De Stille Omgang fietsers Berger boekenweek met aardige avond besloten Een nieuwe kerk voor parochie Purmerend? Zes de b Dit jaar grote deelname E. H. HOFSTEDE Agenda K.C.B. vierde „Het Boek" Kring Alkmaar W.K.A. opgericht Voor 40 jaar Janine Andrade Sneeuwwitje in levende lijve K.A.B. Bergen was bijeen Ir. J. teil Brink f Binnengekomen giften T wintigduizend vluchtelingen Parochianen offerden f 40.000.- I Tweede gec Een be voor de Pagina 2 DINSDAG 10 MAART 1953 ALKMAAR. Moe van zijn activiteit, welke de wind zich in de loop van Zaterdag j.l. ontwikkelde, legde hij zich tegen de avond ter ruste. Een schoon-gcblazen avondhemel overkoepelde onze oude stad, terwijl de sterren vanuit de hemel nieuwsgierig naar beneden blikten op de Oudegracht, vanwaar de pelgrims per rijwiel naar Amsterdam zouden vertrekken. Knipogend tot elkaar verblijd den zy zich bij het zien van het snel-groeiende aantal deelnemers. En terwijl de mooie carillons van Alkmaar met hun altijd zui vere klank en spel hen een laatste groet toestrooiden, zette de lange stoet zioh om 8 uur in beweging, hetgeen een aaniblik bood aan de ene zijde van een fakkeloptocht, en aan de achterzijde dat van een lampionoptocht. En mochten wij op 19 Maart van het vorig jaar reeds in dit blad vermelden, dat de opkomst de stoutste verwach tingen had overtroffen, thans was dit aantal nog groter! De heenreis werd in Uitgeest onderbroken voor een klein de fect, hetgeen door onze trouwe, nooit afwezige rijwielhersteller, de heer W. de Boer, in een mini mum van tijd op perfecte wijze werd verholpen. Hier zij een kort doch hartelijk woord van dank wel op zijn plaats voor hetgeen door hem jaar in jaar uit belange loos werd verricht. Na een kort Lof te Wormerveer werd de reis verder voortgezet. Opmerkelijk was dit jaar de aankomst in Amsterdam, alwaar de ontvangst zeer rustig was. Ook tijdens de Stille Omgang zelf in de Binnenstad was dit het geval, waardoor de Omgang in geen enkel opzicht verstoord werd en des te eerbiediger kon verlopen. Moge God onze vurige verlan gens, neergelegd in de intenties genadig aanvaarden. Bij de thuisreis bleek, dat de hemel slapend Amsterdam had toegedekt met een wollen kleed van nevel. Door een licht vorstje werden de pelgrims gehuld in een zuiver wit gewaad. De terugweg verliep zonder enige stoornis. Allen waren buitengewoon te- vree; wij kunnen terugzien op een van de mooiste en meest-geslaag- de bedevaarten. Doch niet alleen dank zij de weersomstandigheden kunnen wy hierover roemen. Advert en.tie) Goed zien en er goed uitzien. Daarvoor moet U zijn by de zaak met een keuze uit meer dan 50 verschillende brillen. OPTICIëN LANGESTRAAT 61 ALKMAAR Van verschillende zijden hebben wij belangrijke medewerking on dervonden; hen zijn wy veel dank verschuldigd. In het bijzonder is hier een zeer hartelijk woord van dank zeer zeker op zijn plaats voor de hulp en bijstand, weike wij heb ben mogqn ontvangen van de Eerwaarde Broeder Overste van Huize „Saint Louis" alhier en in niet mindere mate aan het Noord- Hollands Dagblad, dat ons zo dik wijls en zo veel plaatsruimte heeft toegestaan. En tot slot mogen wij de hoop uitspreken, dat de Stille Omgang op 22 Maart a.s. zioh in dezelfde belangstelling moge verheugen, d.w.z. 20 pet. meer deelnemers dan vorig jaarl Belangrijke opdracht ALKMAAR Door de Prov. Waterstaat van Drente is aan de aannemingsmaatschappil de Moei en Hermes te Alkmaar, opgedra gen het maken van een weg van Coevorden naar Schoonebeek in verband met de olievelden ter plaatse, voor de somma van f 2.620.000.—. DINSDAG 10 MAART Bioscopen: REX: Het Legioen der Dappe ren. HARMONIE: Rebecca (18 j.). CINEMA AMERICAIN- De kleine wereld van Don Ca- millo (alle leeft.). VICTORIA: Diplomatic Cou rier. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek Wanna, Rit sevoort 5; Apotheker mej. C. Kamphuys. HET GULDEN VLIES: 8 uur: Nederlandse Comedie: U spreekt met uw moordenaar. CAFé TOM. Waagplein: 8 uur: Motorclub Alkmaar: film avond. WOENSDAG 11 MAART Bioscopen: 8 uur: Zie boven. Apotheken: Zie boven. HOTEL VICTORY: 8 uur: St. Adelbert, lezing over ver nieuwing der ldturgie. K.A.J.-HUIS. Laat: 7.30 uur Lezing: „Rusland achter het IJzeren Gordijn". HET GULDEN VLIES: 2.30 uur: Rotterdams Kinder toneel met „Sneeuwwitje". STEDELIJK MUSEUM:: 10— 12. 25 en 79 uur. des Zondags van 25 uur: tot en met 21 Maart a.s. ten toonstelling Jeugdboeken Waterstanden: Toog water 2.45 en 15.20 uur; laag water 8.50 en 22.10 uu. ALKMAAR. Het is gisteravond in „Kinhelm" geconstateerd: de tijd van de dronken veldwachters en piekharige dienstboden is voorbij. Dit verschijnsel werd daar niet gesignaleerd door 'n politie functionaris of 'n vakbondsbestuurder, maar door de waarnemend voorzitter van de Provincie Noordholland van het Werkverband Amateurtoneel, de heer P. van Lieshout uit IJmuiden, en sloeg minder op sociale toestanden dan wel op de inhoud van de tegen woordige toneelstukken. De heer van Lieshout wilde alleen maar zeggen, dat ook de amateur-tonelisten zich meer en meer gaan bezig houden met stukken van diepte en inhoud, kortom met de cultuur. Het was kort na de bevrijding, van concoursen en het organise- .A 1.^.4. TA-cl, i-l -4. Zeven gulden voor het Rampenfonds Twee jeugdige bioscoopexploitanten ALKMAAR Het enthousias me van de jeugd, om door mid del van allerlei bijzondere acti viteiten geld bij elkaar te trom melen voor het Rampenfonds, is nog niet uitgedoofd. Gistermid dag kregen wij op ons kantoor weer een bedrag van f 7,bin nen, dat door Louis de Nijs, 13 jaar en zijn 12-jarige vriendje Ben Hoekmeijer bijeengegaard was, nadat zij voor kinderen tegen een entree van vijf cen ten een filmvoorstelling hadden gegeven. Dat gebeurde in het St. Fidelisgebouw, onder toestem ming van de geestelijkheid. De film handelde over de waters nood. De jongens noemden hun bioscoop: A.B.T. Alkmaars Bio scoop Theater Missiefilm in Alkmaar ALKMAAR Woensdag a.s., 11 Maart, wordt er door de Witte Paters een Missiefilm ge draaid in het „Wapen van Heemskerk" ten bate van hun missie in Afrika. Voor de school kinderen wordt er een film ge draaid om 2 uur en 4 uur. De toegangsprijs is dan f 0,25. Voor volwassenen is de film 's avonds om 8 uur. De toegangsprijzen zijn dan f 0,75 en f 1,We hopen, dat U door Uw aanwezig heid dit mooie doel zult steunen. In ons blad van 10 Maart i 1913 lazen wij: EEN AARDIGE HERINNE- I RING AAN HET JUBILEUM JAAR Alkmaarsch Waren huis heeft en heel aardige her innering aan het jubileum-jaar i 1913 in den handel gebracht, l n.l. een wandbord, in het mid- den voorstellende een drietal jonge maagden dansende om den oranjeboom, aan den rand oranie-appelen met bladeren- tooi en tusschen dat alles prijkt in duidelüke letters en cijfers: „Ter Herinnering 18131913". j t Is een aardige gedachte van 1 den heer Jansen enup to date!" Naar wij vernemen rijn er ook door 't Alkmaarsch Warenhuis tumblers met soort- J gelijke versiering in den han del gebracht. dat het Doorluchtig Episcopaat aan het bestuur van het Katholiek Centrum opdracht gaf te onder zoeken, in hoeverre 'n katholieke organisatie van amateur-toneel verenigingen doeltreffend zou zijn in de strijd tegen het ongeloof en de zedeloosheid. Mr. Jan Derks werd aan het hoofd geplaatst van 'n commissie, welke in 1947 ge reed kwam met het opbouwen van 'n landelijke organisatie. Deze organisatie, het „Werkver band Katholiek Amateurtoneel", werd verdeeld in Diocesen, Pro vincies en Kringen. In de provincie Noordholland telde men tot eergisteren twee kringen. Na het vurig pleidooi van de heer v. Lieshout, gevoegd bij het gedegen betoog van secretaris E. A. Tros, werd gisteravond opge richt de Kring Alkmaar. Twintig verenigingen waren voor deze op richtingsvergadering aangeschre ven, negen waren present. Zes gaven zich onmiddellijk op; de overige drie zullen eerst rugge spraak plegen met hun besturen. De .organisatie stelt zich ten doel, voornamelijk het opvoeren van het culturele peil der aange sloten verenigingen, en daarnaast ook het uitdragen van de Katho lieke beginselen middels het amateurtoneel. Samen met de N.A.T.U. beschikt men over een uitgebreide biblioteek, waaruit men tegen geringe vergoeding kan putten. Ook de vorming van de spelers en het verspreiden van goede toneel-literatuur behoort tot de competenties van de ver eniging. Het spelpeil tracht men te verbeteren door het houden ALKMAAR Onder auspiciën van de „Alkmaarse Kamer muziekvereniging" concerteerde Maandag jl. in ,,'t Gulden Vlies" de beroemde Franse violiste Ja nine Andrade. Natuurlijk voor een volle zaal, want Janine An drade is een kunstenares van uit zonderlijk formaat, die een vrou welijke expressiviteit met een mannelijke techniek weet te ver enigen. Gaaf en 18e eeuws-zuiver klonk de Sonate in G van de jonge Per- golese, wiens melodische sensibi liteit nog na eeuwen ontroert. En dat kan men niet zeggen van Schumann's vioolsonate, zelfs niet ondanks het feit dat zij voor het eerst werd uitgevoerd in:1937. Neen, aan die romantiek zijn wij ontgroeid en Janine Andrade eveneens. De Franse geest bemint de lichte vleugelslag van exoti sche vogels in de ochtendscheme ring. Dat is de kunst van Claude Debussy, die Janine Andrade zo excellent tot ons bracht in de Sonate in g, één der drie vol tooide van de 6 sonates, welke Debussy voor verschillende in strumenten had willen compone ren. Dat is ook de kunst van die andere Fransman Ernest Chaus- son, al mist diens bekende „Poème" bij alle verfijning en rijkdom de mysterieuze lichtglans van Debussy's klankwereld. Na Debussy en Chausson werkte „la Fontaine d' Arethuse" van de Pool Karol Szymanowski als een bedriegertj es-sensatie met koud leidingwater uit virtuoos gevorm de pijpjes. Gelukkig werden we weer verwarmd met het over bekende „Mouvement perpétuel" van Franz Ries. De soliste, voortreffelijk bege leid door Gerard Hengeveld, be loonde het hartelijk applaus met twee toegiften: een staaltje van Paganini's muzikale levenslust en een Air van Wilhelm Friede- mann Bach, die de m.uziek ge bruikte om het leven, dat hij niet aankon, te ontvluchten. Dur. ren van regie-cursussen. Van al deze voordelen kunnen dus in de kring Alkmaar voor lopig zes verenigingen profiteren De overigen zullen in de komen de dagen bewerkt worden doo-r 'n voorlopig actiecomité, dat na enig wurgen geformeerd werd en be staan zal uit mej. E. Mooi, van „Het Masker" uit Warmonhuizen, en de heren Jos. W. Vroom en Joh. Louter, beide van St. Gene- sius uk Sdhoorl. Wanneer de kring een voldoende aantal leden telt, zal tot het kiezen van 'n defini tief bestuur worden overgegaan Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Pieter C., z. v. P. Hofstra en C. Voort- huijzen: Nelly M. E., d. v. J. N. B. Donkersloot en N. M. v. Wan- rooy; Eugenie H.. d. v. H. Schuijt en H. H. M. Warnies; Albert H., z. v. J. van der Beyden en G. J. Schumer; Dirk. z. v. D. van Am- stel en M. W. C. Bruin; Theodo- rus N„ z. v. T. J. Veldman en C. Way; Anna A., d. v. A. van Es- veld en J. E. van Renswoude. Overleden: Maftinus Alemekin- ders. 68 jaar, gehuwd met I. But ler; Cornells Zeegers, 57 jaar, geh. met M. H. Snelleman; Dirk de Waard, 71 jaar, gehuwd met E. Snijders: Hermanus Verveld, 55 jaar, wed. van M. Middelkoop: Immetje de Boer, 83 jaar, wed. v. P. Bakker. Kajottersnieuws ALKMAAR Woensdag avond om half acht zal een spreker een en ander vertellen over het Rusland van voor de oorlog. Deze avond is bedoeld voor de K.A.J. zangclub. voor de J.G. en voorts voor alle jon gens en meisjes boven de 17 jaar. BERGEN Het KCB, dat werd opgericht om de schilders in Bergen meer in de belangstel ling te plaatsen, begint uit te groeien tot een culturele instel ling van wijder strekking. Ook schrijvers en dichters voelen zich in het K.C.B. thuis en gedurende het winterseizoen, als de tijd minder gunstig is voor tentoon stellingen, organiseerde men cul turele avonden op het gebied van schilderkunst, muziek en letter kunde. Het was de gastvrouwe van het KCB, mevr. J. Regnery, die het initiatief nam, om ditmaal in het kader van de Boekenweek eens bijzondere aandacht te be steden aan het boek. Zo werd er in de Kunstzaal een interessante tentoonstelling gehouden en werd de week be sloten met een aardige avond in de Rustende Jager, die door niet minder dan 450 personen werd bijgewoond; en als de ruimte het had toegelaten, zou de belang stelling nóg groter zijn geweest, Het was een afwisselend en aangenaam programma, dat Mr. Kamp in elkaar gezet had. Mevr. Anna Wester opende met enige piano-sOli aan de vleugel; zij bracht Pieces Espagnoles van Manuel de Fall a ten gehore op een wijze, die haar veel succes deed oogsten. Mr. A. F. Kamp hield hierna een puntige toespraak, waarin hij het doel van de avond kunste naars en burgers nader tot elkaar te brengen uiteen zette; spe ciaal heette hij de gasten welkom, die aan het programma hun me dewerking verleenden. Hij be toogde, dat Nedérland iets in heeft te halen wat de belangstel' ling voor het boek betreft, speel aal wat betreft het humoristische boek. Sprekende over „het boek der natuur", bracht hij heel han dig de affaire met de Verbrande Pan ter sprake, die hij in dit verband noemde „een te typo grafisch verzorgde titelpagina van het boek der natuur". Hij bood vervolgens mevr. Regnery, als blijk van waardering van het KCB bloemen aan, zoals hij ook Anna Wester had gedaan en later Mary Dresselhuys, die het tal rijke gehoor boeide met haar JUBILEUM PASTOOR TH. VAN BEERS BERGEN Het jubileum van onze pastoor, dat Zondag a.s. wordt gevierd, begint om half tien met een plechtige hoogmis met assistentie. De weieerw. heer kapelaan J. Solleveld, secretaris van mgr. Huibers, en van 1942 tot 1945 kapelaan te Bergen, zal de feestpredicatie houden. In het Sint Jans Gebouw vindt om half driegde receptie plaats voor de verenigingen en om -drie uur voor alle parochianen. Klaver jastournooi ALKMAAR Bij het in- gebrudknemen van het nieuwe clublokaal in café „De Amstel" van de heer J. F. Hecker, had de K.J.C. 't Klavertje een tournooi uitgeschreven waaraan 15 clubs hebben deelgenomen. Drie clubs, n.l. Vriendenkring (Beverwijk), 't Witte Huis, Eg- moind aan Zee, Komeco (Alk maar) en 't Klavertje, plaatsten zioh in de finale, welke Zater dag is gespeeld. Het was een propaganda voor de klaverjas- sport: de organisatie was prima. De uitslag was als volgt: 1. 't Klavertje, Alkmaar met 28788 punten, 20 marsen, pla quette; 2. Komeco, Alkmaar met 26081 punten, 11 marsen, beker; 3. 't Witte Huis, Egmond aan Zee, met 24690 punten, 15 mar sen, krans; 4. Vriendenkring Be verwijk 23361 punten, 7 marsen, schild. Hoogste koppel mevr. Snijders, mevr. de Wit 5137 punten. Alkmaar krijgt bezoek: ALKMAAR. Woensdagmid dag a.s., 11 Maart, om half drie geeft Het Rotterdams Kinder toneel in het theater Het Gulden Vlies te Alkmaar een voorstel ling van het sprookjesspel „Sneeuwwitje". Deze voorstelling zal een fees telijk karakter hebben ter gele genheid van het feit, dat Anneke Elro de titelrol voor de acht honderdste maal speelt. Slechts bij het goede kindertoneel is het mogelijk, dat een stuk in Neder land 8Ö0 voorstellingen beleeft. Het spelen voor kinderen eist veel van de actrices en acteurs, want er bestaat geen sterker- meelevend, maar tevens geen critischer publiek dan kinderen, die voortdurend geboeid willen blijven. Het feit dat Anneke Elro de titelrol speelt, is daarbij stel lig van doorslaggevende beteke nis, want ze kent haar vak door en door. Deze charmante ionge vrouw speelt kindertoneel sinds haar zevende jaar. Ze kreeg, na haar middelbare schoolopleiding, waardevolle adviezen van Johan de Meester en even waardevolle lessen van Mieke, Flink, terwijl de praktijk haar verder vormde tot Neerlands eerste sprookjes speelster. De Nederlandse ieugd kan Sneeuwwitje in levende lijve zien. De jonge Alkmaardertjes zullen die gelegenheid Woensdagmiddag niet mogen mr-fi. Anneke Elro als Sneeuwwitje bij een voorstelling in een kinderziekenhuis. voordracht van André Biraneau's „Een grote liefde", door haar zelf vertaald. De vlieger-schrijver A. Viruly hield een heel aparte causerie over de rol, welke het boek in zijn leven vervult. Overal op de wereld zocht deze kilometervre ter r.ust in zijn boeken; hij had een aandachtig gehoor. A. Roland Holst, een man, die weinig spreekt voor een groot gehoor, vertelde op de hem eigen wijze enkele anecdoten over Van Deyssel, Boutens, Couperus en Herman Gorter. Tenslotte kregen de meesters van de lach een kans, Simon Carmiggelt en Godfried Bomans, die enkele humoristi sche schetsen uit hun werk voor lazen. In de pauze werden nog enkele werken van de kunst schilders verloot ten bate van het Rampenfonds. Het was een avond, die in de geschiedenis van het KCB een mooie bladzijde vormt. BERGEN. Voor de K.A.B., afdeling Bergen, presideerde de heer J. Kaldenbaoh in een zeld zaam vlot tempo in een gezellige sfeer de jaarvergadering die door vele jongemannen werd be zocht, hetgeen verblijdend is voor de toekomst. Het was een goede gedachte van het bestuur om bit de tradi tionele verloting als prijs een viif-tal gratis retraites te voegen. De verzekeringsmaatschappij „Concordia", een instelling van de K.A.B., had in Bergen in 1952 op haar levens-, spaar- en nen- sioenverzekeringien een netto vooruitgang -'eboekt van 87.500 gulden, verdeeld 'over 27 gezin nen en 19 ongehuwden. Bii ziek te en gezinsvermeerdering werd door ..Concordia" uit de voor- zorgkas 259 gulden uitgekeerd. Besloten werd om 50 gulden over te maken aan het honds- bestuur voor de getroffen af delingen in het noodgebied. Eveneens is voor dit doel een gedenkplaat door de kunstenaar Henri Sterk vervaardigd, die a 0.25 bij de vakbondssecretaris sen verkrijgbaar is. De heer Smit vermelde in zijn jaarverslag dat Herwonnen Le venskracht 128 donateurs telt en 11770.01 heeft ontvangen voor het sanatorium van de K.A.B. Als contactman bii het rechts kundig adviesbureau te Alkmaar werd gekozen de heer E. Hop man. Molenkroehtlaan 8. waartoe men zich in voorkomende geval len het eerst dient te wenden. Inclusief het beginsaldo. sloot de penningmeester de boeken af met een batig saldo van 688.16. Het Kanunnik Van Schaik- fonds ontving in haar spaarbuis- jes voor de opleiding van pries ters ƒ49.36. Aan het bijzondere reserve fonds voor extra buiten de be groting vallende posten, werd wederom 100.-- toegevoegd. Aan het nieuwe vaandel wordt steeds gewerkt. Met September hoopt men dit gereed te hebben. Het vaandelfonds beschikt thans over ƒ239.81. De periodiek aftredende be stuursleden Leering en N. Stam werden bij acclamatie herkozen. De geestelijk adviseur, kape laan Wanna, wees er in zijn geestelijk praatje op. dat alleen het werk, met God begonnen, waarde heeft. Als de Heer het huis niet bouwt, bouwen de werklieden tevergeefs. In ons aardse_ leven moeten wij ons op God richten waardoor ons werk veel meer waarde heeft en wij tevens ons geestelijk leven op een hoger plan brengen. Als K.A.B.-ers moeten wij dichter bij God komen om onze katholieke idealen te verwezenlijken. „DE JEUGD EXPOSEERT" ALKMAAR Evenals vorige jaren zal dit voorjaar in de, aula weer een tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd door de jeugd, worden georga niseerd onder de naam; „De Jeugd exposeert'". Naast individuele werkstuk ken zullen er ook werkstukken in groepsverband tentoongesteld worden; verschillende jeugdver enigingen, scholen w.o. de kweekschool hebben een inzen ding toegezegd. Zo zal er o.a. een levensgrote giraffe ,een landschap met op haalbrug en een draaiende stan daardmolen te zien zijn, bene vens tekeningen, houtsnijwerk enz. In een lokaal zal een demon stratie van verschillende soor ten handenarbeid worden gege ven, terwijl er ook enkele jeugd films worden vertoond. Zij, die nog aan de tentoonstelling wil leb deelnemen, worden verzocht hun inzending zo spoedig moge lijk op te geven; uiterlijk tot Woensdag 25 raMtate, Woensdag 25 Maart, ter ge meente-secretarie, afd. Onder wijs. De werkstukken kunnen Donderdag 2 April in de aula worden ingeleverd. ALKMAAR Hedenmorgen is de hoofdingenieur der rijkswater staat in het arrondissement Alk maar ir. J. D. M. ten Brink in de leeftijd van 60 jaar in het St. Elizabeth-ziekenhuis overleden. Het vorig jaar had ir. ten Brink een hersenoperatie ondergaan, waarby de verwachting werd ge koesterd dat hy geheel zou gene zen. Het heeft evenwel niet zo mogen zyn. Gedurende 12 jaar was ir. ten Brink als hoofdingenieur in het arrondissement Alkmaar werk zaam. H(j werd geboren te Leeu warden op 3 Maart 1893. In 1921 voltooide hij zijn studie voor het diploma civiel-ingenieur aan de T.H. in Delft. Hij oegon zijn loop baan als ingenieur in dienst van de ingenieursmaatschappij „Eigen beheer" in Indonesië, waar hij de irregatlewerken ontwierp bij Djokjakarta en de inlaatsluizen van de Kali Progo. In Nederland werd hij in 1927 benoemd tot hoofdingenieur aan de afdeling weg- en waterbouwkunde van de T.H. in Delft. In 1928 volgde zijn aanstelling bij de rijkswaterstaat. Van 1934 tot 1939 was hij direc teur openbare werken in Curacao waar onder zijn leiding de nieu we Emmabrug over de Annabaai werd gebouwd. Spoedig daarop werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot 1942 werkte hij in Den Haag als hoofdingenieur in het arrondissement Brielle. De nieu we Friese brug in Alkmaar was een bekroning in het arrondisse ment, waar hij het laatste werk zaam was. Ir. ten Brink vertegenwoordig de het katholieke volksdeel des tijds in de noodgemeenteraad. H9 was voorzitter van het college van regenten van het Pius- ëesticht, alsmede regent van het [uis van Zessen. De teraarde bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 13 Maart a.s. na de plech tige uitvaart om 10 uur in de pa rochiekerk van de H. Dominicus. Jaarverslag Nutsspaarbank ALKMAAR Aan het ver slag over 1952 van de Alkmaarse Nutsspaarbank ontlenen wij de navolgende cijfers en besehou- wlnigen. In een algemeen overzicht wordt allereerst melding ge maakt van de toename van het inleggerskapitaal in 't jaar 1952. De m 1952 ingelegde gelden overschreden de terugbetalingen met f 300.000,terwijl voorts over 1952 f 250.000,aan rente kon worden vergoed. Het totale inleggerskapitaal bereikte aldus op 31 December 1952 een hoogte van ruim 11% millioen gulden. Het aantal inleggers vermeer derde in 1952 met 320 tot 28.539, waarvan er 6982 buiten Alkmaar gevestigd zijn. De mleggersrente werd voor het jaar 1952 verhoogd van 2% tot 2.25% 's jaars. Omtrent de beleggingen der Spaarbank wordt voorts nog melding gefnaakt van de deel name in de 4V4% Nationale Wo- ningbouwlening 1952 voor een bedrag van f 160.000,en wel uitsluitend ten behoeve van de gemeenten Alkmaar, Heiloo, Cas- tricum, Bergen en de Egmonden. De samenstelling van het be stuur werd gewijzigd door het periodiek aftreden van de heer J. P. Meurs, die ruim veertien jaren deel uitmaakte van het bestuur. Aangezien een bestuurs lid niet terstond herkiesbaar is, werd in zijn plaats benoemd de heer W. Voorthuysen. Het sparen op school, waar aan in 1952 door 103 klassen in 22 scholen werd deelgenomen, leverde 'n bedrag van f 29.286,46 aan kleine besparingen op. Met voldoening wordt hierbij gecon stateerd, dat niet minder dan 77% van het aantal op de deel nemende scholen ingeschreven leerlingen meedoen aan het sparen op school. De reserve bedroeg aan het einde van het verslagjaar f 772.097,02. De balans geeft in actief en passief een totaal van f 12.514.429,23. WeersverivarhtirtQ medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Overwegend droog weer met tydeiyk veel bewol king en in de nacht en ochtend plaatseiyk nevel of mist. Meest matige wind uit Westeiyke rich tingen. - Weinig verande ring in temperatuur. BIJ DE NOORDERPERS By de bureaux van de Noor derpers kwamen beden de vol. gende giften binnen vooi de slachtoffers van de watersnood) Girostorting kantoor Alk maar N.N. 10. N.N. te Alkmaar 5. Kaartclub „De Gramvolle" te Opmeer 40. K.A.B. Den Helder 50.— R.K. Kerkkoor St Caecllia Langedyk 25. Een tuinder te Zwaag 10. Dageiyks verantwoorden wy de binnengekomen giften in onze kolommen. 0 kunt uw gifter bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, betzy per brief of post. wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort De gironummers van onze bnreaux zyn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek S94461, Em- men «94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Seider 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Naar West-Berlijn BERLIJN, 9 Maart. Vanaf één Maart j.l. zyn ongeveer twin tig duizend Oost-Duitse vluchte lingen in West-Berlijn aangeko men. In Februari weken veertig duizend mensen uit, hetgeen-' een record voor één maand is. Maandag kwamen ongeveer 1600 Oost-Duitse vluchtelingen West-Berlyn binnen en Zondag duizend, zodat er Maandag 2600 werden ingeschreven. Salarisregeling bijzonder voorbereidend onderwijs ALKMAAR Teneinde de salarisregeling by het Bijzonder voorbereidend onderwijs aan te passen aan de regeling voor het openbaar voorbereidend onder wijs, stellen B. en W. voor een besluit te nemen, waarin hier voor een reigeljng wordt getrof fen; dit vraagt een hogere uit gaaf van f 12.500 voor het thans aan de bijzondere kleuterscho len aanwezige personeel. Een en ander zou dan ingaan 1 Jan. '53. Begroting en subsidie ALKMAAR B. en W. bie den ter goedkeuring aan de be groting van: Maatschappelijk Hulpbetoon in ontvangst en uitgaaf op f 1.038.600 met een gemeentelijke subsidie van f 722.000,de begroting van het Centraal Ziekenhuis in ontv, en uitg. op f 1.457.276.- met een gemeentelijke subsidie van f 236.734,de begroting van de Sociale Werkplaats in ontv. en uitg. op f 59.297,50 met een subsidie van f 4500. PURMEREND Het kerk gebouw van de parochie van de H. Nicolaas te Purmerend, ver keert in zeer slechte staat. De bouwvalligheid is wel zó erg, dat deskundigen het er vrüwel over eens zijn dat restauratie geen af doende voorziening brengen kan en dat het beter is om een nieu we kerk te bouwen. Uitslas; kolfwedstriiden ALKMAAR In Centraal werden dit "weekend kolfwed- strijden gehouden. waaraan werd deelgenomen door 32 kol vers. De uitslagen luiden: le prijs C. Prins, Alkmaar, 152 pnt., voorgift 9; 2e prijs hr. van Tongeren, Krommenie, 151 pnt., voorgift 9; 3 e prijs A .Hoed, Alkmaar, 142 pnt., voorgift 15; 4e prijs W. Gorter, Krommenie, 141 pnt. Ie serie P. Schoen, Koog aan de Zaan, 54 pnt, 2e serie Mr. Pitmar, Wormer, 53 pnt, voorgift 6. Dubbele serie hr. Schuddeboom, Koog aan de Zaan, 97 pnt. Het spelpeil was matig, doch er waren weinig eerste klassers. Op Zondag 1 Februari, juist toen de Nationale Ramp uitbrak, had de pastoor der parochie, de Hoogeerw. heer Deken L. J. J. Schamper, daarover nog eens uit voerig mededeling gedaan aan zijn parochianen. Tegelijkertijd had hij hen een plan ontvouwd voor een geldinzameling voor dat doel. In verband met het bekend worden van de omvang van de Nationale Ramp, is die geldinza meling toen echter niet door gegaan en tot nader order uit- festeld. De algemene en ook de erkelijke collecten voor dat na tionale doel moesten voor alles gaan. Van de andere kant was de voorziening van het kerkgebouw echter zo noodzakelijk, dat deze geen langer uitstel kon lijden. Dit heeft pastoor Deken Schamper op Zondag 1 Maart j.l. met zijn' parochianen nog eens nader on der de ogen gezien, waarby geen ander besluit kon vallen dan de parochiële geldinzameling toen te laten doorgaan. Reeds de daar op volgende Maandag toog pas toor Schamper er met zijn beide kapelaans, de weieerw. heren Th. Rosier en Th. Wijnker, op uit om in dit opzicht de parochie van Purmerend in slechts enkele dagen „af te werken". En de re sultaten waren verrassend. Over gelukkig met de bereikte uitslag van de inzameling onder zijn pa rochianen, kon pastoor Schamper aan hen mededelen dat deze had opgeleverd een bedrag van rond f40.000,—. en De inzameling door de eerw. geestelijkheid der parochie had opgebracht f37.146.50. Daarbij kan nog gerekend worden een bedrag van f1000 aan toezeggingen. Op initiatief van enkelen was nog een afzonderlijke inzameling ge houden by de katholieke vereni gingen in de parochie. Deze had tot resultaat dat nog een bedrag van f1775.werd geofferd. Alles tezamen dus een bedrag van rond f40.000, wat de parochie Purme rend voor de vernieuwing van het kerkgebouw bijeenbracht. Sterk onder de indruk van dit buitengewone resultaat heeft Pastoor Deken L. J. J. Schamper Zondag 8 Maart daarover mede deling gedaan. Daarbij heeft hij in gevoelvolle woorden getui genis afgelegd van zijn grote dankbaarheid. Door het Bisschop pelijk Bestuur, dat over dit blijk van medeleven van de parochia nen, eveneens bijzonder tevreden moet zijn, zal nu spoedig een be slissing worden genomen over de vraag wat nu geschieden moet. De parochie van de H. Nicolaas te Purmerend zal nu spoedig een nieuwe kerk mogen bouwen of het thans zeer bouwvallige kerk gebouw zal grondig worden ge restaureerd. Er is gegronde reden om te veronderstellen dat de be slissing zal gaan in de richting van een geheel nieuw kerk gebouw. De plaats waar de nieu we kerk zal komen te staan, zal dan nog nader moeten worden bepaald. 's-GRAVENI pijen hebbe een aantal voorlopig 11 worden geb dijken van dichten. Gisteren zijn haven te Rotte; dende werkizaa zamenlijke caisi maatschappijen ni en Nielsen, van Hattum et gonnen. De I.G.B. t€ Jandse Beton.m damse Ballastim eveneens groot giek aanpakkei worden, dat c binnen een we kunnen wordei In die tussen worden de str schillende gebr verharde kopt lichaam en zo drempels te v< zal kunnen wc de caissons, dn ten worden aa dig mogelijk kunnen worden Zoals men w< dijkbreuk van afsluitingen vai en de Braakma caissons geschil werd gebruik f sons, die van lieerde oorlogsl bourg besdhlkb Het is niet die caissons, d ter lang, twa: vijftien meter het buitenland Zo niet, dan zu de opdrachten maatschappijen lijk moeten wo De in Nederl zijnde caissons digd van gewap Gisteren is zee tussen ac ten geweest aanvoer" om halen dat best dichten van het de Westhavendi Zoals bekend het gat te dich ken onlangs der stukken sterke stroming geslagen. Hierd ning zich verc" 16 meter. Om de havi mogelijk veili men vandaag ment van doodt tr i met behulp Bij Elle Zondagmiddag dijk het tweed gedicht. Het door een binnei rijshout, zamdi zware stortsteei ting is die Ever zee afgesloten poldter kan nu Sluis in de ha1 dijk. De dijk keer de vloed namelijk Zond dagmorigen. De Oord uit Uftre hier uitvoert, en gaat than: herst el van Inwoners vai Baarland hebl deelgenomen zakken aange< Voor aan vulpen In een kante de Nobelstraat ingebroken. Ui II vulpensets ders geroofd gestoiene is 'S-GRAVEN Na een ovenk gen in Novem durende enige der beraad in georganiseerde broken is gewe igevingscommiss] tóng voor de Jan optreed! namei Stichting same oudternemers- nisaties, met missie van stemming be van een ont' regel van i van een be landbouw. Verwacht tekst dlaarv worden beke de Sociaal spoedig over nut te breng* beslissen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2