Afsluiting van de zeegaten is technisch mogelijk klADIO Grote Raad Malthezer Orde plotseling bijeen in Rome 1 I Ee m; Mgr Dr, Olav Smit morgen zeventig jaar Uitvoering is echter zeer moeilijk en kostbaar Straaljager bomen langs de weg Financiën en Economie de blauwe Saffier Piloot bleef ongedeerd Werkg Prof. ir. Thijsse op Schiphol: Ook economische I consequenties programma Ruit van cabine beijzeld Kwaadaardige geruchten doen in Italiaanse pers opgeld Beursoverzicht t'aaina 4- WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Prof. Ir J. Th. Thijssedirecteur vuil het Waterloopkun dig Laboratorium te Delft, is gistermorgen met zijn echt genote per vliegtuig uit Amerika in ons land terugge keerd. Naar bekend had de regering hem dringend ver zocht zijn gastcolleges aan de universiteit te Michigan te onderbreken, omdat men hem bij de besprekingen over de oplossing, in verband met de watersnood in Zeeland, niet wilde missen. „Ik ben een van diegenen, die een groot voorstander is van het in studie nemen van het afslui ten der zeegaten in Zeeland, vertelde ir. Thiisse na ziin aan komst on Schiphol aan de aan wezige verslaggevers. ...Dit idee is afkomstig van dr. ir. J van Veen. hoofdingenieur van Ruks- waterstaat. Ir. F. P. Mesu. direc teur van de cultuur-technische dienst te Utrecht, is de eerste man geweest, die op de belang rijke economische aspecten van een dergelijke afsluiting heeft gewezen. Wii zouden om zo te zeggen, indien het plan wordt uitgevoerd, van een zuideuik IJselmeer kunnen spreken. Sinds Juli 1951 ziin wii reeds bezig te bestuderen, wat er aan vast zit en sinds enige maanden ge schiedt dit onderzoek op last. van het ministerie van Water staat. Prof. Thijsse zeide voorts, dat de afsluiting van deze zeegaten sinds kort technisch mogelijk, is, hoewel de uitvoering van dit gigantische werk veel moeilijker en in financieel opzicht veel kostbaarder zou zijn, dan des tijds het geval was bij de Zuider zee. Daar had het water slechts een maximum diepte van onge veer elf meter, in Zeeland is deze op sommige plaatsen veer tig meter. Doch behalve op de technische moeilijkheden, moet men thans DONDERDAG 19 FEBRUARI HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Gramofoonmuziek. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koor en orgel. 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden; 9.25 Gramofoon muziek. 10.35 „Moet je horen'. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 „Lu cia di Lammermoor", opera (ac te I). 11.50 „De vrouw in Gezin, Maatschappij en Staat", cause rie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. .12.33 Gramofoonmuziek. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmu ziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Paul Vlaanderen en het Jonathan Mysterie", hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Pianoduo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending: J. J. v. d. Laan: „Nieuw-Guinea's Australische buurman". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen18.25 Amuse mentsmuziek. 18.55 Reportage of gramofoonmuziek. 19.00 Gespro ken brief uit Londen. 19.05 Dis cogram. 19.40 Rondetafelparle- ment. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 Mannenkoor. 21.15 „De Kleine Prins", hoorspel. 22.30 Dansmu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30 Gramofoon muziek. 23.40—24.00 Zang en or gel. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek. 7.15 Ochtend- fymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. .45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmu ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Residen tie Orkest. NCRV: 14.00 Gramo foonmuziek. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Radio Philharmonisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijk kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.00 Viool en piano. 18.25 Gramofoon muziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Radio- kramt. 20.20 Gramofoonmuziek. 21.50 „Jezus en de wereldreli gies", causerie. 22.10 Gramofoon muziek. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. in de eerste plaats letten op de economische consequenties, die een afsluiting zou hebben voor de scheepvaartwegen van Rotter dam en Antwerpen. Er moet rekening mee worden gehouden, dat biiv. de oestercultuur in Ier- kese ten dode zou ziin opge schreven. omdat zich achter de dijk zoet water zou vormen. Wat de technische moeilijkheden aan gaat. achtte de Nederlandse ge leerde een van de haken en ogen: de afvoer van de rivieren bij hoge vloed, alsmede de af voer van het iis. Hii geloofde, dat. wanneer men er de middelen voor over heeft, een afsluiting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen zijn. „Als ik erg optimistisch ben. zou ik zeggen: twee jaar studie en tien jaar voor de bouw, doch het zal wel veel langer worden voor het zover is." Over de toestand van onze dijken voor de overstromingen, merkte prof. Thiisse op: „In het begin van deze eeuw waren onze zeeweringen niet in staat om de normaal voorkomen de vloeden te keren, want zij hadden ieder jaar overstromin gen. Na de hevige overstromin gen in 1906 in Zeeland en in 1916 in Noordholland zijn de dijken echter zo solide gemaakt, dat de zee onder 'alle omstan digheden, die volgens de ge trouwe waarnemingen konden voorkomen, gekeerd zou wor den. De laatste tiid had Water staat zich eigenlijk reeds ten doel gesteld de dijken paraat te maken voor stormen, zoals wii er juist een hebben meegemaakt. (Van onze Correspondent) Dinsdagmorgen om ongeveer half elf is een straaljager van de vliegbasis „Twenthe" in de nabij heid van het vliegveld neerge stort. De piloot, de 26-jarige ser geant-vlieger L. M. J. van Dieten uit Aarle-Rixtel, kwam practisch ongedeerd uit het in twee stuk ken gebroken vliegtuig, dat ge lukkig niet in brand vloog. Twee straaljagers waren even tevoren van de vliegbasis opge stegen. Zoals de piloot van het verongelukte toestel vertelde, vloog hii achter zijn voorganger, doch de ruit van de cabine werd zodanig beijzeld, dat hii het uit zicht verloor. Daardoor verloor hij ongemerkt ook hoogte, doch bemerkte dit eerst, toen ziin toestel de toppen van enkele bomen afknapte. Dit gebeurde op een zijweg van de rijksweg HengeloOl- denzaal ongeveer vijftig meter van de spoorlijn tussen die plaatsen. De bomen, die hier langs de weg staan, werden finaal in twee stukken gebroken. Het enige, wat er voor 'de piloot toen nog opzat, was te proberen zo goed mogelijk een noodlanding te maken. Daarin is hij wonder wel geslaagd. Voor een groot deel had hij daarbij de hulp van het laag opschietende struik gewas langs de spoorbaan. Dit remde de vaart van het toestel, dat na ongeveer vierhonderd meter zijn staartstuk verloor en nog een honderd meter verder neerkwam. „Ik schrok me dood" In het enige huis op wacht post 2b woont mei. Wargers. „Ik schrok me dood." vertelde ze ons. „toen ik eensklaps het gierende lawaai van het vliegtuig hoorde." En haar buurman, de spoorweg- employé Jan van Dalhoeven, was er weinig beter aan toe. Toen hii ging kijken wat er precies gebeurd was. kwam de piloot al aangestapt. Hij was wel wat overstuur, maar scheen toch ver der geen letsel van zijn hachelijk avontuur te hebben opgelopen. Hier vertelde hij ook. dat de voorruit beijzeld was. Daardoor was hii ziin voorganger kwijt geraakt en ook de juiste hoogte. Maar hij was blij. dat hii het er zo goed had afgebracht. IJSTOESTAND IJSELMEER Gistermiddag om 3 uur was de ijstoestand op het IJselmeer vol gens de Nederlandse IJsberichten dienst als volgt: Lemmer had zwaar vast ijs, niet-zwaar drijfijs geul. Medemblik, Huizen, Nijkerk en Elburg meldden middelzwaar vast ijs. Middelzwaar opeengepakt drijfijs was aanwezig tussen Enk huizen en Urk en tussen Lelystad en Harderwijk. De overige stations meldden licht drijfijs tot licht vast ijs. Kinderbijslag gehuwde vrouwelijke rentetrekker In de Staatscourant van Dins dag is opgenomen een beschik king van de staatssecretaris van Sociale Zaken, waarin wordt be paald dat de gehuwde vrouwe lijke rentetrekker recht kan doen gelden op kinderbijslag voor de kinderen, voor wie zij kostwinster is. „Toen ik de bomen geraakt had." zei hii. „was het te laat om het toestel nog te kunnen optrekken. Gelukkig liep de lan ding goed af." Politie-agenten. die op de grote weg het vliegtuig de esca pades zagen maken en onheil vermoedden, waarschuwden di rect de vliegbasis. Van hieruit was spoedig een auto aanwezig, die de piloot heeft vervoerd. Het toestel werd onder bewaking ge steld. BRUIDEGOM VERGAT ZIJN BRUILOFT Te Saint Tricat in Frankrijk was alles in orde gebracht voor het huwelijk tussen de 26- iarige spoorman Michel Le- doux en zijn uitverkorene. Burgemeester en pastoor ston den gereed, alsook de beider zijdse familieleden en. last not least, de bruidmaar de tiid verstreek zonder dat de bruidegom verscheen. Tenslotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De politie ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle rust en genoegen over een landweg fietste en zich niets van een plan tot trou wen te binnen bleek te kun nen brengen. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk ge had en sedertdien lijdt hii aan geheugenstoornissen. Dodelijke aanrijding le Westerhaar De 65-jarige wielrijder B. P. uit Westerhaad (gem. Vriezen- veen) stak Maandagmiddag plot seling de weg over, zonder vol doende acht te slaan op het na derend verkeer. Hij werd ge grepen door de auto van de heer Van de B. uit Leeuwarden. Het slachtoffer liep een schedelbasis- fractuur op. Aan de gevolgen is hij enkele uren later in het zie kenhuis te Almelo overleden. LEEN UW AUTO NIET UIT IN HET BUITENLAND De K.N.A.C. acht het nodig Nederlandse automobilisten er opmerkzaam op te maken, dat zij een door middel van een trip tiek of carnet in het buitenland tijdelijk ingevoerd motorrijtuig nimmer aan een ingezetene al daar in bruikleen mogen afstaan. Men stelt zich daardoor namelijk bloot aan onmiddellijke opeising van de invoerrechten wanneer dit misbruik van genoemde grensdocumenten wordt gecon stateerd. Bovendien wordt veelal het motorvoertuig in beslag ge- namen met tevens de kans op een hoge boete. Subsidieregeling schilderwerk verlengd Zoals bekend sluit op 28 Febru ari a.s. de termijn voor de op levering van het schilderwerk, waarvoor door de rijksdienst voor de uitvoering van werken D.U.W. subsidie is toegezegd krachtens de regeling voor sub sidiëring van schilderwerk in de wintermaanden. Naar wij thans vernemen is de termijn voor de oplevering van gesubsidieerd buitenwerk ver lengd tot 21 Maart a.s. wegens de zeer ongunstige weersomstan digheden gedurende deze winter. Bovendien kunnen de uitvoer ders van de gesubsidieerde schil derwerken in of nabij de nood- gebieden zich schriftelijk wen den tot de commissie M.E.B.E. S.A.L. met het verzoek de ter mijn van oplevering voor de be trokken werken te willen ver lengen. Het secretariaat van de commissie M.E.B.E.S.A.L. (meer en beter schilderwerk in alge meen belang) is gevestigd te 's Gravenhage. Mauritskade 33b. Donderdag 19 Februari zal het zeventig jaar geleden zijn, dat mgr. dr. J. Olav Smit, titulair- bisschop van Paralus en oud- apostolisch-vicaris van Noor wegen, sinds jaren verblijvend in de Citta del Vaticano, Casa Canonica te Rome geboren werd te Deventer. Mgr. J. Olav Smit. in 1906 priester gewijd en in 1913 be noemd tot Schriftuur-professor aan het Groot-Seminarie „Riisen- burg" te Driebergen, was de eer ste Nederlander die te Rome in philosophie. theologie en bijbel wetenschappen cum laude docto reerde. Zijn proefschrift: „De daemoniacis in historia evange- lica" was een boekwerk van pl.m. 600 bladzijden, dat zeer gewaardeerd werd. In September 1922 werd dr. J. Smit als seminarie-leraar eervol ontslagen in verband met zijn benoeming in April van ge noemd jaar tot vicaris-apos- tolicus van Noorwegen en Spits bergen o.m. ten gevolge van de aandacht welke Z.Em. W. kardi naal Van Rossum op hem geves tigd had. In 1937 werd hii ere kanunnik van het metropolitaan- kaoittel van het aartsbisdom. Hij verkreeg grote naam als promotor van de uitbreiding van de missie-actie in Nederland. In Rome werkt mgr. J. Olav Smit nog steeds als consultor van de Congregatie tot Voortplanting des Geloofs en als consultor van de Pauselijke Commissie voor de Bijbelse Studiën. Hij verkreeg daar in 1929 de titel van kanun nik van Sint Pieter en schreef er verschillende werken op exe getisch gebied en over Rome. Ook schreef hij een biografie over Z.H. Paus Pius XI. Nog kort geleden hield mgr. Smit in ons land lezingen over het werk van Zijne Heiligheid. In de jaren na de bevrijding, toen het voor Z.Em. Joh. kardi naal De Jong zeer moeilijk ging worden, ziin vele taken als aartsbisschop, zonder hulp. te blijven vervullen, is mgr. dr. Olav Smit meermalen in Neder land geweest, om hier. op ver zoek van Zijne Eminentie, vorm reizen te maken. Ook heeft mgr. dr. Smit hier enige malen pries terwijdingen verricht. 60 JAAR KOSTER De heer Hein Eijkholt, t, Luyks- gestel (N.B.) is de Pauselijke on derscheiding „Bene Merenti" -er- leend, in verband met het feit, dat hij al-60 jaar het kostersambt vervult. ROME (K.N.P.) De Grote Raad van de Souvereine Orde van Malta is voor zijn eerste vergadering te Rome bijeengekomen om de positie van de Orde alsmede even tuele acties te bespreken in verband met het geschil, dat gerezen is tussen de Souvereine Orde en de H. Congre gatie der Religieuzen. Vertegenwoordigers uit Frankrijk, Duitsland, België, Engeland, Ierland, Spanje en Portugal hoorden de uiteenzetting van luitenant A. Herculaut van de Orde over de laatste ontwikkelingen in het geschil, dat reeds anderhalf jaar hangende is en wacht op de uit spraak van de jury van Kardinalen, daartoe door de Paus Zelf aangewezen. Het conflict tussen de Souve reine Orde en de Congregatie der Religieuzen is nog steeds niet opgelost. De rechtbank, door de H. Vader ingesteld om een uit spraak over het conflict voor te bereiden, heeft tot op heden ook maar niets over haar bevindingen laten uitlekken. Geruchten als zouden de Maltezer _Ridders wei geren een uitspraak van het hoog ste kerkelijke gezag te aanvaar den, moeten zelfs met de juridi sche gronden, die worden aange voerd, ter zijde worden gesteld. Indien Paus Pius IV in 1560 de Orde aan iedere rechterlijke uit spraak onttrokken heeft, dan zal toch altijd de Paus zelf bevoegd zijn een uitspraak te doen. Dat de Orde zich ook onvoorwaardelijk aan de beslissing van de H. Vader zal onderwerpen, is bij het begin van deze bijzondere vergadering nog eens uitdrukkelijk vastge steld. Maar de Maltezer Ridders heb ben een te grote traditie, zijn te veel gevestigd als de hoogste le kenstand in de Kerk, genieten te veel en langdurige privileges, dan dat zij er geen eigen standpunt op na zouden houden. Daarom heeft deze eerste bijeenkomst dan ook absoluut de beschuldiging van de hand gewezen, dat het verschil van mening moet worden geïnter preteerd als oneerbiedigheid te genover de H. Vader of de door hem ingestelde rechtbank. Vanwaar nu deze plotselinge bijeenkomst van de Grote Raad? Moet men de Italiaanse kranten geloven, dan zou alleen een scherp optreden tegen de Kardinalen- rechtbank het doel der bijeen komsten kunnen zijn. Immers er is herhaaldelijk en met stelligheid volgehouden, dat de Kardinalen zouden hebben geweigerd bewijs materiaal der Orde van Malta te accepteren. Er zit in deze bewe ring iets boosaardigs, omdat men daarmede de rechters al bij voor baat als partijdige en corrupte mensen bestempelt. Nu is dat in sommige bladen in Italië niets on gewoons, gezien de vele, nogal zware verdachtmakingen, welke tegen hoogste kerkelijke autoritei ten zijn gelanceerd. Daarnaast zou een andere ver ondersteling kunnen post vatten. Immers in verscheidene gezagheb bende kringen van het Vaticaan heerste reeds enige maanden te rug de overtuiging, dat de uit spraak der Kardinalen-rechtbank spoedig te verwachten is. De bij eenkomst van de Grote Raad komt ook vrij plotseling; toen het conflict in November 1951 open baar werd en de Grootmeester, Prins Chigi plotseling overleed, heeft de H. Stoel een bijeenkomst van het Klein Conclaaf (Grote Raad) ter verkiezing van een op volger verboden, totdat een be slissing zou zijn gevallen. Het feit echter, dat de Orde nu toch bij elkaar komt en in afwachting van de komst der ove rige leden haar besprekingen heeft opgeschort, zou er op kun nen duiden, dat men in die krin gen toch een spoedige beslissing tegemoet ziet. Juister echter lijkt het ons in de gegeven omstandig heden zich aan de schaarse feiten te houden. Gezien het feit, dat het commu niqué over deze bijeenkomst der Orde spreekt van „acties, die on dernomen moeten worden nu het conflict tussen de H. Congregatie en de Orde is gerezen", schijnt ook de Orde nog geen uitspraak te verwachten. Wel dienen blijk baar een of meer acties te worden ondernomen. Men zou dus kun nen spreken van tussentijds be raad over voorstellen, die ofwel uit de kringen der ridders zijn binnengekomen of door het Va ticaan zijn gedaan, om tot een zo minlijk mogelijk schikking te ko men. Voor deze veronderstelling pleiten de feiten veel meer. MIDDAGMISSEN gedurende de Vastentijd In de katholieke kerken van Den Haag is Zondag van de kan sel af medegedeeld, dat geduren de de Vastentijd op alle werk dagen behalve des Zaterdags in di kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk aan de Fluwelen Burg wal aldaar, des middags om kwart voor één een H. Mis zal worden opgedragen, ten einde hen, die 's morgens verhinderd zijn, de gelegenheid te bieden gedurende de middagpauze van hun werkzaamheden het H. Mis offer bij te wonen. Bank voor Zuitl-Afrika De Nederlandse Bank voor Zd. Afrika N.V. heeft in het boekjaar 1951-1952 een' netto bedrijfswinst van f2.444.843 (v.j. f 2.123.951) gemaakt. Er wordt een onveran derd dividend van 9 pet. voorge steld. De ontvangen dividenden op het aandelenbezit in de Ne derlandse Bank van Zuid-Afrika Beperk beliepen f 1.173.102. In het aandeel van de bank in de afwikkeling van het handels- en betalingsverkeer van Neder land, zowel met Zuid-Afrika en het Zuid-Rhodesië als met de overige Afikaanse gebieden, heeft een verdere toeneming te zien gegeven. Ook is de activiteit van de bank in de financiële afwikke ling van transito en andere inter nationale zaken opnieuw belang rijk toegenomen. Dit ging ge paard met een aanzienlijke ver groting van de relatiekring van de instelling De Nederlandse Crediet- bank in 1952 Als gevolg van de activiteit bii het plaatsen van obligatie- en an dere leningen is de provisiereke- ning van de Nederlandse Crediet- bank N.V. te Amsterdam in 1952 van f 1.418.946 thans gestegen tot f 1.529.586. De renterekening daar entegen vertoonde een daling van f 1.354.923 totf 1.136.623. De gevolgen van de discontoverla ging zijn hier ten dele door de rentewinst op de gestegen crediet- gelden opgeheven. De bedrijfswinst is nadelig be ïnvloed door de stijging van de salarissen, sociale voorzieningen, pensioenstortingen en algemene onkosten. Na afboeking der on kosten ad f 1.900.133 (f 1.771.985) resteert een saldowinst van f956.404 (f 1.001.884), waaruit na afschrijving en reservering een onveranderd dividend van 7 pet. op de aandelen A en 6 pet op de aandelen B wordt voorgesteld. Het aantal personeelsleden bleef vrijwel gelijk Teneinde een effi ciënte bedrijfsvoering zoveel mo gelijk te bevorderen is de admi nistratie verder gemechaniseerd. Het gemiddeld bedrag aan debi teuren was het gehele jaar aan merkelijk lager dan in 1951. De laatste maanden viel enige stij ging te bespeuren, doch het to taalbedrag bleef met f 16.694.061 ca. f 1.800.000 beneden vorig jaar. De toegenomen liquiditeit van het bedrijfsleven was bii de Bank merkbaar. Deposito's op termijn stegen van f 1.6 millioen tot f5.2 millioen en crediteuren van f 28.4 millioen tot f 35 millioen. Nederlandse export naar West-Duitsland De invoercommissie van West- Duitsland heeft Dinsdag toestem ming verleend voor de invoer van dragantgom e.d. uit Nederland tot een bedrag van DM 350.000. Bovendien mag uit Nederland her werkte en bevroren groenten tot een bedrag van 250.000 DM wor den ingevoerd. Hogere productie „Willem Barendsz" Voor het eerst in het nieuwe seizoen heeft de productie van de „Willem Barendsiz", die van de overeenkomstige periode van het vorige iaar overschreden.. Tot 1 Februari j.l. werd verkregen 6655 ton traan tegen 6563 ton vorig jr. Aan spermolie werd 320 ton ge produceerd (niet vergelijkbaar). Algemene Exploratie De Algemene Exploratie Mij deelt mede, dat het maandgemid- delde van de productie der M.C. Limau in 1952 iets minder dan 20.000 ton heeft bedragen. In het tweede half jaar was de productie lager dan in de eerste. In Januari is een nieuwe put in productie gekomen met een opbrengst van 204 kgt in het le etmaal. De onderhandelingen om de in dustriële bedrijven in Indonesië van de hand te doen zijn nog niet afgesloten. Er zijn onderhandelin gen geopend om het koperobject in Frans Marokko te verkopen. In het zinkertsobject is een ertsre serve aangetoond van 20.000 ton. De afwikkeling van de vordering op de Commerciële Bank heeft nog geen resultaat opgeleverd. N.V. Westlandse Hypotheekbank Aan de op 11 Maart 1953 te houden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Westlandse Hypotheekbank te 's-Gravenhage zal worden voor gesteld een dividend uit te keren van 20 (v.j. 16) over het op de aandelen verplicht gestorte ge deelte. Op de oprichtersbewijzen wordt f 185.06 (v.j. f 136.88) uit gekeerd. De reserves van de Westlandse en de bij haar aange sloten instellingen zullen in totaal vermeerderen met f 600.000.-, waarna zij zullen bédragen ruim 15.8 millioen .ongeacht de reser ves voor hypotheken en de reser ves voor te betalen belastingen. AMSTERDAM, 17 Febr. Af gezien van de activiteit in de Younglening heeft de Beurs van daag een lusteloos verloop gehad. Internationale waarden onder lei ding van Kon. Olie enigszins ge drukt, waarbij circa 1 punt lager gehandeld werd. De scheepvaart afdeling had eveneens een traag verloop. De K.N.S.M. is weer de eerste scheepvaartmaatschappn, die verslag uitbrengt over het verstreken boekjaar. De behaalde resultaten steken gunstig af bij die van 1951, vlootvernieuwing en uitbreiding blijven echter de aan dacht vragen en voor het lopende boekjaar is de prognose zeer voorzichtig. Met de andere scheepvaartmaatschappij was ook K.N.S.M. een fractie luier. Cultu res bleken evenmin geheel tegen de markttendens in te kunnen roeien, maar wisten zich toch vrij goed te handhaven. Alleen Ami sterdam Rubber was twee punten lager. Ook vanmiddag bestond er be hoorlijke belangstelling voor de Young- en Dawes-obligatiën. De eerstgenoemde, die in guldens luidt, maar waaraan min of meer een dollarclausule is verbonden, werd regelmatig verhandeld en steeg twee punten tot 83. De Da- weslening, die in ponden luidt, werd enkele punten lager geadyi- seerd. De gunstige vangstcijfers van de „Willem Barendsz" kwa men nog niet in dé koers tot uit drukking. De notering verschilde in feite niets met gisteren Ook de tussentijdse mededeling van de Algemene Exploratie bracht wei nig verandering. Hier werd circa 1 punt hoger genoteerd. Guldens beleggingen waren prijshoudend. FEUILLETON 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN I Door P. C. WREN 6. Het was trouwens ock onmogelijk dat een hunner zijn commandant doodgestoken had en daarna naar zijn plaats terug ge gaan was en staande gestorven was. Hij zou gevallen zijn of in ieder geval slap in het schietgat gehangen hebben. Ik ging naar beneden, elk ogenblik het ergste verwachtend.wat denk je, George? „Ik denk aan bier, veel bier",' zei Lawrence, en likte zich de lippen. Hij luisterde echter on middellijk weer. „Er gebeurdeniet s. Er was niemand. Zelfs de vent die ge schoten had nieit. Zoals ik siteeds al gedacht had was er geen Ara bier binnen geweest. Alles zag er uit alsof er juist kamerinspectie was geweest voordat de uitkijk alarm sloeg. Er ontbrak niets, geen laken, geen vork geen „Behalve een geweer", bromde Lawrence. „Juist. Waar was het geweer dait 'bij de bajonet hoorde die de commandant door het hart gesto ken was? Dat vroeg ik me ook af. .Het geweer was weg. Had een der doden de onderofficier doodi- gestoken en zijn geweer ver weg gegooid? Had een Arabische mes sen werpen van de woestijn af de bajonet nota bene een Franse naar de commandant gegooid? Het een was nog onwaarschijn lijker dan het ander. Neen, de enige mogelijkheid was dal de commandant vermoord was door een van zijn eigen mannen, die de 'bajonet van zijn geweer had losgemaakt en weggevlucht was. Maar waarom? Waarom had de moordenaar hem niet neergescho ten en kalm gewacht tot er hulp op kwam dagen? Iedereen zou gedacht hebben dat de Arabieren de commandant gedood hadden, evenals alle anderenWaarom 'had hij de vlucht verkozen, met andere woorden een zekere dood door honger of dorst of marteling door de Arabieren boven de roem en die glorie, de onderscheidingen en de promotie die hem zeker ten deel gevallen zouden zijn? Waar om had hij de commandant niet doodgeschoten en evenals alle anderen recht overeind in het schietgat gezet, en dus alle eer voor zichzelf gereserveerd? Het was al evenmin onmoge lijk als die andere veronderstel lingen en ik wilde het idee al overboord gooien toen ik plotse ling aan de kogel dacht, die de dappere commandant uit zijn re volver had afgeschoten. Dat hij met zijn revolver op de Arabieren geschoten had, terwijl er honderden geweerpatronen en tientallen geweren zo voor het grijpen lagen, was hoogst on waarschijnlijk. Dus had hij op iemand in het fort geschoten. Op zij.n eigen moordenaar, en deze was dus weggevlucht. Maar waar om, vroeg ik me weer af, waar toe toch? De moordenaar had rus- sitig kunnen blijven, en niemand zou er over gedacht hebben hem te beschuldigen. Of was de on derofficier misschien doodgesto ken voordat de aanval begon, en had de moordenaar de verdedi ging geleid en was toen later met d'e anderen gesneuveld, en ook in een schietgat ge>zef? Ja, maar wie had dan de laatste man overeind gezet? Er was één dode die met gestoten ogen en gevouwen han den op zijn rug lag, maar ik zag nieit in hoe deze iman een oplos sing voor het raadsel kon geven. Misschien had men hem overge slagen of was men juist van plan geweest hem op te stellen, toen 't slot van de tragedie aanbrak. Maar waar was itodh die kerel die geschoten had? Ik was toch niet gek, en er was toch gescho ten? Waarom schoot die vent ais hij zich wilde verbergen? Het duizelde me. Ik voelde dat ik igeik werd. Met uiterste zelfbeheersing wil de ik juist weer naar boven gaan om elk lijk (e onderzoeken op 'n wond van een revolverkogel, om te kijken wie van de mannen misschien niet opgezet was doch doodgeschoten terwijl hij nog in een schietgat stond en toen was blijven hangen in een natuurlijke 'houding, toen ik de grootste klap kreeg die me die dag zou treffen. Want George, waar was mijn hoornblazer? Ik was overal geweest in het fort en realiseerde me nu pas, dat ik niemand gehoord of gezien had. „Hoornblazer, hoornblazer!" riep ik wanhopig. Ik rende naar de 'binnenplaats en riep weer tot mijn stem oversloeg. Geen beweging, geen geluid. En toen, als in paniek rende ik naar de toegangspoort, nam de afsluitibaiken weg, trok de gren dels opzij, draaide de sleutel om, en trok die deuren open op het ogenblik dat mijm eskadron muil ezels aankwam en de sergeant- ■maj'ood hum 't bevel gaf, om aan te vallen. Ik had me niet in het minst •gerealiseerd dat de tijd verstre ken was, maar ik moest weer 'n levend wezen zien, weer 'n men selijke stem haren, na een kwar tier in dat dodenhuis. Ik had een 'hevige behoefte om „Te ontbijten. Ik ook", zeide Lawrence droog, terwijl de trein vaart miniderdie. Na een bad en een ontbijt, la gen de twee compagnons de voy age gemakkelijk op hun banken, voorzover ze na drie dagen op sluiting iin een benauwde coupé, in verstikkende stof en schreiende hitte nog gemakkelijk konden liggen, en rookten zwijgend hun mongensiigaar. Lang kon dit zwij gen ech'fer niet duren, want de Beaujblais moest verder vertel len. „Geloof je in geesten, duivels en spoken, George?" (Wordt vervolgd.) Twee dingen zi zwijgen te brei scheppen van Zonder de ka Kikuy-neger e< ders blijven. R overheid weer pen. Daarom t troepen door c tiepersoneel al den onttrokkei straffen èn te waard blijven Soldaten en t pen hebben al restaties verricht, van honderden 1 lingen die op he konden worden, te betwijfelen of hand hebben kur de werkelijke aar misdaad. Het mo< deren duurt vo< Kikuyu-negers d beweging de ri wordt steeds 2» „wrekende hand" werk en niemani waar die moet wo Bedreven de E toe in Keya een niaal bewind? denkt, dient zich te vfagen hoe dar breiding van de Hik geweest is. Keer van De Kikuyu's zo mer hebben uitg stam van meer di mensen, wanneer mogendheid hen goede medische zou hebben gebr als meer gebeui schept zelve ook schijnt aldus ee hebben. De grote was een eerste snelle bevolkings jaren na de eerst Menig Kikuyu is doen: door het koffie, fruit en ze goede zaken, man tlie weinig heeft, dreigt te De Britten heb gedaan om in stukken ongeeul bebouwbaar te m der stille opposite African Union. I een druppel op plaats: duizenden ken zich grote zc geen grond be2 weten hoe ze ziel stellen tegen de oude dag en de bestaansmogeliikh helpen. Er is aangeda welke nu door 1 bouwd wordt, in reservaten, maar tekenen, dat de een flinke duw richting krijgt, zijn meer land brengen door CANADESE NAAR BE BEEMSTER. cursus, die in geven, mag uitsj heten. Het is ge spirant-emigranter in betrekkelijk kc hoorlijke handva nen verkrijgen werkzaamheden, de cursus met ben gevolgd, zul naar him nieuwe trekken. Voor het zover nadese gezant, de jongens een bezc hen door middel een inzicht tracte het land van hl bovendien een over Canada e emigranten de g hem vragen te geschieden in te Midden-Beemsi 's avonds te half PASTOOR BEDI CASTRCUM - pelaan Tesselaar te Ierske, is d Wassenaar in Stichting opgeno een zeer ernstige dergaan. Van bevoegde men ons dat laar een tumor is geconstateerd voer van Iersek* dat tengevolge nood, over Belg heeft men paste laatste H.H. Sac diend. Wat de jeug CASTRICUM bracht de Castrici bijeen met alle tjes. De appelbe de gezamenlijke gingen bracht f L

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4