Bevolking van Halsteren zocht Zondag naar vermisten RADIO C.P.N.-raadslid Polak krijgt bevel af te treden Financiën en Economie de blauwe Salficr Tiendi voor UW PUZZLE voor vandaag Droeve speurtocht door polders programma Beur so verzicht KABOUTER BOLLEWANG BRENGT UITKOMST Heemras Fruit naj en Fra ina 4 .Ü.J.G 10 MAART 1953 KRUISWOORDRAADSEL Nr 171 Nog steeds houdt de vluchtelingenstroom uit de Sovjet-zone van Berlijn naar het Westen aan. De West-Berlijners zijn er tegenwoordig aan gewend in de Kuno-Fischer-Strasse in Charlottenburg de lange rijen wachtenden te zien, die zich komen laten registreren. Het vraagstuk waar de mensen onder te brengen, wordt moeilijker en moeilijker oplosbaar. De vluchtelingenkampen waren reeds enige tijd geleden overvol. Thans brengt men de mensen onder in grote ruimten, die daarvoor zo goed en kwaad als dat mogelijk is, worden inge richt. Een vroegere fabriekshal biedt ruimte aan 3400 vluchtelingen. (Van onze correspondent) HALSTEREN, 8 Maart - Halsteren, dat bij de watersnood 68 van zijn burgers verloor, had na vijf weken onafge broken zoeken, 63 slachtoffers geborgen. Vijf waren Zaterdag j.l. nog niet aan de schoot der aarde toever trouwd Daarom hebben Zondag de aan het water ont snapte bewoners van de geteisterde polders de handen ineen geslagen om gezamenlijk een laatste massale poging te doen de vermisten op te sporen. Maar Halsteren heeft de polderbewoners niet alleen laten zoeken. Vele medeburgers meldden ach Zondagochtend om 9 uur, zodat in totaal ongeveer 250 personen de droeve werkzaamheden kon den beginnen. Zeer piëteitvol en met grote toewijding zijn de WOENSDAG 11 MAART HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Gramofoonmuz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramo foonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramo- foonmuziek. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gramofoon muziek. 13.00 Nieuws en com mentaar. 13.20 Omroeporkest. 14.00 „De weg omhoog", cause rie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: Stenen bijl en bulldo zer in Nieuw-Guinea", door H. M. Laupman. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Militaire cau serie. 18.30 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 „De Katho lieken en het socialisme", toe spraak. 19.15 Gramofoonmuziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Dansmu ziek. 20.45 „Het laatste recept", hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 22.18 „Tussen mens en nevel vlek: Moeten de zeegaten dicht?" causerie. 22.33 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gra mofoonmuziek. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gramofoon muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gramofoon muziek. 10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Radio Philhar- monisch Orkest. 12.00 Mezzo-so praan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants' Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 „Lak- mé". (2e acte), opera (gr.pl.). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Or kestconcert. 15.45 Gramofoonmu ziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire cause rie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven. 18.40 „Een ramp door de ramp", vraaggesprek. 18.45 Psal men. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gra mofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor Gewas en Arbeid. 21.45 Pianorecital. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.30 Interna tionaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Oude en Nieuwe Bijmoerpolder aan een grondig onderzoek on derworpen. Reeds om half tien kon het stoffelijk overschot geborgen worden van de heer Joh. van Meer Sr., die op ongeveer 150 meter van ziin woning onder riet bedekt lag. Tezelfder tijd werd ook Adriaan Stoffels in een sloot op 100 meter achter ziin woning gevonden. Nadat dit werk van barmhar tigheid tijdens de middaguren even onderbroken was, werd practisch onmiddellijk na de hervatting een derde slachtoffer, Rocus Schillemans, opgespoord. Ook hij lag niet ver van ziin woning tegen het riet. Twee doden niet geborgen Helaas konden de twee laatste doden op deze Zondag niet wor den geborgen. Vol deernis leeft de Halsterense bevolking mee met de vader van Geertruida, Maria van Eekelen, die ook dit maal niet werd gevonden. Vijf weken lang zoekt de oude man van de op 7 Juli 1931 geboren Geertruida, welhaast dag en nacht naar het stoffelijk over schot van zijn kind. Men ver moedt, dat zü, evenals de echt genote van Antonius Lanen, Pe- tronella Maria Stoffels, onder het riet is gespoeld op een plaats die men niet kan bereiken, om dat het water er te hoog is om doorheen te waden en te laag om er een boot te gebruiken. Onder grote deelneming zijn de drie slachtoffers des middags om vijf uur naar de begraaf- laats gedragen. Het zoeken naar e twee andere dierbare mede burgers zal met kracht worden voortgezet. Hout en kadaver op Schiermonnikoog aangespoeld Als een gevolg van de vrij sterke Noordenwind ziin in de nacht van Zondag op Maandag stukken van woningen en daken, enkele schoolbanken en een dode koe aangespoeld. Men vermoedt, dat deze wrakstukken afkomstig zijn uit de rampgebieden en dat ze indertijd uit de gaten naar zee zijn gespoeld en thans door de Noordenwind op de kusten zijn geworpen. Strandvonders hebben zich over het materiaal ontfermd. Horizontaal voegwoord russisch heerser vogel neerslag plaats in Oost-Europa liin vruchtje gesloten voorzetsel iedere rekening houding huisdier geestdrift houding deel van het gelaat verfrissing cylinder del van een jas plaats in Duitsland vergrijp pers. voornaamw. bouwland jongensnaam Verticaal bijwoord damp klein ogenblik coupe jongensnaam herkauwer klein broodje reeds deel van het dak plaats in Zwitserland toestand van rust deel van een auto Het bestuur van het district nauwe relaties, die hij met agen- Amsterdam van de C.P.N. heeft aan de heer B. Polak, arts te Amsterdam, lid van de gemeente raad en de provinciale staten van Noord-Holland, opgedragen deze functies neer te leggen, en ter beschikking te stellen van de partij: „Omdat hij noch in poli tiek, noch in persoonlijk opzicht het vertrouwen verdient als ver tegenwoordiger van de Amster damse bevolking in gemeente raad en provinciale staten." In zijn verklaring zegt het dis- trictsbestuur o.m.: „kortgeleden kwam ter kennis van het bestuur, dat partijgenoot Polak zich bezig hield met achterbaks gewroet in de partij. Terwijl hij regelmatig verzuimde aan het partijleven deel te nemen en geen contact wenste te onderhouden met de gekozen besturen, poogde hij en kele partijgenoten van joodse afkomst op te zetten tegen de partijleiding en het optreden van de Sowjet-Ünie. Hij poogde twij fel te zaaien aan de juistheid van de berichtgeving van het centraal comité van de communistische partij der Sowjet Unie over de misdaden van de sluipmoorde naars in dokters jas, die in op dracht van de Amerikaanse ge heime dienst en diens vertakkin gen, de burgerlijk-joodse „Joint", leiders van het sowjet volk naar het leven stonden. Hii deed dit op een ogenblik waarop de Ame rikaanse oorlogsvoorbereiders en hun Nederladse agenten een woedende, wanhopige lastercam pagne tegen de Sowj et-Unie en de communistische partij voeren, waarbij deze van „apti-semitis- me" beschuldigd werden, met het doel de weerstand tegen de her bewapening der West Duitse Na zi's en de Europese Defensie Ge meenschap te verzwakken. Voor hem was daarbij niet beslissend het standpunt van onze partij, die in woord en daad gedurende haar gehele bestaan en met in zet van het hoogste goed, het leven, tegen rassenhaat gestre den heeft en voortgaat te strij den, maar dat der tegenstanders. Het districtsbestuur heeft boven dien vastgesteld, dat dit optre den van Polak voortvloeit uit de ten van Amerika en openlijke tegenstanders van de partij on derhoudt. Het districtsbestuur stelde ook vast, dat hij herhaal delijk in persoonlijke gesprek ken met partijgenoten, die hij als arts bezocht, de politiek van de C.P.N. en de partijbestuurders aanviel. Hij poogde daarbij op beginselloze wijze de partij te ondermijnen door te beweren, dat de partijbestuurders der C.P. N. „onbekwaam" zouden zijn. Ook beweerde hij, dat in het derde leerboekje de partijgeschie- denis vervalst zou zijn door me dedelingen, die daar over de zgn. Juli-oppositie 1945 (waarvan hij zelf ook een der drijvers was) gedaan werden," aldus de ver klaring van het districtsbestuur. 17 meubelstuk 19 lidwoord (duits) 20 drinkgerei 24 plaats in Zuid-Holland 25 omslag 27 peilstift 29 zetel 30 aanw. voornaamw. 32 bijbelse naam 33 vod 34 landbouwwerktuig 36 en dergelijke OPLOSSING KRUISWOORD RAADSEL P. A. 20308. HORIZONTAAL: 3. en; 4. pk; 5 er; 7. ter; 9. ee; 10. tree; 12. eist; 14. el; 15. Ie; 17. redeneren; 23. kg; 24. mr; 25. kr; 26. et; 28. stelt; 29. regen. VERTICAAL: 2. net; 3. te; 4. pet; 6. rr; 7. tel; 8. rel; 9. es; 11. eend; 13. leer; 16. nn; 17. rk; 18. eg; 19. eert; 20. ever; 21. em; 22. nr; 25. kl; 27. te. Gunstige ontvangst nieuwe staatslening AMSTERDAM, 9 Maart. Het begin van de officiële handel in de nieuwe 3% procent Nederland se Staatslening is vanmiddag eigenlijk het enige belangrijke aspect van de beurs geweest. Reeds zijn Zaterdagochtend gro te posten omgegaan op 98 15/16 tot 88 1/16, hetgeen op behoor lijke vraag wees. Vanmiddag werd geopend op 98 15/16 en steeg de koers zelfs tot 99 1/8, zodat de ontvangst zeer gunstig is geweest. De nieuwe hoek was zeer levendig en geregeld gingen er grote posten oan, slotnotenng 99 1/16. De conversielening 1947 en de investeringscertificaten ble ken eveneens'vast te zijn, waarbij eerstgenoemde tot 95 1/8 steeg. Dan is vandaag dé officiële vrije notering weer toegestaan in een aantal Duitse obligatiën, waarvan de 6% pet. en 7 pet. Duitse Kalisyndicaat de belang rijkste zijn. De eerste noteringen kwamen vrij Onopvallend pas te gen sluitingstijd tot stand. Gead viseerd werd 92 voor de 7 pet. en circa 90 voor de 6V1 pet. lening. Voor de Younglening was de belangstelling vandaag danig ge luwd. Slechts sporadisch kwam het tot transacties, waarbij de prjjs een kleinigheid achteruit liep. Voor het overige had de markt een onbelangrijk verloop. Inter nationale industriepapieren wisten zich nauwelijks te handhaven, doch aandelen A.K.U. vormden een uitzondering. Licht aanbod veroorzaakte hier een koersver lies van twee punten. In de scheepvaartafdeling zat vanmid dag evenmin veel beweging. Het niveau van Vrijdag bleef hier be houden. Cultures stil, dpah Su matra tabakspapieren boekten een kleine avance. Het was een lange en een koude winter, net zo als dit jaar. Sneeuw en hagel kwam er genoeg, maar het zonnetje zag je haast niet. En de mensen snakten zo naar een beet je warmte! „Wat zal het toch heerlijk zjjn, als ein delijk de lente aanbreekt" zeiden ze vaak met een zucht, „hè, zingende vo gels, zonneschijn .en bloe men in allerlei kleuren De enige bloemen die we nu zien, zijn de ijsbloe men op de ramen". Ja, daar hadden ze ge lijk in, maar op zekere dag, nog vóér de lente haar intrede deed, ver schenen er toch kleine groepjes bloemen buiten In het gras. Ze hadden geen bonte kleuren, dat niet, doch ze zagen er niettemin prachtig uit. Ze waren sneeuwwit en als Ik je nu nog vertel, dat elk bloemetje een klokje was, heb je al meteen ge raden, welke bloemen ik bedoel. „Sneeuwklokjes" zeg je en dat is juist. Ze stonden in kleine tuintjes en in grote parken, in be sneeuwde velden en in dichte bossen, zo dicht, dat daar geen enkel sneeuwklokje in had kun nen vallen. Er was haast geen plekje, of je vond er zo'n kleine familie sneeuw klokjes en overal zag je duidelijk, dat ze stonden te wachten. Te wachten? Waarop? Wel, op Jan de Wind. „Al is het maar een héél klein briesje, dat geeft niet" zeiden de sneeuwklokjes tegen el kaar, „onze klokjes zjjn zo teer, dat ze bfl het minste en geringste wind zuchtje beginnen te lui den". Natuurlijk, de sneeuw klokjes moesten luiden! Op die manier zouden ze ledereen dan vertellen, dat het nu niet lang meer zou duren, of de lente kwam in het land. Dat was hun taak en ik kan Je verze keren, dat ze die maar al te graag vervulden. Daar om was het zo verdrietig, dat er nu geen enkel briesje was om hen daar bij te helpen. Een sneeuw klokje kan uit zichzelf niet klepperen, net zo niin als een echte klok. De wind moest blazen maar ach, die was er niet. Daarom liet menig bloe metje zijn klokje al spoe dig ontmoedigd hangen, alsof er helemaal geen hoop meer was! En toch, toch was er heus wel uitkomst, geloof me maar. Ik zal je eens even meenemen naar Kabouterland, dat grote 'donkere bos, waar zo als je weet alle dwergjes te- blazen zal hij het zeker niet laten. Hij blaast met het grootste genoegen in zijn geurig kopje kamil- lenkoffie en in zijn dam pend bordje soep, maar hij blaast ook uit puur ple zier tegen de lampekap en voor de aardigheid zo maar even langs de gor dijnen Op een goede dag toen hij aan het sneeuwruimen was in zijn tuintje, zag hij plotse ling een paar kleine witte bloemetjes boven het winterkleed van zijn gras- zamen wonen en waar de dikke koning Kilo al jaren lang regeert. Je kent al heel wat kabouters, is het niet? Je hebt al eens ge hoord van het dwergje Jo- docus, dat een standbeeld in sneeuw maakte van zflne majesteit de koning, van Stuifop en Stijfkop, die zo maar hun mooie baard wilden verwedden en ook wel van kabouter Kirrewir, die een echte plaaggeest is. Ditmaal gaan we naar het huisje van Bollewang, dat vlak bij het koninklijk paleis staat. Dat heeft zijn re den. Bollewang moet zo dicht naast honing Kilo wonen, omdat hij elke avond de duizend kaarsjes in het paleis moet uitbla zen. Eerlijk gezegd zijn het er negenhonderdne- genennegentig, want de kaars naast het statiele dikant van de koning blijft de hele nacht aan, maar goed, dat is toch ook nog een heleboel. Bol lewang is voor dit werkje uitgekozen, omdat hij het beste blazen kan van alle kabouters. Eens, op een wedstrijd, heeft hij hon derd pluisjes tegelijk in de lucht omhoog weten te houden Maar kom, we dwalen af. Bollewang is dus een bolleboos in het blazen en er is ook niets anders ter wereld, wat hij liever doet. Als hij maar even kan veld uitsteken. „Hela, dat is aardig" riep hij en zon der verder nog één woord te zeggen, blies hij langs de tere klokjes. „Tingel tangel, tingeltangel" klonk het zachtjes en meteen daarop vroegen vijf sneeuwklokjes verlangend: „doe dat nog eens, beste kabouter?" „Tingeltangel, tangelting" hoorde je nu en het klonk werkelijk al veel harder. De sneeuwklokjes, die hun stemmetjes terug hadden gekregen, wacht ten nu niet lang en deden het dwergje hun droevige verhaal. Zij vertelden van Jan de Wind, die alle klok jes moest luiden, maar nog geen briesje kon mis sen om hen te helpen. „En hoe moeten de mensen nu weten dat het gauw lente wordt?" vroegen ze ten slotte, „wij zijn er voor om dat blijde nieuws te ver kondigen, maar als Jan niet blaast, dan gaat 't niet". „Behalve alszei toen een klein sneeuw klokje, een echte durf-al, „behalve als iemand an ders blaast". Ze keken al lemaal verbaasd naar het kleine bloemetje, maar kabouter Bollewang be greep het bijdehande ding. „Je bedoelt dat ik moet blazen" zei hij langzaam, „maarre"Er hielpen echter geen maartjes meer. Bollewang had ge zien, hoe alle sneeuwklok jes plotseling waren gaan stralen. „Als dit kon" zeiden ze uit een mond. Toen wachtte die boven ste beste kabouter, dis zo'n bolleboos was in het blazen, niet lang meer. H(j wipte nog even zfln huisje in om een boterham te ha len en daarna ging hij wel gemoed op pad. Hij trok door bossen en door velden, langs beekjes en langs wegen en waar hij maar een groepje sneeuwklokjes zag staan knielde hfl neer om even te blazen. Zo kwam hij ook in het rijk van de lente-elfjes en de lente fee. Daar liet h(j de klok jes nog veel harder klep peren en dat was maar goed ook, want daar was nog niemand ontwaakt uit zijn winterslaap „Wordt wakker, wordt wakker" riepen de klok jes, „jullie hebben nog zo veel te doen, binnen een maand moet het lente zjjn!" En hals over kop spron gen de elfjes uit hun bloemknoppen en de len te-fee begon haastig haar toverstaf op te poetsen Doodmoe kwam kabou ter Bollewang die avond thuis. Zjjn wangen waren van het lange blazen haast nog boller dan anders en dan te bedenken, dat hfl nog negenhonderdnegen ennegentig kaarsjes aan het hof van koning Kilo moest uitblazen! Toch glommen die appelrode, appelronde wangen van genoegen. Bollewang voel de zich voldaan, heel vol daan. „Ik heb er voor ge zorgd dat alle mensen kunnen weten, dat het lente wordt" lachte hfl, „endat is nog niet al les. Ik heb er ook voor ge zorgd, dat het lente wor den kèn". En daar had die boven ste beste Bollewang groot gelflk in, vind je ook niet Want als hfl die dag de klokjes niet had geluid, waren alle lente-elfjes en de lente-fee nu nog niet uit hun winterslaap ont waakt. Onveranderd dividend Hotel Polen De Commissarissen van hotel Polen N.V. te Amsterdam hebben besloten aan de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeel houders voor te stellen Over het boekjaar 1952 een dividend van 5 procent (onveranderd) uit te keren. Productiecij fers De cultuur maatschappij „De Oostkust", heeft in Februari ver kregen 603.544 kg. rubber, waar door de productie in de maan den Jan.-Febr. is gekomen op 1.138.825 kg., tegen 1.065.115 kg. in dezelfde periode van 1952, Oude Haagse van 1836 keert 13 pet. uit De Levensverzekering Maat schappij „Oude Haagse van 1836" heeft over 1952 een bruto winst behaald van 316.153.62. Na re servering voor belastingen (70.000) gulden, afschrijvingen, 103.000), dotatie aan de extra reserve 97.000), tantiemes 29.000) is 16.250.- beschik baar voor de uitkering van 13 pet (v.j. 5 pet) dividend. De vrije reserves bedragen thans 1.312.000 gulden. De premie-reserves van alle na 1 October 1952 gesloten lijfrente en pensioenverzekerin gen zijn volgens de nieuwste sterftetabels berekend. Grote productie bij „Hollandia" De vraag naar de producten van de „Hollandia" Hollandse fa briek van melkproducten en voe dingsmiddelen n.v. te Vlaardin- gen bleek zich gedurende het grootste gedeelte van 1952 in gunstige zin te ontwikkelen. Pas tegen het einde van het jaar kwam er een inzinking en een scherpe concurrentie door een zekere verzadiging van verschei dene exportmarkten. De produc tie van 1951 werd met een klei nigheid overschreden. Na afschrijvingen en enkele voorzieningen is een saldo winst behaald van S 343.058. Voorge steld wordt een dividend van 25 per geheel en 12.50 per half aandeel en van 12.50 resp. 6.25 tegen intrekking van com pensatie dividendbewijs no. 8. Coupons Oost-Java betaalbaar De coupons per 1 Januari 1953 van de 4 pCt. conversielening provincie Oost-Java 1937 kunnen thans ook in Nederland ter beta ling worden aangeboden. De be taling geschiedt met f 20.per obligatie van f 1000. Siloewok Sawangan 10 pet. dividend De N.V. Cultuur en Handel Maatschappij Siloewok Sawangan heeft in 1952 verkregen 10.171 kg koffie (22.062 kg in 1951), 308.283 kg rubber (300.059 kg). 380.000 kg cacao (422.234 kg) en 600 ton kapok (416.231 kg). Voor koffie zijn de weersomstandigheden on gunstig geweest; de cacao-oogst stelde teleur wegens een tegen vallende na-oogst. In toenemende mate wordt overgegaan tot de bereiding van creperubber. De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van 222.141, waaruit een dividend van 10 pot wordt voorgesteld. Aan de dividend-reserve wordt een bedrag van 101.127 toege voegd, waarmede deze is aange groeid tot 392.682, Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 9 Mrt. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 482 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 1000 tot 1200, werk paarden van 850 tot 1100, oude paarden van 765 tot 875, paarden boven drie jaar van 700 tot 1.000, paarden beneden drie jaar van 650 tot 850, veulens van 350 tot 600, hitten v. 400 tot 750.Slacht- oaarden van 1.70 tot 1.95 per kg. slachtgewicht. FEUILLETON 1 1 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN 1 Door P.C. WREN 22 „Toen ik weer helemaal „bij" was, en voldoende uitgescholden voor mijn domheid, hoorde ik. dat tante Patricia met een vreemde donkere man aan was komen rij den en in de hall, vlak bij Michael met hem gesproken had, en daar na de donkere man in haar auto weer weg had laten brengen. We waren benieuwd wat er voorgevallen was temeer daar Michael er niets over wilde zeg gen. dan dat er iemand geweest was en weer vertrokken, en dat het hem gelukt was zich zo stil te houden dat tante, noch de vreemde bezeker, er iets van ge merkt had. Doordat dit algemeen en ook te recht bewonderd werd, schonk niemand aandacht aan het feit dat ik de dood had verkozen boven ontdekking en eerverlies. Eerlijkheidshalve moet ik wel vermelden ,dat Michael onmiddel lijk na het vertrek van tante Pa tricia naar mijn kist was gelopen en me, zodra hii van zijn harnas ontdaan was en dit weer op zijn plaats stond, naar boven gedragen had. Digby. door langdurige en moei zame oefening een uitnemend hoornblazer, pakte wat hij noem de zijn „posthoorngalophoorn" van de muur en blies een ere- fanfare voor ons. Ondanks Michael's stilzwijgen besprak ik het voorval druk met de anderen, doch we kwamen niet verder dan de mogelijkheid te opperen, dat het bezoek misschien iets te maken had met 'n School kameraadje van Michael, de zoon van een Maharadjah uit Brits In- dië. dip. toon hij eens door tante Patricia was te logeren gevraagd, bij het zien van de Blue Water letterlijk en figuurlijk flauw viel. Dit had ons destijds temeer be vreemd, daar hij er later nooit meer iets over wilde zeggen. En zo leefden we gelukkig, met onze kleine zorgen, op Brandon Abbas, als we niet op de lagere school waren, of in Eton, en later in Oxford. HOOFDSTUK IV Het was op een noodlottige herfstavond, dat de daad van één persoon ons hele bestaan omver gooide, en, zonder dat iemand het kon verwachten, plotseling lijden, verbanning en dood in ons mid den bracht. Op deze herfstavond, die zo ge woon leek, zo veilig en aange naam, maar die zo noodlottig en ingrijpend zou blijken, zaten we in de grote salon van Brandon Abbas na het avondmaal nog wat bij elkaar, voor de laatste keer, zoals blijken zou. Tante Patricia was er, en verder de dominee, Claudia. Isobel, Michael, Digby Augustus Brandon en ikzelf. Tante Patricia verzocht Claudia wat bij de piano te zingen, maar de jongedame verontschuldigde zich daar ze zich niet prettig voelde, en niet gedisponeerd was. Ze zag er inderdaad voor* haar doen wat bleekjes uit. Ik had al enige dagen gedacht dat haar wat hinderde, en vroeg me af of soms haar schulden van 't bridgen of de rekeningen van haar naaister de oorzaak waren. Isobel altijd bereid te helpen en anderen een plezier1 te doen, ging aan de piano zitten, en we zaten een tijdje te luisteren naar haar lieve, sym pathieke stem. Mijn tante breide stil aan een jumper, de dominee zat te duimen. Claudia piekerde, Augustus tikte met een onaange stoken cigaret op zijn koker, Dig by keek een tijdschrift door, en Michael had alleen aandacht voor Claudia. Toen Isobel de piano weer sloot, stelde Augustus voor, een spelle tje te doen, maar Claudia onder brak hem: „Ach, tante, mogen we de Blue Water nog eens zien? Het is al weer zo lang geleden..." „Hè. ja," stemde Michael in. „Strijk uw hand eens over uw hart, tante," en de dominee viel hem bij en zei dat hij gaarne be reid was de steen te gaan halen, als Lady Brandon het goed vond. Alleen hii en tante Patricia ken den naast Sir Hector het geheim van de bergplaats, en er zou, zelfs met onbeperkte tijd tot zijn be schikking, wel een bijzonder han dige inbreker voor nodig zfl'n om de bergplaats te vinden, laat staan de safe. waarin de Blue Water bewaard werd, te openen Michael, Digby en ik hadden talloze uren, met meeweten en toestemming van tante Patricia, naar de kunst greep gezocht, die toegang gaf tot de schuilplaats, waarin vroeger dikwijls vervolgde geestelijken zich hadden verscholen. Michael in het bijzonder was er altijd erg door geboeid Tante Patricia gaf de dominee toestemming, de steen te halen, en toen de vriendelijke grijsaard de deur uitgegaan was, vroeg Claudia: „Wat is de Blue Water waard tante?" „Voor wie lieveling?" was het antwoord. „Nu. wat zou bijvoorbeeld een juwelier er voor geven?" „Ongeveer de helft van het geen hfl dacht er voor te kunnen krijgen, misschien." „En hoeveel zou dat zijn, denkt u?" „Ik weet het niet. Maar ik ver koop hem niet," zei tante Patricia, op een toon die duidelijk deed uit komen, dat zfl er verder niet over wenste te spreken. Diezelfde dag had zfl een brief van haar echt genoot ontvangen, waarin deze zfln vervroegde thuiskomst uit Indlia berichtte, en dit had haar allerminst behaagd. „Ik heb iemand eens horen zeggen, dat oom Hector er 'm bod van dertigduizend pond op gehad heeft," zei Augustus die weer eens toonde een dikke huid te hebben. „Ach," antwoordde tante Pa tricia. en op dat ogenblik keerde de dominee terug, met de glazen stolp over het witte kussen. Hfl plaatste hem op de tafel onder de kaarsentroon met zfln talloze ge slepen kristallen en 'n' krans van electrische lampen. (Wordt vervolgd.) WIERINGERME graaf en Heemr heemraadschap c meer, in vergader Donderdag 5 Maai meinkantoor te zijn tot definitie van de begroting jaar 1953 overgegi Ontvangsten en de gewone dienst bedrag van f 1.08Ï de buitengewone vangsten en uitga een bedrag van f' Aan omslag ov< heemraadschap g< is geraamd een f699.350,—. Aan het vernie' een bedrag van f toegevoegd. Geraamd is veri a. onderhoud en van dijken, boeze vens f46.605, b. onderhoud 1 ding van wegen f schillende wegen een oppervlaktebi gen, en wel over pervlakte van 193 c. verlaging v f8.000,—; d. onderhoud v tochten f23.040, e. onderhoud 1 ding van bruggei wallen, enz. f 15.5 f. onderhoud 1 ding van i fl 0.987,—; g. kosten van b< In het kader v: kingsprogramma overgegaan tot v een gedeelte van 1 weg en het make: we loswal in de Oude Zeug. Het herstel schade zal nog f32.700,vergen. Voor aanleg en bos- en laanbepl bedrag van f38.0C Beplanting zal aangebracht langs gelegde gedeelten Keesweg. In deze zelfde v de voorzitter, de 1 ge, tevens meded ingekomen schrijt missaris der Koni vincie Noord-Br deze zfln grote betuigt voor de raadschap zo spc hulp in het noodg De opzichters d demblife en Dobb gerwerf hebben e deel gehad in de kaden tot dichtinj tapolder en de Mede dank zij hj de daar verrichte met succes bekroi Ook in de verf woorden van wa: ken over de wijz opzichters hun wi gebied hebben ve Voorts heeft schap nog bescl stellen 4.400 stu die eveneens zijn dichten van de Augustapolder. Voor de bestrij vaar aan de Balg Ewijcksluis werd zandzakken en De Franse met ingang van invoer toegestaa: fruit uit Nederli van dezelfde dat regering van B van fruit uit Ni baar verklaard, dagmiddag medi vergadering van eniginp Kapell omgeving. Naar we van van landbouw, 1 selvoorziening vi het quantum va waarvan de Er: invoer per 16 ■toegestaan uit N len, die in de Maart tot 31 I geleverd. De invoer van gië staat in ver Maart buiten we de minimum-pri Er is getracht datum de uitv lands fruit naa werkstelligen. V lijkheden met koelhuizen in. zijn deze pogini gèlukt. Burgerlij DE RIJP. Gel J. Klompmaker Maria Adriana. M. E. J. Velthufl lus, z. v. J. B Mul; Derk, z. v en J. B. Put. Ondertrouwd: Veen. 28 jaar. Jongh, 24 jaar. Gehuwd: Eng< De Rijp. en Teel Overleden: Ba jaar. wed. van Aaltje Middelve! van N. Kroone.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4