oor onds Misbruik van Staatsmacht in specialisten-kwestie Geen communisten in de watersnoodcommissie Generaal Aler volop tevreden ABDIJSIROOP HULP UIT 'T BUITENLAND BLIJFT TOESTROMEN 12de lijst van slachtoffers watersnoodramp igekomen iften schouwing ting 1953 Voor bedrijven maar 1,2 pet loonsverhoging gecompenseerd Buitenlandse notities amwc Meervoudige Strafkamer Goud en deviezen op recordhoogte Arbeidsverbod meisjes 14 jaar Stalin ontving ambassadeur van India Korreltjes WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Pagina 3 verwachting door het K.N. Bilt. geldig van md tot Donder. «EER WIND t tijdelijk krach- ijke wind. Aan- >g mistig of neve- later overwegend ilkt. Af en toe of motregen en ndering in tempe- lORDERPERS ;aux van de Noor- aen heden de vol- binnen voor de an de watersnood olieman Grootebroek Jersbond erveld et sneeuw- E. r maar 1 schoolkinde- 28.25 14 so lo.— 4.50 is Genoegen G. S. en demblik 20. uwen (7 jaar) :r, .verdiende" ds 2.10 se penvriend r lezers 1 9.80 ïbroek 24.50 100.— reniging „De iovenkarspel 20. vast" 5.— giften bezorgen ireaux, hetzij per- j per brief oi post kan op onze giro- 'ordon gestort. De van onze bureaux ;n 70021, Leeuwar- ineek 594461, Em- üwolle 486779, Alk- Den Helder 594462 e te gebruiken door mgeving) 110894 verantwoorden wij •men giften in onze tel. 3733; Schotten, straat 35. tel. 5152; Hendrikstraat 14, ,laart. Kenn.straat- 2081; Wildeboer. 10. tel. 5356. De innen Vrijdag wor- an 10 tot 1 uur en If 6. On Zaterdag ïsteld. want dan •aatverkoon nlaats. 's morgens. Dames ting 1940—'45. die medewerking ver- i leerlingen van de :ling der ambachts- de oliebollen ver- samenwerking Wii ontvingen Verslag met de Antwoord on de lijvig boekwerk agina's. Van dit Dordsnel van de iet college van B. i een voorbeschou- iegroting kan noe- vii dezer dag een In de algemene wordt het late a de begroting toe- n het ontbreken imming in het col begroting. Volgend college de begro te bieden, menen te moeten at enkele belang- genoemd in het ;amenwerking tus- K.V.P. door ge- nwerking niet zijn Het college wijst ierop on de olan- verwezenliikt ziin. tans te noemen, irdt voorts, of de n de P.v.d.A. nog jjn, dat in 1957 in Alkmaar voor ambachtsschool en rijke verbouwing de ambachtsschool oen voor de stich- lieuwe school niet en staan. I luidt, dat de be iers nóg van me er in 1957 nlaats th. ambachtsschool ouwing van de be- itsschool deze olan- weg staan, an een der leden. :e samenwerking imerkte door een leid, zoals dit on- e omstandigheden in belang noodza- t door het college «KOMST ELBERT- NIGING - De bijeenkomst elbert Vereniging, in onze agenda ligd, is één week Vervolg van pag- 10 Over de macht van de overheid ging het ook daarvóór, zij het zijdelings, bij de behandeling van het wetsontwerp, dat de her nieuwde inwerkingtreding van enkele artikelen van de Prijsop- drijvings- en Hamsterwet 1939 mogelijk maakt. Dit is nodig in verband met de ten gevolge van de bewapening sterk gestegen vraag naar diverse grondstoffen, o.a. metalen en chemische pro ducten. Mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) gebruikte deze behandeling om de regering te onderhouden over het z.i. ongeoorloofde gehruik van deze wet bij de vaststelling van een prijzenbeschikking betreffen de de tarieven van artsen-specia listen. Voor een dergelijke be schikking biedt deze wet geen ruimte, aldus spr. Zij heeft betrekking op „oorlog, oorlogsomstandigheden of andere buitengewone omstandigheden". Hij wilde de toezegging, dat de prijzenbeschikking slechts een kort leven zal hebben en dat in voorkomende gevallen niet op nieuw van deze wet gebruikt zal worden gemaakt. Wat het eerste betreft, wilde minister Zijlstra graag de hoop uitspreken, dat de aan de gang zijnde onderhandelingen de uitge vaardigde prijzenbeschikking spoedig overbodig zullen maken. Hij wilde echter niet toegeven, dat de onderhavige wet ten on rechte was gebruikt of in nieuwe gevallen ten onrechte gebruikt zou worden. Zijn redenering was deze: de wet is inderdaad op de Frankrijk spartelt tegen In de dagen dat Mayer een lijd die nog niet zo heel ver achter ons ligt probeerde - een nieuw Frans kabinet te for- I tueren, bleken als woordvoerders, meren, gelukte hem dit, omdat "jet uitzondering van de heer door mr. van Rijckevorsel ge noemde gronden tot stand geko men, maar eenmaal wet zijnde is de toepassing verder een kwestie van beleid. Mr. van Rijckevorsel kon in tweede instantie niet meer het woord krijgen, omdat de hamer al een punt had gezet achter de algemene beschouwingen. Prof. Romme gebruikte de stem- motivering echter nog om het be toog van zijn fractiegenoot te on derstrepen. Hij verwachtte, dat het met een dergelijke hoogst ge vaarlijke wetstoepassing „aller spoedigst" uit zou zijn en hij liet zelfs het zware woord vallen van „misbruik van macht door de staat". Bevredigend was dit deel van de discussie niet, omdat minister Zijlstra op deze „stemmotivering" niet meer behoefde te reageren. Het wetsontwerp, dat met deze zaak direct te maken heeft, werd z.h.s. aangenomen. Communisten tegen. Niet voldoende gecompenseerd Bij de invoering van de Werk loosheidswet is de premie, die de arbeiders moeten betalen door loonsverhoging gecompenseerd. De Stichting van de Arbeid heeft de regering geadviseerd om het bedrijfsleven voor deze loons verhoging schadeloos te stellen door een verlaging van 2 pet. van de Vereveningsheffing. De rege ring heeft dit advies niet gevolgd. Zij heeft een andere driedelige compensatie bedacht: verlaging van de Vereveningsheffing met een Vs pet. verlaging van de pre mie voor de kinderbijslag en van de werkgeverspremie, ingevolge de Werkloosheidswet. Deze compensatie dekt de kos ten van de loonsverhoging niet geheel. Deze worden geschat op 2 pet., terwijl de compensatie slechts 1.2 pet. hiervan goed maakt, zodat dus 0.8 pet. onge dekt blijft. Bij het wetsontwerp, dat gistermiddag behandeld werd en dat de V2 pet. verlaging van de Vereveningsheffing moet effec- hu enkele toezeggingen deed, in zake de Franse deelneming aan de E. D. G. Mayer beloofde veranderingen in de vorm van protocollen aan te brengen, ten- gunste van ziin land. Deze belof te was voor ziin landgenoten een geruststelling. Het karakter van de E.D.G. wilde men in Parijs geen wijziging laten ondergaan. Althans zo werd gezegd. Het was een tweede geruststelling. Nu voor de overige West-Euro- pese landen, die van de Franse politiek waren geschrokken. Maar hoe de inhoud van de pro tocollen zou luiden wist niemand. Men vermoedde wel. dat Parijs zich niet geheel van plan was vast te leggen. Een houding die voortspruit uit de Franse schroom bii een aanvaarden van de E. D.G. geen voldoende zeggens macht meer te hebben over het gebruik van eigen troepen die ook reden ziin voor de verde diging van de belangen in de overzeese gebiedsdelen als Indo- China. De Fransen ziin bang dat hun land de positie van grote mogendheid verliest. En daarom beroepen ze zich graag op de Britse visie. Londen staat ook gereserveerd tegenover de enge Europese integratie. Engeland, als centrum van het Gemenebest kan zich dit niet veroorloven. Het verschil is evenwel, dat En geland garanties heeft gegeven. En tenslotte bestaan er grote verschillen tussen de structuur van het Brits Gemenebest en die van de Franse Republiek. Bonn heeft van de Franse pro tocollen. die als aanvullingen beschouwd moeten worden op het E.D.G.-verdrag. kennis geno men. Het commentaar van de West-Duitsers blijkt niet mals te ziin. Wanneer Frankriik de vrije beschikking wenst over eigen legers, dan komt er van een Europees Leger in de prac- tiik niets terecht. Duitsland zou worden achtergesteld en geen gelijkberechtigd partner zijn. Terwijl het in tiiden van nood de eerste stoot zou moeten op vangen. Deze opvattingen huldi gen alle West-Duitse partijen, wat de toekomst van de E.D.G. onzeker heeft gemaakt. Deze ont wikkeling wordt beinvloed door de openbare meningen in beide landen. De Fransen zijn trots op hun leger. De militaire traditie leeft er sterk. Schuman heeft ten dele voor die publieke opinie het hoofd moeten buigen en Mayer wilde hii slagen, moest de Fransen niet voor het hoofd stoten. De wrijving tussen Duits land en Frankriik vindt eerder oorzaak in de bestaande tegen- spalt van beide volkeren, dan tussen de leidende politici onder ling. Het werd Schuman kwalijk genomen, dat hij met Adenauer het uitstekend kon vinden. En dergelijke tegenstellingen ziin niet te genezen met verdragen, maar vragen de balsem van de tüd- De Fransen en Duitsers zullen Vrijdag de besprekingen openen. Alles is dus nog niet verloren Er bestaat nog hoop. Veel zal van de houding der V.S. afhan gen. Dulles, die juist van zun reis door West-Europa terug is. heeft geen hoge dunk van de gemaakte vorderingen op de weg naar de éénwording. Eisenhower wil aanpakken. Er mag niet lan ger worden gedraald. De presi dent acht het nodig, dat spijkers met koppen worden geslagen. Parijs loopt de kans met de Franse tegenstribbelingen. de svmpathie van Washington te verliezen. Bonn speelt deze troef uit en zal alles op het spel zetten de Amerikanen tot het West-Duitse standpunt over te halen. De V.S. moeten een Sa- iomonsoordeel uitspreken. Wor den daarbij de Fransen in staat van beschuldiging gesteld, dan krijgt het Franse prestige een gevoelige knak. Parijs draagt in deze week een grote verantwoor delijkheid. De toekomst van de N.A V.O. en de E.D.G. hangen ervan af. A straks zal de aangelegenheid op nieuw ter sprake komen in het kader van de op komst zijnde be lastingherziening. Geen Esperanto. De wijziging van de Lager On derwijswet, waarin de Kamer vo rige week was blijven steken, werd gisteren z.h.s. aanvaard. Zij brengt in hoofdzaak verbetering van de verlofsregeling voor on derwijzers en de mogelijkheid om ook aan nabestaanden van onder wijzers een z.g. smartegeld te kunnen uitkeren. Daarnaast was echter ook nog voorgesteld om de mogelijkheid te openen tot het les geven in Esperanto op de la gere school. Hiervoor bleek de Kamer echter niet te voelen. Het desbetreffende artikel werd met 37 tegen 44 stemmen verworpen. Voor P.v.d.A., V.V.D. en Com. Ook werd een amendement-de Loor (P.v.d.A.) verworpen, dat de mogelijkheid wilde openen, dat onderwijzers lid van Gedeputeer de Staten kunnen zijn. Kolenprijs. Bij de aanvang van de verga dering stelde de heer Nederhorst (P.v.d.A.) mondelinge vragen aan minister Zijlstra over de gevolgen van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts en schroot, zoals die nu in werking is getreden en waarbij het dan vooral gaat over de kolenprijs. Het plan is om de kolenprijs af te stemmen op de kolenprijs van de Ruhr. Dit kan een verhoging beteke nen, indien het niet mogelijk blijkt te zijn om deze hogere prijs op de binnenlandse markt te ega liseren. De Nederlandse regering heeft voorgesteld om voor de Schumanmarkt eenzelfde egalisa tiefonds in te stellen als thans in Nederland werkt (een heffing op zelf gewonnen kolen, waardoor de prijs van ingevoerde duurdere kolen kan worden gedrukt). De Rode Duivels bleken na rust sterker dan de Zwaluwen Op Mardi-gras. Het moment waarop de Nederlandse doelman, Vrijhof, door Smolders wordt gepasseerd. Dit was het tweede doelpunt voor de Rode Duivels. V.l.n.r.: Klaassens, Hendriks, doelman Vrijhof, Smolders en (geheel rechts) van Voorst. 's-GRAVENHAGE De Chef van de Luchtmachtstaf, luite- nant-seneraal-vlieger I. A. Aler heeft het volgende aan alle on derdelen van de luchtmacht be kend doen maken: ..Nu de militaire hulpverlening in verband met de watersnood behoudens in enkele incidentele gevallen is beëindigd, wens ik mijn volle tevredenheid te be tuigen over de uitnemende wijze, waarop het personeel van de luchtmacht van hoog tot laag ziin plicht heeft vervuld. Met grote waardering heb ik ervaren, dat veel moeilijk en vaak ge vaarlijk werk werd verricht op een wijze, welke door zelfopof fering en naastenliefde werd ge kenmerkt. In het bijzonder gaan mijn gedachten hierbij uit naar het personeel, van wie familie leden tot de talloze getroffenen behoren. Hartelijke dank ben ik verschuldigd aan de buitenlandse kameraden, die 00 zo snelle en Hofstra (P.v.d.A.) voor de door de regering gekozen oplossing geen bewondering te hebben. De heren Hooy (K.V.P.), v. d. Heuvel (A.R.), v. d. Wetering (C.H.), Ritmeester (V.V.D.) en Lemaire (groep Wel ter) maakten dat minister v. d. Kieft en staats secretaris van Rhijn duidelijk. Deze bewindslieden bleven zich echter op het standpunt stellen, dat hier van een redelijk com promis moest worden gesproken en dat het bedrijfsleven de ont brekende 0.8 pet. wel zelf kon dragen. De Kamer aanvaardde z.h.s. het wetsontwerp, dat in elk ,ln- me^e ondertekend door de 1 - li 1—U 1 >-V-, W, A C AM A T1 T AM I 1 I A M IIP (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Twee de Kamervergadering van gis teren deed dr Kortenhorst het voorstel hem te machtigen de leden voor de Watersnood com missie te benoemen. Mr. Burger (pvda) wenste hierbij vooraf zekerheid, dat geen communisten in deze commissie zullen worden benoemd. Een rampsituatie schept een soortgelijke situatie als een oor logssituatie, aldus mr. Burger en ook hier moeten dus overwegin gen gelden ontleend aan de vei ligheid van de staat. Mr. Burger diende een desbetreffende motie geval een verlaging brengt en Advertentip Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar longen, neem slijmoplossende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Rechtbank Alkmaar De Officier van Justitie bij de Meervoudige Strafkamer van de Alkm. Arrondissementsrechtbank heeft gistermorgen 4 maanden gevangenisstraf met aftrek ge- eist tegen de 37-jarige schipper J. S. E., die eind November van het vorige jaar de fa. Kalsbeek heeft opgelicht. Op zekere dag stapte hij daar de winkel bin nen, vertelde dat hij gestuurd was door de fa. van der Berg en Bijlsma: of hij een bos touw mee kon krijgen (waarde f30 a f40). Men geloofde de jonge man en gaf hem het gevraagde mee. De volgende dag vroeg hij de fa Kalsbeek om een bedrag van f 85.- als voorschot. Hij kreeg er f 100.-, want hij had vertrouwen gewekt door 'n spaarbankboekje dat hij als onderpand achterliet. Maar het spaarbankboekje was waardeloos. De schipper was in zijn leven al tweemaal veroor deeld wegens diefstal. De kwes tie van die honderd gulden werd echter door de Officier niet ten laste gelegd. De rechtbank zal op 3 Maart uitspraak doen. De 47-jarige veehouder P. D. D. te Texel, voor wien de Offi cier van Justitie vrijspraak had gevraagd van de tenlastelegging, als zou hij zonder jachtacte op patrijzen hebben gejaagd, werd door de Rechtbank vrijgesproken. Tweemaal twee dagen hechte nis luidde het vonnis tegen C. J. M. te Egmond aan den Hoef, die tot tweemaal toe verzuimd had de sloten langs zijn landerijen van riet en kroos te zuiveren. De 24-jarige landbouwer J. S. te Wieringermeer, tegen wien de Officier van Justitie f 50.- subs. 25 dagen had geëist, omdat hij het verkeer in gevaar had ge bracht, toen hij tegelijkertijd vier paarden en een fiets over de Kleverweg moest vervoeren, waarbij na een botsing een mo torrijder zwaar lichamelijk letsel bekwam, werd conform de eis veroordeeld. De 23-jarige chauffeur S. K. tenslotte, die f75.- sub. 20 dagen tegen zich had horen eisen, we gens een auto-ongeval, waarbij twee meisjes vrij ernstig werden gewond, kreeg vrijspraak. heren Romme, Schouten, Tiianus en Lemaire. De heer Gortzak (comm.) ver zette zich uiteraard fel tegen een buitensluiten van communisten. Blijkbaar aldus de heer Gort zak wordt het al dan niet her stel van de dijken van militaire overwegingen afhankelijk ge maakt. Mr. Oud (vvd) wilde voorop stellen, dat hij voor het optre den van de communisten in, de Kamer geen grein waardering heeft, maar er stemt nu eenmaal nog altijd een deel van ons volk communistisch. Vertegenwoordi ging hiervan in de commissie is gewenst, aldus mr. Oud. tenzij zeer bijzondere overwegingen zich hiertegen verzetten. Nor maal kan echter op die wijze de dwaze kritiek van de heren veel beter ontzenuwd worden. Voor zover militaire onderwpmr" de orde zouden komen kan de be handeling hiervan in andere com missies geschieden. Mr. Burger (pvda) achtte voor al de laatste redenering niet juist. Als men een speciale com- Vergezeld door de verdediger van Julius en Ethel Rosenberg, Emanuel Bloch, hebben de kinderen van deze ter dood veroordeelde atoomspionnen een bezoek gebracht aan de Sing Sing, waarin zij verblijf houden. Robert, 5 jaar en Mi chael, 9 jaar, bezochten eerst hun moeder, die geheel alleen in de vleugel voor de vrouwe lijke ter dood veroordeelden haar vonnis afwacht. Daarna gingen zij naar de mannen- afdeling van het „dodenhuis", waar zij met hun vader spra ken. missie voor de watersnoodpro blemen instelt moet deze ook on gehinderd kunnen werken. De motie-Burger (pvda) werd aangenomen met 73 tegen 11 stemmen. Tegen vvd en commu nisten. Voor de watersnoodcommissie werden vervolgens als leden aangewezen de heren C. v. d. Heuvel (ar) Schilthuis (pvda), Schmal (ch). dr. Mol (kvp), dr. Lucas (kvp, Den Hartog (vvd). Verkerk(ar), ir. Van Meel (kvp) Weiter (knp). Burger (pvda), Ten Hagen (pvda). dr. N. v. d. Heuvel (kvp). Vondeling (pvda) v. d. Feltz (cm) en Cornelissen (wd). DR H. SCHULTE NORDHOLT Hoogleraar te Groningen Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de kunst- en cultuurgeschiedenis, dr. H. Schulte Nordholt, thans we tenschappelijk ambtenaar le kl. aan de Rijksuniversit. te Utrecht. De nieuwe hoogleraar werd 18 Maart 1909 te Zwolle geboren. In 1927 legde hij het eindexamen aan de Chr. H.B.S. aldaar af en het staatsexamen in 1932. Daar na studeerde hij Duits aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, waar hij in 1934 het candidaatsexamen en in 1938 het doctoraal examen Duits af legde, met geschiedenis en kunst geschiedenis als bijvakken. In '38 deed hij een aanvullend docto raal examen in de geschiedenis en kunstgeschiedenis. daarna werd hij benoemd tot leraar Duits en geschiedenis aan het Rijnlands Lyceum te Wassenaar. Als nevenfunctie aanvaardde de thans benoemde hoogleraar in 1945 het leraarschap in de cul tuurgeschiedenis aan de Acade mie voor Lichamedlijke Opvoe ding. Hij promoveerde in 1948 aan de Gem. Universiteit te Amster dam cum laude op proefschrift „Het beeld der renaissance" van welk proefschrift een Italiaanse vertaling op komst is. Verschil lende publicaties van zijn hand zagen het licht. H.M. de Koningin opent „Flora 1953" H.M. de Koningin heeft aan de directie van de Nationale Bloemententoonstelling „Flora 1953" medegedeeld, dat zij de openingsplechtigheid op Vrijdag 13 Maart a.s. te Heemstede zal verrichten en dat zij dit besluit heeft genomen in verband met de wenselijkheid, dat manifesta ties van het economische en cul turele leven normaal doorgang vinden. Raadsheren Gereehtshof Arnhem Tot raadsheer in het Gerechts hof te Arnhem zijn benoemd mr. J. M. Croockewit, thans kanton rechter te Dordrecht, en mr. H. Th. Schaepman, thans rechter in de Arrondissementsrechtbank te Maastricht. De diphterie in Dongen Over de in Dongen uitgebroken diphterie vernemen wij nader dat zich 43 gevallen hebben voorge daan, merendeels onder de school kinderen, terwijl van de 115 nog op school gaande kinderen, die tot nu toe zijn onderzocht, 32 bacil lendragers bleken te zijn. Het on derzoek wordt voortgezet. In de gemeente bevinden zich 143 geregistreerde evacué's onder wie zich echter geen gevallen van diphterie hebben voorgedaan. doeltreffende wijze te hulp ziin gesneld om in eendrachtige sa menwerking met ons de bestaan de nood te lenigen. De gebeurte nissen van de laatste weken hebben getoond, hoe sterk de banden tussen ons volk en ziin strijdkrachten zijn en hebben mij versterkt in mijn vertrouwen, dat ook, wanneer onverhoopt gevaar van buiten af ons vader land mocht bedreigen, de lucht macht eensgezind haar taak zal volbrengen." Weekstaat I\ed. Bank AMSTERDAM, 17 Febr. Ook ditmaal is de voornaamste muta tie op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank te vinden in de gezamenlijke posten, die de Nederlandse goud- en deviezen- positie bepalen. De deviezenreser ve is met bijna f 40 millioen ge stegen tot bijna f 1.700 min. Al leen toen de bank begon met de omzetting van convertibele valuta in goud heeft de deviezenreserve een hoger bedrag aangewezen n.l. f 2312 min op 10 Nov. j.l. Goud en deviezen tezamen vormen een nieuw hoogtepunt: f 3886 min thans tegen vorige week f 3847 min (op 10 November f3553 min). De bankbiljettencirculatie geeft een kleine inkrimping te zien n.l. f 2967 min tegen vorige week f2982 min. „Doodstil" zo qualificeert men de stemming op de geldmarkt, waar daggeld tegen een onveran derd tarief van Va pet overvloedig beschikbaar blijft. Zeeridders onderscheiden Het bestuur der Kon. N. Z. H. R. M. heeft besloten de. beman ningen van de motorreddingboten Neeltje Jacoba, Prins Hendrik, Joan 'Hodshon, Brandaris en In- sulinde, die gedurende de zware storm van 31 Januari1 Febru ari langdurige en uiterst inspan nende tochten hebben gemaakt ter assistentie van in nood ver kerende schepen (o.m. de tank- lichter Oder Frans ss Carthage, Indiase ss Jalikunta en Ned. ms Frank) de grote bronzen draag- medaille der maatschappijen toe te kennen met inscriptie: „Voor be langrijke diensten 31 Januari-1 Februari 1953" Aan de bemanning van de mo torreddingboot Prins Hendrik zal bovendien een getuigschrift wor den uitgereikt voor de redding der opvarenden van de, op de Eierlandse gronden gestrande en door midden gebroken Duitse tanklichter Oder. Op 1 Mei 1952 heeft de toen malige Minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over het voorontwerp van wet tot nadere wijziging van de Arbeidswet 1919 (Arbeidsver bod 14-jarige meisjes.) De S.E.R. spreekt zich thans in zijn advies unaniem voor een dergelijk verbod uit. Met de Me morie van Toelichting bij het voorontwerp is hij van oordeel, dat de omstandigheden, waaron der in het algemeen in de onder nemingen, waarop de Arbeidswet 1919 van toepassing is, wordt ge werkt, veelal een storende in vloed dreigen uit te oefenen op de natuurlijke ontwikkeling van het 14-jarige meisje. Deze storen de invloed wordt nog geaccentu eerd wanneer de werkzaamheden- worden verricht in een omgeving, waarin volwassenen de toon aan geven. De Raad ontveinst zich echter niet, dat een arbeidsverbod als hier bedoeld, sommige takken van de Nederlandse industrie voor niet geringe moeilijkheden plaatst en is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden ge laten voor een verantwoorde toe passing van uitzonderingsmoge lijkheden. De Raad meent verder, dat het arbeidsverbod eerst vol ledig tot zijn recht komt, indien de ouders voldoende verant woordelijkheidsgevoel zullen blij ken te bezitten om de meisjes gebruik te doen maken van de be staande mogelijkheden algemeen vormend of vakonderwijs te ont vangen. MOSKOU (A.P.) Stalin heeft Dinsdagavond op 't Krem lin gedurende dertig minuten ge sproken met de Indische ambas sadeur K. P. S. Menon. Hierbij waren verder aanwezig: de on derminister voor buitenlandse zaken Jacob Malik en de eerste seeretaris van de Indische am bassade Kau. Een woordvoerder van de In dische ambassade heeft verklaard dat „de bijeenkomst een vriend schappelijk karakter had". Het is de tweede buitenlandse gezant, die Stalin in de afgelo pen tien dagen ontvangen heeft. Op 7 Februari ontving hij de Ar gentijnse ambassadeur Leopoldo Bravo. Ongetwijfeld werd de Koreaan se kwestie besproken, want het waren de Indiërs, die deze kwes tie in de laatste zitting van de V.N. ter tafel brachten. De Indische ambassade weiger de echter commentaar te leve ren. De Spaanse Nationale Coöpera tieve Rijstbouw-vereniging heeft besloten tien ton rijst van eerste kwaliteit aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Neder land te schenken, terwijl expor teurs uit de omgeving van de Spaanse stad Xeres tot dat doel binnenkort een voorraad wijn en cognac zullen verzenden. Het kabinet van de Australische staat Victoria heeft besloten on geveer 42.500 gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland en Engeland. De door de burge meester van Melbourne georgani seerde geldinzameling heeft reeds meer dan 100.000 gulden opge bracht. De Zwitserse Bond van Ver bruikscoöperaties heeft in het af gelopen weekeinde een eerste transport brandstoffen en laarzen ter waarde van 33.000 Zwitserse franken verzonden. Nieuwe trans porten zijn in voorbereiding. De gemeenteraad van Straats burg heeft een bedrag van twee millioen Franse franken ter be schikking gesteld van de slacht offers van de ramp in Nederland, België en Groot-Brittannië. Het bedrag van de door de Oos tenrijkse Vakbond georganiseerde intekening voor de slachtoffers van de overstromingen in Neder land had Maandagavond de 1.800.000 schilling overschreden. Neergeslagen wachtsinan overleden De 65-jarige wachtsman Jacob Maltha uit de Mathenesserstraat te Roterdam. die enige tiid ge leden in een walhuisie aan de Willemskade door een Finse zee man met een hamer werd ge slagen. is, naar wii thans ver nemen. Zondag overleden. Op de lijst van de regering is voor 958.000 schilling ingetekend. De stad Wenen ontving 1.027.000 schilling voor de slachtoffers. Door de geldinzamelingen van het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse radio-omroep is reeds 7.900.000 Zweedse kronen bijeen gebracht. Het comité van San Francisco voor hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Nederland heeft 10.000 dollar bijeen gebracht. Niet zo fris Het zit, met en bij de it Avro toch „niet zo fris". Nadat de Avro-voorzit- ter eerst de indruk had ge wekt, dat hij op een algemene vergadering, pas gehouden, de zaak toch nog om z'n vin gers kon winden, hebben ein delijk de andere grote om roeporganisaties stelling ge nomen in de verschillende kwesties, welke zich sinds de Ramp-Zondag in de radio hebben voorgedaan. Feit is, dat de Avro,' in het bijzonder zijn voorzitter, de heer De Clercq, er niet zonder kleer scheuren afkomt. En het be stuur van de Avro heeft ein delijk van zijn kant ook inge grepen. Het heeft de voorzit ter aan het verstand gebracht, dat het beter is, dat hij voor lopig zijn mond hoiidt en zijn pen laat rusten. Dat werd in zoverre wel tijd, daar het ge wenst is, de steeds sterker wordende indruk weg te ne men, dat de Clercq hier een soort dictatuur uitoefent. Het is altijd maar sinds de heer Vogt aan de Avro-leiding is onttrokken, de Clercq dit en de Clercq dat. Van de andere omroepen horen wij zo iets nooit. Daar bestaat een ge zonde werkverdelingmet ge spreide eigen verantwoorde lijkheid van voorzitter, direc teur, programma-leiding e.d. Wat nu wel duidelijk gewor den is, dat is dit, dat de Avro- voorzitter een eigenmachtig en eigenzinnig heer is, die in de Avro doet en laat wat hij wil. Dat klopt natuurlijk, niet. Als de andere Avro-leiders daar eindelijk een stokje voor gaan steken, dan kan dat, voor de goede gang van za ken in het omroepbestel, alleen maar worden toege juicht. En: de vrouw! De kwestie-Roolvink de man, die overhoop ligt met het Partijbe stuur van de K.V.P. omdat hij volgens dat bestuur niet moet zitting nemen in de Tweede Kamer, daar de open gevallen zetel reglementair bestemd is voor een „aange wezen" candidaat, heeft naar onze wijze van zien, nog een andere kant, die te weinig naar voren wordt gebracht. De opvolger van mr. R. is rul. een vrouw, de tweede vrouw in de Katholieke Tweede Kamerfractie. Zonder dat wij nu willen beweren, dat haar zetel „aangewezen" is voor vrouwen-deskundig heid, willen wij toch wél be weren, dat de Verkiezings- raad, die bij uitsluiting be voegd is, om zetels „aan te wijzen", wel degelijk voor deze beide plaatsen van mej. de Waal en mej. dr. de Vink) een dame heeft aangewezen. Dat is n.l. ook een bepaling van het befaamde art. 8 met zijn drie „leden", dat er ook rekening gehouden moet wor den (bij het aanwijzen van plaatsen) met het maatschap pelijke en het regionale. Om dat maatschappelijke nu gaat het hier. (Niet met name om het regionale, want Overijsel heeft zijn eigen candidaat al) De positie van de vrouw in het openbare leven rechtvaar digt volkomen, dat een sterke fractie als de K.V.P., toch minstens twee dames in haar midden heeft. Daai heeft de Verkiezingsraad wel degelijk mee gerekend. En het zou, behalve on-elegant, ook niet in overeenstemming met de uitdrukkelijke bedoelingen van het reglement, en met de opvattingen van de Verkie zingsraad, zijn, indien 'n man ging zitten op een zetel, welke voor een dame is klaar gezet! DUSSEN. Aanvulling 4e verlieslijst. Ge borgen en geïdentificeerd: Rij ken, Leonardus, geb. 17.1.82 te Dussen, laatste adres: Peereboom 1. FIJNAART. Geborgen en geïdentificeerd: van Ham, Huhertus, geb. 3.10.73, laatste adres: Fijnaart. HALSTEREN. Geïdentificeerd: Paulus, Cor- nelis, Marinus Maria, geb. 21.7.46 te Halsteren, laatste adres: B 340; Stoffels, Cornelia, geb. 12.11.06 te Halsteren, echtgenote van Corne lls Hoetelmans. NIEUWE TONGE. Geborgen te Nieuwe Tonge: van der Valk, Cornelia A., geb. 28.3.45 en Koote, Francina, geb. 13.9.14, echtgenote van A. v.d. Valk, beiden laatste adres: Bat- tenoord 26. NIEUWERKERK. Geïdentificeerd te Zierikzee: Kik, Mattheus Andreas geb. 9.6.06 te Oosterland; de Graaf, Cornelia Marina, geb. 3.6.15 te Zierikzee, echtgenote van Mattheus Kik; Kik, Wilhelmina, Maria, geb. 3.2. 49 te Nieuwerkerk; Kik, Cornells Marinus, geb. 18.7.47 te Nieuwer kerk. Alle vier laatste adres: Gouweveerseweg B 45. OOSTERLAND. Provisorisch begraven aan de vluchthaven Zijpe: Heijboer, Jan netje, oud 21 jaar. RILLAND-BATH. Geborgen en geïdentificeerd: Nijssen, Mattheus, geb. 8.8.31, laatste adres: Rilland-Bath. STAVENISSE. Geïdentificeerd: Potappel, Leen- dert Johannes, geb. 27.3.82 te Stavenisse; Potappel, Clasina Jo hanna, geh. 9.8.85 te Stavenisse, echtgenote van Pieter Johannes van Oeveren; van Oeveren, Pie ter Johannes, geb. 15.8.84 te Sta venisse en van Oeveren, Marina Johanna, geb. 17.3.18 te Stave nisse. Alle vier laatste adres: Mo lenpad A 197. Het Ned. Rode Kruis kan in verband met de omstandigheden waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wij ziging achteraf noodzakelijk zal blijken).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3