Vastberaden Wim v. d. Voort redde de derde plaats Kees Broekmangeheel van de kook faalde volkomen op de 501) meter fonds DE EERSTE DAG Tweede dag Eerste klussers speelden op bevroren terreinen innengekomen giften DE NOORDERPERS Maris niet optimistisch Opstekende ivind speelde hem en Huiskes parten op 500 m Uitstekend werk van v. d. Voort Eindklassement Leeg gereden Russen bleven haas over Hollandse schema's Trieste dag voor Broekman Gontsjarenko huilde J)e uHsl afren Slechts vijf MAANDAG lü i^lililJAKI 1953 Pasiiva 3 •m Weersverwachting legedeeld door het K. N. L te De Bilt. geldig van mdagavond tot Dinsdag- nd (ongemaakt te 10 uur): MINDER KOUD bewolking met hier en wat lichte sneeuw of regen. Overwegend matige d tussen Zuidwest en rdwest. Over het alge- n lichte dooi, maar aan- kelijk in het Zuidoosten het land nog lichte vorst. de bureaux van de Noor- rs kwamen heden de vol- giften binnen voor de offers van de watersnood: deren S. te H. f 2.75; Kaart- Wie moet er schudden" te ikarspel f 23.—; Buurtver- „Noord" te Onderdijk Leerlingen Dansschool nit van clubs te Alkmaar, Heerhugowaard en Cas- f 148.50; C. v. d. K. te f 5.—; Madam de Kinder rpen f 8.—; Jantje W. te f 0.85; Kaartclub Hoog- 31-—Kaartclub Heerhu- -Noord f 50.—; Biljart- s Bontekoe", Schoorl f25; Alkmaar f 25.—. it uw giften bezorgen e bureaux, hetzij per- hetzlj per brief of post- Ook kan op onze giro- ogen worden gestort. De mmers van onze bureaux Ironingen 70021, Leeuwar- 94459, Sneek 594461, Em- 94460, Zwolle 486779. Alk- 594463, Den Helder 594462 (ook te gebruiken door en omgeving) 110894. Ljks verantwoorden wjj nengekomen giften in onze ncn. rpHDAM, 15 Febr. (A.P.) nir-generaal van Rtfks- ir. A. Maris, verklaar- igavond, na een inspec- »er vliegtuig boven de Mde gebieden, dat hij nistisch was. j»ea\ zeer kwetsbaar", ij zijn veel toweitóbaar- igedaöhit had. Veile ga- dijken zijn gedicht, hts vaor-lopig". Ir. Maris aw geschat de helft van lengte dier diijikein iin de gebiiediein zwaar zijn en gevaarlijk blootge- tot risico van latere ten. •nde haringvangst otal Scheveningse log- nog deelneemt aan de W, meldde Zaterdag rat men de haringen het scheppen had, zo de vangst, van een kantje (on- haringen) per net 'ven water en uit de kwamen 70 tot 90 voorschijn. OTE BRAND SAIGON 15 Sept. (Reuter). mensen zijn dakloos ioor een grote brand, -dagmorgen in een zui- terbuurt van Saigon Het vuur laaide oven de op elkander ge- krotwoningen en de °~en radeloos en jam de straten, onmach- hoe hun schamele be- tijd door het voort- werd verslonden. watersnood. Toen gaf nberg een meester- o.a. van Debussy's zeer volgzaam door begeleid. Na de het hoofdzakelijk 311 de plaatselijke Zo mochten we goede vertolkingen van de Bergense Ver. o.l.v. Alb. v.d. ouverture van Vallee Mauditeau Het Brandweer zong bij verhinde- Keereweer deze mevr. Morée—Dol "-dienstelijik 't oude „Zomeravond" van Gees van Dijk eren momenten 'in oli. Prélude van ;en Spaanse dans Vrouwenkoor" MoréeDol zong een viertal lie- we in het bij- vermelden „De Marten v.d. Veen. van Schubert, was zuiver en de de nodige ro- ag. Hoewel bij- aohiterwege we toch de dat hetgeen deze geboden, door de hoogste is ge- W. Schreurs Gontsjarenko Van onze speciale verslaggever wereldkampioen HELSINKI Toen aan het einde van de tweede dag der wereldkampioenschap pen in het hardrijden op het scoringbord van het Oympisch Stadion te Helsinki in verlichte letters en cijfers de einduitslag Je Rus Oleg Gontsjarenko, die verscheen, bleek, dat van de eerste zes n het eindklassement van het plaatsen de eerste en de tweede door Rus- wereldkampioenschap schaat- sisclie rijders werden ingenomen, dat de senrijden eerste werd met derde, vierde en zesde plaats door een Ne- 193 143 punten gefotografeerd derlander werde„ bezet, en dat alleen tijdens de 5000 meter in het TT ,T j t« stadion te Helsinki. Sverre Hau-h als Noor °P deze hJst voor" kwam om het eenzijdige beeld van deze titelwedstrijden, de felle tweekamp tussen Sovjet Rusland en Nederland om de seliaatshegemonie van de wereld, wat te breken. Overduidelijk hebben deze we reldkampioenschappen aangetoond dat Rusland op het ogenblik het sterkste schaatsland van de wereld is, dat Neder land de tweede plaats bezet, dat Noorwe gen en Zweden zijn terug gedrongen. HELSINKIZaterdagavond De eerste dag van de we reldkampioenschappen in het hardrijden op de schaats heeft antwoord gegeven op vele vragen, welke in de laatste dagen, de laatste weken en maanden, ja eigenlijk zelfs de laatste jaren waren gesteld. Op de eerste plaats waren deze titelwedstrijden van groot belang, omdat in de Finse hoofdstad de beste rijders, die op de Europese kampioenschappen te Hamar waren gestart, tegenover de Russische fenomenen, een betiteling, welke zij had den gekregen na het maken van de wereldrecordtijden te Alma Ata in de laatste twee jaren, kivam te staan. Het sprookje van schaatsfeno- menen werd op deze Zaterdag avond in het oude vertrouwde Olympische Stadion in de Finse hoofdstad uit de wereld Gehol pen. Wondermensen waren Shil kov. Gontsjarenko. Tsaikin en Saharov zeker niet, wel bleken zii rijders te ziin van voortreffe lijke klasse, waarbij zij in het bijzonder uitblonken op de korte afstand. Daarbij bleken hun op vattingen over techniek en stiil van het hardrijden in menig op zicht af te wijken van de gang bare in Scandinavië en Neder land. Bovendien bleken zij in tactisch opzicht er andere opvat tingen op na te houden dan de rekenmachines, welke Broekman, Huiskes. Ericsson. Haugli en de andere craks op de 5000 meter met hun gespecialiseerde sche ma's zijn geworden. De Russen reden het eerste gedeelte van de 500Ö meter zo hard zij konden. Boris Shilkov, favoriet voor de titel, was daar een merkwaardig voorbeeld van. In de laatste ron den strompelde Shilkov over de baan. in een houding en met een techniek welke niets meer te ma ken hadden met de gelikte op vattingen van de internationale schaatsdeskundigen. De tweede vraag welke werd beantwoord was deze: Heeft Broekman te veel gereden dit seizoen? kwam hii „uitgeblust" te Helsinki aan? Indien wij de slechte 500 me ter van onze Europese kampioen even buiten beschouwing laten, zou de 5de plaats van Broek man op de 5000 meter erop wij zen. dat hii. die dit seizoen nog nimmer geslagen was op deze afstand, inderdaad over zijn hoogtepunt heen was en dat ziin vorm zich in een dalende liin bevindt. De prestaties op de 3.000 meter te Avesta en de 5.000 meter te Stockholm van de laatste dagen wezen daar ook reeds op. Broekman had voorts de laats te dagen voor de wereldkam pioenschappen over moeheid ge klaagd en zelfs heeft hii een dag last van hoofdpijn gehad, De reactie op het behalen van de Europese titel te Hamar veer tien dagen geleden, deed zich ongetwijfeld gelden en mentaal was hii niet sterk genoeg de conditie was voortreffelijk om zich voor de tweede maal tot een topprestatie pp te werken. Weer het weer!! Maar hieraan moet onmiddel lijk worden toegevoegd dat de weersomstandigheden een zeer grote rol hebben gespeeld, want Broekman startte in de derde groep voor de 5000 meter en wel in het negende paar. En nadat het vierde paar, waarin Gontsja renko en Merenyi tegen elkaar uitkwamen, had gereden, veran derden de omstandigheden. Bij de ritten op de 500 meter hingen de vlaggen slap langs de masten en bleek de temperatuur ongeveer 3 graden onder nul te zijn. Ook tijdens de eerste vier ritten van de 5000 meter waren de omstandigheden vrii gunstig, maar er zat toen reeds verande ring in de lucht. En die kwam in de vorm van een stevige gure wind. waardoor de temperatuur sterk daalde. Behoefde het ver wondering te wekken, dat noch een Huiskes. noch een Broekman, noch een Ericsson erin slaagden om de tijden van Gontsjarenko en v. d. Voort, die beiden onder betere omstandigheden hadden gereden, te verbeteren? Dat de Zweedse favoriet Ericsson een tiid maakte, welke nog juist ge noeg was het scheelde slechts 0.1 seconde om hem het recht te geven op de tweede dag in de 10.000 meter te mogen uitkomen? Deze verandering van het weer. van de wind en van het ijs, heeft voor de zoveelste keer bii een wereldkampioenschap invloed ge had op de tiiden. Zo sterk zelfs, dat Wim van der Voort, die overigens voortreffelijk op de 5000 meter reed. zowel Anton Huiskes als Kees Broekman met flink verschil sloeg. En hierniee ziin we beland in het oude pro bleem. de indeling der rijders over de diverse groepen. Kees Broekman en Anton Huiskes hadden onderling afgesproken zich te laten indelen in respectie velijk groep 3 en groen 2 voor de Het eindklassement van het wereldkampioenschap schaat senrijden luidt: 1 en wereld kampioen: Oleg Gontsjarenko (Rusl.) 193.143 pnt. 2. Boris Shilkov (Rusl.) 194.508. 3. Wim van der Voort (Ned.) 195.522. 4. Kees Broekman (Ned.) 197.268" 5. Sverre Haugli (Nooryw) 197.503. 6. Anton Huiskes (Ned.) 198.495. 7. Valentin Sacharov (Rusl.) 199.073. 8. Sigge Ericsson (Zweden) 199.175. 9. Ivar Martinsen (Noorw.) 199.378. 10. Kornel Pajor (Zweden) 199.412. 11. Franz Offenber- ger (Oost.) 199.598. 12. Basse Parkkinen (Finl.) 199.723. de eepste serie van ae 500 meter werden opgeroepen. Ericsson maakte een valse start, maar bij de tweede keer was Wim van der Voort, die het eerst de binnenbaan had geloot, goed en snel weg. Hii maakte zich van Ericsson los. ging met grote voorsprong de laatste bocht vóór onze landgenoot de bui tenbocht in en iilde met. gre tige sprintslagen naar de finish. Het electrische scoringbord. waarop de uitslagen met verlich te letters en ciifers werden ver meld. gaf als tiid 44.4 sec. aan, de beste prestatie welke de West lander ooit in Scandinavië op de korte afstand heeft gereden. Over de 500 meter van Kees Broekman, welke hem op ziin naaste concurrenten onmiddellijk een hopeloze achterstand bezorg de ruim 3 sec. bijv. op Shilkov hetgeen 3 volle punten bete kende zouden boekdelen te schrijven ziin. Hii had de binnen baan geloot; bij de eerste start was Asplund te vroeg weg. bii de tweede start beide rijders, voor de derde keer vertrokken weigerde het pistool en toen de 5000 meter, precies anderom als rijders voor de vierde keer zich in Hamar het geval was geweest. Waarom Kees Broekman niet in groep 1 geplaatst? Indien Broek man in dit seizoen ongeslagen is geweest, warom dan niet meteen een voortreffelijke tijd eruit ge reden? Het zou betekenen een mededeling aan de overige con currenten: zie nu maar eens een tiid te rijden, welke aan de miine kan tippen. Was het niet een ge brek aan zelfvertrouwen om ach ter in het deelnemersliistje te worden geplaatst, teneinde voor al goed de kat uit de boom te kunnen kijken, hoe de andere deelnemers het er zouden afbren gen? Per Christian Andersen, sport redacteur van het Oslose „Aften- posten", de journalist die alle Olympische Winterspelen heeft bijgewoond, en een schaatsdes- kundige is bij uitstek, klopte ons na afloop op de schouder en zei: „Hebben jullie Hollanders dan helemaal geen hersens? Waarom een favoriet als Broekman in de derde groep geplaatst, terwijl je weet, dat de weersomstandighe den in de Finse hoofdstad nooit constant zijn en gewoonlijk later op de middag of de avond slech ter worden?" „En", zo voegde deze Noorse deskundige, die een groot vriend is van de Nederlandse sport, er aan toe. „indien Broekman in de eerste groep was gestart, had hij met vlag en wimpel die 5000 M. gewonnen. Indien hij zelf niet gewild had om zo vroeg te star ten. hadden jullie hem ertoe moe ten dwingen. Ik weet wel, dat de weersomstandigheden later op de wedstriiddag wel eens beter kun nen worden dan in het begin, maar die kans is in Helsinki 1 op 10. En daaraan had men moeten denken." De uitslagenlijsten hebben het stand-punt van de Noor volko men bevestigd. De Zweden heb ben dezelfde tactiek toegepast als de Nederlanders. Ericsson startte in groep twee, en Asplund in groep drie. Kornel Pajor, de derde man van Zweden, liet men voor groen een inschrijven, met het gevolg dat Paior veruit de beste op de 5000 meter is ge worden. dat Ericsson zich op het nippertje heeft kunnen klasseren voor de 10.000 meter en dat As plund uitgeschakeld was. 500 mfttfti* Zeker 20.000 toeschouwers be volkten de tribunes van het Olympisch Stadion, toen Wim v. d. Voort en Sdgge Ericsson voor valpartij van 3 jaar geleden te Helsinki rondgespookt. En zun zelfvertrouwen, de laatste jaren stevig gegroeid op de korte af stand. was. toen hii plotseling op diezelfde baan in dezelfde om standigheden verkeerde. als sneuw voor de zon verdwenen. En dus reed hii de eerste bocht te ruim, om geen risico te ne men en dus reed hii de laatste bocht zo voorzichtig, dat hii er vele tienden seconden mee ver loor. Broekman had de kans op de wereldtitel verspeeld, want 3 volle punten verlies na de 500 meter kon. dat wist een ieder, en hiizelf toch zeer zeker ook, op de andere afstanden onmoge lijk worden ingehaald. Van der Voort verraste. Offenberger en Pajor hadden het openingsnaar gevormd op de 5000 meter en noteerden resp. 8.29.9 en 8.32.6. Wim van der Voort had aan de Zuid-Koreaan Cho geen partner van gelijke kracht. Hij was vertrokken op een schema van 8.28.-. legde de 3000 meter af in 5 min. 04.en kwam op 8.27.wederom een verbetering van het baanrecord. Gontsjarenko noteerde 5 min. precies over 3000 meter, hii had te veel van zijn krachten gevergd en wist tenslotte slechts 1 sec. binnen de tiid van onze landge noot te blijven, opnieuw een baanrecord, dat. naar later zou blijken, voldoende zou zijn om eerste te worden op de 5000 M. Toen Huiskes in het vijfde paar reed. was de wind aanzienlijk in kracht toegenomen. Ook hii leg de de 3000 meter in 5 min. 04 sec. af, maar hoe heftig hii zich ook verweerde tegen de ongunstiger factoren, hii kon niet verder ko men dan 8.29 2. Kees Broekman wilde 8.40.- rijden, omdat hii het hopeloze van de strijd tegen de ongunstige omstandigheden al bii voorbaat inzag, hetgeen niet bepaald op groot zelfvertrouwen wees. Klaas Schenk dacht er gelukkig anders over. overtuigde hem dat hij niets te verliezen, maar alles te winnen had. zodat hii op het bii de streep gereed maakten. I schema van 8.28.weg ging. Dat stond onze landgenoot veel te lang in de diepe starthouding om de heftige explosie bij het ver trek mogelijk te maken. Boven dien mislukte de derde slag bii onze landgenoot, hetgeen hem uit ziin evenwicht bracht. Hii ging voorts te ruim de eerste bocht in en reed de laatste bocht in een stiil, welke aan de 5000 of de 10.000 met§r deed denken. Na afloop was het raadsel van de 46.6 sec. hij had in de gegeven omstandigheden 45.1 of 45.2 sec. moeten maken spoedig opge lost. In ziin achterhoofd had de schema bleek echter te snel te ziin, want na de 3000 meter te hebben afgelegd in dezelfde tiid als Wim van der Voort, verloor hii in de laatste 5 ronden terrein en met 8.31.4 moest hii. de on overwinnelijke op deze afstand in dit seizoen, zelfs in de kleine Franz Offenberger ziin meerdere erkennen. Hij had op de laatste 1000 meter door twee keer in de bocht de sneeuwrand te raken, de cadans verloren, waardoor de rondetijden sterk stegen en hij meer dan 3 seconden boven ziin schema uitkwam - 1/ Van de vier nummers hebben de Russen er drie gewonnen; alleen de 500-meter overwinning ontging hun, een merkwaar dig feit overigens, omdat juist alle vier Russische deelnemers zulke sterke sprinters bleken te zijn. Steeds hebben de leden van de Nederlandse ploeg eervolle plaatsen bezet, maar noch Kees Broekman, noch Wim van der Voort, noch Anton Huiskes zijn er in geslaagd een afstand te winnen. Indien men voor een overwinning op een afstand 6 punten geeft, voor een tweede plaats 5 punten, voor een derde 4 punten enz. en dit zelfde puntensysteem toepast in het algemeen klassement, blijkt Rusland in totaal 46 punten bij deze wereldkampioen schappen te hebben veroverd. Nederland volgt dan met 35 punten, dan komt Noorwegen met 7'f' punt, Zweden met 7 punten, Finland met 6 en Oostenrijk met 3 punten. Nederland veroverde op de 5000 meter 10 punt tegen over Rusland 6 en op de 10.000 meter 9 punten tegen Rusland wederom 6 punten. Op de 1500 mester kwamen de Nederlandse rijders op 7 punten en Rusland op 12. Maar de grote zwakte van onze ploeg kwam op de korte afstand tot uitdrukking, want op de 500 meter verkreeg Rus land 11 punten tegen Nederland. Maar intussen is toch ook bij dit wereldkampioenschap geble ken, dat ons land over een zeer sterke schaatsploeg beschikt, welke over de gehele wereld wordt gevreesd. HELSINKI De Russen hebben thans voor de derde maal het wereldkampioen schap schaatsenrijden voor hardrijders gewonnen. In 1910 en 1911 veroverde de Rus Nikolai Strunnikov de titel onder zeer zware omstan digheden. In 1910 op het zee- ijs bij Helsinki en in 1911 te Oslo tijdens een flinke storm Deze prestaties worden nog steeds als de beste beschouwd sinds het ontstaan van de schaatsensport. De Finse veteraan Claes Thunberg, sinds 1923 vijf ma len wereldkampioen, verklaar de, dat de Nederlanders de titel gewonnen zouden heb ben als ze een andere tactiek hadden gevolgd. Volgens hem hadden ze direct zo hard mo gelijk van stapel moeten lo pen om het moreel van de Russen te ondermijnen. Niemand twijfelt er echter aan, dat Goncharenkov deze twee dagen de beste rijder in 'het stadion was. De 21-jarige Maskoviet brak na de 10.000 meter in vreugde tranen uit en stotterde: „Ik weet niet wat ik zeggen moet. Dit is .het mooiste wat ik ooit heb beleefd". Prachtige 1500 meter De mooiste race van de Zon dagmiddag vormde het spannen de duel tussen Gontsjarenko en Wim van der Voort óp de 1500 meter. Voor dit tweetal hadden o.a. Kees Broekman en Shilkov gereden, die respectievelijk 2.21,1 en 2.18.1 hadden laten af drukken, baanrecords, immers het stadionrecord stond zeer zwakjes op naam van de Zweed i 'f Gooi Halle Janemar, die in 1946 Achilles 2.32.7 had laten noteren. Van I Go Ahead der Voort had ongunstig geloot, want hij zou in de laatste ronde de buitenbaan moeten rijden. Na 300 meter leidde onze iand- genoot met 28 sec. De 700 meter gingen in 1 min 3 sec. en de 1100 meter in 1 min. 38 sec., de snelste tussentijden tot op dat ogenblik gemaakt. Maar in de laatste ronde wist Oleg Gont sjarenko, die de binnenbaan had, dank zij zijn grotere sou plesse in de laatste bocht, zijn achterstand volkomen weg te werken, zodat 100 meter voor de finish de strijd nog onbeslist was. Prachtig gleden de beide concurrenten naar de eindstreep toe, de handen los, met felle harde slagen. Het was onmogelijk te consta teren, wie als eerste over de streep was gegaan, maar Gont sjarenko was, gelukkig als een kind, beide armen omhoog, blijk baar zeker van zijn overwin ning. De tijden waren 2 min. 19 sec. voor de Rus. 0,1 sec. meer voor van der Voort. De specialist op de 1500 meter Tsi ai- kin kwam niet verder dan 2.22,7, Anton Huiskes noteerde 2.25,5 en Gerard Maarse deed er nog een seconde langer over. De 10.000 meter Op de 10.000 meter, gepaard volgens de tijden Zaterdag op de 5000 meter gemaakt, reden Gontsjarenko en van der Voort opnieuw tegen elkaar Na 3 af standen stond Shilkov bovenaan met 140.883 punten, Gontsja renko lag tweede met 141.033 punten en Wim van der Voort derde met 141.467 punten. Alle andere deelnemers had den toen reeds zo veel achter stand opgelopen, dat de titel uitsluitend bij een van dit drie tal moest belanden. De onder linge verschillen waren gering, maar gezien het feit, dat Gont sjarenko een voortreffelijk 10 km-rijder is, Shilkov daarente gen bepaald zwak is op die af stand, on Wim van der Voort evenmin op een sterke 10.000 meter kan bogen, stond het eigenlijk vast, dat Oleg Gontsja renko de titel van wereldkam pioen 1953 zou behalen. Men was alleen nog maar nieuwsgie rig naar het feit of Broekman de 10.000 meter zou kunnen winnen. De laatste reed met Sverre Haugli samen. Onze landgenoot vertrok op een schema van 17 min. 17 sec., maar al spoedig bleek, dat dit te scherp voor hem was. De lange mooie glijdende streek, welke op dit iis zeer goed moge lijk was de temperatuur lag slechts enkele graden beneden het vriespunt en er stond bijna geen wind benutte hij niet ten volle, men kon zien, dat het hem wat minder gemakkelijk af ging, dat het bochtenwerk te wensen over liet, kortom, dat hij over zijn hoogtepunt van dit seizoen heen was. Mentaal niet zo hard als Wim van der Voort, heeft Broekman zich wel wat gauw door tegenslag laten hein- vloeden. Wat triester was op dit kam pioenschap: uit zijn rijden sprak een zekere zelfvoldaanheid, wel licht ontstaan na het vrij ge makkelijk behalen van de Euro pese titel te Hamar, waardoor zijn resultaten beslist beneden de verwachtingen bleven, hij reed weliswaar zeer regelmatig over de eerste 5000 meter reed hij 8 min. 45 sec. en over de tweede helft van de afstand precies evenlang maar de pit was er uit, de ijzeren wil en 'het enthousiasme om er meer van te maken, om er een presta tie uit te gooien, waarvan ieder een, de Russen incluis, nog en kele jaren later zouden spreken, waren verdwenen. Voor hem reed hij een matige 17.29,9, een nieuw baanrecord, want het oude stond op zijn naam met 17.36,4, gemaakt 'in 1949. In de tweede rit kwam Wim van der Voort tegen Gontsja renko uit. Indien van der Voort met 8.07 van de Rus zou win nen, zou hij wereldkampioen zijn geworden, een prestatie, waartoe Broekman alleen in zijn bijzonder goede vorm in staat zou zijn geweest, Maar voor van der Voort was deze opgave te zwaar. Bovendien liep Gontsja renko na enkele ronden reeds van onze landgenoot weg, deed over de eerste 5 km. 3 sec. kor ter dan Broekman en eindigde in 17.22,2 sec, waarbij hij onze landgenoot op 30 meter na im haalde. Van der Voort had deze 10 km. zeer stijf gereden, waar schijnlijk zat de zware 1500 me ter hem nog in de benen. Met een tijd, welke juist iets boven de 18 min. lag, moest hij met de derde plaats in het algemeen klassement genoegen nemen. Dat Boris Shilkov op de 10 km. in elkaar zou klappen, kon men wel voorspellen, maar niettemin mocht men hem toch tot een tijd in staat achten, welke bin nen de 18 minuten grens zou liggen. En zo is het ook inder daad gegaan. Shilkov werd door Pajor met groot verschil gesla gen, nadat Shilkov door een veel te snel vertrek eerst geruime tijd binnen de overeenkomstige tijden van Gontsjarenko was ge bleven. Dat onregelmatige rij den van Shilkov mocht bevreem ding wekken, immers, enkele Russische leiders stonden steeds Voort 18.01.1. op de baan om Shilkov de tus sentijden van het schema op te geven, Anton Huiskes deed nog een wanhopige poging om Gontsja renko van de eerste plaats op de 10 km. te verdringen, maar nij slaagde niet, al veroverde hij achter Gontsjarenko en Broekman wel een fraaie derde plaats op de lange afstand. En zo behaalde Gontsjarenko, die op de 500 meter vijfde was ge worden, op de 1500 meter twee de en op de 5000 en de 10.000 meter winnaar, op fraaie wijze en volkomen verdiend het we reldkampioenschap. De oudsprinter van Rusland Kudratjsev, de technische leider van de ploeg, stond met een traan in zijn oog te kijken naar de Russische vlag, toen deze ter ere van „zijn jongens" aan de middelste mast werd gehesen, met links daarvan voor Shilkov eveneens de Russische vlag en rechts het rood-wit blauw voor de derde man, voor Wim van der Voort. 500 METER 1. Salonen 43.1 sec. 2. S'hilkov 43.5 sec. 3. Tsjaikin 44 sec. 4. ex-aequo Gontsjarenko en Hodt 44,1 sec. 6. Wim van der Voort 44,4 sec. 7. Sacharov 44,6 sec. 8. Gerard Maarse 45 sec. 9 Ex aequo Stene, Parkkinen en Mar tinsen 45,2 sec. 32. ex-aequo Haugli, en Loerinc 45,4 sec, 14. Ericsson 45,5 sec. 15. Salomaa 46 sec. 16. Cho Yoon 46,1 sec. 17 ex-aequo Offenberger en An" ton Huiskes 46.3 sec. 19. Holwell 46,4 sec. 20. Aspluqd 46.5 sec. 21. Kees Broekman 46,6 sec. 22. ex-aequo Merenyi en Pajor 47 sec. 24. Dahlberg 47,3 sec. 25. Manns'barth 47,4 sec. 26. Lammio 47,6 sec. 27. Lee 49,4 sec. 1500 METER 1. Shilkov 2.18.1min. 2. Gontsja renko 2.19.0. 3. Wim van dei- Voort 2.19.1. 4. Kees Broekman 2.21.1. 5. Carl Erik Asplund. 2.22.5 6. Tsjakin 2.22.7. 7. Sverre Haugli 2.22.9. 8. Toivo Salonen 2.23.5. 9. Sigge Ericsson 2.24.0. 10. Sacharov 2.24.1. 11. Kornel Pajor 2.24.8. 12. Franz Offen berger 2.25.0. 13. Finn Hodt 2.25.2. 14. ex-aequo Ivar Martin sen en Lasse Parkkinen 2.25.3. 36. Norman Holwell 2.25.4. 17. Anton Huiskes 2.25.5. 18. Olie Dahlberg 2.25.7. 19. Nic Stene 2.25.9. 20. Gerard Maarse 2.26.5. 21. Kaukko Salomaa 2.26.7. 22. Jozser Merenyr 2.27.3. 23. Ferenc Loerinc 2.27.6. 24. Pennti Lammio 2.30.5. 25. Arthur Mannsbarth 2.30.5. 26, Oho Yoon 2.31.6. 27. Lee 2.35.1. 5.000 METER 1. Gontsjarenko 8.26.- min. 2. van der Voort 8.27.-. 3. Huiskes 8.29.2. 4. Offenberger 8.29.9. 5. ex-aequo Broekman en Haugli 8.31.4. 7. Pajor 8.32.6. 8. Shilkov 8.33.5. 9. Martinsen 8.42.6. 10. Sacharov 8.45.-. 11. Parkkinen 8.45.3. 12. Ericsson 8.46.8. 13. As plund 8.46.9. 14. Stene 8.47.1. 15. Holwell 8.49.6. 16. Manns barth 8.50.1. 17. Salomaa 8.51.7. 18. Hodt 8.53.2. 19. Dahlberg 8.54.8. 20. Tsjaiikin 8.59.6. 21. Lerinc 9.00.2. 22. Salonen 9.01.7. 23. Lammio 9.02.8. 24. Maarse 9.04.1. 25. Merenyi 9.05.7. 26. Cho Yoon 9.14.7. 27.' Lee 9.15.2. 10.000 METER 1. Gontsjarenko 17.22.2 min. 2. Kees Broekman 17.29.9. 3. Anton Huiskes 17.35.5. 4 Komel Pa jor 17.37.7. 5. Sigge Ericsson 17.39.9. 6. Sverre Haugli 17.46.6. 7. Ivar Martinsen 17.49.7. 8. Lasse Parkkinen 17.51.2. 9. Boris Shil kov 17.52.5. 10. Valentin Sacha rov 17.58.8. 11. Franz Offenber ger 17.59.5. 12. Wim van der Het is bij een povere poging ge bleven van Koning Voetbal om 't verloren terrein weer te herwin nen. Sneeuw en ijs bleven baas en slechts vijf eerste klas wed strijden konden doorgang vinden. Bij die vijf was er één met een uitslag, die ons de haren te berge deed rijzen. Want schrikt U niet met ons mee als U leest dat Spar ta met81 van Juliana heeft gewonnen. Overigens moest hier BW een kostbaar punt af1 staan aan Sittardia. Maar laten we terugkeren naar A, waar Vo- lewijckers geklopt werd door NEC. In B was het Olympisch Sta dion goed bevonden en de gang van Be Quick daarnaar toe werd beloond met 'n gelijk spel, waar mee de Groningers tegen Blauw Wit andermaal een verdienste lijke prestatie leverden. Dat Leeuwarden in Utrecht van Elinkwijk zou verliezen, zal wel niemand gedacht hebben. Maar het is toch zo geschied. Hieronder dan standen plus uitslagen: 1 A: NECV olewij ckers. RCH 11 9 1 Ajax 13 8 2 DOS 13 7 2 Heracles 12 6 3 GVAV 14 5 4 VSV 12 4 4 NEC 13 4 4 Wageningen 11 3 5 Ensched. B. 12 4 3 EDO 13 4 3 Volewijckers 14 5 1 Zwolse B. 12 3 3 Sneek 11 3 1 Frisia 11 2 2 1 B: Blauw WitBé Quick Elinkwij kLeeuwarden Heerenveen 14 9 2 Vitesse Enschede Haarlem Stormvogels Leeuwarden Blauw Wit DWS Elinkwijk Be Quick AGOVV 13 13 12 13 13 14 13 13 15 12 13 13 13 2—1 19 18- 16 15 14 12 12 11 11 11 11 9 7 6 2—2 2—0 20 16 16 15 15 15 15 13 12 12 11 10 7 6 1 C: JulianaSparta 1—8 Sittardia— -BW 1—1 Sparta 14 9 2 3 20 Willem 2 14 7 4 3 18 MVV 13 6 5 2 17 VVV 14 5 6 3 16 BW 13 5 5 3 15 Emma 13 6 3 4 15 Longa 12 7 0 5 14 Excelsior 13 5 4 4 14 Sittardia 13 6 2 5 14 SVV 13 5 1 7 11 Brabantia 14 5 0 9 10 Juliana 13 2 4 7 8 HBS 13 3 2 8 8 Theole 14 2 2 10 6 Protest RBC toegewezen. De protestcommissie van de KNVB. heeft het protest van RBC dat déze club na afloop van de op 25 Januari j.l. gespeelde wed strijd RBCTEC indiende, toe gewezen. RBC had geprotesteerd tegen het niet toekennen van 'n door haar gemaakt doelpunt, dat op advies van de grensrechter door de scheidsrechter werd ge annuleerd. De uitslag 33 is daardoor 43 in het voordeel van de Roosendalers geworden. Ook TEC had een protest inge diend en wel tegen het toekennen van een door RBC gescoord doel punt. Dit protest is echter afge wezen. De stand in 1 D is thans: PSV Eindhoven Feyenoord ADO NO AD Bleyerheide RBC Xerxes NAC DHC Hermes DVS Maurits Limburgia TEC 14 8 2 4 18 13 7 3 3 17 14 6 5 3 17 12 6 3 3 15 13 6 3 4 15 13 5 3 5 13 13 6 1 6 13 13 4 5 4 13 13 4 4 5 12 12 5 0 7 10 12 3 4 5 10 13 2 6 5 10 13 3 4 6 10 14 3 3 8 9 f iMppMI fMM Vier kilometer is de veerboot „Willemsdorp", die de verbin ding onderhield tussen Kruiningen Haven en Perkpolder, door de onweerstaanbare kracht van de elementen weggeslagen. Thans ligt het schip op het land tussen Krabbendijke en Kruiningen. Bij gunstig tij zal men trachten de Willemsdorp weer in haar element terug te brengen; thans is men druk bezig de lading kolen te lossen. Nog brandt er vuur onder de ketels, doch dit dient slechts om de werklieden te ver warmen. Rechts van het schip ligt een werkschip, er omheen liggen een aantal lichters, die hun werk alleen bij vloed kunnen doen; bij eb ligt de „Willemsdorp" op het droge

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3