RAI mm im Jacques Fath baarde opzien met getailleerde pyramide'mantel FEESTELIJKE TRACTATIES De achterkant van de voorjaars- kleding is interessanter dan de voorkant Zijn Om te bakken is een oven niet per se nodig De citroen is rijk aan vitaminen oman w Be sle, TAILLEURJASJES OP DE „GROEI" Weer een nieuw type wasmachine Columbus nam deze vrucht mee naar Amerika door V/mi Km'p^cheer "cn Roo* De strijd progra ZATERDAG 7 MAART 1953 Parijs heeft gesproken en hoe! Nog steeds kan alles en mag alles en veel van datgene wat in het afgelopen seizoen mode was blijft ook voor het komende voorjaar modern. De achterkant van de voorjaarskleding schijnt interessanter te zijn dan de voorkant. Alle ruimten en accem ten worden naar en éan de achterkant vön de mantels, japonnen en tailleurs verwerkt. Juist nu we dachten dat de martingale, de lage ceintuur, zou gaan verdwijnen, is ze weer volop te zien. Gelukkig vertoont maar een klein gedeelte van de meeste Franse collecties deze lijn 1920, die het silhouette breekt en de vrouw dikker en kleiner doet lijken. Zoals wij reeds eerder verteld hebben heeft Christian Dior de kroon gespannen met zijn „ligne tulipe". Veel minder groots zijn de scheppingen van Jacques Fath. Van zijn mam tels zou men kunnen zeggen dat ze een getailleerde pyramided vorm hebben. Zo verjongend als de pyramidelijn werkte, zo ouwelijk maakt de niet getailleerde en niet wijde mantel. De tailleurjasjes, die Fath creëerde, zijn nogal op de groei" bere kend. Ze wekken de indruk van een maat te groot te zijn, waardoor men zou kunnen zeggen: „Vrouw, waar ga je met die jas naar toe?", temeer omdat ook de zoom van de jackets enigszins van de heupen afstaat. De meeste mantels zijn bij hem evenals bij Hubert de Givenchy kraagloos. Nog steeds heeft de Givenchy een zwak voor wollen jersey. Zijn japon nen van dit materiaal zijn streng en strak van lijn. Soms zijn de halzen zeer hoog aan de voorzijde, terwijl de achterkant een V-vormig decolle té vertoont. Ook brengt hij diepe boothalzen. Knoopgarneringen wor den in spiraalvorm aangebracht en breken enigszins de vrij rechte lij nen. Voor de avond lanceerde hij kleine bolero's van fijne wollen jer sey, die van lange mouwen zijn voor zien en die kennelijk zijn geïnspi reerd op de bolero van de Spaanse matadors. Een verheugend feit is dat de ro- be-manteau (de manteljurk) is te ruggekeerd. Een dergelijk kleding stuk is bijna te allen tijde een ge liefd kledingstuk van de Francaise geweest. Hoe kan het ook anders want de manteljurk het woord zegt het al kan zowel als jurk en als mantel dienst doen en kan van des morgens vroeg tot des avonds laat de draagster het praedicaat van „goed gekleed" geven. Vooral de witte wollen stoffen doen j WWVWWWAWJW De laatste jaren valt een ver hoogde belangstelling te constate ren voor klim- en hangplanter. in de kamer. Vooral sinds uit de Scandinavische landen een reeks nieuwe soorten naar ons land is gekomen, worden deze meer en meer aangewend als levende wandversiering. Tot de grootste favorieten kan ongetwijfeld de Cissus antarctica worden gere kend, een plant, welke forse bla deren heeft, die wel enige over eenkomst hebben met beukenbla deren. Het plezierige van de Cis sus is, dat zij het met weinig licht kan doen, zodat een plaatsje ver van het raam door middel van de lange ranken tot een aantrekke lijk stukje „binnenhuis-natuur" kan worden gemaakt. De behandeling van deze Noordelijke immigrant is al even gemakkelijk. Zij is met weinig water tevreden en vraagt slechts eens in de maand wat kunstmest. De Cissus is uitstekend opgewas sen tegen een droge atmosfeer en daarom is het een bijzonder ge schikte plant voor kantoorlokalen met centrale verwarming. Als ze maar af en toe een beetje water krijgt en, zoals gezegd, eens in de maand een weinig kamerplan- tenmest, zal zij zich tot een stevige plant ontwikkelen. De Cissus kan als hang- en als klimplant worden toegepast. Het laatste is wel het aardigst. De ranken vleien zich vanzelf tegen de muur en waar nodig kunnen wij deze in een bepaalde richting leic'.en door middel van enkele haakjes. Htn. opgeld aan het modefirmanent. Een andere kleur, die ook vooral voor de jongere vrouwen wordt verwerkt is het „Monte Carlo" pink; deze kleur is niet zo fris als het huidige blauw, maar staat voor het jonge meisje toch wel heel charmant. Beige vecht naast grijs om een plaatsje te veroveren. In Parijs blijft anthraciet en vogue. Naast beige kan men op de kleuren hazelnoot, mocca en ivoor rekenen. De collectie van Lanvin Castillo staat in het teken van de „rustieke élégance". Dit huis behoort tot de oude en zeer gedistingeerde Parijse modehuizen. Jeanne Lanvin drukt met haar solide opleiding een apart stempel op haar collecties en Castil lo tracht ernstig de grote reputatie van dit huis voort te zetten. Nu hij zijn eerste wilde Spaanse ontwerpers -haren is kwijt geraakt, weet hij zich aan de Franse élégance, die nu een maal anders is dan de Spapnse, aan te passen. Vandaar dat zijn collectie wat rustiger en kalmer mag worden genoemd. Zijn collectie bestaat uit twee verschillende modelijnen, na melijk uit getailleerde en niet getail leerde kleding. De getailleerde mo dellen zijn wel de meest geslaagde. Zijn mantels zijn soms kraagloos, soms voorzien van een. gesimuleerde kraag. Jacques Griffe bracht vloeiende taillelijnen, die op de heupen „rus ten". Dus een voortzetting van de swaeterlijn. Balmain heeft reeds eni ge seizoenen lang een voorliefde voor plissé. Ditmaal heeft hij een nieuwe variëteit uitgevonden: het plissé „au Parthenon", dat er uitziet als fijne zuiltjes met cannelures. Hij past het bij voorkeur toe op witte jersey, zo dat het effect de naam inderdaad rechtvaardigt. Het „wind-blown"-silhouette is d Engelse modelijn, die wordt gedic teerd door de Top-Eleven, die kenne lijk is gecreëerd vóór en geïnspireerd dóór de jonge koningin van Enge land. Het „wind-blown"-silhouette geeft elke vrouw, of zij de middel bare leeftijd nadert, of dat zij „sweet seventeen, and neveris, een jeugdig en vlot uiterlijk. Modelijnen, die hoe dan ook, de buitenlandse tou- risten zullen bewijzen, dat Londen een der toonaangevende steden is op het gebied van dames- en herenkle ding. Men is van plan om tijdens de kroningsfeesten eens even te laten zien, wat Engeland op modieus ter rein de buitenlander heeft te vertel len. De Top-Eleven maakten voor dat doel gebruik van de allerbeste wollen materialen, die het land voortbrengt. Engeland is immers hét land van de tweeds, plaids, tailleur- en mantel stoffen. Waar ook ter wereld een lap wollen stof wordt besteld, wordt er door verkopers en -koopsters als praedicaat van goede kwaliteit bij vermeld: „Een echte Engelse stof, die gaat jaren mee en wordt dus nooit te duur betaald". De Top-Eleven hebben uit alle ma terialen, die op het ogenblik triom- phen vieren, modellen gecreëerd, die hun nationale trots moeten strelen en tevens Engeland's „stand moeten ophouden" tegenover de bezoekers tijdens de kroningsfeesten. Wast en droogt gelijktijdig Een emaillefabriek te Dieren zal binnenkort een demonstratie ge ven met een nieuw type wasma chine, waarop zij kort geleden pa tent heeft gekregen. De bedrijfs- chef der fabriek heeft medege deeld dat op de nieuwe machine een centrifuge is bevestigd en dat de as van de roerder direct met de motor gekoppeld is- De wasma chine en de centrifuge kunnen daardoor gelijktijdig functionne- ren, hetgeen hierop neerkomt, dat een deel van de was „strijkdroog" wordt gemaakt, terwijl een ander deel nog het reinigingsproces door maakt. Het stroomverbruik van de machine, die geluidloos function- neert, bedraagt 185 watt per uur. Als bijzonderheden van het nieuwe toestel vermeldde de bedrijfsleider nog, dat te hoog stijgend water automatisch wordt afgevoerd, dat de motor is gevrijwaard tegen verbranding bij te zware belasting en dat het gehele apparaat weinig plaats inneemt. De makers, die al sinds 1949 met dit nieuwe type machine hebben geëxperimen teerd, zijn van mening, dat hun product een noviteit is, die zich gunstig onderscheidt van soortge lijke producten in het buitenland- Na lange jaren herinnert men het zich vaak nog: de grote kan, waaruit moeder chocolademelk schonk, als er een van de kinderen jarig was; of de grappige koekjes met krentenoogjes, die ze bakte op de ovenplaat of de mooie tulband, die op feestelijke dagen, over- sneeuwd met poedersuiker, door het feestvarken zelf mocht worden binnengedragen. Ieder heeft zo van die kleine herinneringen aan de hoogtijdagen uit zijn jeugd en dikwijls blijken het de lekkernijen te zijn, die een diepe indruk hebben achtergelaten. Des te meer, als die tractaties hun fees telijke aard behouden hebben en niet door verwennerij tot iets ge woons en alledaags geworden zijn! Vrijwel alle kinderen zullen wat graag helpen om thuis iets lekkers klaar te maken. Eenvoudige tractaties, die zij zelf hebben zien „groeien", betekenen voor hen meer, dan veel kostbaarder zaken, die men maar even in de winkel hoeft te halen. Voor de huisvrouw zelf is het plezierig, met eigen werk eer in te leggen bjj haar gezin en de gasten. Bovendien is zij daarmee dikwijls aanzienliik cnedknner uit! aanzienlijk goedkoper uit! Om zelf te bakken behoeft men niet altijd te beschikken over een oven. Cakes en grote koeksoorten worden ook mooi wanneer men ze kookt. Men gaat dan als volgt te werk: Een stroopblik of warme pud dingvorm wordt vet gemaakt, des gewenst met paneermeel bestrooid en voor met deeg gevuld. Het blik wordt gesloten en in een pan met kokend water geplaatst, zó, dat het water niet hoger dan tot 4 cm onder de rand van het dek sel komt. De kooktijd van cake is bijvoorbeeld 1 uur, van grote ca kes 1U a 1% uur. Voor cake zijn de volgende in grediënten nodig: 200 g (ruim 2 kopjes) bloem en 5 g bakpoeder of 200 g zelfrijzend bakmeel, 125 g pakje) boter of margarine, 175 g (ruim 1 kopje) suiker, 2 eieren, dl (5 eetlepels) melk, zout. De boter of de margarine met de suiker en wat zout romig roeren. De eieren een voor een door de massa mengen en deze gedurende 10 a 15 min. goed schuimig roeren. De bloem met het bakpoeder of het zelfrijzend bakmeel zeven en met de melk luchtig door het be slag mengen. Een cakevorm goed invetten met boter, margarine of olie en daarna bestrooien met bloem. (Overtollige bloem af schudden). Het deeg in de vorm overdoen, tegen de rand iets ho ger dan in het midden. De vorm echter voor slechts 2/3 deel vul len. De cake in een matig warme oven (plm. 150 gr. C) in ongeveer 1 uur gaar bakken of in een pan met kokend water gaar laten wor den. Het gebak uit de vorm ne men en af laten koelen op een rooster. Ver jaarstaart. Voor het bakken van een ver jaarstaart begint men met het bakken van een cake ln een ronde springvorm: Is de taart gebakken, dan versiert men deze als volgt: De ronde taart halverwege de hoogte doorsnijden en tussen de beide helften jam smeren of een weinig zeer dikke, zoete custard- vla. De helften weer op elkaar leggen, liefst de gaafste, platste kant ais bovenkant gebruiken. De randen vervolgens ook met jam of custardvla besmeren. Op een vetvrij papier chocolade-hagelslag uitstrooien, de taart tussen twee handen nemen en door de hagel slag rollen, zodat de randen goed bedekt zijn. Inplaats van hagel slag kan men ook geroosterde ha vermout of gesnipperde, geroos terde amandeltjes nemen. De taart vervolgens van boven garneren door hem te glaceren. Voor een taart van plm 20 cm doorsnede kan men met glazuur van 100 g poedersuiker volstaan. Om de ran den vervolgens halve, geconfijte vruchtjes of propjes jam leggen. In de taart evenveel kaarsjes ste ken als het kind jaren telt en ver volgens hieromheen een garnering van verschillende kleuren gecon fijte vruchtjes, rozijnen of zilve ren pillen aanbrengen. De taart leggen op een taart- rand, die men eventueel zelf kan knippen van een wit papieren ser vetje,en bij het opdienen de kaars jes aansteken. WVWWVWVWWWWWVWWMWWMVWVWWWWWWWWWJWWWVWWWVWLWWWWWAWJVWWWMWW De foto links toont een voorjaarsensemble van Jacques Griffe. Een katoe nen, wijde hemelsblauwe mantel, met wijde mou wen, wordt gedragen over een eenvoudige japonbe drukt met een ruitdessin in blauw, groen en rood. De vierkant uitgesneden hals draagt een grote strik aan de linkerzijde. Jacques Heim ontwierp voor de lentemaanden deze sportie ve geruite geheel rechte mantel. Een tailleur van Jeam Dessès in donkergrijs wordt gedragen op een origineel en modieus plastron van witte piqué. Kinderen in Denemar ken hebben laatst in een heel lange rij kruiwagens naar het station ge bracht. Kruiwagens voor Nederland! Ze reden eri liepen twee aan twee! Dat was leuk om te zien! De Lassoman rende er maar langs! Er is een foto van genomen! Bij het redden en hel pen na de Stormramp van 1 Februari hebben meer dan 12.000 soldaten geholpen. Daarbij zijn ze ven soldaten gestorven. In Amsterdam hebben 15.000 kinderen al een verkeersdiploma! Bij een bokswedstrijd in Amerika kregen laatst vier mensen een beroer te. AI dat boksen ook! Gewoon een potje knok ken, is wel eens aardig, maar dat rare boksen! Weg ermee! Op IJsland kun je ook watersnoodpostzegels ko pen om Nederland te helpen. Op die postzegels staat: „Hollands Hjalp 1953". Dat 1953 schrijven ze daar net als wij, zie je wel! De Carnavalprins van Den Bosch heeft voor het Rampenfonds een leuk sommetje geld ge geven. Kijk maar eens: 1.111,11. Merk je niets? Heel veel mensen en kinderen over de hele wereld hebben geld en briefjes gestuurd om Ons te helpen, en dan stond er op die brieven: „Ko ningin Juliana Neder land". Ze houden overal veel van onze Koningin en van ons volk! De Las soman merkt dat overal! De dikste boom van Nederland in De Bilt is omgehakt, kleine vrien den! Niets meer aan te doen! De bliksem was er in geslagen. En daar kan niemand tegen. Zo'n dik ke boom ook niet! De kerkhoven in Zandvoort worden te klein. De bromfietsen worden wat goedkoper! In Amsterdam heeft laatst een hond bij het oversteken niet goed uit gekeken. Hij liep dan ook opeens tegen een aansnorrende bromfiets aan. De man van de bromfiets werd gewond. Die hond moet nu voor straf verkeersexamen doen. En in Rotterdam is 'n Italiaanse hulptrein aan gekomen met matrassen en laarzen. Voor Neder land. We zijn echte Euro peanen, voelen jullie wel? En is de suiker al goedkoper? Nu, kleine Europeanen, leer maar goed de lan den en hoofdsteden van Europa! De Lassoman gaat jullie over een poosje overhoren, en dan krjjgen jullie een diplo ma. Europees! De ereplaats Eens kwam een kunst schilder bij Paus Pius IX op audiëntie en liet hem een schilderstuk zien, dat hij pas gemaakt had. Het stelde Maria voor als On bevlekte Ontvangenis. De Paus bestudeerde het aandachtig, keek nog eens en nog eens en vroeg ten slotte: „Maar waar is St. Jozef toch?" „Hier, Heilige Vader", sprak de kunstenaar, „hier" en hij wees met zijn vinger naar een groep personen, die hij geschilderd had, half verscholen tussen de wol ken. Citroenlimonade is vooral in de warme zomerdagen, die we al lengs weer tegemoet gaan, 'n zeer gewaardeerde drank. Opvallend is dat men de citroen in vrijwel de gehele wereld tegenkomt in tegen stelling tot verschillende andere smaken, die typisch zijn voor één land. De eskimo's vragen er met even groot enthousiasme naar als de Zuid-Amerikanen. We kunnen de citroen dan ook met een gerust hart rangschikken onder de meest populaire smaken. Een kenmer kend voorbeeld hiervan zijn de verschillende namen die aan de citroenen gegeven worden. Enkele hiervan zijn citron, zitrone, lemon, lirnone en limby. De toerist, die de kust der Mid dellandse zee heeft bereisd of Spanje en Portugal bezocht heeft, heeft stellig meermalen 't drie tot vijf meter hoge boompje gezien met zijn fel gekleurde vrucht, die onmiddellijk doet denken aan een eerlijke frisheid. De citroen komt zo goed als in alle tropische en subtropische ge bieden voor. De oorsprong van de citruslimon ligt in het duister, hoe wel het vermoeden bestaat dat de vrucht uit Zuid-Oost China stamt. Voor de Sung-Dynastie (9511280) werd daar de citroen al gekeekt. Uit de geografische verspreiding en de aan de vrucht gegeven naam zou men echter de conclusie kun nen trekken, dat de oorsprong in het oostelijk deel van de Himalaya te zoeken is. Hoe dan ook, het staat vast, dat de Romeinen de vrucht nog niet kenden, ondanks de reus achtige uitgestrektheid van him DE BEURS imperium en hun wijdvertakte handelsrelaties met Perzië en In dia. Eerst in de begin van de 12e eeuw raakte de citroen in Perzië en Palestina bekend. Waarschijn lijk hebben de Kruisvaarders de cultuur uit het Midden Oosten overgebracht naar Noord-Afrika, Spanje en Sicilië. In 1493 bracht Columbus de ci troen naar Amerika. Betrekkelijk korte tijd daarna al werden de bo men daar gekweekt. Ook de West- Indische eilanden, Californië en Florida zijn thans de grote centra van deze cultuur. Tevens is daar nu een enorme industrie voor het verwerken van de vruchten geves tigd. Door de eeuwen heen is de ci troen steeds in trek gebleven, niet alleen in die streken waar ze groeit, maar ook in die landen, waarheen ze geëxporteerd werd. Naast het vruchtvlees en het sap, beide rijk aan vitaminen, speelt ook de schil en de daarin voorko mende olie een rol, wanneer het gaat om de frisse, aangename smaak. De tegenwoordige citroen limonade wordt echter zelden uit het sap gemaakt, doch meestal uit de etherische olie, die uit de schil gewonnen wordt. Voor het ver vaardigen van limonade is deze olie niet direct te gebruiken omdat ze in natuurlijke staat niet oplos baar is en gemakkelijk kan beder ven. Eerst na verschillende behan delingen krijgt men een geschikte oplosbare essence, die door de aan wezige zuurstof niet verharst. Het maandblad, „Naarden nieuws" ver strekt deze interessante gegevens. J|1L x x Maar de Paus schudde zijn hoofd en zei: „Nee, nee. Dat is de juiste plaats niet voor St. Jozef. Hier, naast Jezus, moet u hem een plaats geven en ner gens anders. In de hemel troont hij toch ook naast Jezus". Hier zie je vier om el kaar heen draaiende cir kels, vol met letters ge schreven. Door steeds één letter over te slaan, kun je in elke cirkel twee plaatsnamen in Neder land vinden. Zorg er voor, dat je om te beginnen de juiste letter pakt. Draaien, draaien maar, zonder duizelig te worden. Oplossingen Het antwoord op de raadseltjes was: 1 De schaduw. 2 Een pelsmuts. 3 De aarde. 4 Water, vuur, aarde en wind. De woorden van het Prijsraadsel waren: Ellen de, verkeer, vleiend, stre ven, stekels, Tegelen en energie. Was je ingezonden op lossing goed? Het kleinste boek ter wereld In Frankrijk is het kleinste boek ter wereld verschenen. Weet je wat er in staat? Het „Onze Vader". Het is in leer ge bonden, heeft gouddruk en goud op snee. Dit „boekdeel" heeft een af meting van 4 mm. Het „Onze Vader" neemt de hele eerste bladzijde in beslag en is alleen met de loupe te lezen. De tekst is in het Latijn. Dat verge makkelijkt de uitvoer. Een kistje, waar een kilo suiker in kan, bergt 10.000 exemplaren van ons reuzenboek. Dat is ook al voordelig voor de verzending en dan wordt de prijs van het werkje, in zwart leer en verguld op snee, niet al te hoogf Het boekje is gezet op een metalen blokje van 23 cm en gedrukt met vier velletjes tegelijk. Je be grijpt, dat elk lettertje met de loupe moet opge nomen worden en vóór 't drukken van de uitstekei tjes, die bij het gieten zijn ontstaan, moet gezuiverd worden. Er moet een ge wiekste meester-drukker aan te pas komen om de inktrol zo over het zet- blok te trekken, dat de allerkleinste lettertjes niet van binnen met inkt vollopen. Het inbinden en het vergulden zijn tot stand gekomen door arbeiders, die, voorzien van een tan getje en hun oog gewa pend met een sterk ver grotende loupe, het prach tig voor elkaar hebben gekregen. Als de voornaamste boekwerken van de Fran se beschaving allemaal tot het formaat van ons lilliputtertje zouden wor den teruggebracht, zouden ze allemaal kunnen in 't koffertje, waar het Pa rijse ateliermeisje haar twaalfuurtje in bergt. Heiligenkalender In de tweede week van Maart nemen we weer even de Heiligenkalender voor ons en snuffelen een paar tellen in ons oude, vergeelde boek. 9. Heden viermaals thien soldaten Wilden eer dit leven la ten Dan het eeuwigh, op den dagh Als Francisca Christum zag. 12. Paus Gregorius den grooten Heeft sijn ooghen toeghe- sloten. Een kaartenkunstje Pak een spel kaarten en zoek er de vier kaarten „vijf" uit. Nu moet je pro beren om ze zo op tafel te leggen, dat op iedere kaart maar vier figuurtjes te zien zijn. Ik zeg er bij, dat je de kaarten niet mag buigen of vouwen. Heb je gehoord? Dat de oppervlakte van de aarde voor twee derden uit water bestaat en dat van al dat water maar 5 pet. zoet is. Geen wonder, dat men bezorgd begint te worden, omdat er steeds meer behoefte aan zoet water komt. Dat de energie van het menselijk lichaam voor een vierde deel wordt verbruikt door de ogen. Dat kreeften hun jongen aan de poten met zich mee dragen. Dat een vogel ge woonlijk pas echt begint te broeden, als het laatste eitje in het nest ligt. De jongen komen dan onge veer allemaal tegelijk uit. Zwavel De vorige week vertel den we jullie, hoe rubber met zwavel hard gemaakt of gevulcaniseerd wordt. Waar komt nu die zwa vel vandaan? Die wordt aangetroffen in de nabij heid van vuurspuwende bergen en vooral op Sici lië, in Amerika en Japan. Zwavel doen we ook in buskruit en met salpeter en houtskool samen kan het in de oorlog zoveel kwaad doen. Je zult toch wel weten, dat in de kop van een lucifer ook zwa vel zit. Met nog twee an dere stoffen. Op de kant van het lucifersdoosje dat als strijkvlak dient, zit rode fosfor. Als de lu cifer met zwavel over de rode fosfor gestreken wordt, ontstaat de vlam. Hoe dat nu precies in el kaar zit, is zo ingewik keld, dat we je dat che misch proces maar be sparen zullen. Heb je moeder wel eens horen klagen, dat haar zilveren eierlepeltjes zo vies zwart kunnen wor den? Dat is een bewijs, Aan wie denken jullie, als je boven ons krab beltje voor de Jeugdbond deze week leest: De beurs? Als ik je even aan het Lijdensverhaal her inner, hoef ik het je niet verder uit te leggen. De beurs en Judas zijn het samen eens. Die ongeluk kige apostel kon zijn handen niet thuis houden. Hij was gierig en hebberig en wilde steeds meer be zitten. Hij moest van O. L. Heer voor de beurs zorgen en die beurs was nu juist wat zijn gierig hart zo vurig begeerde. Zijn hebbelijkheid maakte hem oneerlijk en Judas werd een dief. Hij drukte de centjes, die voor Jezus en de Leerlingen be stemd waren, achterover om zijn gelddorst te vol doen. En je weet, hoe dat afliep. Ten slotte ver kocht hij z'n meester voor dertig zilverlingen. JE MOET NIET ALLES WILLEN HEBBEN! Je moet niet alles zien in te pikken en niet alles van een ander af graaien. Dat maakt je liefdeloos en gulzig en gierig. Daarom moet je juist het tegen overgestelde proberen te doen. Je moet iets weg geven, je moet iets voor een ander kunnen missen. Dan houd je je hebberigheid onder de knie en blijf je je hebzucht de baas. JE MOET NIET ALLES WILLEN HEBBEN! Zeker niet nu het Vasten is. dat ook in een gekookt eitje zwavel zit en zilver kan zwavel nu eenmaal niet verdragen. Zo moet je ook vis nooit met een zilveren vork eten. Omdat in vis ook zwavel zit, zou het met de zilveren vork dezelfde kant opgaan als met het zilveren eierle peltje. Opgepast dus met zwa vel! Te langte kort Onlangs vertelde me neer Nestor aan zijn vrienden een grappige geschiedenis, waarvan zijn vrouw en z'n doch ter de oorzaak waren. Stel je voor: ik had een pantalon voor me la ten maken. Toen ik hem aan wilde trekken, be merkte ik, dat de kleer maker hem minstens tien centimeter te lang had gemaakt. Hij had zich klaarblijkelijk lelijk ver gist. Daar ik haast had en ik geen andere fat soenlijke broek had dan deze, liep ik naar mijn vrouw en vroeg haar of ze hem wilde inkorten. Maar met heel veel druk te zei ze me, dat ze geen tijd had zich daarmee te bemoeien. Toen stapte ik naar mijn dochter, maar die stond juist klaar om naar de kapper te gaan. Dan maar naar Marie, het dienstmeisje. Geen schijn van kans, want die had het stapel- druk met de maaltijd. Ten einde raad, trok ik maar een oud broekje aan. Gisteren zou ik naar een vergadering gaan. Daar hoorde ik mijn vrouw roepen: „Nestor, ik heb je broek in orde gemaakt. Het spijt me, dat ik je niet eerder kon helpen, maar ik had heus geen tijd." Opgewekt trok ik m'n nieuwe pantalon aan, maar, lieve Sint Juttemis, •an te lang was hij te kort geworden en reikte me nauwelijks tot mijn knieën. Wat was er gebeurd? Mijn dochter en het dienstmeisje hadden al lebei ook gewetenswroe ging gekregen, dat ze me met mijn pantalon had den afgescheept en had den ieder op hun beurt, net als mijn vrouw, er ook nog een stukje af gehaald. Daar stond ik nu met mijn driedubbel ingekorte broek te kij ken. Twee genu ben gisternacht gepleegd op de de kleine Noord te Stiphout bij sier werd bedrt De overvallers kast leeg. Het bedraagt naar f 10.000. De overval vier uur. In ih sier van de 42-jarige Pierre een in diepe twee mannen toegang tot de ook het kantoor leenbank is ge forceren van h echtgenote van ontwaakte het haar man wakke aan een onderzot naar het lawaai stapte uit bed het kantoor var gang. Daar tro: maskerde manr met revolvers valen van D. brandkast te heer van D. g indringers de Zij stalen al he geschat op een f 10.000. Voor zij ten waarschuwde] de heer van D. SEOEL, 6 Maa Amerikaanse pers met straa ben vandaag es bied bij Tsiongai Oost-Korea, nog g de Mandsioeriise vallen. In van de vijfde gezegd, dat de: ste penetratie werpers in de is geweest. Volge het aangevallen men achter gelate evenwel geen si van de aangerich gens laaghangends het doelwit. Restitutie op N.S.-wee Door bemidd Raad van Vake de Nederlandse bereid verklaard deelteliik niet- kaarten te vergo rekenen naar de ding. Dit beteke: leen vergoeding over de resterends geldigheidsduur o van de aanbiedlnj gen, waarop men gebruikte en deze verde. wordt dus verleend. ZONDAG HILVERSU1V VARA. 10. IKOR. 12. VPRO. 17.30 24.00 AVRO VAKA: 8.00 Niei richten: 8.18 Gram platteland; 8.40 Gr mededelingen; 9. „Geestelijk leven RO: 10.00 „Geef serie; 10.05 Voor OR: 10.30 Ned. H< dienst; AVRO: 12. muziek; 12.35 „E heren!"; 12.45 G ziek; 13.00 Nieuw delingen of gram mentsrnuziek: 14. king; 14.10 Kame list; 15.20 Mezzo-so 15.45 Toneelbescho Gram.; 16.30 Spor 17.00 „Gesprekke! raars", causerie; Kerkelijk erf", c 17.30 Voor de jeu journaal: 18.15 N uitslagen; 18.30 Volkszang; 19.30 AVRO: 20.00 Nieui sementsmuziek; 21 gen; 21.05 „Paul het Jonathan My spel: 21.45 Lichte „Moet je horen., muziek; 23.15 Repo 23.25—24.00 Gram HILVERSUM NCRV. 9.30 OR. 19.00 24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieu richten; 8.10 Gram wijding; 9.15 Geest KRO: 930 Nieuws den; 9.45 Gram.: Hoogmis: 11.30 Strijkorkest en soli logie; 12.35 Gram. wijzer; 13.00 Nieuw nieuws; 13.10 Amus 13.40 Boekbesprelrir 14.00 Voor de kinds norecital: 14.55 Eer Uike Hiërarchie; 1 orkest en solisten; 1 Thuisfront Overal 16.30 Vespers: ÏKC Herv. Jeugddienst, Samenzang: 19.30 causerie: KRO: 20.00 Gram.: 20.25 I zegt er 't zijne van: orkest: 20.45 „En 1 woord Gods", ho Gram.; 22.45 Avon turgische kalender; 23.15—24.00 Gram.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6