bü Palthe i NOORDHOLLANDSj Moeilijkheden bij evacuatie Zierikzee Diesel bij Gouda rijdt op locomotief Grootscheepse hulp voor Nederland van Duitsland WAT IS DE ZIN VAN HET BISSCHOPSAMBT? Felle protesten van 800 middenstanders Minister Staf dankt voor hulpverlening T reinramp in Italië warte Dolf I Dagblad voor Alkmaar en omgeving Treinbestuurder werd gedood Aansporing dit in de toekomst dieper te beleven i aangeboden 18e Nederlandse MEIREIS L U R D ES Maandag 16 Februari 1953 - 48e Jaargang No. 127uo ZIERIKZEE Er is schijnbaar niets aan de hand. De mensen wandelen op Zondagmiddag rustig in de zonne schijn, die tegen het middaguur het koude weer wat ver zacht heeft. Maar na elke vijf passen ziet men de woor den „Moet evacueren" vet vooruitspringen uit lange indrukwekkende plakkaten, waarin de burgemeester tot zijn leedwezen, doch in het belang van de bevolking van Zierikzee zelf de ontruiming van de stad heeft gelast. De onzekerheid, waarin de 4000 achtergeblevenen yerkeren heeft werkelijk iets van een oorlogsdreiging. Vandaag grijpt polit ie in Militair gedood onder jeep Een tamme springvloed Bende deed aanval op Oost-Ja va BOOTDIENST GESTAAKT Ruim 1 millioen bij eengebr acht Eisler gevlucht naar West-Berlijn? Het Pauselijk Hulpwerk - Djakarta helpt - Rampenfonds groeit In Den Haag zijn besprekingen gevoerd tussen een West- Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse depar tementen van buitenlandse zaken, verkeer en waterstaat en economische zaken, over de hulpverlening aan de getroffen gebieden. De West-Duitse Bondsregering zal voor een waarde van enige millioenen marken materiaal en werktuigen ter beschikking stellen. De besprekingen hebben tussen de betrokken instanties tot een zeer be vredigend resultaat geleid. Ijsgang op het IJselmeer „Beurzen open, dijken dicht" Sobere viering 100 jaar Kromstaf Vliegongeluk in Amerika Schepen in nood Vastenbrief 1953 REEDS VOORDAT DE GROTE NATIONALE RAMP van Zondag 1 Februari over ons volk losbrak hadden de Hoogwaardige Bisschoppen besloten om de vastenbrief van dit jaar te wijden aan het a.s. eeuwfeest van het her stel der hiërarchie in Nederland. Al staat ons hart en onze geest thans niet naar feestvieren, toch hebben de Hoog waardige Bisschoppen gemeend deze vastenbrief niet te moeten intrekken. Het gaat immers bij de a.s. herden king van liet honderdjarig bestaan van de eigen kerke lijke hiërarchie niet om een feest van uitbundigheid en uiterlijkheid. Het gaat allereerst 0111 de geestelijke waar den, die het herstel van de kerkelijke hiërarchie ons heeft gebracht. Het is juist over deze geestelijke waarden dat de Bisschoppen in deze vastenbrief willen spreken. Daarom zal dit woord van geestelijke inhoud al spreekt het van een feest geen wanklank vormen in de grote nood, die ons dierbaar volk heeft getroffen en die in ons volk zo'n grootse en verblijdende manifestatie van christelijke saamhorigheid en christelijke naasten liefde heeft losgeslagen. Over het herstel der Hiërarchie (Vervolg op pagina 5) A oeding- en daarna /e^f >n voor ALKMAAR - Telel. 4208 enige landen reeds :sultaat ingevoerde aalartikelen •on van inkomsten. en kapitaal niet nood- K.H. 8721. Westdeutsche :'t, Schildergasse 32-34, LET OP BRUIDEGOM Een nieuw modern Trouwcostuum met alle toebeh. huurt U zeer voordelig bij IJ. BLEEKER Baansingel 46 Alkmaar - Tel. 5691 Chemische Wasserij en Ververij Depot: J. Dol Landbouwstraat 30 tSchagen. Fabriek Voormeer 3 ALKMAAR Telefoon 3568 Winkel: Schoutenstr. 30, Alkmaar Depót: Hoorn, Meijer, Appelst. 3 Medemblik: G. Singer, Oosterhaven 45 naar van 29 April tan. 6 Mei [n Goed verzorgde reis in de mooiste tijd van het voorjaar. Progr. en opgave: REISBUREAU PEETERS - VENLO Postus 117 Telef. K 47003136 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii» ig hij nu opeens, wie die ïog verheugender die t hij een heuse „boerin" met zijn incognito. Want n met wie hij zoeven op lekomen, bleek niemand laphek, de kastelein van m een half jaar geleden ™m, omdat Sijm inder- schreven, toen Gijs door was veroordeeld. En het einig vleiende daad van i.klonk opeens de van zijn mannep in ge- „boerin". „Geen geklets, van Sijmen af en begon een luik in de vloer van vier medewerkers van st ongewisse verdwenen, j met winterbieten werd llllllllllllllllllllllllllljü Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., SÉnjS_M minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) c? (Van onze verslaggever Zaterdag en Zondag hebben alle middenstanders van Zierikzee in een vergadering besproken wat hen te doen staat. „Binnen drie dagen moet u verdwenen zijn" werd de bevolking aangekondigd. Dat gold ook voor hen. 1500 men sen, die bij de hulpverlening en de organisatie van de algemene gang van zaken noodzakelijk zijn, kunnen blijven. Daarbij is ook het bedrijfshoofd van elke bran che in de detail- en groothandel. Deze zijn bij loting aangewezen. „Maar die loting was zwendel" zeggen de middenstanders. Zij hebben het onverbloemd over „vriendjespolitiek". Zij vertelden het verhaal van de kleine kapper Jongmans, die gelukkig geloot had. „Neen", zeiden de autoritei ten later. „We hebben een.ander aangewezen. Je krijgt geen ver blijfsvergunning". Een kruidenier kreeg hetzelfde te horen. De ra diohandelaar Weltevreden verging het al niet beter. Dat was één van de heftige punten op deze bewo gen vergaderingen. Het voornaamste bezwaar van de neringdoenden geldt het feit, dat voor een waarde van drie tot vier millioen goederen moet wor den achtergelaten. „Wanneer ko men wij terug", zo wordt gezegd. Al deze voorraden worden onver koopbaar. Er is een adres gezon den aan het gemeentebestuur, wat aansprakelijk is voor de schade", aldus zeide ons de heer Snoek, die de vergadering van de 808 mid denstanders leidde. „Er is ei idiote maatregel genomen". Zaterdag is officieel de ver loving bekend gemaakt van de Noorse Prinses Regnhïld met de jonge reder Erling Lorent- zen uit Oslo. De prinses is 22 jaar, haar a.s. echtgenoot 29. Zondagmorgen is in de Soepen polder hij Nieuwland een Belgi sche jeep bij het passeren van een dijk onder een kraanwagen gekomen. In de jeep zat onder meer een Nederlandse kornet, die als verbindingsofficier aan de Belgische militairen, die hier ge reed gehouden worden in verband met het komende springtij, was toegevoegd. De kraanwagen is op de jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. De naam van de verongelukte militair is J. van der Schalk uit Rotterdam, oud 21 jaar. Van-daag zal de politie inge schakeld worden bij de ontrui ming van de plaats. Dinsdag moet iedereen er uit zijn. Het is nog niet bekend hoe, want de R.T.M.Z. schijnt niet meer van zins om aan de evacuatie mee te helpen. „Bij een dergelijke abominabele orga nisatie niet", heeft de directie verklaard, zo vernemen wij. De organisatie is er voor een gToot deel de oorzaak van, zo komt het ons voor, dat de bevol king niet vrijwillig tot evacuatie overgaat. Men concludeert er na melijk een grote onzekerheid uit bij de autoriteiten. Eerst Vrijdagavond is het be sluit tot ontruiming definitief een gemeentelijk bevel geworden, door een besluit van de raad. Reeds eerder had het er de schijn van, dat het verzoek een bevel was. Men verwacht, dat dit nieu we bevel zich weer als een ver zoek zonder meer zal ontpoppen. Er zijn veel voorbeelden van die onzekerheid, waaraan de organi satie mank gaat. Eiland Dordrecht binnenkort droog DORDRECHT, 15 Febr. (Een spe ciale A.N.P.-correspondent). De springvloed van hedenavond is zeer tam geweest zoals ook uit de weerberichten was af te leiden. Spijt de geruchten over kwade springvloeden, die opnieuw een bedreiging voor de Nederlandse geïnundeerde gebieden zouden betekenen, is het water der vloed te Dordrecht vanavond laag ge weest. Dit is een aanwijzing, dat elders aan de benedenrivieren en op de Hollandse en Zeeuwse zeearmen eigenlijk een bijzonder lage springvloed is geweest, die vrij aanzienlijk onder het gemiddelde springvloedpeil is gebleven. Verheugend is het bericht dat het eiland van Dordrecht binnen één a twee weken weer geheel droog, dat wil zeggen op normaal polderpeil, zal zijn. De dijkgaten zijn vrijwel dicht en thans is men bezig met het definitieve herstel. Waar droogmalen bij gebrek aan natuurlijke lozing nodig is, gaat men aan de gang, of is er reeds bezig. DJAKARTA, 14 Febr. (P.I.- Aneta). Volgens thans ontvan gen berichten van de correspon dent van P.I.-Aneta te Tjilatjap heeft een bende van 180 man Dinsdag een aanval gedaan op de plaats Kesugihan (in Oost-Java). De politiepost, het station en 't kantoor van de assistent-wedana werden in de as gelegd; de toko's werden leeggeroofd. Legereenheden hebben zuive ringsacties gehouden in de omge ving van Tjilotjap. Een groot deel van -de bevolking evacueerde naar Tjilatjap. EnkhuizenStaveren De veerdienst EnkhuizenSta voren van de Nederlandse spoor wegen is vandaag tot nader order gestaakt vanwege de ijsgang op het IJsselmeer. De collecten in het Bisdom Haarlem De collecten, welke Zondag 8 Februari in alle R.K. kerken en kapellen van ons land ziin ge houden voor de slachtoffers van de watersnood, hebben, voorzo ver deze het Bisdom Haarlem betreffen, in totaal een bedrag van f 1.003.7^7.63 opgeleverd. Het Westberlijnse blad „Te- legraf" weet te melden, dat de afgezeitte Oostduitse minister van propaganda Gerhart Eisler naar West-Berlijn is gevlucht. In de Zondagmorgen-iedatie schrijft het blad, dat volgens welingelichte leringen Eisler enkele dagen geleden naar W. Berlijn is ontsnapt, teneinde arrestatie door de Oostduitse autoriteiten te ontgaan. Volgens het blad houdt Eis ler zich momenteel schuil bij Vrienden in de Westelijke sec tor van Berlijn. Op 1 Jan. verloor Eisler zijn baan als perschef van de Oost duitse regering, omdat op die datum zijn bureau werd opge heven en hij werd benoemd tot lector aan een universiteit. Reeds lang werd aangeno men dat Eisler in ongenade gevallen was, ten eerste omdat 'hij een jood is en ten tweede omdat hij de tweede wereld oorlog grotendeels in de Wes terse wereld heeft doorge bracht. Een personen-dieseltrein op de lijn Alphen a. d. RijnGouda, is Zaterdagmorgen, even voor het binnenkomen in Gouda bij de Gouwebrug in botsing gekomen met een rangeerlocomotief. De locomotief drong ongeveer 5 m. in de dieseltrein. De bestuurder van de dieseltrein, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, werd zwaar gewond uit zijn stuurcabine ge haald, waar hij bekneld was ge- Hetinitiatief tot deze groot scheepse hulpverlening is uitge gaan van de West-Duitse minis ters van Buitenlandse- en Econo mische Zaken en werd gesteund door een éénstemmige goedkeu ring van het West-Duitse Bonds- kabinet, om zo spoedig mogelijk de meest -daadkrachtige hulp aan Nederland te verlenen bij de her stelwerkzaamheden in de getrof fen streken. De Nederlandse rege ring heeft bekend gemaakt, zeer erkentelijk te zijn voor deze Duitse hulp. Mgr. Baldelli, president van het Pauselijk Hulpwerk heeft in Ro me voor honderden buitenlandse journalisten verklaard, dat Ne derland de hulpverlening niet alleen aan kan. Mgr. Baldelli zei- de, dat tot nog toe slechts een trein met goederen van het Pau selijk Hulpwerk was vertrokken, -daar de Nederlandse regering om redenen van nationaal prestige de voorkeur eraan zou geven uit eigen middelen in de noodtoestand te kunnen voorzien. (Van een onzer redacteuren) Aan de noodtoestand in de overstroomde gebieden is onge veer een einde gekomen. In ver band daarmee zal de militaire bij stand op 17 Februari om zes uur 's morgens worden beëindigd. Zo wel de Nederlandse als de buiten landse militairen zullen dan naar hun garnizoenen teruggaan. In incidentele gevallen zullen som mige, ook buitenlandse onderde len nog iets langer blijven als zjj b.v. beschikken over uitrustingen, die nog niet kunnen worden ge mist als ducks, waterzuiverings installaties en zoeklichten. Op 18 Februari om 24 uur zal de Nederlandse militaire territo riale bevelhebber, die tot dusverre de hulpverlening heeft geleid zich terugtrekken en komt de leiding van de incidentele militaire bij-- stand weer te berusten bij -de mili taire bevelhebbers. Dit verklaarde Zaterdagmorgen de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf in Den Haag. Minister Staf was vol lof over de prestaties van de 20.000 Ne derlandse militairen die in de noodgebieden aan het werk zijn geweest. „Zij hebben bewezen, dat men in de nood iets kan doen met het militaire apparaat". Ook voor de buitenlandse militaire hulp - „de buitenlandse militai ren hebben even hard gewerkt als onze mannen" had minister Staf niets dan lof. De persconferentie, waarop mi nister Staf deze mededelingen deed, werd bijgewoond door de beide staatssecretarissen Moorman en Kranenburg, de commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht Burghardt en de militaire attaché's van Canada, Amerika en Engeland, Frankrijk en België. Minister Staf verklaarde dat hij alle ministers van Defensie van de landen die hulp hebben gebo den, heeft bedankt. De stroom van giften. De navolgende giften zijn Za terdag en Zondag bekend ge maakt: Nederland baggerbedrijf f 100.000.collecten van e groot aantal Ned. Herv. gemeen ten f 915.000.Overwerk Lim burgse mijnwerkers totaal thans f3.000.000.—, Ned. Rode Kruis Venlo f 130.446,16, collecte Groot- Ammèrs f 50.000, d.w.z. f 28.per inwoner, Barendrecht f 57.000. f 35.per gezin, Kloetinge f 40.000.—, Zijderveld f 7.322.—, inzameling Arnhem f911.377. De contactcommissie van de or ganisaties van werknemers ter koopvaardij heeft bekend g maakt, dat een uur loon en de betaling van 8 overuren zal wor den afgestaan. De landbouwers op het eiland van Dordrecht heb ben besloten dit jaar vroeg te zaaien, om zodoende mankrachten en tractoren vrij te maken voor de getroffen gebieden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben een bedrag van f 200.000 beschikbaar gesteld voor uitgaven die nodig zijn als gevolg van de watersnood. Hulp uit Indonesië. Het Indonesische kabinet heeft bekend gemaakt, dat de regering in Djakarta niet zal achter blijven om hulp te verlenen aan de ramp gebieden in Nederland. Er heeft zich intussen een comité waters nood Nederland gevormd. Luik zal 's Gravendeel adopte ren. Vele steden die in Kansas liggen en die geteisterd werden door de overstromingen in de V.S. zijn bezig inzamelingen te houden voor de slachtoffers van de ram pen in Nederland, Engeland en België. Joego-Slavië heeft een nieuwe gift toegezegd van 10.000 dollar. In Noorwegen zijn Zater dag 3.500.000 kronen bijeenge bracht. De Zuid-Afrikaanse rege ring heeft 50.000.pond sterling beschikbaar gesteld. Door de vorst van de laatste dagen is het grootste deel van het IJsselmeer overdekt met drijf- ijs en middelzwaar vast ijs. Een Nederlandse en een Duitse kustvaarder, die Zondagmiddag uit de Oranjesluizen waren ver trokken, keerden later op de dag wegens de ijsgang in Scheliing- woude terug. 3/4 millioen op eerste avond Radio en televisie hebben be wezen, dat zij een grote rol zullen meespelen in de actie voor het Rampenfonds. In deze eerste Za terdagse uitzending van „Beurzen open, dijken dicht" stroomden geld, initiatieven en gelukkige voorbeelden van geldinzamelingen in de luidspreker en op het tele visiescherm en de oogst van deze avond mag er zijn: ruim drie kwart millioen. raakt. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen en overleed kort daarna. Het voorste gedeelte van de personentrein werd ernstig be schadigd. Achter de bestuurders cabine was een tweede klasse compartiment, waarin zich wei nig passagiers bevonden. Niemand liep letsel op. Evenmin de machi nist van de rangeerloeomotief. Het baanvak werd tengevolge van het ongeval versperd. Voor het reizigersvervoer werd een busdienst ingelegd. De trein kwam door de botsing niet tot ontsporing. Naar de oorzaak van het ongeval zal een onderzoek worden ingesteld. Acties der parochies met K.R.O. gestaakt De voorzitter van het Landelijk Comité voor de viering van het eeuwfeest 100 Jaar Kromstaf, Mr. J. Derks, heeft via de K.R.O. me degedeeld, dat de actie, die in samenwerking van K.R.O. en pa rochies begonnen was, definitief gestaakt is. In verband met het feit, dat de ramp, die ons land heeft getroffen, zulk een omvang heeft aangenomen, zijn de plan nen voor de viering grondig ge wijzigd. Zij zullen een sober ka rakter dragen. Mr. J. Derks konr digde aan, dat een nieuw plan is ontworpen, waaraan de Katho lieke Bond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal verlenen. Zaterdagavond is een DC-6 van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij verongelukt in de Golf van Mexico. Er woedde op dat ogenblik een hevige storm. Me tershoge golven bemoeilijkten het opsporingswerk. Een kotter en een helicopter hebben tot nog toe acht lijken weten te bergen, die uit het zin kende wrak kwamen drijven. Men heeft op een vlot zes over- lgvenden gezien. Het toestel had 46 pessagiers aan boord. Tijdens het afgelopen weekend zijn tal van schepen in nood ge raakt, als een gevolg van de weersomstandigheden. Het Ita liaanse stoomschip „Tripolitania" liep op een afstand van 200 mijl van Sicilië een lek op. De 62 pas sagiers aan boord werden door een Amerikaans schip afgehaald. Het Britse schip „Stanley Force" raakte aan de Franse kust in moeilijkheden. De bemanning ging van boord en begaf zich in sloe pen. De elf opvarenden werden door het Britse schip „Portelet" gered. Zaterdag werd bericht, dat het Italiaanse schip „Andrea Cos ta" in de buurt van kaap Fi- nisterre noodseinen uitzond. Het Nederlandse s.s. „Amstel- park" van de rederij Amsterdam is Donderdag in een. Canadese ha ven binnengelopen met ernstige stormschade. Het schip zal in St. John worden hersteld. Volgens eerste berichten 21 doden BENEVENTO (Midden-Italië)- 15 Febr. (Reuter). De sneltrein BariNapels is Zondag in de buurt van Benevento met grote snelheid uit de rails gelopen. Vol gens de eerste berichten zijn min stens 21 personen omgekomen. Negen wagens kantelden en een tiende botste tegen het gebouw van een electriciteitsbedrijf. Onder de slachtoffers bevinden zich geen buitenlanders. Van de 25 personen, die naar een zieken huis werden overgebracht, zouden er vier ernstig aan toe zijn. 46 personen werden ter plaatse ver bonden. De trein zou te snel heb ben gereden. De Vastenbrief (waaraan deze mededeling van de Bisschoppen vooraf ging) van dit jaar luidt als volgt: Het jaar 1953 brengt voor ons een feest mee: het eeuwfeest van het herstel der Hiërarchie in ons vaderland. Immers honderd jaar geleden, in het jaar 1853, op de vierde dag van de maand Maart werd door Paus Pius IX de lei ding van de Kerk in Nederland wederom in handen gelegd van Bisschoppen, die ieder een eigen bisdom zouden besturen: een Aartsbisschop van Utrecht, een Bisschop van Haarlem, een Bis schop van 's-Hertogenbosch, een Bisschop van Breda, een Bisschop van Roermond. Op die dag werd tevens de Nederlandse Kerkpro vincie opgericht. Bij dit eeuwfeest willen wij, de Bisschoppen, die thans de Neder landse Kerkprovincie besturen, ons in een gezamenlijk Herderlijk Schrijven tot U richten. Wij wil len U uiteenzetten, wat er in 1853 eigenlijk is geschied; Wij willen U de zin van het Bisschopsambt dieper doen verstaan; en Wij wil len U aansporen dit in de toe komst dieper te beleven. 1. Toen onze Heer Jesus Chris tus Zijn Kerk stichtte, gaf Hij aan Petrus opdracht deze kudde te weiden; Petrus zou de rots zijn, waarop de Kerk gebouwd staat. Doch naast Petrus koos Hij nog elf anderen uit Zijn leerlingen tot Zijn Apostelen, opdat ook zy herders zouden zijn, medeherders van de opperherder Petrus. Sindsdien heeft de Kerk van Jesus Christus eeuwen bestaan, doch haar inrichting is zó geble ven, als Christus het verordend had en zal zó blijven tot aan het eind der tijden, wanneer de Heer wederkomt: altijd zal er in de Kerk een opperherder zijn om als opvolger van Petrus de kudde te weiden en altijd zullen er in op volging van de overige Apostelen medeherders zijn. De opperherder is de Bisschop van Rome; de her ders zijn de Bisschoppen, die teza men met de Bisschop van Rome geheel de Kerk en ieder voor zidh een deel der Kerk, hun bisdom, besturen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1