Rond de Belgische Koning Zware nederlaag (5-0) tegen tie Rode Duivels Premier van Houtte over zijn reis naar de Rivièra Uitspraak in grootste smokkelzaak na de oorlog Dienstbode stal geld dat voor het grijpen lag BOEKEN- HOEKJE De redding der dieren uit het rampgebied Twee mijnwerkers verongelukt W ater snoodrit op papier Elf Zwaluwen9 maar nog lang geen voetbal-zomer Belgen oppermachtig in tweede lielft Landhouw in de Eerste Kamer Melkprijsonderhandelingen zijn op n dood punt C.H.-afgevaardigde aangereden Bus in Emmen tegen boom Pater Hermans veroordeeld Weer u ontvoering in n Scheepsberichten WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Pagina BRUSSEL, 17 Febr. De Belgische Premier Jean van Houtte heeft vandaag in het parlement verklaard, dat hij eens en voor al een einde wilde maken aan de onrust die in het land is teweeggebracht door de elkaar tegenspre kende en dikwijls geheel belachelijke berichten welke over de reis verspreid zijn, welke hij Zondag jl. naar Nice gemaakt heeft. In antwoord op vragen van de socialist Bohy herhaalde van Houtte, dat zijn bezoek van ge wone aard was geweest. In de ministerraad van Zaterdag waren besluiten genomen over de finan ciering van de door de overstro mingen aangerichte schade. De regering wilde over zulk een be langrijke aangelegenheid geen be slissing nemen, zonder de Koning te hebben geraadpleegd. De premier verklaarde, dat de berichten welke in het binnen- en buitenland waren verschenen stellig ingegeven waren door het verlangen om, hoe dan ook, grote koppen in de kranten te hebben. Dit is iets heel gewoons voor journalisten, aldus de premier, en ook ik ben een liefhebber van spookverhalen. Maar ik zou toch graag' zien, dat de Belgische pers het voorbeeld gaf bij het contro leren van de juistheid van de verkregen informaties. Zonder te wilen dramatiseren, zei van Houtte, dat de gezond heidstoestand van de Koning ern stige voorzichtigheid nodig maak te. De Koning werd in de tweede helft van Januari ernstig ziek. Hij annuleerde alle audiënties en zij die hem op 28 Januari ge zien hebben konden bemerken hoe bleek en zwak hij er uit zag. De Koning heeft zich toen op 2 Febr. bij het bezoek aan de overstroom de gebieden zeer grote inspannin gen getroost. De Koning heeft rust nodig en een klimaat dat minder streng is dan het onze. Dit is noodzakelijk indien wij hem voor complicaties in zijn gezondheid willen behoe den. BRAND IN STOMERIJ TE HILVERSUM Gisternacht heeft een felle uit slaande brand gewoed in de stomerij en ververij van de fir ma H. aan de Geuzcnweg te Hil versum. De bovenverdieping van een groot bijgebouw, waarin een srote partij geverfde wol voor Zweden te drogen hing. brandde uit. De brandweer, die met een groot aantal slangen het vuur bestreed, wist de brand tot de bovenverdieping te beperken. Over de oorzaak tast men nog in het duister. De schade, ruim veertigduizend gulden. wordt door verzekering gedekt. De terugkeer van de Koning op 8 Februari van Antibes en zijn tweede bezoek aan de overstroom de gebieden is opnieuw zeer in spannend voor hem geweest. On danks het feit, dat hij ernstig ziek was, wilde de Koning nóg een gebied bezoeken, maar de artsen hebben hem dit verboden en hem bevolen terug te gaan naar de Cote d'Azur. Van Houtte zei verder: „Ik heb de Koning op 12 Februari naar het vliegveld vergezeld. Hij vroeg me toen hem op de hoogte te houden van de gebeurtenissen in België. Ik heb hem geantwoord, dat ik direct gevolg zou geven aan elk verzoek om bij hem te ko men, zodra ik dit ontvangen zou hebben". Van Houtte voegde hier aan toe, dat het de gewoonte is, dat de premier de Koning eens per week een bezoek brengt om de politieke situatie met hem te bespreken. (Noot redactie: Naar verluidt lijdt de vorst aan de gevolgen van een kwaadaardige vorm van griep en een ernstige keel aandoening. De geruchten in de Belgische pers begonnen Zon dag bij het vertrek van van Houtte te lopen. Volgens niet te controleren inlichtingen zou de Koning de premier ontboden hebben om met hem de kwestie van de aanvallen in de pers op de Prinses de Rethy, zijn stief moeder, te bespreken. Zij werd er van beschuldigd „een ver keerde invloed op de Koning uit te oefenen"). De Zutphense rechtbank heeft uitspraak gedaan in de grootste smokkelzaak na de oorlog in Twente en in de Achterhoek. De hoofdverdachte G. H. K. uit En schede werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek, plus 10.000. boete of zes maanden hechtenis en verbeurdverklaring van twee in beslag genomen auto's. De confectiefabrikant H. P. A. M. L„ eveneens uit Enschede, werd veroordeeld tot tien maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie iaar. De shawls en de auto die bij hem in beslag genomen waren, werden verbeurd verklaard. De loondorser H. uit Eibergen, die koffie heeft uitgevoerd, werd tot tien maanden met aftrek ver oordeeld. waarvan drie maanden voorwaardeliik. De andere vonnissen waren: J. C. H. van L. uit Eibergen: twee maanden: A. N. L. twee maanden gevangenisstraf, waar van één maand voorwaardeliik en H. J. B. N. uit Eibergen de zelfde straf. Mejuffrouw J. H. B. te N. uit Rekken vier maanden, waarvan zes weken onvoorwaar delijk. A. J. O. uit Enschede zes maanden met aftrek. D. S. uit De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank eiste giste ren tegen de 23-jarige dienstbode M. M. F. P. te Baarn tien maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met daarna opneming in een daar voor nader aan te wijzen inrich ting, zulks wegens diefstal van een bedrag van f 1200.ten na dele van haar patroon, de heer B. te Baarn. Verdachte bekende dat zij in periode van 1 Juli tot 8 Decem ber van het vorig jaar op ver schillende tijdstippen ongeveer f 1200 a f 1500 had gestolen, onder andere uit de portefeuille van de heer B. De mensen bij wie zij in dienst was behandel den haar als een eigen kind. Herhaaldelijk had zij een of meer bankjes weggenomen. Vol gens de president had een bere kening uitgewezen, dat het ge- stolene minstens f 3000.-moet hebben bedragen. Verdachte had verkering en 't geld was gebruikt voor de aan koop van een uitzet; zii verklaar de niet te weten of haar verke ring nu uit was. De president merkte op. dat de iongen ook geprofiteerd heeft van het geld. Hij kreeg van verdachte bijvoor beeld een pak cadeau, maar deed of ziin neus bloedde, en de presi dent noemde dat schandalig. Hii zal er ook wel de gevolgen van ondervinden. En ook de aan staande schoonouders deden net of zii niets begrepen, hoewel al les naar hun woning werd ge bracht. bijvoorbeeld meubilair ter waarde van f 2600. waarop Dooley ernstig ziek Derek Dooley, de midvoor van Sheffield Wednesday die Zater dag ziin rechterbeen heeft gebro ken toen hij in botsing kwam met de keeper van Preston North End, is ernstig ziek. Nadat Maandag avond een spoedoperatie was ver richt werd gisteren een anti gangreen serum in allerijl door speciale politiewagens naar de Royal Informary te Preston ge bracht, waar Dooley verpleegd wordt. Zijn toestand is ernstig omdat na de beenbreuk een kwaadaardige infectie is opgetre den. Aan zijn vrouw is gevraagd naar Preston te komen. Dinsdag avond moest zijn been even bo ven de knie worden geampu teerd. meteen f 700.betaald was. Zii dachten dat verdachte al dat geld gespaard had. hoewel zii buiten kost en inwoning f 70.per maand ontving. De president noemde het gedrag van verdach te schandalig, hoewel de familie B. het wel heel gemakkeliik heeft gemaakt. Uit het reclasseringsrapport bleek dat de vader van verdach te in de oorlog „niet goed" was geweest en dat verdachte daar van ook de gevolgen heeft on dervonden. Verder was er een stiefmoeder. Maar het rapport gewaagde tevens van goede kwa liteiten van verdachte. Verdachtes raadsvrouw herin nerde er onder meer aan. dat verdachtes vader liefst vier maal getrouwd is geweest en dat men haar in Baarn wel erg de vrije hand heeft gelaten. Men liet het geld met honderden guldens op tafel liggen en daar is eigenlijk ook een oorzaak in te vinden. Zonder dat er iets gemerkt werd kon verdachte 3 a 500 gulden te gelijk wegnemen. Pleitster vroeg tenslotte ook om die redenen clementie in de vorm van een kortere onvoorwaardelijke straf Uitspraak op 3 Maart. Opoe Verschoor 101 jaar Opoe Verschoor, wonende aan de Veerstraat in Hilversum en de oudste inwoonster van radio- stad, wordt vandaag 101 iaar. Zii geniet nog eén goede gezond heid. in de mijn Laura te Eyggels- hoven geraakte Maandagmiddag de 42-jarige hulpbouwer J. A. Haan uit Nieuwenhagen in de laadplaats op de 378 meter ver dieping bekneld tussen de wand van deze laadplaats en een rijdende locomotief. Tijdens het transport anar het ziekenhuis overleed hij aan de bekomen verwondingen. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Tre- beek werd gisternacht de 43- iarige houwer J. H Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aange troffen aan de voet van een op braak. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Dit slachtoffer laat een vrouw met zeven kinderen achter. Het on derzoek naar de toedracht van dit ongeval is nog gaande. Rekken één week voorwaarde liik plus dertig gulden boete subsidiair tien dagen hechtenis. Ziin broer J. H. S. dezelfde straf en E H: S„ een andere broer, vijf en twintig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. J. W. O. uit Winterswiik één maand voorwaardelijk plus 250. gulden boete, subsidiair één maand hechtenis. G. H. W. A. uit Winterswiik tien maanden met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardeliik. Mevrouw L. B. twee maanden met aftrek. J. A. S. uit Staphorst 100 gulden boete subsidiair twintig dagen hechtenis. Ten bate van het Rampen fonds wordt een watersnood-rit 1953 gehouden, waarvan de organisatie berust bij de regio nale automobielsportclubs R.A.C.- Zuid, R.A.C.-West, R.A.C.-Noord, R.A.C.-Oost en alle daarbij aan gesloten districten en plaatse lijke clubs. Deze „rit", waarin de K.N.A.C. heeft toegestemd, is uitgezet door de sportcommissie van de vier R.A.S.'s en wordt verreden in de huiskamer. Een auto komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt verwacht, dat iedere auto- mobilist(e) in ons land zal mee doen. De massastart vindt plaats op Maandag 16 Maart. Aan alle in schrijvers wordt op die dag een fraai uitgevoerd bewijs van de deelneming verzonden, alsmede een reglement (handleiding), routebeschrijving en een kaart. De oplossing van de opdracht moet op 25 Maart in het bezit ziin der sportcommissie. waarna de uitslag spoedig volgt. Door tien gulden te storten op giro 2695 van de Rotterdamse Bank te Arnhem met vermelding „Watersnoodrit". Gabriëlstraat 24 te Arnhem, kan men deelnemen. Voor deze rit is een speciale plaquette geslagen, die tenminste aan alle goede oplossers zal wor den toegezonden. DRIE JAAR VOOR POGING TOT DOODSLAG Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige tuindersknecht K. P. uit Aalsmeer wegens poging tot doodslag op zijn buur vrouw veroordeeld tot drie jaar met aftrek. De procureur-generaal had be vestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank twee iaar met aftrek geëist. In Juni van het vorig jaar was de tuidersknecht de slaapkamer van zijn benedenburen binnen gedrongen met een broodmes in zijn hand. Daarmee had hij ziin buurvrouw met kracht in de borst gestoken. Voor de recht bank had hii verklaard, kwaad te ziin geweest omdat zijn be nedenburen hem niet. volgens een gedane belofte, op een auto rit hadden meegenomen, doch in zijn plaats kennissen hadden ge- inviteerd. Voor het hof zeide de tuindersknecht in tegenstel ling met ziin verklaring voor de rechtbank dat hij niet de op zet heeft gehad ziin buurvrouw te doden. „Ik wist niet meer wat ik deed." A.N.W.B. vraapt verbetering weg Edam-Volendam De Toeristenbond A.N.W.B. heeft de aandacht van het Colle ge van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gevraagd voor de zeer slechte toestand, waarin een deel van de voor 't streekver- keer én het toeristisch verkeer zo belangrijke weg EdamVo- lendam verkeert. Het betreft het gedeelte tus sen de Keetzijde en de Zeesluis te Edam, dat in beheer en on derhoud is bij het Waterschap Zuidpolder. De A.N.W.B. heeft Gedeputeerde Staten verzocht medewerking te verlenen tot verbetering van deze weg. „Wegen tot geloof' Het is een verschijnsel dat zich in onze hedendaagse, vooral na oorlogse samenleving allerwege openbaart, ook in onze eigen aller naaste omgeving: een haast mas sale afval van het geloof. En daar naast de tallozen die zoeken en tasten naar de waarheid. Dagelijks vallen er af, maar ook dagelijks komen er anderen tot het geloof. Het is een crisis van afdwaling en steeds meer voortschrijdende ont kerstening, maar ook van terug keer en aanvaarding van 't Chris tendom. De theoloog, de godsdiensthisto ricus zowel als de geschiedkundi ge en de meer nauwlettende toe ziende waarnemer van onze tijd staan voor dit probleem geplaatst. Katholieke en Protestantse Chris tenen wijden er hun ernstige aan dacht aan. Zii constateren het ver schijnsel en trachten het zorgvul dig te ontleden teneinde de ziekte, zoals het terecht genoemd kan worden, op de meest afdoende wij ze te genezen. Een alleszins bekwaam en vak kundig geneesheer is wel Dr W. A. van de Pol die'"Self Katholiek en priester is geworden en nu hoogleraar is aan de Universiteit van Nijmegen. Door eigen erva ring en studie heeft hij recht van spreken als geen ander. In ziin werkje „Wegen tot geloof" (Ro men en Zonen te Rdermond) duidt hij niet enkel de historische en psychologische achtergrond aan van de geloofsproblematiek van onze dagen, maar ook welke vol gens Sint Thomas van Aquino. Newman en de Protestantse Zwit serse theoloog Brunner respectie velijk vanuit het verstand, het ge weten en een persoonlijke con frontatie met Christus de wegen zijn om tot het geloof te komen. Hij concludeert tenslotte dat het geloof een bij uits'tek existentiëel karakter draagt d.w.z. ingrijpt in het zeer persoonlijke, concrete, feitelijke bestaan van iedere mens. Deze opmerkelijke studie ver dient de volle belangstelling van wie voor godsdienstige en maat schappelijke dingen aandacht heb ben en er ook met anderen op vruchtbare wijze van gedachten over willen wisselen. Bibliothecaris Katholieke Economische Hogeschool Het curatorium der Katholieke Economische Hogeschool heeft prof. dr. J. M. Pieters, (Van onse speciale verslaggever) GENT, Dinsdag Nee, een nieuwe lente voor voetbal- Nederland hebben de elf Zwaluwen die vanmiddag naar de Arteveldestad waren gevlogen, niet aangekondigd. De traditionele hotsing met de Rode Duivels had veel meer weg van een herfsttij en dat lag lieus niet aan de grauwe mist, die zich over het Francoiseveld had gevleid. De elf semi-internationals, waarbij enige, die hel echte Oranje al eens meer op de schouders hebben gehad, zijn in de tweede helft fiuaal overspeeld door de roodhemden, die overigens met de Gentse doelman Segliers, rechtsback van Brandt van de Lierse Sportkring en linksbinnen Straetmans van de Brusselse White Stars ook drie spelers van het heuse Nationale team hadden opgesteld. Met de cijfers vijfnul werden de Zwaluwen gekortwiekt. En als spil Hendriks van Vitesse een paar tellen voor het einde zijn donkere kop niet onder de bal had geplant, die juist het doel- vlak zou doorboren, dan had het schamele clubje toeschouwers, dat de moed kon opbrengen het eind signaal af te wachten zelfs een half dozijn Belgische voltreffers voor zijn geld gekregen Goed begin. Het was overigens zo'n goed begin geweest van die Zwaluwen. In de derde minuut al had de Utrechtenaar Luyten (DOS) na goed aangeven van de over ijverige Louwers (Eindhoven) snel zijn kanon in stelling ge bracht en moest Seghers een van zijn kunststukjes vertonen, die hem onlangs in de wedstrijd FrankrijkBelgië de faam van de wonder-keeper" hadden be zorgd. In de daaropvolgende ogenblikken was linksbuiten Luy- nog twee keer verrassend ten snel de Belgische rechtsback thans! Struyf (Sint Niklaas) gepasseerd buitengewoon hoogleraar, be- en hü binnentrio van de noemd tot gewoon hoogleraar, zwartwitte aanvalslime alvast met als leeropdracht: de be- i wat werk bezorgd. En op de rech- stuurswetenschappen, de inlei- tervleugel Louwers—W. van der ding in de rechtswetenschap en Gijp (Emma) hadden de Zwa de overzeese economie. luwen verrast met aardig drie- (Vervolg van pag. 1) Vanzelfsprekend kwam ook de Europese landbouwintegratie ter sprake. De minister werd van alle kanten lof toegezwaaid vanwege zijn pogingen om tot deze inte gratie te geraken. „Bewonderens waardig" zeide de heer Mertens (K.V.P.). Veel minder waardeerde dit Kamerlid dat Dinsdag zijn de buut maakte, het „ombuigen" van het landbouwbeleid. Hij meende hiervan symptomen ontdekt te hebben in de wijze waarop de kostprijs van melk wordt berekend en in de maatre gelen ten aanzien van het var- kensoversohot. In landbouwkrin- gen bestaat hierover zeer grote ongerustheid, zei hij. De minister verklaarde echter, dat hij geen schuld droeg aan de moeilijkheden rond de melkprijs. „De onderhan delingen hierover zijn op een dood punt gekomen". Van de onbevredigende situatie ten aanzien van het varkensover schot gaf de minister Engeland de schuld, dat eerst in Mei zal kun nen beslissen, of het meer bacon af kan nemen. De minister durfde geen hoopvolle verwachting uit te spreken. De heer Mertens vroeg voorts ale niet-agrariërs te verbieden varkens te houden boven een be paald aantal. Voor dit denkbeeld voelde de minister niet. „Dan zou den niet-agrariërs ook geen kip pen mogen houden". Over de landbouwverhoudingen in de Benelux was de heer Mer tens slecht te spreken. Vóór hem had mr. Kolff ook reeds de hou ding der Belgen scherp gelaakt. De voorzitter van de C.H.U.-frac- tie drong zelfs aan op het nemen van represailles b.v. op textiel- gebied, maar hiervan wilde de minister niet horen. Het is onjuist, zo zei hij. dat het resultaat van de Benelux voor de landbouw en tuinbouw onbevre digend zou zijn. Er is een belang rijke toeneming te constateren van de agrarische uitvoer op de Belgi sche markt. Wel bestaat er een reële grond tot ontevredenheid ten aanzien van het ontbreken van arbitrage, welk recht op ver zoek van de Belgische regering uit het Landbouwprotocol is ge licht. De minister zag geen kans hierin thans verandering te bren gen. Het eenzijdig vaststellen van minimumprijzen, zoals thans in België gebeurt, vond de minister, hoewel hij het niet goedkeurde, toch wel enigszins verklaarbaar gezien de wenselijkheid van be scherming van de Belgische markt. De heer Kolff. die de avond vergadering niet kon bijwonen, on: dat hii na afloop van de mid dagvergadering op het Binnenhof door een fietser werd aangereden (met een hoofdwond is hij naac ziin hotelkamer overgebracht) drong verder nog aan op beper king van de sinaasappelimport als een middel om de fruittelers in hun huidige moeilijkheden tege moet te komen. De minister voel de meer voor een ander middel: verbetering van het product en het assortiment. Op een vraag van prof. mr. Rip (A.R.) antwoordde de minis ter, dat tiidens het verblijf van Foster Dulles in ons land ook over de Amerikaanse invoerbe perkingen is gesproken. „Laten wij de nieuwe administratie de tijd gunnen om maatregelen te nemen", vroeg hii. Hij kon prof. Rip nog weinig mededelen over de onderhandelingen met Enge land in zake de export van groenten en fruit. Overeenstemming over een en ander is nog niet bereikt. De minister verklaarde voorts, dat een voorontwerp voor een nieuwe Landbouwwet practisch gereed is. Het is op het ogenblik naar de Sociaal-Economische Raad om advies. De begroting werd z.h.s. aan genomen met de aantekening, dat de beide communistische afge- hoekspel, waarop de rode defen sie geen vat scheen te krijgen. Ha..Ha.., die Zwaluwen zouden 't geluid van de nieuwe voetbal lente wel eens laten beluisteren. Tot na een kwartier de Rode Duivels de klaarblijkelijke aan- vangsmoeilijkheden te boven wa ren. Hun verdediging die tot schrik van de duizenden kijkers enige malen de op deze plaats allerminst wenselijke eigenschap pen van een zeef had vertoond, begon in het stormpje, dat de Nederlanders hadden ontketend, te groeien. Van Brandt raakte over de moeilijkheden, die Louwers en Willem van der Gijp hem hadden bezorgd, heen en aan de rechter zijde, waar Struys helemaal niet de neiging vertoonde om de Utrechtse clubmoot Luytenv.d. Bogert de vrije hand te laten, begon de aanvalskracht dei- Zwaluwen ook al te verzwakken. Midvoor C. van der Gijp (Emma) kreeg van stopper Barré (Olym- pique Charlerois) allerminst de vereiste ruimte en het Nederland se begin-offensief begon snel te verwateren. De Belgen bleken twee pijlsnelle buitenspelers als vette troef achter de hand te heb ben gehouden: Smolders (Berin gen) rechts en Rixhon van de Gentse Racing-Club links. Dit tweetal gingen het de Zwaluwen backs Steenbergen (SVV) en Klaus (Helmondia^ weldra knap lastig maken en Rixhon zond na een kleine twintig minuten een vervaarlijke kogel uit vrije posi tie af. Keeper Vrijhof (Bleierhei- de) had er danig moeite mee. Toen het Venlose werkpaard Klaassens (VVV), de enige die aan het einde slechts weinig spo ren van vermoeidheid zou tonen, met zijn lange benen royaal over de bal heenmaaide, kreeg mid voor Willems van Gantoise een vrij schietveld. Gelukkig was Vrijhof attent. Hij was dat ook, toen Smolders, na luchtig voorbij Klaus te zijn geflitst een nieuw hard schot lanceerde. De Lim burgse doelman zou nog enige malen onvervaard in het slijk moeten duiken om het leder in zijn klemmende handen te blok keren. En na een nieuw Neder lands kwartiertje waren de zaken zelfs weer quitte komen te staan. Het plaatsen mocht aan de Rode kant zuiverder zijn en de bal behandeling beter conform het boekje: de Zwaluwen hadden hun vleugels toch ook vlug ge noeg dichtbij het Belgische doel uitgeslagen. Maar na de rust Nauwelijks had 't hervattings signaal geklonken of er volgde een complete overrompeling van onze landgenoten. Straetman dreef de bal dwars door de Zwa luwen-defensie en centerde naar Willems, die uit vrije positie hard inknalde (10). Amper bekomen van die ontnuchtering, maar vaardigden geacht wensten te machteloos tegen deze herboren worden te hebben tegengestemd. Rode Duivels liet de Nederlandse De begroting voor het Land- defensie zich in de zevende mi- bouwegalisatiefonds werd even- j nuut opnieuw overtroeven bij 'n eens aanvaard. i algemene aanval. Hendriks kópte De watersnood heeft onheil en dood gebracht over Nederland, on heil en dood over mens en dier. Het verlies aan mensenlevens is het grootste verlies, dat een land kan lijden en het is daarom vanzelf sprekend daf alle publiciteitsmiddelen aan het verlies en aan de red ding van mensenlevens, in de eerste dagen na de ramp, de plaats hebben gegeven die hen toekomt. Niet alleen de mens echter werd door het wassende water met de dood bedreigd; ook het dier heeft de doodsnood gekend die de ramp over ons land heeft gebracht. Ook aan de redding van het dier heeft Nederland met man en macht gewerkt. Zo snel mogelijk zijn hulpbie denden, w.o. inspecteurs der die renbescherming en asylpersoneel naar de geteisterde gebieden ge gaan waarbij contact gelegd werd met asyls, dicht bij het noodge- bied gevestigd. Vele honderden kleine huisdieren (honden, konij- ne.n, katten, marmotten, vogels, pluimvee) werden aldaar als re sultaat van diverse expedities, uitgerust met manden, kisten en voedsel, afgeleverd, geregistreerd en vervolgens van daaruit ge deeltelijk gedistribueerd naar meer in het „achterland" ge legen dierbewaarplaatsen. In vele gevallen konden evacué's hun huisdieren mede nemen en bij zich houden. Vanzelfsprekend werd ook medewerking verleend heid brengen van grootvee, zo bij de redding en het in veilig- kwamen o.a. onder leiding van een inspecteur van Goeree-Over- flakkee 9 paarden, 25 varkens,1 veulen en een kalfje, waaronder 2 paarden, die 6 dagen in 't water hadden gestaan in goede handen. Bevorderd werd, dat bij 26 koei en en 2 paarden, die met hun de bal nog weg, maar voor de voeten van Smolders, die meteen het Ieder retourneerde, maar nu over de doellijn (20). Wat er met de Zwaluwen aan de hand was begreep niemand. Ze liepen van het kastje naar de muur, kwamen nauwelijks tot de middellijn en stelden hun tegen standers in staat de corners aan een draadje te rijgen, zoals zij het zelf een uur geleden hadden gedaan. Niemand verwonderde er zich dan ook over, dat in de elfde minuut Willems weer langs Hen driks gleed, de naast hem spur tende Steenbergen losgooide en opnieuw de bal achtër Vrijhof joeg (3—0). Met de Zwaluwen was het de finitief gedaan. Hun aanvalsac- tiviteiten, waarbij Luyten zich al thans in enige pogingen onder scheidde, waren op de vingers van één hand te tellen. Voor het overige waren alleen de Rode Duivels aanvallend en die eenzij digheid konden zelfs de chauvi nistische Gentenaren niet op prijs stellen. Er trokken dus al stoeten naar de uitgangen, toen Smolders in de 21e minuut voor de vierde keer de bal, nu onder de duike lende Vrijhof door, in het net liet zoeven. Toen Willems zes minuten voor het einde het doelpuntentotaal op een handvol bracht, was nauwelijks de helft van het oor spronkelijke publiek nog op de tribunes aanwezig. Voor het be leven voor dit Zwaluwen-drama was dit aantal overigens nog meer dan voldoende Een zwaar gewonde EMMEN Op de Dordsedijk is een bus van de garage L. uit Klazienaveen, die meisjes ver voerde naar de fabriek van Ben dien te Emmen tegen een boom gebotst. In de bus bevonden zich 36 meisjes, van wie er enkele lichte schaafwonden opliepen doch één meisje werd met een zware hersenschudding opgeno men. De bus werd vrij ernstig beschadigd. Het ongeluk is te wiiten aan de gladheid van de weg. Op de weg reed voor de bus uit een paardenwagen. waarvan de bestuurder er niet in kon slagen uit te wijken voor de bus wegens de aanwezigheid van een gladde sneeuwduin op de weg. De buschauffeur heeft toen getracht in te halen doch ook de bus werd door de gladheid uit de richting geduwd met het vermelde noodlottige gevolg. Laatste missionaris in Tientsin HONGKONG. Uit officiële Chinese bron wordt vernomen, dat te Tientsin de Nederlandse pater Henri Hermans van de Congregatie van de Lazaristen tot tien iaar gevangenisstraf is ver oordeeld op beschuldiging „van het verspreiden van ondermijnen de propaganda". Vier Franse Jezuieten ziin door dezelfde rechtbank tot gevange nisstraffen van 3 tot 5 iaar ver oordeeld. op beschuldiging van spionnage ten behoeve van de Amerikanen. Pater Hermans was de laatste Nederlandse missionaris te Tient sin. Hij is in Juni 1951 gear resteerd. BERLIJN, 17 Febr. De West- Berlijnse Vrije Democratische Partij heeft vandaag bekend ge maakt dat een vgn haar leiders sinds Vrijdag wordt vermist en dat aangenomen wordt dat hij door communistische agenten is ontvoerd. De 39-jarige Wolfgang Höher is Vrijdagavond het laatst gesigna leerd in een restaurant waar hij een vriend zou ontmoeten die verbonden is aan een Sowjet- agentschap in Oost-Berlijn. Aan genomen wordt dat hem een si garet is aangeboden waarin een bedwelmend middel was gedaan en dat hij daarna per auto naar de Sowjetzone is overgebracht. Arendskerk Japan-R'dam 16 te Khosichang: Boschfontein Adam-O. Afrika 16 te Mombasa; Friesland 17 v R'dam nr de Tyne Jagersfontein O Afrika-A'dam 17 te Southampton: Johan van Ol- denbarnevelt A'dam-Tj. Priok 17 270 m W. Colombo-Belawan: eigenaren in Stampers^at achter- Mapia 17 v Hamburg-Bremen: gebleven waren, 2000 liter drink- Sibaiak Wellington-Surabaia 17 water gedropped werd. De laat- 350 m Z.O ten O. Brisbane: ste dagen werd gewerkt volgens Zeeland 17 v Swansea-R'dam; het systeem om geen auto's vol 1 Oranje Tj. Priok-A'dam 16 v met dieren mede te nemen, doch er, indien dit mogelijk was, voor te zorgen dat de dieren ter plaat se verzorgd werden. Actie werd gevoerd om het doodschieten van achtergebleven zwervende huis dieren tegen te gaan, aangezien deze volgens mededeling van de Hoofdinspecteur voor de Volks gezondheid geen gevaar opleve ren. Vele dierenvrienden en -vriendinnen hebben zich bereid verklaard zwerfdieren te adopte ren. Opgericht werd de stichting .Dieren-Rampenfonds," giro 154, Amersfoort. Het laat zich aanzien, dat het reddingswerk nog zal moeten worden vortgezet. Hoe meer het water zakt, hoe meer kleine huis dieren op de meest afgelegen plaatsen worden ontdekt. Pt. Said-Southampton. Aalsdiik 17 v Antwerpen te Rotterdam: Amsteldi.ik New Orleans-R'dam 17 te Havana verw.: Arkeldiik 16 v Golf v Mexico te R'dam: Billiton Perz. Golf-Pac kust 16 v Manilla-Honolulu: Edam New York-R'dam p 17 Vlissingen- Antweroen: Hector 16 v Valencia n R'dam: Kota Baroe Baltimore- N Orleans 16 Kev West Gep: Laurenskerk Calcutta-R'dam p 16 Vlissingen-Antweroen: Maas haven R'dam-W. Afrika 17 te Lagos; Meliskerk Yokohama- R'dam 17 te Marseille: Rotula 16 v R'dam n Shellhaven: Sar- pedon 13 v Norfolk te Newvork: Waterland A'dam-B. Aires 17 Montevideo verw: Westerdam 16 v Newvork te R'dam: Winsurn Dakar-Hamburg 16 Kanarische Eil. gep.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7