Huren bepaalde woningen worden niet verhoogd Kruitfabriek vloog met enorme slag in de lucht Dagblad voor Alkmaar en omgeving Zorgelijke toestand in Kath. kleuter-onderwijs MINISTER DOET EINDELIJK RECHT AAN DE BROMFIETS Balkanpact wekt vrees achter IJzeren Gordijn Verleden en heden Minister Witte: Huurders zullen compensatie echter wel ontvangen Krotopruiming wordt versneld Ruim 66 millioen in Rampenfonds Voorrang gewenst met wetsontwerp Ramp in Italië Twaalf doden9 tien gewonden Spoedvergadering Kominform? Jacht begonnen op Lammerding Het Vaticaan en de politiek Eerste offensieve stap Onderdrukten koesteren hoop Bidault sprak met de Gasperi NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., bjHm minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Zaterdag 28 Februari 1953 - 48e Jaargang - No. 12716 Van onze parlementaire redacteur II. In 1919 bracht de arbeidswet- Aalberse de aeht-urige arbeidsdag en een vérgaande beperking van nacht- en Zondagsarbeid. De so cialisten in de Kamer zongen de aohturen-mars, de leden van de rechterzijde als tegenzang het Wilhelmus. Links en rechts voch ten om de eer de achturige werk dag de hare te mogen noemen De socialisten hadden de ontwik keling ongetwijfeld mede gestuwd, maar anderzijds ging het niet minder om een ideaal, dat Aal berse al jaren geleden aan de orde had gesteld, dat Tal,ma ge deeltelijk vorm poogde te geven en waarvan Schaapman reeds droomde, toen hij die Nederlandse katholieken voor het eerst ver trouwd maakte met de gedachte, dat de overheid ook het terrein van de arbeid niet langer onge moeid mocht laten. „Daar is zo oneindig veel te doen" had de grote doctor gezegd. En inderdaad. Naast de arbeids tijd ging de overheid zibh ook in ander verband bezighouden met de verhouding patroon-arbeider. Mr Oud heeft er tijdens het debat van de afgelopen week aan her innerd, dat ons Burgerlijk Wet boek eenmaal de bepaling bevat te: „Het woord van de meester is voldoende". Geleidelijk groeide echter ook in de wetgeving het besef, dat het arbeidscontract met meer waarborgen omgeven diende te zijn. Als zodanig had de wet, die de afgelopen week door de Tweede Kamer behandeld werd, voorlopers. Pc maatschappelijke ontwikke ling leverde haar aandeel door middel van de steeds meer in ge bruik komende collectieve ar beidscontracten, waarin rechten en plichten over en weer worden vastgelegd. Voorschriften omtrent de wijze waarop deze dienden te worden gesloten gaf de wet op het collectieve arbeidscontract van de ministers Donner en Slotema- ker de Bruine uit het eerste kabi net De Geer. Op dat moment deinsde de wetgever nog terug om vrijwillig gesloten arbeidscontrac ten voor alle betrokkenen verbin dend te verklaren, hoewel men ook op dat ogenblik al voelde, dat het zover zou moeten komen. Als zodanig aanvaardde de hui dige Kamerpresident, dr. Korten- horst, toen één van de woord voerders van de R. K. Staatspartij, het wetsontwerp Donner-Slote- maker „op afbetaling". En in '36 komt de mogelijkheid tot verbin dendverklaring er inderdaad on der minister Slingenberg. Elke verdere ontwikkeling gaat niet zonder aarzeling en verzet, maar daardoor wordt temeer duidelijk hoezeer inderdaad sprake is van een ontwikkeling, die worstelend van de geesten bezit neemt en waarin toch ook nog wel weer aanwijzingen voor het heden lig gen: De laatste vrucht van het onsterfelijke werk van Aalberse was de wet, die het college van rivksbemiddelaars bracht, een in stituut. dat de overheid de moge lijkheid bood om dreigende ar beidsconflicten alsnog tot een op lossing te brengen en waarvan het nut thans door niemand meer in twijfel wordt getrokken. Toch noemde de N.R.C. het toen: „On zeewaardig, tenzij men met volle zeilen naar een socialistische sa menleving, et alle nadelen daar van, wilde streven". In de Eerste Kamer noemd_.. sommige afge vaardigden het „een kind uit de tijd van weelde en revolutiege- droom". De katholieke Senator Smits, die zijn verzet tegen het ontwerp motiveerde met een verwijzing naar de toen juist gehouden ver kiezingen, die de bedachtzamen z.i. in het gelijk hadden gesteld, kreeg van minister Aalberse te horen: „Is dat nu de dank van een rooms-katholiek lid van deze Kamer aan de honderdduizenden protestants-christelijke en katho lieke arbeiders, die in goed ver trouwen op de beloften, die in onze gezamenlijke programma's staan op sociaal gebied, en omdat zij een christelijke regering wen sen aan het hoofd van ons land, zijn medegegaan met hun christe lijke partijen?" Het is winst, dat het wetsont werp, dat de Tweede Kamer deze week afhandelde dat de -mogelijk heid vain ontslag met nieuwe waarborgen omringt en dat als zodanig een nieuwe schakel is in de boven geschetste ontwikkeling, door geen van de partijen noch op deze wijze benaderd werd, noch op deze wijze verdedigd be hoefde te worden. Wel zijn wij teleurgesteld over het feit, dat de Kamer zich voorshands onmachtig heeft getoond om duidelijk de weg aan te geven, waarop dit wets ontwerp een eerste, op zich zelf zeer verheugende stap zet. Die weg wordt thans beheerst door de grote bevoegdheden, die de gewes telijke arbeidsbureaux ten aan zien van ontslagkwesties, krach tens het van kracht blijvende Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen hebben. De wet zet nu ook de rechter met -bevoegdheden op deze weg, maar aanvaarding van de motie Rijckevorsel (KVP) ware minstens nodig geweest om straks duidelijk te kunnen aan geven of de nieuwe ontwikkeling van dit nieuwe stuk arbeidsrecht of via de arbeidsbureaux, of via de rechter, of via een gecoördi neerde werkzaamheid van beiden zal moeten gaan. En d-e derde mo gelijkheid, die voorshands tussen de stoelen van het debat raakte, lijkt ons zelfs het meest verlöes- De huren van diverse woningendie na 1950 sijn ge bouwd, voor verschillende arbeiders, zijn te hoog. Bij de voorgenomen algemene huurverhoging, die met com pensatie gepaard zal moeten gaan, zullen de huren van bedoelde ivoningen, voor zover zij thans reeds boven het nieuwe huur peil liggen, niet worden verhoogd, terwijl de in deze ivoningen levende arbeiders de compensatie wèl zullen ontvangen. Op deze wijze zal aan de geschetste moeilijkheid bij de komende huurverhoging tegemoet kunnen worden gekomen. Reeds zijn op het driejarig woningbouwprogram 2000 wonin gen per jaar uitgetrokken voor krotopruiming. Het ligt in het voornemen, dit aantal voor de volgende drie jaren enigszins te verhogen. Dit is ontleend aan de Memo rie van Antwoord op het voorlo pig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de Rijksbegroting van hoofdstuk IX van het depar tement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In deze memo rie wordt veel aandacht besteed aan het huurvraagstuk. De minister is van mening, dat het onwaarschijnlijk moet wor den geacht, dat de bouwkosten in de eerst volgende jaren zoda nig zullen dalen, dat voor ren dabele bouw zonder rij less te un huren beneden 190 a 200 pet. van het peil van 1940 mogelijk zouden zijn. De minister ziet het verband tussen het vraagstuk der huren en dat der lonen aldus. dat aller eerst de noodzaau van een her ziening van de huren moet zijn gebleken. Daarna komt dan de vraag of en in hoeverre er maat regelen nodig ziin om de huur ders geheel of ten dele tegemoet te komen in de lastenvermeer- dering. welke het gevolg is van de noodzakelijk gebleken huur verhoging. Beperkte mogelijkhe den met betrekking tot de com- den ziin om een verhoging, wel- pensatie kunnen tenslotte de re- ke op grond van bepaalde over wegingen wellicht verder zou WILKES TOCH NAAR PARIJS? Er is momenteel een druk con tact tussen de heer L. Brunt, secretaris van de KNVB en Tu- rino, de club van Faas Wilkes in Italië. Vandaag heeft de heer Brunt de mededeling gekregen, dat de directeur van de club, de heer Novo, geen bezwaar heeft tegen het meespelen van Faas Wilkes in de wedstrijd van Nederlandse profs tegen Frankrijk op 12 Maart te Parijs. Al-leen de manager van Turino wil no.g niet zijn toestem ming geven. De kans, dat Wilkes naar Parijs komt is echter, vol gens de heer Brunt, na de wei gering van gisteren, wel geste gen. Nederlandse profs ook tegen Nederlands elftal Bram Appel, die aanvoerder is van het Nederlandse prof elf tal, dat op 12 Maart in Parijs tegen het Franse team speelt, heeft met de KNVB onderhandeld over een wedstrijd tussen Nederlandse profs en het Nederlands elftal. Zeer waarschijnlijk zal deze ont moeting na het beëindigen van de Franse competitie in Amster dam worden gespeeld. BOEKENWEEK Wat is voor ons de beteke nis van de Boekenweek, die vandaag begint? Neem een boek, neem een goed boek! Wat is een goed boek? Wat is onze taak in verband met de Boekenweek? Over een en ander lees men uitvoerig in de Kroniek van Zaterdag, in dit nummer. lijk: De ontwikkeling van de be- drijfsrechtspraak, die weer past in de ontwikkeling van de bedrijfs organisatie. Voor-al vanuit het ver leden gezien, liep door dit debat de lijn van een nieuwe ontwikke ling, maar de Kamer liet de kans voorbij gaan om die ontwikkeling een bepaalde richting te wijzen. Hetgeen temeer gevaarlijk en on juist is, omdat de bevoegdheden van het gewestelijk arbeidsbureau vooral in een socialistische struc tuur en d-ie van de rechter (en dan liefst de bedrijfsreohter) veel meer in een christelijke maat schappijstructuur passen. kunnen gaan. uit anderen hoofde te beperken. Het huurvraagstuk is nu eenmaal een complexe kwestie, die niet vanuit één ge zichtspunt en buiten verband met andere vraagstukken, zoals die betreffende de belastingen en de lonen, kan worden beslist. De regering vertrouwt binnenkort samenvattende voorstellen bii de Staten-Generaal te kunnen indie nen. Prins Bernhard opent de voorjaarsbeurs UTRECHT. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 17 Maart a.s. de openingsdag van de Jubileum- beurs te Utrecht de nieuwe Jaarbeurshal aan de Croeselaan officieel in gebruik stellen. Deze hal zal de naam „Bernhard Hal" krijgen. Zoals bekend is heeft de nieuwe expositiehal een opper vlakte van 15.000 vierkante meter. Katholieke Werkgevers vergaderen DEN HAAG. De Algemene Katholieke Werkgevers Vereni ging (A.K.W.V.) belegt op Dins dag 3 Maart a.s in het Carlton- Hotel te Amsterdam haar alge mene ledenvergadering. In deze vergadering zal het woord wor den gevoerd door de algemeen voorzitter L. A. J. M. van Heijst, die o.m. zal spreken over de financiering van de onderneming in hte kader van. de industriali satie-politiek. een onderwerp, dat binnenkort ongetwijfeld bijzon der actueel zal zijn in verband met het feit, dat spoedig een nieuwe industrialisatie-nota van de regering te verwachten is. Grootste stoomgat in zeewering Goeree gedicht GOEDEREÊDE - Vrijdagavond omstreeks elf uur heeft de rijks waterstaat het grootste stroom- voerende gat in de zeewering van de koo van Goeree gedicht. Het gat was geslagen in de dijk nabij Ouddorp. Het had een breedte van ongeveer zestig meter en 'n diepte van ongeveer drie en een halve meter bij laag-waterstand. De dichting betreft meteen een definitief herstel. Het gat werd gedich* door een aantal op el kaar geplaatste zinkstukken, die daarna werden bedekt met een hoge dam van met zand gevulde zakken. 's-GRAVENHAGE, 27 Febr. In het Nationale Rampenfonds is tot vanavond een bedrag gestort van rui-m 66 millioen gulden. Gisteravond was de stand 65.400.000 gulden. „PIET HEIN" TERUG UIT KOREA 's-GRAVENHAGE. Na een jaar lang deel te hebben uitge maakt n de z<"--i""dkrachten der Ver. Naties in de Koreaanse wateren wordt Hr. Ms. torpedo- bootjager Piet. Hein onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag Drabhe in de avond van 3 Maart ter rede van Den Helder verwacht. Het schrv zal Woensdagoch tend 4 Maart omstreeks 10.30 uur afmeren in de haven van Nieuwediep Pakjes voor militairen in Korea 's-GRAVENHAGE. Geduren de het tijdvak van 2 tot en met 14 Maart wordt de gelegenheid geboden aan de militairen van het Nederlands Detachement Ver enigde Naties in Korea niet aan getekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden, tegen be taling van het normale interna tionale tarief (8 cent per 50 gram, met een minimum van 40 cent). Luchtrecht is derhalve niet ver schuldigd. Artvert.entip DEN HAAG (KNF). Het is betreurenswaardig en verontrus tend, dat per jaar minstens 15.000 katholieke kleuters moeten wor den afgewezen wegens gebrek aan ruimte in de kleuterscholen, veroorzaakt door het beperkte bouwvolume en het ontbreken van een billijke subsidieregeling voor het kleuteronderwijs in ons land. De steeds toenemende bevolking van de kleuterscholen vergt steeds grotere offers wat betreft de huisvesting. De religieuze con gregaties verkeren in de onmoge lijkheid aan alle aanvragen te voldoen. Daarbij komt de grove onrechtvaardigheid, dat de bezol diging der leerkrachten, aan wie de ouders hun kostbaarste bezit ter opvoeding toevertrouwen, dik wijls beneden redelijke eisen blijft. De katholieke ouders zien zich in stijgende mate genoodzaakt hun kleine kinderen aan de nood zakelijkerwjjze, neutrale gemeen telijke instellingen af te staan; een ongewenste toestand, die in strijd is met de katholieke be ginselen omtrent opvoeding en onderwijs, alsmede met de in de Grondwet gewaarborgde vrijheid van onderwijs. Deze noodkreten uit de direc teur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding in Den Haag, Mgr mr Fr. op de Coul, in zijn voorwoord op het Jaarboek van het Onder wijs en Opvoeding van de Kath. Jeugd in Nederland over het jaar 1952. HET GONZENDE KOFFERTJE ROME. Een koffertje, dat was achtergelaten in eén trein welke te Rome was aangeko men heeft reizigers en stations beambten de nodige angst be zorgd. Men hoorde namelijk binnen in het koffertje een soort gezoem en de vrees vatte post, dat het een helse machine was. Met veel omzichtigheid, terwijl iedereen de adem in hield, werd het koffertje op het bureau van de stationschef geopenden een klein wit katje sprong er uit. LUCCA, 27 Febr. Vanmorgen is buiten Lucca, in het Noorden van Italië met een oorverdovende slag een kruitfabriek in de lucht gevlogen. De fabriek ligt op 24 km van Lucca. Vier gebouwen ontploften en volgens de laatste berichten waren er twaalf doden en tien gewonden De reddingsbrigade vond ge broken armen en benen en an dere verminkte lichaamsdelen op de plaats van de ontploffing. De explosie vond kort voor elf uur plaats in een afdeling van de S.I.P.E.-kruitfabriek, die voor de Italiaanse regering werkt. Deze afdeling werd geheel ver nield. Regeringsinspecleurs uit Milaan zijn naar de plaats van de ramp vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak ervan. De ruiten van de huizen zijn een kilometer in de omtrek ge sprongen. De slag van de ont ploffing werd zelfs in Garfag- nana, op 12 km afstand, gehoord. Eerst vonden er drie ontplof fingen tegelijk plaats en een half uur later volgde de verschrikke lijke slag. Op het laatste ogenblik werd een nog grotere ramp vermeden. Bijna twee ton explosieven, die opgeslagen waren nabij de plaats van de ontploffing, bleven on aangetast. Twee der gewonden verkeren in ernstige toestand. Minister mr J. Algera heeft bij moeten zijn van normale f iets- de opening van de R.A.I. gister middag verklaard, dat de lang verwachte regeling van het brom- fietsvraagstuk in het Wegenver keersreglement haar beslag zou hebben gekregen ,als de waters noodramp niet tussenbeide was gekomen. Volgens de regeling zoals de minister zich die heeft gdacht en waarvan het ont werp vrijwel gereed is, zul len onder rijwielen met hulpmotor worden verstaan: mo torrijtuigen, die, voorzover hun bouw betreft, naar het oordeel van de minister alle voor rijwie len normale eigenschappen bezit ten, dan wel kennelijk zijn inge richt voor een invalide en voorts zijn uitgerust met een motor van maximaal 50 cc, waarvan merk en type door de minister in de Staatscourant zijn bekend ge maakt. In het Wegenverkeersregle ment zullen voorts enkele techni sche eisen worden opgenomen in zake de krachtoverbrenging, de regeling van de trekkracht van de motor en de beremming. Tot de normale eigenschappen van een rijwiel zullen in hoofd zaak gerekend worden te beho ren de aanwezigheid van een stuurinrichting, trappers en een of meer rijwielzadels, zodanig aangebracht, dat het voertuig ook met blijvend uitgeschakelde mo tor gedurende geruime tijd en met een redelijke krachtsinspan ning kan worden voortbewogen of door een voetganger voortge duwd. De bromfiets zal voorzien wielen met luchtbanden. De scoo ter wordt daardoor dus uitgescha keld van deze categorie. In afwachting van de totstand koming van de wettelijke rege ling zal de typekeuring reeds spoedig kunnen beginnen, daar de voorlopige regeling hiervoor en de technische eisen, door de Directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer nu reeds zullen worden toegezonden aan het be stuur van de R.A.I., dat de gege vens zeer binnenkort ter kennis zal brengen van belanghebbende fabrikanten en importeurs. ANKARA (AFP). Volgens kringen, die goed op de hoogte zijn van de gang van zaken in de Oost-Europese volksdemocra tieën is een spoedvergadering van de Kominform uitgeschreven ter bestudering van de toestand die is ontstaan door het vriend schapsverdrag tussen Turkije, Griekenland en Zuid-Slavië, al dus meldt AFP uit Ankara. Uit het Jaarboek blijkt, dat hei kleuteronderwijs in Nederland de laatste jaren aanzienlijk in om vang is toegenomen. In 1945 be zochten 209.726 kinderen de kleu terscholen, terwijl dat getal in 1950 reeds gestegen was tot 341.484. Deze groei is door vele oorzaken te verklaren, niet het minst door de sociaal-economi sche. Met bezorgdheid constateert hei Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding echter dat vooral in de grotere gemeen ten, waar de groei van het open baar kleuteronderwijs het sterksi is, het nog al eens voorkomt, aai bij uitbreiding met nieuwe stads gedeelten de openbare kleuter school de' enige is, die door de kleuters kan worden bezocht. Zo wel op het gebied van het kleu teronderwijs als van het lager onderwijs kan in deze het open bare onderwijs profiteren van de bevoorrechte positie, welke de gemeente heeft. De gevolgen daarvan reiken meermalen door tot in alle volgende takken van onderwijs, welke de schooljeugd heeft te doorlopen. Slechts een wettelijke regeling, aldus Mgr Op de Coul, die door objectieve nor men gebonden, de voorstanders van het bijzonder kleuteronder wijs financieel in staat stelt kleu terscholen naar eigen levensbe schouwing te tichten, kan aan deze ongewenste toestand een einde maken. BONN, 27 Febr. (A.P.). De Britse veiligheidspolitie is van daag de jacht begonnen op de voormalige S.S.-gcneraal Bern hard Lammerding, wiens uitwij zing door de Fransen verzocht werd. Tegen Lammerding is een arres tatiebevel uitgevaardigd, maar hij verdween uit zijn huis in Dussel- dorf voordat het Franse verzoek tot uitwijzing bekend werd. De generaal werd in 1951 in Absentia ter dood veroordeeld De Osservatorp Romano heeft categorisch ontkend, dat de bei de pro-secretari n van het Pauselijk Sta ;aat. de Monseigneurs Tardini en Mon- tini, bespr \ingen zouden heb ben gevoerd met de Franse Mi nister van Bu: "ondse 7-1-™ Bidault en de Westduitse Kan- .-"-'ier Kor.rad Adenauer. De Os- sprvatore vp" ziin om-V—- ning toe. dat de bewering als zc deze bespreking^- Ge voerd zijn en in verband aan n de vergadering der zes mi nisters v_n buitenlande za' - over het Europese Defensie Ge meenschap, de zoveelste poging der communisten is het Vaticaan in de politiek te dringen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft Vrijdagmiddag in het RAl-gebouw te Amsterdam de 31ste RAI-tentoonstelling van motorrijwielen,, bromfietsen en rijwielen geopend. Tijdens de rondgang. Minister Algera vijfde persoon van rechts. ANKARA, 27 Febr. (A.P.). Vandaag wordt de ondertekening verwacht van het vriendschaps verdrag tussen Griekenland, Tur kije en Joego-Slavië, waaraan een gemeenschappelijk defensiepro gram verbonden zal zijn. De zinspeling op dit laatste wordt de belangrijkste clausule geacht in deze nieuwe entente op de Zuidelijke Balkan. Men kan spreken van de belangrijkste ont wikkeling in dit gebied sinds Tito in 1948 uit de Kominform werd gestoten. Volgens gezaghebbende bron nen zal het pact zelf geen mili taire verplichtingen inhouden, maar wel voorzien in militaire besprekingen over de vraag, hoe de ongeveer één millioen man aan troepen, die de drie landen te zamen kunnen opbrengen, zullen samenwerken in geval van Rus sische agressie. Waarnemers noemen het ver drag de eerste positieve stap van het Westelijke psychologische of fensief tegen de satellietstaten in Oost-Europa. Het bestaan van de machtige Balkangroep heeft reeds hoop en vrees gewekt in de naburige satellietlanden, vrees bij de com munisten en hoop bij de onder drukte bevolkingen. De pers en radio van de satel lietlanden vallen het pact voort durend aan. Op hun beurt maken de regeringsradio's van Grieken land, Turkije en Joego-Slavië er propaganda voor in hun op de satellietstaten gerichte uitzendin gen. ROME. De Franse minister van buitenlandse zaken Bidault en zijn Italiaanse collega, tevens minister-president de Gasperi. hebben te Rome besprekingen gevoerd. Er is vooral aandacht geschon ken aan het denkbeeld der Euro pese éénwording. Premier de Gasperi en minister Bidault be vestigden opnieuw de bereidheid van Italië en Frankrijk om samen te werken aan de bouw van een toekomstig (verenigd) Europa Zij verklaren dat dit een der hoofddoeleinden hunner buiten landse politiek is. Voorts zijn de twee staatslie den overeengekomen dat Italië en Frankrijk onverwijld voort zullen gaan met het werk aan een plan, dat beoogt een tunnel door de Mont Blanc te graven, waardoor de afstand tussen Rome en Parijs aanzienlijk zou worden bekort. De tunnel zal worden aange legd dwars door het massieve granietgedeelte van de Mont Blanc. Zij zal een doorsnede van acht meter hebben en in twee richtingen doorkruist kunnen worden. Men schat, dat de bouw ervan vier jaar zal vergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1