Watersnood zet financieel program op losse schroeven RAADSVERKIEZINGEN in rampgebied uitstellen WÊÊÉ i Wetsontwerp opent de mogelijkheid A f treden van V. S.'-ambassadeur Nederlandse Canadezen helpen s-Gra Dagblad voor Allernaar en omgeving Yon Rundstedt overleden Er ligt weer een De minister had griep De geld lening Bijna 60 miilioen in Rampenfonds Minister v. d. Kieft stelde Eerste Kamer teleur Geteisterd Helgoland herrijst a raison van 60 miilioen mark Bezorgdheid in Indonesië De mijnenvelden voor onze kust NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.4* per fazsjgë week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familiebericbten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 R 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schageti. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 STADSEDITIES Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) Woensdag 25 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12713 VERLEDEN WEEK hebben wij de vraag gesteld, waarom niet aanstonds door de Regering een geldlening ten behoeve van de watersnoodramp werd uitgeschre ven en waarom dit punt vrijwel geheel op de achtergrond is ge bleven bij de debatten over de watersnood in de Tweede Kamer. Thans heeft het Ministerie van Financiën bekend gemaakt, dat een geldlening van 200 miilioen gulden wordt uitgeschreven, maar uit niets blijkt, dat deze lening voor dit doel wordt uitgeschre ven. Ten eerste heeft de minister, in een interview met een week blad, al eerder te kennen gege ven, dat onderhandelingen over een lening gaande waren, maar dat deze uitsluitend op zakelijk niveau zou worden uitgegeven niet met te lage, en niet met te hoge rente. Het zou een test wor den, om te zien hoe „de markt" op de geldaanvrage zou reageren. Dat zal best in orde komen, is ook de algemene verwachting in deskundige en min of meer be langhebbende kringen. De rente is een kwart procent hoger dan bij de vorige lening, ook van 200 miilioen tegen een kwart pro cent minder, een lening, die toen feitelijk mislukt moest heten, zo dat het „rente-gamma" kort daar op werd gewijzigd.... In feite heeft deze lening dus niets met de wens, om voor de leniging van de financiële gevol gen van de watersnoodramp, waarbij ook aan deelneming van het buitenland kon worden ge dacht, te maken. En toch blijft de vraag urgent, of niet van de bestaande bijzondere sfeer in het buitenland gebruik gemaakt mag worden, om op verantwoorde voorwaarden deelneming in een ramplening van die zijde moge lijk te maken. Temeer, waar reeds de opmer king is gehoord en dat wel van het allerhoogste niveau! dat de directe hulp van het bui tenland dermate omvangrijke vormen aanneemt, dat gevreesd wordt voor verstoring van de economie in ons land, als deze enorme voorraad goederen zonder meer dadelijk over ons land „werd losgelaten".... Men is dan ook in de hoogste kringen der Regering, van het Rampenfonds en van de Interna tionale Hulpverlening, van oor deel, dat die omvangrijke hulp uit het buitenland moet worden toegepast als een hulp op lange termijn, wat dan immers met een geldlening in internationaal ka der ook het geval zou zijn. In elk geval kan wel worden aangenomen, zo meent men ook in leidende financiële kringen, dat op de korte duur wederom een lening aan de markt zal ver schijnen, een grote of twee van nog weer kleinere omvang, waar bij wij wel excuus vragen voor de mening, dat twee leningen van bijv. 200 miilioen maar kleine zouden zijnMaar er moet na tuurlijk op het doel worden gelet en voorshands laat de blijkbaar zeer gunstige kaspositie van het Rijk wel toe, de voor-de-voet liggende uitgaven direct te beta len. Intussen hebben wij ook ergens gelezen, dat, behalve de be schikbare middelen uit 's Rijks kas, ook „andere maatregelen" zullen kunnen meehelpen, om de directe financiële behoeften in verband met de ramp, te lenigen. Dit houdt weer verband met de vraag, in hoeverre de Regering, in het bijzonder de Minister van Financiën, van mening is, dat be paalde voorgenomen plannen voor belastingverlichting e.d. nu nog doorgang zullen kunnen vinden. Wij wachten even af, wat de mi nister daarop zal gaan zeggen, nu de begroting van Financiën in de Senaat aan de orde is. 's-GRAVENHAGE, 24 Febr. In het Nationaal Rampenfonds is tot vanavond een bedrag gestort van 59.7 miilioen gulden. Gister avond was de stand 58.8 miilioen. -™~ -4: *7' Mi i M Voor de eerste maal na de noodlottige aanvaring met de „Willem Ruys" in de Rode Zee is de „Oranje", die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging, weer in Nederland aangekomen. De „Oranje" in de sluizen te Umuiden. (Van onze parlementaire redacteur) 's-GRAVENHAGE, 24 Febr. Zowel mr. Teulings (K.V.P.) als prof. Molenaar (V.V.D.) oordeelden van avond met „onbevredigend" over het antwoord dat mi nister v. d. Kieft heeft gegeven op de vragen uit de Eerste Kamer n.a.v. de begroting van financiën. Bovendien keurden zij het af, dat de minister voortijdige mededelin gen had gedaan aan een periodiek. Ten aanzien van de werkgele- genheidspolitiek had minister Van. de Kieft gezegd, dat het scheppen van blijvende werkge legenheid ieder jaar komen er opnieuw 50.000 nieuwe ar beidskrachten op de arbeids markt voorop moet staan. De uitvoering van openbare wer ken dient een aanvulling te zijn vooral gericht op de bestrijding van de conjuncturele werkloos heid. Aan openbare werken, zal voorlopig 62 miilioen van de aangevraagde 90 miilioen wor den besteed. Over de besteding van het overige deel moet de regering zich nog eens beraden in verband met de watersnood. Belastingverlaging kan een mid del z:>.i tot intensivering van de industrialisatie men mag 'er ech ter niet het onmogelijke van. verwachten waarschuwde de minister. Toch zal dit middel geprobeerd moeten worden al kan niemand de uitslag van de te nemep fiscale maatregelen voorspellen. Minister v. d. Kieft verklaar de voorts nog, dat de regering vóór de watersnood had over wogen 50 miilioen beschikbaar te stellen voor het vervroegd af lossen van de oorlogsschade, voornameliik voor het herstel van bedrijfspanden. Wat er van. dit industrialisatie-bevorderende plan kan komen nu de waters nood grote offer? vraagt, is op het ogenblik nog" in overweging. Ook de door de regering voor genomen fiscale maatregelen zijn door de watersnood weer op de .helling gekomen. Hoe deze maatregelen er uiteindelijk uit zullen zien. de minister kon het HELGOLAND, 24 Febr. Een jaar geleden, toen de En gelsen heen gingen, werd de zwart-rood-gouden vlag van de West-Duitse bondsrepubliek boven het door bommen ge teisterde Noordzee-eiland Hel goland gehesen. Thans gonst het eiland, dat zeven jaar lang als oefenterrein voor geallieer de bombardementen gebruikt is, weer van de activiteit. Op Helgoland, waar een van Duitslands grootste na-oorlogse herstelprojecten uitgevoerd wordt, zijn in twaalf maanden tijds 2.500.000 kubieke meter aarde en puin weggeruimd. Ongeveer 260 arbeiders en mijndeskundigen zijn bezig met het schoonmaken van de haven, het herstel van de straten en de verbouwing van de reusachtige luohtdoelge- schuttoren tot vuurtoren. Thans liggen in de haven 100 vissersboten voor anker. Ruim 1000 onontplofte geal lieerde bommen zijn onscha delijk gemaakt en de bordjes „gevaarlijk - onontplofte bom" die overal geplaatst waren, zijn verdwenen. Tot dusver zijn 3.000.000 mark in het project gestoken en de autoriteiten taxeren, dat er 60.000.000 mark voor nodig zijn om van Helgoland dat gene te maken wat het eens was een prachtig vacantie- oord en een paradijs voor kreeften vissers. De lidtekens van de oorlog zijn er nog vele, maar de auto riteiten denken, dat het her stel over vier jaar voltooid zal zijn. nog niet vertellen. Wel verze kerde hij opnieuw, dat de nieu we fiscale voorzieningen gericht zullen zijn op de bevordering van industrie en werkgelegenheid en tevens zullen dienen als com pensatie voor de mogelijke huurverhoging. De staatssecre taris lichtte toch nog een tipje van de sluier op. die over het nieuwe betalingsplan, ligt: De regeling inzake vervroeg de afschri.jvin.gen die eind vorig laar is afgelopen, zal in het nieuwe plan worden opgenomen en voor de belastingplichtigen niet minder gunstig zijn dan de oude regeling. Minister v. d. Kieft vertelde ook nog iets over de financiering van de rampschade. Voor het gebruik van 200 miilioen uit de tegenwaardegelden die door Amerika ter beschikking zijn ge steld. voelt de regering voorals nog niets. In verband met het gevaar van inflatie geeft men de voorkeur aan liisglopende lenin gen, zoals die van 200 miilioen, die onlangs is uitgeschreven. Indien de liouide middelen van het bedrijfsleven het moge lijk maken zal,, zo zei minister d. Kieft, in de loop van dit jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt worden gedaan voor een andere lening. HANNOVER, 24 Febr. Veld maarschalk Gerd von Rundstedt, 77, is vandaag te zijnen huize gestorven. Von Rundstedt, die beschouwd werd als Duitslands beste gene raal, stierf vanmorgen om 5.30 uur Ned. tijd. Hij was reeds enige tijd ziek en is bezweken aan algemene zwakte. Von Rundstedt leidde het be roemde „Ardennen-offensief" in de herfst van 1944. De veldmaar schalk, een koudbloedig, nauw keurig man, werd uit hoofde van zijn code van punctualiteit de „eerste heer van het Duitse leger genoemd". Maar hij was een moedig en ver-vooruitziend bevelhebber. Na de oorlog ging von Rund stedt naar zijn vrouw, Louise Agathe von Goetz, terug. Hun enige zoon, die historicus was, was officier tijdens de tweede wereldoorlog. Hij stierf nadat de oorlog afgelopen was. Von Rundstedt's vrouw stierf verleden jaar October. Achter bleven toen twee broers, een schoonzuster en vier kleinkinde ren. In de laatste jaren leefde von Rundstedt rustig van een klein regeringspensioen op een derde bovenhuis. BIJ RILLAND BATH GOES, 24 Febr. De nood- dijk over de vierde weg, die Ril land tegen de directe bedreiging van het Scheldewater moet be veiligen, is dicht. Op de plaats waar hedenmorgen het laatste gat is dichtgegooid, wapperde het rood, wit en blauw en aan de vlaggenmast was een bord be vestigd, waarop met v.uurrode letters was geschilderd: Dijk van de grenadiers, 41ste veldartillerie en genietroepen. Het zijn n.l. de 1800 jongens van deze onderdelen geweest, die na een week gezwoegd te hebben en zakje na zakje te hebben op gestapeld, vanochtend het gat hebben gedicht en de dijk gereed gemaakt hebben. De veldartillerie is thans ver trokken naar Oldebroek (Velu- we) met een goed verlof in het vooruitzicht. Andere soldaten ne men het werk over, want de dijk moet nu opgehoogd en verstevigd worden tot een hechte binnendijk, die bestand is tegen het volgende springtij. De eerste slag is ge wonnen. Bericht wijziging eeuwfeestviering voorbarig AMSTERDAM, 24 Febr. 1953. De Stichting 1853—1953 deelt mede, dat het in verscheidene dagbladen gepubliceerde bericht, behelzende onder meer een ge wijzigd program voor de viering van het eeuwfeest van het her stel der bisschoppelijke hiërarchie, voorbarig is. Het betreft plannen, waartoe nog geenszins definitief is besloten, doch welke in over weging zijn. De Stichting dringt er met klem bij haar parochiële contactpersonen op aan nadere definitieve berichten af te wach ten. s-GRAVENHAGE24 Febr. - Bij de Tweede Kamer is heden ingediend het wetsontwerp voorzieningen gemeen teraadsverkiezingen in watersnoodgebied. I\'aar aanlei ding van de desbetreffende opmerkingen in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de regeringsnota be treffende de tcatersnood 1953 heeft de regering nog het denkbeeld overwogen, alle gemeenteraadsverkiezingen een jaar uit te stellen, tvaardoor de verkiezingen voor de gemeenteraden en voor de provinciale staten in hetzelf de jaar zouden vallen. Daargelaten in hoeverre deze laatste gedachte, op zichzelf ge nomen, uitvoering verdient, meent de regering de thans te treffen voorzieningen te moeten beper ken tot de gemeenteraadsverkie zingen in het watersnoodgebied. In het wetsontwerp wordt voor gesteld de aanwijzing van die ge meenten door de minister van Binnenlandse Zaken te doen ge schieden. Hierbij zal door hem uiteraard in volledig overleg met Ged. Staten der betrokken pro vincie worden gehandeld. Ook de aanwijzing van de data der te houden verkiezingen ware aan hem over te laten, waardoor voor elke gemeente kan worden vast gesteld, wanneer de uitgestelde verkiezing aldaar onder regel matige omstandigheden kan plaats vinden. Tot 3 Sept. 1957 Daar het niet uitgesloten is, dat de verkiezing in bepaalde ge meenten eerst na 1 September zal plaats vinden, is bepaald, zulks in verband met het gestelde in art. C 3 der Kieswet, dat de ingevolge het eerste lid gekozen leden der gemeenteraden aftreden met in gang van 3 September 1957, de dag waarop dit bij een niet uit gestelde verkiezing zou geschie den. Hoewel de minister van Bin nenlandse Zaken hoopt, dat de bovenbedoelde gemeenteraadsver kiezingen binnen niet al te lange tijd onder normale omstandig heden zullen kunnen plaats vin den, kunnen nog niet bekende omstandigheden er toe leiden, dat zulks ten aanzien van een enkele gemeente niet het geval zal zijn, omdat b.v. de bevol kingsboekhouding geheel of ge deeltelijk is verloren gegaan of de terugkeer van de inwoners is vertraagd. Mocht het in die gevallen blij ken, dat niettemin met de sa menstelling van de nieuwe raad niet gewacht kan worden, totdat de verkiezing onder geheel nor male omstandigheden gehouden kan worden, b.v. omdat een aan tal raadsleden tengevolge van de ramp is overleden, terwijl tevens candidatenlijsten door deze om standigheden zijn uitgeput, dan zal een noodregeling dienen te worden getroffen, welke, met af wijking voor zover nodig van de wettelijke voorschriften, de ver kiezing mogelijk maakt. Voorgesteld wordt, een even tuele noodregeling bij algemene maatregel van bestuur te doen vaststellen. Het betreft hier n.l. een in hoofdzaak technische rege ling, welke onder omstandighe den op korte termijn tot stand moet komen. WEER 99.99 PCT. MOSKOU, 24 Febr. - Naar de „Prawda" meldt heeft ruim 99 procent var., de kiezers in Moskou Zondag bij de ver kiezingen voor plaatselijke raden gestemd op de candida- tenlijst met Stalin als lijst aanvoerder. In de stad Moskou stemde 018 pet, van het aantal kiezers tegen de candidaten en in het district Moskou 0.24 pet. Volgens de „Prawda" bracht 99.99 pet. van de kie zers zijn stem uit. DJAKARTA, 24 Febr. De bekendmaking van het op handen zijnde aftreden van de Ameri kaanse ambassadeur H. Merle Cochran, die onderdirecteur zal worden van het Internationale Monetaire Fonds, is hier ontvan gen met gemengde gevoelens van verbazing en bezorgdheid betref fende de toekomstige Amerikaan se politiek jegens Indonesië. De minister van voorlichting, Arnold Mononoetoe, wilde geen commentaar geven, doch zei: „Het aftreden van Cochran is voor Indonesië op het ogenblik van belang, maar belangrijker is wie hem zal opvolgen". Dit is ook de houding in andere regeringskringen. „Merdeka" betreurt het heen gaan van Cochran en schreef, dat hij waardevolle bijdragen gele verd heeft aan de strijd van Indonesië voor onafhankelijkheid. Zijn vertrek zal beschouwd wor den ..als het vertrek van een vriend, die in tijden van tegen slag belangrijke diensten bewe zen heeft". Andere bladen waren niet zo vriendelijk. Het Mohammedaanse blad „Abadi" schreef, dat de ambas sadeur „er niet in geslaagd is Indonesië terug te trekken in het Amerikaanse blok". Het voegde er aan toe: „Het is Ivoogstwaarschijnlijk, dat hij er in slaagde verschillende Indonesi sche leiders in dit opzicht te be- invloeden, maar. in het alge meen is het Indonesische volk verder van Amerika komen af te staan". IJMUIDEN, 24 Febr. Van daag heeft de tonnenlegger „Barn- hurst", met de haven van IJmui- den als basis, een aanvang ge maakt met het ophalen van de boeien, die de TX- en IM-scheep- vaartroutes over de Noordzee markeerden. Deze tonnen zijn nl. niet meer nodig, nu de marine deze vaargeulen veilig van mij nen heeft verklaard. De PE- en JE-routes blijven voorlopig nog liggen. Met het opruimen van de TX- en de IM-routes zullen alle boeien tussen Callantsoog en Terheide worden opgenomen. Het gebied ten noorden van Callantsoog en meer speciaal bij de Wadden eilanden, is inmiddels nog lang niet mijnenvrij. Waar komt tweede Techn. Hogeschool? De Tweede Kamer kwam gis teravond nog niet ver met de behandeling van het wetsont werp waarbij een bedrag van f 15.000.wordt uitgetrokken om de kosten te kunnen bestrij den van de voorbereidingen voor een tweede Technische Hoge school. Dr. Kortenhorst liet al om 11 uur eindigen teneinde minister Cals tegemoet te komen, die achter de regeringstafel met aspirine en kwast een griep aanval trachtte te bezweren. Dr. Kortenhorst bekortte de vergadering mede op het des kundig advies van de staatssecre. taris van volksgezondheid, dr. Muntendam, die deze avond voor een andere aangelegenheid ach ter de regeringstafel had gezeten en die dus van nabij de inder daad in desolate toestand ver kerende bewindsman had kun nen observeren. Het meest spectaculaire in de beschouwingen var. de drie spre kers die aan het woord kwa men ir. Wijffels (kvp). mevr. Fortanier de Wit (vvd) en de heer Welter, was uiteraard het geen zij te zeggen hadden om trent de plaats van vestiging. Ir. Wijffels (kvp) koos met de re- vering voor Eindhoven. Mevr. Fortanier de Wit (vvd) sugge reerde Arnhem en de heer Wei ter wilde de vraag, die de gees ten al zolang in beroering heeft gehouden nog geheel openlaten. TWEE DODEN NABIJ UFFELTE (Var. onze correspondent) ASSEN. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op de rijksweg Assen-Meppel nabij Uf. feite een uit Groningen afkom stige auto door onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De twee inzittenden de 44-jarige Z. Ruiter en de 45-jarige J. v. Dijk. beiden uit Groningen, werden zo ernstig gewond dat zij ter plaat se gijn overleden. MONTREAL, 24 Febr. Tien inwoners van Montreal hebben het op zich genomen te zorgen voor 's-Gravendeel. Mevr. N. Bax, een Nederlandse inimigrante, die hier nu werkt, las hier in de bladen I het lot van het plaatsje van 6000 inwoners. Haar baas, de heer E. Speyer, een textiel-importeur, stemde meteen in met haar plan om te helpen. Zij namen met nog aoht men sen contact op, onder wie Jack Bax, de echtgenoot van Nely. Deze stelde zich in verbinding met mej. Maja van Steensel, die met een vliegtuig van de Cana dese luchtmacht met hulpgoede ren naar Nederland zou vliegen. Het vliegtuig, dat geladen was met goederen ter waarde van 12.000 dollar, werd bestuurd door Ronald Raide. Hij vloog met mej. van Steensel, die in de onder grondse beweging met enige Duitsers afgerekend heeft, over 's-Gravendeel. Zij heeft later ver teld: „De plaats zag er uit alsof zij gebombardeerd was, maar de schade was veel algemener". De tien Nederlandse Montyea- lers gingen aan het werk. Een telegram van de burgemeester van 's-Gravendeel liet hen we ten, dat er grote behoefte be stond aan kleding, eetgerei, land bouwwerktuigen en geld ter ver vanging van het verdronken vee. De tien zijn begonnen met een inzameling, waarbij zij de steun hebben van Nederlandse vrienden in Ontario, Quebec, Prince Ed- ward-eiland en Nova Scotia. De vierjarige Tony Gerrits zat gisteren samen met luitenant- generaal b.d. P. Alons, de directeur van het Nat. Rampen fonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte beiden en de duizenden andere Nijmegenaren, die dit smakelijke gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1