NOOR DHOLL \I\I)S j Hevige beroering in Perzië rondom de troon van Sjah Benelux-conferentle boekt zeer magere resultaten PROCES H AMID ÏI Volk weerhoudt de vorst om het land te verlaten Noord-Beveland krijgt weer leidingwater Dagblad voor Alkmaar Duinbrand in Domburg n beter! irijving idbouwbank E I - Schogen iiiimiiiiiiiiiiHiiiiiuü iiiiiimmiiimiiiini^ varte Dolf I Paus Pius XII Nederland houdt het heen stijf Het loonverschil als struikelblok Ruim 68 millioen in Rampenfonds Gesneuveld in Korea Mossadeq vraagt vertrouwensmotie Adenauer over E.D.G.-verdrag Komt Sanders vrij tegen ruil? De gevolgen van de watersnood in Halsteren Altijd gtnn&tmd int irf iwfc»e*rn rf Uw kostbare seboe- elke dag die sclwl- e E R D A L glans t weinig moeite en cent per dag! blijven Uw schoenen ij en soepel, want isoorten in ERDAL leer dagelijks. x met ERDAL.. getijde I e doos 28 et. ba&r 'm 6e kleuren fonkermiddel- en m, oxbbod en wit juist iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Dinsdag 3, Woensdag g 5 Maart 1953 van 305 uur. alle reeds eerder 5 rde spaarboekjes, als- SU l^haald. it zijn ogen trachtte te S schrik. Met bevende 2 daarna Sjef en Garmt naar de keuken terug. echter en poogde zijn plooi te trekken. Dat ruitzieht, dat zij Evert at van een kool zouden de lach schoot. Maar S ammerend deed hij de S ïplete huilbui los. Zelfs >riceren, maar dat was 5 dat hij zo'n geweldige 5 i te houden. „Oh, het S k.... Verschrikkelijk- uk door, want het was 2 makkers in de kelder 2 nheden" te verrichten. 2 vraag, wat er aan het Zjj te horen, dat het zo 2 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f0.48 pet week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per man.. minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K2230; Scbagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. 'Buiten God is t nergens veilig (Vondel) fjï OITlgCvil] Maandag 2 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12717 V^andaag, de tweede Maart 1953, is het veertien jaar geleden dat als nieuw Hoofd van de Heilige Kerk op aarde gekozen werd Zijne Eminen tie de kardinaal-staatssecre taris Eugeno Pacelli. Onder donderend gejuich van de op het Sint Pieters plein te Rome verzamelde tienduizenden, werd bekend gemaakt, dat de nieuwe Paus de naam had aangenomen van Pius XII. De merkwaardige omstan digheid was, dat de Paus keuze plaats had op de ver jaardag van de nieuwe Paus, die vandaag de gezegende leeftijd van 77 jaar bereikt. Enige tijd geleden was de wereld verontrust door alar merende berichten over de gezondheidstoestand van de Heilige Vader, die thans ge lukkig weer hersteld is. 17 r is vandaag, op deze dub- ■^bele herdenkingsdag, dus reden te over om de jarige Paus in een hartelijk gebed bij de Voorzienigheid aan te bevelen. Opdat Hij nog lang en ge zond mag leven, in Zijn hoge en heilige dienst, tot godde lijke eer en glorie, tot roem en geluk van de Heilige Kerk en van de mensheid, voor wie Hij het veilige kompas is, om de goede koers te houden in een woeste zee, vol oude en TEHERAN (A.P.) De Perzische Majlis is Zaterdag avond in buitengewone geheime zitting bijeen geweest, ha een rumoerige dag, tijdens welke grote menigten een plan van de Sjah om het land voor korte tijd te verlaten verijdeld hebben. De reisplannen waren blijkbaar het resultaat van de bespreking, welke hij Dinsdag met pre mier Mossadeq gevoerd heeft. De Sjah had er in toege stemd buitenslands te gaan tot op het ogenblik, dat Mos- i sadeq verklaarde, dat hij kon terugkeren. Vandaag viert Z.H. Paus Pius XII Zijn 77ste verjaardag en niGod0 zeg^ene^Hpaus Pius en herdenkt de H. Vader de 14de verjaardag van Zijn Pauskeuze. de Heilige Kerk. (Van onze speciale verslaggever LUIK, 1 Maart De Benelux-conferentie, welke een week geleden te Valkenburg begon en gisteren in het stadhuis van Luik werd voortgezet, is een mislukking ge worden, zoals overigens te voorzien was. Uit het slot communiqué blijkt, dat men slechts een procedure heeft vastgesteld, om te onderzoeken hoe tegemoet kan worden gekomen aan de moeilijkheden, waarin sommige Belgi sche bedrijfstakken verkeren. Ook hierover ontstond een vrij langdurige discussie. Van Neder landse zijde werd betoogd, dat bedoelde bedrijfstakken eigenlijk nog niet in de volle betekenis van het woord de voorgeschreven procedure hadden doorlopen. Tenslotte nam Nederland dit bezwaar terug, maar het deelde mede, dat nog niet dadelijk een beslissing kon worden genomen. De Nederlandse delegatie heeft zich verplicht zeer binnenkort een uitspraak te doen, die dan schrif telijk aan België zal worden ter kennis gebracht. Besloten is nog op de invoer in België en Luxemburg een stelsel van compenserende belas ting in te voeren, een besluit dat betrekking heeft op debe staande verschillen op het ter rein der omzetbelasting. s Onze export naar België en Luxemburg zal hierdoor enigszins worden be moeilijkt. In de ochtendvergadering heeft België bij monde van minister Duvieusart voorgesteld, niet stil te blijven staan bij allerlei de tailpunten, maar te trachten het tot stand brengen van de econo mische unie in zijn geheel ter tafel te leggen en na te gaan welke overgangsmaatregelen men zou moeten nemen om binnen een bepaalde, doch niet te lange, tijd de unie te verwezenlijken. Dit was een zéér belangrijke suggestie. De Nederlandse dele gatie wilde daar echter met be slistheid niet in treden. Even min toonde Nederland ook maar enige toenadering met betrek king tot het probleem der lonen. Minister Suurhoff weigerde rond weg het Belgische standpunt te aanvaarden, dat de oorzaak van het loonverschil bij Nederland moet gezocht worden. Hij betoogde, dat integendeel België verantwoordelijk is voor de bestaande dispariteit en dat daarom dit land met zijn lonen met het Nederlandse niveau dient rekening te houden. De zaken eenmaal zo gesteld, besloot de conferentie toen het loonverschil verder te laten rus ten en zich voor het overige van de dag onledig te houden met een aantal detailpunten. Detailkwesties De Belgische delegatie verzocht vervolgens de moeilijkheden in vier Belgische bedrijfstakken in behandeling te nemen. ORIGINELE MANIER VAN STEUNVERLENING LEEUWARDEN Ter in spectie Belastingen Delfzijl werd van een belastingplich tige, van wie een bezwaar schrift lopende is, de volgen de brief ontvangen: „Weledele heer Inspecteur, In verband met de grote nood die ons land heeft getroffen, meen ik mijn bezwaarschrift Inkomstenbelasting, jaar 1950, te moeten intrekken. Uw dw. dn. (volgt handtekening)" Bij het Nationale Rampen fonds was tot Zaterdagavond een bedrag binnengekomen van ruim 68 millioen gul den. Vrijdagavond was de stand ruim 66 millioen gld. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de telegrafist eerste klasse C. van Vliet (mari- nenummer 46068) deel uitmakend van de bemanning van Hr. Ms. Fregat „Johan Maurits van Nas sau" op 26 Februari jl. is gesneu veld door een noodlottig vuur van Zuid-Koreaanse strijdkrach ten, toen hij in een sloep des avonds van het fregat onderweg was naar een eiland ter verle ning van medische assistentie. Tevens werd hierbij gewond de aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" geplaatste Zuid- Koreaanse liaison-officier. Deze is echter buiten levensgevaar. Telegrafist van Vliet werd op 28 December 1930 geboren en was afkomstig uit Den Haag. Hij was ongehuwd. Onder even grote belangstel ling als Woensdag j.l. is Zater dag het proces in Djakarta tegen Sultan Hamid II voortgezet. Dit maal werd de getuige Frans Na- joan, afkomstig uit Menado en rechercheur bij de criminele re cherche te Djakarta gehoord. De zitting nam ruim 4 uren in be slag. En wordt op Woensdag 4 Maart voortgezet. Najoan zeide, dat hij sedert De cember 1949 contact had met de beweging van Westerling. Hij had Westerling het eerst ont moet in Djakarta, in de woning van een lid van het K.N.I.L., een zekere Benz. Het doel van de beweging van Westerling was het regiem van R.I.S. omver te werpen. Er zouden 250 man naar Bandung vertrekken, om daar de opstand te beginnen. Voor de aanval op Djakarta waren te weinig wapenen. Over het on derhoud tussen Hamid en Wes terling verklaarde deze getuige, dat Hamid zich boos had uitgela ten over het gebeurde in Ban dung. De hoofdaanval had moe ten geschieden op het juiste tijd stip in Djakarta. Sultan Hamid zou aan Westerling de opdracht hebben verstrekt de ministerraad aan te vallen. De drie defensie autoriteiten moesten daarbij wor den gedood. De ontmoeting tus sen de getuige en Hamid had plaats gevonden in hotel Des Indes. Sultan Hamid verklaarde dat dit juist was geweest. Wes terling had het beter gevonden, dat Sultan Hamid het bevel van de A.P.R.A. op zich zou nemen. De getuige Najoan werd ge vraagd of hij bewust had geïn filtreerd bij zijn dienst nemen bij de A.P.R.A. Getuige zeide, dat zijn opdracht luidde contacten op te nemen met Westerling en zijn beweging, om op die manier te proberen te onderzoeken wat zich in die kringen afspeelde. BUSONGEVAL IN MEXICO MEXICO, 28 Febr. (A.P.) Doordat de remmen weigerden, is Zaterdagavond een autobus op het traject Mexico stadXochi- milco in een diep ravijn gestort en in brand gevlogen. Dertien personen kwamen om het leven en 17 werden ge wond. Noors schip heeft aanvaring Het 2.160 ton metende Noorse schip „Baalbek" is Zondag in aanvaring gekomen met een scheepvaartinstallatie bij Sheer- ness aan de monding van de Theems. De installatie, waarop zioh mannen bevonden, be zweek. Het Noorse schip heeft onmiddellijk reddingboten uitge zet. Zijnerzijds had Mossadeq be loofd tijdens de afwezigheid van de sjah niets tegen hem te zullen ondernemen. Het plan voor het vertrek was Zaterdag bijna ge slaagd. Des ochtends had de sjah zijn reisplan bekend gemaakt. Op het middaguur was een troonraad ge vormd, terwijl de sjah formeel afscheid nam van Mossadeq en zijn kabinet. Intussen kwam een derde macht in actie Mullah Kasjani, de voorzitter van de Majlis. Kasjani, die zich voor de eer ste maal in zijn politieke carrière aan de zijde van de sjah schaar de, riep het parlement in beslo ten zitting bijeen. Besloten werd een delegatie naar de sjah te zenden met een door Kasjani on dertekende brief, waarin de sjah veraocht werd in b t land te blij ven. Mossadeq vlucht huis uit De bazars sloten hun deuren en de volgelingen van Kasjani begonnen voor het blijven van de sjah te demonstreren. Zijn volgelingen voerden de menigten voor het paleis aan. Deze menigten bewogen de sjah er toe aan te blijven. Een beruchte volgeling van Kasjani reed met een jeep dwars door de poort voor Mossadeq's huis. Mossadeq vluchtte en korte tijd later maakte °-dio Teheran bekend, dat de sjah in het land bleef. Adenauer heeft bij zijn aan komst in Bonn tegenover journa listen opgemerkt, dat hij „tevre den" was over de in Rome ge voerde besprekingen. Hij weer legde een verklaring, die Bidault zou hebben afgelegd. Bidault zou in Parijs hebben verklaard, dat de E.D.G. een revisie moest on dergaan. Adenauer zeide met na druk, dat dit onjuist was. Het ver drag moet doorgaan, zoals het nu is. „Er kan thans geen sprake meer zijn van protocollen en amendementen", aldus Adenauer. Hij dacht niet, dat Rusland in het huidige stadium een agressie in de zin had. Doch het is een taak van West-Europa om zich tot de tanden te wapenen. Aan de oostkant is de Sovjet-Unie „ver schrikkelijk sterk". De V.S. be schouwden volgens Adenauer de situatie in Europa objectief en in het juiste licht. Wanneer de E.D.G. niet tot stand komt, trekken de V.S. zich op Griekenland, Tur kije, Spanje en Eqgeland terug, was zijn opvatting. Adenauer be geeft zich waarschijnlijk 7 April naar de V.S. voor zijn onderhoud met Eisenhower. 25 JAAR CENTRALE FILMKEURING Het 25-jarig bestaan van de Centrale Commissie van de Film keuring is Zaterdag herdacht met een algemene vergadering in het Metropole-Tuschinski theater in Amsterdam. De minister van bin nenlandse zaken prof. L. J. M. Beel hield een rede, waarin hij de materie waarmede de com missie werken moet „netelig" noemde. Zij keurt immers niet goed, maar laat toe. Het gevolg hiervan is, dat vaak films wor den toegelaten, die tegen het ar tistieke gevoel van de leden in druisen. Bij de interpretatie over het begrip goede zeden, spelen de verschillende overtuigingen, die in het Nederlandse volk heersen, een grote rol. Toch heeft men elkander met goede wil weten te vinden. Verschillende sprekers her dachten de overleden oud-voor zitter, de heer von Freytag Drabbe. Korte tijd keerde de stroom zich tegen Mossadeq, maar in de late avonduren bewogen zich gro te pro-Mossadeq menigten in de straten, die grote foto's van de premier meedroegen en de over winning voor zich opeisten De avondzitting van de Majlis was strikt geheim, maar wel ingelichte woordvoerders deelden mede, dat vice-voorzitter Marelis van de regering een uiteenzetting over de reisplannen van de Sjah geëist had. Tijdens de zitting van de Majlis heeft de Sjah zich per soonlijk via Radio Teheran tot zijn volk gericht. Mossadeq kwam in pyama in iWwr^n ovi-natatioa de Majlis. Hij verdedigde zich fel ^geil Bi t eSiaiieS en stelde de vertrouwenskwestie. De chef-staf van het leger is afgezet. Hij zou volgens Mossa deq niet in staat zijn geweest de opstanden te voorkomen. Bij de onregelmatigheden, die zich Zondag voortzetten, maar in min der ernstige vorm. is gebleken, dat tot nog toe 19 personen zijn gewond en een werd gedood. LONDEN, 28 Febr. (A.P.) De Hongaarse regering heeft aan geboden de Britse zakenman Ed gar Sanders, die thans een ge vangenisstraf van 13 jaar onder gaat, vrij te laten in ruil voor de vrijlating van een 25-jarige leid ster van de roden op Malakka, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. Sanders, die de Amerikaanse International Standard Electrici ty Company in Hongarije verte genwoordigde, werd in Februari 1950 gelijk met de Amerikaan Robert Vogeler wegens spion- nage veroordeeld. Vogeler werd in April 1951 vrijgelaten. De Britse autoriteiten hebben het voorstel in overweging. Het eiland Noord-Beveland, dat tot nog toe van drinkwater werd voorzien met behulp van tankschepen, krijgt morgen weer leidingwater. De waterleidingmij. „Zuid-Beveland" zal van Wol- faartsdijk naar Kortgene op Noord-Beveland een waterlei dingbuis van plastic leggen van 1000 m. lengte. Bij Rilland Bath zijn Zaterdagmiddag verschillen de gaten geslagen in een nood- dijkje. Bij Hellevoetsluis is een klinkende overwinning behaald op het water. Zaterdagmiddag werd bij Hei dus in geslaagd de waterkwel geest op Voorne-Putten meester te worden. Rond en op de dijken van de polders heerste gisteren grote vreugde. Binnen niet al te lange .tijd zullen dorpen en hof steden droogvallen. De wonde in de dijk zal nu binnen enkele maanden geheel hersteld zijn. Hiermede is dan ook het gevaar voor de dijken van het Voornse Kanaal geweken, alsook daarmee voor het ach terliggende land van Westelijk Voorne. Giften hulpverlening Uit Portugal is opnieuw per schip een grote hoeveelheid goe deren aangekomen. Uit Helsinki levoetsluis op het tijdstip van js voor een bedrag van meer dan kerend tij een drijvende caisson in het 75 meter lange gat in de dijk Oostelijk van Hellevoetsluis tot zinken gebracht. De openblij vende ruimten werden snel met behulp van bakken, kranen, vrachtauto's en een persleiding vol zand en stenen geworpen. Binnen twee uur was het karwei voor elkaar. De opkomende vloed heeft thans geen vat meer op de vier polders van Voorne-Putten. De gemalen, sluizen en pompen kunnen de vijand definitief gaan verdrijven. Binnen vier weken is men er anderhalf millioen Finse marken aan aardewerk, voor de slacht offers geschonken. De snert-actie in Nijmegen heeft f25.000 opgebracht. Het Rode Kruis heeft mede gedeeld, dat er 100.000 slacht offers zijn, terwijl er voor 15 maal zoveel aan kleding is in gezameld. In overeenstemming met de regering en andere in stanties is bepaald een deel ter beschikking te stellen van cha ritatieve instellingen. (Eigen bericht) Negen personen zijn Zaterdag in Halsteren gearresteerd, omdat zij zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal van eigendommen van de door de watersnood ge teisterde bevolking. Een brand wacht, een zekere R., die met zijn zoons was aangesteld op de goe deren te letten, die in de oude kerk tijdelijk waren opgeslagen, nam een deel hiervan weg, waar bij zijn zoons hielpen. Arbeiders uit Oosterhout, 6 man, hebben gebruiksvoorwerpen uit huizen weggenomen. Zij waren te werk gesteld door de Nederlandse Hei demaatschappij. Alle verdachten zijn vandaag naar Breda over gebracht. Zondagmiddag 3 uur ontstond in de duinen tussen Domburg en Westkapelle een begin van brand. Dank zij het feit, dat verschei dene wandelaars onmiddellijk po gingen in het werk stelden het vuur te blussen en de brandweer van Domburg zeer spoedig ter plaatse was, was men de situatie spoedig meester en ging slechts een klein gedeelte duinterrein in vlammen op. VOOR DUIZENDEN GULDENS OPGESPOORD Sinds enige maanden werkt aan de dienst van Sociale Za ken te Zaandam de heer Ros kam. Hij is belast met de op sporing van knoeierijen door hen die soc. uitkeringen ontvan gen. In tien maanden tijd heeft hij reeds voor een bedrag van ruim f 14.000 kunnen achterha len, waarvan reeds f 10.000 be slist zal worden teruggestort door de oplichters, daar men daarvoor getekend heeft. PRINS BERNHARD BIJ S.H.A.E.P. FONTAINEBLEAU, 28 Febr. (A.P.) Prins Bernhard zal vandaag een officieel bezoek brengen aan het hoofdkwartier van de geallieerde luchtstrijd krachten in Centraal-Europa, dat hier gevestigd is. Het Grieks-Turks- Joego-Slavisch verdrag ondertekend ATHENE, 28 Febr. (Reuter) - Griekenland, Turkije en Joego slavië hebben Zaterdag te An kara het vriendschapsverdrag on dertekend, waarbij zij uiting ge ven aan hun vaste wil hun vrij heid te verdedigen en alle pro blemen over de veiligheid teza men aan te pakken. Het verdrag bestaat uit een inleiding en tien artikelen. Tijdens de Zaterdagavond vanuit ,,De Beurs" te Leeuwarden verzorgde radio-uitzending van de actie Beurzen Open - Dijken Dicht", trad o.a. op Jules de Corte, een bekend mede werker van de K.R.O. Zijn aardige rijmkunst en zang hadden zeer veel bijval van het publiek. Naast hem links Karei Prior, die de regie van de avond had; aan de andere kant Coen Serré, omroeper van de V.A.R.A. Achter Jules de Corte is nog juist een omroepster van de V.P.R.O. zichtbaar. Op de achtergrond het koor „Fryske Stimmen" uit Minnertsga.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1