en t F NOOR DHOLLANDS Schade watersnood groter dan aanvankelijk gedacht Zullen V.S. China gaan blokkeren? Paleis Soestdijk verwerkt stroom van giften Ir Maris geeft uitleg van herstelwer Belgisch kabinet maakt moeilijke dagen door Grote uitslaande brand Dagblad voor Allernaar lelkmachine mleeiibank ir ibieding V LKMAAR «Vreemde vondst Vele dijken zijn verzwakt 511/2 millioen in Rampenfonds W aarschuwing voor de Russen De „Piet Hein" in Joego-Slavië Enorme belan gstelling voor Koninklijk Gezin Dijkdoorbraak in België Overstromingen in Oost-Duitsland in Wilco-conservenfabriek Schade beloopt ruim 1/2 millioen j y J - v edrijfszeker. Deze eds 50 jaar en is ivraagde machine. js te bekomen bij TUIGEN Jj ALKMAAR 5{ imwwutwuuwvwwww,'. ers, die hun boekjes 'oor controle en bij ter voorkoming van alsnog te doen op RUARI e.k. pend van 10—3 uur. Het Bestuur. te huur gevraagd, Ikmaar. ireau van dit blad tze prijzen zijn 1GER dan waar k! Ziet onze prijs courant tPETTEN ap ls 24.50 is ls wol Is wol ia kwaliteit a zwaar ,s wol Is wol 37.50 49.50 59.50 75.00 95.00 TON I-PETTEN acht dessins els 8.00 110.00 125.00 els 15.00 145.00 185.00 OSLOPERS d: 70 100 120 140 cm 3.25 4.75 6.75 8.75 meter OS tPETTEN els 26.50 els 52.50 els pracht dess. 42.50 els pracht dess. 62.50 265.00 245.00 345.00 125.00 395.00 moquette Tafel- n keurcollectie, cht dessins 1.50 39.50 37.50 unieke gelegen- voor jongelui, trouwen gaanl t.m. 7 Maart. Abonnementsprijs 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Buiten God is't nergens veilig (Vondel) ïgCVlflg Donderdag 19 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12708 OP MERKWAARDIGE WIJZE heeft minister Zijlstra in de Tweede Kamer desgevraagd ge motiveerd, waarom hij de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet 1939 „gebruikt" heeft, als grondslag voor zijn maatregel om een prij- zenbeschikking voor medische specialisten (in Tilburg en Breda) uit te vaardigen. Het kan toch maar raar lopen in ons land: de minister van Economische Zaken regelt de prijzen voor een aangelegen heid, die allerduidelijkst gelegen is op het terrein van de Volks gezondheid! Maar dat daargelaten: mr van Rijckevorsel en later nota bene ook nog prof. Romme heb ben de minister hierover aan de tand gevoeld. Zij zeiden hetzelfde, wat wij hier drie weken geleden op deze plaats hebben betoogd: dit gebruik van deze wet voor dit doel geschiedt ten onrechte. En Romme voegde er aan toe: dat wordt machtsmisbruik. De wet geeft de bevoegdheid, bijzon dere maatregelen voor regeling van prijzen, tegen prijsopdrijving e.d. te nemen „in geval van oor log, oorlogsgevaar en andere bui tengewone omstandigheden". Daar heeft het conflict met de medische specialisten niets mede te maken, riep mr van Rijcke vorsel terecht nog eens uit, maar de minister hield er de volgende eigenaardige redenering op na: die buitengewone omstandighe den verklaren wel, waarom de wet werd gemaakt, maar ze zijn geen voorwaarde voor het toe passen van de wet. Dat is een kwestie van beleid van de mi nister- Van zulk een argumentatie staat men toch wel even te kij ken. Gewone mensen, geen pro fessor zijnde, hebben altijd ge leerd, dat een bepaalde wet al leen mag worden aangewend voor het doel, waarvoor ze is gemaakt, maar dergelijke eenvoudige din gen zijn professoren, die het al zo ver gebracht hebben in het niet-eenvoudige, blijkbaar alweer vergeten. Daarom was het goed, dat prof. Romme ook een professor dus, maar een die allang midden in het leven staat de heer Zijl stra even tot de orde riep, door te zeggen, dat wat hij betoogd had, hoogst gevaarlijk was Hij hoopte nog. t de minisfpi- >e- aig van dc verkeerde 'g zou terugkeren, anders ligt het gevaar van machtsmisbruik door de Staat voor de hand. Daartegen moet streng gewaakt worden. Veel strenger dan de Tweede Kamer blijkbaar inziet. Want waarom beperkte het getal dergenen, die over dit punt spra ken, zich tot twee leden van de K.V.P.-fractie? Is er in de andere fracties geen vrees voor gevaar, dat de Staat zijn macht zal mis bruiken, zoals hier toch aller duidelijkst gebleken is? In elk geval was het van mi nister Zijlstra een vreemde vondst, welke in de toepassing nog tot heerlijke kluiven voor juristen aanleiding zou kunnen geven. Want al zetelt een minis ter dan ook hoog in de zetel van zijn beleid, menende, dat dit boven de geschreven wet staat, er zijn nog altijd „rechters in Den Haag" „Nu wij een volledig overzicht hebben verkregen van de situatie in de geteister de gebieden blijkt, dat de door de storm vloed veroorzaakte schade aan dijken, be langrijk groter is dan aanvankelijk werd gedacht. De eerste berichten hebben na melijk uitsluitend melding gemaakt van tie grotere gaten. Nu is echter duidelijk ge (Van een onzer redacteuren ken zeer ernstig zijn beschadigd. Men kan rustig zeggen, dat van de dijken in dit gebied die een totale lengte hebben van 1100 km, nog slechts de helft in goede staat verkeert. Dit betekent, dat bij de herstelwerkzaamheden teleurstellingen niet zullen uitblijven, want reeds een matige storm zal verdere dijkbressen kun- worden, dat ook niet doorgebroken dij- nen veroorzaken". Deze verontrustende mededelingen werden Woensdagmiddag gedaan door ir. A. G. Maris, de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat op een persconferentie in den Haag. Ir. Maris kon niet verklaren of de schade-raming van een milliard gulden door deze nieuw- ontdekte schadepost overschreden zal worden. „Die raming is nogal ruim genomen. Niemand weet eigenlijk precies hoe men aan het bedrag van een milliard gulden is gekomen". Op deze persconferentie gaf ir. Maris verder een overzicht van dc herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden. Op St. Philipsland en Tholen baart de situatie geen bijzondere zorgen. De dijkbressen zijn hier niet diep, omdat de kleibodem tot dusverre weerstand heeft geboden aan de schuring van het water. De stroomgaten, d.w.z. de dijk bressen waardoor bij eb en vloed het water stroomt, op St. Philips land zijn geen van allen dieper dan twee meter beneden A.P. In enkele gaten heeft men reeds kistdammen gemaakt. Men hoopt ze in het begin van de volgende week bij dood tij zonder zinkers te gebruiken, te kunnen dichten. Woensdag is op St. Philipsland een grote perszuiger gearriveerd. Die zal achter de kistdammen, eerst in het Westen en dan in het Zuiden zanddammen spuiten. Aan de Zuidzijde van Tholen heeft men een groot gat met dijkstenen kunnen dichten. Ook bij Stave- nisse gaat het herstelwerk naar wens. Het grootste deel van Tho len kan nu reeds lozen. Hulpge malen nodig voor het droog leg gen, zijn besteld. Twee zandzui gers zullen hier voor de defini tieve sluiting van de gaten wor den ingezet. Zuid-Bevcland ongunstig. De situatie op Zuid-Beveland is aanmerkelijk minder gunstig. Bij Bath bevindt zich een groot gat en aangezien het verschil in wa terstand bij eb en vloed vijf me ter bedraagt, wordt de toestand hier steeds critieker. Een directe aanval op deze bres, waardoor het water met een snelheid van vijf meter per seconde stroomt, is kansloos. Daarom zal men begin nen met de achter de bres gele gen vloedkom van ongeveer 1200 ha. te verkleinen. WASHINGTON, 18 Febr. (A.P.) Dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft vandaag verklaard, dat het departement van Buiten landse'Zaken op het ogenblik een diepgaande studie maakt van een eventueel optreden een marine blokkade b.v. ten einde de stroom strategisch belangrijke goederen naar communistisch China in te dammen. Dulles heeft deze verklaring op een persconferentie afgelegd. Gisteren nog heeft Eisenhower verklaard persoonlijk geen blok kade of embargo te overwegen. Hij zinspeelde er toen echter op, dat departementen zijner regering Ruim een millioen van Ned. Herv. Kerken De collecte in de Ned. Her vormde kerken in ons land ten bate van het Nationaal Rampen fonds heeft tot dusver in 900 gemeente een bedrag opgeleverd van f 1.006.140.29. hiervan een studie maakten. Dulles verklaarde, dat het de partement van Buitenlandse Za ken alle mogelijke acties bestu deert op practische en militaire uitvoerbaarheid en de mate, waar in de Amerikaanse bondgenoten er door in moeilijkheden gebracht worden. VERKEERSMINISTERS WERDEN HET EENS Minister Algera heeft medege deeld, dat de ministers van Ver keer van de Schumanlanden, Oos tenrijk en Zwitserland het eens zijn geworden over een aantal richtlijnen, die bij hun nationaal beleid in acht worden genomen, om te komen tot Europese samen werking. Er komt standaardisatie van materieel en electrificatie. Aan de spoorwegen is steun toe gezegd voor een streven naar unificatie van tarieven. De Frans- Duitse „Pool" van goederenwa gons zal worden uitgebreid. En een gemeenschappelijk exploita- liesystcem wordt bestudeerd. Dit werk „het is een zeer precaire geschiedenis", zo zei ir. Maris wordt in het begin van de volgende week uitgevoerd door duizend a twee duizend militai ren. Zij zullen met behulp van 300.000 zandzakken en draglines 800 a 100 ha. afsnijden van de vloedkom door er dwars doorheen een twee meter hoge en 1.800 meter lange kade aan te leggen. Eerst dan zal men aan 't gat zelf kunnen beginnen. Bij Kruiningen, rheer naar het-Westen toe, bevin den zich drie grote gaten, met het dichten van deze bressen zij zijn 4 en 17 meter diep zal zo spoedig mogelijk worden be gonnen omdat het voor het ver keer zo belangrijke veer van Kruiningen dan weer in gebruik kan worden genomen. De aanleg steiger van dit veer zal men op nieuw moeten bouwen. N oord-Beveland. Op Noord-Beveland zijn niet zulke grote gaten. Het zorgenkind hier is de zeer verzwakte dijk aan de Zuidzijde van het eiland. Ten Oosten van Kortgene moet prae- tisch een nieuwe dijk worden aan gelegd. De dijken rond Walcheren zijn geheel dicht. Volgende week kan de verbinding tussen Middel burg en Goes weer functionneren. Schouwen en Duiveland is er het ergste aan toe. Het eiland zelf ligt diep. Er zijn geen tussenkerin- gen op het eiland zelf waardoor het al heel moeilijk wordt de vloedkommen achter de bressen te beperken. Dc :rstelwerkzaam- heden zullen hier worden ingezet met de aanleg van een hoge dijk van Noord naar Zuid, tussen Zie- rikzee en Brouwershaven. Deze dijk zal he* 'land in twee delen splitsen, die dan onafhankelijk van elkaar bewerkt kunnen wor den. Prioriteit zal de haven van Zierikzee krijgen omdat deze ha ven als uitgangspunt moet dienen bij de drooglegging van het eiland. Een grote baggermolen is reeds begonnen met de aanleg van een werkhaven. Een tweede werkha- ven zal bij Schelphoek worden aangelegd. (Zie vervolg pag. 5.) 's-GRAVENHAGE. Het Na tionale Rampenfonds had gister avond in totaal 51,5 millioen gul den binnengekregen. De positie van W.-Berlijn BERLIJN, 18 Febr. (A.P.). De Amerikaanse Hoge Commissa ris James B. Conant heeft van avond via de Amerikaanse radio in West-Duitsland „Rias" een be roep gedaan op de Duitsers in de Russische zone „stevig stand te houden" omdat een verenigd, vrij Duitsland de één of andere dag tot stand gebracht zal worden. Terzelfdertijd waarschuwde hij de Russen er voor dat de Ameri kanen en hun geallieerden niet zullen laten sollen met hun rech ten in het omsingelde, afgesneden Berlijn. (Van onze correspondent) BRUSSEL, 18 Febr. (Tel.). Het kabinet van Houttc maakt moeilijke dagen door. De beroe ring over het verblijf van Koning Boudewijn aan de Rivièra is nog verre van geluwd of daar ver klaart dc conservatieve vleugel van de C.V.P. de oorlog aan een plan van de regering om de be lasting op de inkomsten voor de duur van één jaar met vijf pro cent te verhogen tot dekking van de stormschade aan de dijken. Reeds twee Kamerleden hebben formeel verklaard deze inkom stenbelasting niet te zullen goed keuren. Een tiental anderen aar zelden met hun beslissing maar zijn toch niet erg enthousiast over deze belasting. De regeringsmeerderheid in de Kamer, die 108 leden telt tegen 104 van de oppositie komt daar door in het gedrang. Eerder heb ben de conservatieven ook verzet geboden tegen de benzine-belas- ting, maar toen kon de regering hun tegenstand toch overwinnen. Ditmaal zal-zoiets moeilijker gaan, TIEN MILLE VERDUISTERD Het Haagse Gerechtshof heeft de boekhouder A. van S. uit den Haag. veroordeeld tot een iaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie iaar. Van S. was in dienst geweest van de firma Groenewegen op Rozen burg. In de tiid van een iaar had hii daar meer dan f 10.000 verduisterd en dit geld gespen deerd aan dure borrels, sigaren, taxi's enz. De rechtbank had van omdat een delegatie van de C.V.P. bij de premier geweest is en uit naam van 32 leden bezwaar heeft geuit tegen de ontworpen belas ting. De regering heeft voor het her stel van de dijken-een schade aan openbare bezittingen van 1,3 mil liard franc nodig, maar de delega tie oordeelt het beter dit bedrag bijeen te zoeken door middel van leningen of bezuiniging op andere punten of door wijziging van het programma van openbare werken. De delegaties eisen ook met klem onmiddellijke afschaffing van de uitvoerbelasting en in de toekomst ook van de heffing op de uitvoer, die 3,7 milliard per jaar opbrengt. De ijstoestand op het IJsclmeer Volgens de Nederlandse ijsbe- richtendienst was de ijstoestand o het IJselmeer gistermiddag om 15 uur als volgt. op het IJselmeer gistermiddag om het afnemen. Lemmer had nog zwaar drijfijf in geulen voor de Prinses Margrietsluis en de haven van Lemmer. Den Oever, Korn- werderzand, Muiden en Urk, Har derwijk en Nijkerk meldden mid- zwaar drijfijs in geulen voor de stations werd gemeld licht drijfijs tot licht vast ijs. Minister Algera zal 31e R.A.I.-tentoonsteling openen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal op Vrijdag 27 Februari a.s. de 31ste R.A.I. tentoonstelling van motor rijwielen, bromfietsen, rijwielen en onderdelen in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam openen. De tentoonstelling zal tot en met S. tot eenzelfde straf veroordeeld Zondag 8 Maart as. geopend zijn. ONTVANGST OP PALEIS SOESTDIJK. de commandanten van de buitenlandse leger door de watersnood getroffen gebieden, ten rij: Brigade-generaal R. R. Hendrix, comman Koningin Juliana; Kol. Ch. L. L. Robert, de genietroepen; Z. K. H. Prins Bernhard; Lt.- Engelse eenheid; Lt.-Kol. P, L. Baetsle, com bataljon en Lt. Gen. der Art. D. C. Buurman Gistermorgen heeft H. M. Koningin Juliana eenheden, die hulp hebben verleend in de paleize Soestdijk ontvangen. V.l.n.r. voorste der American Relief Organization; H. M. commandant van het lste Regiment Franse Kol. P. E. Wood, de commandant van de mandant van het Belgische 8ste constructie van Vreeden. Kleine bedragen vaak, zoals 100 francs van een weduwe uit Frankrijk, die dit bedrag van haar zeer kleine pensioen af stond, giften ook van grotere om vang zoals een cheque van 10.000 lire uit Italië en 5.000 dollar van een Amerikaan. Alle worden doorgezonden naar het Nationaal Rampenfonds. Overweldigend is de belang stelling die de Koninklijke fami lie in deze dagen uit het buiten land ontvangt. Men stuurt naar „de Koningin der Nederlanden." Binnenlandse steun. Velsen zal een aak ter beschik king stellen en inrichten als lo- gies-schip voor 60 grondwerkers. Vlaardingen heeft thans 'n kwart millioen bijeen. Amsterdam zal hulp verlenen aan Schouwen en Duiveland. De gemeente Rheden stelt f 50.000 beschikbaar. In Nw. Guinea is thans f 100.000 bijeen. Een paar duizend Amsterdam se vrouwen zullen kledingstuk ken breien. Uit het buitenland. Het Ierse parlement heeft be sloten f260.000 te geven (26.000 p. st.) Het Indiase Rode Kruis heeft f 4000 overgemaakt. Ambte naren van de O.E.E.S. hebben 900.000 frs. bijeen gehaald. Uit 't Zweedse stadje Halmstad komen opnieuw matrassen en lakens. Uit Brunswijk zijn gisteren goe deren aangekomen. De bevolking van Tanger die voor 90 pet. arm- BELGRADO, 18 Febr. (Reuter en A.P.). De Nederlandse tor- pedobootjager „Piet Hein" is Woensdag in de aan de Adria- tische Zee gelegen Zuid-Slavische haven Split aangekomen. De „Piet Hein" is het eerste Neder landse oorlogsschip, dat na de oorlog een bezoek aan Zuid-Sla- vië brengt. De opvarenden van de „Piet Hein", in totaal 245 koppen, zul len inrichtingen der Joegoslavi sche marine bezoeken en een voorstelling van de Zuidslavische Opera en door de burgers van Split georganiseerde ontvangsten bijwonen. De Nederlandse gezant te Bel grado, ir. Ch. M. Dozy, was bij de aankomst aanwezig. lastig is offerde f 35.000. De aan biedingen komen nog steeds da gelijks bij het ministerie van buitenlandse zakon binnen. Dierenrampenfonds. Voor het dierenrampenfonds is reeds een bedrag van f 30.000 bij een. Het fonds zal dienen voor in de toekomst op te richten dieren transportcolonnes. Het is niet de bedoeling het eigenlijke rampen fonds, dat zich uitsluitend in de persoonlijke sector beweegt te doorkruisen. Koninklijk Paar ontving buitenlandse militairen H.M. de Koningin en Prins Bernhard hebben gistermorgen op het Paleis Soestdijk gasten ontvangen van de buitenlandse onderdelen, die hulp hebben ver leend bij de watersnoodramp. De Koningin heeft elk der bevelvoe rende officieren persoonlijk be dankt en haar waardering uit gesproken voor het werk dat zij 'hier hebben verricht. Luitenant Generaal Buurman van Vreeden woonde de ontvangst bij. Prinses Marijke ontving gistermorgen uit de V.S. een verjaardagskaartje van een Amerikaans meisje, dat even oud als zij is en waarin een dollar gevouwen was. „Wilt U dit bestemmen voor de watersnood in Nederland?" was er bij geschreven. Zo komen er dagelijks tientallen brieven op Soestdijk gericht aan de Koningin, met giften voor de ramp. ANTWERPEN, 18 Febr. (AFP). Tussen de Belgische plaatsen Temsche en Bornem is Dinsdag avond de Scheldedijk over een grote lengte onder de druk van het water bezweken. De zakken zand, waarmee de dijk hier versterkt was, werden meegesleurd en het nabijgelegen Weert moest worden ontruimd. In de gemeente Callo, die bij de overstromingen van de eerste Februari werd getroffen, staat nog steeds anderhalve meter wa ter. BERLIJN, 18 Febr. (Reuter). Verscheidene Oost-Duitse rivieren zijn buiten haar oevers getreden. Blijkens te Berlijn ontvangen be richten staan langs de Elbe, Oder, Werra, Pleisse en Neisse grote stukken land onder water. Verscheidene dorpen in het dal van de Werra in Thüringen en in het gebied van Leipzig zijn over stroomd. Premier Grotewohl heeft Woens dag een beroep gedaan op de be volking om te helpen bij het be strijden der overstromingen. (Van onze verslaggever) WARFFUM. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond een felle uitslaande brand uitge broken in een ruim 30 meter lan ge emballage-loods van de Wilco- conservenfabriek te Warffum. De brand werd ontdekt omstreeks kwart over negen door de passe rende arbeider E. Steifhoorn. Naast de bedrijfsbrandweer na men dc brandweren van Baflo en Usquert aan het blussingswerk deel. Duizen'den liters water werden in de ziedende vuurzee geworpen. Dank zij de samenwerking van deze corpsen kon het overslaan van het vuur naar het fabrieks complex worden voorkomen. Evenwel ging de emballage-loods met een vrij kostbare inhoud in de vlammen op. Het blussingswerk nam vele uren in beslag en nog vanmorgen was men met de na blussing bezig. In de emballageloods bevonden zich naast grote hoeveelheden ver pakkingsmateriaal een grote par tij gedroogde uien, 250.000 potten tomatensap, 250.000 potten kersen op sap, en verschillende andere geconserveerde groenten. Verzeke ring dekt de schade, die op ruim een half millioen gulden wordt geschat. ZES PULLOVERS KAMPEN Helaas zijn niet alle arbeiders brandschoon van de hulp die zij in het rampgebied hebben geboden teruggekomen. De Kamper arbeider M. L. werd door de politie aangehouden. Hij had zes pullovers en twee truien aan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1