rijdt to met... iliil NOORDHOLLAM) Belgische regering thans weer buiten gevaar Kardinaal Gerlier wekt op politie vooral te steunen Eindhoven kreeg voorkeur in de Tweede Kamer 'HUlPS/agfr Iraphil in. Dagblad voor Allernaar en omgeving 65,5 millioen Veelzijdige aantrekkelijk heid gezin net Stemmen bij volmacht in Bulgarije Nederland tekent verdrag nog niet Interview bleek grove truc van Franse journalist in Rampenfonds Zaak Finaly drama Frans Verzet Doopsel der kinderen in strijd met Kerkelijke voorschriften Bikker blijft in hechtenis In hetzelfde jaar? Maar dan pas in 1958! Tweede Technische Hogeschool Motie Tilanus weggestemd Philips Rode „Irxfraphtt" ook rkoudheid. steenpuisten en der- stekingen, napijn door het trekken of tanden, slechthelende won- dwonden, kneuzingen, verstuikin- trhanden en -voeten, gesprongen rpijn, spierkramp. 37.50 Uustreerde weekblad. Katholieke families, ng van het Katho- ïder! Echt een blad Sniedets en Vesters, Dien, Edmond Nico- journaal - boeiende i sport - humor gehalte! ndaagse LOURDES- O VER-wasmachines, totaal meer dan P5.Q00 gulden! nieuwe! Dit is een eer krijgt! e Illustratie, nü, direct! >onné gratis het riood-album van igina's onvergetelijke oudste en het ,n Nederland. SassavAaan 51, Haarlem. s.9o 33 34 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.01 per maand, f 0.48 per week. inclusiei incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Vrijdag 27 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12715 EEN VREEMDE GEWAAR WORDING is het wel, in de Nota naar aanleiding van het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot wijzi ging van de Kieswet te lezen, dat de regering ernstig had overwo gen, het stelsel van het stemmen bij volmacht geheel af te schaf fen! Bij de laatste wijziging, een goed jaar geleden, heeft de (toen malige) regering voorgesteld, en dit is met instemming aanvaard, de gelegenheid, om bij volmacht te stemmen, flink te verruimen. O.a. door te bepalen, dat ook zieken een volmacht konden af geven. Dit kon vroeger niet, omdat men zich, voor het verkrijgen van een volmacht, „in persoon" tot -de gemeente-secretarie moest wenden, en dat kon een zieke natuurlijk niet. Nu is er in de Nota van de minister ook opgemerkt, dat de nieuwe regeling o.m. dit nadeel opleverde, dat „van bepaalde zij den op zieke en andere kiezers aandrang werd uitgeoefend, dat volmachten zouden worden ver strekt aan vertegenwoordigers van de betrokken groepering, die daartoe met de nodige formulie ren waren gewapend". Het is natuurlijk mogelijk, dat in sommige gevallen en in be paalde omstandigheden op deze manier of op andere manieren, misbruik gemaakt wordt van de mogelijkheden, welke de Kieswet nu bood. Maar, kan de minister een wettelijke bepaling, ja, een wet opnoemen, die geen gelegen heid tot misbruik biedt? „Wetten zijn er om overtreden te worden", is een bekend gezeg de onder het publiek en er zijn zelfs boze tongen, die beweren, dat ook regeringsinstanties wel eens misbruik maken van de wet.(Getuige de nog niet naar ieders genoegen opgeloste kwes tie van de manier, waarop het ministerie van Economische Za ken .de Prijzenbeschikking voor artsen-specialisten gebaseerd heeft op dePrijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939). Ons heeft het meer verwonderd, dat de minister niet verder inge gaan is op de bezwaren, welke naar voren zijn gebracht tegen het systeem van de vereiste dok tersverklaring voor zieken en be- hoeftigen. Deze zaak heeft twee kanten: op de eerste plaats is het al vreemd, dat iemand, die met va- cantie op de stemmingsdag afwe zig verklaart te zijn, zonder meer wordt geloofd, en dat iemand, die ziek is, wat genoeg getuigen des noods kunnen constateren,, per se een verklaring van de dokter no dig heeft. Inderdaad belast dit de dokters vaak met werkzaamheden, waaraan zij toch al een hekel hebben, omdat de artsen stellig al veel met alle mogelijk „brief jes-tekenen" worden lastig ge vallen. (Vervolg op pag. 5) Boomwortels en afval... Concentratiekamp BELGRADO. Het Joegosla- visch blad Politika meldde dat Bulgarije in Belanc aan de Do- nau een concentratiekamp heeft ingericht. In dit kamp zouden ongeveer 8000 gevangenen zijn ondergebracht. Het blad had zijn inlichtingen van vluchtelingen uit Bulgarije. Bij de gevangenen zouden zich vroegere generaals, professoren, artsen en advocaten bevinden, alsmede een groot, aantal Bul garen van Joegoslavische en Turkse oorsprong. Volgens Politika moesten de gevangenen onder de moeilijkste omstandigheden lang en hard werken. De voedselrantsoenen zouden zo klein zijn dat de ge- interneerden boomwortels en af val aten. Er zou vrijwel geen medische verzorging zijn en veel tuberculose heersen. De Duitse schulden (Van onze financiële redacteur) De Nederlandse regering zal de regeling betreffende de Duitse voor-oorlogse schulden, zoals die als resultaat van de Londense conferentie is tot standgekj men, nog niet ondertekenen, hoewel zij met de grondslag van deze regeling geheel instemt. Zü acht voorafgaande ophel dering nopens enkele concrete punten noodzakelijk. De re gering koestert echter de hoop. dat een' oplossing zal kunnen .worden gevonden, die het haar mogelijk zal m;».en alsnog tot ondertekening over te gaan. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 26 Fehr. Het gevaar voor de regering-van Houtte kan sinds vandaag ivel als geweken worden be schouwd. Voor haarzelf steekt hierin niet zoveel verdien ste, want de verklaring, die door van Houtte Dinsdag in het parlement iverd afgelegd, was bepaald onhandig en wordt dan ook omdat zij niet uitdrukkelijk en volle dig de kroon dekte zelfs door sommige katholieke bladen scherp becritiseerd. De regering is echter een handje geholpen door... het blad „France-Soir"dat met bewijzen voor de dag is gekomen, die zelfs een kind niet kunnen overtuigen. De hele bewijsvoering van het Parijse sensatieblad bestaat uit twee streepjes, die de aide de camp des konings, majoor Qui- net, met blauw potlood in de rand van de copy van Costes zou hebben aangebracht. Er waren nog meer verbete ringen in de marge van het stuk, maar die waren van de journa list zelf. Op het facsimile van het stukje tekst, dat France Soir heeft afgedrukt, heeft de redactie een cirkeltje rond de twee krab beltjes van majoor Quinet ge trokken om ze beter in het oog te laten vallen. En verder publi ceert het blad dan de foto van koning Boudewijn met Costes. Het Belgische Katholieke blad „La Libre Belgique" schrijft de volgende gegevens te hebben ontvangen over het onderhoud dat een correspondent van „France-Soir" met de Belgische Koning te Antibes aan de Ri viera heeft gehad. De correspondent had zich in verbinding gesteld met de vleu gel-adjudant van de Koning, ko lonel Quinet, zeggende dat hij een objectief artikel over het verblijf van de koninklijke fa milie in Antibes wilde publice ren. Hij liet de kolonel het reeds opgesteld artikel lezen met ver zoek eventuele vergissingen te willen corrigeren. Kolonel Quinet maakte in de marge enige aan tekeningen en de volgende dag liet de correspondent opnieuw het artikel lezen, zoals hij dat in overeenstemming met de'aanwij zingen van de kolonel had her zien. Daarna verklaarde de Koning zich bereid de journalist en een fotograaf te ontvangen. Het on derhoud was kort en eindigde toen de foto's gereed waren. Het artikel is wel in de over eengekomen vorm in het Parijse blad verschenen, maar met een inleiding van de journalist, die deze niet aan de adjudant van de Koning zou hebben laten lezen. In die inleiding, aldus „La Libre Belgique", legt het Parijse blad de Koning een „verklaring" in de mond. Regering blijft in de meerderheid De truc, welke Costes heeft toegepast, was wel erg aan de grove kant, maar hy is niet de enige journalist, die koning Bou dewijn met 'zijn belangstelling vereerde. Anderen hebben ge meld, dat de koning verloofd was, dat hij besloten had af te treden en zich in een abdy terug te trekken en zo meer. Na al dit fraais begrijpt men toch niet goed, waarom de socia listen vandaag nog eens voor de tweede maal op de kwestie van het interview zijn teruggekomen. Blijkbaar hebben zij een poging willen wagen om de regering van Houtte ten val te brengen. De stemming over de motie van vertrouwen, die op het debat volgde, was evenwel voor hen teleurstellend. Met 107 tegen 95 stemmen trok van Houtte aan het langste eind. 's-Gravenhage, 26 Febr. Tot hedenavond was 65.400.000 gulden bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen. Woens dagavond was de stand 63,5 mil lioen. Commissie Bezitsspreiding hervat werk De minister voor publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, de heer A C. de Bruyn, heeft in een bijeenkomst van de comissie bezitsspreiding ter gelegenheid van de hervatting van haar werkzaamheden etn kort woord gesproken. De minister bracht namens de regering dank aan de leden die aan de totstandkoming van het interim-rapport „Het vraagstuk der winstdeling" hebben medege werkt. De commissie staat thans voor I de behandeling van de overige I delen van haar opdracht, te we ten: het verkrijgen van aandeelhou- I dersrechten door üt werknemers: I de bevordering 'van de vor ming van meer duurzaam bezit; en de beantwoording van de vraag, of en in hoeverre de over- heid in de inkomens- en ver- mogensverdeling dient in te grijpen. PARIJS, 26 Febr. (K.N.P.) Het geval Finaly, dat de gemoederen in Frankrijk en elders bezighoudt, is voor Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, en Mgr Caillot, bisschop van Grenoble, aanleiding geworden hun stem te laten horen en een oproep te publiceren om de burgerlijke autoriteiten bij hun nasporingen alle moge lijke hulp en inlichtingen te verschaffen. Zij hebben zich daarbij uitdrukkelijk gesteld achter de oproep van de politie en de Joodse groepen, die de kinderen trachten te vinden. Deze spontane geste van de hoogste kerkelijke gezagsdragers in Frankrijk, alsmede de open hartige uiteenzetting tijdens een persconferentie van de in heel de wereld bekende vastenprediker van de Notre Dame te Parijs, pater Riquet S.J., tonen aan, dat niet de Kerk, maar een paar eigenmachtig optredende Katho lieken betrokken zijn bij deze actie, welke door hun geloofsge noten laakbaar wordt geacht. De verdwijning van de beide jongens Heeft een des te grotere publieke belangstelling getrokken, omdat de zaak nog teruggaat tot de bezettingstijd en voortspruit uit de Jodenvervolging van de nazi's. Pater Piquet, die sprak namens het aartsbisdom Parijs, verklaarde tegenover de verzamelde Franse en buitenlandse pers, dat de Kerk op- geen enkele wijze bij de zaak betrokken is. De daden der medeplichtige Katholieken worden niet door de Kerk -gedekt- Geen zieltjes-winnerij! De twee jongens, om wie de gehele zaak draait, zijn de enige kinderen van het Oostenrijkse Joodse echtpaar Finaly, dat in Frankrijk toevlucht had gezocht en later door de bezettende macht werd gearresteerd en gedood. Tij dens hun vlucht hadden zij hun beide kinderen, babies nog, toe vertrouwd aan Mademoiselle Brun, directrice van het weeshuis van Grenoble. Zij werd hun wet tige voogd. Om deze redenen wei gerde zij, zelfs tegen de beslis sing van de rechtbank in, de kin deren af te staan ,toen familie leden hen in 1945 opeisten. En kele weken geleden werd zij ge arresteerd, alsmede enige mede plichtigen, onder wie een moe der-overste. In 1948 heeft Mile Brun de beide jongens laten dopen. Pater Piquet verklaarde naar aanlei ding van het Doopsel, dat het is geschied in strijd met het Kerke lijk recht. Nadrukkelijk wees hij er op, dat de kerkelijke voor schriften nimmer het Doopsel zouden hebben toegelaten. De ouders der kinderen hadden hen laten besnijden. Immers het is slechts geoorloofd iemand te do pen, indien het de wil der ouders of zijn eigen verlangen is. De zaak Finaly, aldus pater Riquet, is echter geen kwestie van godsdienstig fanatisme. Het is een drama van het verzet, dat nog steeds voortduurt. Om de kinderen te redden moest MUe HAMM. Door de bevoegde gerechtelijke instantie te Hamm in West-Duitsland, is bepaald dat Hubertus Bikker, één der zeven Nederlandse oorlogsmisda digers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. Brun verzet plegen, d.w.z. zij moest tot de illegaliteit haar toe vlucht nemen. Ofschoon zij nu wettelijk gefoudeerd heeft, han delde zij' ook onwettig, toen zij de beide jongens tegen de nazi's beschermde. Verkiezingen voor Staten en Raad Bij de behandeling van een ondergeschikte wijziging van de kieswet welke gisteren z. h. s. door de Tweede Kamer werd aanvaard, werd zowel door mr. De Graaf (kvp) als mej. Zee- lenberg (pvda) bepleit, de ge meenteraadsverkiezingen voort aan te doen samenvallen met de statenverkiezingen. De heer v. d. Heuvel (a.r.) bleek dit verlangen niet te kun nen delen. Minister Beel verklaarde, dat de regering in beginsel geen be zwaar heeft tegen het samenval len van gemeenteraads- en sta tenverkiezingen. De minister zal zo spoedig mogelijk het stand punt van de ministerraad ken baar maken. Eventueel zou de zittingsduur van de nieuwe gemeenteraden dan met een jaar moeten wor den verlengd. TACHTIG JAAR GETROUWD WHITNEY, 26 Febr. Oom Tom en Tante Easter Róse heb ben hun 80-jarige bruiloft ge vierd Het is een bijzonder rus tige dag geworden, want het was slecht weer. De Roses wonen nogal afgelegen. Er viel natte sneeuw en de wegen waren spie gelglad zodat er maar weinig be zoekers kwamen. Tante Easter die nu twee jaar bedlegerig is, was er niet rouwig om. Ze is niet bepaald ziek, maar erg moe Oom Tom vond het maar niks. Vijf jaar geleden, toen de Ro ses hun 75-jarige bruilloft vier den, trokken zij voor het eerst de nationale aandacht. Er werd toen v' Whitney een grote re ceptie gegeven en er kwam zelfs een telegram van president Tru man binnen. Bovenste foto: Onafgebroken gaan de werkzaamheden voor het herstel en voor de herbouw in de watersnoodgebieden voort. Hier zien we hoe een marineboot zandzakken aanvoert voor het dichten van het gat in de dijk bij Waarde. Op de onderste foto ziet men hoe er met grote voortvarendheid in het getroffen gebied gewerkt wordt aan het herstel van de spoorwegen. Deze luchtopname welke tcerd gemaakt ten Zuiden van de Moerdijk, toont het herstel van de spoor weg van Moerdijk naar Breda. (Luchtopnamen A.TS.P.-foto) (Van onze parlementaire redacteur) De feitelijke beslissing over de tweede technische hogeschool werd gisteren in de Tweede Ka mer genomen bij de stemming over een motie-Tilanus (C.H.), mede ondertekend door mevrouw Fortanier de Wit (V.V.D.) en de heren Roosjen (A.R.) en prof. Lemaire (groep Weiter). Door minister Cals was immers nogmaals duidelijk gemaakt, dat hij het onderhavige wetsontwerp, waarbij gelden voor de voorbe reiding worden uitgetrokken, slechts zou handhaven wanneer de Kamer de keuze van Eind hoven, als plaats van vestiging, wilde onderschrijven. De motie- Tilanus (C.H.) wilde de regering echter uitnodigen om bij de te maken voorbereidingen zowel Eindhoven als Arnhem te be trekken, hetgeen dus betekende, dat de Kamer zich zou losmaken van de keuze der regering. De meerderheid wenste zulks echter niet te doen. De motie-iTlanus (C.H.) werd met 31 tegen 48 stemmen verworpen. Vóór stem den A.R., C.H., V.V.D.Com., St. Ger. en de groep-Welter. Tegen K.V.P. en P.v.d.A. en het waren dus inderdaad de twee grootste fracties, zoals wij gisteren reeds veronderstelden, die er voor zorg droegen, dat de tweede techni sche hogeschool in het Zuiden en in Eindhoven zal komen, hoewel in een later stadium nog een be slissing zal moeten worden ge nomen over de oprichting als zo danig. Bij de eerste ronde was al ge bleken, dat de hele Kamer de wenselijkheid van uitbreiding van het technisch hoger onderwys onderschreef en in dit verband had minister Cals dus gisteren geen al_ te moeilijke taak. Enkele cijfers, "die de bewindsman gaf, geven duidelijk aan waar het om gaat. In de periode van 1953 tot 1957 zullen zich op de Neder landse arbeidsmarkt 200.000 ar beidskrachten meer aandienen en voor 110.000 van hen zullen vol ledig nieuwe arbeidsmogelijkhe den moeten worden geschapen. Dat wil dus zeggen, dat onze industrie nog aanmerkelijk uit gebreid zal moeten worden, een uitbreiding, die alleen mogelijk wordt wanneer er voldoende technische krachten komen, die nieuwe mogelijkheden kunnen ontdekken en ontwikkelen en die bij de fabricage ervan leiding kunnen geven. Wij hebben gisteren reeds ge wezen op het verschil, dat tussen ir Posthumus (P.v.d.A.) en de K.V.P.-woordvoerders, Mag. Stok man en Wijffels, was overgeble ven ten aanzien van de bestuurs vorm van de twee technische hogescholen. Compromis Minister Cals, die er rekening mee moest houden, dat de P.v. d.A.-fractie in dit debat, als ge volg van de houding van de an dere fracties, een gewichtige rol speelde, poogde nog wat meer aan de wensen van ir Posthumus tegemoet te komen. Een gemeen schappelijk curatorium kon hij niet toezeggen en ook Mag. Stok man en ir Wijffels (K.V.P.) ble ven daar later bezwaren tegen maken, maar wel wilde hij de commissie van voorbereiding op dracht geven om een gemeen schappelijk orgaan te ontwerpen, dat het beleid tussen beide hoger scholen zou kunnen coördineren. Bij de replieken bleek, dat de P.v.d.A. door dit antwoord al half over de brug was gekomen. Nogmaals: de plaats van vestiging En tenslotte ging het nogmaals over de plaats van vestiging. Minister Cals bleef er bij, dat de regering terecht voor Eindhoven heeft gekozen en waarvoor hij de merendeels bekende argumenten aanvoerde. Als bijkomend voordeel noemde de bewindsman, dat de keuze van Eindhoven ook ruimte laat voor de vestiging van een derde tech nische hogeschool, indien zulks mettertijd nodig zou blijken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1