Enorm kwantum goederen bijeen NOORDHOLLANDS Dijk bij St Annaland gistermiddag gedicht Voor slachtoffers watersnood De uitkeringen worden in 1953 niet uitbetaald Groninger kustvaarder Met Regering wordt overleg gepleegd over het overschot Dagblad voor Allernaar en omgeving Na drie dagen en nachten van inspannende arbeid bij Bergen aan Zee gestrand Omgeslagen schip bij Haguesmid? De „Lark" nog steeds vermist Nieuwe Britse atoomwapenen 55 Millioen in Rampenfonds Dg stand van het Ram penfonds bedroeg gister avond 55 millioen gulden. Minister Beyen bij Bidault Verzekering van watersnood 250.000 zakken waren er nodig Ernstige droogte in Brazilië Treinbotsing nabij Parijs ST WILLIBRORD KOMT BIJ RUCPHEN Manoeuvres in Middellandse Zee Britse treiler vergaan „Het totaal van de goederen dat aanwezig is, is dermate groot, dat ook wanneer na heel scherpe sortering alle evacué's geholpen zullen zijn, er nog zoveel over is, dat het hoofdbestuur van het Rode Kruis eerst overleg met de Regering wil plegen alvorens er een bestemming aan te geven". Dit werd ons gistermiddag door de ten deze samenwerkende instanties medegedeeld. De ministerraad, aldus onze zegslieden, heeft al goed gevon den, dat alles wat tot de lompen gerekend kan worden, ten bate van de slachtoffers wordt ver- kocht. Het sorteren van het buitenge woon grote overschot zal straks door beroepsmensen moeten ge schieden. Die goederen liggen nog her en der in het land verspreid, maar er wordt nu naar centrali satie gestreefd, ook al om totnu- toe in beslag genomen ruimten weer aan haar oorspronkelijke be stemming terug te geven. Teneinde deze centralisatie te bewerkstelligen, zal men begin nen voor zoveel mogelijk de goe deren te verschepen naar de vroegere van Vollenhovenbrouwe- rij te Amsterdam. Maar niet alles kan daarheen, want, zo werd ons verzekerd, er zouden vijfvouden van de daar aanwezige ruimte nodig zijn om alles behoorlijk te kunnen opslaan. Voor de expeditie van deze goederen zorgen arbeiders van de haven arbeidsreserve te Rotter dam, op basis van vrijwilligheid. OSLO, 20 Febr. (Reuter). Een bewoonster van het eiland Kvitsoey bij Stavanger heeft van daag aan het blad „Stavangeren" verteld, een gesprek, dat twee Deense kapiteins per radio met elkaar voerden, te hebben afge luisterd. Een hunner, aldus de vrouw, had verteld bij Haugesund in Noorwegen een omgeslagen schip te hebben gezien, dat naar de vorm te oordelen, wel van Neder landse nationaliteit zou kunnen zijn. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend en berichten als het bovengenoemde hebben de Noorse autoriteiten nog niet eerder be reikt. Als het weer het toelaat zullen vandaag vliegtuigen op onderzoek uitgaan. Ook in het buitenland liggen nog pakhuizen vol, mede omdat de goederen in Nederland niet meer geborgen kunnen worden en ook niet meer nodig zijn. Daar om is aan het buitenland verzocht in ieder geval geen gedragen kle ding meer te sturen. Verscheidene landen zullen er in verband met het deviezenvraagstuk voorts de voorkeur aan geven, om hetgeen aan geld is bijeengebracht in het eigen land eerst in goederen van bepaalde aard om te zetten en er dus schenkingen in natura van te maken. Waarschijnlijk zal het In ternationale Rode Kruis in dit verband de totalisator worden. DE VERDEDIGING VAN FORMOSA TAIPEH, 20'Febr. (Reuter). De Chinese nationalistischë eer ste minister Tsjen Tsjeng heeft volgens een bericht van het natio nalistische nieuwsagentschap aan gedrongen op versterking van de 35 eilanden, die de Chinese na tionalisten voor de kust van het Chinese vasteland in handen heb ben. De eilanden vormden een na tuurlijke afscherming van For mosa en waren te gebruiken als vooruitgeschoven bases voor een nationalistische tegenaanval. Het Nederlandse m.s. „Lark", waarvan wij gisteren berichtten dat het al sinds 10 Februari wordt vermist in het Skaegerrak, is nog niet gevonden. Thans is aan alle schepen verzocht, nieuws over het schip door te geven aan radio Scheveningen. Aartsbisschop van Taijoean uit China gewezen HONGKONG, 20 Febr. (Reuter) De aartsbisschop van Taijoean (Noord-China), mgr. Domenieo Luca Capozi, die uit China gewe zen is, is aan boord van een Brits vaartuig te Hongkong aangeko men. Aan boord bevonden zich 58 passagiers, onder wie vijf Italiaan se geestelijken en een klooster zuster, die tegelijk met de aarts bisschop uitgewezenwaren. LONDEN 20 Febr. (Reuter) De „Daily Herald" meldt dat Groot-Brittannië, na de proefne mingen op het nabij Australië gelegen eiland Monte Bello, vier nieuwe soorten atoomwapens tot ontwikkeling heeft gebracht, na melijk: raketten, in de kop waarvan een atoomlading is aan gebracht en die, na afgevuurd te zijn, een snelheid van ongeveer vijf duizend kilometer per uur bereiken; door atoomkracht voortbewo gen torpedo's, waarmede onder zeeboten, oppervlakte - oorlogs schepen en vliegtuigen zullen worden uitgerust; atoomgranaten, die mogelijk geheel anders zullen uitvallen dan het type, waaraan de Ver enigde Staten werken; atoombommen, uit te werpen door zeer snel vliegende, over lange afstand opererende straal jagers, die door middel van radar en televisie naar hun doelen zul len worden geleid. f 200.000 voor watersnood PARIJS, 20 Febr. (D.P.A.). De Franse minister van Buiten landse Zaken Bidault, heeft Vrij dag op de Quai d'Orsay een maal tijd aangeboden aan zijn Neder landse ambtgenoot mr. Beyen, wie hij een chèque van meer dan 20 millioen frank (ruim 200.000 gul den) aanbood voor de slachtoffers van de overstromingsramp. Dit is het eerste deel van het geen het Franse volk als hulp voor Nederland bijeen heeft ge bracht. Tevoren hadden de ministers uitvoerig van gedachten gewis seld over de conferentie van de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de Kolen- en Staalge meenschap (K.S.G,) en de Euro pese verdedigingsgemeenschap. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen moet het niet waarschijnlijk worden geacht, dat de verzekeringsmaatschappij en, bij wie gedupeerden uit de noodgebieden zich hebben verze kerd, dit jaar nog over zullen gaan tot volledige uitbetaling van alle verschuldigde schade-uitke ringen. Wel zullen er in de mees te gevallen naar rato van de grootte der verzekeringen voor schotten worden uitgekeerd. De niet-onmiddellijke uitkering is het gevolg van het feit, dat de schade op het ogenblik nog niet volledig kan worden overzien. Men zou op het ogenblik wel een bepaald schade-bedrag kunnen vaststellen, als b.v. blijkt, dat een in het water gelegen huis nog overeind staat, maar dat wordt niet juist geacht, omdat door door de gevolgen van eb en vloed stromingen verdere schade te weeg gebracht kan worden. Daar om zullen de meeste verzekerings maatschappijen met het vaststel len van de schade wachten tot het land geheel droog gevallen en alle gevolgen van de waters nood overzien kunnen worden. De grootste bedragen zullen worden uitgekeerd door de „Ne derlanden van 1845", aangezien deze verzekeringsmaatschappij in zijn polisvoorwaarden 100 pet vergoeding garandeert. Met deze uitkeringen zullen alleen in Zuid- Holland al enkele millioenen ge moeid zijn. Een totaal overzicht van de uit te keren bedragen is nog niet bekend. De maatschappij herverzekerd voor deze waters- noodschade. ZONDAGSWET ,o?® °ude Zondagswet is van iBlö! Geen wonder, dat ieder een haar verouderd vindt. Er is nu weer een ontwerp van minister Beel, voor een nieuwe wet. Dit komt eerstdaags in het parlement aan de orde. Wat de betekenis van een en ander is, kan men lezen in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Zaterdag 21 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12710 EVACUEETJES TE GAST OP SOEST DIJK A t Geëvacueerde kinde ren van de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee die zijn ondergebracht in Soest en in Baarn, waren gisteren de gas ten op het Paleis Soestdijk, waar zij een voorstelling met de poppenkast bijwoon den. In de pauze wer den de kinderen ont haald op lekkernijen, welke door H. M. de Koningin en de Prin sessen werden uitge reikt. De bovenste foto toont, dat Prinses Ma rijke zich de limonade best laat smaken. Op de onderste afbeelding gaat de Koninklijke Gastvrouw met de schaal rond. „Nu is het dan toch gelukt, het gat is dicht", juichte de St Annalandse jeugd gisteravond elkaar toe. „Het gat is dicht", riepen de vrouwen, wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp, een bewijs, dat alles en allen met dit grote werk meeleven. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na vier uur hielden de zand zakken het in de laatste meter die tussen de twee dammen nog open lag. Dat was het begin van deze afsluiting, die van de ongeveer achthonderd dijkwerkers uit St. Annaland, Oud-Vossemeer, Tholen en Poortvliet, van deskundigen en opzichters, de laatste drie dagen en nachten het uiterste had ge vergd. Het is ook niet eenvoudig, om een zestig meter breed zee gat met sterke stroom zonder groot materiaal, alleen maar met mankracht, met klei en zakken te dichten. Maar de dijk is daar dicht. De vloed komt nu opzetten en men moet nog even aanzien, of het laatste aangebrachte stuk van deze kronkelende dam deze eer ste vloed zal weerstaan. Men ging er daarom door met het werk, ook in de afgelopen nacht. Een machtige strijd is geleverd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige be scherming, maar dan toch al weer een bescherming. Ruim 250.000 zakken vormen de dam, die het water nu tegenhoudt. De dijkwerkers sjouwen nog voort, rij aan rij, ondanks de uit putting nu weer iets veerkrachti ger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „de dijk is daar dicht". De vloed komt op. Aan de ene kant van de dam stuwt het water er tegen, aan de andere kant is er nog de druk van het water in de polder. Als een symbool van de aangerichte verwoesting liggen in die polder de grote stukken van het weggeslagen dijkgedeelte, maar als symbool van de onge broken weerstand van de Thoolse mensen ligt daar ook de dam, de dam, die het weggeslagen dijk gedeelte nu vervangt. President Eisenhower over Rassenhaat NEW YORK, 20 Febr. (A.F.P.). In een boodschap aan de „alge mene vergadering van Ameri kaanse christenen" heeft president Eisenhower het volgende gezegd: „Discriminatie en haat op grond van ras en godsdienst zijn daden van geestelijk verraad". RIO DE JANEIRO, 20 Febr. (Reuter). Het Noord-Oosten van Brazilië wordt geteisterd door droogte, die de ergste is sinds vele jaren. Landarbeiders in de zwaarst getroffen gebieden trek ken naar andere provincies, die nauwelijks de eigen bevolking een behoorlijk bestaan kunnen verschaffen. PARIJS, 20 Febr. (Reuter). Bij het station Asnieres, een Wes telijke voorstad van Parijs, zijn Vrijdag twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Drie perso nen werden naar een ziekenhuis vervoerd en 60 licht gewond. Het verkeer werd spoedig hervat. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft giste ren z.h.s. haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen tussen de gemeenten Rucphen, Hoeven en Etten en Leur. Deze wijziging heeft tot gevolg, dat het kerkdorp St. Willibrord, dat totnutoe tot de bovengenoemde drie gemeenten behoort, straks geheel in de ge meente Rucphen zal komen te liggen. Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. NAPELS, 20 Febr.- (A.P.). Half Maart zullen in de Middel landse Zee grote gecombineerde zee- en luchtmanoeuvres gehou den worden. Aan de operatie „Rendezvous" zullen honderden schepen van Gibraltar tot Kreta meedoen. Het doel van de oefening is de bescherming van de geallieerde scheepvaart en de geallieerde ver bindingen in de Middellandse Zee. Aan de luchtoefening „Nieuwe maan" zullen vliegtuigen van Frankrijk, Groot Brittannië en de Amerikaanse zesde vloot deel nemen. (Van onze verslaggever) ALKMAAR, 20 Febr. Van morgen is de Groninger kustvaar der Barracuda, die met een la ding metaal op weg was van Gro ningen naar Antwerpen, tussen de banken geraakt nabij Paal 32 (ten Noorden van Bergen aan Zee) en gestrand. Het schip is later losgekomen, doch tegen de middag opnieuw aan de grond gelopen, ditmaal tussen de eerste en tweede bank nabij Paal 35: 2 km ten Zuiden van Bergen aan Zee en 7 km ten Noorden van Egmond aan Zee. en is naar de thuishaven terug gekeerd. De reddingboot van Eg- mond aan Zee, de „President Steijn" volbracht de tocht on der commando van schipper C. van Pel met een bemanning van vijf personen echter wel. De boot bleef op last van de heer de Booy, directeur van de N.Z.H.R.M. in de buurt. De bemanning van de Barracuda was nog aan boord. Vanavond omstreeks kwart over 10 is het schip door de sleepboten „Nestor" en „Hector" losgesleept. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is een mo torsloep van een der sleepboten met 3 man aan boord die probeer den een tros uit te brengen, door overslaande zeeën onder water ge lopen, zodat de bemanning door „President Steijn" gered moest worden. CAMPELTOWN, Schotland, 20 Febr. (A.P.). De Britse treiler Richard Crofts is vandaag bij de Hebriden gezonken. Gevreesd wordt, dat negen van de 12 op varenden om het leven zijn ge komen. Twee werden van een vlot ge red met een reddingsbroek en de derde zwom 4 km door de woe lige zee naar de kust. De kapitein heeft ook geprobeerd zwemmend de kust te bereiken, maar heeft deze niet gehaald. Het schip, dat 's morgens reeds mistsignalen had gegeven, raakte veel te dicht op de wal. Na de eerste stranding kwam het schip, dat eigendom van kapitein-reder L. Vogelzang uit Groningen is, terecht op een betonnen plaat te genover het Duitse bunkercom plex. De kustvaarder kon niet door sleepboten bereikt worden, dat ondervond de „Nestor". De red dingboot „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden, die was uitgevaren, kon het gestrande schip niet be reiken door de lage waterstand

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1