SODA NOORDHOLLANDSi Malenkov, de dictator van de Sovjet-Unie Woroshilof nieuwe president Vrije volken van Europa moeten zieli aaneensluiten Het herstel in het rampgebied jRUIL arte Dolf i Dagblad voor Alkmaar en omgeving Adonis gaat in hongerstaking Bello" en badseizoen Eenheid in de leiding Radiotoespraak van Adenauer Opstand in Albanië Radio-Moskou heeft gisteravond hekend gemaaktdat Malen kov is benoemd tot premier der Sovjet-UnieVice-premiers zijn BeriaM oio tof. Boelganin en Kaganowits j. schoonzoon van Stalin. Maarschalk Woroshilof zal Sjwernik als president opvolgen. Sjwernik zal worden aanbevolenvoor de functie van voorzitter van het vakverbond. Finse communist vermoord Wel of geen nieuw kankerinstituut? Ruim 75 millioen in Rampenfonds Dodelijk ver keer son geval i ben een cow- liet. Toen was ik laar opeens zei wij gaan het ze had centjes ntjes", zei ze. Jer het uit: ar de vaat en gebruikt ze véél goedkoper, entjes over. >pzij gelegd mijn pak. dkoop. week met soda- vóór het sop soda - verk soda. aart U guldens! RICARDO ioderne etagewoning ide uit: grote woon keuken, douche-cel. Fietsenschuur aanw. Ie woning te HOORN 'oord-Holland, Draaf- iimiHmuHimiiiims man viel wat te vlug u eenmaal maar een j ngbroer van Snoggel j 5 aandacht. Sjef ont- I I voor, dat ook deze een donkere afgeslo- >en ook deze nieuwe richting van het ge- j een paar lege tonnen >rd, want Brammetje agen en had niet in tends het gevolg was iet eens, dat er een i n op de plaats, waar was terechtgekomen. mijmeringen op. Dat j geluid naderde ras... S jn hoofd hangen..?" Abonnementsprijs t 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, t 0.40 pei fl week inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct per m.m.. minimum 12.50: in alle edities 26 ct. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur: H N Smits Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290: Alkmaar. Ritsevoort 52. tel 2046 K 2200: Den Helder. Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230 Scbagen Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSGDITIt Zaterdag 7 Maart 1953 - 48e Jaargang - No. 12722 STALIN WORDT MAANDAG BIJGEZET MOSKOU, 7 Maart Het stof felijk overschot van Maarschalk Stalin zal Maandag bijgezet wor den om 12 uur Moskouse tiid. d.i. 10 uur Nederlandse tijd. Het stoffelijk overschot van Stalin zal rusten op het Rode Plein naast dat van Lenin. zo meldt Tass. u Lichamelijk en geestelijk verzwakt AMSTERDAM, 6 Maart. De 42-jarige Amerikaan Harold John Adonis, die op 22 November van het vorig jaar door de Vreemde lingenpolitie te Amsterdam werd gearresteerd, en zich sedertdien in hechtenis bevindt, heeft het voornemen geuit binnen twee maal 24 uur in hongerstaking te zullen gaan, teneinde een beslis sing over zijn uitlevering te be werkstelligen. De toestand van de Amerikaan is zowel lichamelijk als geestelijk de laatste tijd erg achteruitge gaan. Hij is zeer verzwakt en kan de trappen in het Huis van Be waring aan de Weteringschans, waar hij verblijft, niet meer ge bruiken. Zijn raadsman, mr, J. Roggeveen uit Haarlem, zal pro beren Adonis van zijn voornemen om in hongerstaking te gaan, af te brengen. VEE VERWAARLOOSD PUTTEN. De Rijkspolitie te Putten heeft, in samenwerking met de dierenbescherming, bij de boer J. B. een tweetal koeien en een pink in beslag genomen. De dieren liepen overdag in een weide zonder gras en werden 's avonds in een stal zonder dak ondergebracht. Zij zijn nu bij een andere boer ondergebracht. TOT 1955 Zoals bekend is de rëizigens- tramdienst op het baanvak Alk maarBergenBergen aan Zee opgeheven. De N.S. zullen even wel in de eerstvolgende drie laren gedurende het badseizoen nog een reizigersdienst uitvoeren. Met het oog hierop zijn ingevolge Ministeriële beschikking door de Rijksinspecteur van het Verkeer te Amsterdam het begin en het einde van de badseizoenen als volgt vastgesteld: 1953 14 Juni t/m 31 Augustus 1954 13 Juni t/m 30 Augustus 1955 13 Juni t/m 29 Augustus Deze tijdelijke reizigersdienst zal in de betreffende uitgaven van de reisgids bekend worden gemaakt. Het goederenvervoer op het ge noemde tijdvak is met ingang van 1 Maart j.l. gestaakt. EDEN EN DULLES OVER OLIEGESCHIL WASHINGTON, 6 Maart. Vernomen wordt, dat de Britse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Eden en Foster Dulles, Vrijdag over het Perzisch oliegeschil hebben ge sproken. Bij de bespreking van politieke vraagstukken betreffen de het Midden-Oosten werden deskundigen ingeschakeld. Nederlandse eenheden nemen deel aan „Jungle King" Eenheden van de Nederlandse tactische luchtmacht zullen met „Thunderjets" deelnemen aan de oefening „Jungle King", welke het Britse „Bomber Command" tussen 16 en 22 Maart houdt. De Nederlanders zullen hierbij de rol van penetrerende eenheden ver vullen. ÏNTER-STANDS-STUDIE- DAGEN IN ONS BISDOM Op 13 en 14 April zullen in Huize Vijverduin te Bloemendaal door de Diocesane Raad van het Bisdom Haarlem van het kader der katholieke organisaties voor het eerst inter-stands- en studie dagen worden gehouden. Als on derwerp is gekozen: de eenheid van katholieken op maatschappe lijk en politiek terrein. Twee sprekers leiden het on derwerp m: t.w. Rector N. de Rooy, mede-auteur van „In vrij heid herboren", die het historisch facet van dit onderwerp zal be zien en ir. L. J. Feber, wethou der van Den Haag, die de actuele situatie vooral op politiek terrein zal behandelen. Er wordt een uit tien leden bestaand presidium van het centrale comité van de communistische partij gevormd. Lid zijn o.a. Malenkof, Beria, Molotof, Worosjilow, Perwoekhin en Mikojan. De vierde zitting van de Op perste Sovjet zal op 14 Maart a.s. worden gehouden. De vakbondsvoorzitter Koeznitzof is van zijn functie ont heven. Pegof is benoemd tot secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet-raad. sedert de eerste dagen van de revolutie. Hij speelde een grote rol bij de organisatie van het rode leger. Pegof was in het Westen tot nu toe in feite onbekend. Hij is een van de zeven mannen die zijn aangewezen voor de organisatie van Stalins begrafenis. Maarschalk Alexander Wassi- lewsky en maarschalk Georgi Zjoekof zijn benoemd tot onder ministers van oorlog. Zjoekof, één van de bekendste militairen uit de Tweede Wereldoorlog, staat bekend als de „Redder van Mos kou". Onmiddellijk na de oorlog meende men, dat hij na Stalin op de tweede plaats kwam. Wassi- lewsky wa£ onder Stalin minister van het leger. De ppst, die Malenkov thans bekleedt is dezelfde die Stalin waarnam tot zijn dood. A.P. meldde uit. Londen, dat de be noeming van Malenkov erop zou wijzen, dat hij de rol van Stalin als heerser over de Sovjet-Unie heeft overgenomen. De voorzitter van de raad van ministers is de zelfde als die van de premier. Malenkov was enige tijd secreta ris van de Russische communis tische partij. Dit gaf hem de macht over het partijapparaat. In het communiqué werd ge zegd: „De centrale commissie van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de raad van mi nisters en het presidium van de Opperste Sovjet oordeelt het in deze moeilijke tijden voor partij en land de belangrijkste taak het ononderbroken en juiste leider schap van het gehele land te ver zekeren, wat op zijn beurt de hoogste mate van éénheid van leiderschap vraagt. Dit om paniek en verwarring te voorkomen en succesvol de binnenlandse en bui tenlandse politiek te kunnen voe ren. Het ministerie van binnenland se zaken zal voortaan ook het departement van veiligheid om vatten. Beria is hiervan het hoofd. Molotov is eerste minister van buitenlandse zaken. Wysjinsky is benoemd tot permanent afgevaar digde naar de V.N. Boelganin is minister van oorlog. De 72-jarige maarschalk Kli- menti Worosjilow was een van Stalins nauwste samenwerkers WERKGELEGENHEID Het probleem van de werk gelegenheid en alles wat daar aan vastzit, is deze week nog weer eens duidelijk aan de orde gesteld in de vergadering van de algemene katholieke werkgeversvereniging te Am sterdam. Het is onjuist, in deze zaak, zoals deze week bereids van socialistische zijde is gedaan, een tegenstelling te willen forceren tussen de belangen van de ondernemers en de arbeiders. Hoe dat alle maal in elkaar zit, wordt na der toegelicht in de „Kroniek van Zaterdag" in dit nummer. Verrassing bij de V.N. De bekendmaking uit Moskou heeft de diplomaten bij de V.N. verrast. De meeste afgevaardig den waren van oordeel, dat, al thans voor het ogenblik, een driemanschap, bestaande uit Ma lenkov, Molotof en Beria Stalin zou opvolgen. Men was het er over eens, dat de benoeming grote gevolgen met zich kan dra gen. Toen Wysjinsky gevraagd werd om een commentaar was zijn ant woord: „Ik wens alle Amerikaan se volkeren veel geluk toe." Van de zijde van het Witte Huis werd medegedeeld, dat president Eisenhower geen commentaar had op de nieuwe benoemingen. STOCKHOLM, 6 Maart (AFP) Het Finse sociaal-democrati sche blad „Suomen Sosialdemo- kratti" deelt mee, dat de voor malige plaatsvervangende chef van de Finse politie Vainoe Olavi Karhoenen Donderdagavond door een zekere Pau.'i Var jonen in zijn woning te Helsinki is dood geschoten. De dader koi worden aan gehouden. Karhoenen, die na de oorlog tot plaatsvervangend hoofd der politie werd benoemd, had zich sinds kort ik het openbare leven, teruggetrij. Ien. Hij was een van dé invloedrijkste Finse communisten, aldus het blad. Naar wii vernemen is op het ogenblik de vraag in studie ge nomen of in Amsterdam wel of niet een nieuw kankerinstituut gebouw zal moeten worden Zo als bekend heeft men voor een eventueel nieiiw instituut het oog gericht op terreinen van het Wilhelmina gasthuis. De bouw van een dergeliik in stituut zou ongeveer 8.500.000.- kosten. Weliswaar kan het Koningin Wilhelmina Fonds biina ovgr een dergeliik bedrag beschikken, doch nog grote sommen gelds zouden daarenboven nodig ziin om aan de verplichtingen van het fonds iegens de diverse insti tuten in ons land te kunnen blij ven voldoen. Een beeld van de vreselijke ravage, welke door het toater in Oude Tonge, een der zwaarst getroffen plaatsen, werd aangericht. Dit tafereel aanschouwden de minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. J. Algera en leden van de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tijdens het bezoek, dat zij Donderdag brachten aan Goeree en Overflakkee. Het ministerie van Waterstaat heeft een overzicht gepubliceerd van de huidige stand van de werkzaamheden op waterstaat kundig gebied. Hierin wordt ge zegd, dat het vaste land van Zuid-Holland geheel droog is. Aan het definitief herstel van de buitendijk wordt nog steeds ge werkt. Rozenburg: geheel droog. Voorne Putten: Putten is op enige kleine polders na droog. De ringdijk van IJsselmonde is nu geheel gesloten. Aan de dijken in de buiten- polders wordt nog steeds gewerkt. In de Hoeksche Waard wordt 5000 h.a. polderland bemalen. De Krimpenerwaard is door gestadig voortwerken geheel droog. In de Alhlasserwaard begint het land droog te vallen. Het eiland van Dordrecht is thans geheel van het buitenwater afgesloten. Het herstel bij de noordelijke toegan gen naar de Moerdijkbrug is ter hand genomen. Op Goeree-Over- fiakkee zijn de binnendijken dicht. Samenvattend wordt van de overige getroffen gebieden op gemerkt: Schouwen-Duiveland nog 16000 h.a. onder water. De havendammen van Zierikzee, die op énkele plaatsen geperforeerd zijn, tracht men te dichten, om dat door deze stroomgaten de scheepvaart door het havenkanaal naar Zierikzee wordt belemmerd. De helft van Noord-Beveland is thans drooggevallen. De dijk is ernstig beschadigd. Op Walcheren is het water verdreven. Tholen baart nog zorgen. Het eiland is overigens van het buitenwater afgesloten. Het herstel der dijken vraagt grote inspanning. „Niemand kan, nu maarschalk Stalin is overleden, voor-" spellen hoe de politieke toestand in de Sovjet-Unie zich zal ontwikkelen", zeide de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, gisteren in een toespraak voor de Noord- westduitse radio-omroep. Hij vervolgde: „De vrije vol ken van Europa moeten zich thans, meer dan ooit te voren aaneenscharen." Adenauer gaf verder als zijn overtuiging te kennen, dat de Westduitse Bondsdag het E.V.B.- verdrag en de overeenkomsten van Bonn zal bekrachtigen. De betreffende wetsontwerpen komen 19 dezer in derde lezing in be handeling. „Daarna zullen Italië, Neder land en wellicht nog enkele lan den volgen. Indien nu de volks vertegenwoordigingen van drie of vier der E.V.G.-staten het verdrag hebben bekrachtigd, zal het de Franse nationale vergadering veel gemakkelijker vallen dan thans het zelfde te doen. „Een verenigd Europa zal geen eenvormig beeld bieden", ver volgde dr. Adenauer. „Zijn ver scheidenheid zal juist één zijner aantrekkelijkheden zijn. De Euro peanen zullen, binnen hun grotere Europese vaderland, Fransen, Ita lianen, enz. blijven. Doch in de plaats van het egoisme der af zonderlijke staten zal saamhorig heid komen, juist zoals dat bij leden van één gezin het geval is. Op deze wijze zal ook het Euro pese leger zich ontwikkelen" De bezette gebieden in het Oosten De Westduitse bondskanselier herhaalde, dat Duitsland de thans door Polen en de Sovjet-Unie be zette voormalige Duitse gebieden nimmer als vreemd gebied zal beschouwen. Hij voegde hieraan echter toe, dat Duitsland nooit zal pogen zijn wettige aanspraken op deze gebieden met geweld te verwezenlijken. „Dit zou waan zin zijn en bovendien uit militair- technisch oogpunt onmogelijk", verklaarde hij. De kruiser „De Ruyter" vertrok gistermorgen van Rotterdam voor haar eerste proef vaart. „De Ruyter" op de Nieuwe Water weg, bij Hoek van Holland op weg naar zee. Over de buitenlandse hulpver lening aan de overstromings slachtoffers in Groot-Brittannië, Nederland en België zei Adenauer: „Er zijn geen „natio nale rampen" meer." BELGRADO, 6 Maart (AFP) Het bericht van de „Daily Ex press", volgens hetwelk Tito een pantserdivisie naar de Albanese grens gezonden zou hebben in gevolge ongeregeldheden in Al banië, is van officiële zijde als „fantasie en zonder enige grond" gebrandmerkt. Wel zou, volgens uit Tirana in Belgrado ontvangen inlichtingen, de activiteit van op standelingen in Albanië zijn toe genomen. OP 12 MAART CAPELLA PAPALIS Onzekerheid of de Paus aanwezig zal zijn VATICAANSTAD, 6 Maart '53 (K.N.P.) Hoewel in Vaticaan se kringen de hoop bestaat, dat de H. Vader op 12 Maart, de dag van Zijn Kroning, voor het eerst na zijn ziekte in het openbaar zal optreden, bestaat daaromtrent naar Radio Vaticana meldt, geen zekerheid. In ieder geval echter gaat de plechtige capella papalis, de Pontificale Hoogmis, door. Donderdag zijn de uitnodigin gen voor de bijwoning van deze plechtigheid verzonden aan alle kardinalen, patriarchen en bis schoppen, die gerechtigd zijn deze H. Mis bij te wonen. De Ponti ficale Mis wordt opgedragen door kardinaal Aloysi Masella. Weg over Moerdijk Maandag; a.s. open? Naar het A.N.P. verneemt doet Rijkswaterstaat pogingen om de weg Rotterdapi-Breda via de Moerdijk zo ver te herstellen, dat hij nog Maandag a.s. voor ver keer met een maximum wieldruk van 800 kilogram kan worden ge opend. Of dit lukken zal hangt af van de weersomstandigheden, die op het ogenblik gunstig zijn, en van de grondwaterstand, die nog buitengewoon hoog is. Men repareert thans de klin- kerbestrating van de opritten van de Moerdijkbrug en van de aan- "luitlngen met de zijwegen. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart De stand van de bij het Nat. Rampenfonds binnengeko men bedragen is tot heden avond totaal ruim 75 mil lioen gulden. Dit is ten op zichte van Donderdagavond een vermeerdering van het totaal bedrag met 3,5 mil lioen gulden. Bij Oudeschoot HEERENVEEN Donderdag avond omstreeks half twaalf von den voorbijgangers op de rijks weg ten zuiden van de Tjonger- brug onder Oudeschoot een mo torrijwiel, dat kennelijk in botsing was geweest. Na enig zoeken vond men even verderop het stoffelijk oversphot van de 19- jarige Ferdinand v. d. Wal uit Rohel, die op de terugweg van een bezoek aan zijn meisje te Wolvega, vermoedelijk door een auto is aangereden. De automobilist is echter door gereden. Op de plaats van het ongeval heeft men een portier- kruk en een gedeelte van een verchroomde koplamp gevonden. Het motorrijwiel vertoonde blauwachtige verfdelen, die zeer waarschijnlijk door de aanrijding op het voertuig zijn achtergela ten. De verkeersgroep van de rijkspolitie te Heerenveen heeft de zaak in onderzoek. HILVERSUM I KWARTIER GESTOORD De zender Hilversum 1 is gis teravond een kwartier uit de aether geweest. De storing begon om zes over tien. iuist toen de radionieuwsdienst in een extra uitzending het bericht van de be noeming van Malenkov tot pre mier van de Sovi et-Unie door gaf. en duurde tot een en twintig minuten over tien. De oorzaak was een defect in de z.g. „voor trap" de apparatuur die het ge luid dat van de studio naar de zender gaat. versterkt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1