oorzaak van de Neder landse naam zijn. Maar ook de dikke, kantvormige blaadjes, wel ke met bruine vlekjes en grijze strepen zijn versierd, maken deze merkwaardige hamgplant tot een geliefd bezit. De verzorging is uiterst eenvoü- dig. Omdat het een vetplant is, geven wij spaarzaam water, vooral gedurende de wintermaanden. Een plaatsje in de verwarmde kamer zoveel mogelijk bij het raam, is dan wel gewenst. Htn. strak en aangepast aan de vorm van het menselijk lichaam. Zeer veel meubels, die tentoongesteld werden, zijn demontabel, speciaal ten behoeve van emigranten. Zo is het mogelijk dat een geheel ameublement, op het tafelblad na, in een dressoir kan worden opge borgen. Het blad kan dan aan de achterzijde van het dressoir wor den gebonden. De fabriek, die vorig jaar met comfortmeubelen ter beurze kwam, toonde nu weer een ver dere ontwikkeling van haar ont werpen, o.a. een combinatiemeu bel, bestaande uit een dressoir, boekenkast, bar en schrijfbureau. Een meubelfabriek uit Geldermal- sen is met een zeer speciale vorm geving gekomen, de z,g. „Rondo- Lux". Aan deze meubelstukken zit geen enkele scherpe punt of kant, alle vormen zijn ovaal. Voor al bij een bankstel was deze vorm zeer fraai verwerkt. Van de 206 deelnemende firma's was deze de enige, die met een specifiek eigen ontwerp voor de dag kwam. Het nadeel van deze vormgeving is echter dat ze zeer veel ruimte vereist. Het is bijna vanzelfsprekend dat van de Pas-toe-meubelen weer zeer veel nieuwe mo.dellen ver schenen. Enkele bestaande modellen zijn nu 'uitgevoerd met stalen poten en rompen. Wanneer men een huis in richt met Pas-toe-meubelen, dan is er heel gauw kans, mits 't miet met overleg gebeurt, dat zo'n huis erg zakelijk aandoet. Deze kans wordt nog groter bij deze stalen meube len. Dit neemt echter niet weg dat er zeer aardige modellen te be wonderen waren. Erg handig is bij voorbeeld een tafeltje (met sta len poten), dat zowel dienst kan doen als theetafel en als serveer blad. Het bovenste blad kan er namelijk heel gemakkelijk afge haald worden. Bovendien was on der het blad nog een lectuurbak gemaakt. Het prettige van al deze meubels is dat ze allemaal bespo ten zijn met een naturel plastic lak, dat tegen vlekken, krassen en alcohol bestand is. Gekleurde gordijnen Op het gebied van de vitrage was er ook een noviteit, welke voor de Nederlandse markt een kleine omwenteling betekent. Een firma biedt namelijk uit Zwitser land gekleurde vitrage-gordijnen, geïmporteerd ter vervanging van witte en écru glasgordijnen. Een Amerikaanse vinding is de „Kirschrail", een fraaie gordijn rail, die geruislozer werkt dan de normale rail en waarbij, zelfs bij gebogen profielen, een goed func- tionnerend trekwerk aangebracht kan worden. Erg practisch was bij voorbeeld ook de Amerikaanse „Grip-tite", die het gebruik van roedein overbodig maakt en waar door het mogelijk is, de loper even breed als de trap te leggen. Handig en zeer doelmatig is een tafellaken, dat binnenkort in de handel komt, waarvan de ene kant met frisse kleuren en motieven is bedrukt en dat dienst kan doen als ontbijtlaken, to wijl de andere zijde is uitgevoerd in een wit of crème damastdessin voor diner- laken. Deze opsomming is slechts een kleine greep uit de grote hoe veelheid nieuwigheden die te zien was op deze vakbeurs voor meu belen en woningtextiel, doch het is overduidelijk dat in vele gevallen vooral de huisvrouw gebaat is met de voortschrijdende techniek op dit gebied. We geloven niet, dat er ooit zo'n grote verscheidenheid in nantelmodellen is gecreëerd als in dit seizoen. Eindeloos zijn daarbij de variaties in kragen, mouw-inzetten, zakken of opvallende knopen. Gelukkig ontwerpen de couturiers ook goed draagbare modellen, maar vaak leven ze zich uit in het scheppen van droomtoiletten en bizarre creaties, die we be slist niet of in geen geval langer dan één seizoen zouden willen dragen. En als U er toe overgaat een nieuwe aankoop te doen, kijk dan goed uit naar een echt gezellige mantel, die Uw type en figuur ten goede komt en welke U niet alleen de eerste keren, maar steeds weer met plezier zult dragen, al is het jaren lang. Schiaparelli, van wie we gewend zijn, dat ze elk seizoen met iets excentrieks voor de dag komt, pre senteert ook de eenvoudige mantel, die hierbij staat afgebeeld. Deze mantel sluit met één forse knoop. Slechts de driehoekige afstaande ,,'s Winters zijn er zo weinig groenten". Dat is een klacht die we gerust „uit de tijd" kunnen noemen: uit niet minder dan vijf tien wintergroenten valt er te kie zen! Bedenken we daarbij nog, dat één groente vaak op verschillende manieren klaargemaakt kan wor den (gekookt, gesmoord, als stamp pot, als rauw slaatje enz.) en dat we voor Zon- en feestdagen mis schien eens een fles of blik open maken of een diepvriesproduct nemen wel dan zijn er toch mo gelijkheden te over om eentonig heid te voorkomen en telkens iets anders op tafel te zetten! Natuurlijk blijft een koolraap 'n koolraap en zuurkool wordt niets anders dan zuurkool, ook al maakt men ze op vijf verschillende ma nieren klaar. Maar hij smaakt toch bij elke bereiding weer een beetje anders, zodat hij minder gauw zal vervelen! Probeert u zo ook eens verschil lende manieren om de andere win tergroenten klaar te maken; u zult zien dat ze met wat variatie de hele winter in de smaak blijven vallen! Koolraap kan op vijf manieren bereid worden en wel gefruit met ui en laurierblad; met een sausje van het kooknat en afgemaakt met peterselie; met een melksaus; ge kookt met klapstuk, aardappelen en groene kool en koolraap met geraspte kaas. Voor dit laatste ge recht hebben we nodig (voor vier personen): 1 kg koolraap, zout, 50 gr. pittige, geraspte kaas, boter of margarine. De koolraap in plakken snijden, deze schillen en in blokjes verde len. De blokjes met een paar cm kokend water met zout opzetten en zachtjes gaarkoken in ongeveer 20 minuten. Zo nodig het kooknat afgieten. De geraspte kaas en een stukje boter of margarine er door schudden en de groente dadelijk opdoen. Voor zuurkool zijn ook vijf ma nieren: stamppot met gekookte zuurkool; stamppot met rauwe zuurkool 300 g voor 4 perso nen); zuurkoolstamppot met bruine bonen; zuurkool met prei; zuur kool met appelen en krabjes: %kg zuurkool, 2 middelmatig grote zure appelen, een ui, 350 g krabjes of een varkenspoot, (kruidnagel), zout. Het vlees opzetten met zoveel zout water dat het onderstaat en zachtjes een half uurtje laten trek ken. Zo nodig een deel van het kooknat afschenken, en de zuur kool laag om laag met de geschil de, in plakken gesneden appelen en de dun gesneden ui bij het vlees leggen. (De kruidnagel in 'n schijf ui prikken). Het geheel gaarkoken in 40 mi nuten. Het vlees van de botjes af nemen. Hierbij smaken goed een zachte aardappelpurée en kastan jes. zakken geven er de aparte noot aan. Lila wollen stof gebruikte de ontwerpster voor deze creatie. Veel minder geschikt voor ons Nederlandse vrouwen is de mantel, die gemaakt is van een Schotse wollen ruit met fluwelen kraag. Dit model werd opgeluisterd door een abnormaal wijde mouwinzet, die even onder de schouder begint en doorloopt tot de tamelijk laag geplaatste ceintuur. De Fransman noemt deze mouwen „manches sauvé souris". En we zijn het eens dat een dergelijke mantelmouw ge makkelijk zit en dat we geen moeite hebben om er in te schieten en dat het armsgat trekt. Een der gelijk model maakt echter voor de meeste vrouwen te plomp en te kolossaal. Het wintermantelpak is, vooral nu de ergste vorst voorbij is en de zon af en toe heerlijk schijnt, zeer geliefd. Jacques Heim bracht zijn cliëntele hiervan een uitgebreide collectie. Op enkele uitzonderingen na liet ook deze ontwerper de taille op haar natuurlijke plaats. De nauwe rokken van deze tailleurs hadden bijna allemaal van achter een platte plooi om het lopen te vergemakkelijken. Het pakje op de foto is gemaakt van twee kleuren stof. De rok is zwart, terwijl het jasje van een gladde cerise-kleurige stof is. Deze laatste is een tint, die lang niet iedereen staat. Zeer apart is de vorm van het schootje, dat van voren in een punt toeloopt en waarin afstaande zakjes zijn aangebracht, die zich bovenaan nogmaals herhalen. De royale astrakan-kraag en het dito hoedje zetten de kroon op dit vlotte ensemble van onberispelijke coupe, dat de naam „Caprice" draagt. Spaghetti met gemengde groen ten en garnalen: 500 g spaghetti, 94 kg gemengde groenten (prei, winterpeen, uien, kool of spruitjes), 1 2 eetlepels tomatenketchup of tomatenpuree, boter, margarine of olie, 150 g garnalen, zout. De spaghetti gaarkoken in ruim zout water, afspoelen met koud water en laten uitlekken. De groenten schoonmaken, snijden, wassen en in een laagje heet vet een kwartier lang smoren. In het begin de massa eens omscheppen. De spaghetti desgewenst snijden en door de groenten roeren. De garnalen toevoegen en het gerecht op smaak afmaken met de toma tenketchup of -purée. Spruitjes: 94 kg spruitjes, boter of margarine, zout, 2 eetlepels paneermeel of beschuitkruimels, (nootmuskaat). De spruitjes schoonmaken. Hier bij de buitenste blaadjes alleen wegnemen als zij niet gaaf zijn. De groente opzetten met een paar cm kokend water en 20 minuten koken. Dan een klontje boter of margarine en een paar eetlepels paneermeel of beschuitkruimels er door roeren. De spruitjes desge wenst met wat nootmuskaat be strooien en opdoen als ze nog fris groen zijn. Zij verliezen hun groene kleur en worden sterker van smaak, wanneer men ze lan ger dan 20 minuten kookt. Iemand gesproken, die zei, dat Europa net was als een klas zonder schoolmeester. Nu, dan weet de Lassoman het wel! Brrrrr! Wat een herrie! Pas geleden schreef iemand in de krant, dat een voetballer bij een wedstrijd de bal „onzicht baar hard" had ingescho ten. Dat kan de Lasso man ook wel! Wel hon derd keer op een dag! Daar is geen kunst aan! De Lassoman weet wat! Zullen we elkaar eens 'n poosje Europeanen noe men? We wonen iri een stad of dorp, liggend in Nederland! En Nederland ligt in Europa. Dan zijn we ook allemaal Europea nen! En dan zijn jullie de kléine Europeanen! Af gesproken? Zeg, kleine Europeanen, niet verder vertellen! Rij vers heeft herrie met St. Etienne! E'n dat in Euro pa! Het was laatst een ge weldige griep in ons goe de oude Europa! Hebben jullie ook griep gehad, kleine Europeanen? Goed sinaasappels eten! In Amsterdam Jonas, de grote walvis gezien, kleine Europeanen! Wat 'n beest! Wat 'n beest! In een kerk in Utrecht preekte een goede pas toor er over dat het zo duur was met al dat licht en dat de mensen in de kerk ook wat zui nig moesten zijn. De pastoor vroeg op de preekstoel: „Gebeurt het bij u thuis ook niet, dat ze klagen over al die lampen, die branden en zo?" Niemand zei na tuurlijk iets in de kerk. Maar een klein meisje had goed naar de pas toor geluisterd, en ze riep opeens: „Ja-a! Zo'n klein E'uropees meisje!" In het jaar 2135 kun nen we allemaal een fijne zonsverduistering in Nederland zien! Zorg er voor, dat je dan een goed donker glaasje bij je hebt! In Engeland hebben ze gezegd, dat Nederland zo'n flink land is; ze vinden, dat we hard werken en dat we echte Europeanen zijn! Ja, ja, we zijn geen kleine jon gens! 'n Mijnheer uit Neder land moest in Pakistan komen, om daar te hel pen bij het bouwen van de steden. Zie je wel! Over 'n poosje moet de Lassoman er ook heen! Pas geleden is de Las soman in Driel geweest. Driel ligt ook in Europa! Daar heeft hij 'n duveltje gezien! Op het toneel! Bengaals vuur er bij! Foei, foei! Nu is het weer ge noeg! Hup, Europa! Vermakelijke getallen Je laat iemand in het geheim een getal van drie verschillende cijfers opschrijven. De nul mag er niet in voorkomen. Dan laat je datzelfde ge tal omgekeerd opschrij ven. Dan moet het kleinste van de twee van het grootste afgetrokken worden. De rest, die dan over blijft laat je weer om gekeerd noteren. Deze uitkomst laat je weer optellen bij de uitkomst van de eerste aftrekking. De uitkomst van deze laatste optelling kun je al van te voren vaststel- r - V len, want die is, welk getal ook in het begin gekozen wordt, altijd 1089. Probeer het maar eens. Raadseltjes Symphosius, een oude Romein, heeft de volgen de raadsels opgegeven. Kun je ze oplossen? 1. Er is een huis, dat ruist in de wind. De bewoners ervan zijn stom. Huis en bewo ners zijn nooit in rust. Wie zijn het? 2. Er zijn vier trouwe kameraden. Als zij wandelen, loopt nie mand van hen sneller dan de anderen. Al lo pen ze nog zo dicht bij elkaar, ze raken elkaar nooit aan. En wie zijn het? Sint Jan Bosco XI DE GROTE KOLOM Zo noemde Don Bosco de veelvuldige communie. Een grote kolom, die de zielen en de wereld draagt. Hij leerde daarom zijn jongens goed en vurig communiceren en spoorde ze aan Jezus in Zijn H. Sacrament dikwijls te be zoeken. E'ens was er een groot feest in het Oratorium. Wel 600 jongens waren bijeen. Ze hadden alle maal gebiecht en zouden te communie gaan. Maar de koster was verstrooid geweest en had wat vergeten. Er moesten hosties onder de H. Mis geconsacreerd worden, want in het tabernakel waren er maar enkele meer. Na de consecratie schoot het de koster ineens te binnen, dat de ciborie met hosties nog in de sa cristie stond. Wat nu? Don Bosco draait het ta bernakel open en ziet het. Hoe zal hij met die paar hosties een 600 jon gens de communie uitrei ken? Hij slaat zijn ogen ten hemel en roept Maria aan. Dan daalt hij van het altaar af. En zie, de hosties ver menigvuldigen zich won derbaar. Alle 600 jongens kunnen het Goddelijk brood ontvangen. De kos ter had het wonder gezien en Don Bosco zei zelf, dat het een wonder was, waarmee O. L. Heer wilde tonen, hoe dierbaar Hem de vurige en veelvuldige communie is. Nog een kolom De andere kolom, die de wereld ondersteunt, noemde Don Bosco de godsvrucht tot Maria. Zo dikwijls de mensen of de duivel hem dwars zaten, zo dikwijls kwam Maria hem te hulp. Als er wat wonderbaars in zijn leven gebeurde, dan had d'at Maria, de Hulp der christenen, gedaan. Nooit liet ze hem aan zijn lot over. Eén voorval kan dat al bewijzen. Als Don Bosco een of ander nieuw gebouw stichtte of wat anders on dernam, stak de duivel al tijd zijn bokkepoot tussen de deur. Hij was jaloers, als het werk zo mooi slaagde. Zo gebeurde het ook in 1861. Er zouden enige nieuwe lokalen gebouwd worden, 's Avonds zei Don Bosco tegen zijn jongens 3 weesgegroetjes extra te bidd'en, dat er 's nachts geen ongeluk zou gebeu ren. Hij zelf kon er maar niet toe komen naar bed te gaan. Hij bleef tot 11 uur schrijven en ging toen slapen. Nauwelijks was hij ingesluimerd of daar voelde hij zich zo hard aan zijn haren trekken of ze er allemaal tegelijk uit moesten. Dan zag hij om zijn bed een troep afschu welijke beesten, die hem venijnig beten. Hij wilde ze op de vlucht jagen, maar het lukte niet. Even na twaalven brak er een donderend onweer los. De bliksem sloeg in en maak te van het huis één vuur gloed. Toen werd het dood'stil. Heb je dat .gehoord? 1. Dertig eeuwen geleden werd er al bier gebrou wen en wel in het land van de pyramiden, Egypte. 2. In het gebied van de Noordpool, bij een tem peratuur van 60 tot 80 graden onder nul is het mogelijk op een afstand van l'A km. een nor maal gesprek af te luis teren. Ook kun je daar op 3 km. afstand iemand met de voet op de grond horen stam pen en op een afstand van 18 km. hout horen hakkein. 3. Een Noors onderzoeker heeft uitgemaakt, dat in de tropen langzamer wordt gesproken dan waar het klimaat meer gematigd is. Wat de rapheid van tong be treft, staan de Fransen op de eerste plaats met 350 lettergrepen per mi nuut. Dan komen de Japannezen met 310 let tergrepen per minuut. 4. Een slak beweegt zich voort met een tempo van 56 cm. per uur. De bliksem daarentegen rent met een vaartje van 213.318.800 km. per uur door het lucht ruim. 5. Kleurenblindheid komt bij mannen tienmaal meer voor dan bij vrouwen. Trapraadsel In het trapraadsel, dat we je deze week geven, moet je allemaal woor den invullen, waarin de lettergreep „ver" voor komt en die de aange geven betekenis hebben. DE NOODKLOK LUIDT Nu de stormramp zo'n twee weken achter de rug is, kunnen we zien, hoe de mensen in Nederland en in het buitenland de slachtoffers geholpen heb ben. Groot en klein, jong en oud, arm en rijk, allen waren het eens om de naastenliefde een goede beurt te geven. Vit de kranten en langs de radio heb je volop kunnen vernemen, wat voor acties er allemaal ondernomen zijn om de ongelukkige men sen uit de overstroomde gebieden te hulp te komen. Het kwam er op aan de handen uit de mouwen te steken en aan te pakken. Zouden er toen nog veel mensen geweest zijn, die de spreuk van de Jeugd bond op zich zelf moesten toepassen: BEN IK EEN LIJNTREKKER? Ik denk van niet veel. En ik durf te wedden, dat de jongens en meisjes van de Jeugdbond in de eerste rijen hebben gestaan om een handje te helpen, voorzover ze dat konden. Zo heeft deze geweldige stormramp weer veel goeds voor de naastenliefde uitgewerkt. Er moet nog heel veel gedaan en geholpen worden. Lijntrekkers k/unnen nu zeker niet gebruikt worden. Daarom, beste jongens en meisjes, klein en groot, helpt wat je helpen kunt en weest geen lijntrekkers, die an deren voor laten gaan. 3. Ander woord voor domheid. 4. Dat draag je, als je oog wat mankeert. 5. Iemand, die in de oor log iets innemen wil. 6. Onderdelen van een voertuig. 7. Een soort verf. 8. Een soort kever. 'v e r 2 V a r 3 V <2 P V V e r 5 V e r i V e r r V e r e V e r 1. Ander woord voor perspectief. 2. Komt bij het verkeer te pas. Oplossing: Geografische band De drie plaatsnamen waren: Loenen, Groenlo en Naarden en de naam van het eiland op de band was Groenland. Heiligen=Kalender Deze week meldt de oude kalender maar een paar heiligen. Want, als de Vasten in zicht is, ko-„ men er niet zoveel feesten in de liturgie voor. 15. Heden is Faustinus he nen. Met Jovita wegh ver dwenen. Uyt den strijt naer peys verhuyst. 18. Simeon die is ghe- kruyst. 20. Elutiherium die heden Voor 't Geloove heeft ghestreden. Viert Constantinopo- len: Fetrum Antiochien. Op de schoorsteen Een dokter werd drin gend bij een dame ge roepen, die ziek was ge worden. Hij onderzocht haar flink en vroeg, wat ze zoal had gevoeld, toen ze die aanval kreeg. O, ik had ver schrikkelijke rillingen, zei ze kermend. - Klappertandde u daarbij ook? vroeg de arts. Dat kan ik u niet zeggen, dokter, want mijn gebit lag op de schoorsteen en daar heb ik niet naar omgekeken. Een krachttoer Neem een vrij sterke naald en steek die lood recht en geheel in een kurk, die wat meegeeft en die iets hoger moet zijn dan de naald lang is, zodat deze noch bo ven noch onder de kurk uitsteekt. Als je daar mee klaar bent, plaats dan de kurk, waar de naald in verborgen zit, op een cent, die je op de tafel of op een plankje van zacht hout legt. Geef dan loodrecht op de kurk een flinke mep met een hamer en je zult zien, dat de naald dwars door de cent is heengegaan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6